Eerste steen gelegd zwembad Buiningspark Programma Achterveld jubileum op 5 sept. Jeugdraad weer aktief Gewonde bij botsing Zwanger- scliaps gymnastiek Oud Papier aktie Benzine Kegin gemaakt met wordt realisering van schaars plan Allandsbeek ƒ1.000,- boete geëist tegen zich misdragende portier ribimaal 1982 Voetpad op Noorderinslag Burgerlijke stand Gemeente Leusden Kerkdiensten MEDISCHE DIENSTEN ifDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 iEUSDEN-CENTRUM - Deze cylin- ■vormige parkarmaturen die op een slhoogte van 3,50 m voor de ver ging zorgen in de woonwijken Ros- iberg. De Wetering en in de Euro- aingen zullen in de toekomst door PUEM vervangen worden, tezez.g.n Pillendozen die voorzien a van TL-buizen vertonen regelma- storingen, waardoor de straatver- iting derhalve ondeugdelijk is. Foto Janus Visser Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! rit er kan gebeuren wanneer de ïn- tnele landen steeds rijker worden de ontwikkelingslanden alsmaar ar- is de centrale vraag van de 7- i;e gedramatiseerde serie „Tribu- 1982", die het IKOR, te beginnen woensdagavond, 22 augustus a.s.om 10 uur via Ned. 2. gaat uitzonden. Ie televisiereeks gaat uit van een scherping van de internationale ver dingen in het jaar 1982 en laat zien de derde wereld nog steeds gebukt onder het koloniale verleden. De olgen zijn massale werkloosheid, ger, epidemieën en een groter ge- den kloof tussen arme en rijke lan- naties van het zuidelijk halfrond fcen een ultimatum gesteld door het snroepen van een internationaal ;Chtshof, dat de oorzaken van de ids dreigender wordende situatie it opsporen en de mensen tot het cht brengen dat het zo niet langer ACHTERVELD - Ook in het Komen de seizoen is de Jeugdraad Dorps- kontakt Achterveld weer actief. De dorpskontaktavond zal gehouden wor den op zaterdag 2 oktober a.s. Op deze avond za deze avond zal ook de Achterveldse toneelvereniging „Culdoto" optre den. Het leeuwendeel van de avond neemt de Allround-stijlband „Swin ging Musicals" voor haar rekening. Deze uit Markelo afkomstige band is in het Oosten van het land bijzonder populair. Eind september zal het vol ledige programma voor deze avond bekend worden gemaakt. Van 1 t/m 3 november a.s. zullen de Jongerenavonden weer worden ge houden. De voorbereidingen beginnen zeer binnenkort. Verder is er vanuit de Jeugdraad-Dorpskontakt een werk groep in het leven geroepen die zal trachten een peutercreché op te rich ten. Een daartoe gehouden opiniepei ling heeft positieve resultaten opge leverd Als de plannen tot oprichting van een gemeentelijke jeugd-advies- raad slagen zullen hierin voor Ach terveld de heren J. Leermakers en H. Schouten Wzn. zitting nemen. Als nieuwe Achterveldse organisa tie-afgevaardigden zijn bij de Alge mene vergadering van de Jeugdraad- Dorpskontakt toegetreden de heer H. Ossendrijver namens het Feestcomi té Achterveld en mevr. Turan-Koffrie namens de oudervereniging Openbare Basisschool te Achterveld. ACHTERVELD - Het feestcomité Achterveld is op het ogenblik druk bezig een dagvullend programma op te stellen voor 5 september a.s., de viering van het 25-jarig jubileum van Koningin Juliana. Dit gebeurd in sa menwerking met Jeugddorp „De Ru- dolfstichting". Een belangrijk onder deel van dit programma is een grote optocht van versierde wagens e.d. De LEUSDEN - Nu de in aanbouw zijn de kleuter- en basisschool aan de Meent in Groenhouten binnenkort voor de kin deren zullen worden opengesteld en het bouwverkeer in het plan Groenhouten nog in volle gang is, zal tijdelijk een afgeschermd voetpad worden aangelegd van de Noorderinslag (nabij de Rossen berglaan) naar de Meent. Ouders van in Groenhouten naar school gaande kinderen worden ver zocht hen er op te wijzen dat zij in het belang van hun eigen veiligheid - en de veiligheid van het bouwverkeer - van dit pad gebruik dienen te maken LEISDEN - Vrijdag gebeurde op de Arnhemseweg een ongeluk waarbij één gewonde viel Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van een per sonenauto, A. A. H. uit Achterveld, een personenauto inhaalde en daarna een vrachtwagen, bestuurd door N. K. uit Gameren, wilde inhalen. Toen hij naast de vrachtwagen was ging de laatste ook naar links om een voor hem rijdende auto in te halen H. zag het gevaar en stuurde naar links, waar door hij in een slip raakte en tegen een boom tot stilstand kwam H werd licht gewond. De auto werd totaal vernield. Rudolfstichting heeft reeds toegezegd met minstens elf wagens aan deze optocht te zullen deelnemen. Het Feestcomité Achterveld doet een beroep op de Achterveldse bevolking om aan deze optocht in zo groot mogelijke mate deel te nemen. Dat kan in ver- enigingverband maar ook individuele deelname wordt zeer op prijs gesteld. Uiteraard moet de voorstelling op een cf andere wijze verband houden met het 25-jarig jubileum van onze vorstin, Er zijn fraaie prijzen beschikbaar voor de deelnemers. Ook reclamewa gens kunnen aan de optocht deelnemen. Zij komen echter niet in aanmerking voor de prijzen Des avonds kan de jeugd in „Ons Ge bouw" dansen. De in Achterveld zeer populaire disc-jockey Harry Visser zal deze avond verzorgen. Op zater dag 8 september zal de Achterveldse muziekvereniging „Door Wilskracht Sterk" in het kader van de feestelijk heden rond het jubileum een taptoe brengen in de tuin van Huize „St. Jozef" te Achterveld. Het volledige programma voor 5 september ver schijnt in de editie van volgende week. - N. ...v J&Z* -^SOL'V.W Foto Janus Visser. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal; f 13,-- per laar. Losse nrs. 30 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr. aan het gevaar te ontkomen, dat plaatsing naar het jaar 1982 de kij- de indruk geeft, dat hij alleen r met een sombere toekomstfan- e te doen heeft, gaat de aanklacht 'aouit dat men in 1973 al maatrege ls kunnen nemen om de dreigende strofe te voorkomen De gedra peerde serie speelt zich vrijwel *dig af in een rechtzaal. De be lden zijn leidende figuren uit de (ld van de politiek, de economie, massamedia en de kerk hebben in de zeventiger jaren de hssingen genomen, die niet tot de (looiing van een rechtvaardiger «ld hebben geleid Tijdens de loop het proces spitst de economische politieke crisis in de derde wereld i verder toe De bezorgdheid is Ie groter, omdat in 1982 ook en- ontwikkelingslanden beschikken f atoom-wapenen met het gevaar er reacties ontstaan waarvan de >lgen niet te overzien zijn. Onder riik van deze omstandigheden komt gerechtshof bijeen om een oplossing de crisis te zoeken ljt het onderwerk van de serie geen fnlaseerd schrikbeeld is kan men aflezen uit de vele uitspraken van vroegere Algemeen Secretaris van Verenigde Naties Oe Thant en staats- uit de derde wereld. In de zit- er> van het Tribunaal gaa het niet ">r om de dreigingen van de ca- rofe maar om alle verzuimen en ;eerde beslissingen, die er aan ten Wslag liggen. In de loop van het :es wordt aan de hand van docu- totie de ongelukkige ontwikkeling Ser> de rijke landen en de derde *ld ontleed. 'oeiLsdagavond, 22 augustus om uur via Ned. 2 en op de zondag ss om 17.00 uur via Ned. 1, te innen op. ttndag 22 aug. dl. 1: Kolonialisme Sg 26 aug dl. 2 Neo-Kolonia- ae jjsdag 5 sept. dl 3: Hulp door Sdigheid De rol van de kerken 'H 9 sept. dl. 4. Revolutie Sg 16 sept. dl 5: Handel in plaats hulp flsdag 19 sept. dl. 6: De verande- I hegint bij huis Sg 23 sept dl 7 Gerechtigheid fallen. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs. f3,50 per kwartaal; f 13, - - per jaar. Losse nrs. 30 ct Adv. tar. op aanvraag verkr Datum: zondag 19 augustus 1973. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K 10.00 u ds. Houdsma, Amersfoort, 19 00 u geen dienst. R.K.K za 19 00 u. m.m.v. dames koor, zo 7,45 u.. vroegdienst, 9 00 u. Hoogmis; 10.00 u gezins- dienst, 11 00 u gemeenschaps dienst, 18.30 u.: Lof. LEUSDEN/ZUID N H.K. 10 00 u ds. W. Sirag, bed. H. Doop; 18.30 u ds. A. Noorder- graaf, Amersfoort. R.K.K Huize „Don Bosco" za. 19.15 u.; zo. 10.00 u Hoogmis, 11 30 u ACHTERVELD N.H.K.: zo 9 30 u. eerw heer Hoeksema, Doornspijk R.K K. de gehele week 8 00 u.. H Mis (uitgez. wo); za 19 00 u.: avondmis, zo. 8 00 u.. H. Mis; 10.30 u Hoogmis (Latijn); wo 22 aug. 19.30 u avondmis. LEUSDEN - De aanvangstijd van de zwangerschapsgvmnastiek in het Wit- Gele Kruis-gebouw is 9 15 uur. LEUSDEN-CENTRUM - Zaterdag morgen 1 september komt de Her vormde Kerk in Leusden-Centrum uw oud papier ophalen, binnen de 50 km zone huis aan huis Wist u dat de op brengst voor het orgel is? Wilt u eer der opruiming houden dan kunt u dat doen bijBurg. De Beaufortweg 2 en Hohorstlaan 39. LEUSDEN CENTRUM - De bouw van dagmiddag heeft men de eerste steen maar daarover volgende week weer het overdekte zwembad op het burg. gelegd van dit sportcomplex met een meer in ons nummer Buiningpark vordert gestaag. Woens- 25 meter bad en een instruktie-basin, T Foto s Janus Visser. LEUSDEN - Geboren: Wilhelmus Jo hannes Theodorus, z.v. W G. Vos kuilen en M A H. Blom, Hessenweg 104. Frederik, z.v. G. van de Glind en W Lokhorst, de Verj. Ruyterweg 58. Anja, d.v. G. van Bezooijen en J. G. Nederkoorn, Kleinhorst 14. Overleden: J. Lagerweij, oud 50 jaar W. A. de Jong van der Halen, oud 21 jaar Ondertrouwd. Pieter Hendriks, Leusden, Dashorst 20 en Gerritdma ten Napel, Leusden, Dashorst 20. Arend Elbert van Steeg, Leusden, Hondsdraf 17 en Regina Rinske, Amers foort, Utrechtseweg 136. Hans Timmler, Leusden, Wederik 32 en Geertruida van Geet, Leus- v. d Scheltuslaan 5. Gehuwd: D Terpstra en H A Schol- te. J A Lammers en J. M. van Dijk. K Lettinga en E G van Buren LEUSDEN - Vorige week dinsdag is uit de personenauto van de heer T. uit Leusden 30 liter benzine gestolen LEUSDEN-CENTRUM - Aan de rea lisering van plan Alandsbeek Oost wordt Zou benzine dan toch schaarser wor- al enige tijd gewerkt. Nu dit gedeelte al volledig bouwrijp is heeft men reeds den? voor een groot gedeelte de funderingen gelegd, zodat men sinds enkele dagen de eerste bouw-contouren heeft kunnen zien verschijnen. AMERSFOORT - Voor de 27-jarige uit Hoevelaken afkomstige chauffeur Adrianus van R had het bezoek aan een Amersfoortse bar in de binnenstad op een zaterdagavond in juli vorig jaar, een bijzonder onprettige afloop Hij werd „in elkaar getrimd" door de 29-jange Amersfoortse portier D P. („Tim") D., die hem en zijn vrienden uit Zwartebroek en Barneveld niet wilde binnen laten. Oorzaak zou zijn, dat de vier uitgaanders niet voldoende netjes gekleed waren Daarom waren zij al bij een andere gelegenheid geweigerd door een portier, die na wat moeilijk heden onmiddellijk zijn collega D. op belde om hem de mogelijke komst aan te kondigen van ongewenste klanten. De zaak werd uitvoerig uit de doeken gedaan voor de Utrechtse rechtbank, waarvoor de portier als verdachte ver scheen en het slachtoffer, de chauffeur en één van zijn toenmalige makkers, de twintigjarige Jan de M. uit Zwarte broek, als getuigen. Over de toedracht van de zaak hoor den de president, mr C. Laan, zijn mederechters en de officier van justi tie, mr J. M. Arps, geheel verschillende lezingen. Zo kwam portier Tim met het voleende verhaal: .Ik was die avond door een collega gewaarschuwd, dat er drie lui aankwamen, die flink hadden gedronken en die wel eens moeilijkheden zouden kunnen veroor zaken. Ze waren geweigerd door mijn collega onder meer omdat ze niet netjes genoeg gekleed waren en nogal „moeilijk" deden. Toen ze aankwamen, stond ik in de deuropening van onze zaak Eén van hen kwam in mijn rich ting en wilde zonder iets te zeggen naar binnen lopen. Maar ik duwde hem terug en zei, dat hij er niet in mocht. Hij spuugde mij toen in het gezicht We hadden nog een hele twist, zo'n tien minuten lang, waarbij hij me uitschold. Op een gegeven ogenblik maakte hij slaande bewegingen Ik moest die wel afweren en om te voorkomen, dat ik zelf zou worden geslagen, heb ik toen een paar klappen uitgedeeld. Hij kwam daarbij met zijn hoofd tegen een muur terecht en viel later met zijn gezicht op de stoeprand Vandaar dat hij nogal ernstig werd gewond." Dat laatste was inderdaad het geval geweest. De chauffeur had een kaak- fractuur, een gebroken neus en allerlei andere wonden opgelopen. Drie weken werd hij in een ziekenhuis verpleegd en daarna moest hij nog drie weken thuis blijven om weer helemaal bij te komen. Inmiddels waren alle wonden volkomen hersteld. Intussen wilde de president wel eens weten, wat de kameraad, Jan de M. uit Zwartebroek te vertellen had. En zijn verhaal was: „Die avond waren we met z'n vieren op pad gegaan. We be zochten een paar café's In één van de zaken op de Hof werden we niet toege laten. Daarover maakte toen Wim van L. wat ruzie met de barkeeper daar We gingen toen verderop en zagen bij de volgende club de portier in de deuropening staan Ik was in de kleding die ik nu ook aan heb en de twee anderen waren in werkkleding Van R. wilde de zaak binnen gaan, maar kreeg geen kans. Hij kreeg meteen al een duw en viel toen half over een fiets. Toen hebben ze wel tien minuten staan bekvechten en opeens kreeg Van R een paar geweldige stompen en klappen. Zelf had hij absoluut niets gedaan. Toen hij op de grond lag, zagen wij van zo'n meter of vijftien afstand, dat de portier hem nog tegen het hoofd en in de maagstreek trapte „Maar", informeerde de president, „heeft uw kameraad dan helemaal geen dreigende bewegingen gemaakt of geen dingen gezegd, waardoor de portier kwaad kon worden?" Getuige: „Hij maakte geen beweging en, sloeg ook niet, maar maakte wel opmerkingen als: je bent een flapdrol, een kinderachtige kerel dat je ons niet binnen laat." We waren met z'n vieren op stap geweest en we hadden echt wel wat gedronken. Eén van de jongens waren we kwijt geraakt en we wilden daar toen alleen maar even naar binnen om te kijken of hij soms daar was. Meer niet!" Dat laatste verhaal vertelde ook het slachtoffer zelf. De chauffeur vertelde voorts: „Ik heb echt niets gedaan. Ik wilde gewoon naar binnen gaan, maar ik kreeg meteen te horen, dat ik zou worden geweigerd. Dat vond ik kinder achtig en ik heb toen gezegd, dat ik hem een flapdrol vond. Maar slaan of dreigen was er van mijn kant helemaal niet bij. Ik heb hem ook beslist niet bij zijn revers gepakt of geduwd. Ik weet alleen, dat ik blijkbaar opeens een harde klap moet hebben gekregen Meteen was ik bewusteloos, want ik heb verder niets gevoeld." De president las daarna nog een getui genverklaring voor van een niet ver schenen Amersfoortse getuige, de 25- jarige Herman S., een bezoeker van bedoelde club, die in de gang stond toen de onaangenaamheden plaats von den. Hij had tegenover de rechter-com- missaris verklaard gezien te hebben, dat drie jongens naar binnen wilden. Eén hunner stond al in de gang. maar werd teruggeduwd door de portier Diezelfde man gaf toen de portier een tik en spuugde hem in het gezicht Pas toen zou de portier een paar tikken hebben gegeven. De andere knapen zouden toen de portier „in de nek" zijn gesprongen, maar later weg gevlucht zijn. Daarna zou de portier de geslagen man op het trottoir hebben gelegd, maar zeker niet hebben getrapt. OUDE MAN BEROOFD Behalve voor deze mishandeling stond de portier ook nog terecht wegens een feit, dat hij een week later beging met twee Utrechters, W. vanR.enC T. In Lexmond (gemeente Vianen) hadden zij op een zondagochtend de 76-jarige met zijn zieke zuster (82) samenwo nende boer Gerrit Vreeswijk een be drag van f600,- afhandig gemaakt De portier had na zijn dienst in Amersfoort een Utrechts café bezocht, daar belandde hij omstreeks half zes zondagochtend. Hij ontmoette er Wim van R. en Cor T. Eerstgenoemde ver telde, dat hij indertijd voor een bedrag van f 1.400,- grint had geleverd aan een oude boer, die wel centjes had. Er was wel een methode te bedenken om wat geld los te krijgen. Het drie tal sprak af naar de boer te gaan en te zeggen, dat er moeilijkheden waren met de belastingen en de verrekening van de BTW naar aanleiding van de grint-leverantie. Daarbij zou de portier optreden als „boekhouder" van de belastingen. In Lexmond gekomen werd het plan uitgevoerd. Zij vertelden de bejaarde Vreeswijk, dat hij met de belasting dienst moeilijkheden zou kunnen krij gen; trouwens de grintleverancier kwam zelf ook in de knoei, er was geen BTW verrekend. De boer wist niet eens wat BTW betekende. Maar de heren traden zo overtuigend op. dat hij bang werd Ze vertelden hem, dat er niets zou gebeuren, als hij direct over de brug kwam met zeshonderd gulden. Vreeswijk ging naar de slaapkamer en kwam terug met de zes „lapjes". Ook de bezoekers gingen naar de slaap kamer en zagen daar de bejaarde zieke zuster, die zij nog hartelijk de hand drukten Wim van R. zag zelfs nog kans om ontroerd een traan te plengen.. De portier zorgde later voor een soort „kwitantie", die echter Wim in zijn zak stak bij de briefjes van honderd. Toen vertrokken zij Korte tijd later begreep de boer, dat het allemaal niet goed zat, maar aanvankelijk durfde hij uit schaamte aan de zaak geen ruchtbaarheid te geven. Het duurde vrij lang, voor de daders konden worden gevonden De Amers foortse portier gaf deze feiten in grote trekken wel toe. De officier van justitie, mr J. M. Arps, memoreerde in zijn requisitoir, dat de feiten al meer dan een jaar oud waren. Ten aanzien van de mishande lingsaffaire meende hij tot een bewe zenverklaring te kunnen komen Volgens hem zou verdachte opzettelijk gewelddadig zijn opgetreden. Een por tier heeft dan misschien wel eens een moeilijke positie, hij moet ongewenste gasten buiten de deur houden, maar dan niet op die manier. De officier geloofde niet, dat de portier zelf werd aange vallen. Het tweede geval noemde de officier een „laffe streek", waar verdachte nauw bij was betrokken. Van tevoren hadden de heren alles afgesproken. „In één week tijd heeft verdachte zich wel bijzonder tweemaal misdragen", aldus mr Arps, die tegen de portier twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk eiste met een proeftijd van twee jaar en voorts een geldboete van f 1.000,- subs vijftig dagen. Raadsman mr Wagenaar achtte de zaak „Lexmond" bewezen; hij zag ove rigens zijn cliënt in deze zaak als een meeloper. Ten aanzien van de mishan delingsaffaire meende hij toch, dat de portier vrijuit ging en dat de moeilijk heden uitsluitend waren veroorzaakt door de bezoekers, die dienen te weten dat klappen van een sterke portier hard kunnen aankomen De rechtbank zal uitspraak doen op dinsdag 21 augustus. Weekend: 18 en 19 augustus 1973. (Alleen voor spoedgevallen). LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal a.s. weekend waarnemen: dr. Den Toom. Maria Stuartlaan 5, Leusden/Z. tel 03490-18881. (Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur). De wijkverpleging wordt waargenomen door: zr. Dignum, Waltervan Amers- foortstraat 36, Achterveld, tel. 03425-333. Apotheek: Openingstijden Apotheek Leusden- werkdagen van 8 tot 18 uur. en van 19.30 u tot 20.00 uur In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14 tot 14.30 u. en van 17.30 tot 18 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal, f 13,-- per jaar. Losse nrs. 30 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5