NAC en T wente krijgen het moeilijk D AF -plannen voor een trans urbanlijn plantjes Onze gelukwensen! 25 JAAR KONINGSCHAP COMMENTAAR VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 Zonder geschiedkundig merkte raad plegen zal ik een poging doen de kwart eeuw koningschap van onze vorstin Ju liana te tvperen. Haar kroningsfeest herinner ik me nog goed Ook onze krant onderstreep te haar historisch geworden woorden: „Wie ben ik dat ik dit mag doen?' Medewerkers(sters) van drukkerij en krant gingen naar Amsterdam om daar getuige te zijn van de koninklijke stoet Het was alles zo kleurig en sprook jesachtig, dat het op ons - zeg maar vijfentwintigjarigen - een onuitwisbare indruk maakte Edoch, wat een verschil: 1948 of 1973! De woningnood, ofschoon nog altijd niet uitgeroeid, was ontstellend groot Ons land, berooid en beroofd, moest van voren af beginnen Voedsel was op bonnen, textiel en ander goed op pun ten, het was alles armoe troef. Maar hoe gelukkig waren wij met onze vrij heid na die vijf allerdonkerste jaren van onderdrukking nog wel door onze buur die we niet eens een kwaad hart hadden toegedragen. Voedsel op mondjesmaat, huizen volslagen on voldoende, onze industrie ontman teld. ontzaglijke moeilijkheden met onze koloniën' werk plenty maar de werkloosheid van de dertiger jaren allerminst vergeten, zo begon het tijd perk van koningin Juliana En nu? We baden in overvloed, zonder te zeggen dat die overvloed niet beter verdeeld kan zijn. Oost-lndie zijn we kwijt en met West- Indië zitten we verlegen We hebben de mond vol over Nixon en staan bol van kritiek als het gaat om onze bloedverwanten in Zuid-Afri- ka. En liever worden velen van ons niet herinnerd aan het Sowjet-bloedbad in Hongarije (1956) en de Sowjet-inval in Tsjecho-Slowakije (1968) 1948-1973, het tijdperk eveneens van de Sowjet-kunstmaan en van de Ame rikaanse landing op de maan. Van protesten tegen de Franse atoombomproeven, nadat de Amerika nen en Russen al voldoende proeven met deze bommen genomen hadden Van de manhaftige strijd van het kleine Israel tegen een toch niet zo on begrijpelijk verzet van de omringende landen Van Vietnam, waar zuid in noord en noord in zuid moord en doodslag pleeg de De Berlijnse muur Gewelddaden zonder tal. Hoogtepunten meer dan ooit niet temin En buiten dat miljoenen zijn geko men en miljoenen zijn gegaan, wisse lend als golven in de oceaan De dochters van koningin Juliana en prins Bernhard zijn volwassen ge worden De oudste trouwde een Duit ser, de tweede een Roomskatholieke Spanjaard, de derde een Hollands bur german en de vierde gaat haars weegs in Canada. Dochters van Oranje, zelfbe wust en vastbesloten haar eigen weg te gaan. ondanks het rumoer van een uit eindelijk trouwe achterban. Huis van Oranje, koningin Juliana, symbool van de nationale verbonden heid, samenbundeling van eeuwenoude democratie en onafhankelijkheid, on derhevig aan alle denkbare kritiek en evengoed geliefd om haar onafhanke lijkheid en onpartijdigheid, gediend door en dienstbaar aan heel het volk Vijfentwintig roerige jaren De Ne derlandse Roomskatholieke Kerk van haar ankers losgeslagen De Christe lijke partijen onder zware druk Op komst en ondergang van nieuwe par tijen. Eén in nood, verdeeld in welvaart, zo zal het volk zijn weg moeten vin den. Koningin Juliana desgevraagd zelf in 1973 ..Men had vroeger ontzag voor de functie, voor de symbolen van de ambts drager. Later is men, eerst onbewust en daarna bewust, meer gaan zoeken naar de MENS die het ambt draagt, en ook meer gaan verwachten van die mens De functionaris, wie hij ook zij, moet dat ontzag eerst waar maken." Alles overwegend, diepte- en hoog tepunten, vijfentwintig jaar regering- Juliana. een gezegende kwart eeuw. Maar we zijn er niet, mensen zijn on derweg, altijd onderweg, bouwend aan een maatschappij - en ik zeg het niet voor het eerst in de afgelopen vijfen twintig jaar - waar het goed en veilig wonen moet zijn voor allen. Minder plechtigheid, meer menselijkheid, of - om het met onze koningin te zeggen - waar ontzag geen gevolg is van de func tie, maar van de mens die er achter staat Mens met mensen zijn. VOETBALLEND Nederland zal voor lopig niet in opwinding geraken over het tournooi om de Europacup voor landskampioenen. Ajax is namelijk de eerste ronde vrij en het zal alleen interessant zijn om te vernemen hoe de voornaamste konkurrenten van de Europacuphouders het er straks af zullen brengen NAC ontmoet voor Europacup II de Oostduitse bekerhouder FC Magdeburg, Feijenoord en FC Twente moeten voor Europacup III aantreden tegen respek- tievelijk het Zweedse Oesters en het Schotse Dundee. Vooral NAC en Twen te zullen moeten oppassen dat zij niet in deze eerste ronde gewipt worden, terwijl trouwens ook Feijenoord er verstandig aan doet zijn Zweedse te genstanders niet te onderschatten. Want juist in dit UEFA-tournooi ligt voor de Rotterdammers een mogelijkheid om weer kontakt te krijgen met het internationale klubvoetbal. AJAX is de eerste ronde dus vrij, maar hoeft niet de hoop te hebben dat in deze ronde al zeer sterke lands kampioenen zullen afvallen. De poten tiële finalisten komen in de eerste ronde niet tegen elkaar uit en zullen vermoedelijk allemaal hun tegenstan der wel aankunnen. Het Turijnse Juventus, vorig sei zoen Ajax' niet bijster imponerende tegenstander in de eindstrijd, heeft het op papier eigenlijk nog het moei lijkst, want Dynamo Dresden zal zich niet gewillig naar de slachtbank laten leiden Benfica met zijn uiterst schot- vaardige voorhoede behoort uiteraard ook weer tot de sterkste klubs, die dit seizoen in het tournooi voor de .landskampioenen uitkomen. De Portu- gezien zullen echt wel raad weten met het Griekse Olympiakos Piraeus, dat vermoedelijk in Lissabon al op zo'n achterstand wordt gezet, dat de re turn een formaliteit wordt. .Tot de sterkste ploegen rekenen we zeker het Hongaarse Ujpest Dosza, dat vorig seizoen Celtic overtuigend uitschakelde en toen zeer onverdiend door Juventus werd gewipt Naar ve ler overtuiging hadden niet de Itali anen, maar deze Magyaren in de fi nale moeten zitten. Het zou ons niet verbazen wanneer Ujpest dit seizoen het ook weer heel ver zal brengen in dit tournooi en wij^ hopen dat ei genlijk ook een beetje! De Hongaren spelen nl. fris, aanvallend voetbal, dat heel wat attraktiever is dan het defensieve afbraakvoetbal van een ploeg als Juventus. DE SPAANSE kampioen Athletico Ma drid moet het Turkse Galatasaray de baas kunnen en Liverpool heeft na tuurlijk geen enkele moeite om zich via de kampioen van Luxemburg voor de tweede ronde te plaatsen. Ook Bayern Munchen en Celtic zullen zich via een geslaagde tweekamp tegen resp. de kampioen van Zweden en Finland kun nen plaatsen met Floriana, de volstrekt pretentieloze kampioen van Malta. NAC heeft voor de eerste ronde van Europacup II (bekerwinnaars) ge loot tegen het Oostduitse FC Magde burg en we zien het de Bredanaars direkt al erg moeilijk krijgen. Zij hebben nu eenmaal weinig internati onale routine, terwijl de Duitsers een hecht team vormen met een zeer voor treffelijke konditie CUP-II-houder AC Milan krijgt het in de eerste ronde al direkt erg moeilijk tegen Dynamo Zagreb. De Italianen doen er goed aan om thuis duidelijk afstand te nemen, anders zouden ze in Zuidslavie wel eens de boot in kunnen gaan. Een andere interessan te ontmoeting in deze eerste ronde van Europacup II is die tussen Tor pedo Moskou en Athletico Bilbao, twee vrijwel gelijkwaardige tegenstanders. OF FC TWENTE het dit seizoen in het tournooi om de UEFA-cup, c q Europa-cup III, weer even ver zal schoppen als vorig seizoen, is zeer twijfelachtig Het Schotse Dundee is in elk geval met een gemakkelijk te bedwingen tegenstander Bovendien mag FC Twente doelman Piet Schrijvers niet opstellen. Hij is immers voor drie UEF A-ontmoetingen geschorst vanwege zijn gedrag tijdens de UEFA- ontmoeting tegen Borrusia Monchen- gladbach. Bovendien komt Twente dit seizoen met een nieuwe formatie in het veld Verschillende nieuwelingen zoals Thijssen en Zuidema hebben nog geen internationale ervaring. Dat hebben de spelers van Feijenoord wel. De Rotterdammers moeten daarom het Zweedse Oesters, waarin ex-Feije- noorder Harry Bild opereert, de baas kunnen blijven Voor de Rotterdammers is de Europacup III toch wel erg aan trekkelijk Via dit tournooi kunnen de maasstedelingen een serieuze poging doen om weer internationaal aanzien te verwerven en trainer Coerver lijkt niet de man die zoals vorig seizoen Happel wel deed, de betekenis van het UEFA-tournooi zal bagatellise ren. Tom Noddy LEUSDER KRANT ,,Jan, ga je douchen, het is tijd voor bed." EINDHOVEN (ANP) - Van Doorne's automobielfabrieken bv in Eindhoven heeft de ministers van verkeer en wa terstaat en van economische zaken la ten weten dat DAF wellicht nog eind van dit jaar een in details uitgewerkt voor stel bij de betrokken overheidsinstan ties zal indienen voor de realisatie van een operationele trans-urbanlijn. Dit systeem zou een alternatieve op lossing betekenen voor de concrete verkeers- en vervoersproblematiek in ons land. DAF heeft de beide bewindslieden al enige tijd geleden benaderd om het overheidsstandpunt te vernemen inzake een mogelijke medewerking aan de ont wikkeling door DAF van een non-con ventioneel openbaar railvervoerssy steem volgens het elektromagnetische principe. Bij dit systeem beweegt het voertuig zich zwevend voort boven zijn baan en het kan worden toegepast op korte afstanden (stedelijk of gewes telijk onder de naam transurban) en voor lange afstanden met grote snelhe den (onder de naam transrapid). De minister van verkeer en water staat heeft DAF meegedeeld, dat een dergelijke lijn (transurban) in aanmer king zou kunnen komen voor een rijks bijdrage volgens de regeling, die geldt voor gemeentelijke werken t.b.v. het openbaar vervoer. Volgens DAF zou het nieuwe systeem met name de proble men van het openbaar vervoer in ste den en agglomeraties kunnen verminde ren. Wat de lange afstandsverbindingen betreft, is de bewindsman van verkeer en waterstaat van oordeel dat er in principe naar moet worden gestreefd om in West-Europa te komen tot slechts één non-conventioneel systeem naast snelle wiel-rail-verbindingen. Ten aanzien van deze verbindingen hebben de beide ministers DAF meegedeeld, dat eventuele steun aan dit systeem loopt via de normale procedure vanzg. ontwikkelingskredieten voor bepaalde componenten. De plaats, waar DAF het nieuwe rail voervoerssysteem zou ontwikkelen, staat nog niet vast, maar in dit ver band is reeds de plaats Eindhoven ge noemd EEN DERDE HANGPLANT In ieder huis is wel een min of meer donker plaatsje. Toch is het vel aardig ook daar een plantje te hebbei We vragen daarom vandaag uw aandacM voor de asparagus, ook wel sierasperj» genoemd. De asparagus plumosus is een zaïj- plantje, maar wordt dikwijls aangeils voor een varentje. Het plantje is teer van uiterlijk, maar in wezen heel sterk. Het zal haar gedurende geruis» tijd geen schade doen als zij io bet donker blijft staan. Wel stelt zij prijs op geregeld gieten of besproeien és af en toe mest. Het plantje houdt van voediaa aarde; plaatst men het in het voL» licht, dan kan het uitgroeien tot «t grote plant met lange afhangen ranken. Hetgeen wij voor blad houden, is ii werkelijkheid een schijnblaadje. De gebogen takjes zijn hiermedebent de echte blaadjes liggen schubvorcq tegen de stengel aan. ELEGANT DE ELEGANTSTE hangplant is« aspergus sprengeri. Ze heeft sierlijl afhangende ranken, die evenals eerstgenoemde veel in bloemwerk gebruikt wordt. Ook deze plant kan een stootje ver dragen, hangt zelfs niet dadelijk slij als ze geen water krijgt. Het planlj- heeft aan de wortels knolvormige ver dikkingen, die voldoende water bevat ten om een tijdelijke periode vandroa te te kunnen verdragen, 's Zomers heeft zij meer behoefte aan water en af en toe mest zal zij zeer op prijs stellen. Dit plantje verkiest een lichte stand plaats maar liever niet voor eenwj- nig raam, waardoor de frisse groet kleur verloren kan gaan. Verplante geschiedt bij voorkeur om de to jaren in voedzame aarde. Zij dan jaren in leven kunnen blijra terwijl de ranken zelfs tot l'/2a! meter lang kunnen worden. Wordt 4 plant ouder, dan kunnen we io voorzomer rose bloempjes verwaci- ten, die later gevolgd worden dcc fel rode bessen DE CLOROPHYTUR (phalangium)fi een hangplant, die nimmer een po laire naam heeft gekregen Tocb is deze kamerplant met haar lange, po tige bladeren met witte randomzood alleszins de moeite waard. Weschn; ven hier „hangplant", maar het men waardige van deze plant is, datzepe een hangplant wordt, als zij eenniü gebloeit heeft. De plant moet echter gezond is: om te kunnen bloeien. Zij brengt lange bloemstengels voort met ïia bloempjes. Aan deze stengels kous de jonge uitlopers, waardoor ze& karakter van een hangplant aanneem' De behandeling is zeer eenvouii zij kan vrijwel iedere temperate- elke grond en elke plaats verdrag Hoe lichter zij echter staat, hoefnanf de bladranden zich zullen aftekefci Staat zij aldoor op een donker pled dan zullen deze bladranden op de dë alle verdwijnen en keert zij terugti haar oorspronkelijke groene kif-*' 's Zomers rijkelijk water en möt zo nu en dan. In de winter matig «It: en geen mest. De jonge plantjes, die zich aan 6 bloemstengels vormen, kunnen we ge makkelijk voortkweken, aangezien meestal reeds worteltjes hebben in een potje met aarde gezet, tt& dadelijk zullen doorgroeien. Het te- hoeft ons dus niet te ontbreken ui voldoende nakomelingen.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 8