)E MENSHEID MOET DE NA TUUR BEGRIJPEN, {AAR NIET IEDEREEN HOEFT DA T IN DEZELFDE ATE TE DOEN Biologen in Lensden (4) Jaarprogramma van de K.P.O. vastgesteld Wij zijn met onze welvaartsstaat op een kritiek punt gearriveerd Prof. dr. P.G.W.J. van Oordt- en doc vinoloog: anleg van schooltuinen en pt houden van dieren in de 'as is een essentiële zaak. pef is de plicht van de gemeente ook andere instanties - zoals het waterschap- ervan te fiprtuigen dat het gebruik van chemische Pstrijdingsmiddelen ontoelaatbaar is. AGENDA EMEENTE LEUSDEN IAG 7 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT 7 JSDEN - Als de twee terriërs uidruchtig en enthousiast hebben dartelen ze mee naar het ter- chter het huis, waar we vanwege te onder een parasol plaats ne- Daar wordt de begroeting nogge- tijd door de hondjes voortgezet, an tenslotte rustig onder en naast stoelen liggen, maar vliegen tel- ale luid blaffend achter elkaar iar de voorzijde van het huis, wan- ze van mening zijn, dat daar iets bizonders aan het gebeuren is. meer ik prof. van Oordt vraag ver de aard van zijn werkzaam- ils bioloog te willen vertellen, ij ben een hybride mens. Dat is door standigheden zo gekomen. Ik ben endocrinologisch onderwerp ge veerd Na enige tijd werd loemd tot lector aan de Rijks- siteit te Utrecht Weer enige iter werd ik hoogleraar in de ijkende endocrinologie is gewoon zo, dat er veel vra- je af komen, meestal op het be- ijk gebied Vragen, die maar zij- op het vak betrekking hebben eens wat opmerkingen geplaatst leraarsopleiding inde biologie korte tijd kreeg ik een telefoon- Den Haag: ..We hebben een voor- nodig voor de commissie die is nd ter bestudering van de herzie- de leraren-opleiding in de Zo werd ik voorzitter van imissie. noest ook een voorzitter worden id voor de commissie ter mo ering van het leerplan der bio- van de kleuterleeftijd af tot en middelbare school. Ook van :ommissie werd ik voorzitter rdeel mijn tijd dus tussen de Inologie en de vernieuwing van logie-onderwijs". transport, langzamer maar met grote hoeveelheden Het zintuig-zenuwstelsel kun je vergelijken met het wegtransport het endocriene stelsel met het water- transport Een endocrinoloog bestudeert de hormonen, de chemische struktuur er van. de betekenis, de werking voor voortplanting en voor handhaving van het individu Je kunt de hormonen be studeren met belangstelling voor huis dieren Dan komt de vraag hoe werken hormonen als er een ziektebeeld is ont staan. als er te weinig of te veel hor monen zijn Er zijn ook mensen, die zich met de hormonenleer bezighouden vanuit zui ver wetenschappelijke belangstelling, omdat het nuttig is om de kennis van biologische problemen te vergroten" ,Zijn de hormonen niet bepalend voor vele levensprocessen?" Vogels bouwen in het voorjaar hun nest Ze leggen eieren Ze broeden. Ze verzorgen de jongen. Dat is een door hormonen bepaald fenomeen. Her ten en schapen worden in de herfst bronstig. De jongen worden in het voor jaar geboren. Het blijkt, dat bij vo gels. herten en schapen de jongen ter wereld komen als er een zo groot mogelijke hoeveelheid voedsel is. An ders zou de overlevingskans te gering worden. Bij vogels blijkt het langer worden van de dagen via de ogen van invloed te zijn op centrum inde hersenen Van uit dat centrum wordt een hormonale klier in werking gesteld, de hypofyse. De hypofyse is de dirigent van het en docriene orkest, een zevental hormo nen. Twee daarvan zijn van belang voor de aktivering van de geslachtsorganen. Deze komen tot ontwikkeling, er wor den eieren geproduceerd, zaadcellen, geslachtshormonen. Er ontstaat een voortplantingsgedrag De hypofyse Vilt u een definitie geven van en- lologie?" loet inologie is de leer van de ïn- ecretie ..Endo" is binnen, kri- fscheiden Ik kom daar zo me- g op terug benadert u het begrip biolo- relatie tussen de mensheid en de natuur is meerzijdig. De leven- ur is essentiëel voor het voort van de mensheid. De levende kan een bron zijn van kennis ispiratie. van wetenschapsbesef I. De levende natuur wordt door is beheerd en deze is daar ver- rdelijk voor. Er is een tijd ge- dat ieder mens universeel was ogenblik leven we in een zeer aliseerde maatschappij Datbe- dat er een goede voorberei- oet zijn op het algemeen maat- ilijk funktioneren en op de ïn- taak. De mensheid moet de begrijpen, maar niet ieder be lt in dezelfde mate te doen. Spe- Üe is dringend gewenst, omdat lis zo groot is geworden in men de levende natuur hori- ïl of vertikaal indelen in niveau Jitaal als volgt de levensge- ■happen bestaan uit individuen Individu bestaat uit organen en Is Elk weefsel bestaat uit cel- Ike cel bestaat uit moleculen, lal op deze manier een inde- in vele soorten planten en die- irbij kunnen we ons afvragen soort leeft, hoe een organis- itioneerd. irganisme is meer dan de som organen Er is dus een voort- fcinteraktie. een wisselwerking. Ide verschillende organen in het im nodig voor de instandhouding et individu nu kom ik terug op de endocn- I *i]n twee systemen in het lichaam de wisselwerking het zintuigze- •sel en het endpenene stelsel iste bestaat uit cellen en klie- J stoffen in het lichaam afschei- jde hormonen. 'gelijk het graag met Nederland, ind bestaat niet alleen uit ste- jorpen je hebt daar ook een wis hing tussen Je hebt het transport J weg, met kleine hoeveelheden, peer snel. En je hebt het water- produceert in een later stadium de ouderschapszorg Wanneer de dieren de jongen hebben groot gebracht volgt er een rustperio de. Het hormonale systeem kan niet al tijd geaktiveerd zijn In het vroege voorjaar komt het systeem voor de vogels weer op gang. en voor de her ten en schapen is het korter worden van de dagen weer belangrijk" ,,Wel laboratoriumonderzoek wordt door u verricht?" ..In het laboratorium onderzoeken wij de kwestie van de metamorfose van kikkerlarven Ik heb op 6 oktober 1969 een voordracht gehouden voor de Koninklijke Maatschappij voor Natuur kunde Over de hormonale regulatie van de metamorfose bij kikkers, een voorbeeld van endocriene integratie in een bevruchte eicel is in feite het latere dier geheel in potentie aanwe zig, zeker vanuit genetisch standpunt bekeken In wezen gaat het bij de meta morfose van kikkervisje tot kikker om de verandering van een waterdier in een landdier. Het kikkervisje heeft kieuwen en de huid is sterk doorla tend voor water. Als eerste uitwendig teken van verandering zien we de dif ferentiatie van de achterpoten, die ge leidelijk aan sneller gaan groeien dan de rest van het lichaam De huid wordt minder doorlatend voor water, de kieu wen verdwijnen en de longen komen tot ontwikkeling. Aanvankelijk scheidde de kikkerlarve stikstof uit in de vorm van ammoniak, dat alleen verdragen kan worden in een zeer sterke verdunning, dus bij een grote waterdoorstroming. Tijdens de metamorfose gaat de kikker- larve steeds meer ureum vormen Het is de lever, die dit ureum aan maakt Eén hormoon is voor dit hele proces verantwoordelijk het schild- klierhormoon. Het is allemaal terug te brengen tot het stimuleren van de ontplooiing van de aanwezige mogelijk heden. In ons laboratorium specialiseert men zich vooral op het gebied van de hormonale regulatie van de hypnofyse - aktiviteit bij de voortplanting van vis sen en kikkers. Internationaal gezien is er een zekere werkverdeling, en wij kunnen vragen op dit gebied beantwoor den Het onderwerp van de publikaties is zuiver wetenschappelijk, en toch menen wij, dat bijdragen onzerzijds belang- rijk kunnen zijn in verband met vragen betreffende de voortplanting bij vis sen en daarmee samenhangend de voed selvoorziening Zo zijn w e geïnteresseerd inde vraag welke geslachtshormonen er bij vissen worden gevonden, hoe deze werken op het voortplantingsproces, op de vor ming van de eieren en het zaad en hoe de invloed is vande uitwendige om standigheden op de voortplanting. We blijven ook meedoen aan de on derzoekingen met de kikkers in verband met de internationale samenwerking op dit gebied „Kunt u iets zeggen over de onder wijsvernieuwing, waarmee u zich be zighoudt?" ,ln Engeland gaat men van het prin cipe uit, dat een kind dat van het be gin af aan respekt heeft voor zijn me demens, zodat hij weet dat aan dit res pekt ook konsekwenties verbonden zijn, geen Otra milieueducatie nodig heeft. Het milieubesef is van het begin af aan geintegreerd in opvoeding en onder wijs. Bij het biologisch onderwijs in Ne derland moet je afvragen wat het moet gaan worden, heel in het algemeen moet je stellen, dat ons onderwijs te veel ge richt geweest is op de wetenschap Het kennis aspekt was duidelijk het allerbe langrijkste. Het biologie-onderwijs zal echter ge richt moeten worden op het algemeen maatschappelijk funktioneren. Er moet een funderend onderwijs worden gege ven in de leeftijd van 4 tot 16 jaar Dit stuk onderwijs moet voorbereiden op die algemene plaats in de maatschap pij, moet de garantie in zich hebben om maatschappelijk te kunnen funktione ren Bovenop dit funderend onderwijs moet dan komen het beroepsweten- schappelijk onderwijs voor de specifie ke plaats inde maatschappij. Veel meer dan in het verleden moet er komen een longitudinale leerstofplanning Men moet het onderwijs in de lengte als één geheel zien en geleidelijk overgaan van kleuter naar basis naar sekundair en naar tertiair onderwijs. Daar moe ten geen hiaten in voorkomen. De konsekwentie is het verdwijnen van toelatings- en eindexamens. Wat er voor in de plaats moet komen is een indeling van de leerstol in hele of halve jaarstukken, die zowel naar in houd als moeilijkheidsgraad verschil len Het zou een scholensysteem moe ten worden op de volgende wijze. De kleuter- en basisscholen, de zogenaam de middenscholen (van ambachtsschool tot en met gymnasium) en de boven scholen Op die middenscholen krijgen alle secties iets mee van de andere secties, zodat ook de gymnasiumleer lingen iets weten van techniek en de technische leerlingen iets weten van klassieke geschiedenis Deze midden school funktioneert reeds in een expe rimentele fase. Mevrouw J. C. van Noordwijk - van Veen, die onlangs promoveerde op het onderwerp „Biologie-onderwijs en mi lieu-educatie op de basisschool" breekt een lans voor de environmental edu cation. Zij deed een onderzoek bij de 5de klas van de lagere school, hield eerst een enquête onder de leerkrach ten, later bij de kinderen. Zij onder zocht hoe het onderwijs van de do centen was samengesteld en hoe deze d.t onderwijs later weer doorgaven aan de leerlingen Mevrouw van Noordw ijk constateerde onder andere, dat een beter onderwijs resultaat werd bereikt in klassen, waar de kinderen dieren verzorgden, waar aan milieuonderwijs werd gedaan, waar zinvolle excursies werden gehouden De kinderen moeten met de dieren, met de natuur een relatie hebben, zowel affektief als wetenschappelijk Het on derwijs moet gegeven w orden vanuit de omgeving van het kind Als je vanuit de eigen omgeving van liet kind werkt blijft het kind belangstelling hebben voor het onderwijs en kun je de houding van het kind ten opzichte van zijn om geving sturen Een van de dingen, die je moet in- Prof. dr. P G. W J. v. Oordt. foto Janus Visser. bouwen bij die environ mental educa tion is de overgangsmogelijkheid van het ene stadium van onderwijs naar het andere. Als wij met onze modernisering van het leerplan der biologie bezig zijn blijkt duidelijk, dat het hele leerplan gewijzigd dient te worden Zo kun je kinderen leren rekenen bij het ver zorgen van planten en dieren Bij voor beeld het bepalen van de hoeveelheid voedsel, die een door hen zelf verzorg de goudhamster, per dag eet. Je kunt kinderen laten uitrekenen hoeveel bloe men er voorkomen per m2 weiland Zo kan biologie een centrale plaats in het onderwijs gaan innemen. „Ziet u nog een mogelijkheid, pro fessor, om tot een wereld te geraken, waarin het gezond en harmonieus le ven is?" „Wij zijn met onze welvaartsstaat op een kritiek punt gearriveerd. Wij zijn net geworden als Croesus Alles wat we aanraken verandert in goud, maar we gaan er geestelijk aan ten gronde We hebben in Europa het oude Christendom verloren omdat we zo ver schrikkelijk rijk en materialistisch zijn geworden. Ik ben het eens met een opmerking uit een poshuum artikel van Godfried Bomans, waar hij schrijft dat we een mens als Johannes de Doper nodig heb ben Menselijke wetenschap en men selijke maatregelen zijn ontoereikend om deze problemen op te lossen Dat ontslaat ons natuurlijk niet van de plicht ons volledig in te zetten vooreen verhogen van het welzijn van onze kin deren Integendeel, maar aan deze in spanning dient gepaard te gaan een be sef van onze onmacht, van een bekering tot God en een verwachten van Zijn persoonlijk ingrijpen' „Wilt u iets zeggen over het beleid van de gemeente Leusden?" „De gemeente Leusden is zeer te prijzen voor het feit, dat men veel aan dacht besteedt aan de beplantingen. Dat men niet alleen zorgt, dat alles ACHTERVELD - De K.P.O. (Ka tholieke Plattelandsvrouwen Organisa tie) afdeling Achterveld heeft haar jaar programma 1973-1974 bekend gemaakt. De veelheid van aktiviteiten is ook nu weer gericht op alle terreinen van vor ming, ontwikkeling en ontspanning. Het programma ziet er als volgt uit: 12 september: Op deze avond wordt er een lezing gehouden onder auspi ciën van de Nederlandse vereniging voor de Handel in Gejroogde Zuid vruchten Deze leiding, waar wij hopen veel belangstelling voor is, handelt over de groei, verwerking en gebruiks mogelijkheden van o a Tutte-Frutti. abrikozen, pruimen, rozijnen etc De lezing wordt gehouden aan de hand van dia's Het is een leerzame instruktie- avond De avond begint om 8 uur in „Café Buitenlust 18 september: Een fietstocht! Helaas niet naar Scherpenzeel, dit is wegens omstandigheden nog uitgesteld. Maar niet getreurd, wij kunnen alle kanten op Als het mooi weer is, amuseren wij ons best U kunt zich opgeven bij mevr. W van Wieringen. tel. 391 Vertrek om half tien vanaf het Coóperatieplein 18 oktober: Mej. A A Fijn komt wat vertellen over het werk en ervaringen van een stewardess, vroeger en nu. Het zal interessant zijn hier eens iets over te horen Wij verwachten U 's avonds om 8 uur in „Café Buiten- lust". 15 november: Deze avond is er een demonstratie over Cinderella Huis- houdgoed door de heer J A Ganzeboom Na de inleiding met dia's volgt er een gratis verloting van enkele Cinderella artikelen. Het wordt een fijne avond, die wederom wordt gehouden om 8 uur m „Café Buitenlust" 18 december: In „Kasteel Stouten- burg" vieren wij ons kerstfeest dat on der leiding zal staan van Pater G Heit- brink. Er zal ook een broodtafel zijn, wat enige kosten met zich meebrengt Ongeveer 35 a 40 personen kunnen hier aan deelnemen. Wij rekenen op een mooie avond. Hoe laat U wordt ver wacht, zullen we nog nader bekend ma ken 9 januari: De heer W A. Tieman, Hoofdinspecteur van de politie te Utrecht, houdt een inleiding over het onderwerp „Humor in het politiebu reau" De causerie vormt een bonte ca leidoscoop van de typische personages en voorvallen waarmee politiemannen in de praktijk worden gekonfronteerd. Leuk eens te horen en wel 's avonds om 8 00 uur in „Café Buitenlust 20 februari: „Voor elk wat wils'S een gezellige revue gebracht door elf huisvrouwen genaamd „de Blikvan gers" uit Nijmwegen In de carnavals- tijd zal deze avond zeker in de smaak vallen. Wij wensen U veel plezier 's avonds om 8 uur in „Ons Gebouw" We rekenen op een gevulde zaal 13 maart: Veel mensen zijn geïnte resseerd in een fondue-avond. Het Ne derlandse Zuivelbureau komt een de monstratie geven, waarbij men aan de hand van dia's de bereiding van ver schillende fondue's kan zien. Er is ook een quiz aan verbonden. Wij verwach ten veel bezoeksters Dochters buur vrouwen, vriendinnen of kennissen zijn van harte welkom (hoe meer hoe lie ver). Deze avond is om 8 uur in „Ons Gebouw 24 april. Jaarvergadering. Naast de jaarverslagen van het afgelopen sei zoen die voorgelezen worden, zal zus ter Johanna uit Maarssen ons laten zien hoe wij kerst- en felicitatiekaar- ten kunnen maken en kettingen van zil verdraad. Een leuk werkje voor onze vrije tijd. En dat zal zijn, 's avonds 8 uur in „Café Buitenlust". er keurig uitziet, maar dat men ook zorgt dat er een goede verscheiden heid is en dat men gebroken heeft met dezelfde grasveldjes en de traditio nele kastanjebomen Zee prijzenswaardig is, dat men het gebruik van chemische bestrijdings middelen sterk beperkt heeft Mijns inziens is het een plicht van de gemeen te om andere instanties, zoals bij voorbeeld het waterschap, ervan te overtuigen, dat het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen bijvoorbeeld voor het bespuiten van waterkanten, een ontoelaatbare zaak is, al washetalleen maar uit edukatieve overwegingen. Als een overheidsinstituut zelf het slechte voorbeeld geeft, hoe kun je dan kin deren goed opvoeden9 Verder zou ik ervoor willen pleiten, dat de, gemeente profiteert van de dienst van schoolbiologen. In ieder geval is een essentiële zaak, dat de gemeente Leusden komt tot de aanleg van school tuinen. waar de kinderen zelf in kunnen werken, en dat het houden van dieren, in de klas wordt mogelijk gemaakt. De scholen in de gemeente Leusden, een gemeente die zo n prachtige om geving heeft, moeten zelf zinvolle ex cursies houden om de kinderen op die manier duidelijk te maken in welk een bizonder fraai gebied wij wonen, en om de ogen te openen voor de schit terende natuur, die wij in en rondom Leusden bezitten, zo dicht bij de Rand stad Holland ANCO MALI. ACHTERVELD Zaterdag 8 september: Tuin Huize St. Jozef, 19.45 uur Taptoe „Door Wilskracht Sterk" m.m.v „Lisi- duna", Leusden en „Caecilia", Scherpenzeel zondag 9 september „Ons Gebouw" na kerkdienst van 10.30 uur: Afscheid Pater Van de Ven. Kerstens Sportpark 14 30 uur Achterveld 1 - Austerlitz 1 Dinsdag 11 september: „Ons Gebouw' 9 00 uur. Handenarbeid/Hand- werkclub Zaal café „Buitenlust" 20 00 uur Openingsavond K.P.J. afd. Achter veld. Woensdag 12 september: Zaal café „Buitenlust". 20 00 uur: Lezing voor K P.O. afd. Achterveld. Zondag 16 september: Hotel „De Ros kam' 14.30 uur. Orienteringsnt A.M.B C „Achterveld" LEUSDEN/ZUID - Vrijdag 7 septem ber: Bibliotheek „DeBoekenmolen", uitlening van 19.00 tot 20 00 uur. Arnhemseweg 83 Vrijdag 7 september: Ontspannings avond voor de oudere inwoners van Leusden in „De Mof". Aanvang20.00 uur Zaterdag 8 september- Grote spelmid- dag op het terrein naast de parkeer plaats van het Sportpark aan de Ba- voortseweg voor de jeugd van 6 tot 12 jaar Aanvang 13.00 uur Zaterdag 8 september: P J.G.U. Dans avond in „De Mof" met band „Stage Fright" uit Montfoort, aanvang20 30 uur. Maandag 10 september: Bijeenkomst van de Christelijke jeugdverenigin gen „Samuêl" en „Edelweiss" in het jeugdgebouw aan de Ooievaars- horsterweg. Aanvang 19.30 uur. Laatste oproep voor aanmelding van leiders om dit jeugdwerk in stand te kunnen houden Dinsdag 11 september: V.V V Senioren Sociëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/Zuid in het clubgebouw van „Roda", 14 00 tot 16.30 uur. Dinsdag 11 september: Bijeenkomst Nederlandse Christen Vrouwen Bond in het Jeugdgebouw aan de Ooievaars- horsterweg Aanvang 19.45 uur. Ds. Eysenga uit Scherpenzeel spreekt over „Euthanasie". Dinsdag 18 september: P J.G.U Leden avond met bingo. 27 augustus tot 10 september: Koliek- te kankerbestrijding 17 september tot 23 september kol- lekte Nationale Reclasseringsaktie OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, kon. Julianalaan 35, Leus den/Zuid. tel. 03490-18134 „Lieveling, wat voor wasmid del koop je altijd voor me?"

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7