Rayon-commandant van Leusden/C. verlaat na 30 jaar de rijkspolitie „OP DE MARKT WISTEN WE NIET WAT WE ZAGEN EN ZAG ME MOEDER OOK NOG Inzameling van bestri j dingsmiddelen in Leusden succesvol AFSCHEID VAN OPPER CHR. EGGENS: VEEL GESCHENKEN EN BLOEMEN OP AFSCHEIDSRECEPTIE RUDAG 7 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT Het draaiorgel: „Er waren heel veel lietjes bij die ik kon en ik zingde heel hart mee" De burgemeester, die het lint (lees staalkabel)doorknipte, heeft naar onze indruk zijn goede naam verspeelt Enkele uitspraken. .Hij had zijn zondagse jas aan en het was ee'n oude man, De bur gemeester had een bril, een kipe brilletje. Bovendien bleek de bur gemeester goed voor dominee te kunnen doorgaan, want enkelen dachten hij stond te preken, maar enfin ,,toen de meneer klaar was met het gespreek, moest de meneer het lint door knippen. De schaar was wel een beetje bot. Toen was de lint ineens los, toen was het gebeurt". Inderdaad het was gebeurd, zij het met bijzonder veel inspanning van burgemeesters zijde. De schaar die ,,op een kussun lag met een teedoek erover" bleek zo bot te zijn, dat de kinderen er ongeduldig van werden ,,het was denk ik heel rottig", vond er één. Het lukte, leve de burgemees ter Eén van de kinderen ver weet de burgemeester dat hij het lint scheef doorgeknipt had, wat hem echter niet zo heel erg kwa lijk genomen werd. De kinderen konden de markt oplopen. Wat zagen ze daar? De papegaai, kleurig, trots en niet te vergeten indrukwekkend. ,,Er zat een pa pegaai op de wegsgaal, het kraai de, Er was een papagaai, een egte papagaai De lolly kwam in zicht: ..Ro berts moeder stond ook op de markt, daar hebben we staan kletsen, daar hebben we gewacht, daar hebben we gekeken, daar hebben we geallest want we kre gen een echte, lekkere, grote, sappige lollie, lekker jö". Eén opmerking over de lolly trok onze aandacht. ,,En die lolie die ik had was eèn hele zure vam- brozen vrambozen smaak, en ik vind die vrambozen aan de strui ken ook leker. Daarom lust ik ook die vrambozen lolie. Dat is dan maar goed ook. En Wouter had een oranje lolie". Nu zijn we dan bij Joke Buis man aangekomen Joke werd uit gekozen om het kussen met daar op de schaar beet te houden. Zelf zegt ze hierover: ,,En toen de burgemeester net het woort had zij een man tegen me komie eens jij mag de burgemeester de schaar geven om het lind door te knippen. Ik werd wel een beetje verlegen maar ik wauw het wel OPENINGSUREN REDAKTIE ADMINISTRATIE LEUSDER KRANT Dagelijks van. 10-12 uur en van 14-16 uur. Zaterdag's en zondags gesloten. SLUITINGSTERMIJN VAN ONZE KRANT IS: DINSDAGMIDDAG 12 UUR. INLEVEREN KOPY BIJ MEDEWERKERS TOT MAANDAGAVOND 18 UUR LEUSDEN - De opening van de eerste markt in Leusden, waaraan wij vorige'week ruim schoots aandacht besteedden, was voor de kinderen van de derde klas van de basisschool „Ha- mersveld" onderwerp voor een opstel. Dat de kinderen veel ple zier gehad hebben op de markt blijkt wel uit de door hun ge schreven opstellen. In alle der tig opstellen, komen enkele din gen steeds weer naar voren het inplaats van een gymnastiekles hebben naar de markt gaan, de plakplaatjes die de kinderen kre gen op de markt, de lolly die ze kregen; het draaiorgel, de papa gaai die op de markt te bewon deren was en de burgemeester. Joke Buisman, uit dezelfde klas, die de schaar aan de burgemees ter mocht overhandigen, werd ook door velen benijd ,,De juffrouw zij zagjes in de gang hoor" aldus begon éénder opstellen, toen de tocht naar de markt gemaakt zou worden Op de markt kwamen de wan delende kinderen al gauw een groentenman tegen, die plak plaatjes uitdeelde, met daarop de bekende markt-leus. De kin deren die dit een geweldige be levenis vonden, omschreven dit als volgt. ..Ik het er één op mijn korderooijasje. Van de groenten- juffrouw kregen we een plakpla- tje en ik zag me moeder ook nog" hoor. ik vond het ïmeers een leuk kawwij. Ik ging ongder het lind door en pakten het kussen dan en wagte een poosje tot dat de burgemeester het schaartje pak te en het lind door zauw knip pen Toen de burgemeester klaar was ging ik weer naar mijn klas en de hele klas moest lagen en ik ook". Het lachen van de klas was natuurlijk afgunst. Je wordt niet zomaar uitgenodigd om zo iets akelig belangrijks te doen! De kinderen moesten weer naar school; het feest op de markt was voor hen afgelopen. Uit de opstellen die de kinderen maakten bleek wel hoe fijn ze het gehad hadden. Genoten is een beter woord De ongedwongen manier waar op de opstellen geschreven wa ren, verhoogden het leesplezier Zo vertelde een jongen dat hij kanaries mooi vond en haviken niet en een ander schreef dat hij gauw jarig was. Het verlang lijstje was niet vergeten Ik hoop dat u begrijpt wat ik bedoel; het gaat met om de schrijffou ten, maar om dr ongedwongen manier waarop kinderen iets ver tellen Recht op de man af en dan ineens ..zomaar" iets, wat in het kleine kinderleven toch erg be langrijk is. Het was fijn om de op stellen te lezen. Heerlijk zelfs Af en toe lag ik dubbel van het lachen en dan ineens denk je. ,,Ze hebben gelijk, ook die kleine dingen zijn belangrijk" Het besluit van dit stukje was ook het besluit van één der op stellen. ,,En Anita haar oom stont er ook met gnezanten die prachtige bloemen". Is het niet heerlijk? LEUSDEN - De aktie Schoon Schip" van de provincie Utrecht, is wat de gemeente Leusden betreft, dachten we wel geslaagd. Een enorme hoeveelheid gif kwam bij de dienst Gemeentewerken van Leusden binnen na de in de kranten verschenen oproep. Het zijn de verboden vergiften en bestrijdingsmiddelen, die ingeleverd moesten worden. Tot en met 30 augustus had men hiervoor de gelegenheid De aktie was te beschouwen als een „generaal pardon" Na 31 augustus zijn de kosten van transport en vernietiging van verboden be strijdingsmiddelen voor rekening van de bezitter gekomen. Tegen het ongeoor loofd in bezit hebben en het gebruiken van gevaarlijke bestrijdingsmiddelen wordt nu streng opgetreden. Op de foto een deel van de binnengébrachte ver boden stoffen die door de Leusdense dienst Gemeentewerken werden opgesla gen en door een bedrijf uit Rotterdam opgehaald zullen worden om te worden vernietigd, (foto Janus Visser). Vin de redaktie) Kolonel De Beaufort bedankte de schei dende postcommandant voor het vele werk in politiedienst verricht. tebestuur als van de gemeentelijke diensten de grootst mogelijke me dewerking had ondervonden tijdens zijn werk. ,,Ik hoop, dat ik ze niet te veel voor de voeten heb gelopen Doordat de heer Eggens zijn bureau thuis had heeft zijn vrouw vaak de dienst waargenomen. Een groot deel van de lof en huldeblijken gaf hij dan ook door aan zijn vrouw. „Die zijn beslist ook voor haar bedoeld' was zijn commentaar. Hij nodigde zijn collega's uit nog eens langs te komen en bedankte iedereen voor de geschenken, de bloemen en de hulde die hem werd gebracht Tot slot bleef het gezelschap enige tijd bijeen onder het genot van een glaasje (alcoholvrij voor hen, die nog moesten rijden). De burgemeester memoreerde het erk, dat de heer Eggens al jarenlang wr Veilig Verkeer fJederland - afde- •g Leusden doet en nog zal blijven :en De opper was voor iedereen een raagbaak, zowel voor de bevolking !svoor de collega's. De heer Van der ast betrok ook mevrouw Eggens in de ilde Hij wees er met nadruk op, dat t vrouw van een politieman vaak veel tmoet vangen en door de aard van het *rk ook vaak alleen is. Mevrouw Eg- tas heeft bij afwezigheid van haar man ^elmatig geholpen. Mede namens burgemeester Hosang rcdde heer Van der Postdescheiden- rayonkommandant een Polaroid- iinera aan, compleet met kleurenfilm. Omdat u niet zoveel geduld hebt, heb- awe maar een camera gekozen, waar itoto's kant en klaar uitkomen," was t commentaar van de burgemeester jdens de overhandiging. De heer Eg- sas fotografeert graag, zodat hij nu a\ tijd aan die hobby kan besteden evrouw Eggens werd in de bloeme- cs gezet. Kolonel Jhr De Beaufort, distrikts- iinmandant van de Rijkspolitie, was n mening, dat een ambtelijk af- heid altijd een nare bijsmaak heeft: Immers op het moment van afscheid ceten we een politieman missen, die i qua instelling en capaciteit zo rd nodig hebben. Gezien zijnplichts- Irachting en gezagsgetrouwheid ïsde er Eggens altijd een grote steun- Uar voor het korps geweest. Iemand, de kunst verstaat met alleen een *1 politieman te zijn. maar ook een ote vraagbaak en hulp voor de be- iing U doet bijzonder goed werk s ïnstrukteur voor Veilig Verkeer derland, terwijl door uw goede ge- ogen veel collega's op u terugval- aals ze iets willen weten. Kortom, tent een man, die we zullen missen, irtelijk dank voor alles wat u voor t rijkspolitiekorps hebt gedaan. En 3niet onbelangrijk deel van die dank at uw vrouw toe. Ik hoop, dat u veel Hier aan uw pensioen zult beleven Adjudant Hartman, groepscomman- 3 van de groep Leusden. „Dit is al de tweede keer in korte tijd tiku toespreek De eerste keer was te de uitreiking van een konink- te onderscheiding op 30 april Toen iu tegen me: „Ik ben liever tien er jarig dan dat ik één keer af- teid moet nemen". U hebt er tegen- gezien, maar nu is het toch zover, heer Hartman noemde opper Eggens 3 rustig en gemoedelijk man, die niet in paniek raakte. Hij dankte de per voor diens getoonde collegiali- ten vriendschap en bood hem namens e collega's van de groep Leusden 3 prachtige ligstoel aan om buiten 3de zon te genieten. Opperwachtmeester Chr. Eggens pro beert het fototoestel, dat hij van het gemeentebestuur vaD Leusden en Wou denberg ontving. Opperwachtmeester M Elbertsen sprak namens de Binding. Hij hoopte dat de binding met de Binding niet door de opper verbroken zou worden en overhandigde een enveloppe met in houd Namens de afdeling Leusden van Veilig Verkeer Nederland sprak de heer J. C. Th. Kuijpers, die blij was, dat de heer Eggens zijn werk voor de afdeling zal blijven doen. „De heer Eggens is de man, die vrijwel voor elk probleem een oplossing heeft", aldus de heer Kuijpers, „die altijd be reid is om te helpen en daadwerke lijk betrokken is bij het werk van Veilig Verkeer Nederland". Namens de afdeling bood de heer Kuijpers de scheidende opper een „aanmoe digingspremie" aan. Mevrouw Eg gens kreeg een plant aangeboden. Als een volwaardige bloemist leverde de heer Kuijpers er een gesproken hand leiding bij. Opperwachtmeester H. Heeres uit Driebergen sprak namens de Al gemene Politie Bond. Hij bedankte de heer Eggens voor diens uitzon derlijke lidmaatschap „De bond werd op 1 januari 1946 opgericht, maar de heer Eggens was in december 1945 al lid, zodat hij met recht een steun pilaar van de bond genoemd kan wor den" Het bondswerk van de heer Eggens was als zijn politie-werk- be kwaam. Leusden kreeg de primeur, de eerste vrouw in het bestuur van de afdeling Driebergen, mevrouw Brou wer, overhandigde de opper een enve loppe met inhoud en zijn vrouw een boeket bloemen. De scheldende opperwachtmees ter vond het niet zo ontzettend jammer, dat hij de politiedienst ging verlaten: „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Ik vind het niet zo jammer dat ïkagscheid moet nemen, wel dat ik al zo oud ben geworden. Het is goed, dat je op een bepaalde leeftijd een punt achter je werk moet zetten. Daar leef je enigszins naar toe. Het is niet iedereen gegeven, dat hij die leeftijd bereikt om afscheid te kun nen nemen. Ik ben dankbaar, dat ik het wel heb mogen beleven. Ik ben dankbaar, dat ik deze dag met mijn vrouw en kinderen in gezond heid mag meemaken en uw aanwe zigheid vergroot die dankbaarheid De tijd in Leusden was een gezelli ge en prettige tijd. „De heer Eg gens memoreerde de tijd, toen Leusden/Centrum nog Hamersveld was. Hij stelde met tevredenheid vast. dat hij zowel van het gemeen- LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week woensdag nam opperwachtmeester Chr. gens, rayonkommandant van Leusden/centrum afscheid van de rijkspolitie, jilgebeurde, omdat de heer Eggens de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, er gelegenheid hiervan werd een afscheidsreceptie gehouden in de raadszaal m het Leusdense gemeentehuis, waar tal van genodigden de heer Eggens een Diergetelijke middag bezorgden. Burgemeester mr. A. H. van der Post, die rtoamens zijn collega van Woudenberg, burgemeester Hosang, sprak, vond het jjionder jammer, dat hij afscheid moest nemen van de opper. „Het spijt mij ijzonder dat u weggaat. We zullen een voortreffelijke opper missen. U hebt in i loopbaan als politieman een veelheid aan rapporten geschreven. Om nu in [litie-termen te spreken: we zijn nu met uw eindrapport bezig en die is bij- tader gunstig". De heer Van der Post noemde het werk van de politieman een icbelijke zaak, omdat deze zijn funktie dag in dag uit het liefst zo onopvallend «gelijk moet verrichten. „Maar dit keer ontkomt u niet aan de aandacht. Van- iddag richten we de schijnwerpers volop op u en u hebt dat verdient na dertig ir uitstekende politie-dienst". De heer Eggens was van die dertig jaar de itste tien jaar in Leusden. „De politieman neemt in de gemeenschap een bij- gdere, merkwaardige plaats in", vervolgde burgemeester Van der Post. „Aan s ene kant is hij volledig lid van de gemeenschap en aan de andere kant moet j er buiten en boven staan, wil hij zijn werk goed kunnen verrichten. Het is a bijzonder moeilijke taak, maar u bent daar uitstekend in geslaagd. U bent d begrip bij de bevolking. Uw maatschappelijke bewogenheid heeft een duide- ie rol gespeeld in uw funktie als politieman". De heer Kuijpers sprak namens Veilig Verkeer Nederland, afdeling Leusden.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5