Inne-Jan kreeg twee zeilen n bouwde er een boot onder gymnastiekzaal jouw schiet op „We blijven jong met de jeugd" Jeugdige scholier een volleerd „Doe-het-zelver" A lijhof" vraagt medewerking iders voor inriehting van eede peuterspeelzaal Lagedruk- tankautospnit voor de brandweer Krediet voor Eemland Verkoop van 68 kavels voor bejaarden- woningen Raad Leusden komt bijeen Uitvaart centrum in Lensden GEMEENTE VERKOOPT BOUWTERREIN AAN BENZON Garantie voor bouw bejaarden- woningen in Achterveld GOUDEN ECHTPAAR VAN GARDEREN: «DERDAG 28 JUNI 1973 /./-;/ si>i:i< k u t v EUSDEN-ZUID - Wat doe je, als ils 14-jarige jongen twee zeilen van üote uit Oosterbeek cadeau krijgt?, ben je aan je eer verplicht om daar boot onder te bouwen! Dat vond An- jinHardenbol - 2e klasse Athenaeum ersfoortse Berg - en in maart 1972 bij dan het werk, naast zijn ouder buis in de van Boetzelaer vanOo- rboutlaan in Leusden-Zuid. had ergens een boekje opgedui- ri'met zeilboot-typen endefhtsklas- sas het helemaal voor hem. Oven- was hij geen onbekende op het ge- van de zeilsport, want vanaf zijn jaar „zeilde" hij al met allerlei gekonstrueerde bouwsels, die het nog goed deden ook. schafte zich een aantal bouwteke- en aan voor een bouwpakket in de klasse, de officiële jeugdklasse zeilwedstrijden. Max Breuning had doe het initiatief genomen en was er iromotor van. Het ontwerp was van telwagen van de Nederlandse Wa- gort Bond. Al spoedig stond er een itafel opgesteld, en elk weekend, !oor de week wel eens 's avonds iet huiswerk, stond Anne Jan Har- ol te passen en te meten, te zagen schaven. Buurman Te Paske le- het grove hout tegen inkoopsprijs soot werd gebouwd van massief ma- hout, dat ook werd gebruikt voor leien waar een beroepsbotenmaker een plaatje vurenhout zou hebben schoven nvankelijk zou buurman Te Paske undje meehelpen, maar toen Anne eerste spanten eenmaal had ge- bleek dat hij geen assistentie nodig had Hij las de schema's als een volleerd bouwer af. en hanteerde het gereedschap als een vakman Het werd een echte fijne zeilboot, met alles er op en er aan De grootste lengte is 3,60 meter De grootste breed te (zonder de stootranden) 1,40 meter De diepgang zonder zwaard is 0,12 me ter De diepgang met zwaard 0,65 meter Het grootzeil is 4,9 m2, de fok 2,4 m2; totaal zeiloppervlak 7,30 m2. De boot is nog niet geklassificeerd, omdat hij in sommige kleine onderdelen nog niet aan de gestelde eisen voldoet. Maar als Anne Jan wil gaan wedstrijdzeilen zal hij een officiële meetbrief moeten heb ben. Het minimum gewicht van de „Flits" zonder zwaard, roer,buikden- ning, rondhout en tuig moet 57 kg zijn. Anne Jan komt daar met zijn massie ve mahoniehout royaal bovenuit. Met het zwaard had hij een bofje. Toen de man, die het voor hem had ge maakt. het zwaard afleverde, bleek het te dik te zijn en niet te passen in de zwaardkast. Anne Jan gooide het toen op een akkoordje met de man. deze moest óf een nieuw en dunner zwaard leveren óf Anne Jan nam het te dikke zwaard voor de halve prijs en moest dan zijn zwaardkast afbreken en op nieuw bouwen. Hij kreeg het te dikke zwaard voor de halve prijs, en bouwde er fluitend een nieuwe kast aan. En met het roer had hij nog meer geluk dat werd geheel compleet (weliswaar ge- haven en besmeurd) gevonden doorzijn zus en zijn buurvrouw Oud oplappen tot nieuw kan hij ook. je zou zweren dat hij een nieuw roer heeft gebruikt! Toen wij kwamen kijken zat de boot wat losjes in elkaar, want alle moeren en bouten waren bij de galvaniseer- ïnnchting in Amersfoort. Zaterdag 23 juni werd de boot te water gelaten tus sen Harderwijk en Nunspeet. Trots voerde Anne Jan het zwarte ruitje (of wybertje), het teken van de Flits- „klasse". EUSDEN - Na de zomervakantie op maandag 13 augustus de Ede peuterspeelzaal van speel- en eatievereniging „Blijhof" in ge- genomen. Hiermee wordt tege- tgekomen aan de wens van veel en kan de lange wachtlijst na- worden weggewerkt. Deze twee- peelzaal wordt ondergebracht op livoortseweg nr. 115 in het ge- tje dat tot begin dit jaar een on- was voor een kleuterklas van kleuterschool. eigen spaarfondsen en aange- ?de subsidies hoopt „Blijhof het zakelijke meubilair aan te schaf- Om deze nieuwe speelzaal reeds 13 augustus optimaal te laten ioneren, zijn echter nog veel klei den nodig. Het gaat hierbij om leien, waarvan wordt aangenomen, ze óf niet gebruikt óf wellicht heeft. En misschien vindt u het om zo maar iets te geven, verlanglijstje ziet er als volgt uit: kofliepot met filter; melkkoker; fluitketel; dienbladen, theelepeltjes; voorraadbussen; afwaskwast; pannen- spons, afwasbak; pedaalemmer of af valemmer, gietertje; asbakjes; recht hoekige emmers; klein emmertje; har de bezem, zachte bezem; stoffer en blik; dweilen, spons en zeem; emmer met deksel voor vuile was; handdoe ken; theedoeken; washandjes en vaat doekjes. Naast deze huishoudelijke at tributen kan het spelmateriaal wor den aangevuld met de spullen waar uw kinderen toch zijn uitgegroeid, zo als: poppen, zandbakspullen; voorlees boeken; prentenboeken; ballen, lego, sio-montage; vormenpuzzels met knop jes; stepjes; fietsjes, serviesjes e.d. Voor de meelevende doe-het-zelvers zijn er vele mogelijkheden We noemen u onder meer wandversieringen, een poppenledikant; een poppenkast, een flanelbord, een garage of misschien een plantenbak met zelfgekweekte stek jes Uw giften en aanbiedingen zijn har telijk welkom bij de volgende leden van de oudercommissie van peuter speelzaal Blijhof": mevrouw 1 Brou wer, Ardennen 19, tel.. 2121., mevrouw E v. d. Bosch, Dalmatie 30, tel 2255; mevrouw M Gaasbeek. Wigge- ruslaan 13, tel 1669. de heer B Bod, Ruiterhorst 8, tel.: 2378. LEUSDEN/ZUID - De bouw van de gymnastiekzaal aan de Prinses Mar grietlaan vordert gestaag. Men heeft vorige week de ijzeren spanten ge plaatst die de zaal overdekken. Maar alvorens de officiële opening op 15 september zal plaats vinden, zal er nog bijzonder hard gewerkt moeten worden om dit gebouw op tijd te vol tooien, aldus een woordvoerder van het bouwbedrijf Leussink uil Zwolle. Foto Janus Visser. LEUSDEN - In overleg met de brand weerinspectie te Haarlem en het kader van de vrijwillige brandweer te Leus den is een drietal offertes aangevraagd voor de aanschaffing van een nieuwe lagedruk-tankautospuit ter vervanging van de in 1951 aangeschafte nevelspuit, die nog wel in gebruik is, maar niet meer voldoet aan de keuringseisen van de brandweerinspectie In de nota van aanbieding bij de be groting 1973 deelden wij u reeds mede dat tot vervanging moest worden over gegaan en op de post onvoorziene uit gaven met aangewezen bestemming is derhalve een bedrag van f 16.200,-- gereserveerd voor kosten van rente en afschrijving," aldus b. en w. aan de raad. Conform het voorstel van de com mandant van de vrijwillige brandweer stellen wij u voor te besluiten tot aanschaf van een nieuwe lagedruk- tankautospuit, te leveren door de fa. De Boer B V. te Amsterdam en daar toe een krediet van f125 000,-- be schikbaar te stellen. De te vervangen nevelspuit zal door de afdeling Open bare Werken worden gebruikt voor het schoonspuiten van rioleringen en be stratingen LEUSDEN - Het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Eemland heeft b. en w. verzocht de raad voor te stellen een krediet van f 14.599, - - of rond f 14.600,-- ter beschikking van het Samenwerkingsorgaan te stellen, opdat het orgaan in de gelegenheid zal zijn de nog openstaande rekeningen van het coördinatieteam te voldoen, alsmede om het coördinatieteam de hoofdstukken II en III van het Werk programma te laten voltooien. B. enw. verzoeken de raad een krediet van f 14.600,-- beschikbaar te stellen. LEUSDEN - De Stichting Bejaar denhuisvesting Nederland, Lankslaan 1 te Leusden/C. heeft het gemeente bestuur van de gemeente bouwterrein te mogen kopen voor de bouw van 68 bejaardenwoningen in het ontwerp-be- stemmingsplan „Groenhouten". Met deze Stichting is overeenstemming be reikt. B. en w stellen de raad voor akkoord te gaan met deze verkoop. LEUSDEN - De raad der gemeen te Leusden komt op donderdag 28 juni 1973 om 19.30 uur ten gemeentehuize te Leusden-C. bijeen. Op de agenda staan de volgende voorstellen: 1 Opening 2. -Mededelingen 3. Ingekomen stukken 4 Wijziging tenaamstelling bij garan tie geldlening ten behoeve van uit breiding zwemaccommodatie 5. Garantie geldlening bouw 18 be jaardenwoningen te Achterveld. 6 Wijziging Legesverordening 1972 7. Subsidiëring van de Stichting Ka tholiek Instituut voor Maatschap pelijke Dienstverlening ,,Eem - land" 8. Wijziging gemeenschappelijke re geling „Regionale Sociale Werk verbanden Amersfoort en omgeving 9. Stichting derde R. K Basisschool te Leusden-C. 10. Stichting derde R. K Kleuter school te Leusden-C. 11. Vaststelling exploitatie-vergoe - ding Kleuteronderwijs ten behoeve van Prot. Chr. Kleuterscholen over 1972 12. Goedkeuring begroting en rekening Groenstichting Rozendaal 13. 83e begrotingswijziging 1972: be stemming reserves algemene diensl 14. 34e begrotingswijziging 1973: di verse wijzigingen algemene dienst 15. 35e begrotingswijziging 1973: kre diet ten behoeve van ventilatie raadzaal en burgemeesterskamer, en het vernieuwen van meubilair en het opknappen van de burge meesterskamer 16. 36e begrotingswijziging 1973: kre diet ten behoeve van het Samen werkingsorgaan Eemland 17. 37e begrotingswijziging 1973: kre diet aanschaf lagedruk-tankauto - spuit ten behoeve van de brandweer 18. Diverse grondaan- en verkopen: 12e begrotingswijziging 1973 van het grondbedrijf 38e begrotingswijziging 1973 al gemene dienst 19. 39e begrotingswijziging 1973: Kre diet inrichting openbare kleuter school te Achterveld enz. 20. 40e begrotingswijziging 1973- kre diet verplaatsing noodlokalen aan de Asschatterweg 21. 41e begrotingswijziging 1973: kre diet plaatsing rijwiel- en buiten- berging Chr Basisschool te Leus- den-Z. 22. 42e begrotingswijziging 1973: drukwerk plattegronden 23. 43e begrotingswijziging 1973 incl. 13e wijziging Grondbedrijf, ver betering Burg. de Beaufortweg 24. Verkoop 3 kavels bouwgrond in plan „De Wetering" aan Fa. Flo- rie en Van den Heuvel te Nieuwe- gein 25 Aankoop onroerend goed aan de Hamersveldseweg van H van Drie te Leusden-C. 26. Onderhandse aanbesteding 2e fase bouwrijp maken „Rozenboom" 27. Voorbereidingsbesluit ingevolge de Wet R. O. voor Verjaegde Ruy- terweg en H. v. Viandenstraat 28. Verkoop van een 5-tal kavels bouw terrein in het plan „Rozenboom" 29. Verkoop van grond aan de H.A.P. A M. voor de bouw van een garage in Leusden-Z 30. Verkoop strookje grond aan de Hamersveldseweg aan R H van de Hengel te Leusden-C. 31 Verkoop kavel grond aan Fa. A Benzon Ltd. te Kopenhagen 32. Grondverkoop 68 kavels bouwter rein in plan „Groenhouten" aan de Stichting Bejaardenhuisvesting Nederland 33. Rondvraag 34. Sluiting (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op donder dag 28 juni om half vijf zal op Rozen- gaarde 33a te Leusden/Centrum (naast het Wit-Gele Kruisgebouw) een uit vaartcentrum officieel in gebruik wor den gesteld. „De uitbreiding van dienst verlenende werkzaamheden op het ter rein van begrafenissen en crematies is voor ons, „centrum voor uitvaart verzorging voor Amersfoort en om streken" aanleiding geweest ook in Leusden een modern uitvaartcentrum in te richten", aldus lezen wij op de uitnodiging. LEUSDEN/C. - Alfred Benzon B.V., Woudenbergseweg 9 te Maarsbergen heeft b en w. verzocht een perceel bouwterrein te mogen kopen aan de Larikslaan te Leusden/C. ten behoe ve van de bouw van een administratie gebouw. De grond is gelegen in het ge bied van het ontwerpbestemmingsplan „Princenhof". Het doet b. en w. ge noegen de raad te kunnen mededelen dat zij met genoemde B.V. overeen stemming hebben bereikt inzake de verkoop van 2000 m2 bouwterrein °P !?§sis vih bijgaand ontwerp-raads- besluit. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk met de bouw van het administratiegebouw te beginnen. B. en w. stellen de raad voor tot ver koop te besluiten. ACHTERVELD - Bij ingekomen brief van 14 juni 1973 verzoekt de Stichting Huize St. Joseph te Achterveld om een gemeentelijke garantie voor de door haar aan te gane geldlening van 1850.000,-- voor de financiering van 18 bejaardenwoningen aan de Hessen weg. De Stichting stelt zich voor op zeer korte termijn met de bouw te beginnen. „Gelet op het grote belang, dat met de bouw van deze woningen is gediend, stellen wij u voor de gevraagde mede werking te verlenen," aldus b en w. aan de raad Annejan Hardenbol, de 14 jarige scho lier die in ruim een jaar tijd een prach tige zeilboot vervaardigde waarin hij nu ongetwijfeld een groot deel van zijn vacantie zal doorbrengen. Foto Janus Visser. LEUSDEN/Z. - Het echtpaar D. van Garderen en G. van Garderen-Egdom, Leusbroekerweg 24 te Leusden-Zuid, was donderdag 21 juni een halve eeuw getrouwd. Een halve eeuw van vreugde en zorgen, van werken en inspanning. De gouden bruid is een opmerkelijk fitte vrouw, levenslustig, met gevoel voor humor, van de ouderwetse dege lijke stempel, maar openstaand voor al het nieuwe van deze tijd. „Wij hebben altijd jonge mensen in huis gehad. Eerst commensalen voor de ver dienste. En nu verhuren we de hele bovenverdieping aan meisjes van de Gezondheidszorg aan de Larixlaan in Leusden-centrum. Dat geeft vertier in huis, en we lachen veel". Met haar 70 jaren staat ze midden in het leven, en is vol belangstelling voor al wat er om haar heen gebeurt. De bruidegom, die 77 jaar is, mag dan bij het werken op zijn land - zijn hobbie - af en toe wel eens last hebben van benauwdheid: ook hij ziet er niet naar uit dat hij naar de 80 jaar gaat. „Hij wordt niet grijs", zegt zijn vrouw, en inderdaad: de zwarte haren geven bij hem de kleuren op het hoofd aan! Beide werden zij geboren „bij hun moeder in de bedstee". Zij in Stou- tenburg op 4 september 1902, hij aan de Moorsterweg te Leusden-zuid op 22 juli 1896. Hij ging m 1903 naar de Christe lijke lagere school te Scherpenzeel. Hij was toen zowat al 8 jaar, want op de school in Leusden was maar steeds geen plaats. Die was overvol. Toen hij in de derde klas kwam zei de mees ter tegen hem: „Jij hoort hier niet", en hij sprong over naar de vierdeklas-. Daar hij uit een gezin van elf kinderen kwam („Och, toentertijd was daar nog levensruimte voor") moest hij als 13 jarige meteen gaan werken. Hij deed alle soort werk in de polder, en kreeg 50 cent per dag uit betaald. Toen werd hij aangenomen op „De Born", en hij werkte 40 jaar voor juffrouw Annie de Beaufort Hij werkte eerst inde bos sen, vele bomen maakte het bos schoon Later werd hij op „De Born" metse laar. „Wat zijn ogen zien kunnen zijn handen", zegt zijn vrouw Toen hij 65 jaar werd, werd hij gepensioneerd. Zijn vrouw werkte vanaf haar twaalf de jaar bij een boer. Ze kwam alleen eens per jaar thuis om het jaargeld voor haar moeder neer te tellen Ook zij kwam uit een nest van 13, en toen haar vader stierf, filosofeerde ze: „Zo hard gewerkt, zo veel kinderen groot gebracht Was dat allemaal wel nodig?" Zelf heeft het echtpaar 6 kinderen, 15 kleinkinderen en 1 achterkleinkind Toen ze in 1939 moesten evacueren naar de Mesdagstraat in Amersfoort ving ze terloops op, dat haar gezin van zes kinderen als „groot" werd be stempeld. Ze moest daar hartelijk om lachen. Twee keer werd hun huis in de oorlog vernield. „Maar wat verlies je als je stenen verliest," zegt ze „Eigen vlees verliezen, dat is onher stelbaar". En dan komen we op de tijd van de Tweede Wereldoorlog. Ze hadden onderduikers bij zich thuis, ook ver scheidene Joden. Ze werden verraden, haar man dook met de kinderen onder Zij werd met alle onderduikers in de overvalwagen geladen en ging via Amersfoort naar de Euterpestraat in Amsterdam, waar ze werd verhoord Ze kwamen in de concentratiekampen van Vught en Ravensbruck. Ze heeft 4.000 handgranaten gefabriceerd, „om mijn medemensen te doden", voegt ze er schamper aan toe. Ze maakte ook deel uit van het schepcommando: de vrouwen, die grond moesten ont ginnen, waar ze één extra boterham voor kregen. Ze stond verschillende malen voor straf een hele nacht op appèl, zag vrouwen krankzinnig worden, en lag in kribben „waar de vlooien je uitdroegen". Ze werd in Wolfs- rathausen bevrijd en kwam na de oor log met het Rode Kruis en de Onder grondse in een heel oude jas naar huis, hakenkruis en kampnummer erop ge naaid. Ook hij kwam moeizaam met de kin deren de oorlog door. De oudste doch ter van 18 jaar verzorgde het gezin en de huishouding Ze hebben twee zoons, die Dick heten, en ze spreekt van „kleine, grote en oude Dick". Dat moet ze even voor me uit de doeken doen. „Oude Dick", dat is duidelijk: dat is haar man. „Grote Dick" is haar oudste zoon, die als 14 jarige jongen lichtmatroos werd op de wilde vaart, en die bij het uit breken van de Tweede Wereldoorlog „mijlen ging varen, en dubbel ver dienen. „Hij bleef zes jaar en drie maanden weg, en omdat ze geen taal of teken van hem konden ontvangen en er niet zeker van waren of hij de oorlog zou overleven, noemden ze hun jongste zoon ook Dick. Dat was voortaan „kleine Dick". („GroteDick" kwam gelukkig heelhuids uit de oorlog). Donderdag 21 juni werden ze welver diend in de bloemen gezet. Ze kregen vele cadeaus. „Ikwas50jaargetrouwd, en ik had nog geen pedaalemmer," grapt ze. 's Middags kwam de burgemeester op bezoek en 's avonds was er een diner voor 31 personen in „De Mof" en een overdrukke receptie wt\

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3