Modern uitvaart centrum geopend Jltra [ort ,eusden weigert collecte ledisch Comité Vietnam BESLIST MET OP OLITIEKE GRONDEN" Ad Wisman heropent Burgerlijke stand Gemeente Leusden I I S laad Leusden: Weer aantal bromfietsen en fietsen gestolen Nare gewoonte LdERDAG 5 JULI 1913 LEUSDER KRAIVT lurgemeester: W oning stichting Lensden 1974 in werking Voor overleg 2e fase afgerond (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De Schoe nenzaak van firma Wisman is in de af gelopen periode grondig onderhanden genomen door timmerlieden, metse laars, electriciens, behangers, stof feerders, schilders, verwarmingsmon teurs, de aannemer en de binnenhuis architect, aldus de uitnodiging. Het gevolg is een metamorfose. Die ver andering van het interieur is te be zichtigen op een heropeningsreceptie van 17.00 tot 18.30 uur op vrijdag 6 juli. t/m 27 juni 1973. LEUSDEN - Geboren: 20 juni Die- derikus Jonathan Maljaart, z v. J. A de Vreeze en J M H J. van Loon, Bohemen 73 Overleden: geen Gehuwd R. Snijders en M. C. Gnoc- chi, H L. S. van Uffelen en J. W. van der Groep. P A. Ludnks en M. T. Fischer. F A. A Brummelhuis en H A van den Bremer; J. J. Kramer en E A M Drummen. J J. Kramer en B W. van t Veld. Ondertrouwd 20 juni Theodorus Jo hannes Wijntjes, oud 23 jaar, wonen de te Leusden. W v. Amersfoortstraat 5 en Gerntje Mulder, oud 22 jaar. wo nende te Amersfoort, Utrechtseweg 127; 26 juni: Johannes Anthonius Lam- mers, oud 23 jaar. wonende te Leusden, de erj Ruyterweg 11 en Johanna Maria van Dijk, oud 21 jaar, wonende te Leus den, Emelaarseweg 22; 26 juni. Evert Johannes Marten van Kuiken, oud 26 jaar, wonende te Amersfoort, Utrecht seweg 41 en Evelina van Bokhorst, oud 21 jaar, wonende te Leusden. Asschat- terweg 109 lBde redaktie) EUSDEN - Leusden heeft toestem- Ij geweigerd voor het houden van "huis-aan-huiskollekte door het Me- ch Comité Vietnam, afdeling Leus- Naar aanleiding hiervan stelde de ir Kuijpers (Federatie PvdA/D'66) aantal vragen aan het college in de id van vorige week donderdag. De gen waren op schrift gesteld en bij college ingediend. De heer Kuijpers: Is het juist, dat uw college op 14 maart 1973 een verzoek van de Werkgroep Leusden van het Medisch Comité Nederland-Vietnam om een liuis-aan-huiscollecte in Leusden te mogen houden niet heeft willen in- ïlligen"* Indien vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, is het dan juist, dat deze «eigering op politieke gronden heeft berust"* Acht uw college een dergelijke wei gering geen betutteling van de inge zetenen, aangezien nu, door uw be slissing, ieder ingezetene demoge lijkheid wordt ontnomen om zelf te beslissen oi men voor dit doel al dan niet wil offeren"* Is het uw college bekend, dat in een ;root aantal gemeenten in de pro lines Utrecht (o.m. in Amers foort, Soest, Baarn, Hoogland, Hui- Hilversum, Utrecht) de ge vraagde collectes wél werden toe gestaan? is uw college bereid om, indien door in vraag 1 bedoelde werkgroep nogmaals een verzoek om eenhuis- aan-huiscollecte in Leusden te mo gen houden, hieraan dan wel uw medewerking te verlenen? Ddien uw college op vraag 5 ontken- d zal antwoorden, zullen wij middels door ons in te dienen motie het ge len van de raad vragen, argemeester Van der Post: ..Hetis it, dat die toestemming is geweigerd ere aanvraag wordt onderworpen aan aide normen Een beroep op de irvaardigheid is gerechtvaardigd, de doelstellingen uitsluitend berus- op zuiver humanitaire gronden, weigering geschiedde dus beslist op politieke gronden Er wordt de :ste tijd meer geklaagd over eente- aan kollektes inde gemeente Leus- Ik heb de indruk, dat men kollekte- is Het is dan ook eendaad van wijs eid om de gestelde normen in acht te Het is een belangrijke objek- ienorm en is onafhankelijk van poli- le situaties. Er is geen sprake van betutteling van de ingezetenen Men kan al dan niet via bank of giro deze aktie steunen. Daar is iedereen vrij in. Het Medisch Comité Vietnam is eenzijdig gericht Het Rode Kruis is er als een neutrale instelling wanneer het gaat om huipaan heel Viet nam Dat is duidelijk om elk politiek aspekt te weren Als u stelt, dat in andere gemeenten de kollekte wel is toegestaan, dan kun nen we daar verder geen zinnig woord over zeggen. Het is ons niet bekend, dat het is gebeurd en op welke gronden die toestemming wel werd verleend As er relevante redenen zijn, kan de aanvraag opnieuw in overweging worden genomen, maar als men op de zelfde gronden de aanvraag opnieuw indient zal het resultaat hetzelfde zijn De heer Kuijpers diende daarop een motie in met de volgende inhoud ,,De raad der gemeente Leusden, op 28 juni 1973 in vergadering bijeen, heeft kennis genomen van het feit, dat door het college van burgemeester en wethouders op 14 maart 1973 een ver zoek van de Werkgroep Leusden van het Medisch Comité Nederland-Viet- De heer Meinema (CHU): .Iedereen moet in de gelegenheid zijn om geld voor dit doel te geven, ook al ben ik er zelf tegen de redaktie) ^EUSDEN - In de raadsvergadering vorige week donderdag kwamen de volgende onderwerpen aan de e: De raad had wat moeite met bet verstrekken van een nieuw krediet voor het Samenwerkings orgaan Eemland ten behoeve van bet Coordinatieteam. Dit team is bezig met een uitgebreid onder zoek en het eerste hoofdstuk is ?ereed Voor het tweede en der de hoofdstuk is nieuw krediet no dig Voor de gemeente Leusden is dat f 14 600,-- De raadsleden drongen er bij het college op aan, dat binnen het Eemland-orgaan een betere kredietbewaking moet vorden toegepast. Burgemeester van der Post deelde naar aan leiding van desbetreffende vragen mee, dat na voltooing van het twee de en derde hoofdstuk een tussen rapport is te verwachten waarna kan worden beslist of het vierde hoofdstuk (de konklusies) dient te *orderi gerealiseerd of niet Ondanks het hoogseizoen zal de raadsvergadering van juli normaal gang vinden. De raadsverga dering van augustus wordt een week vroeger gehouden in verband met de termijn van tervisie-legging van het ontwerp-bestemmingsplan Den Treek. De heer Van Spaendonck (Fe deratie) stelde voor om de ont- %erp-bestemmingsplannen bij het jabonnement op de raadsstukken te 'oegen. De prijs van f25,-- voor ieder ontwerp-bestemmingsplan vond hij wel wat bezwaarlijk voor de geïnteresseerde burger, die razi elk plan op de hoogte wil blijven. In Leusden worden er °°gal wat plannen gemaakt. Op die manier kost het de burger een behoorlijk bedrag om „bij te blij- ?en" Burgemeester van der Post merkte op dat dit bedrag bij lan- &e na niet voldoende was om de kosten te dekken, maar zei toen deze problematiek opnieuw onder de loupe te nemen. Omdat de provincie de bouw en df exploitatie van rioolwaterzui- verlngsinstallaties heeft overge komen, krijgt een bedrag van f67,925,- een andere bestemming. B. en W stelden voor (de raad ging er mee akkoord) om dit be drag te bestemmen voor cultu rele doeleinden. Gedacht hierbij kan worden aan bijv. een fonds voor kunstwerken (Leusden is daar niet zo erg dik mee bezaaid). Ove rigens is het vaststellen van de juiste bestemming een zaak van de raad. De raad was blij met het voor stel van b en w om over te gaan tot het drukken van plattegronden van de gemeente. De kosten (f20.000,--) hadden ze er graag voor over. Het aantrekken van „schone" industrie voor het werkgelegen- heidsterrein is geen gemakkelijke zaak. Naar aanleiding van de ver koop van grond aan Benzon in dit gebied (derde sector-Princenhof) voor de bouw van een administra tiekantoor (zeven tot tien perso neelsleden) deed burgemeester van der Post uit de doeken, dat de belangstelling voor dit gebied groot is en wat de opties betreft geheel is bezet, maar dat om welke re den dan ook men slecht tot een beslissing kan komen. Een optie van de Hervormde en Gerefor meerde Synode voor een gezamen lijke centrale vestiging is komen te vervallen Hierover zal nog een gesprek plaats vinden. De opties die nog over zijn gebleven zijn belangrijk en aantrekkelijk genoeg om enig geduld te tonen. Enkele opties voor rijksinstellingen zul len van langere duur zijn in ver band met de regeringsgelden die met de bouw gemoeid zijn. De heer Van Maanen (AR) drong aan op betere public relations. Maar daar mankeerde het volgens de voor zitter niet aan. De heer Van Wou denberg (CHU) was van mening, dat een betere ontsluiting van Leusden ook voordeliger en snel ler zou werken. Burgemeester van der Post beaamde dit. De heer van Maanen (AR) bracht de dank van alle bewoners van de Ooievaarshorsterweg over voorde prachtige nieuwe brug, die kort geleden is gelegd. „We kunnen weer rustig slapen" stelde de heer van Maanen met tevreden heid vast. De heer Meinema (CHU) bracht een hoog struikgewas aan de Es doornhof ter sprake, terwijl de heer Berg (KVP) tenslotte aan dacht vroeg voor hoog gras rond de reflectorpalen langs de weg. De heer Kuijpers (PvdA/D '66): „Af wijzing op politieke gronden nam om in Leusden een huis-aan-huis- collecte te mogen houden op politieke gronden heeft afgewezen, dringt er met klem bij het college van burgemeester en wethouders op aan, indien wederom een soortgelijk verzoek van dit comité wordt ingediend, hierop gunstig te beschikken; gaat over tot de orde van de dag." De voorzitter merkte de heer Kuij pers erop opmerkzaam, dat er beslist geen sprake is van een afwijzing op politieke gronden. De heer Van Tiel (VVD) „Deze kol lekte is niet voor een neutraal doel. Er moet hulp geboden worden, maar die hulp mag niet eenzijdig zijn." De heer Meinema (CH): „Ik ben het eens met de voorzitter en de heer Van Tiel ten aanzien van de eenzijdigheid van deze kollekte. Ik zal er zelf dan ook niets aan geven, maar toch moet men die mensen, die dan toch eenzijdig geld willengeven,daartoeindegelegen- heid stellen. Ik vind het niet juist, dat men dit gaat verhinderen door een weigeren van de kollekte. Ik ben dan ook op die gronden voor het voorstel van de PvdA/D '66 Burgemeester Van der Post: „Wij verbieden niemand om geld aan deze instelling te geven Wij verhinderen wel deze wijze van inzamelen aan de hand van normen, die altijd zijn gesteld. Er is beslist geen enkele politieke grond aanwezig geweest bij deze be slissing van het college De heer Van Woudenberg (CH) vond het maar een „vreemde stemmerlj" maar stemde toch maar: tegen de motie. De heer Van Spaendonck (D '66) „Is het geen nieuw gezichtspunt als deze motie wordt aangenomen?" Burgemeester „Nee' Het is een be voegdheid van het college om het in zamelen van geld wel of niet toe te staan." De heer Van Spaendonck stemde voor de motie, de heer Ossendrijver (KVP) vond het jammer, dat door deze een zijdige kollekte weer een geschil in de raad is ontstaan en gaf het college ge lijk Hij stemde tegen. De heer Berg (KVP) was dezelfde mening toegedaan. De heer Van Maanen (AR) tenslotte deelde mee geen behoefte te hebben aan deze motie en stemde eveneens tegen. In Leusden zal hem zijn geld voor het Medisch Comité Vietnam alleen via bank en giro kwijt kunnen. LEUSDEN - Zondag de 24ste juni hield de politie zich weer bezig met ge- stolenen gevonden fietsen en bromfiet sen. In het zwembad werden vier fietsen aangetroffen die niet op slot stonden. Deze werden naar het politiebureau overgebracht De politie wijst de jon gelui erop, dat het is verplicht zijn rijwiel afgesloten achter te laten in de stalling van het zwembad Er werd een bromfiets, merk Solex, aangetroffen zonder verzekerings plaatje De heer D. uit Utrecht had zijn fiets neergezet achter het postkantoor te Leusden, en miste het rijwiel toen hij erop naar huis wilde gaan. De fiets werd onder een brug teruggevonden. Verschillende fietsen werden weer van het politiebureau door de eigenaars teruggehaald. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! (Van de radaktie) LEUSDEN - „Het is een nare gewoonte om vlak voor een raads vergadering brieven met klachten of problemen naar raadsleden te sturen Op deze wijze wordt pressie op de raad uitgeoefend, zonder dat bestudering van de kwestie vooraf mogelijk is". Al dus burgemeester van der Post in de raadsvergadering van vo rige week donderdag, toen de raad opnieuw werd geconfron teerd met een dergelijke, op het laatste moment aan de raads leden verzonden brief. Burge meester van der Post achtte het beter dat briefschrijvers tijdig een dergelijke brief verzenden, zodat grondige bestudering mo gelijk is. Dit zal ook de behan deling van de aangehaalde kwes ties ten goede komen. Met ai toped op res LEUSDEN - Een driejarig meisje, J T.iit Mijdrecht, werd zaterdag stepend aangetroffen op de Zuidwe Het meisje, dat in eerste insintie aan niemand toebehoorde, .erd meegenomen naar het burau, waar pas na enkele uren teek wie de ouders waren Het misje bleek te ver toeven in een advinderskamp in Austerlitz en erd later door de ouders opgehald EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! Eén van de twee aula's, waar de over ledene kan worden opgebaard ben ontworpen en hun inbreng hadden bij de huidige totstandkoming van het Uitvaartcentrum Na alle die hier bij deze opening aan wezig wilden zijn onze dankreeds bij voorbaat te hebben betuigd wil ik graag de heer van Zandbrink verzoeken aan stonds het Centrum voor Leusden voor geopend te verklaren. De Ontvangkamer ontwikkeling van de dienstbaarheid, waaraan na ieder sterfgeval eendirec- te behoefte bestaat De ontwikkeling van de dienstverle ning is met name in Leusden (het vroe gere Hamersveld) bijzonder duidelijk aanwezig. Hoe lang is het immers nog maar ge leden, dat de buren de zorg bij een sterfgeval in een familie spontaan ter hand namen Met een medemenselijk heid als basis werden toen door deze mensen de belangrijkste zaken gere geld Ook de familie zelf en vrienden regelden allerhande zaken om de laat ste eer aan hun overledene zo goed mogelijk te volbrengen De structuele wijziging in de mense lijke samenleving (verandering van op vattingen, huisvesting enz zijn er oor zaak van dat deze zorg, laten we ge rust zeggen een veelomvattende zorg, wordt overgenomen door de Uitvaart verzorging, dus de Begrafenisonder nemer die meestal in de omgeving woonachtig is De eisen die aan een verantwoorde Uitvaartverzorging worden gesteld zijn niet gering Van de andere kant mag iedere familie bij een sterfgeval ver wachten dat de ondernemer die de re geling van de begrafenis of crematie ter hand neemt, in aanleg en deskun digheid in staat moet worden geacht deze verantwoordelijkheid aan te kun nen Wij als belanghebbenden in het CVU ,.het Centrum voor Uitvaartverzorging in Amersfoort en omstreken" voor re geling van begrafenissen en crematies n.l. F Brandsen - E. Brink en R A. Kaspers - hebben gemeend ook hier in Leusden een mogelijkheid te hebben de opdracht, een begrafenis of crematie uit te voeren, op een verantwoorde wijze zeker te stellen Een onontbeer lijk element in de huidige dienstver lening is wel dat men kan beschikken over een Uitvaartscentrum waar de overledene kan verblijven en de fami- Na de openingsplechtigheid kregen de genodigden een kopje koffie aangeboden en kon het uitvaartcentrum worden be zichtigd. Het centrum is voor Leusden een stapje vooruit ten aanzien van het algemene voorzieningenpakket. Het centrum voor Uitvaartverzorging is ondergebracht in de voormalige con ciërge-woning /an het Wit Gele Kruis- gebouw, dat niit meer als zodanig werd gebruikt. Het centrum staat in ver binding met het W G. Kruisgebouw, zodat eventueel ook gebruik kan wor den gemaakt van de voorzieningen van dit gebouw. Het uitvaartcentrum heeft de beschikking over twee aUla's, een ontvangkamer, waar de familie con doleances in ontvangst kan nemen, garderobe en toiletten/wasgelegenheid. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het totale woningbe stand van de gemeente Leusden (wo ningwetwoningen) zal op 1 januari 1974 worden overgedragen aan de woning stichting Leusden. Momenteel worden hiervoor voorbereidingen getroffen door de notaris, die ondermeer bezig is met het omvangrijke werk van de kadestrale tenaamstelling. Het des betreffende raadsvoorstel zal de raad waarschijnlijk in augustus worden voorgelegd, aldus een mededeling van burgemeester mr. A H. van der Post tijdens de raadsvergadering, vorige week donderdag. (Van de redaktie) LEUSDEN - H«t vooroverleg ten aanzien van de nota tweede fase Leusden/C. ii afgerond, al dus een mededeliig van het ge meentebestuur. E* wordt nu met man en macht giwerkt om de ontwerp-nota aan te passen. Pu- blikatie zou half juli mogelijk zijn, maar in verband met de vakantietijd zal de nota tussen 10 en 15 augustus worden ge publiceerd Torens zal dan een populaire versie verschijnen ten behoeve van Je Leusdense be volking. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week donderdag is officieel het eerste Leus dense „Centrum voor uitvaartverzor ging" door wethouder W. A. van Zand brink in gebruik gesteld, nadat de heer R. A. Kaspers, namens het centrum de aanwezige genodigden welkom had ge heten De heer Kaspers over deze vestiging in Leusden/Centrum: „Bij de opening van het Uitvaart centrum in Leusden, welke gebeurte nis als belangrijk wordt ervaren en tevens een mijlpaal betekent bij de Vooraanzicht van het gebouw aan de Rozengaarde naast het Wit Gele Kruis gebouw De opening van het uitvaartcentrum Leusden door wethouder W. A van Zandbrink. lie gelegenheid geeft belangstellenden te ontvangen, een verantwoorde ver vanging dus van het vroegere sterfhuis De samenwerking van de partners in het C.V.U maakten het mogelijk hier in Leusden een Uitvaartcentrum te openen die naar wij menen de toets van kri tiek kan weerstaan. Wij als C.V.U. vinden het van het allergrootste belang dat de betreffebde familie veelal een van de deelnemen de ondernemers persoonlijk kent, zodat de basis van vertrouwen reeds bij voor baat aanwezig is. Die basis van ver trouwen moet aanwezig zijn of althans dadelijk blijken als de betreffende on dernemer met de familie in contact komt. De begeleiding op een verant woorde en persoonlijke wijze is dan bij voorbaat veilig gesteld, wat voorde familie, die immers in bijzondere om standigheden verkeert, van onschatbaar belang is. De realisering van het Uit- vaartsentrum in Leusden alléén met de hulp van velen uit onze omgeving mogelijk en uitvoerbaar Al geruime tijd werd hierin Leusden sterk behoefte gevoeld over een eigen Uitvaartcentrum te kunnen beschikken, zodat het niet langer noodzakelijk was overledenen naar het Uitvaartcentrum in Amersfoort (Langegracht) over te brengen. Voor de welwillende mede werking willen wij in onze dank betrek ken o.a het Bestuur van het Wit Gele Kruis in Leusden. het Gemeentebestuur Zuster Rosa van de Kruisverenigingen alle medewerkers die het Centrum heb-

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3