,Ik hoop dat ik nog asem over „Door Wilskracht Sterk" trad op in Duinkerken >u om de 50 te halen" Huisvuil wordt morgen opgehaald lert van den Ham 45 jaar smid INZEND TERMIJN GESLOTEN f4969,55 voor „Kind in Nood" Onderzoek bevolkings register MAJORETTE KORPS IN OPRICHTING DANSSTUDIO DAN BEARDA atelier enco oorthuis Krasse 72-er staat nog steeds in de smederij HOU HET FIJN: HONDEN AAN DE LIJN! ,DAG 7 SEPTEMBER 1373 LÉUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN - Er zullen mensen zijn, die zich afgevraagd hebben, wanneer het huisvuil wordt opge haald, omdat afgelopen woens dag het zilveren jubileum van koningin Juliana werd gevierd, wat ook een vrije dag voor de vuilnisophaaldienst betekende. Die mensen kunnen gerust zijn: ze hoeven het niet zelf te bren gen. Het wordt morgen keurig netjes opgehaald. LEUSDEN - De inzendtermijn voor onze grote vakantie-foto- puzzeltocht is gesloten. Volgen de week hopen wij de oplossing en de prijswinnaars bekend te maken. Alle inzenders hartelijk dank! Redactie. paarden kan beslaan zal hij in Leusden nooit meer zonder werk zijn" Zo kwam hij in de smederij van de vader van Jan van den Hengel in Hamersveld, waar hij 24 jaar werkte. Toen hij pas in Leusden werkte kwam hij op een dag thuis en vroeg aan zijn vrouw; ,,Weet je wat een emrnerik is9 Ik moet voor een boer een emrnerik maken, maar ik weet niet wat dat is". Zijn vrouw, beter van de Leusdense tongriem ge sneden, haalde hem uit de droom ,,Een emmer-rek bedoelen ze. joh" Zijn tegenwoordige baas, die als knechtje in de smederij kwam nam 21 jaar geleden de smederij over. Bert zelf kon de zaak ook overnemen, maar hij heeft geen kinderen, en wilde zich daarom de kopzorgen niet op de hals halen Tegenwoordig staat de heer Van den Ham vaak alleen in de smederij De andere knechts zijn alle op karwei, ze leggen centrale verwarming aan enzovoorts. ..De geest onder de jongens is geweldig. Er is een goede samen werking. Ik werk er met alle plezier" ,,Op een keer kwamen ze van het blad ,,De Wandelaar' een foto nemen van een smid bij zijn aambeeld Die foto graaf zei, dat ik wat meer gebogen moest gaan staan. ,,Nou, ik wil niet. dat de mensen denken, dat ik een krom me rug heb, hoor zei ik. De heer Van den Ham en zijn vrouw hopen beiden, dat hij de dag zal mogen beleven waarop hij 50 jaar bij smederij A. A. Tolboom zal werken. „Als ik niet te kort aan asem krijg zal dat wel gaan, denk ik", zegt de krasse heer met een brede lach. (Van de redaktie) LEUSDEN - De bliksemak- tie ten bate van het nationaal geschenk voor koningin Juliana, bestemd voor kinderen in nood, waar ook ter wereld, bracht dins dagavond in de gemeente Leus den een totaalbedrag van f4969,55. Achterveld bracht f 1030,81 bijeen, Leusden/Cen trum f2459,64 en Leusden/Z. f1479,10. Het door heel Neder land bijeengebrachte bedrag werd dinsdagavond tijdens een feeste lijke avond in de RAI te Amster dam aan koningin Juliana aange boden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Eens per jaar wordt het plaatselijk bevolkings register op haar juistheid getest. Dat gebeurt ook dit jaar weer. Deze maand ontvangt iedere inwo ner van Leusden een vragenlijst, met daarbij een aangiftebiljet voor de hondenbelasting. Men is verplicht het geheel naar waarheid in te vullen en terug te zenden. De lijst bevat een op gave van alle gegevens uit de burgelijke stand van ieder gezin waarover men beschikt. Het hoofd van het gezin dient aan te geven, wat niet juist is. De lijsten worden huis aan huis bezorgd. ACHTERVELD - Op zondagmorgen 26 augustus was het al vroeg dag voor de leden van „Door WilskrachtSterk" Om 5 uur in de morgen stond er een grote bus klaar bij HotelDe Roskam" in Achterveld om te vertrekken. De reis liep via Austerliz om daar een Majo- retten-peloton op te halen dat in Duin kerken voor D.W.S. zouden lopen. Om half 6 in Austerlitz aangekomen stond daar het Majoretten-peloton al te wach ten en werd uiteraard meteen ingestapt en weer vertrokken richting Autobahn. Eenmaal op de grote weg ging het volgas richting Brussel - Antwerpen-Duinker- ken, want daar moest men om half elf aanwezig zijn. Al was de club vroeg uit de veren, daarvan was in de bus weinig te mer ken, want er werd uit volle borst gezongen, af en toe dacht men met een gemengd zangkoor op weg te zijn. Om ongeveer acht uur werd gestopt even voorbij Antwerpen om een kop Bel gische koflie te nuttigen, daar was dan ook iedereen aan toe. Om ihalf elf arriveerde ze in Rosendaele, een voorstad van Duinkerken waar men meteen moest omkleden en daarna meteen het eerste optreden. Dit was een rondgang van ongeveer een uur en die verliep gesmeerd ondanks de eer ste samenwerking van Auster- litz/D W.S. Rond 12 uur werd de hele club een maaltijd aangeboden door de stad Rosendaele, deze maaltijd ging er uiteraard in als koek na zo'n lange reis en een mars door de stad. Na de maal tijd, die gegeven werd in een nieuwe school aan het strand van de zee, was er gelegenheid tot half 4 om op het strand te gaan wandelen waar dan ook graag gebruik van gemaakt werd. Om half 4 zat iedereen weer in de bus om weer naar een bepaald punt gebracht te worden om daarna weer een rondgang te maken door een ander deel van de stad. Tijdens deze rondgang bood de burgemeester van Rosendaele bloemen aan verschillende meisjes van het Ma joretten-peloton Austerlitz en aan de 4 meisjes van onze drumband die ook meegegaan waren. Deze 4 meisjes van de drumband D.W.S. hebben zich, versterkt met 2 evenslag-trommen, overigens kranig gedragen en wel degelijk laten horen dat ze erbij waren. Om half zes zat wederom iedereen inde bus om de thuisreis te aanvaarden, want er moest nog dik 5 uur gereisd wor den voor ze de thuishaven zouden be reiken Bij het appèl, wat iedere keer in de bus gehouden werd, bleek dat er twee muzikanten ontbraken, maar na de opsporingsdienst van D.W.S. in geschakeld te hebben, bleek dat bei de mannen zo'n droge keel hadden gekregen, zodat zij het voor zichzelf zeer onverstandig achtte om in deze situatie de thuisreis te beginnen, we tende dat er in de bus weer veel ge zang zou moeten klinken.Dat gezang verstomde overigens al gauw want een maal Oostende gepasseerd kwam men in een lange file van badgasten die de ze dag verkoeling hadden gezocht aan de zee, die toevallig gelijk met. D W.S. huiswaarts keerden. Maar de stemming mocht er niet onder lijden en toen een van de muzikanten zijn instrument pakte en daarna bekende liedjes ging blazen, ging het weer zingend op naar de koffietent. Maar door de opstopping onderweg was het toch later gewor den dan men aanvankelijk had ver wacht en werd de aankomst in Ach terveld geen half 12, maar half één., Maar ondanks dat bleef de stemming tot de laatste meter van de reis op timaal. In Duinkerken was men ook voor honderd procent tevreden met de komst van D.W.S. en het Majoretten-peloton uit Austerlitz en dat is gebleken uit de toezegging dat ze voor 90 procent zekerheid weer uitgenodigd zijn voor volgend jaar. Overigens is er inmiddels ook een uitnodiging binnengekomen voor een optreden in Brussel op 2 september, maar gezien het drukke programma van deze week vond men het niet verantwoord om aan deze uitnodi ging te voldoen. Maar dat D.W.S. in de toekomst meerdere malen in het buitenland zal optreden kon er wel eens goed inzitten, en mede daarom doet het. bestuur een beroep op de inwoners van Achterveld en omgeving, meldt u nog heden aan als lid, men heeft nog enkele instrumenten onbezet. Voel u niet te jong of te oud, maar durf het gewoon aan om op een maandag avond naar het gebouw te komen om daar eens een repetitie bij te wonen, geheel zonder verplichting. Ook heeft het bestuur besloten een majoretten-peloton te gaan oprichten, meisjes van 10 tot 16 jaar zijn van har te welkom op de repetities op vrijdag avond in „Ons Gebouw" van 7 tot 9 uur. Meldt u aan als lid van de muziek, tamboerkorps of majoretten-peloton van de muziekvereniging „Door Wils kracht Sterk". Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! 500000COOOOOOCCOOOOOOCCOC School voor studerenden. Utrechtseweg 89, tel. 03490-14456. Amertoort. Inschrijving van leerlingen seizoen 1973-1974 dagelijks van 10-21 uur (beh. zondags) INTERNATIONAAL LESPROGRAMMA Zeer verzorgde samenstelling der clubs naar leeftijden, wooooooceooooooccooocooo Sieraden van natuurlijke materialen als pitten, hout, barnsteen, ivoor, mineralen en halfedelstenen. Treekerweg 44. Leusden Telefoon 03498-1905 ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. LEUSDEN - Lambertus H. van den a („Bert" voor zijn vrouw en vrien- i) ziet er zelf g?een verdienste in. :h werd hem op maandag 3 septem- door de firma Tolboom teLeusden- ilrutn een gezellige avond aangebo- i in Achterveld. Hij werkte op die 45jaar bij één en dezelfde smederij. ,Nu kun je je wel op de borst slaan, leggen: „Ik heb het 45 jaar gedaan", ir ik vind het geen verdienste, Ik i dat je dankbaar mag zijn, dat je 15 jaar hebt mogen en kunnen doen lilateert hij monter. Het is de heer s den Ham niet aan te zien, dat hij eolijk een stevige 65-plusser is. 5 oktober aanstaande wordt hij maar 1st 72 jaar. ,Omstreeks mijn 65ste jaar liep ik es I in huis rond. In de winterdag zat es wat achter de kachel. En ik wist leen dat dat niets voor mij was. moest gewoon blijven doorwerken. Kger bleven de mensen toch ook rken tot ze niet meer konden. Mijn s is een fijne man. Hij haalt me e dag op. Ik werk de hele ochtend, i één uur brengt de baas me weer is. Ik eet, ik rust, en 's middags rken mijn vrouw en ik in de tuin". ,Bert ziet nergens tegen op", valt i vrouw in. „Die kan alles nog. En h is ie wel eens flink ziek geweest, heeft ie in het ziekenhuis gelegen, is Dog altijd onder controle bij de mbosedienst. Ze wilden hem jaren Eden al invalide verklaren, maar wilde hij niet. Dat was niets voor oen hij dertien jaar was en graag school af wou zei zijn vader: „Je van school af, als je een baas hebt ooden". De jonge Bert wou eigen- machine-bankwerker worden, maar vond zo gauw geen baas in die Iting. Zo deed hij, om maar van die ooi af te zijn, zijn intrede in een Ismederij in Utrecht, de stad waar was geboren en waar hij woonde, bleef dit vak trouw. Op de vraag l werk hij momenteel doet, en of werk niet te zwaar is, antwoordt lachend: „Het meeste is: vuurwerk. je maakt je spul wat heter dan eger, dan hoef je minder te slaan, los ik dat op". iij werkte overigens al voor zijn tiende jaar. Zijn vader werkte op sigarenkistjesfabriek, die luxe si- fokistjes maakte. Zijn vader maakte is het koperen beslag, en als Bert fijn broers uit school kwamen moes- ze de kistjes in elkaar zetten. Spe- vas er destijds niet bij. ,Iü de smederij werkte ik van'soch- ls 5 uur tot 's avonds half 8, en iterdags tot 5 uur 's middags. Mijn teer Van den Ham temidden van collega's en oud collega's, naast tde heer Tolboom. foto Janus Visser eerste werk was om een hit te beslaan. Als jongen was het een schande om te zeggen- ,,Ik kan dat paard niet de baas", en dus kroop ik roetsj onder het paard. Op mijn 17de jaar zei ik tegen mijn vader, dat ik met meer naar mijnwerk wilde lopen. Mijn vader zei. „Jongen, dan moet je maar goed zuinig zijn, dan komt die fiets er wel. Zo spaarde ik De heer Van den Ham 45 jaar aan het aambeeld in de smederij van Tolboom te Leusden centrum, voor hem nog het oude Hamersveld. foto Janus Visser een fiets bijeen, met dubbeltjes en kwartjes. Ik was ruim 18 jaar, toen ik mijn eerste karretje kon kopen Kom daar nu eens om!" Tot zijn 27ste jaar werkte hij in Utrecht. Toen had hij inmiddels zijn vrouw, een Leusdense, ontmoet Zij wilde in Leusden blijven wonen, waar haar móeder een pension hield. Ge meenteveldwachter Kraaikamp zei op 3 september 1928 tegen haar .Ik weet een baan voor je man. Als hu maar

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3