De Tour de Junior van dag tot dag Corné Kokke „pakte" ein do ver winnin g TOURDORP ACHTERVELD - De zestiende Tour de Junior is weer ten einde. Een week vol plezier voor ren ners en toeschouwers is achter de rug. Minder leuke dingen waren er echter ook, bijvoorbeeld het besluit van de heer J. Schouten om zijn taak, die hij al 16 jaar vervulde bij de Tour de Junior, neer te leggen. De week op zich is echter bijzonder fijn verlopen. Sportiviteit vierde hoogtij. Jonge renners uit Nederland, Duits land, Oostenrijk en Engeland lieten hun kunnen zien, op een manier die respect afdwingt. Snelheden van 45 km per uur waren niet ongewoon. Wij zijn iedere avond met plezier gaan kijken naar de wedstrijden. Achterveld zelf was in een opper beste stemming. Jan Schouten gaf zijn commentaar op een geweldige manier, zonder naar onze mening, iemand te vervelen. Kortom: het is een grandioze week geweest. DINSDAG DONDERDAG WOENSDAG DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1913 LEUSDER KRANT TOURDORP-ACHTERVELD - Don derdagavond werden er weer wegwed strijden gereden. De 12- en 13-jarigen namen vier ronden van 3950 meter ende 14- en 15-jarigen legden zes ronden af over dezelfde afstand. Het weer was slcht. Practisch alle wedstrijden re gende en waaide het Het publiek, dat overigens nogal dunnetjes gezaaid was had naast een goede sportmentaliteit ook paraplu's meegebracht. De regen kon ons plezier echter niet bederven. Een tourmedewerker vertel de voor het begin van de wedstrijd nog, dat er tijdens de afgelopen vier tour- dagen, slechts één serieus protest was binnengekomen, dat een onderzoek ver eiste Toch wel een blijk van sporti viteit van de renners onderling. Hennie Kuiper was ook van de partij. Deze Olympisch kampioen was tot onze ver wondering vreselijk verlegen Hij moest samen met de tour-missen op de foto en bloosde tot achter zijn oren. Het was maar goed, dat het geen kleu renfoto was. De wedstrijden werden niet al te vlot gereden Een medewerker van de tour, vertelde ons dat het normaal is dat de wedstrijden van de eerste dag het snelst worden verreden. De eerste dag reden de 12- en 13-jarigen zelfs snel- TOURDORP ACHTERVELD - Ach terveld was dinsdagavond nog feestelij ker dan de avond ervoor. Het leek ons dat het kwam, doordat er meer toe schouwers waren dan maandag, maar vooral door het gezellige commentaar, in het Nederlands, Duits en Engels, van de heer J. Schouten. Deze Achter- veldse babbelaar" weet op een onge ëvenaarde manier de tijd vol te praten met belangrijke en minder belangrijke dingen. Het commentaar van de heer Schouten was gedurende de wedstrijden van maandag de langste tijd niet te horen geweest, wegens een mankement aan de geluidsinstallatie. De renners waren allen in een opper beste stemming en stonden te „trappen" van ongeduld. De wedstrijden van dins dag hadden, al weer, het kenmerk van een hoge snelheid. Ook de amateur-nieuwelingen hadden een relatief hoge snelheid. De kleinen hadden er bijzonder veel zin in, getuige het feit dat een rennertje, dat terdege - op de hoogte was van het aantal rondes dat gereden moest worden, en aan wie gevraagd werd hoeveel rondes hij moest rijden, er maar een paar meer opnoem de en tenslotte uitkwam bij een aantal van vijf. Jammer genoeg voor deze stoere knaap werd het aantal geredu ceerd tot twee ronden. Al met al heb ben de toeschouwers (en wij ook) ge noten van de spannende wedstrijden met I een uiterst sportief karakter. De ploegentijdritten werden beheerst verreden. De verschillende ploegen moesten één ronde afleggen 3950 meter. De tijd van de derde renner van elke ploeg die over de meet kwam, was be palend. Het was beslist geen „slome" strijd, integendeel een uiterst spannen de rit voltrok zich voor de ogen van het publiek. De ploegen gingen stuk voor stuk van start, om de twee minuten, en reden met een bijzonder hoge snel heid. Sommige renners bereikten snel heden van 45 km per uur! Zeer zeker een vermeldenswaardige prestatie. Een verslag van de ploegentijdritten is moeilijk te geven, omdat demarrages, uiteraard, niet voorkwamen en het al- Hier start één van de ploegen voor de tijdrit van dinsdagavond. leen een kwestie van tijd opnemen was De verschillende ploegen ontliepen el kaar, wat tijd betreft, niet zo erg veel, maar als overwinnars kwamen tenslotte de ploegen van Kela en Favorit, op een gedeelde eerste plaats, uit de bus Na de tijdritten werd er een wegwed strijd gehouden voor amateurs-nieuwe lingen van acht tot en met elf jaar De - overigens bijzonder kleine - rennertjes waarvan het grootste gedeelte op „heuse" tourfietsen reed, legden een sportiviteit en een fanatisme aan de dag, waarvoor onze bewondering groot is. De achtjarigen en de renners op ge wone fietsen, legden één ronde af ende overige renners twee ronden op het par cours van ongeveer vier kilometer. Menig rennertje kwam rood aangelopen en „met de tong op de schoenen" over de meet. Over de afstand van de acht jarigen en de gewone fietsers, wasvoor de start een beetje onenigheid. Sommige mensen wilden deze groep ook twee ronden laten rijden, maar besloten werd tot het rijden van één ronde. Toen een van de achtjarige rennertjes uitgeput na zijn ronde afgelegd te hebben, over de meet kwam, klonk de opmerking. „En die wilden jullie twee ronden laten rijden? Ze zouden de blaren in hun liezen hebben" De opmerking ging gepaard met een gebaar naar de be doelde (gekwelde) onderdelen. De achtjarige Erik Nieuwhuizen uit Utrecht werd winnaar in de eerste groep en Leo IJzendoorn uit Zeist werd winnaar van de tweede groep. Na de nodige kussen van de Tour- missen, kregen zij hun prijzen uit han den van de heer J. Schouten(tourleider) uitgereikt. De winnaar bij de amateur-nieuwe lingen wordt verwend door de twee Tour-missen Pech onderweg. Ier dan de ouderen. Dinsdag, woensdag en donderdag „geloven" de renners het wel en „de laatste twee dagen rijden ze weer zo snel mogelijk, omdat de dan in het algemeen klassement een beetje vooruit komen „De groteren, denken beter na bij het rijden en zoeken elkaar op, terwijl de kleintjes veel individueler rijden, zodat het rennersveld meestal in een paar stukken uit elkaar valt" De heer J. Schouten, praatte ook deze avond de boel weer aan elkaar op zijn eigen voortreffelijke manier. Jammer genoeg zal zijn stem dit jaar voor het laatst klinken bij de Tour de Junior, omdat de heer Schouten het tour-werk vaarwel heeft gezegd De 12- en 13-jarige renners, beten ook donderdagavond weer de spits af. vier ronden lang, konden drie renners, Jan Angel, Russell Oliver en John van Zeyderveld, een kleine voorsprong hou den. Van begin tot het eind beheersten dat Simon Meyn, die zo dapper zijn eerste positie verdedigde, de hele wed strijd door, niet als eerste eindigde en zelfs niet bij de eerste drie eindigde. De sterkste renners, welbekend van de vorige wegwedstrijden, hadden hun kracht gespaard voor de laatste ronde. In een wiel-aan-wiel-finish, werd Cor- ne Kokke één, Wolfram Koks twee en Johann Potrykus drie. TOUR DE JUNIOR échter vlak voor het einde van de laatste ronde van 14- en 15-jarigen, begon de regen gestadig te stromen, zodat, de ceremonie protocolair uitgesteld werd tot donderdagavond. De 12 en 13-jarigen gingen, evenals tijdens de wegwedstrijden van maan dag, het eerst van start. Ans Vriend, jeugdkampioen van Nederland bij de dames, zou het startschot geven, wat dan ook lukte, nadat het pistool twee maal geweigerd had. De eerste drie ronden, waren niet spectaculair; veel wisselingen in de voorste gelederen maar geen demarrages, alleen een steeds langer wordend rennersveld.. In de vierde en (voor de leeftijds klasse) laatste ronde, werd het pu bliek geconfronteerd met een snelle demarrage van een kopgroep van drie man. De drie renners kwamen over de meet met een voorsprong op het pele- ton van ongeveer 250 meter. De win naar was Thomas Diehl uit Duitsland; nummer twee Rusell Oliver uit Enge land en nummer drie was de Amster damse Jan Angel. Voorwaar een in ternationaal succes De 14 en 15 jarigen werden hierna weggeschoten. De strijd van deze ren ners was bijzonder spannend, daar het peloton geen enkele ontsnapping toe liet In de eerste ronde werd het veld enigszins gespreid en in de twee de ronde hadden twee renners enkele meters voorsprong op het peloton: Rob bert Nixon en Simon Meyn. Deze twee voor Oliver Russell (Engeland). Jan Angel werd tweede en John van Zey derveld derde. Eén van deze drie, ijzersterke, renners zal zonder twij fel als eerste in het algemeen eind klassement eindigen. Het startschot voor de 14- en 15-ja rigen, werd gegeven door Hennie Kui per de Olympisch kampioen. Ook bij deze renners kwamen geen demarra ges voor. Het veld bleef hier echter gesloten. De eerste drie ronden, be heersten Robert Nixon, Simon Meyn en Rob Meyn de strijd. In de vier de ronde echter, bleef van deze drie renners alleen Simon Meyn nog maar over. De posities van de andere twee waren ingenomen door verschillende renners. De vijfde ronde, was nog steeds in het voordeel van Simon Meyn, maar hij kreeg nu een geduchte tegen stander naast zich- Ton Kokke, maar dat was slechts van korte duur, hoewel het er even naar uitzag, dat Ton er vandoor wilde gaan. Hij viel echter terug, doordat hij teveel gegeven had. Het frappante van deze wedstrijd was. TOURDORP-ACHTERVELD - Waar is al het spontane publiek van dinsdag avond? Deze vraag speelde door ons hoofd toen we voor de wegwedstrij den van woensdagavond in het Tourdorp aankwamen. Zou de dreigende lucht de oorzaak zijn geweest? De regen, die onontkoombaar leek, liet nogal lang op zich wachten. Pas zij de strijd. Ontsnappingen werden niet getolereerd. In de derde ronde werd het rennersveld gesplitst in drie groepen, met onderling, aan het eind van de derde ronde, enkele honderden meters verschil. De overwinning was Hennie Kuiper lost het sta Zo te zien verwacht hij nogal knal. Het ereschavot met de 14 en 15- jarigen op de voorgrond Hennie Kuiper en echtgenote. renners wisten hun voorsprong, hoe klein ook, vier rondes lang te behou den, maar de zesde en laatste ronde was teveel voor hen Te lang hadden ze alles gegeven Paul Gerrits uit Geldrop waagde nog een ontsnapping die echter op niets uitliep. De twee koplopers uit de vorige ronden, werden gepas seerd en Corne Kokke uit St. Willi- brord kwam als eerste over de meet. Tamme, maar spannende strijd. Wofram Kolks uit Duitsland werd de en Heinz Peter Jager ook uit land werd derde. We hebben weer spannende*' den gezien, over het algemeen snel, maar snel genoeg om inter te zijn. STAPT Ans Vriend loste het startschot.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4