Welkom zijn al diegenen, die open staan voor en stuk evangelische bezinning en verdieping" Ingezonden: Waarom een vergunning niet verleend werd Geestelijke leiders in Lensden (14) Gegoochel met cijfers.. Nare gewoonte TER G. HEITBRINK (o.f.m.), DIREKTEUR KASTEEL STOUTENBURG: tpDAG 12 JULI 1973 UA SDEH l\l< I.V/' (buiten de verantwoordelijkheid 'van de redaktie) Het is een nare gewoonte om pas 'smaandags voor de raadsvergadering de raadsagenda met bijbehorende stuk ken voor het publiek ter inzage te leg gen. Op deze wijze wordt pressie op de burger uitgeoefend, indien hij brieven met klachten of problemen hierover aan de raadsleden wenst te zenden. Ik acht het dan ook beter, dat de raadsagenda met stukken eerder ter inzage liggen, zodat een nog grondiger bestudering hiervan mogelijk is. Dit zal ook de behandeling van de kwesties met de raadsleden ten goede komen F. F. Voskeuil Zwarteweg 12, Leusden/C. Het gemeentebestuur van Leusden heeft geweigerd toestemming te ver lenen voor een huis-aan-huis kollekte ten bate van het Medisch Comité Ne- derland-Vietnam Waarom? Omdat het CNV niet ..neutraal" is in die zin. dat het pertinent weigert eeld en medische apparatuur ter be schikking te stellen van het volledig corruptie Thieu-regiem in Saigon! De afwijzing ging vergezeld van de opwekking liever de aktie ..Heel Viet nam' te steunen, die dat nu juist wel doet, aldus onder het mom van ..hu manitaire neutraliteit" Thieu aan geld helpend! Het MCNV onthoudt zich van hulp aan het corruptie regime van Saigon. Niet omdat, zoals sommigen beweren, die nooit tegen de genocide in Indochina hebben geprotesteerd, het MCNV niet bewogen zou zijn met het lot van de Vietnamezen, die zuchten onder de barbaarse dictatuur van Thieu Het MCNV niet bewogen zou zijn met het lot van de Vietnamezen. die zuchten onder de barbaarse divtatuur van Thieu Het MCNV kan echter alleen verant woording dragen voor steun aan gezond heidsdiensten, waarvan vaststaat, dat zij op onbaatzuchtige wijze medische hulp aan de bevolking verlenen. Dit is het geval in Noord-Vietnam en onder de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam. Het is niet mogelijk om de infrastructuur, i.e. de organisatie van de gezondheids zorg, te scheiden van een regime en zeker niet van een corrupt regime als in Saigon Het MCNV steunt alleen gezondheidsdiensten en niet particulie re instellingen De Verenigde Staten hebben mil jarden dollars in Saigon gepompt en onlangs in korte tijd van Saigon de derde luchtmacht ter wereld gemaakt Met een fractie van deze middelen zou het mogelijk zijn geweest van Saigon een medisch paradijs te maken. Het omgekeerde is het geval. Infectieziek ten gaan als een gesel rond. kinder sterfte en kraamvrouwensterfte zijn zeer hoog gebleven, tienduizenden pros tituees verzieken de samenleving Daar staat tegenover dat in het Zuid-Vietnam van de Voorlopige Re- volutinaire Regering de medische werkers van de gezondheidsdienst on der de allermoeilijkste omstandigheden waarvan we ons geen voorstelling kun nen vormen, aan de bevolking hulp bieden en bovendien met levensgevaar in de kampen doordringen om de be woners, slachtoffers van het Thieu- regime. zoveel mogelijk te helpen. In Noord-Vietnam is in de tien ja ren van ..rust tussen 1954 en 1964 een medische organisatie opgebouwd, die op de volgende resultaten kan bo gen- decimering van kinder- en kraam- vrouwensterfte. verdwijning van in- lUTENBURG - In onze editie 1 juni 1972 hebben wij uitvoerig reven over de historische ach- ood van Kasteel Stoutenburg en bewoners, de paters Francis- frlaag willen wij in de rij van eestelijke leiders van Leusden andere iets dieper ingaan op irituele achtergrond van de Orde ranciskanen. I hadden daartoe een gesprek met G. Heitbrink (of. m.: ordmis urn minirum), die direkteur is het Rranciskaans gespreks- en mrigscentrum Pater Heitbrink zet geheel in voor het doel van het evangelische bezinning te bren- Mrier de mensen. Hij houdt zich met de planning, de kursussen, upaganda, en is zelf kursuslei- ie eerste vraag luidde: ,,Hoe ziet nstus boodschap vanuit de Fran- iose gezichtshoek?", i] de Franciskaanse spiritualiteit men aan eenvoud, boete en vreug- foederschap, bewust gewilde so ld, tevredenheid, het pelgrim zijn oorts. De Franciskaanse beweging haar ontstaan heel duidelijk ook vredesbeweging geweest. Fran- s en zijn broeders bouwden aan s in de onvrede van die dagen, ranciskaanse spiritualiteit onder- Pt heel bijzonder de Christo- iiche en eucharistische levens- 1 Al met al, zo kan men zeg- §aat het bij Franciskus om een •proken evangelische levenshou- Daarom zou men misschien be nnen zeggen, dat die zogenaamde Nskaanse facetten uitgesproken elische facetten zijn. Zo heeft :|skus zijn Christusnavolging be- En men heeft uit deze mens be- hoe juist hij onder leiding van Geest dit heeft aangevoeld en hoe h'j dit gestalte heeft gegeven in Even Zijn evangelisch leven wordt duidelijk gedragen door de ver- bedachte En ik vraag me af of A inderdaad niet de basis is van het Christelijke gelovig leven: erbond van God met de mensen ranciskus samen met zijn broe- zo opvallend gestalte gaf. lii ,,Hoe bent u tot de Francis- Orde toegetreden. Kreeg u de '•skaanse gedachte van huis uit kwam u er toevallig mee in king?" dit een stuk toeval? God benut de 'Ikheiden rond een mens om hem te •Maar waar Hij hem hebben wil. hJjkerwijs bekeken is dat mis- 1 toeval Vanuit Gods gedachte is 1 zijn bedoeling langs zogenaam- "^elijke toevalligheden wordt ge werd. Ik groeide op in Dedemsvaart, werd in 1919 geboren. Op de hoogtijdagen. Kerstmis. Allerheiligen en Pasen kwa men Paters Franciskanen bij ons op assistentie Bovendien werd daarmee de mensen gelegenheid gegeven bij een onbekende biechtvader te biechten. Ook waren er mensen, die wel eens een keer met een ander dan de plaatselijke geestelijke een gesprek wilden heb ben. Die paters Franciskanen kwamen ook bij ons thuis, en zo groeide bij mij de gedachte - alhoewel ik toen nog maar een jochie was - van. „Ik wil ook bruine pater worden. ,,Het bleek geen opwelling te zijn, want deze wens blééf Ik wilde naar het Seminarie. Onze pastoor wilde, dat ik naar het semina rie van ons bisdom ging. maar ik bleef erbij ,,Ik wil bruine pater wor den" Als jongen van dertien jaar kwam ik in Venray op het college van de Franciskanen, en ik liep er mijn gym nasiumtijd af God heeft dit feit gebruikt om mij te brengen, daar waar ik moest ko men. Ik deed daar staatsexamen in 1938. Omdat ik iets van de Franciskaanse gedachte begon te begrijpen, en de Franciskanen op het internaat van nabij meegemaakt, trad ik in de orde te Blijerheide bij Kerkrade Na mijn noirciaat volgde ik twee jaar filosofie in hei klooster van Venray Vervolgens studeerde ik twee jaar theologie in Alverna bij Nijmegen Maar na het eerste studiejaar werd ons klooster in beslag genomen, en verhuisden we naar ons leegstaande college in Sit- tard, waar we het tweede jaar theolo gie afmaakten. Op 11 maart 1945 werd ik met vijfenveertig fraters tot pries ter gewijd. Daarna kwam als afronding van deze opleiding één jaar pastorale studie in Maastricht, met daar tussen door praktisch werk als priester Vraag: .Waaruit bestond uw prak tijk jaar als priester?" ,,Wij moesten assistentie verlenen in de parochies in de vorm van het houden van preken, biecht horen, het geven van lijdensmeditaties, het ver zorgen van de liturgie, het geven van onderricht en katechese. Het was een overgangsjaar naar het praktische priesterleven Zelf ben ik overwegend in het Franciskaanse apostolaat werk zaam geweest". Vraag: „Is de Franciskaanse Orde een omvangrijke orde?" ..Vroeger was de Franciskaanse lekenbeweging, de derde orde, waar in ik vooral werkzaam ben geweest, veel massaler. Deze telde over heelde wereld zo n twee miljoen leden. Nog tijdens het leven van Franciskus kwa men de eerste minderbroeders al naar Nederland. Uit Franciskus' inspiratie weten door de pelgrimsgedachte. Men sen, die bij Franciskus een bron van inspiratie vinden. Ze komen regel matig in groepsverband bijeen en ma ken dan telkens in de letterlijke zin van het woord een weekend lang van hun leven een tocht. De Franciskaanse orde is een volk se orde, bekend bij heel het volk. Ieder kende destijds de paters in hun brui ne pijen op hun blote voeten Een grote en alom bekende volge ling van Franciskus in Antonius van Padua. Vroeger stond in vele ker ken het beeld van deze heilige" Vraag: Wilt u iets vertellen over het werk hier op kasteel Stouten - burg?" Tegen heel die achtergrond van de Franciskaanse spiritualiteit moet uhet kleine stukje werk zien, dat hier wordt verricht in het Franciskaans Gespreks- en Bezinningscentrum Stoutenburg" Dit huis is geen volkshogeschool of vormingscentrum in de meer strikte zin van het woord Hoofdzaak is dat allerlei groeperingen zich hier op het Evangelie kunnen bezinnen en daaraan hun leven kunnen toetsen Er komen hier niet alleen Francis kaanse mensen, en ook niet alleen Katholieke mensen, welkom zijn al diegenen, die open staan voor een stuk evangelische bezinning en ver dieping. Zo komen hier in feite reli gieuzen uit allerlei ordes en con gregaties voor gebed, meditatie en bezinning, of kortweg ..retraite" ge noemd Daarnaast komen er leken, dames en heren voor dagen van gelo vige bezinning. Mensen komen naar hier om de hoogtijdagen mee te vie ren van het kerkelijk jaar. In mei en juni zijn het overwegend schoolgroe- pen: de hoogste klassen van de lagere school voordat zij de school verla ten. Dat zijn de jeugdtweedaagsen en- driedaagsen. Zij krijgen een inleiding op de nieuwe levensfase, die voor deze kinderen begint Vanzelfsprekend aan gepast bij de leeftijd en de gedachten- gang van deze kinderen. Verder ko men hier ook middelbare scholen, pa- rochiejeugd en mensen uit de ver zorgende beroepen, zoals verpleeg sters. bejaardenverzorgsters enzo voorts In juli en augustus zijn er jaarlijks tussen het andere werk door vakantie weken gepland voor gezinnen en men sen van meer gevorderde leeftijd Dit zelfde deden wij ook al, toen we nog een bezinningscentrum hadden in hui ze ,,de Rees" in Brurnmen In decem ber 1970 is dit werk verplaatst naar Stoutenburg en gebundeld in het werk dat hier op Stoutenburg al plaatsvond Ook deze vakantieweken, destijds in Brum mei en nu in Stoutenburg moet u zien tegen de achtergrond van wat we met ons bezinningscentrum beogen, als u denkt dat kasteel Stoutenburg in die vakantieweken een hotel is geworden, hebt u het mis Hoeveel bejaarden zijn er niet eenzaam in deze tijd? Wij ver diepen ons in hun problemen, in hun verdriet in hun eenzaamheid. Hoeveel mensen verlangen er in deze verwar rende, onrustige tijd niet naar een rustig persoonlijk gesprek: ze zien het vaak niet meer zitten We mogen met vreugde constate ren, dat er duidelijk merkbaar een groeiende belangstelling is voor de mogelijkheden tot bezinning, die hier worden geboden. .Jaarlijks stijgt het aantal retraites voor religieuzen Jaar lijks ook stijgt de deelname aan de dagen van gelovige bezinning voor da mes en heren. Vraag: .Ondervindt u ook belangstel ling voor uw werk uit onze direkte om geving?" ..Jammer is dat blijkbaar onze ei gen naaste omgeving - de religieuzen even terzijden gelaten - ons nog te weinig ontdekt heeft. Wel zien we in tussen schoolgroepen uit Leusden - centrum, Hoogland. Bunnik en Drie bergen komen. Verpleegsters uit Amersfoort zijn hier geweest, en op gezette tijden hebben we hier rekol- lektiedagen voor de pstores uit het Amersfoortse dekenaat. Maar individuele personen, die zich voor bepaalde dagen laten inschrijven zijn tot nu toe op de vingers van de hand te tellen. Misschien hebben we ook van onze kant aan ons program te wei nig bekendheid gegeven in de naaste omgeving. Er zijn plannen om dat in de toekomst beter te gaan doen. Mo gelijk geldt ook hier- wat lekker is moet je ver halen Toen we nog in Brurnmen zaten kwamen de school groepen uit Brurnmen niet bij ons. Nu op Stoutenburg wel In feite komen hier deze maandag en dinsdag de Rossen berg- en de Bernadetteschool uit Leus den-centrum' Vraag: Wilt u iets zeggen over de Franciskanen die kasteel Stoutenburg bewonen?" T ,.In het huis wonen 8 minderbroe ders en 6 Franciskaanse zusters. Heel gelukkig zijn we hier op Stou tenburg met deze damesstaf Meerde ren onder hen zijn evenals ik zelf destijds vanuit Brurnmen mee naar hier gekomen. Ook zij behoren tot de Franciskaanse beweging in de kerk en zijn afkomstig uit vier verschillen de Franciscaanse congregaties en groe peringen Bijna vanzelfsprekend be houden zij hun kontakt met de congre gatie of groepering waartoe ze beho ren. Samen met ons zetten zij zich in voor dat ene doel. dat centrum Stou tenburg nastreeft Ze zijn werkzaam als gastvrouwen, in de huishouding, in de keuken. Een van hen is organiste en verzorgt de kosterij. Al met al ver vullen zij in ons centrum vooral ook die taken, die meer specifiek het ter- reim van de vrouwen treffen. Zonder hun inzet zou het geheel van ons werk bijna ondenkbaar zijn. Kasteel Stoutenburg. Van de acht minderbroeders die hier momenteel wonen, liggen de werk zaamheden zeer verschillend. Een is verbonden aan de filosofische .fakul- teit van Utrecht Een ander voert de administratie van der Katholieke Theo logische Hogeschool, eveneens te Utrecht. In de verzorging van de keuken, de tuin. onderhoudswerkzaamheden en de propaganda voor ons werk heb ben vier medebroeders hun dagtaak. Voor de gasten die ons centrum be zoeken, zijn paster Sluys, de gardi aan (overste) van de kommuniteit en ik vrijgesteld Terwijl nog enkele uitwo nende confraters werkzaam zijn aan de Universiteit in de parochie en in het leger. ,,Wat betekent .Vriendenkring Stoutenburg"? „Rondom ons centrum Stoutenburg bestaat een vriendenkring. Het zijn men sen die ons werk in hun eigen leven hebben ervaren, en die uit waardering o en meeleven zich hebben aangeslo--v ten tot een grote vriendenkring ron dom Centrum Stoutenburg. Deze vrien denkring omvat ongeveer 600 vrien- - den uit alle hoeken van Nederland. De vrienden zijn praktisch donateur. Er zijn onder hen 140 medewerkers, die zich in hun omgeving enkennissen- kring aktief inzetten voor het werk op Stoutenburg, er bekendheid aan geven, andere mensen er de weg naar toewij zen enzovoorts. Deze vriendenkring heeft een eigen kontaktblaadje „Post Stoutenburg", dat enkele malen per jaar verschijnt". ANCO MALI ontstonden drie orden: le de Minderbroeders, de volgelin gen van Franciskus onder de man nen: 35 tot 40.000 leden over de hele wereld. 2e de Orde der Clarissen, de volge lingen van Clara onder de vrouwen 15.000 leden, 3e -de leken orde van Franciskus, de volgelingen onder mannen en vrouwen, meisjes en jongens, die werkzaam zijn in de wereld, in de arbeidsverhoudingen, gehuwd of ongehuwd Daarnaast de kloosterlijke derde or de van de zusters Franciskanessen en de broeders Franciskanen 75 tot 80 000 leden Een twintig tot dertig Franciskaanse congregaties vonden in Nederland zelf hun ontstaan. De Minderbroeders splitsten zich in drie takken de minderbroeders Franciskanen. de minderbroeders Ca- pucijnen, de minderbroeders Conven tuelen. In de huidige wereld van ver deeldheid tracht men elkaar weer te rug te vinden. Zo kent men in Neder land sinds meerdere jaren de Stich ting van de Franciskaanse samenwer king. een overkoepelend orgaan van al le Franciskaanse groeperingen in ons land Sinds het tweede Vaticaans Concilie onder Paus Johannes XXIII is er een nieuwe naam gegroeid voor de Fran ciskaanse lekenbeweging, dedoortocht- beweging, waarbij bijzonder wordt on derstreept de pelgrimsgedachte en de verbondsgedachte; het Godsvolk onder weg De doortochtbeweging heeft zo n dertig tot vijftig groepen, maar groe pen in Nederland. Het zijn geen ge spreksgroepen, maar groepen die maan delijks samenkomen voor gebed, voor de viering van de Eucharistie, voor meditatie en gesprek rond de geschrift, en bespreking van aktiviteiten voor mensen in nood In deze groepen komt sterk de familiesfeer naar voren. Uit een en ander blijkt wel dat Fran ciskus van Assisa, die aan het eind van de 12e eeuw en het begin van de 13e eeuw leefde, de eeuwen door een zeer populaire figuur en een bekende hei lige is gebleven. Tot op de dag van vandaag hebben de Franciskaanse volgelingen hun plaats in het kerke lijk leven in Nederland Franciskus van Assisi blijft boeien. Dichters en schilders worden door hem geïnspi reerd Op het tweede Vatikaans Con- cili is hij meer dan eens met name genoemd en ook in de nieuwe cate chismus, die in 1966 verscheen komen we hem op meerdere plaatsen tegen. Tot in onze tijd kent men ook de tocht- genotenbeweging mensen, die hun gelovig leven heel bijzonder gedragen fectieziekten door massa-vaccinaties met zelf gemaakt vaccin, verdwijning van prostitutie en geslachtsziekten, praktische uitroeien van malaria, te rugdringen van tuberculose, lepra en trachoom en preventieve en curatieve zorg tot in het afgelopen bergland. Steunend op eigen kracht en met bo venmenselijke toewijding is dit me disch wonder volbracht. Ieder die dit wenst kan natuurlijk geld storten en op de postrekening van het Medisch Comité Nederland- Vietnam: postgiro 1090400 ten name van penningmeester MCNV, Amster dam E van Empel - Artz Asschatterweg 29, Leusden-Centrum Pastoor Kitselaar heeft in de Leusder Krant van 5 juli 1973 erop gewezen, dat er mensen zijn die met cijfers goochelen Maar meestal komt het niet uit, ook al lijkt het soms heel wat. Bedoeld is de dezerzijds in de raadsvergadering van 28 ju ni 1973genoemdeprijs vanf 29,88 per m2 die de Stichting Geertru- dishof destijds (mei 1970) heeft betaald aan de gemeente. De pastoor deelt mede, dat ge noemde Stichting in 1969 945 m2 grond heeft gekocht voor f43,750,-- Derhalve ruim f46,- per m2. Zowel het een als het ander is juist. Om te beginnen een klei ne aanvulling: in de raadsverga dering is er tevens op gewezen, dat de Sint Geertrudishof niets heeft hoeven te betalen voor de aanleg van groen en parkeer plaatsen Hierin zit nu het ver schil: Indien de grtmd voor de parkeerplaatsen (die gemeente lijk eigendom blijft) wordt inbe grepen, dan bedraagt de prijs per m2 inderdaad f29,88. Dit bedrag is dan ook opgevoerd in de ïn- Pater G. Heitbrink. Foto Janus Visser. middels goedgekeurde Rekening van het Grondbedrijf 1970. Misschien kan de zaak nog iets duidelijker worden gesteld De Sint Geertrudishof betaalde per woning aan grond f3.125,--. De weinige maanden later aan de Stichting Bejaardenzorg Leusden (woningen Asschatterweg) ver kochte grond komt per woning op f5.295,--, maar hierin is wel degelijk de aanleg verdisconteerd van een uitsluitend voor de be jaardenwoningen (en mogelijk Tehuis) in te richten parkeer terrein. Conclusie: 1) er is op geen enkele wijze met cijfers gechoocheld; 2) het bestuur van Sint Geer trudishof heeft zeer voorde lig zaken gedaan met de ge meente. Overigens gaarne dank voor de pastorale reactie, die dezerzijds wordt gezien als blijk van soci ale bewogenheid J. J. Mandemaker namens fractieP.v.d.A-D'66 LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem Leusden Abonnementsprijs f3,50 per kwartaal; f 13,-- per jaar. Losse nrs. 2^ ct Adv tar. op aanvraag verkr. „Hij is jarig vandaag!"

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7