)RS. JOAN HOFMAN Onze nationale trots is de grootste jedreiger van de natuur" Biologen in Leusden (2) is evenzeer een onmisbaar lenient in ons milieu als hoon water en schone lucht..." „Het structuurplan geeft weinig vertrouwen in de toekomst" JLATEN WE NA HET RECENTE SCHANDAAL MET DE KLEINE BARNEVELDSE BEEK NU ALSJEBLIEFT VOORKOMEN' DAT DE HEILIGENBERGERBEEK DOOR LOCKHORST NIET NET ZO OP DE SCHOP GAAT GUST1 LEUSDER KRANT r i joan Hofman treffen we een bioloog die een terrein bestrijkt, dat totnutoe ..serie over de biologen nog niet aan de orde is geweest. Joan Hofman werkt de beleidssfeer van de natuur- en landschapsbescherming, dat wil zeggen hij werk verricht, dat mede bepalend is voor het wel en wee van het milieu lederland. 03o Hofman, net als zijn vrouw Anneke, geboren en getogen in de stad oingen, ging als enige van zijn eindexamengenoten biologie studeren aan de Ssuniversiteit in zijn geboortestad. Hij werd om die reden wel een beetje gek verklaard, want biologie was immers het simpele, saaie uit het hoofd van botjes, bladstanden en Latijnse plantennamen. Inmiddels kan biologie flwel tot de modevakken worden gerekend, en kunnen de universiteiten de jen studenten domweg niet meer aan, want momenteel lopen tientallen legen in de W.W lij heeft zich vooral toegelegd op oecologie, een vak dat zich bezig dt met het leven en het samen- eo van planten en dieren. Omdat zijn studie richtte op een baantje Je natuurbeschermingswereld, kreeg speciale toestemming om als bij planologie te studeren, wat een Sje van de menselijke samenle- zskunde is. In de praktijk van de iurbescherming betekent dat ook, bi) wat gemakkelijker met de pla- Lgen kan communiceren. Voor zo- hij weet, is hij de eerste bio- met het bijvak planologie in ons intussen zijn er al een paar bij imen. Omdat natuurbeschermingsbaantjes voor het oprapen lagen, probeer- bij het afstuderen wat uit te stel- 5n jeveer halverwege zijn studie iwden Anneke en hij. en trokken ze i een klein boerderijtje op wijdse, gemoedelijke Groningse teland, niet ver van de stad. In boerderijtje, dat af en toe wel studentensociëteit leek, beleefden een verrukkelijke tijd Ze konden hoofd boven water houden, omdat lis onderwijzeres werkzaam was en als part-time student-assistent ;te Hoezeer de natuur ook An- ;e's belangstelling heeft, blijkt wel het feit. dat zij samen een jaar in het hoofdbestuur van een lan- ijke jeugdbond voor natuurstudie ben gezeten, en in die bond vele ipen hebben geleid. Poen hem een paar jaar geleden zeldzame kans werd geboden een li bij de natuurbescherming te krij- moest hij hals over kop afstu- en en moesten ze met hun beide nddels geboren kinderen een huis ken in de buurt van Utrecht. Omdat gewoon" huis hen niet zo aan- eekt, en ze bovendien speelgelegen- i voor hun kinderen wensen, is hun is al vrij spoedig op het Europark- n gevallen, waar het hun heel goed lalt, hoewel ze vaak terugdenken hun boerderijtje, want ,,er gaat Is boven een huis waar je omheen il lopen." lis inleiding op ons gesprek diene uiteenzetting hoe het beleid in Jerlhnd organisatorisch is gere- Het is een zeer complexe toestand :t Joan lachend. ,,Wij die er dage- ismee werken, kunnen er nauwelijks_ te weg in vinden, laat staan dat tenstaanders meteen begrijpen hoe allemaal in elkaar zit." lan de top van het natuurbescher- ngsbeleid staat de staatssekretaris Cultuur, Rekreatie en Maatschap- ijk Werk, die verantwoordelijk is >rde natuur- en landschapsbescher- r>g in Nederland. Elke overheid «ft ernaar de uitvoering van zijn fid zo goed mogelijk te doen ver- Men Het ministerie van CRM laat voorlichten door de Natuurbe- lermingsraad, die bestaat uit onaf- ikelijke personen, die vrij over dat eid oordelen. Om deze natuurbe- lermingsraad weer van deskundig 'ies te dienen, zijn een aantal com- ssies gevormd Eén ervan is de luurwetenschappelijke commissie advies uitbrengt aan de Natuur- ichermingsraad over de natuurwe- ischappelijke waarde van bijvoor- •ld een natuurterrein. Van deze com- ssie is Joan Hofman de adjunkt iretaris, en als zodanig is hij in fst van Cultuur, Rekreatie en Maat- ■appelijk Werk. Hij voelt zich geen btenaar in de strikte zin van het °ni, maar iemand die door CRM hit betaald voor zijn wetenschap- ijke adviezen. Wij adviseren bij voorbeeld over ruiverkavelingen in Nederland, werkterrein is het gehele land. adviseren eigenlijk in al die za- waarvoor geld van CRM nodig is. kwesties, die nationale bekendheid leten, komen op een gegeven mo- 11 bij ons in de molen. Het actuele fcuren rond de Dollar bijvoorbeeld Je Oosterschelde, het Deltaplan, torkerwaard of de militaire oefen- Teinen. Ik vind het bijzonder jammer onze adviezen nog steeds niet open- mogen zijn! De inventarisatie gebieden wordt gedaan door de Jling Natuurbehoud van Staatsbos- feL die ressorteert onder het Mi- erie van Landbouw. Deze afdeling jmrbehoud fungeert echter als „bui- öieDst" van CRM, wat op zich na- "jk ook een bizarre zaak is." Vraag: „Wilt u iets zeggen over de ruilverkaveling?" „De ruilverkavelingswet is gelukkig op de helling. Je moet je niet alleen meer op de landbouw richten. Het buitengebied vormt een stringent alge meen belang! De ruilverkaveling oude stijl: dat was altijd bulldozeren, het land in rechte stukken verdelen, rechte sloten trekken, en al het hout, dat inde weg staat, opruimen Soms plantten ze heus wel eens honderd stekjes aan, hoor, maar die waren in landschappe lijke waarde natuurlijk geen equivalent van de twee oude eiken, die werden gekapt. Bij de Kultuurtechmsche dienst wordt de aanpak nu anders. (De natuurbe scherming zat eigenlijk jarenlang in het verdomhoekje). Aan landschaps bescherming werd in feite helemaal niet gedaan. Men dacht de verliezen door het optrekken van beplantings coulissen te kunnen compenseren Nu wordt het oude kuituurlandschap ge lukkig als nationale waarde aanvaard. Ons kuituurlandschap is ontstaan doordat de mens zich met zijn land bouw geleidelijk aan in de loop der eeuwen heeft ingevoegd in de natuur- huishouding, in het dierenrijk, in de waterhuishouding. Door het werken met Kunstmest en technische hulpmid delen behoeft hij zich tegenwoordig niet zo veel meer van de natuur aan te trekken. Een zandgebied kan hij met bemesting net zo vruchtbaar maken als hij wil. In een natuurlijk milieu meteen rijke afwisseling treft u een biologisch even wicht aan. De afwatering speelt daar een belangrijke rol bij. Vroeger bracht men een directe afwatering tot stand alleen in het belang van de landbouw. Nu neigt men gelukkig echter meer naar het bedrijven van een landinrich ting om de gedifferentieerdheid in stand te houden, en de landbouw daar bij zo'n plaats te geven, dat de boer er toch zijn brood kan verdienen." Vraag: „Wat wordt tegenwoordig nu precies onder natuurbescherming ver staan?" „Natuurbescherming is meer dan het zeldzame plantje koesteren en het fraaie heideveldje in takt houden. Uit puur wetenschappelijk standpunt be zien is dat natuurlijk belangrijk. Ikzelf acht natuurbescherming van elementair belang voor het milieube heer. De natuurbescherming streeft naar het behoud van een zo groot mo gelijke natuurlijke differentiatie, niet alleen om zoveel mogelijk verschil lende plantjes, diertjes en levensge meenschappen in stand te houden, maar vooral om de natuurlijke krachten te benutten om ons milieu gezond te hou den. Natuurbescherming staat daarom maatschappelijk zeer centraal. In dit verband moet u bijvoorbeeld ook den ken aan de noodzaak om voor verschil lende rekreatiebehoeften te kunnen kie zen uit een zo groot mogelijk aantal terreintypen." Vraag: „Wat ziet u als de grootste bedreiger van de natuur. „De prestigeslag, die wij als volk in de wereld menen te moe ten leveren, onze nationale trots die voor een groot deel op onze negatieve eigenschappen berust. We moeten in Nederland de groot ste haven hebben; we willen de de grootste luchthaven ter wereld hebben. En Nederland wordt een land zonder horizon, zonder einder: de bouw is één der ergste bedrei gingen van ons land. Van dingen, die in de loop der eeuwen zijn gerijpt, van onze historie en van hetgeen de natuur ons biedt, wil len we maar weinig onderhouden. Tegen een dorpspatroon, dat in de loop der eeuwen geleidelijk is ge groeid, plakken we eensklaps nieu we wijkjes aan Op een Drentse es zetten we rustig een bejaarden tehuis. Tere dorpssilhouetten be derven we met fabrieken, nieuw bouw of grote wegen." Vraag: „Bent u wel van mening dat Nederland wakker is geworden?" r „Het is zeer belangrijk dat er nu door de Regering serieus op de bescherming en het beheer van het Nederlandse Drs. Joan Hofman. Foto Janus Visser landschap wordt gewezen. Vroeger wa ren we in Nederland niet bereid er maar één cent aan te spenderen Een fraai terreintje lieten we dan in 's he-, melsnaam maar ongemoeid totdat we er toch iets lucratievers mee konden doen. De Tweede Kamer, dus onze be volking, had voor het landschapsbeleid nooit enig geld over en voor de zuivere natuurbescherming maar een schijn tje." Vraag: „Ziet u nog enige mogelijk heid voor de natuur in ons land bij een zo grote bevolkingsdichtheid?" „Het hoofdprobleem is inderdaad: ons land is vol, om niet te zeggen: overvol. Dat zie je ook in de wijze waarop de mensen elkaar tegemoet treden- deze is agressief en wan trouwend. Wanneer je dieren dicht bij een in een ruimte brengt, worden ze ook agressief, ze vreten elkaar op. Juist onze hoge bevolkingsdichtheid moet ons eerste argument zijn voor het natuurbehoud. Het weinige, dat er nog is, hebben we heel hard nodig voor onze gezondheid. Het gaat om het milieu, waarin wij leven en in leven moeten kunnen blijven. Maar we zetten de natuur wel onder heel grote druk Als we de laatste restjes van de natuurlijke bronnen opgesoupeerd hebben zullen we Nederland moeten verlaten Vraag: „Waar is het in Nederland eigenlijk nog stil?" „Er zijn bijna geen stille plekjes meer. Ik kom voor mijn werk door het hele land, en ken nog enkele echt stille plekjes Zolang de luchtmacht je natuurlijk de stilte gunt „Het is mede een taak voor de Natuur- en Landschapsbescherming om stiltegebieden te houden of te creëren. Stilte is evenzeer een onmisbaar ele ment in ons milieu als schoon water en schone lucht. Nou ja, absolute stilte heb je natuurlijk nooit, ook nooit ge had Het waait altijd wel een beetje, er fluiten vogels, je loort een bootje langs tuffen Maar dit zijn wezens elementen Zij horen ?r bij en storen niet Een straaljager eihter verscheurt de harmonie Die bqaardentehuizen op een es; ook die zijqwezensvreemd In het buitengebied zih het vooral de stallen en schuren vat de zogenaamde bio-industrie met hun folfplaten silo's en penetrante luchtje) gij staan in geen enkele relatie me r tot het gebruik van de grond in eenjagrarisch kul- tuurland. In het gave jude kultuurge- bied moet je gecamolfleerd te werk gaan. Je moet bouwèi in harmonie met het bestaande l|ndschap. Zo'n bio-industrie is nietiaan de grond gebonden, en daarvoor tou dus best een andere plaats (op een itiustrieterrein) kunnen worden gekozen. Toch is er een omnezwaai te con stateren Hield de tweae nota over de Ruimtelijke Ordening Verstedelijking in, in de derde nota al ook de zorg voor het milieu en hetjandschap cen traal komen te staan. Men is nu ook genegen om met de ïibreng van de natuur- en landschapsdskundigen re kening te houden. Daarvjor worden mo menteel kaarten geprod|ceerd, waarop de claims worden aangegeven." Vraag: „Op welke clims doelt u?" „Zo'n claim kan een lewoon natuur gebied zijn. Een naturgebied wordt tegenwoordig maar ze^en direct be dreigd door ontginningof opruiming. Maar het kan wel weden bedreigd door bijvoorbeeld wijzighg in de water huishouding, door verrtking van bo dem of water door tovoer van be mestende stoffen of dpr rekreatie. Ditzelfde geldt voor gebieden die nu nog rijk zijn aan weidevogels Steeds zijn het de kritische soorten, die de hoogste eisen stellen aan het milieu en daarom het eerst worden bedreigd Voor die weidevogels moet er ge richt grasland beheer zijn. Eigenlijk is grasland ook kultuurland, maar in niet te intensief geëxploiteerd grasland kan de natuur tot op zekere hoogte zijn gang gaan In de derde nota zullen wellicht ook de belangrijkste weide- vogelgebieden worden vermeld Dit geldt eveneens voor de ganzen. Nederland is het belangrijkste land in West-Europa, waar de ganzen over winteren. In de derde nota willen we aangeven waar de gebieden der gan zen zich bevinden en wat je daar moet doen en wat je daar moet laten. Heel bijzondere belangstelling krijgt het Waddengebied als onderdeel van de totale milieuzorg. Het Waddengebied is één van de belangrijkste natuur gebieden van Europa en staat nu inter nationaal in het middelpunt van de belangstelling Ecologisch gezien be horen de Noord-Groningse en de Noord- Friese kuststrook daar ook bij Tenslotte zal ook het oude kuituur- landschap in de nota met name wor den genoemd." Vraag: „Waar vinden we nu voor beelden van oude kuituurlandschap pen?" „De Achterhoek, Noord-West-Over- ijssel, Zuid-West-Drente, Zuid-Lim burg Maar dichter bij huis zijn delen van de Gelderse Vallei, de Eempol- ders, de randgebieden van de Heu velrug en het Kromme Rijngebied goe de voorbeelden. Het zijn agrarische gebieden, die niet alleen natuurweten schappelijk van grote waarde zijn, maar die ook kultuurhistorisch van zeer groot belang zijn Het zijn de ge bieden, waar je kunt zien hoe de mens ons land in samenspel met de natuur lijke gegevenheden in gebruik heeft ge nomen. De mens liet er ook ruimte aan de natuur om zich te ontwikkelen. Deze gebieden worden wel de zoge naamde landschapsparken genoemd Voor de instandhouding van deze gebie den moet je de boeren houden De boer heeft zijn landbouwproduxten op geleverd, maar wel degelijk ook een bepaald soort landschap Aan deze boer moeten we misschien wel subsidie geven om onder de beperkingen van het landschap toch zijn brood te kunnen verdienen In dat geval behouden we ook rekreatiegebieden, waar het plezierig is om er te verblijven. Vraag: „Noemt u eens een paar voorbeelden van specifieke eigenschap pen van een oud kultuurlandschap?" „Tussen Limburg en Brabant bij voorbeeld het typische patroon in de uiterwaarden van de Maas met mei doornheggen, die de graslandpercelen omsluiten. De boeren willen nu hun percelen groter maken en die heggen opofferen De staat zal de boeren nu een bepaalde subsidie geven om die karakteristieke heggen te behouden In Staphorst tref je een kultuurhis torisch interessant beeld aan dat ont stond door het erfrecht De zoons er erfden het land van hun vader, en sne den de gronden in lange rechte repen, die ze omzoomden met elzen. Door steeds verdere vererving hebben we nu piepkleine perceeltjes gekregen. De oudste zoon bouwde een huis ach ter het huis van zijn vader De klein zoon bouwde daarachter weer een huis. Dit bijzonder kleinschalige gebied heeft samen met de oude. gave boerderijtjes een heel karakteristiek beeld. In de buurt van Nijmegen zie je op sommige plaatsen oud leem uit de IJstijd gewoon aan de oppervlakte liggen. Er is daar sedertdien niets veranderd, hoewel het mi als grasland in gebruik is Je ziet er de oude stroombeddingen met hoge-" re banken ertussen, zoals dat eeuwen geleden zich heeft gevormd. Ook rond Leusden kunnen we nog gave oude kultuurlandschappen aantreffen, die vooral dankzij het grootgrondbezit in stand gebleven zijn. Het is een oud landschap met bossen en houtwallen, singels en oude boerderijen, dat al lange tijd achtereen op ongeveer de zelfde wijze is beheerd. Vraag „Hoe zijn wij met ons wa ter omgesprongen?" „Nederland is een delta, en we had den honderden beekjes, die van hogere naar de lagere gebieden stroomden Maar we hebben de beken rechtge trokken. de kanten schuin afgesto ken en er een „mooi" schouwpad langs getrokken. We hebben praktisch geen natuurlijke beken meer over Een enkele in Brabant en de Achter hoek, maar die staan bijna alle op de nominatie om zogenaamd te wor den „ge(ab)normaliseerd" Als je een beek in de bomen laat staan is er schaduw en dan groeit zo'n beek heus niet dicht Dan moet je zo'n beek hoogtens eens uitdiepen Laten we na het recente schandaal met de Kleine Barneveldse Beek nu alsjeblieft voorkomen dat de Heiligen bergerbeek door Lockhorst niet net zo op de schop gaat!! Ik begrijp niet, dat het onze natio nale trots niet krenkt, dat we onze internationale reputatie van „kikker landje" bezig zijn te verliezen. Met man en macht wordt er aan gewerkt om Nederland droog te leggen. Ont watering is altijd het parool bij ruil verkavelingen en beekverbeteringen Het water, dat we hebben, maken we eerst zo vuil, dat we het nergens Hierdoor kunnen levenj pen van een arm milieu verdrongen door die va emeenschap- eheel worden een rijk mi lieu. Zo kunnen onze vonen verande ren in waterlelievijver nivellering moeten we En verdere niet hebben. Wanneer ergens bijvoorb ?ld door ruil verkaveling verlies van wordt zo'n natuurgebiedj door het hele terrein veranderen ater ontstaat iroog, waar- k totaal kan DOOR ANCO MALI voor kunnen gebruiken, en we sturen het dan zo snel mogelijk naar zee Als drinkwater is het onbruikbaar of je moet tolereren wat er in Rotter dam uit de kraan komt Het is toch ridicul, dat we nu zoeken naar me thoden om uit zeewater drinkwater te maken, terwijl we ons zoete water eerst voorzien van drek en gif. en dan naar zee sturen. In gebieden, waarin de afwatering dan zogenaamd is verbeterd, hoor je nu na een paar dagen met droog weer de boeren piepen dat hun land zo droog is Daar komt dan nog bij dat we ons drinkwater al van grote diep ten uit de bodem moeten oppompen Maar die bron is ook niet onuit puttelijk, en bovendien verdroogt de bovengrond er nog meer door. In som mige natuurterreinen zie je verdro ging razend snel toenemen, wat ook weer leidt tot verder gaande verar ming van ons milieu We hebben van oudsher angst voor het water. Daarom zijn de water schappen zulke machtige lichamen Vandaag de dag is dat wel absurd, want ze doen werkelijk meer kwaad dan goed. Hoe lang nog zullen we die diensten de kans geven het water, waarvan al het leven afhankelijk is. te verspillen Nou zijn we zelf ook niet zulke lieverdjes. Als je ziet hoe sommige mensen hun tuin sproeien dank je soms dat die mensen alleen maar waterplanten in hun tuin heb ben en proberen een vijver te ma ken De waarschuwingen op de te levisie halen niets uit Je moet ge woon een keer de kraan dichtdraai en en zeggen: „Sorry, 't is op." Ikzelf sproei mijn tuin sporadisch, en toch staan mijn planten er niet slechter voor dan bij de mensen, die ik dagelijks zie sproeien Nou ja, we maken drinkwaterbek kens, bijvoorbeeld in de Markerwaard en in de Biesbosch ten koste van zalig natuurgebied: we sussen onszelf en gaan over tot de orde van de dag We investeren eerst in het vervui len van water, dan in het zo snel mogelijk afvoeren van dat vieze meng sel. dan in waterfabrieken en in spaar bekken. die in de toekomst onvoldoende capaciteit zullen hebben. We blijven aan het werk, het geld rolt. Als het hele land verdroogd is en we met z'n allen aan de spaarbekkens lurken, gaan we weer aan de gang om Nederland weer vochtig te inaken Maar dan moeten we het wel helemaal zelf doen, de natuurlijke waterberging en af- voervernieuwingen hebben we vandaag opgeruimd Vraag: „Wilt u eens relaties van de biologie met andere vakken aangeven?" „Zeker. Bij de landbouwwetenschap pen bijvoorbeeld berust alles op de biologische processen De biologie is voor de landbouw dus fundamenteel Neem het elementaire onderzoek voor de medische wetenschap Dit wordt grotendeels met dieren verricht, en door biologen. Daar. maar onder meer ook bij de micro-biologie. heeft het vak biologie een hechte relatie medische wetenschap Verder koin je als bioloog in aan raking met sociologie, psychologie, planologie Binnen de biologie bestaan er tientallen specialisaties, je zou bijna kunnen zeggen, dat er qua vak kennis geen twee biologen aan elkaar gelijk zijn Vraag: „Wat vindt u van Leusden? Woont u er graag? Hoe vindt u het landschappelijk beleid en het milieu beheer in onze gemeente?" „Ik zou liever in Hamersveld ge woond hebben. Het is mij een raadsel welke dwaas op het idee is gekomen om die historische naam te vervangen door het veel pretenderende Leusden- centrum. Ook als die pretentie wordt waargemaakt, vraag ik me af of we ons er voor zouden moeten generen om in Hamersveld te wonen Maar goed, wij wonen hier met veel plezier; het is hier relatief rus tig, er is geen hoogbouw en er is vrij veel groen in en rond de woonkern. Hopelijk heeft het gemeentebestuur er oog voor om de nadelen van de grote stad, die Leusden bij al te rigoureuze uitbreiding bedreigen, buiten de deur te houden Anders drijf je al die men sen. die de stad zijn ontvlucht om lan delijk te kunnen wonen, en die het voor lief nemen foreus te zijn. nog eens op. en zal de druk op het bui tengebied en de kleinere dorpen nog groter worden. Overigens begrijp is niet, dat het gemeentebestuur niet in de gaten heeft, dat ze met haar ambitieuze plannen bezig is haar eigen glazen in te gooi en Er zijn ook voor een dorpsuit breiding „grenzen aan de groei." Ik heb sterk de indruk, dat Leusden mo menteel meer vluchtende Amersfoor- ters opvangt dan randstedelingen Het hele geklets van het gemeentebestuur over overloopfunktie en tweede nota is gewoonweg ongeloofwaardig lees. verder op pagina 8

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7