ohann Potrykus int le etappe Jachtseizoen bij de KNWU-„vroede vaderen" in volle gang TOUR- VARIA TOUR DE JUNIOR 1973 VAN START: „ES 1ST WUNDERBAR" r; - - v - V Toiir de Junior- rit van A.M.B.C. Achterveld geslaagd IJERDAG 26 JULI 1973 LEVSDER KR iVI' Dankzij het werk van de ge broeders Jan en Jo van Hamers- veld met behulp van vele andere medewerkers werd het kleine Tourdorpje prachtig ingericht met vlaggen, spandoeken enz een feestelijk geheel. Matti de Koning die zijn wieler- loopbaan aanving in de Tour de Junior schonk een sportbeker. Hij won o.m. de Tour de 1'Ave- nir, de Ronde van Oostenrijk en reed in 1971 de zware Tour de France goed uit. Elk jaar wordt er iets nieuws aan de Tour de Junior toegevoegd. Men dacht de geluidsinstallatie geheel door te trekken tot Bui- tenlust, maar dat werd zo kost baar dat hiervan nog moest wor den afgezien. Overigens is er toch feest in Buitenlust, want vrijdagmorgen neemt Tourleider Jan Schouten er afscheid van „zijn rennertjes". Zestien jaar geleden zette hij de Tour de Junior op, maar nu vindt hij het welletjes en verlaat hij de Tour om zich meer in te zetten voor de Quick-Amersfoort voet- baljeugd, enkele boekjes te schrijven en zijn tuintje te ver zorgen. Deafscheidsvrijdagmor- gen is alléén voor de rennertjes, want Schouten wil er voor de rest absoluut geen drukte omheen heb ben. Iets nieuws is dat de winnende ploeg - dus alle renners hiervan - de felbegeerde oranje-truien in ontvangst mogen nemen De bliksemkrantjes, die 's nachts worden gedrukt op het Tourkantoor zullen ook verschij nen in de Duitse en Engelse taal. Wat nooit geschiedt bij een wie lerwedstrijd: alle deelnemers ontvangen een herinneringsbeker met eigen naamsvermelding van de renner. Helaas ook een heel droevig be richt: rugnummer 8 Martin Morik die zou rijden voor de Hol - landverzekeringploeg mocht de reis naar Holland niet meer ma ken. Korte tijd geleden was de 14-jarige Oostenrijker in zijn land aan het trainen toen hij door een wilde dronkeman met de auto werd aangereden en op slag werd gedood. TOURDORP - ,,In Holland zijn veel gezellige kleine huisjes, maar wat is het er toch bar schoon en dan al die mooie bloe mentuintjes," dat waren zo en kele lofwoorden aan ons landje door de beide Oostenrijkse deel nemers in de 16e Tour de Ju nior. Erwin en Othmar Maier zijn gezellige babbelaars en ze vertellen honderduit over hun favoriete sporten; wielrennen en skiën. Othmar is nog op de Han delsschool. Hij is vijftien jaar en zijn 13 jarige broer Erwin is net als zijn vader een klein dap per manneke Geen wonder dat de Maiers heel sterke jeugdski- ers zijn, want hun taaie 62-jarige vader is skileraar en volop sport beoefenaar. Othmar werd van de negentig deelnemers kam pioen van de provincie Vorarl- berg. Erwin werd zelfs twee keer Provincieel kampioen en maakt nu deel uit van de Oostenrijkse jeugdselectie! Pa Maier praat eveneens gezellig zonder punten en komma's zodat hun gastheer, de heer Wijngaert uit Amers foort, weinig heeft toe te voegen. Erwin en Othmar zijn enorm enthousiast over de Tour de Ju nior: ,,Es ist wunderbaar!" fRDORP ACHTERVELD - De Tour de Junior is dit jaar voor de zestiende no start gegaan, met een tijdrit maandagmiddag, 's Avonds werd de eerste verreden. Getooid met vlaggen, spandoeken en andere versierselen, leek rveld op één groot feest. Drommen mensen stonden langs de hekken om zich heugen in overwinningen van de hen bekende of minder bekende renners, preken met opzet van RENNERS, omdat een volharding en een doorzettings- jeo, zoals deze jongens hebben getoond in hun eerste wedstrijden, ons der verbaasde en alleen maar bewondering wekken kon). Het parcours uitgelegd, dat de renners steeds de meet moesten passeren. De 12- en ïgen legden het 3950 meter lange parcours vier maal af en de 14- en igeo zes maal. Bij hun doorkomst werden de eerste drie renners gehono- raet respectievelijk drie, twee of één punt. De enkeling die viel, werd ield door de aanwezige EHBO of zijn eigen verzorger. Deze gevallen echter beperkt. Na de eerste dag in de Tour is al gebleken, dat deze bijzonder spannend zal gaan worden. Sterke rijders zijn al gesignaleerd rgeet ook niet dat wielrenners met grote naam, furore gemaakt hebben in ar de Junior. Enkele namen: Harm Ottenbros, Hennie Kuiper en Matthijs oing. cours zes maal afleggen Een 4Ö-tal renners werd door Tour de France rijder Matti de Koning weggeschoten. In het begin was de strijd nog bijzonder open. Het peloton bleef bij elkaar en liet geen ontsnappingen toe, hoewel de demarrages niet van de lucht waren. De snelheid bleef in de beginronde uiterst laag. De eerste die het lukte zich van het peloton los te maken, zij het met een paar meter, was Simon Meyn uit Amsterdam, die zijn voor sprong drie rondes lang wist te behou den en zelfs groter deed worden. In de vierde ronde nam Johann Potrykus uit Duitsland de leiding over, door een razend snelle demarrage. Een verbluf fende snelheid, die menig toeschouwer versteld deed staan. Bij de vierde door komst had hij een voorsprong van onge veer 75 meter op een kopgroep van twee man, Antonio Ramekers uit Weert en ferd maandagavond direkt al fel Rob Meyn uit Amsterdam, die een voor den Hier een moment uit de sprong had van enkele tientallen meters etappe van de Tour de Junior kwart voor zeven maandagavond, men in het Tourdorp Achterveld «egwedstrijden op een parcours 350 meter. De 12- en 13-jarigen, teerst aan de beurt waren, moes- tze afstand vier maal afleggen. strijd, die zich kenmerkte ien bijzonder hoge snelheid, deden ede kopgroep verschillende wis- ?d voor, maar onder luid applaus toch als eerste John Zeyderveld nsterdam over de meet. John, jaar is, gaf geen blijk van ver- ïd De tweede plaats was weg- voor Jan Angel, ook uit Amster- 'ummer drie werd Russell Oliver Seland. 1- en 15-jangen die hierna hun lieten zien, moesten het nar- - f j t 'i V i i op het peloton. Bij de vijfde doorkomst bleek Robert Nixon uit Engeland voor een verrassing te zorgen; hij kwam door als eerste, op korte afstand gevolgd door Johann Potrykus Het bleek echter een uitspatting te zijn, want verder telde de Engelsman niet meer mee. De finish na de zesde ronde bleek bij zonder „close" te zijn. Zonder twijfel was Johann Potrykus winnaar geworden, maar de nummers twee en drie die uiteraard, c>ok op het ere-schavotje moesten komen, gaven nogal wat moei lijkheden. Een attente tourfotograaf had de uitslag in zijn camera, zodat na ontwikkelen bleek, dat Wolfram Kolks uit Duitsland de tweede plaats behaald had en op de de derde plaats Corne Kokke uit St. Willibrord ge ëindigd was. De tijden van de eerste etappe zijn: 12- en 13-jarigen: John van Zeyderveld 24 minuten en 6 seconden; 2. Jan Angel 24.07; 3. Russell Oliver 24.08. Het peloton van 22 man in de tijd van 24.09. 14- en 15-jarigen: Johann Potrykus in een tijd van 33 minuten en 59 seconden; 2. Wolfram Kolks 34.00; Corne Kokke 34.01. De kopgroep van 21 man in 34.02. Het klassement ziet er na de tijdrit van maandagmiddag en de eerste etap pe diezelfde avond als volgt uit: De gele truien zijn in het bezit vande 12-jarige John van Zeyderveld, de 13- jarige Rusell Oliver (Engeland), de 14-jarige Heinz Peter Jager (Duitsland) en de 15-jarige Corne Kokke. Voor iedere leeftijdsgroep is een gele trui beschikbaar. De groene trui (voor het puntenklas sement) zijn voor de 12- en 13-jarigen voor Jan Angel met 8 punten, Theo Pe ters met 6 punten en John van Zeyder veld met 5 punten. Voor de 14- en 15-jarigen zijn het: Simon Meyn met 9 punten, Robert Nixon (Engeland) met 8 punten en Johann Po trykus (Duitsland) met 3 punten. In het ploegenklassement, dat ge vormd wordt door de beste tijd van de 14- en 15-jarigen en de twee snelste tijden van de 12- en 13-jarigen, staan op een gedeelde eerste plaats de ploeg van T.B.S. en de ploeg van Kela-tapijt. Totaal algemeen persoonlijk klas sement (tijdrit plus eerste etappe) 12-13 jaar: 1. R. Oliver 28.02; 2. T. Peeters 28.06; 3. J. Angel 28.09; 4. J. Zeyderveld 28.09; 5. T. Diehl 28.18; 6. R. Veerhuis 28.22; 7. P. Verstappen 28.26; 8. S Mott 28.27; 9. V. Kisiel 28 28, 10. D Ruyter 28.30; 11. M. Lagerlöff 28.30; 12. A. Stevens 28.31; 13. M. Fox28.31; 14. G. v. d. Werf 28.32. 14-15 jaar: H. Jager 37.47; 2. C Kokke 37.48. 3. W. Kolks 37.53; 4. N.Yarworth 37.53; 5. R. Nixon 37.54; 6. J. Potrykus 37.57; 7. A Ramaekers 37.57; 8. P. Gerri's 38.00; 9. R. Meyn 38.02; 10 W. Lansing 38.04; 11 R. Snijders 38.04; 12. P. van Loenhout 38.04; 13. B. Holz- hen 38.06; 14. K. Balvert 38.06; 15. G. Stoots 38.06; 16. J. Goofers 38 06; 17. M. Sherwood 38.06; 18. L. Sell 38.07; 19. J. Gubbels z.t. Van de tijdritten, die maandagmiddag gereden zijn, over een afstand van 2250 meter, vindt u hieronder de uitslagen. Voor de 14- en 15-jarigen: 1. Heinz Peter Jager (Duitsland) in een tijd van 3 minuut 45 seconden (Heinz Peter is zondag kampioen van Duuits- land geworden in de Schuierklasse). 2 Corne Kokke (St. Willibrord) 3.47 3. Nicolas Yarworth (Engeland) 3.51 4. Robert Nixon (Engeland) 3.52 5. Wolfram Kolks (Duitsland) 3.53 De 40ste en laatste plaats was voor Erik v. d. Beuken in een tijd van 4.50. Voor de 12- en 13-jarigen: 1 Rusell Oliver (Engeland) m een tijd van 3 minuut 54 seconden. 2. Theo Peeters (Beesel) 3.57 3. Jan Angel (Amsterdam) 4.02 4 John van Zeyderveld (Amsterdam) 4.03 5. Thomas Diehl (Duitsland) 4.09 Henk Wever uit Hoogersmilde kwam als laatste binnen in een tijd van 5 mi nuut en 19 seconden. Tijdens de eerste etappe. In verband met onze sluitingstermijn in dit nummer alleen de eerste etappe. Volgende week méér I ACHTERVELD - Aan de „Tour de Juniorrit" van de Auto-Motor- en Bromfietsclub „Achterveld" werd door een 50-tal equipe's deelgenomen. De door de heren K. van 't Klooster en T. Born uitgezette rit was voor de meeste deelnemers niet al te moeilijk. De winnaar H. van Velzen uit Leusden kreeg slechts 12 strafpunten genoteerd. De heer J. Blotenburg, in de meeste ritten een verdienstelijke B-klasser miste nu de boot. Hij eindigde als laatste met 534 strafpunten. De prijswinnaars van de Juniorrit": deze „Tour 1. H. v Velzen, Leusden 12 strafp. 2. A. Vegter 28 strafp. 3. F. Schram 66 strafp. 4. J. van Haaften 67 strafp. 5. J van Ravenhorst 69 strafp. 6. H. Turan 76 strafp 7. A. Klarenbeek 84 strafp 8. T. Staal 127 strafp 9 H. ten Hoedt 134 strafp. 10. T. van de Hengel 134 strafp 11. J van de Helms 141 strafp Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! De winnaars van de eerste etappe bij de 14- t®t 15-jarigen. Nadat er in dit wielerseizoen al verschillende bokken geschoten zijn, de laatste ten opzichte van KELA-,,TAPIJT waarbij men door de knieen is moeten gaan, omdat er teveel geld op het spel stond Waarschijnlijk is deze week weer eens tot uiting gekomen hoe erg men het in Achterveld - gezien de opvattingen van de KNWU-bestuurders - wel gemaakt moet hebben. Nadat al geruime tijd geschermd is met de uitdrukking ..besmet parcours" endaar- door al de profwedstrijd van KELA moest worden afgevoerd en men ten aanzien van de KNWU-deelnemertjes aan de Tour de Junior gedreigd heeft met licentie- intrekking, is de waanzin nu wel ten top gedreven, nu de Consul van de provincie Utrecht, de heer J Oskam, namens de Sportcommissie, een reeds gegeven toestemming tot het laten verrijden van een clubontmoeting tussen Amersfoort" en „Tempo" heeft teruggenomen. Er is gesteld, dat elke vorm van clubontmoe ting verboden is en weer wordt het parcours als „besmet" verklaard. Weer eens temeer een bewijs hoe weinig ruggegraat bepaalde medewerkers in de Unie wel hebben en zich moeten verschuilen achter een hogere instantie. Van die weinig sterke houding was al een bewijs geleverd in de affaire Zweedijk, waar juryleden-wedstrijdleider en Consul rustig de „uitleg" van de Sportcommissie - nota bene met de man, die verantwoordelijk voor de gang van zaken ten opzichte van de Nieuwelingen-Klassieker Kleine Ronde van Midden-Nederland zou moeten worden gesteld - (als „aanklager") - over zich hebben laten gaan (enkele juryleden daargelaten, die zich niet voor het KNWU- karretje wilden laten spannen). In Achterveld moet men zo langzamerhand wel tot de conclusie zijn gekomen, dat men het in het verleden zo bont heeft gemaakt, dat de banvloek nu volledig over het Toerdorp moet worden uitgesproken. Nog niet zo lang geleden echter liep de Voorzitter van de KNWU daar men een tevreden gezicht rond te stappen. „Het kan verkeren" nietwaar? Onuitgesproken of de Sportcommissie, die formeel en reglementair natuurlijk volkomen gelijk heeft ten aanzien van het overschrijden van de bepalingen door het comité (en dat weet men in Achter veld zelf ook wel), nu zo plotseling zo rigoreus moet optreden de rennertjes, die voor zichzelf het idee hebben van een fijne*vakantie-fietsweek in het gast vrije Achterveld. In het Brabantse Gnendtsveen, waar de KNWU-week voor de jeugd wordt gehouden, kan men tonen, dat men het volgens de KNWU-reglemen ten beter kan doen. Is het een wonder dat in Brabant en Limburg de „Wilde bond" nog zoveel aftrek heeft, ondanks pogingen van KNWU-zijde om daar verandering in te brengen. Is het ook geen wonder, dat men in bepaalde verenigingskringen steeds maar weer verbaasd is over de 2 maten, waarmede wordt gemeten? Bezoekt men diverse wielerwedstrijden, zal het duidelijk worden, dat met voorgeschreven bepalingen vaak op grove wijze de hand wordt gelicht Willekeur is overal in ruime mate aanwezig. De kinderachtigheid, waarmede van officiële zijde wordt opgetreden, kan haast niet meer met een schouderophalen worden beantwoord. In het „democratische" bestel van de KNWU zal daar echter weinig verandering kunnen komen, zolang de aangesloten verenigingen geen enkel stemrecht hebben en de „regenten-periode" nog altijd gehandhaafd is M P. J. Schoenmaker, secr. Ren- en Tourclub „Amersfoort"

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9