Smid Bourgonje deze week 90 jaar 't is geweldig lekker 'tis van de warme bakker. Weer verse beschuit en beschuitbo 1 i uit eigen bakkerij j H. v. d. HOVEN Kletersteeg's Bakkerijen VAKANTIE JAN JANSEN, Kwaliteit te kust en te keur UW personeels- of zaken advertentie kunnen staan! ua sni:i{ ki< i n Leusder Krant Oefen programma Roda '46 SVA gaat kennismaken met nieuwe trainer Keikdiensten DEZE WEEK: j Voor uw picknick, bos of strand, is er niets makkelijker dan een Bums bolletje of krenten - bolletje in de hand! Stoutenburg O.v.s FEUILLETON: DE MAN UIT CHICAGO Dit is een open ruimte Weet u hoe dat komt? Op deze plaats had DONDERDAG 26 JULI 1913 .pi ACHTERVELD - Bourgonje de smid hoopt zaterdag rijn negentigste ver jaardag te vieren. Bij de meeste Ach- tervelders is hij nog goed bekend, soms is hij even bij de bushalte om afscheid te nemen van zijn dochter Marie, ie dere zaterdagavond zit hij rechts in het zijschip van de Kerk en als er niet teveel wind is zit hij rustig te praten - diep weggezonken in een stoel - voor huize Sint Jozef. In 1911 vestigde hij zich als smid in het dorp en ook al door het werk als o.m. hoefsmid ben je weldra bekend in het hele dorp. Zo is het ook de heer J. F. Bourgonje vergaan. Morgen en overmorgen is er groot feest in Huize Sint Jozef waar het overigens goed toeven is want smid Bourgonje is de jongste van de zes boven de negentigjarigen. Als zoon van een klein boertje in het Gelderse Epe werd Jan geboren op 28 juli 1883. Omdat zijn moeder vroeg tijdig overleed werd hij groot ge bracht bij zijn grootmoeder hetgeen een goede en liefdevolle tijd was. Am per enkele klassen van de Lagere School werden doorlopen - ja zo was het in die tijd - toen hij aan het werk moest en hij koos als baas een smid in Apeldoorn In 1907 trouwde hij met Coba Veen en een een goed jaar later werd Albert geboren. Willem Lammers een broer van hem was wagenmaker in Achterveld en werkte ook bij de smid in Apeldoorn Hij had gehoord dat smid Haarsma uit Ach terveld zou gaan vertrekken naar Amersfoort en omdat Pastoor Moes en Kerkmeester Hartmanen Jan Schou ten graag wilden hebben dat er weer een katholieke smid kwam trok Bour gonje naar Achterveld toe De reis werd gemaakt met de meelkar van Jan Schouten waarop het beetje huis raad werd opgetast en toen de kar over vol was werd de kinderwagen er ach teraan gebonden! De reis duurde een volle dag. Bij aankomst in deheidevlek Achterveld werd de koffie gedronken in het café van Helmusoom en Garrig- jemeu achter de kerk Korte tijd la ter kwam er bericht dat de nieuwe smid voor zijn soldatendienst moest Dat gaf kennelijk financiële zorgen bij de verhuurders van het smidshuis Hartman en Schouten, die kwamen in formeren of de huur wel opgebracht zou worden. Gelukkig kreeg de smidsvrouw van het Rijk acht gulden per week uit kering zodat er geen armoede werd ge leden. Toen ik in Achterveld kwam had ik geen cent, aldus de heer Bour gonje, en de acht gulden per week kwa men natuurlijk goed van pas Zijn legerplaatsen waren Utrecht, Ankeveen en Vreeland en op zijn kamer sliepen ook de autoverkoper Henri Nefkens uit Amersfoort, metselaar Willem van Verliefd, verloofd, getrouwd en dan kinderen krijgen Voor elke blijde gebeurtenis in uw leven hebben wij wel een passend kaartje. Kom eens langs: Finnmark 3, Leusden-C. Tel.: 03496-1495. Na afspraak kunt u thuis onze modellenboeken beki|ken Nimwegen en Rik Kleinveld, beiden uit Achterveld. Rik was onderofficier met de klompen aan en snaaks lachend zegt de heer Bourgonje ,,We hadden een goed leger" Bij een smid in Nederhorst den Berg ging hij s' avonds hoefijzers maken, ,,Je beurde geen stuiver maar een fiks pot bier kon er nog wel vanaf en we hebben er veel lol gehad." Ook de oor logstijd van 1914-1918 werd geen ar moede geleden, je was met weinig te vreden en de boeren uit Achterveld en Stoutenburg waren beste mensen je kreeg nog wel eens een kluit boter of een stuk spek voor een greep of een hark. Ik heb een goed bestaan gehad, geen armoede geleden wel moeilijke tijden gekend toen een dochtertje overleed, later mijn Vrouw en enkele jaren geleden mijn oudste zoon die het be drijf van mij had overgenomen Toen de nieuwe kerk werd gebouwd in 1932 mocht ik het grote kruis en de hekken van het doopvont maken. Archi tect Valk was met bepaald werkzaam en wat ik maakte was goed, al was aannemer Struicken nogal scherp op de centen (Ja wat wil je als je een prachtige kerk bouwt voor slechts f. 87500,--) terwijl uitvoerder Sas weer een makkelijke kerel was. Graag wil ik citeren uit het boekje ,,De Sint Josephkerk te Achteveld(U)": ,,De doopkajjel wordt afgesloten door een smeedijzeren hek van fraai allure. Dit werk verraadt een mees terhand Het werd vervaardigd op slechts een summiere schets van de architect. Deze arbeid gaat ver uit bo ven het gewone kunnen vaneen vakman. Dit hek is in Achterveld gemaakt door de dorpssmeden J en A Bourgonje, die het robuuste hang- en sluitwerk der deuren ook verzorgden, alsmede de kruisen op koepel, toren en apsis". Herinneringen aan weleer, je zag smid Bourgonje op de gloeiend ijzeren wielen slaan in een rond stenen gat voor de smederij. En hoe spannend von- bij de foto: Geheel links woon- en winkelhuis. Op de smederij het ronde plaatje van de Groot Bossche brandverzekering. Voor de rechtse deur in de grond een grote ronde steen en in een gat in deze steen werden de ijzeren wielen ge slagen. Rechts voor de smederij (niet zichtbaar) was de hoefstal voor het beslaan van wilde paarden. Van links naar rechts smidsvrouw Coba Bour- gonje-Veen met drie kinderen Annie, Marietje en Max. Met de fiets in de hand een smidsknechtje van de instel ling Zandbergen onder Amersfoort; de oudste zoon Albert met de voorhamer op de schouder, Bourgonje de baas zelf; smidsknecht Gustaaf Dewaelse, een Belgische vluchteling; een wagen makersknecht van Lammers. Met de fiets in de hand Louis de Block, knecht van wagenmaker Lammers, ook al een Belgische vluchteling (zijn vrouw was in de kost bij Piet Hofslot) en geheel rechts Jozef Dor een halve gast af komstig van de Rudolphstichting. den we het om als kinderen te gaan kijken als er een ..kastig" paard be slagen moest worden in de hoefstal aan de Dorpsstraat, machtig zoiets Zaterdag 28 juli is er's morgens een H. Mis van Dankbaarheid in de Kapel van huize Sint Jozef en is er een re ceptie voor alle bewoners van huize Sint Jozef. Maar ook de bevolking van Achterveld en Stoutenburg krijgt de gelegenheid om de 90-jarige heer Bourgonje geluk te wensen en wel tussen half 3 en half 4 in huize Sint Jozef. Max en Annie en Marie Bour gonje hopen dat velen hun Vader dan een bezoekje brengen, de zorgzame zusters zorgen wel voor een aperi- tiefje. Oud smid Bourgonje .op naar de 100 J. M. Schouten LEUSDEN - De voetbalvakantie is bijna ten einde. Zo start o.a. Roda '46 komende week met haar oefencampag ne. Als voorbereiding op de komende competitie speelt RODA '46 een ze vental oefenwedstrijden, waarvan het schema als volgt is: Afdeling zondag: Dinsdag 31 juli: RODA 2 - VVZA 2 19.00 u. Woensdag 1 aug.: RODA 1 - VVZA 19 00 u Zondag 5 aug.: RODA-toernooi voor de reserve-elf tallen, met deelname van Olympia en Limvio. 11 30 u. Woensdag 8 aug.: RODA 1 en 2 tegenFAK 1 en2. 19.15 u Zondag 12 aug.: RODA 1 toernooi met deelname van o a. Wageningen, Veenendaal. Mi nisterpark, APWC, etc. Woensdag 15 aug.: RODA 1 - Amersf. Boys 1 19.00 u. Zondag 19 aug.: RODA 1, 2 en 3 tegen Oranje Wit Zondag 26 aug.: RODA 1 en 2 tegen W.S.E. (Waddinx- veen). VVZA 4 en 5 - RODA 4 en 5. Aanvang competitie: le elftal op 2 september a.s. en de reserve-elftal len op 9 september. Afdeling zaterdag: Zaterdag 28 juli: RODA 2 naar Valleivogels-toernooi Zaterdag 4 aug.: Hierden 2 - RODA 1 RODA 3 - naar Valleivogels-toernooi Zaterdag 11 aug.: RODA 1 en 2 - Leiden 1 en 2 RODA 4 naar toernooi Valleivogels Zaterdag 18 aug. RODA 1 en 2 toernooi met deelname van FZO, Aurora en V.V.A. Zaterdag 25 aug.: RODA 1 naar Valleivogels-toernooi Verder zal RODA 1 op de komende donderdagavonden nog enkele wedstrij den spelen, waarvan de tegenstanders op dit moment nog niet bekend zijn Aanvang competitie- le elftal op 1 september en de reserve-elftallen op 8 september a s. ACHTERVELD - Nu de vakantie voor de meesten weer verleden tijd is ge worden komt de Sportvereniging Ach terveld ook weer tot leven. Op dinsdag 31 juli a.s. kunnen de spelers kennis maken met hun nieuwe trainer, de heer H Baas. Deze kennismaking vindt plaats in de kantine op het Kerstens Sportpark om 20.00 uur De heer Baas zal dan ook het trainingsschema e.d. bekend maken. De training zal op 2 au gustus a.s. beginnen Op 12 augustus zal het le elftal deelnemen aan het Unitas-toernooi te Veenendaal. Verde re s.v. aktiviteiten. 5 augustus: Dansen in ,,Ons Gebouw". 26 augustus: Het le, 2e, 3e en 4e elf tal gaat voetballen in 's-Heerenberg. 27 augustus: Jaarvergadering. tc Hebt u iets te verkopen0 Plaats een LEUSDERHElTjj Datum: zondag 29 juli 1973. ACHTERVELD N.H.K zo. 9.30 u eerw. heer Hoek- sema, Doornspijk R.K.K.: de gehele week om 8.00 u H. Mis (uitgez. wo.); za 19.00 u Avondmis; zo. 8.00 en 10 30 u H. Mis; 18.00 u.. Lof; wo. 19.30 u.: Avondmis. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 10.00 u ds W Wille, Amersfoort, 19.00 u ds Dop, Amersfoort. R.K K zat. 19.00 u Damej zo 7 45 u vroegdienst; 9* Hoogmis (Herenkoor); 10 30 H Mis met samenzang Gen Mis om 10 00 en 11.00 uur LEUSDEN/ZUID N.H K.- 10.00 u ds J. J. Koog 18.30 u geen dienst R.K.K Huize Don Bosco: za uur; zon. 10.00 uur. Hoogmisl uur. 7 s-morgens door ons gebakken 's-middags op uw tatel wij gaan met fvan 30 juli t/m 9 augustus/ De winkel is zaterdag 4 augustus geopend (géén re paraties). Achterveld Telefoon: 03425-225 JQOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO s-Maandagsgesloten Hamersveldseweg 41, Leusden-C. oor brood ,a£'j!?rom tot uiterlijk 13.00 uur' 7 van de 92 bakkerijen waar Bums gebakken wordt. boooooooooooooocoooooooooooooocoooooooooooooooooooooood door TOM LODEWIJK -20- Het was een gezellig intiem souper- tje. Zelfs de altijd mopperende slager kwam in een goede bui en het feit, dat de burgemeester, zomin als zijn echtgenote, zich aan tafel bevonden, droeg er toe bij, dat het kleine ge zelschap al spoedig verkeerde in een zeer ongedwongen stemming. Riek deed haar best om De Gooyer wat op te vro lijken en waar mevrouw Boom geheel beslag legde op de Amerikaanse be zoeker, konden de slager en de apothe ker naar hartelust met elkaar moppe ren over slechte zaken en hoge belas tingen. Toen eindelijk het uur van scheiden ge komen was en mr. Clarenbough alle gasten, Riek bijzonder lang, de hand had geschud, bleven alleen Kruidennk en mevrouw Boom nog met hem over Meneer Clarenbough, wat vreselijk jammer, dat we nu al scheiden moeten", zong mevrouw Boom op haar liefste toontje. ,,Ik ben inzo'n uitgelaten stem ming, dat ik nog best een uurtje door had kunnen gaan" ,,Hier?" vroeg Kruiderink met een blik op de thans verlaten tafel met de resten van het souper, ,,dat lijkt me niets gezellig". .Ik weet wat", kraaide mevrouw Boom, „we rijden nog even naar mijn huis. Ik heb nog een paar heel oude flessen in mijn wijnkelder, ik laat het meis je nog wat lekkers klaarmaken en we kletsen samen gezellig nog een uurtje Kom, mr. Clarenbough, bij de burge meester is toch niemand thuis. U hebt er toch zeker ook nog geen zin in al in bed te kruipen?" Een innerlijke stem maande mr. Clarenbough tot voor zichtigheid. Hij had die avond vrij veel gedronken Hij was wel wat ge wend, maar voelde toch, dat zijn hoofd gonsde en wanneer hij zijn voeten neer zette, was het hem, als trad hij op wol ken Allemaal symptonen, die hem had den moeten waarschuwen Maar hij had een verbazend gezellige avond ge had, iedereen was vriendelijk en on derhoudend geweest. Mevrouw Boom had haar bewondering niet onder stoe len of banken gestoken en drong er thans ook zo warm op aan om toch nog even de gezelligheid voort te zetten, dat hij niet wilde weigeren Wat deksel hij had al die dagen een rol moeten spe len en dat viel vast niet mee. Morgen was alles afgelopen. Zou hij nu voor de laatste maal niet eens de bloem- metjes buiten zetten met een paar gezellige mensen, die hij van z'n leven nooit wéér zou zien? Vóór hij in z'n lichtelijk beneveld hoofd al deze gedachten naar behoren had kunnen formuleren, zat hij al in de auto, die hem met zijn beide r& gezellen naar de villa van mevro Boom bracht. Deze vooruitziende dame had blijktu al op die voortzetting van de gei ligheid gerekend. In de salon gloei de schemerlampen en hulden de kas in een warm, intiem licht Ophelh fet stonden flessen van allerhandevo en inhoud gereed. Schotels met diver heerlijkheden waren daarbij geplaal Rond een tafeltje waren crapeauds zellig aangeschoven. Sigaren van uitgezocht merk stonden op tafel nodigde alles uit tot een aangenaa gezellig uurtje. Toen Clarenbough binnenkwam reesi jongeman uit één van de zetels op ben Hanny Boom", stelde hij zich vos ,,Ik ben erg blij, dat moeder eriof slaagd is u mee te brengen, want had me er veel van voorgesteld t! ontmoeten". Het werd een gezellig huiselijk let Hanny kende uit z'n studententijdti loze moppen - in feite was dat, hij het best onthouden had - wist inderdaad soms zeer geestig te te brengen Kruiderink, gemeenlijk' zure dwarskijker, ontwikkelde oté de invloed van de algemene geit ligheidssfeer een soort wrange hums die de anderen meermalen deedsd terlachen. En mevrouw Boom bi voortdurend aan de zijde van la gast, zorgde er voor dat hij niets kort kwam en animeerde hem vod durend om eens wat uit zijn privé-lei te vertellen. Maar tot nog toe zood succes. Ootdat Hanny het gesprek de grote Utrechtse studenten-masker des bracht en daarover nogal opschep Mr Clarenbough, wiens stemming weinig onberekenbaar begon te den ging in ae oppositie en mees dat je om goed toneel te kunnen si len geen student maar politicus m« zijn. ,,0f zakenman", schertste mevr* Boom „Nou, zakenmensen kunnes ook niet veel van", meende mr Clarö bough, zijn eigen klasse hiermee' brevet van onvermogen uitreikend, zeg maar, de beste school voor het neel is de politiek". „Daar hebt u toch weinig mee te ken", meende Hanny. „Ik?" zei b Clarenbough, nog steeds 111 de sle van het verzet, „ik heb meer vanp litiek vergeten, dan jij er ooit Vanf weten, jongeman Daar in New ïe en Lake Success, man daar deed niets anders!" „Hè, bent u daar óók geweest, Clarenbough?" vroeg mevrouw Boi zeer belangstellend en keek intusi haar vriend Kruidennk veelbeteketë aan. „Toe mr. Clarenbough, vet! me daar eens wat van, ik brand t woon van nieuwsgierigheid eens iets horen van iemand, die achter de scte men gekeken heeft Heeft u Mold ontmoet0 En Visjinsky? En al diei dere diplomaten en misschien de pr sident? Toe, drink uw glas eenswj ze schonk het juist weer boordevol en vertel ons eens wat". „Mevrouwtje", zei Clarenboughap caal, „u zoudt een steen vermurfd Natuurlijk ken ik al die kerels. Molotov heb ik zelf nog geintervie* Alleen hij wou niks zeggen, hahahaha Mevrouw Boom lachte het hardst «J allen, maar haar ogen bleven zaam.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4