EEN NIEUW LEUSDEN AARTJE ®"de LEUSDER KRANT KAPPIE EN DE JUNGLEMAN Kapitein Rob: „Het dodende licht" DE MAN UIT CHICAGO U kunt de vlag uitsteken een dorpsomroeper huren het van de daken schreeuwen Het één kost meer dan het ander maar niets gaat zo snel en charmant als met een perfekt gedrukt geboortekaartje Finnmark 3 Leusden/C tel.03496-1495 RIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT 10 LEUSDER KRANTSTRIP NUMMER 7: LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 2: geschreven door T. Lodewijk -3- Kappie besloot om de namaak-zee- ■nijn van hout aan boord te nemen tenslotte kan je nooit weten, hoe zoiets iog van pas komt!) en begaf zich daar na weer naar de stuurhut. ..Het is toch wat.mompelde hij. terwijl hij de Kraak weer op koers Dracht. ..ledereen probeert je tegen woordig in de maling te nemen met nep-dingen! Plastic en nylon en hoe dat spul al niet heet! En die houten mijn is wel het toppunt: Allemaal nieuwer- wetsigheid, bah' Geel nuj maar een oud. roestig stoomschip' Daarmee kan je tenminste nog eerlijk varen' En. Maar op dat moment onderbrak hij zijn alleenspraak en greep zijn zee kijker ,,Daar drijft een schip- gromde hij „Wat doet dat ding hier9 In dit deel van de oceaan zijn helemaal geen scheepsroutes Hij stelde zijn kij ker scherp en richtte het voorwerp op het vaartuig. Maar toen slaakte hij een kreet. ..Dat ding heeft ja geen boeg meer!" riep hij uit. ,,Ze hebben een aanvaring gehad' Er cp af! Die jongs hebben sleepboothulp nodig, dat is duidelijk!" Hij spreng op de telegraaf en liet het apparaat beneden in de machinekamer een paar keer rinkelen. ..Volle kracht!" riep hij door de spreekbuis en rende vervolgens naar de hut van de maat. Die bleek zich. uit angst voor de ont ploffing van de zeemijn onder een sta pel dekens verstopt te hebben ..Rijzen!" schreeuwde Kappie en rukte verwoed aan hetbeddegoed. ..Een schip in de kijkert! Een sleep!" ,,E-en die mijn?" piepte de maat be angst. ..Lig niet te aardappelen!" riep Kap pie. ..Dat ding was van hout! Ik heb een schip in nood gezien, en dat is tenmin ste écht!" En zo koerste de Kraak even latei- op volle kracht op het gehavende vracht schip af. dat daar midden op de oce aan ronddreef. -4- De Kraak voer met volle snelheid op het gehavende schip af, dat Kappie had ontdekt. De Maat hing zorgelijk de stootkus sens buiten boord en bromde in zijn baard ..Dat schip bevalt me niets ,,Dat drijft hier maar rond, wie weet, hoe lang al! En de boeg is er af geslagen Daar is een ellende gebeurd, zowaar als ik Tjeerd Duizendschoon heet!" Kappie stuurde de sleepboot voor zichtig langszij de grauwe scheeps romp van de vrachtboot en gaf het roer toen over aan Okki. ..Laat de Kraak niet afdrijven, jong!" zei hij..De maat en ik gaan een kijkje nemen aan boord van die schuit! Hier zit een mooie sleep in!" Hij liep naar het voordek en greep een touwladder, die van het grote schip naar beneden hing. ..Kom, klont!" riep hij ongeduldig tegen de maat. ..Volg me!" Maar de maat antwoordde niet. Die keek wezenloos naar de plek, waar de Kraak met het stootkussen zachtjes te- Komt u alvast eens langs! U zult verbaasd zijn over onze enorme kollektie U kunt niet zeggen dat u geen keus hebt Kantoortijden: werkdagen van tot 12 en van 2 tot 4 uur Na afspraak kunt u ook de boeken thuis doorkijken De avond valt snel en Rob gaat naar beneden om een nieuwe koers uit te zetten, teneinde de eilanden te ont wijken. Wanneer hij de zeilen heeft getrimd, besluit hij enkele uren te gaan slapen. De zee is kalm en hij kan het er hier wel op wagen. Zo, dus Larry is nog altijd commandant van de ..Fort Churchill" Die jongen heeft gen het vrachtschip drukte ..Wat is dat voor gekniezebieter!" brulde Kappie. .Schiet op Mee naar boven! Het lijkt wel. of je nog nooit een scheepshuid hebt gezien'" Jjawelpiepte de maat on gelukkig ..M-maar de Kraak is er doorheen gevaren' K-kijk maar'" En hij wees trillend op de scheepsromp van het vrachtschip, waar inderdaad een gat zichtbaar was - precies op de plek. waar een van de stootkussens van de Kraak zachtjes tegen de scheeps romp had gedrukt Wanneer de Vrijheid" zijn neus in het vliegtuigwrak boort, schrikt Rob wakker Wat is dat? Een aanvaring? Of is hij op een rots gelopen? Rob springt uit zijn kooi en met een paar stappen is hij aan dek. Buiten is het nog donker, maar af en toe komt de maan door de wolken en bij dit flauwe licht ziet Rob wat er is ge- -31- Het zou een stap in de richting zijn van een gezond gemeentelijk beheer, voegde burgemeester De Graet er plechtig aan toe. .Ik geloof, dat mijn jonge vriend mr Boom. die een vooraan staande positie bekleed op het gemeen tesecretarie van Meeldam er ook zo over denkt Dit was niet zo maar een losse op merking van de burgemeester van Kwardam. Mevrouw Boom had tevoren de afspraak gemaakt, dat wanneer Col- verton de publiciteit van de zaak zou verzorgen, daarin een plaats moest worden ingeruimd voor de jonge rechts geleerde, die vergeefs optornde tegen een corrupt beheer, maar geheel al leen stond en slechts wachtte op de kans, Meeldam van deze ongerechtig heden te zuiveren en het gezond ge meentelijk beheer" waarvan De Graet van Magerhem zo plechtig had gewaagd, tot werkelijkheid te maken Hanny had slechts op zijn wachtwoord gewacht en stak nu ook terstond van wal. Hij klaagde, hoe hij stelselmatig buiten de belangrijke gemeentezaken werd gehouden, deelde mede, dat zijn enige ambitie was, zijn woonplaats er bovenop te brengen en poseerde als redder van Meeldam. Kruiderink grom de af en toe bevestigend en De Graet zat voortdurend te knikken, als een school meester, die hoort, hoe zijn leerling zonder haperen, het versje voor de schoolopziener opzegt. Colvertons belangstelling was nu inderdaad gewekt en hij vroeg tal van bijzonderheden. Mevrouw Boom ver strekte ze alle, zonder enige terughou dendheid en liet niet na telkens op te merken, dat al deze bijzonderheden haar hart als vaneen scheurden, maar dat zij meende ze te moeten verstrek ken uit plichtsbesef tegenover de ge meenschap Hanny zag zijn moeder bewonderend aan en wenste slechts, voor een tiende, haar welbespraaktheid, slagvaardigheid en onuitputtelijke fan- tauie te bezitten. ,,En wat denkt u met dit materiaal te doen?" vroeg mevrouw Boom. die tenslotte toch haring of kuit wilde heb ben. ,,Dat kan ik toch niet zeggen," ant woordde Colverton voorzichtig. .Ver geet u niet, dat het hier om de reputa tie gaat van hooggeplaatste persoonlijk heden en ik heb weinig zin om in een proces wegens smaad betrokken te worden. Dat zou me mijn carrière kun nen kosten Kruiderink wilde fel uitvallen, maar Colverton ging voort: ,,lk zal alles terdege onderzoeken en dit kan ik u beloven, op mijn erewoord, wanneer ik tot de conclusie kom, dat hier in derdaad schade is aangericht en een complot op touw is gezet, waarin de goede naam van een Amerikaans za kenman lichtvaardig op het spel is gezet, dan zal ik niet aarzelen aan dit geval alle publiciteit te geven die mogelijk is." Kruiderink keek bedenkelijk. De Graet schudde het hoofd, maar me vrouw Boom stak de Amerikaan gul de hand toe. .Ik heb vertrouwen in u, mr Colverton," zei ze hartelijk, ,,en ik ben blij, dat u niet over één nacht ijs gaat Het gaat mij ook niet om de personen, het gaat mij om de zaak. Trouwens, met een handbeweging naar de andere drie, ons alleen, is het niet, heren?" Allen knikten in stemmend, als automaten. Colverton keek zijn gasten na, toen ze in de auto stapten Daarna be gaf hij zich weer naar zijn kamer, waar hij de brief van Jongejans voor zich op tafel legde., dat wil zeggen de copie. Mevrouw Boom, die aan alles had gedacht, had er terdege voor gezorgd, dat het oorspronkelijke stuk weer in haar tas verdween ,,Een uitzonderlijke vrouw!" peins de Colverton. Die je beter, tot vriend dan tot vijand kunt hebben Hij dacht aan burgemeester Dikkenburg en zijn joviale goedhartigheid. Was deze man werkelijk zulk een ronde kerel, of speelde hij op grandiose wijze toneel? De hele affaire begon hem hoe lang er hoe minder aan te staan Het plot selinge vertrek van Clare met de ont maskerde Clarenbough gaf hem over vloedig stof tot denken Was de ge dachte aan Riek de Ruiter hem tot nog toe als een lichtpuntje in de donkere nacht van de geheimzinnigheid ge weest, nu begon hij ook aan haar te de lommerd geen geld voor." twijfelen. Hij geloofde niet, dat ze „Ik wou maar zeggen," begon Will opzettelijk bedrog zou plegen, maar stoutmoedig, ..waarom zouden we de als het waar was, dat ze zulke dikke zaak niet voortzetten? Ik heb al gezegd, vrienden was met die De Gooyer, en er was geen reden voor onze ruzie er zich toch maar behoorlijk bovenop gewerkt, want hoe kort is het eigenlijk nog maar geleden, dat hij Rob een loer probeerde te draaien in die race van Californie naar IJmuiden Ja, toen was Larry nog een echte schurk, maar hij heeft sedertdien met het verleden afgedaan en is een geheel nieuw leven begonnen. Rob verheugt er zich op hem over enkele dagen in Halifax te beurd. Ja, dat moet het wark zijn waar Larry naar zoekt. Bij het schijn sel van een lantaarn inspecteert Rob de schade aan zijn schip. Die valt ge lukkig nogal mee, maar de Vrij heid" zit natuurlijk vast: de boeg spriet heeft zich in het wrak geboord en ook de kiel zit vast. Het vliegtuig is niet groot en is zeker geen machine van een der grote luchtmachtmaat- Evenwel blijft Rob zwoegen om te proberen zijn schip van het wrak los te maken, maar het gelukt hem niet. Als de dag aanbreekt, kan hij de si tuatie beter overzien. Hij maakt zich zelf het verwijt, dat hij toch is gaan slapen, maar ja, wie had dit nu kun nen voorzien? Maar gelukkig is de Vrijheid' niet lek gestoten en zolang de zee kalm blijft, loopt het schip geen gevaar En het ide in de buurt is stelt hem ten minste gerust. Rob bekijkt het vliegtuigwrak nog eens nauwkeurig. Registratielet- ters kan hij nergens ontdekken. Zouden de inzittenden zich nog hebben kunnen redden? Misschien hebben ze zwemves ten of zelfs een rubberboot aan boord gehad en dobberen ze ergens rond. Voor zover Rob kan zien. is de cockpit leeg. In elk geval kan het ongeluk niet lang noeg maar je weet er geen profeit van te trekken. Toen wij nog samen waren in New York, heb je toch wel getoond dat je wel wat meer kunt dan carna- valsgrappen verzinnen Maar nu werk je jezelf hoe langer hoe dieper in de put ,,Je ziet het Clare," zei Will met een wrange glimlach, „zonder jou loopt het mis met me." „Zeur niet," vermaande de schone Amerikaanse, „je kunt je toch niet eeuwig aan mijn schortebanden vast blijven houden En ik heb helemaal geen zin om voor kindermeid te spe len." „Dat hoeft ook niet," zei Will, „maar als jij er bent. kan ik met je praten en dat heb ik altijd gedaan. Al m'n plan nen besprak ik met jou Soms vond je ze idioot en dan had je meestal gelijk, maar zag je er wat in dan werKten we z,e samen uit en met goed resultaat, nietwaar?" „Jaja," zei Clare ongeduldig, „al die dierbare herinneringen, daar geeft hier kreeg zijn gezicht een pijnlijke uitdrukking, zou ze zich door die vent misschien van alles hebben laten wijsmaken. Die jonge Boom was een nul, dat was duidelijk, maar en we zullen heus nog wel eens vaker ruzie hebben Maar wat hindert dat? Toe, Clare," hij stond op en kwam naar het meisje toe, „je bent met me meegegaan om me uit deze narigheid misschien was hij inderdaad eerlijk te helpen. Ik heb een goede baan in New en kon hij door zijn gebrek aan grote York. We zouden voorlopig zelfs sa- geestesgaven niet tegen de burgemees- men kunnen werken. Toe. laat me nu ter en zijn kliek op. Wat deed die bur- niet weer zitten, gemeester van Kwardam erbij? Dat was Jij bent de enige waar ik iets om geef een vraag die onbeantwoord bleef. Maar ,,Je was anders vriendelijk genoeg wellicht had hij slechts het gezelschap tegen die andere dames." geïntroduceerd, hoewel toch mevrouw „Natuurlijk, dat kon ik niet laten. Boom bijdehand genoeg was om op Maar jij alleen telt werkelijk mee, Wat is dat? Wie belt daar Claire., nu?" Claire pakte de huistelefoon. „Een meneer om je te spreken.... uit Meeldam." Wim verbleekte „Daar heb je 't gegooi in de glazen." Hij keek rond als een opgejaagd dier „Wou je er soms weer tussenuit?" vroeg Claire. „Nee, mannetje, aan vaard de konsekwenties van je daden grond van de eerste kennismaking op nieuw een onderhoud aan te vragen. Had ze bij de begroeting niet gedaan, als of ze elkaar hun meest verborgen ge heimen hadden verteld? Lang zat Colverton met de brief voor zich te peinzen Toen kwam de ober hem melden, dat de wagen voor stond. Colverton spoedde zich naar beneden. „Naar Meeldam," riep hij de chauf feur toe en zette zich, diep in gedach- maar hoor ten in een hoek van de auto. .Claire, blijf hier. blijf erbij!" smeekte Will. -32- „Goed," stemde het meisje toe Inmiddels zaten in een hotel in Rot- ..Dat was ik trouwens toch al van terdam de ontmaskerde Clarenbough P^an ^.^eb je al eerder gezegd, man en de vroegere secretaresse van Col- ne^e, jij kunt niet loslopen. Daar komt verton en keken ernstig voor zich uit. ie al aan- „Je hebt je hier wel grondig inge- „Er werd op de deur geklopt, werkt, mannetje," meende Clare, „wat „Binnen riep Wim met onvaste een schandaal kan hieruit voortkomen, stem. o Will, waarom gebruik je toch je ver- Dm de hoek van de deur keek het stand niet, het is werkelijk goed ge- gezicht van Jan de Gooyer. „Nou. jij bent een halve detektive!" riep Will uit. „Hoe wist je dat ik hier zat?" De Gooyer kwam binnen, legde zijn hoed op een stoel en beende met for se stappen tot midden in het vertrek. „Maak je daar nou maar niet druk over," sprak hij zonder een zweem van vriendschappelijkheid, „er zijn wel andere dingen, waarover jij je het hoofd kunt breken, al doe je dat blijk baar niet," „Ik moet zeggen," protesteerde Will verontwaardigd, „dat je hier als heer en meester optreedt Tenslotte „Misschien wil je deze meneer even aan me voorstellen," verzocht Clare op gepijnigde toon. Jan keek schuld bewust naar het meisje en stamelde verontschuldigingen in haperend En gels. „Verontschuldig u niet,' 'zeiClaire. „Ik weet er alles van. Als u meneer De Gooyer bent, begrijp ik dat u niet op uw gemak bent, al zou ik zo zeg gen, wanneer ik naar Will luister, dat u dat aan uzelf te danken hebt." „Dat heb ik ook," antwoordde Jan, „ik had er nooit op in moeten gaan. Maar het zou best geholpen hebben, wanneer Will z'n kiezen op elkaar had gehouden." „Dat denkt u maar," zei Claire en Will keek op bij het geluid van haar stem, „maar dan heeft u geen rekening gehouden met mr Colverton „Hoe bedoelt u. „Mr Colverton kende toevallig mr Clarenbough vrij goed en heeft het voorrecht gehad mr Jongejans op het bordes te zien verschijnen om hulde voor Clarenbough in ontvangst te ne men „Dus het zou toch „Zijn uitgekomen Natuurlijk. Dat jongensspelletje was veel te gevaar lijk. En nu zit u met de gebakken pe ren." Jan zat verslagen te kijken Hij had z'n ganse gedragslijn tijdens de reis naar Rotterdam reeds vastge steld en nu overrompelde deze Ameri kaanse jongedame hem met haar koel- zakelijke redeneren. Hij was zijn zelf verzekerdheid en doelbewustheid kwijt en vroeg zich wanhopig af, hoe hij zich uit deze nieuwe impasse moest red den, toen plotseling het beeld van Corrie hem voor de geest kwam, zoals ze voor hem had gestaan en hem de hand had gedrukt. „Ik vertrouw u en heb ver trouwen in u, had ze gezegd, En toen wist hij ineens weer, wat te doen. „Dat is allemaal goed en wel en het interesseert me bitter weinig nu de kat uit de zak is," zei hij tot Will, „maar ik kom hier voor een andere zaak. „Ja, we hadden een fijne va- cantie, we zijn in Monte' Carlo geweest!" ontmoeten en nog eens met hem over hun avonturen van vroeger te praten. Dan valt hij in slaap een alleen hel geklots van het water en het zachte ge kreun van het schip verstoort de stil te Maar Rob weet niet, dat de „Vrij heid" recht op het vliegtuigwrak aan koerst, dat Larry vergeefs tracht te vinden. zijn gebeurd, want het wrak zou anders al lang zijn gezonken. Maar Rob heeft voorlopig wel andere zorgen aan zijn hoofd dan te piekeren over het lot van een paar vliegers, die ver moedelijk al lang zijn verdronken. En de hele dag kijkt hij uit naar eeo zeil aan de horizon, want de „Fort Churchill" moet toch eens terugke ren schappijen, die geregeld de Atlantische Oceaan oversteken. M.°.ar wat nu? Op eigen kracht ziet Rob geen kans los te komen. In elk geval zal hij de dag moeten afwachten om te zien of hij er zelf nog iets aan kan doen En als dat niet het geval is, zal hij moeten wachten tot er hulp komt opdagen

Leusder Krant | 1973 | | pagina 10