erkeerslichtenopletten n er gebruik van maken eesprojekt startte op alle basisscholen „Leusden in oude ansichten", met familie-kiekjes O*- Kollekte kanker bestrijding Burgerlijke stand Gemeente Leusden STROOM STORING IN LEUSDEN FILMAGENDA fscheid van pper Eggens VAN 27 AUG. TOT 10 SLIT.: ronken ronker" dodelijk ngelnk Kerkdiensten Gereformeerd- Hervormde jeugd week Aktie OPA LjDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEUSDER KRANT ju de redaktie) LEUSDEN - De Noorderinslag heeft {e obstakels voor automobilisten ge- -en Twee voetgangerslichten. Erg il!g, maar dan moeten de automo eien natuurlijk wel rekening hou- roet die lichten en niet door rood .jil gaan rijden. Vorige week over- Jam het ons, dat we bijna onze te- 3 j;wijt waren, doordat een automo es! vanaf de Hamersveldseweg de jorderinslag opreed, richting Amers- >rt zonder op het rode licht te let- Aanvankelijk waren we een beet- boos, maar toch is het helemaal ;i ie wijten aan de automobilist, jot eerlijk gezegd: hoe moet men, men op de Hamersveldseweg staat, oostateren, dat het verkeerslicht op jod staat? Een aanduiding, dat men maken krijgt met verkeerslichten ,1 ons dan ook geen overbodige je. En tenslotte: bro mfietsen die- ei ook gebruik te maken van de druk- ep is in een raadsvergadering on- •>s betoogd. Eén der raadsleden heer van Maanen (AR) zag dit el zo zitten. Tot nu toe hebben ij eerlijk gezegd ook nog geen en- ile bromfietser op de knop ziendruk- (Foto Leusder Krant) LEUSDEN - Geboren-Johanna Adna- na. d v A Steenbeek en J G. van de Burgwal; Dirk Cornells Nicolaas, z v G. N Wittebrood en A. W. Velker. Overleden. D. A. H. Draper, 80jaar. Gehuwd:J. van den Berg en G. Wern- sen; H Mastenbroek en W. M Ver- weij, J. Traa en P. J. C. Lambregts. Ondertrouwd Ruth Veenendaal, 26 jaar te Leusden en Ida Janny Geesje Kattenberg, 19 jaar te Amersfoort; Roeloff Willem Buining, 21 jaar te Leusden en Monica Maria Wilhelmina Ligteringen, 21 jaar te Amersfoort; Hendrik Gerrit de Ruig, 22 jaar te Amersfoort en Rendeltje Luitjens, 22 jaar te Leusden, Johannes Hendrikus de Groot, 23 jaar, te Maartensdijk en Hendrika Alfonsina Wilhelmina van Ha- mersveld, 23 jaar te Leusden. Ï+Ofc*** g (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week woens dag werden bewoners in de gemeen te Leusden geconfronteerd met een stroomstoring van ongeveer twintig minuten Omstreeks tien voor vijf 's middags viel de stroom uit. Oorzaak was een oververhitting in de gene rator van de PUEM in de westhoek van de provincie Utrecht. Omdat de PUEM de beschikking heeft over ver vangende apparatuur, was de storing vrij snel opgeheven AMERSFOORT - Filmagenda voor de speelweek van donderdag 23 augustus tot en met woensdag 29 augustus. GRAND THEATRE Van donderdag tot en met woensdag ,,Irma la Douce", 14 jaar. CINEMA AMICITIA Van donderdag tot en met woensdag: Blauwbaard", 14 jaar Zaterdag- en woensdagmiddag: 2.00 uur; zondagmiddag 1.30 uur speciale jeugdvoorstellingen: ,,2 jongens en een oude auto", a 1 CITY THEATER Alleen donderdag .Dokter van St. Pauli", 18 jaar. Van vrijdag tot en met woensdag ,,Chen slaat er op los", 18 jaar. Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur, nachtvoorstelling- Bruut geweld". 18 jaar REMBRANDT THEATER Van donderdag tot en met woensdag. „Dolle liefdes avonturen van drie apothekers dochters' 18 jaar. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre. Zaterdag- 2.00 en 8 00 uur; zondag 2.00 en 8.00 uur; overige dagen. 2.00 en 8.00 uur Cinema Amicitia. Zaterdag 6 45 en 9 15 uur; zondag- 4 15, 6 45 en 9.15 uur; overige dagen: 2.00 en 8.00 uur. City Theater. Zaterdag: 2.00, 6 45 en 9 15 uur, zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 15 uur, overige dagen 2 00 en8.00 uur Rembrandt Theater: Zaterdag en zon dag 2.00, 6.45 en 9.15 uur. overige dagen. 8 00 uur .EUSDEN - Op alle basisscholen in de gemeente Leusden zijn de eerste users verleden week niet.^ zoals gebruikelijk, allemaal tegelijk naar school an. Zij zijn één voor één een half uurtje bij hun nieuwe juf geweest. Zij hen dan individueel een toets afnemen, waaruit zij gegevens verkreeg gerichter met de leerlingen het leesonderwijs te starten, ie proef is opgezet door de heer dr. J. Sixma van de Rijksuniversiteit Utrecht, in nauw overleg met 4 schooladviesdiensten, waarvan het Onder- Adviescentrum te Amersfoort deel uitmaakte. gemeentebestuur heeft gemeend de scholen te moeten laten profiteren deze ontwikkelingen. Het geheel wordt begeleid vanuit het Onderwijs- iescentrum te Amersfoort, aldus een mededeling van het bureau kabinet ïoorlichting van Leusden. SPELLETJES GERICHTERE AANPAK leze nieuwe opvang van de eerste ssertjes, waarvoor de Rijksinspec- ir van het lager onderwijs zijn toe- mming heeft verleend omdat de ideren een week later naar school igeo, is het begin van een totale jeleiding in - voorlopig - de eer klas. )e toets is ontworpen om de leer- ichten van de eerste klas te hel- Zij staan altijd voor de moeilijke om 30 tot 35 totaal verschillende leren (wat aanleg, taalbeheersing, ftijd en interesse betreft), zo gauw gelijk te leren kennen. Daarnaast bet hun taak de kinderen zo gericht gelijk aan het onderwijsproces te en deelnemen. Als de onderwijzeres echter de kin- tn één voor één een half uur bij h heeft en met hen de toets door- irnl, verloopt de kennismaking ple- jriger en doeltreffend, zowel voor leerkracht als voor de kinderen. De toets bestaat uit een serie op drachten. Verschillende onderdelen ko men spelenderwijs aan de orde. Er wor den plaatjes getoond; de kinderen moe ten zeggen wat het plaatje voorstelt en waar het afgebeelde voorwerp voor dient. Kent het kind begrippen als vooraan, achteraan, enz. Ziet het kind overeenkomsten en verschillen van woorden en letters. Op deze wijze worden op een ont spannen wijze de voorwaarden voor het lezen getoetst. Het zal duidelijk zijn, dat met al le kinderen even goed aan deze voor waarden voldoen. In eerste instantie is dit geen probleem; gedurende 4 a 5 weken zal de onderwijzeres door middel van werkbladen, zinnen entaal- spelletjes, gericht werken om de ge constateerde hiaten te vullen. De toets heeft uitsluitend ten doel de onderwijzeres gerichte informatie te verstrekken, de toets mag in geen geval beschouwd worden als een soort schoolrijpheidsonderzoek LEREN LEZEN Na de periode van 4 a 5 weken wordt begonnen met het eigenlijke lees onderwijs Voor de leerlingen, die moeilijk heden hebben met het leren lezen, zijn programma's samengesteld waar na zo intensief mogelijk wordt ge tracht hen in kleine groepjes gedu rende enkele malen per week te hel pen. De ervaringen hebben uitgewezen dat door deze hulp het aantal leer lingen dat niet tot lezen komt de laat ste jaren aanmerkelijk geringer is geworden. VLOTTE LEZERS Enerzijds wordt dus hulp geboden aan leerlingen die moeilijkheden heb ben met het lezen. Anderzijds zijn voor de kinderen die in december kun nen lezen de mogelijkheden aanwezig om enkele malen per week zelfstan dig in boekjes te gaan lezen. Tevens zijn rond deze boekjes enkele vragen en opdrachten samengesteld. PREVENTIEF De verwachting is gerechtvaardigd dat door deze aanpak eerder kinderen met moeilijkheden worden gesignaleerd en zo gericht mogelijk worden ge holpen, waardoor een aanmerkelijk groter percentage kinderen in de eer ste klas zal kunnen meekomen. wde redaktie) IJSDEN/CENTRUM - Op woens- 29 augustus zal opperwachtmees ter rijkspolitie, de heer Ch. Eg- 5, rayon-commandant te Leusden/ strum, afscheid nemen in verband 't lunktioneel leeftijds-ontslag. Of- 'eel zal afshcied worden genomen van beer en mevrouw Eggens tijdens een toodere bijeenkomst 's middags om r uur in het gemeentehuis te Leus- /Centrum. usden - zondagnacht werd een soon gesignaleert die op straat lag te caken" Hij verkeerde onder ïn- *d Hij werd nog naar een ziekenhuis boerd, omdat men dacht dat hij .een gebroken had, wat echter niet het bl bleek te zijn. ■EUSDEN (ANP) - De 75-jarige /tooiman uit Leusden is woensdag- in het Elisabethziekenhuis in' Tsfoort overleden. Hij was enkele daarvoor zwaar gewond geraakt njn auto op de Woudenbergseweg «aarsbergen enkele malen over de sl°eg, nadat hij door onbekende bak de macht over het stuur was geraakt. LEUSDEN - OOk dit jaar wordt er in Leusden weer druk gekollekteerd voor de Kankerbestrijding en wel van 27 augustus tot 10 september. Iedere Leusdenaar vindt een dezer dagen in zijn brievenbus een zakje voor de bijdrage van de jaarlijkse kollekte. Het zakje wordt na 27 augus tus bij u opgehaald. Onze kollektant(e) heeft daarvoor een speciale bus, waarin u eventueel ook een giro-overschrij ving kunt doen. Het vorig jaar was de totaal opbrengst in Leusden f5.590,36. Een geweldig resultaat! Door de grote uitbreiding van Leusden is het plaatselijke afdelings bestuur van het Koningin Wilhelmina Fonds voor kankerbestrijding gesplitst. Namelijk een bestuur voor Leusden- zuid,-Achterveld en Stoutenburg en een bestuur voor Leusden-centrum. Eventuele inlichtingen zijn te ver krijgen voor Leusden-zuid, Achterveld en Stoutenburg bij: mevrouw Janson, M. Stuartlaan 4, Leusden-zuid en voor Leusden-centrum bij: mevrouw Smal, Bavoortseweg 109, Leusden-centrum. Het koliekteren voor een liefdadig doel is in ons land een regelmatig terugkerend verschijnsel. Periodiek wordt aan U, hetzij op straat, hetzij aan huis. een bijdrage gevraagd voor een doel, dat vrijwel altijd wel Uw sympathie zal hebben Wij mogen aannemen, dat de Kanker bestrijding ongetwijfeld Uw beurs zal openmaken, of U naar een bank- of giro-cheque zal doen grijpen. Kankerbestrijding is immers een zaak van algemeen belang; een doel, waarbij wij allen, zonder uitzondering, ten nauwste zijn betrokken. Dit zal zo blijven tot de overwinning op deze zo angstaanjagende ziekte is bevochten Hoe eerder dit gebeurt hoe beter, want het gaat om de gezondheid van ons allemaal, van ons en van onze kinderen. Gelukkig worden er goede vorderingen gemaakt, stijgen de genezingskansen, kunnen enkele vormen van kanker zelfs worden bedwongen en andere vormen tot staan gebracht. Helaas echter vallen jaarlijks nog te veel landgenoten aan deze ziekte ten offer Eén op de vier sterfgevallen wordt veroorzaakt door kanker Een goed georganiseerde kankerbestrijding is duur maar noodzakelijk. De voort schrijdende geldontwaarding is er oor zaak van dat op verschillende objekten moet worden bezuinigd. Er dreigt een noodsituatie te ontstaan. Wanneer er geen forse bedragen ter beschikking worden gesteld raakt de kankerbestrij ding jaren achterop. In 1972 bracht de kollekte bijna 4 miljoen gulden op. Dit jaar moet dit bedrag zeker de 5 miljoen halen. Zult u, gewapend met deze wetenschap, een kollektebüs voor bijgaan zonder iets te offeren9 Wij menen van niet, want evenals andere landgenoten, draagt ook u ongetwijfeld de kankerbestrijding een warm hart toe. Laat het Koningin Wilhelmina Fonds op uw steun mogen rekenen' Mocht u geen kollektant ontmoeten, of per bank of postgiro willen bijdra gen: het postgiro-nummer is 26.000 tnv Koningin Wilhelmina Fonds - Amsterdam Zoals u weet, zijn giften als deze - onder bepaalde omstandig heden - fiskaal aftrekbaar, d.w.z. dat zij uw netto inkomen voor de Inkom sten - belasting omlaag kunnen doen gaan. En uw geld is bij de kanker bestrijding goed besteedt. Weest mild in uw gave en met uw giro storting! (Van de redaktie) LEUSDEN - De Gereformeer de en Hervormde jongeren van Leusden houden van 8 tot 16 september een speciale jeugd- week. Op het programma staande volgende festiviteiten: Zaterdag 8 september: Drop ping, start: Trefpunt Leusden/ Zuid. Vertrek 8 uur. Zondag 9 september: Familie- puzzeltocht. Start 2 uur vanaf 't Trefpunt te Leusden/Zuid. Jeugddienst. 5 uur, in het Her vormd Centrum te Leusden/Cen- trura. Agapé-maaltijd, 7 uur: in het Hervormd Centrum. Hiervoor moet men zich van tevoren opge ven (leeftijd tussen 16 en ca. 30 jaar). Maandag 10 september: Pand verbeuren (buitenspel met op drachten), leeftijd 12 tot 16 jaar. Bij het Hervormd Centrum, 7 uur. Dinsdag 11 spetember: Film avond met diskussie 't Trefpunt Leusden/Z., aanvang 8 uur. Ver toond wordt de film „Animal Farm" naar het boek van Aldous Huxley. Woensdag 12 september: Spel- middag voor de le, 2e en 3eklas sen van de lagere scholen, half 3, burgemeester Buining Park. Vrijdag 14 september: Vossen jacht, half 7: Start bij het Her vormd/Centrum te Leusden-C. en 't Trefpunt te Leusden/Z. Zaterdag 15 september: Week endkamp in Den Treek. Vertrek zaterdag en terug op zondag avond. Leeftijd 12 tot 16 jaar. Voor de meeste festiviteiten wordt een kleine entree-of start- prijs gevraagd. De Vossenjacht is gratis, terwijl voor het week endkamp per persoon f15,-- wordt gevraagd. Inlichtingen: A. Luitjens, Ca- labrie 25; M. Vis, Gagelhof 6; H. Botermans, Bruinhorst 12 te Leusden-Centrum en J. v. d. Linden, W. de Zwijgerlaan 34, T. Heijnes, Emmalaan 13 en F. Termaten, Schutterhoeflaan 6, te Leusden-Zuid. Datum: zondag 26 augustus 1973. LEUSDEN/CENTRUM N H K 9 00 en 10.30 u ds. Th. E. v. d Brug, Apeldoorn. Ger Herv. dienst 19.00 u.. ds A O. Zijlstra, Amersfoort. R.K K za 19 00 u m.m.v. da meskoor; zo. 7.45 u vroegdienst; 9.00 u. Hoogmis; flJ.OO u.. ge- zinsdienst; 11 00 u.. gemeen schapsdienst, 18.30 u. Lof LEUSDEN/ZUID N.H K 10 00 u ds C. Vos, Amers foort, 18.30 u geen dienst R K.K Huize Don Bosco; za 19.15 u., zo 10.00 u. Hoogmis. 11.30 uur. ACHTERVELD N.H. Kerk: zondag 9.30 uur Eerwaar de heer Liefting, Voorthuizen R.K. Kerk De gehele week om 8.00 uur H. Mis (uitgezonderd woens dag) Zaterdag 19.00 uur avondmis, Zondag 8 00 en 10 00 uur H. Mis, 18 00 uur Lof; Woensdag 29augus tus 19.30 uur avondmis. LEUSDEN - Zaterdagmorgen 1 sep tember om half negen komt OPA (Oud- Papier-Aktie) weer in Leusden-Cen- trum uw oude kranten en tijdschriften ophalen. OPA gaat uit van de Ned. Herv Kerk en wordt 3 x per jaar gehouden. Ook deze keer is de opbrengst bestemd voor het orgel. Wilt u uw papier zater dagmorgen 1 september zelf brengen, dan kunt u terecht op het bouwterrein achter de winkel van v d. Hoven aan de Hamersveldseweg. Mocht u 1 september niet thuis zijn, of wilt u eerder uw oud papier kwijt dan kan dat altijd en wel bij: Fam. Broekema, Burg de Beaufortweg 2 of bij Fam. Oosterbroek, Hohorstlaan 39. Namens OPA hartelijk dank 10. Landelijke rust toonde dc oplopende Kalkweg van dit kiekje onder „Oud Leusden" omstreeks 1898. Na de oorlog van 1914/18 werd er door dc Belgische vluchtelingen - als dank voor de gastvrij heid hier in deze omgeving genoten - een monument geplaatst. De reeds eerder verharde Kalkweg kreeg toen dc naam „Laan 1914" en na grenswijziging kwam deze prachtige rijweg te liggen onder de gemeente Amersfoort. Rechts zien we het oude torentje van Leusden alsmede een tabaksveld. 8. De tol aan de Doornse Grindweg werd meestentijds bediend door de huisvrouw van Gerrit Gerritsen en de tolbaas tevens geitenhouder zelf. De tollenaarster draagt de wit gesteven doordeweekse Utrechtse opmuts, een versleten jak, een harde „schulk" (schort) gemaakt van een witte bloemzak en sleetse sloffen. De keuterboer rookt Amersfoortse tabak, draagt mooie bakkebaarden en baard. De kleding was zo versleten dat e~n scheur in de broek bij de rechterknie duidelijk zichtbaar is. Op de tafel de onafscheidelijke rogge en cichorei-koffiepot en het trommeltje met de suikerklontjes met een draad er doorheen. Het was een heel armoedige tijd. Deze foto werd gemaakt in 1896. Bij de „Europese bibliotheek" te Zaltbommel verscheen kort geleden in haar bekende serie in oude ansichten" het deeltje „Leusden in oude ansich ten" geschreven door de heer J. M. Schouten uit Achterveld. De heer Schouten, die zijn spo ren op het gebied van geschied schrijving al ruimschoots heeft verdiend, heeft getracht aan de hand van ansichten een tijdsbeeld van de gemeente Leusden te geven tussen 1880 en 1925. In ruim veertig bladzijden wordt een overzicht uit die jaren gegeven, echter niet aan ae hand van oude ansichten, maar grotendeels aan de hand van oude foto's. En dat is ons bezwaar. De titel is mis leidend en vooral verzamelaars van oude ansichten, die in dit boekje wellicht een dankbare aan winst zien, zullen bedrogen uit komen. Tien ansichten, dat is het totale resultaat. Op zichzelf kan dat natuurlijk aardig zijn, al die foto's van mensen uit vroegere dagen Alleen: dan hoort dit boekje echter wel thuis in de eveneens door de Europese Bi bliotheek uitgegeven reeks: „Ként u ze nog een se rie fotoboekjes, waarin foto's van toen, met mensen van toen. De voorplaat vind ik niet zo bij zonder goed gekozen. Als men spreekt over Leusden, dan dacht ik, dat Hamersveld het „hoofd dorp" was en een ansicht van Leusden/Centrum (zeg: Hamers- veld) zou dan op haar plaats zijn geweest. De „familie-kiekjes" zijn ech ter unieke documenten van die „goeie ouwe tijd" en als zoda nig waardevol bezit, zeker als een gebundelde uitgave „Leusden in oude ansichten" is een boekwerkje geworden dat be slist de moeite waard is voor hen, die van oude dorpsgeschiedenis sen houden. Prijs f 14,90 gebon den. L. V. (en tussen haakjes: Hamersveld is niet opgenomen in Leusden/C. maar IS Leusden/Centrum....)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9