ekonstruktie oude speel tuin start deze maand Jw bloed voor een leven Stoplichten op oversteekplaats Noorderinslag Geschaard Brand na botsing Speeltuig op schoolplein geplaatst GEBOORTEKAARTJES Natuurlijk bestellen bij de Leusder Krant I Uitslagen Ons Genoegen Lensden I gepromoveerd atelier erico oorthuis Laadbakken ramden elkaar Orgelconcert Sint Joris Amersfoort Diefstallen opgelost ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN septem ber bloedafn amea von d Iedere hulp is welkom. Blijhof doet zoveel voor ons Laten we nu eens iets voor Blijhof doen. Als u zich aan wilt melden kunt u terecht bij Gerard Boogmans. Hij heeft de leiding van dit projekt en zal u graag ter woord staan, als u iets wilt weten of iets wilt doen Zijn adres is Meidoornhof 25, telefoon 03496- 2235. Gerard Boogmans zal niet de enige zijn die ontzettend blij is als u deze week veel aanmeldingen binnenkomen. U kunt hem bellen, u kunt uw me dewerking verlenen en daarmee vele kinderen gelukkig maken, want het zijn echt niet alleen de kinderen uit de Anfiduslaan die er spelen. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! ACHTERVELD - Uitslagen 9e ron de schietvereniging Ons Genoegen Ach terveld: 1. J. v. Rossem 91, 2. D. v Doornik 90, 3. M. Pothof 87. 4 G Schimmel 86, 5 T Vos 84, 6. W Kletersteeg 82. 7. W Voskuilen 80. 8 Joh v Ha- mersveld 80, 9. G. Tolboom 78, 10. H. v. Nimwegen 77, 11. J v. Hamers- veld 77. 12 T. v Dijk 77. 13 H. v d Spa 76, 14. Jonkman 70, 15 Henk Hols 55. Algemeen klassement: I. J. v Rossum 835, 2. G Schimmel 788. 3. H. v Nimwegen 751, 4. J. v. Hamersveld 748, 5. D. Doornik 742, 6. W Voskuilen 731, 7 W. v. d Kle tersteeg 725, 8 H. v. d. Spa 688, 9. G. Tolboom 685. Resterende schutters niet afgeschoten, voor het klassement Schaaknieuws: LEUSDEN - Ondanks de in eerste instantie bereikte gedeelde eerste plaats is het eerste tiental van de schaak-vereniging Leusden" toch ge promoveerd. Door wijzigingen in de indeling van de Sticht-Gooise Schaak bond heeft Leusden 1 de 2e klasse bereikt. Gezien de speelsterkte van deze vereniging is deze promotie zon dermeer gerechtvaardigd De eindresultaten van de huiscompe titie over het afgelopen seizoen, laten nog even op zich wachten, daar alle wedstrijden nog niet gespeeld zijn. Deze (te late) uitslagen zijn voor het bestuur aanleiding geweest het in- delings systeem 1973/74 drastisch te veranderen Op 4 sept a s. zal de al gemene ledenvergadering zich moeten uitspreken over de nieuwe opzet van de huiscompetitie, die als uitgangspunt heeft de huiscompetitie medio mei ,74 te beëindigen. De wedstrijdleiding van de schaak vereniging Leusden" heeft ons ver zocht de eventuele nieuwe leden, die mee willen spelen met deze huiscom- petitie, er op attenderen zich voor de aanvang van dit nieuwe seizoen te willen opgeven bij de heren H H. Struiwig, Lindenlaan 12, tel. 03496- 1370 of J. van Santen, Wilgenlaan 1, tel. 03496-1332 en op haar vereni gingsavond; dinsdag, aanvang 7.45 uur, Bavoortseweg (bij het zwembad) te Leusden. Het bestuur stelt zich voor om op dinsdag 11 sept. 1973 met de nieuwe competitie te beginnen Geeft u zich dan ook op als meespelend lid voor 11 sept. Sieraden van natuurlijke materialen als pitten, hout, barnsteen, Ivoor, mineralen en halfedelstenen. Treekerweg 44. Leusden. Telefoon 03498-1905. LEUSDEN - Maandag, toen twee elkaar tegemoetkomende vrachtauto's, bestuurd door B. van D. uit Genemui- den en G A D den W uit Rotterdam, langs elkaar heen reden raakten de laadbakken van de vrachtwagens elkaar waardoor er een stuk metaal van één van de wagens afbrak en tegen een derde vrachtauto, bestuurd door A. v. d. K. uit Putten, geslingerd werd De schade aan de laatste auto viel nogal mee, maar de schade die de in houd van één van de wagens, een meubelwagen, opliep was groot Om half acht waren wij al aanwezig en zochten ons een goed plaatsje in het middenschip der kerk met uitzicht op het prachtige orgel en keken rond in de gerestaureerde kerk Wat is de Sint Joris mooi geworden! Naast sub sidies van het Rijk, de Provincie en die van de stad Amersfoort werden de kosten van deze restauratie gedragen door wijlen de heer B M. Pon, lees ik in een geschriftje dat in de kerk verkrijgbaar werd gesteld. De enige voorwaarde, die hij daaraan verbond - lees ik verder - was: ,,De kerk zal voor taan mede gebruikt worden voor cul turele manifestaties", waarvan wij er dan één beluisterd hebben. Wanneer het eerste orgel geplaatst is, lees ik nergens in het geschriftje, maar mis schien is dat wel geweest in 1457. Het grote orgel, waar vanavond op zal worden gespeeld, is geplaatst in 1845. Voorts staan er nog 'wee orgels in de kerk, waarvan één een geschenk is van de familie Pon Langzaam liep de kerk vol en om ruim 8 uur, toen de eerste klanken van de Echo Fantasie van Jan Pzn. Swee- linck door het kerkgebouw klonken, wa$ de kerk meer dan vol en tot mijn grote vreugde voor meer dan de helft bezet met jonge mensen. Wat klonk deze Fantasie van Sweelinck fijn en teer door de ruimte! Donker van onder grond klonk daarna de Chiaconna van Joh. Pachelbel en toen volgde de Trio Sonate nr. 4 van Joh. Seb. Bach. Be schaafd klonk het in de hoge regi stratie, zacht stierven ze weg, in het adagio. Beweeglijk klonk het poco alle gro. Wat zong het orgel! Wat moet de organist rustig en ontspannen achter de speeltafel hebben gezeten Meer be weeglijk zal zijn figuur geweest zijn in het concerto no. 1 van G F Handel en wat een machtige registratie hoor den wij aan het slot van het Scherzo Symph. no. 5 van A. Guimant, maar ik geloof toch, dat wij het meest ont roerd werden toen de organist twee werken van zijn vader speelde Eerst het Canonisch Voorspel en Koraal over Psalm 84 en daarna het Toccata Psalm 146. Hoe kennen wij - ouderen - nog de concerten die zijn vader Jan Zwart iedere maandagmiddag voor de radio gaf. Toen het afgelopen was, ging een zucht van verzadiging van bank tot bank, zó intens hadden de aanwezigen ge luisterd en genoten. Zij verlieten hier na, zacht schuifelend over de graven der in vorige eeuwen gestorvenen deze prachtige kerk, nog met zich meedra gend de woorden uit het koraal van Psalm 84: Welzalig hij die al zijn kracht en hulp alleen van U verwacht" LEUSDEN - Maandag 6 augustus zijn in Amersfoort twee knapen aan gehouden die bekenden tien auto's te hebben opengebroken in Leusden en Woudenberg en twee inbraken in ben zinestations aan de Doornseweg. De jongens zijn R. de G. uit Leusden en H van B. uit Soest Foto's Janus Visser. LEUSDEN - In het belang van de veiligheid van de weggebruikers wor den op de Noorderinslag een tweetal verkeerslichten - met drukknopbedie ning - aangebracht. Eén nabij de krui sing met de Hamersveldseweg en de ander ter hoogte van de Rossenberg- laan en Groenhouten-N. Met het plaat sen van deze installaties is op 6 au gustus begonnen. Voetgangers en wielrijders worden in het belang van de veiligheid van al le weggebruikers verzocht - indien zij op de aangegeven plaatsen de Noor derinslag kruisen - van die installa ties gebruik te maken. De schoolkinderen zullen worden be geleid door volwassen verkeersbriga- diers, waarvoor door ouders spontaan wordt zorggedragen. ^^jeusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 16 augustus 1973 5e jaargang no. 17 Spelen uw kinderen er niet? Mis schien vinden ze het nu niet leuk, met al die verouderse toestanden. Als de tuin vernieuwd is en voor elke leef tijdsgroep wat te bieden heeft, gaan ze er waarschijnlijk wel heen. Ook al omdat u dan kunt zeggen ,,Je moet daar eens heengaan, papa heeft nog meegeholpen met het bouwen". Het zou erg fijn zijn als u kon be sluiten mee t helpen of het nu een paar dagen of een paar uurtjes zijn, dat doet er niet toe. LEUSDEN - Op de Doornseweg in Leusden raakte vorige week woensdag een vrachtauto-combirutie, bestuurd door N J de J. uitRucphen, ineen slip en begon daardoor te sdiaren De com binatie kwam dwars over de weg te staan, waarna een tegenligger tegen de vrachtwagen botste. Dé personenauto, bestuurd door J. B. uit Voorburg, liep materiële schade cp. Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS lEUSDEN/CENTRUM - De Speel- |rekreatievereniging Blijhof' wil beginnen met de re- van de oude speeltuin. De tuin beloofd een waar „Eldo- voor de kinderen te worden, een jaar lang is er gesproken en gewerkt om de uitvoering te bereiden. Nu er echter mee kan worden ontbreekt er één dat is het belangrijkste) n.l. van de inwoners van Leusden. tuin van Blijhof stond en zal in toekomst ook altijd open staan alle kinderen van Leusden. Ie- die er wil spelen is er van welkom. Dit argument was voor belangrijk genoeg om voor een renteloze lening te is jammer, dat nu blijkt, dat er veel aanmeldingen van ouders, om binnenkomen. uw kinderen er niet? Mis- zijn ze er nog te klein voor. Als groter zijn zult u ook de voor- van deze tuin zien. Wellicht kunt ook zeggen, daar heb ik mijn aan bijgedragen. LEUSDEN/CENTRUM - Bin- •okort zal in onze gemeente ieer een bloedafname-avond orden georganiseerd door het lode Kruis, als er tenminste oldoende enthousiasme onder de levolking bestaat, om zich als lonor op te geven. Het gaat nu ens niet om geld, maar alleen nog geen halve liter bloed, edereen tussen 18 en 65 jaar die ezond is, kan dit makkelijk is- en, daar binnen korte tijd de hoe- eelheid afgestaan bloed in uw ichaam weer wordt bijgemaakt, loals u weet is de normale hoe- eelheid bloed van eenvolwasse- ongeveer 5 liter. Jaarlijks zijn vele tienduizen- en liters bloed nodig om daaruit oor de behandeling van patiën- en onontbeerlijke geneesmidde- eo te bereiden. Het is het werk nn de Rode Kruis afdelingen hun nenslievende taak te vervullen, door het organiseren van bloed- (name-avonden. Indien u zich hiervoor opgeeft, leot u beslist niet de enige; ve len deden het voor u en het is misschien aardig te weten dat in 970 220.000 mensen bloed heb- en afgestaan als Rode Kruis- onors Dit is een respectabel antal, maar in de praktijk blijkt, at het eigenlijk toch niet genoeg In de loop der tijden is men iteeds meer tot de ontdekking ge- omen hoe belangrijk de functie an het bloed is en hoe levens- eddend het kan zijn, indien men iloed of het daaruit gemaakte ilasma, of andere preparaten oedient aan een patiënt met groot iloedverlies, of met een bloed- liekte. Reeds in de grijze oud- leid kende men aan het bloed gro- e kracht toe en probeerde men elfs op de één of andere manier iloed aan patiënten te geven, loms liet men een zieke bloed Irinken en ook werd geprobeerd, schapenbloed aan een patiënt toe e dienen, zij het op gebrekkige primitieve wijze. De meeste tiënten hebben deze „bloed- ransfusie" niet overleefd Thans worden jaarlijks duizen den bloedtransfusies aan patiën- len ln ziekenhuizen gegeven en 'èl met goed succes. En niet illeen bloedtransfusies. Ook mrden uit bloed plasma enplas- lafracties bereid. Er is plas- na in 2 vormen: gedroogd plas- la voor langdurige opslag voor ebruik bij rampen etc. en gepas- euriseerde oplossingen voor di eet gebruik in ziekenhuizen. Be- aalde patiënten bijv. meternsti- ;e verbrandingen, grote verwon dingen, bepaalde nierziekten etc. lenen juist met dit plasma te worden behandeld. Het feit dat in dit geval geen rode bloed lichaampjes worden toegediend, maakt bloedgroepbepaling over bodig, zodat directe toediening mogelijk is, hetgeen levensred dend kan zijn. Ook wordt het z.g. immuno- of gamma globulinebe reid dat bij de voorkoming en be handeling van bepaalde infectie ziektes wordt toegepast, (o.a. bij rode hond en geelzucht). Met een ander uit bloed vervaardigd preparaat kunnen patiënten met een bloederziekte (haemophilie) worden behandeld. Hierdoor is het mogelijk deze patiënten, in dien nodig te opereren onder toe diening van dit preparaat. Dit was enkele jaren geleden niet moge lijk. Zo is het menselijk bloed steeds meer geworden tot een on misbaar geneesmiddel zonder hetwelk de moderne geneeskunde nooit de enorme vlucht had kun nen nemen. Immers, wij allen kunnen vroeger of later één van deze geneesmiddelen nodig heb ben. Men behoeft in dit verband slechts te denken aan hart- en longoperaties, aan transplanta ties van nieren en andere orga nen. Alles staat en valt echter met de bereidheid van de mens iets van zichzelf n.l. een kleine hoe veelheid van zijn bloed vrijwil lig af te staan voor zijn mede mens. Velen zullen u dankbaar zijn BLOEDAFNAMEAVOND Reeds vele jaren wordt in Leusden door het Ned. Rode Kruis in samenwerking met de EHBO- vereniging, een bloedafname- avond georganiseerd. Dit jaar ge beurt dat op dinsdagavond 4 sep tember a.s. van 19-22 uur in ,,Het Ros Beyaart", Hamers veldseweg 55 te Leusden/C. Al le gezonde inwoners van Leus den/C. en Leusden/Z. en van Stoutenburg tussen de 18 en 65 jaar worden hierbij, in 't belang van de medemens, hartelijk uit genodigd zich voor dit prachtige doel aan te melden. Eén dezer dagen zullen de leden van de EHBO of u persoonlijk bezoe ken of u krijgt een kaart in de bus waarmee u zich kunt opge ven. Indien u een bepaalde tijd opgeroepen wilt worden of evt. vervoer wenst, kunt u dat ver melden. Wilt u de kaart a.u.b vóór 28 aug. a.s. zonder postzegel ver zenden aan het aangegeven adres? (Tel. aanmelden 03496-2770). Daarna ontvangt u een oproep. U geeft toch ook? Want er is nog steeds broodnodig bloed nodig!!! LEUSDEN - Op de Arnhemseweg is vorige week vrijdag een personen auto na een ongeluk in brand gevlogen. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, bestuurd door J W. G de B. uit Huizen, plotseling moest remmen voor een overstekende voet ganger, H W H. uit Leusden Een achterop komende vrachtwagen, bestuurd door W. H. G P uit Nij megen, ramde de achterzijde van de personenwagen die zwaar beschadigd werd en in brand vloot (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week vrijdagmiddag werd op het schoolplein van de R K basisschool ,.Klim-op" in het plan De Wetering het speeltuig geplaatst, dat de school kreeg aan geboden tijdens de officiële opening, enkele maanden geleden. Het was een zwaar en warm werkje Nauwelijks was het ..beeld" geplaatst of de kin deren namen er bezit van (Foto's Leusder Krant)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1