Groeiende samenwerking tussen Geref. en Herv. kerk GESLAAGDE EXCURSIE N.B.P. NAAR EDELSTEENSLIJPERIJ Let op de juiste dag en laat het vuil niet staan Samuel en Edelweis hebben geen leiders WIE HELPT Bewusteloos aangetroffen WEINIG SCHADE H ui* vro u wen en bejaarden- gym start weer Klachten over grof vuil Gere formeerd Hervormde jeugd week Groene kruis start niet kleutercursus Feestelijke jeugddienst Openbare P.S.P. bijeenkomst Snelheids controle op Noorderinslag VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT 9 ACHEL -Achter Eindhoven, doorsne den door de 146 kilometer lange ri vier De Dommel, liggen de vlekken Borkel en Schaft. Vanuit de Sint Ser- vitiustoren heeft men een mooi pano rama over het Belgische Limburg. Van de douanemensen gaat dezelfde rust uit lis die er heerst binnen de Trappisten abdij van de Achelse Kluis ofwel de Siot-Benedictus Abdij, beiden hebben «el één gemeen: het bier is best. Ia Achel aangekomen wordt men ge troffen door de laat-gotische kerk die jebouwd zou zijn zo omstreeks 1485 eo de bijna evenoude ,,De Tomp" to ren kennelijk een overblijfsel van de Grevenbroekse burcht. Het dorp zelf met haar ruim vierduizend inwoners is ingesloten door grote bossen en het trekt op 13 juni nog vele bedevaart gangers vanwege de Sint-Antonius pro cessie. Het Kruisherenklooster is di rect gevonden en naast het vele groen valt op de prachtig onderhouden bloe mentuinen. Een monumentaal heren huis met terzijde van de hoofdingang twee ranke spitsen en geheel rechts de grote Kloostertoren. Er wonen der tien Paters en vier Broeders Kruis heren. De reguliere kannuniken van de Orde van het Heilig Kruis -OSC- le- i volgens de regel van Sint Augus tus en zou de Orde zijn ontstaan io de tijd van de Kruistochten (11e LAMBERTUS »/.rSPAN VAN ACHTERVELD v. ACH EL De bijna tachtigjarige Lambertus van der Span, beter bekend als broeder Bab zal op 14 september 1973 zijn vijftigjarig feest vieren in de orde van het Heilig Kruis. Omdat hij in Ach terveld werd geboren is het wel een reisje waad om hem eens te bezoe ken in het Belgische Achel. En dan is het honderduit praten over vroeger. tot. 13e eeuw). Het klooster te Achel is niet het oudste van de Kruishe- renorde want dat werd in 1210gesticht, ook in Belgie en wel door Theodorus van Cellus een kannunik van het Bis dom Luik, op Clair lieu in Hoei aan de Maas. In de kamer waar de Bisschop van Luik meermalen toefde wacht Broeder van der Span - gezeten op een kra kende stoel - op zijn Achterveldse gasten. Hij is blij en dankbaar tegelijk Op de tafel ligt de Leusder krant" die hij spelt van a tot z en even uit zijn rol vallend, dus even korzelig sprekend, stelt hij vast ,,Wat is dat vervelend dat de krant een dag later komt." Ja want hij kan niet leven zon der zijn krant en drukke briefwisse ling met zijn naaste familieleden. Broeder van der Span heeft nog een bijzonder goed handschrift en praat gezellig over vroeger dagen. Hij werd geboren op 24 september 1893 in de oude ,,De Hessenkar" te Achterveld, toen nog tot Gelders ge bied behorend. Vader Willem van der Span- en zijn huisvrouw Jansje Mor- sink- leidden een heel schamel bestaan. Als boeredaggelder en later als kleu terboertje moest hij maar zien de stui vertjes te verdienen voor het talrijke kroost. De kleine Bab ging dagelijks te voet naar de Glinder School en zodra de schooltijd erop was, werd hij uitbesteed bij een boer, een loontje zat er nog niet aan maar thuis waS er een mee- eter minder. Enkele guldens werden er verdiend als boereknecht bij Aart van Daatselaar en weer later op ,,Oud Bakelaar". In 1913 moest hij voor zijn nummer opkomen als soldaat en kwam te liggen op Slot Loevesteyn waarover hij heel veel fantastische ver halen weet te vertellen. Het soldij be droeg vijf en zestig centen in de week en toen de oorlog in 1914 uitbrak werd dit zowaar één gulden per week. Op 29 jarige leeftijd besloot hij zijn in trede te doen in het klooster te Uden als postulant (proeftijd voor het novi ciaat) en zijn noviciaat (proeftijd van minstens één jaar alvorens de kloos tergeloften worden afgelegd) begon hij in het Belgische Diest aan de Demer op 14 september 1923 alwaar hij zijn professie (openlijke verklaring van de drie kloostergeloften: armoede, ge hoorzaamheid en kuisheid) aflegde pre cies één jaar later. NAAR AFRIKA Na drie jaar zijn krachten te hebben gegeven in het klooster te Hannuit trok hij medio mei 1927 als missio naris naar de Belgische Congo Onder clot J?) Jgj?<^S.<-XT"~JC£erOS&r"-- AA CMji. bijzonder moeilijke omstandigheden heeft hij zich daar ingezet om te pro beren er de bevolking iets bij te bren gen over de bewerking van het land. Het verhaal over de reis van de negorijen Bondo en Billey geeft wel duidelijk aan hoe zwaar, maar soms ook hoe amusant, alles kan zijn Met zes negers, die hij vanwege het dia lect niet kon verstaan, trok Broeder Bab dwars door de oerwouden. Hij lag vaak te slingeren in een soort hangmat, die de negers voor hem hadden ge maakt uit taaie twijgen. Zes weken duurden deze zware voettocht welke ging over slecht begaanbare zand en modderwegen en dwars door wildkol- kende rivieren wadend werd de over kant bereikt Een meegenomen stier bezorgde ook al moeilijkheden want toen het beest vastzat op een zand plaat in de rivier weigerde het enige medewerking. De groep ging er maar bij zitten en wachtte net zo lang - soms luidzingend - tot de stier zich weer in beweging zou zetten, en dat kwam omdat het wassende water hem kennelijk oplichtte. Van de vele ge beurtenissen in zijn missioneringsge- bied verschenen heel wat verhalen van de Achterveldse-Kruisherenbroeder in het Ordeblad Kruistriomf" Zes jaar van zware arbeid werd er LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag - morgen waren tien dames van de N. B P. naar de edelsteenslijperij ,,de Sprong" gekomen. Het grootste deel deed dat heel sportief met de fiets. Het is jammer dat niet meer dames de kans waar hebben genomen om naar Soest te gaan. Het is beslist de moeite waard hier eens een kijkje te nemen. Iedereen kan dat trouwens ook op eigen houtje doen, want er is een doorlopende expositie. WAT IS EIGENLIJK EDELSTEEN? Wanneer zich in een rots een holte tevindt en in deze holte zich kris tallen afzetten, zijn deze kristallen de „bloemen" van de rots. Er is een enorm verschil tussen een orchidee en een nederig grasbloempje, toch nebben bloemen speciale kenmerken, die ze van andere planten onderscheidt. Zo is er ook een specifieke overeen komst tussen alle vrij in de natuur ge vormde kristallen, die ze onderscheidt van een rots. Deze ..rotsbloemen", vanaf het nederige calciet tot de trot- LEUSDEN/ZUID - Vrijdag 31 au gustus werd tegen middernacht door de politie een persoon bewusteloos aan troffen op de Leusbroekerweg. Het de heer T. J., afkomstig uit tott, dle waarschijnlijk niet was »in^en b*ï een ongeyal of anders- ms. De heer T. J. werd voor een on- L^0ekovergebracht naar een zie kenhuis in Amersfoort. tpÜUSDEN/ZUID - Zaterdag 1 sep- klpl Vond op de Arnhemseweg een ine aanrijding plaats, waarvan de •p» schade onderling kon worden Een v°lkswagenbusje wilde hnoüiS a'slaan °aar de inrit van de door 8u* Van V" en Fee<1 ietS te Ver apht busje moest hierdoor iets lirM8H rijden' en raakte daarbij heel ant* n achter hem rijdende personen- bon uZe kree6 een kr?s °P het spat- deukj bUS^e zelf liep zel's geen se diamant, mogen zeer zeker denaam van edelsteen dragen. Hoe adembenemend mooi kunnen ze niet zijn. Waar kun je nu deze kristallen vin den? Het antwoord hierop is, dat overal waar rotsen zijn, ook kristallen in de holtes gevormd worden, maar de ene steensoort leent zich hier beter voor dan de andere. De mooiste soorten zoals bergkristal, amethyst, agaat en jaspis, in hun verschillende kleurva- neteiten, vindt men in oude vulkani sche gebieden, zoals bijvoorbeeld de Eifel, Hartz en grote delen van mid den Frankrijk. Hier immers is het magna (vloei baar dieptegesteente) vele tientallen miljoenen jaren geleden opgeborreld en op deze reis naar boven kwamen de ingesloten gassen vrij Miljarden gas bellen vormden kogelvrije holten in de gestolde lava. In deze holten kristalli seerden ondenkbaar mooie vormen uit, die dikwijls prachtig gekleurdzijndoor de aan mineralen rijke lavastroom Ze zijn de „geodes", die een basis vormen voor iedere verzameling. De mensen van ,,de Sprong" zoeken of importeren zelf uit vrijwel alle lan den ter wereld de specialiteit van de in deze landen groeiende kristallen Deze stenen worden door middel van zelfgemaakte en ontworpen machines zodanig bewerkt, dat ze bruikbaar wor den om in sieraden hun verborgen schoonheid te tonen Dit bewerken is niet zo eenvoudig, want agaat, dat één der meest ge bruikte grondstoffen is, is harder dan staal en een machine moet dan ook van goede huize zijn, om daar ook maar een krasje in te maken, laat staan zagen en polijsten. Een interessante machine is de ul trasonische boor, die 20.000 tikjes per seconde geeft en daardoor een boornaald door het harde gesteente klopt Verder worden een drie-ta za gen, vele soorten trommels, waarin de steen na 6 weken dag en nacht rollen prachtig gepolijst tevoorschijn komt. Ook de sjeenhobbyisten kunnen LEUSDEN - De huisvrouwen- en bejaardengymnastiek. georganiseerd door het Groene Kruis, de Roo van Alderwereltlaan 13 te Leusden/Z be gint weer op donderdag 13 september a.s. er aan hun trekken komen. Niet alleen worden er vele sieraden aangeboden, waar er niet twee gelijk zijn, maar u kunt er ook ruwe stenen krijgen. Als u zelf stenen wilt slijpen kunt u ook machines kopen en bijkomende fournituren, met bijbehorend onder richt Aankomende siersteenslijper u weet dus waar u terecht kunt. Het adres is Kerkpad Zuid 63, Soest. Het is echter voor iedereen, die ook maar even iets om edelstenen geeft, of er mee te ma ken heeft, leuk eens een kijkje te gaan nemen. U kunt er terecht van maandag tot en met zaterdag van 9.30 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur. Buiten deze tijden volgens af spraak. verricht toen hij naar Belgie werd ge roepen en nog eens zes jaar, tot 1939 toe, er de zorg had over de tui nen en wasserij in het klooster te Diest Broeder Bertje -zo noemden de Vlamingen hem- werd bedrijfslei der van de grote kloosterboerderij in Achel en heeft dit werk twintig jaar heel goed verricht Toen hij 65 jaar werd, en de arbeid op de grote boer derij teveel van hem ging vergen, trok hij zich terug in het klooster waar hij nu van zijn oude dag mag genieten Stil zitten was er nog niet bij. Heel wat jaartjes verzorgde hij op keurige wijze de vele fraaie bloemperken van het klooster. DE MEDICIJN: EEN SIGAARTJE EN EEN BORRELTJE. Met raad en daad met een verhel derend troostend woord was hij een onbaatzuchtig mens voorde medemens. Bijna tachtig jaar, de leeftijd derster- ken. Van geest is hij nog heel sterk maar de benen kunnen hem moeilijk dragen en daarom zit hij al mijmerend in zijn krakende stoel te wachten op de kranten en op bezoek, waaraan het hem gelukkig nog niet ontbreekt Nog enkele dagen en hij viert zijn gouden Kruisheerjubileum Meer dan vijftig familieleden en heel goed bekenden zul len op 15 september a.s. inhet Paroch- ïeaal Centrum te Achel-Dorpde Plech tige Eucharistie mogen meebeleven Onder de gasten dienstkameraad, van zestig jaar geleden, de 80-jange Frans Bongertman uit Twello die de verre reis zal maken als bestuurder in zijn eigen auto. Van het talrijke gezin van Willem en Jansje uit de oude ,,De Hessenkaris ook nog leven Mie Rijnders- van der Span. Ook zij zal het feest van haar broer mogen meemaken. Moge Broeder Bab van der Span van Achterveld nog vele jaren genieten van zijn nieuwewelke hem wordt aan geboden door de familie, van een pit tig sigaartje en van zijn medicijn te gen oud zijn een koel borreltje De jubilaris heeft drie keer over dit ware verhaal gelezen, toen veerde hij krakend op en strompelde naar de Prior: zijn levensverhaal doet de ronde in het klooster en ook ver daarbuiten Proost Broeder op uw 50-jarig Kruis heerjubileum en uw tachtigste verjaar dag. J. M. Schouten. LEUSDEN - Wegens binnen geko men klachten maakt de politie het Leus- dens publiek er nogmaals op attent.dat slechts de eerste en de derde woens dag van elke maand grof vuil door de vuilnisophaaldienst van de gemeente Leusden wordt mee genomen. Alleen op deze woensdagen is het publiek ge rechtigd grof vuil bij de gewone vuil nisbakken te plaatsen. Dit is duidelijk vermeld in de van gemeentewege huis aan huis verspreide brochure „weg wijs" worden in de gemeente Leusden. De politie verzoekt het publiek drin gend goed op de aangegeven woens dagen te letten, en grof vuil, dat op de verkeerde woensdagen desondanks wordt buiten gezet, en dat derhalve niet door de vuilnisophaaldienst wordt meegenomen, niet op straat te laten staan Het publiek is verplicht dit vuil zo snel mogelijk, zeker nog voor de zelfde avond, binnen te halen Eveneens krijgt de politie regelmatig klachten binnen over het reeds enige dagen voordat de vuilnisophaaldienst op woensdag haar diensten verleent bui ten zetten van de vuilniszakken De Algemene Politieverordening zegt daar over, dat vuilniszakken pas vanaf des ochtends 6 uur buiten mogen worden gezet. De politie heeft er echter alle begrip voor, dat het grootste deel van de (Van de redaktie) LEUSDEN - De Gereformeer de en Hervormde jongeren van Leusden houden van 8 tot 16 september een speciale jeugd- week. Op het programma staande volgende festiviteiten: Zaterdag 8 september: Drop ping, start: Trefpunt Leusden/ Zuid. Vertrek 8 uur. Zondag 9 september: Familie- puzzeltocht Start 2 uur vanaf 't Trefpunt te Leusden/Zuid. Jeugddienst 5 uur, in het Her vormd Centrum te Leusden/Cen trum. Agapé-maaltijd, 7 uur: in het Hervormd Centrum. Hiervoor moet men zich van tevoren opge ven (leeftijd tussen 16 en ca. 30 jaar). Maandag 10 september: Pand verbeuren (buitenspel met op drachten), leeftijd 12 tot 16 jaar. Bij het Hervormd Centrum, 7 uur. Dinsdag 11 spetember: Film avond met diskussie 't Trefpunt Leusden/Z., aanvang 8 uur. Ver toond wordt de film Animal Farm" naar het boek van Aldous Huxley. Woensdag 12 september: Spel- middag voor de le, 2e en 3eklas sen van de lagere scholen, half 3, burgemeester Buining Park Vrijdag 14 september-Vossen jacht, half 7: Start bij het Her vormd/Centrum te Leusden-C. en 'tTrefpunt te Leusden/Z. Zaterdag 15 september: Week endkamp in Den Treek. Vertrek zaterdag en terug op zondag avond. Leeftijd 12 tot 16 jaar. Voor de meeste festiviteiten wordt een kleine entree-of start- prijs gevraagd. De Vossenjacht is gratis, terwijl voor het week endkamp per persoon f15,-- wordt gevraagd. Inlichtingen: A. Luitjens, Ca- labrie 25; M. Vis, Gagelhof 6, H. Botermans, Bruinhorst 12 te Leusden-Centrum en J. v. d. Linden, W. de Zwijgerlaan 34, T. Heijnes, Emmalaan 13 en F. Termaten, Schutterhoeflaan 6, te Leusden-Zuid. LEUSDEN - Donderdagavond 15 sep tember begint er weer een kleuter- cursus in het Groene Kruisgebouw te Leusden-Zuid. De districtverpleegster van de kin- derhygiëne, zr. Vos de Wael zal ver schillende onderwerpen behandelen Uit 26 onderwerpen zijn de volgende ge kozen - overzicht van de ontwikkeling van de kleuter - kleutervoeding en eetmoeilijkheden - zindelijk worden - spel en speelgoed - de kleuter in het verkeer Ook dr Gramberg zal een avond ko men spreken over de kleuter De cursus wordt gegeven in 6 avon den, de kosten hiervoor bedragen! 10,- per persoon. Bij de volgende personen kunt u zich opgeven Zr v. Kalkert en de FamTuininLeus- den-Zuid. Het adres is de Rooi vanAl- derweteltlaan. Telefoon 03490-15818. In Leusden-Centrum kunt u zich opge ven bij zr. Landy, Burg de Beaufort- weg 4, telefoon 03496-2081. ADVERTEREN KOST GELD. NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. LEUSDEN - Zondag 9 september a s is er een extra feestelijke jeugddienst in het Hervormd Centrum aan de As- schatterweg in Leusden. Dit naar aan leiding van de te houden jeugdweek van 8-16 september a.s. Aanvang 10.45 uur v.m. Gezien de geweldige opkomst tijdens de vorige jeugddienst is het raadzaam tijdig aanwezig te zijn Medewerkers zijn Ds Kooman en jonge mensen. Overbodig te zeggen dat alle vrien den en vriendinnen van harte welkom zijn LEUSDEN - De maand september is aangebroken en overal start het vereni gingswerk weer. Ook „Samuël" en „Edelweiss", de beide christelijke jeugdverenigingen, zouden graag met hun clubs starten met het winterwerk in Leusden. Maar helaas kanhetjeugd- werd niet doorgaan, omdat er geen lei ders meer zijn. Op het jaarfeest m april 1973 deed de leider, de heer R van Buren, een dringend beroep op de aanwezigen om het groot tekort aan leidinggevenden te komen opvullen Inmiddels hebben nog enkele leiders en leidsters het jeugd werk erbij neer moeten leggen, wegens verandering van werkkring „Sa muel" en „Edelweiss" roepen nu, in een laatste poging om het werk te kun nen voortzetten, alle leden en al de genen, die iets voor het christelijk jeugdwerk voelen, op om maandag 10 september om 19 30 uur aanwezig te zijn in het jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg in Leusden/Zuid. Is er niemand die zich voor het jeugdwerk wil gaan inzetten voor de komende tijd, dan is de vereniging na de zesender tig jaren van haar bestaan genoodzaakt zichzelf op te heffen „Samuël" en „Edelweiss" zijn niet in staat om met de drie overgebleven leiders leiding te geven aan vier grote groepen kinderen. Voor opgave als leider en voor alle inlichtingen kunt u zich inmiddels wen den tot dc heer R van Buren, Kon Ju- lianalaan 20, Leusden/Zuid, tel. 03490- 32693 De christelijke jeugdverenigingen hopen van ganser harte, dat u hen uit deze impasse wilt halen! LEUSDEN - Tussen de Gereformeer de Kerk Amersfoort, parochie Leusden, en de Hervormde Gemeente te Leusden is de laatste tijd een steeds groeiende samenwerking ontstaan. De Gereformeerde Kerk in Leusden is een zelfstandige parochie van de kerk van Amersfoort geworden. Het ligt in de verwachting, dat Leusden met ingang van 1 januari 1974 een zelfstandige Ge reformeerde Kerk zal worden Leusden heeft echter nog geen eigen kerkgebouw en geen eigen predikant Waarschijn lijk zal in de tweede helft van 1974 een gereformeerde predikant in de Gere formeerde Kerk van Leusden bevestigd kunnen worden. Voor een kerkgebouw zijn er plannen aanwezig. De Hervormde Gemeente in Leusden is een reeds van ouds gevestigde kerk, waarin enige verandering is gebracht door de uitbreidingen van Leusden- Centrum Het Hervormde Centrum al daar was een belangrijke stimulans om het kerkelijk leven in Centrum gestalte te geven, en betekende tevens een ver dubbeling van de kerkgelegenheid in Leusden De fraaie Dorpskerk in Leus - den-zuid kreeg daarmee een nieuwe te genpool Eind oktober 1973 doet ds J. Weernekers zijn intrede in Leusden- zuid Op dat moment zal de Hervormde Gemeente van Leusden twee predikan ten hebben, namelijk ds J Weerne kers en ds J. J. Kooman Om kerkgelegenheid te hebben is door de gereformeerde kerkeraad aan de hervormde kerkeraad verzocht om mede gebruik te mogen maken van zo wel de Dorpskerk in Leusden-zuid als van het Hervormde Centrum in Leus- den)Centrum Met ingang van septem ber 1973 zal de Gereformeerde Kerk afwisselend in de Dorpskerk en in het Hervormd Centrum kerkdienst houden De volgende regeling nu is ontwor pen: 1 alle morgendiensten in Centrum worden dubbele diensten, 2. in september, oktober en novem ber 1973 is de eerste dienst een hervormde dienst, aanvang 9 15 uur De tweede dienst is een gere formeerde dienst, aanvang 10.45 uur. Tegelijkertijd is in zuid om 10.00 uur een hervormde dienst, 3 in december 1973, januari en febru ari 1974 zullen in zuid dubbele dien sten worden gehouden. De eerste dienst is een hervormde dienst, aanvang 9.15 uur De tweede dienst is een gereformeerde dienst, aan vang 10.45 uur. Tegelijkertijd zijn in Centrum dubbele hervormde diensten. 4. in maart, april en mei 1974 is in Centrum de eerste dienst een gere formeerde en de tweede een her vormde dienst, en zo vervolgens weer in zuid. 5. alle avonddiensten in Centrum zijn gezamelijke diensten LEUSDEN - De P S P -afdeling Leusden maakt haar kiezers en alle belangstellenden nogmaals attent op een voor ieder toegankelijke bijeenkomst op maandag 10 september a s ten hui ze van de fam Brongers, Galie 13. Leusden/Centrum, waar van gedach te zal worden gewisseld over de pro blemen van Leusden endea s. gemeen teraadsverkiezingen LEUSDEN/ZUID - Het kruispunt de Hertenkop, de kruising van de Lock- horsterweg - Dodeweg en de bijzon der drukke Arnhemseweg wordt voor zien van stoplichten. Ondanks de fraaie reconstructie van dit kruispunt blijft het toch een onoverzichtelijke en niet geheel ongevaarlijke splitsing van we gen. Wellicht dat deze nieuwe stop lichten die door de firma Nettenbouw b.v. geinstalleerd worden een betere beceiliging geven van een van ouds her gevaarlijke kruising. foto Janus Visser inwoners van Leusden de vuilniszakken reeds dinsdagsavonds op straat plaatst. De vuilnisophaaldienst komt op niet te voren aangekondigde en vastgestelde uren en vaak des ochtends héél vroeg Het is echter geenszins geoorloofd reeds op zondagavond de vuilniszakken aan de trottoirband te zetten, zoals sommige Leusdenaren plegen te doen. Dit is niet alleen verboden, maar het levert ook een zeer ontsierend beeld op in de straten. De politie verzoekt het publiek na drukkelijk met een en ander rekening te willen houden. LEUSDEN-CENTRUM - Dinsdag 28 augustus hield de politie een snel heidscontrole op de Noorderinslag te Leusden-centrum. Dertien automobi listen moesten worden bekeurd wegens het overtreden van de maximum snel- heidsbepaling. Er werden door de po litie snelheden van 63 tot 90 kilome ter geregistreerd, waar slechts 50 kilometer was toegestaan

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9