Een gemeente als Leusden kampt met ebrek aan ervaring inzake milieu bescherming en milieubeheer" .KWINKELENBERG: Biologen in Leusden (I) Keistadfeesten in Amersfoort Het milieubewuste moet eigenlijk in het gezin worden bijgebracht Als Leusden een agglo meratie wordt, is het een uit de grond gestampte nederzetting op grond van prognoses door buitenstaanders..... De afdeling Beplantingen van de gemeente verdient alle lof: aan kunstmatige groenvoorzieningen zal het zeker niet liggen AGENDA EMEENTE LEUSDEN Aangehouden PERDAG 16 AUGUSTUS 1973 LEI SDEli kl< IV 3 ilJI TE' IEUSDEN - Na de theologen het ons interessant voor u de biologen het woord te ge- Wat doen de biologen, die le gemeente Leusden wonen? denken de biologen over de komst van Nederland en die Leusden in het bijzonder? eten wi] ons zorgen maken, loopt het allemaal zo'n vaart Is Nederland reeds zó ver- ld, dat onze gezondheid en die bomen en planten, vogels, sen en andere dieren, gevaar pt9 Is onze bodem zó ver- igd, dat er over x jaren geen male plantengroei meer mo- ijk is? Wat zeggen de biolo- Kunnen zij ons gerust stel- of is het al erger dan wij iken9 Zijn wij nu eindelijk ieubewust, nu het te laat is, lijn wij nog op tijd? En hante- wij het begrip milieu op de ste wijze? Zijn het de juiste osen, die milieubewust zijn of het milieu-amateurs, die enlijk geen gewicht in de aal leggen? 'ij zijn gaan praten met de heer Kwinkelenberg, bioloog, leraar aan Rijksscholengemeenschap te ersfoort, wonende te Leusden-zuid 'oen wij de eerste vraag stelden ndde de heer Kwinkelenberg ter- nd los en was niet meer te stui- De gehele biologische kwestie tederland zit hem heel hoog 'raag: ,,Hoe kon de landschappelijke chiedenis van Nederland in zo'n kor- tijd in zo'n kritische fase als de dige geraken?" Het hele punt, waar het om draait, dat er in ons land te veel ménsen ien Sinds 1920 is onze bevolking dubbeld Hoe komt dat? Omdat de lerlander altijd zijn eigen vrijheids- 'l heeft gehad, en deze zin voor jheid ook hanteerde bij zijn (ïnten- 'e) gezinsvorming. De Nederlander van oudsher een groot vertrouwen onze Lieve Heer, die het allemaal zou klaren. Bovendien had Ne- 'land reeds vroeg een hoog ontwik- Ide medische verzorging; de infek- ziekten werden al heel gauw wet- i]k aangepakt. 'elfbeheersing is niet onze groot- 1 deugd. Nederland was al heel snel B- ongerept meer. Er bleven na- lijk nog wel enkele mooie na- Sebieden over, waarin we de eco- emen intakt lieten Maar vele ge en hebben we vrij snel ontgonnen. e ontginningen waren voor een be dijk deel gericht op verhoging van levensstandaard van verpauperde erengebieden Drente, de Friese hei, Peel. De Heidemaatschappij heeft r veel goeds verricht De sociale *ogenheid voor de medemens is al- groot geweest in Nederland. Vroe- r trokken we enorm met elkaar op. ■hadden immers een groot,gemeen- ^PPelijk geografisch risiko: hetwa- bedreigde ons altijd. Versnippering door successie heeft n Nederland een zeer fijn geciseleerd Wschap gemaakt De landbouw werk- met kleine bedrijfjes. We hadden heel streng gevoel voor het be- van het landbezit. Het dambord- troon bleef tot de Eerste Wereld oog gehandhaaia. Heymans en Jac. De heer A. Kwinkelenberg onderzoekt het leven in zijn prachtige vijver. P Thijsse leefden in een paradijse lijk Nederland. Nederland heeft altijd een kleinschalig anthropogeen land schap gehad, een landschap door de mens bepaald. Alle bossen waren aan geplant. De bomen stonden in de parken rond de buitenhuizen Elk boerderijtje had zijn eigen perceeltje groen. Elke boerderij was omgeven door een groep bomen. De Haagse en de Veluwse school schilderden in de vorige eeu wen nog het prachtige boerenland. En er waren de grienden. De nodige plan ten en dieren gingen daar wonen. We hadden veel dieren. Het jagen is hier nooit zo erg populair geweest. We hebben hier altijd een gevari eerd landschap gehad: vennen, heide velden, stuifzanden. De hei is geen na tuurlijk landschap. De hei moet je be graven met schapen. We zijn al eeu wen niet meer ongerept Och, tenslot te is de mens ook een soort in de natuur. Maar de mens moet in de natuur geen al te storendefaktorzijn Vraag: .Voorzag men jaren geleden een landschappelijke achteruitgang in Nederland?" Professor Huizinga beschreef het verlies van het landschap al. In 1946 was het landschap voor die man al duidelijk op zijn retour Hij zag dit toen al als een kultuurver.ies. En na 1946 kwam die enorme be volkingsexplosie. Ook de industrial satie werd gepropageerd Agrarische gemeenten zijn industrieën gaan aan trekken. Emigratie heeft geen zoden aan de dijk gezet Trouvens, vele men sen kunnen zich in dit land vrij ves tigen. Met die industrialisering kreeg je het uitgroeien van de oude dorps kernen. Na de oorlog tijn er in Ne derland méér huizen gebouwd dan er vóór de oorlog waren. De oude ste den en dorpen waren niet berekend op het snelverkeer. Ei waren wegen nodig dwars door de èrreinen heen. Na 1960 konden de meisen meer uit geven. Er kwamen steeds meer auto's. De mensen gingen mea- uitgeven aan comfort. Dit werd ze opgedrongen. De mens, de homo sapitns, volgt niet zijn ratio, maar zijrt impulsen. In de praktijk komt er fcn dat sapiens niet veel terecht. Industrie, handel, ruilrerkaveling De handel verpest niet Veel. Die blijft op banken, vemen en|in de havens Op die plaatsen word de ekonomie bedreven maar deze brfngt geen maat schappelijke schade )e oude wet op de ruilverkaveling, dié overigens met heel goede bedoelingei was opgezet, deed veel af aan het landschappelijk schoon De ruilverka^ling was voor heel Nederland ratiomel opgezet De techniek betreffende waterbeheer sing werd verbeterd/waardoor heel wat drassige weilande) zijn verdwe nen. Bij Veenendaal is er nog een klein stukje over May dat is te klein om waardevol te zijn Het heeft in het te betekenen ilats rukken er aait kunstmest en planten en eze kunnen een de milieufak- Foto Janus Visser landschap niets mee De Veenendaalse torei reeds naar toe Er in. De gevoelige soo bloemen verdwijnen kleine verschuiving i toren niet verdragen, len heel berucht voorbeeld is het vettad, een insek tenetend plantje. Het in de tijd van 30 jaar in Nederland nagenoeg ver dwenen Bij Zwartebroek zijn er nog enkele. Ook werd het grasland ekonomisch verbeterd, waardoor dit méér melk en boter opleverde, zodat de boeren een beter leven kregen. Daarnaast had het verarmen van soorten rijke halfnatuurlijke land schappen plaats Ik bedoel hier bij voorbeeld de wegbermen De zandwe gen werden alle vervangen door as faltwegen Asfaltslijtage is giftig en waarschijnlijk kankerverwekkend Toen de planten uit de wegbermen verdwenen verdwenen ook de vlin ders en de insekten Er vond een ni vellering van het landschap plaats. De plantologen waren vaak voorstanders van het ekonomische profijtbeginsel Het ingrijpen in het landschap werd op de korte baan bekeken Beken wer- rechtgetrokken. De kanten van het wa ter werden bespoten. Soms kon het ook allemaal niet anders, omdat de kosten der arbeidskrachten zo stegen. De mensen wilden de rotbaantjes niet meer opknappen. Draglines, tractoren deden hun intrede Tenslotte kun je de tijd van de Peelwerkers en de Drentse plaggenhutten niet meer te- rugwensen." Zou die milieubewustheid niet di- rekt op school moeten worden bijge bracht9" ,,Och, hoe kort zijn de kinderen op school. Op de lagere school bereik je niet veel, omdat de kinderen te veel in de gevoelssfeer leven Het milieubewuste moet eigenlijk in het gezin worden bijgebracht. Hoe gaat het op de middelbare school. Ik tacht de kinderen te doordringen van het wonder der struktuur, en even later zie je ze op fraai gesnoeide, kwets- taxus schommelen Ze hebben dan het verband niet gelegd." „Hoe ziet u de kwestie van de mi lieuvervuiling"? ,.Het is het nivellerende egaliseren van de biosfeer. De biosfeer is dat deel van onze paneet, waarin levens BIOGRAFIE Geboren in 1922 in Amster dam. Volgde de H.B.S. aldaar, studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en de Rijksuniversiteit. Vanaf 1949 reeds bij het Middelbaar Onder wijs, bijna steeds op de Rijks scholengemeenschap te Amers foort. Woonde langdurig in, kwam enkele jaren geleden in Leus den. Heeft veelzijdige hobbies. Is discophiel. Voorkeur voor de volgende componisten: Mozart, Schubert, Bach, Ravel, Poulenc. Liefhebber van Nederlandse en Franse literatuur Tekent en schildert in zijn vrije tijd. Be zoekt graag tentoonstellingen. Is francofiel, brengt zijn vakan ties bijna altijd in Frankrijk door Vindt daar rust en houdt van de grote zorg, die men er aan zijn historische monumenten besteed. Maakt er samen met zijn vrouw fraaie fotoreportages. processen zich kunnen voltrekken met behulp van een betrekkelijk gering aantal biochemische reakties Met de opkomst van de industriële chemie zijn er niet in de natuur en ook niet door de natuur te verwerken molecuultypen bedacht, onder andere plastics, organi sche kwikverbindingen, bestrijdings middelen Met het gevolg dat deze kunnen ophopen in bepaalde dieren Een ander effekt is het verspreiden door de hele biosfeer heen, onder andere in de oceanen We hebben ook te maken met het industriële afval. Het is de macht van het stapeleffekt, in het begin merk je het niet De milieuvervuiling werkt soortenverarmend. In deze omgeving bijvoorbeeld zijn er nog weinig sper wers. Het is het verdwijnen van aller lei dingen waaraan we grotendeels voorbijgaan, omdat we ze onkruid, on gedierte noemen. De mensen, die de belangrijke beslissingen moeten ne men, moesten eens de raad inwinnen van mensen, die qua hun studie, we ten wat er bezig is te gebeuren. De biologen trokken lang geleden al aan de bel." Vraag: „Hoe komt het dat de bio logie in onze tijd eigenlijk pas begint mee te spreken?" „Ik zelf ben nog op een school geweest waar ik had moeten vragen wat biolo gie was. Het heette destijds natuur lijke historie Met de natuurlijke his torie hielden mensen zich bezig, die de natuur belangeloos bestudeerden Ze telden niet mee. Het waren al pha's. studiehoofden De biologie heelt zich als zelfstandi ge wetenschap weten los te maken uit de natuurlijke historie, de geologie enzovoorts. Veel biologen zijn tot wetenschappelijke studie gekomen via de natuursport. de veldbiologie Het was de tijd van de Nederlandse Jeugd bond van Natuurstudie, de padvinders- romantiek. het pnkkebeentype.de Ver- kade-albums De bioloog is lang een buiten de werkelijkheid levende ro manticus geweest 1960 wilde men Een punt, dat mij in Nederland hin dert is, dat je, om een bestuursfunk- tie te verkrijgen je moet konforme- ren aan de één of andere partijpoli tiek. Maar die milieuproblemen zijn supra-politiek van aard Natuurlijk moet er eigendomsbescherming zijn. en sociale veiligheid Niemand moet physiek het loodje leggen Philippe Saint Mare zegt in zijn „Socialisation de la nature dat het niet altijd maar door kan gaan, dat politieke figuren beslissingen nemen op het gebied van de rnilieubeheersing Men zou in een gemeentebestuur eigenlijk moeten steunen op mensen met specialistische capaciteiten. Een ge meente als Leusden, als zo vele an dere ontwikkelingsgemeenten, kampt met gebrek aan ervaring inzake mi lieubescherming en milieubeheer. De snelgroeieden gemeente als Leusden kan niet anders dan het bestaande land, dat ook niet ongerept was, aan tasten. Maar het was soortenrijk in de Gelderse vallei. De planten, vogels, landschappen ware aésthetisch mooi Heides, vennetjes, walletjes. Heel wat is daarvan reeds verdwenen. Ik acht het persoonlijk niet juist, dat men in Leusden, terwijl men in Nederland een ombuiging kan konstateren van de bevolkingsexplosie nog doorborduurt op de oude gegevens. Deze moeten zo snel mogelijk worden geredresseerd naar een reëler beleid Het coulissen landschap moet gehandhaafd worden. De natuurlijke ingradiënten moeten zo veel mogelijk in stand blijven. Wat rigoureus de kop moet worden ingedrukt is elke zinloze schemische bespuiting bijvoorbeeld. Wat is zin loos9 Zinloos is dat wat niet eendirekt nut oplevert, zoals het bespuiten van de beekoevers Het heeft geen nut en is een rotgezicht. Heel wat stoffen zijn niet afbreekbaar Die blijven in het milieu circuleren en zijn giftig, zoals reeds is gezegd. Het waterschap is ook erg machtig met de wet in de hand de biologie zelfs als eindexamenvak afschaffen. Een demonstratie van de achterlijkheid van de wetgever. Het was een vak van hobbyisten, iedereen liefhebberde maar wat Het was „in" om naar een kevertje te kijken Maar de biologie was al langer een labora toriumwetenschap geworden. Ik denk bijvoorbeeld aan de landbouwscholen. De biologie werd daar toegepast om na te gaan wat je ermee kon doen om de mens wat gemakkelijker te kunnen laten leven De genetica of erfelijkheidsleer kwam op. Na 1950 heeft de biologie zich hand over hand ontwikkeld als tegenhanger om het ekonomische en rekreatieve element maar altijd als doorslaggevende fak- tor te hanteren. Om die rekreatie moet ik trouwens glimlachen. Het is voor een deel vakantie- industrie, Ame rikaans toerisme. Ook de veldbiologie heeft met het laboratorium een soort verbond geslo ten. Och, geïnventariseerd is er al tijd. Zonder de soortenkennis waren we nergens We hebben vele boeken vol met de beschrijving van de soor ten. In de laatste jaren is vooral opgekomen de studie van de samen hang der soorten, en de invloed van de mens op al deze systemen. Die re latie, die wisselwerking tussen al die soorten, het sexuele gedrag, het fou- rageren, al die groepsnormen hebben een enorme tijd achter zich om te hebben kunnen stabiliseren Zo'n drie miljard jaar volgens betrouwbare meetmethoden. We hebben ook de periode gekend van mooie en prettige planten in kas sen en serres, van het kweken van huiskamerplanten, van het telen van poezelige hondjes, een protoplasma dat goed is georganiseerd De vere deling was ook bij uitstek geschikt om het voedselpakket van de mens te ver groten. Daarmee hebben ze de natuur echt niet aangetast. Al die tuinen, plant soenen, parken in Nederland - mits onbespoten en vakkundig aangelegd - zijn uitwijkplaatsen voor vogels, die elders niet meer aan hun trekken kun nen komen. Amateurverzamelaars azen op zeldzaamheden Tegenwoordig is het echt niet meer verantwoord om eieren te verzamelen, er een herbarium op na te houden. De bioloog, die niet rust voordat hij ook de laatste mossoort in zijn herbaruim heeft, is een a-soci- aal type, dat uit de tijd is Een man, die in 1934 hier te lande reeds de ecologie op poten heeft gezet, is Dr. L. Baas Becking Vraag: „Hoe komt het nu, dat er in dit land, waar veel te veel mensen wo nen, nog altijd zulke qua milieutheorie onverantwoorde plannen worden uit gedacht en helaas ook uitgevoerd?" „Nog altijd geeft het profijtbeginsel, het ekonomische voordeel, de doorslag Uitsluitend van het standpum n de bioloog uit bekeken juist die eco. gen, die milieutheoretisch zijn onderlegd, hebben zo'n uitgebreid werkterrein. Hun studies zijn veelomvattend Vóór de ecologen, als ze al gehoord zouden worden, tot een gefundeerd rapport zouden komen, zijn ze al veel te laat. Dat is hun wetenschappelijke eerlijk heid Als ze een opinie willen ver kondigen, moet die gefundeerd zijn. De wetenschap is jong, de subsidies zijn gering De ecologen lopen altijd achter de feiten aan. terwijl de eko- nomen exact weten wat iets kost Vraag: „Hoe ziet u het landschappe lijk beleid in de gemeente Leusden?" „Dat valt onder de categorie van jonge gemeenten met bestuurderen, die nooit eerder voorde milieumaterie zijn geplaatst Als ze een beslissing nemen, baseren ze deze op wat zij als konkreet zien Ze baseren hun beslis singen op rapporten, waar ze de me rites niet van kunnen doorgronden. De bevolkingsprognoses nemen ze als richtsnoer. Een begrip, dat men bij voorkeur hanteert, is de zogenaamde maatschappijstruktuur. Een struktuur is een abstraktie, die men uit een veelheid en een mengsel van maat schappelijke verschijnselen haalt bestuurders moeten bij hun beslis singen dienaangaande informatie in winnen bij de biologen en landschaps deskundigen. Het plan van Den Treek is geen gemeentelijke, maar een natio naal gegeven. Je komt altijd tot een compromis. Zeker als je met 13 mil joen mensen op zo'n klein stukje grond zit." Vraag: „Hoe ziet u Leusden als toekomstige agglomeratie?" „Als Leusden een agglomeratie wordt is het een uit de grond gestampte hetrogene nederzetting op grond van prognoses door buitenstaanders ver richt. Het is altijd een milieubelas tende agglomoratie Toen ik „Storm schade in plan Groenhouten" zat te schilderen dacht ik: „Ik zit hier op het boerenland". Ik zat toen zelf met een kwaad geweten. De mensen die naar Leusden zijn gekomen, zoeken hier rust. Maar ze vergeten dat ze zelf al een stuk onrust hebben mee gebracht door hun aanwezigheid. In hun egoïsme verzetten ze zich tegen uitbreiding van de woonkerken. Als je er zelf woont moet je opeens be schermd en beheerd worden. Men moest de hand eens in eigen boezem ste ken! Ieder neemt het woord milieu maar in de mond en weet niet eens waarover hij spreekt. Dat moet men overlaten aan de deskundigen Een De reglementen zijn echter voor een deel niet meer aangepast aan de mo derne inzichten en houden geen reke ning met aesthetica en gevoelsover wegingen." Vraag: „Wilt u tenslotte iets zeg gen over de beplantingen in de nieuwe wijken van Leusden?" „De afdeling Beplantingen van de gemeente Leusden verdient grote lof voor haar aktiviteiten. Aan de kunst matige groenvoorzieningen zal het ze ker niet liggen. Dit kost veel geld voor aanleg en onderhoud. Des te bevreem- dender is het, dat bij de voorgenomen uitbreidingen de oude grienden aan de Schoolsteeg en omgeving, die immers een veel natuurlijker inventaris re presenteren, moeten wijken voor wo ningbouw Zo'n gebied zou in de groen voorziening van Leusden moeten wor den ingepast en ontzien worden Veel zaken zijn uiteraard vluchtig behandeld of aangestipt. Wat de be faamde gemeentelijke milieupolitiek betreft, die naar alle waarschijnlijk heid gaat steunen op amateuristische initiatieven, hoe goed bedoeld ook, daar zullen mijn collegae wel enige aan dacht aan besteden Zo niet, dan wach ten wij de oprichting van de Milieu raad af in de komende herfst!" ANCO MALI AMERSFOORT - De Keistadfeesten beginnen traditie te worden in Amers foort. In 1611 trok ene Amersfoortse Jonker, genaamd Everard Mevster. met ACHTERVELD Zondag 19 augustus: Kerstens Sport park, 10 00 uur 6-kamp jeugd s v. Achterveld. Woensdag 22 augustus: Kerstens Sport park, 18.30 uur. Achterveld 2 - HDS 2. Maandag 27 augustus: Kantine Kerstens Sportpark. Jaarvergadering s.v. achterveld. LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 18 augustus: Blijhof viert feest, 's Morgens en 's middags feest voor de kinderen, 's Avonds barbecue-avond voor de groten Zowel leden als met-leden zijn welkom LEUSDEN - Zaterdag is in Leusden F. van B. uit Utrecht aangehouden op verdenking van diefstal van bouwma terialen in Leusden behulp van 400 Amersfoorters een tien ton zware zwerfkei vanaf deSoesterhei de stad in. Hij deed dat met behulp van toen nog ronde kanonskogels, die als kogellagers fungeerde. Diezelfde kei werd een jaar later weer inde grond gestopt, maar in 1902 door de toen bekende Amersfoorter, Spekkie ge naamd, weer opgegraven en in triomf op een ereplaats gelegd aan de Stads- ring. Aan die twee gebeurtenissen heeft de Amersfoorter een stadskei en de bijnaam ..keitrekker' overgehouden. De sinds enige jaren bestaande Amersfoortse Contact Commissie wil van het zgn. „keitrekken' een tradi tie maken door jaarlijks uit één of an der bevriend land een kei te betrekken en die door een groot aantal Amers foorters de stad te laten inslepen om hem vervolgens een ereplaats te geven direct bij de eerste originele kei. Rond dit gebeuren wordt dan een 10-daags feest gebouwd; tijdens hetwelk vele muzikale en folkloristische groe pen uit het land waar de steen van daan komt. optreden Op deze wijze kreeg Amersfoort in 1971 een kei uit Engeland, in 1972 één uit Oostenrijk. Dit jaar zullen zowel België als Luxemburg een kei leveren en zullen beide landen niet culturele en folkloristische evenemen ten ook anderszins een bijdrage aan het feest leveren. Een hoogtepunt van de feesten is ongetwijfeld de Keitrekoptocht, die dit jaar op 8 september van 14.30 tot 16.30 door de binnenstad van Amers foort trekt De befaamde historische figuren Everard Meyster en Spekkie, die bij het slepen van de allereerste kei in 1661 en in 1902 zo n belang rijke rol hebben gespeeld, worden daar bij ten tonele gevoerd. De optocht zal verder spectaculair worden door het meetrekken van praalwagens van grote allure Een ander hoogtepunt zal zeker wor den gevormd door de Breugheliaanse maaltijd die op zondag 2 september op de Hof zal plaatsvinden en door het optreden van befaamde Belgische fol- klore-groepen zal worden opgeluis terd. Voor de rest zal tijdens de feesten een keur van befaamde' -Belgische, Luxemburgse en Nederlandse arties ten en gezelschappen optreden. Een volledig programma van de fees ten levert de VVV graag op aanvrage.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3