ROENHOUTEN Momentop name een stukje toekomst in wording Betoverend dorp De marionetten zijn onder ons.. De weerbarstige orchidee Niet aantrekkelijk TOSKOMST SN TSCHNISK IN DS LITERATUUR VAN VANDAAG A. E. van Vogt: Betoverend dorp, Uitgegeven in de Bruna SF-reeks nr 18 Verhalenbundel. Alfred E. van Vogt is een groot meester op het gebied van de SF. Zijn romans over de wereld van Nul-A bijvoorbeeld zijn beroemd in tal van landen. Van zijn hand verscheen kortgeleden een bundel korte verhalen bij Bruna-SF on der de titel: Betoverend dorp. Van Vogt schreef deze verhalen tussen 1953 en 1969. Toch is er eigenlijk weinig verschil in kwa liteit te ontdekken. Geen verou derde toestanden, zoals men in mening (gedateerd) kort SF-ver- haal en zelfs in romans kan te rugvinden. Zeven uitstekende verhalen, door Erik Lankester bijeengebracht en door Sybren Polet vertaald. In ,,Het doel en de middelen" vertelt van Vogt het verhaal van de „nieuwe mens", een soort variatie op Huxley's New Bra ve World, waarin een geleerde ontdekt hoe hij de mens voort kan laten leven zonder zijn funktionele organen als hart, long, nieren etc. Deze organen worden uit het lichaam verwij derd en op een onbekende plaats in leven gehouden. De benodigde levensenergie wordt draadloos naar de lichamen overgebracht. Zo zit het ongeveer in elkaar. Een voordeel is natuurlijk, dat deze organen - mits goed on derhouden - veel minder kwets baar zijn en niet zijn overgele verd aan de willekeur van het lichaam. Maar dat ook daaraan een groot gevaar is verbonden, schetst van Vogt op fascinerende wijze. In het verhaal „Proces" ver telt van Vogt met humor op rake wijze het proces, dat een woud (als totale eenheid) ondergaat, als het wordt gepenitreerd door ruimtevaarders. Het woud komt er al snel achter (ook tot eigen schade) hoe men dergelijke in dringers moet aanpakken. Van Vogt beschrijft in „Auto maat" de gevolgen van een steeds verder gaande automatisering, hoe robots tenslotte werden ver menselijkt en als levende auto maten de macht probeerden over te nemen. Maar de vindingrijk heid van de mens staat voorniets omdat te verhinderen. In enkele bladzijden schetst van Vogt het afgrijselijke ver haal van een kankerpatiënt. Een mogelijkheid in de toekomst? Het denkbeeld, dat de aarde zou wor den bestuurd door een Galac tische Observator is niet nieuw, wel de wijze, waarop van Vogt dit onderwerp tot een kort ver haal uitwerkt! Tenslotte „Betoverend dorp". Het beste verhaal uit de reeks Een gestrande ruimtevaarder ontdekt op Mars een dorp. Er is niemand die hem kan helpen. Hij is alleen met dat dorp. Waar zijn de bewoners? De ruimte vaarder moet proberen zijn aan passingsmoeilijkheden te boven te komen „Betoverend dorp" een uit stekende bundel verhalen! Robert A. Heinlein: „De ma rionetten zijn onder ons" Bru- nareeks nr 22. Robert A. Heinlein schreef in 1951 zijn roman „de marionet ten zijn onder ons", dat eerder in Nederland werd uitgebracht in de SF-omnibus nummer"I van Bruna. Kortgeleden gaf Bruna in haar SF-reeks een reprise van dit boek. Hoewel het op zich een goed verhaal is, het lezen ten volle waard, geloven we toch, dat een uitgever niet teveel in herhalingen moet vallen. Zoiets doet denken aan gebrek aan stof. En dat is - geloof ik - beslist nog niet het geval. Er liggen nog tientallen SF-juweeltjes op ver taling te wachten, zodat het be slist niet nodig is om terug te vallen op in ander verband uitgegeven boeken, zoals Bru na nu doet. Maar dit even terzijde. In „De marionetten zijn onder ons" schetst Heinlein op humoris tische wijze de invasie van een bijzonder soort buitenaards we zen. Het verhaal heeft me toen tertijd in 1967 al erg vermaakt en bij herlezing heeft het nog niets aan waarde ingeboet. Het is een verrukkelijk verhaal, een kruising tussen een spannende detective toekomstfantasie en een humoristisch verhaal. Voor hen, die het nog niet kennen: aanbe volen: Bruna SF nr 22. De weerbarstige orchidee, door Arthur C. Clarcke. Verha lenbundel. Uitgegeven door Bru na, Utrecht in haar SF-reeks nr. 23. „In het Witte Hert" was de titel, toen dit boek in de jaren vijftig door Elsevier werd uit gegeven. Het was één der eerste SF-boeken die ik onder ogen kreeg. Clarke heeft de gave om allerlei onderwerp met de geest van de humor te kruiden en dit boek spreekt wat dat betreft het meeste aan. Het is SF ge baseerd op louter glimlach Maar wat voor „De marionetten zijn onder ons" geldt, geldt ook voor dit boek. Het is een herdruk. En dat is spijtig. Voor de rest is het vooral voor hen, die nu pas de science fiction hebben ont dekt, een buitenkansje om toch nog met deze wonderlijke ver halen rond Harry Purvis ken nis te maken. Tenslotte willen we nog een kleine pleidooi houden voor wat aantrekkelijker „covers" van de SF-reeks van Bruna. Met alle respekt voor de kunstzinnige prestaties Rinke Doornekamp en anderen, toch geloven we,dat een wat meer op de fantasie van de lezer gericht cover, waarmee de nieuwsgierigheid wordt geprik keld, aan te bevelen is. Wat nude omslag van Bruna's SF-reeks siert is meer een karikatuur dan een „enkelbeeld" uit de inhoud. Bert Vos. 2 JULI 1973 LEI SDKK k HAM - Het is De bouwvakkers zijn met Het is warm. Mensen, gesproken het nieuws zijn niet thuis. Een ide- om de stand van za- onze nieuwbouw in Leus eens onder de loupe Temeer, omdat eind jaar de eerste fase onge- zalzijnenbegon- worden aan de tweede het struktuurplan Leus- Het grootste plan in aanbouw is het plan Groenhouten, ten zui den van Rossenberg. Een plan met veel sociale woningbouw en- ook interessant- de eerste ge- integreerde school (kleuter- en basisschool in één complex). Be gin deze week dwaalden wij door de chaos, die de bouw met zich meebrengt. Groenhouten is in wording. De voetgangersover steekplaats over de Noorder inslag is vrijwel voltooid. De bor den geplaatst. Klaar om de eerste bewoners en vooral de eerste de redaktie) leerlingen voor de geïntegreer de school te ontvangen. De school zelf is in een laatste stadium van realisering. Enkele schilders hebben er zelfs hun vakantie aan opgeofferd om door te kunnen werken. Als de scholen weer beginnen zal ook deze twee-in-een-school in het ruime onderwijspakket van de ge meente Leusden zijn opgenomen. Misschien nog niet helemaal vol ledig aangekleed, maar als schoolgebouw gereed om leergie rige jeugd te herbergen. Daarachter staat het stalen skelet van de sportzaal. Ook hier aan zal straks weer keihard ge werkt worden om het gebouw tij dig gereed te kunnen hebben. De woningbouw begint aardi ge contouren te vertonen. Enkele rijen woningen zijn binnen niet al te lange tijd aan de afwerking toe. In enkele woningen is de bo venverdieping reeds te bereiken via de houten trap. Vanaf de toe komstige slaapkamers van toe komstige bewoners kijken we uit op de stilte van de bouw. Een ver dwaalde bezem heeft een plaats tussen de stalen uitsteeksels van een stuk beton gevonden. Eén van de vijvers in het plan lig een beetje troosteloos te wachten op het uitbundige groen. Op de achtergrond één van de schuren van de boerderij 't Spul. Oud en nieuw bijeen. De oprijlaan naar de boerderij is gedeeltelijk versperd. Maar de hoge bomen zijn er nog steeds. En zullen straks wellicht een wee schaduwen, die naar het centrum, het hart van Groenhouten zal lei den. Groenhouten: een wijk in wor ding Een momentopname van een stukje toekomst. (Foto's Leusder Krant)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5