Bouwen ten oosten van het Valleikanaal in eerste instantie onaanvaardbaar PROVINCIALE PLANOLOGISCHE DIENST OVER TWEEDE FASE: VANDAAG IN ONZE KRANT; VANAVOND EV HERV. CENTRUM P.P.D. verzoekt gemeente zich aan jaar 2000 te houden GESLOTEN De tweede fase: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Het kantoor van de Leusder Krant is vrijdagmiddag 74 september 7-8 en 9 Gymnastiek voor dames atelier erico oorthuis eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE; BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 13 september 1973 - 5e jaargang no. 21 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS it d lelt" Van de redaktie) LEUSDEN/C ENTRUM - De plannen van het gemeentebestuur om reeds in de ïeede iase ten oosten van het Valleikanaal te gaan bouwen, is een punt van iskussie geweest tussen het gemeentebestuur en de Provinciale Planologi- Dienst. De PPD is van mening, dat een overschrijding van het Vallei- niet eerder aanvaardbaar is dan in een derde fase. Bovendien vraagt zich af of bouwen ten oosten van het Valleikanaal verstandig is. Volgens de >D komt het hoofdcentrum ten opzichte van deze wijken wel wat excentrisch De PPD is van mening, dat de Liniedijk een funktioneel goede en mooie isueïe grens vormt, die lange tijd als zodanig dienst kan blijven doen. Over treding van het Valleikanaal", aldus de PPD, ,,kan beter plaats vinden bij „afbouw" van Leusden. gezien de nog onzekere ligging van de T 11 en de fpaling van de uiteindelijke omvang van de bebouwing over het Valleikanaal" Het gemeentebestuur antwoordt hierop ..Het gemeentebestuur is van mening, de richting welke gekozen wordt (Noord/zuid, of oost/west) a priori behoort de bevoegdheid van het gemeentebestuur waartoe zij ook nadrukkelijk de be- «gdheid heeft verkregen.' Het gemeentebestuur vindt de mening van de PPD aanzien van de excentrische ligging van het hoofdcentrum ten opzichte van plannen ten oosten van het Valleikanaal niet juist. Integendeel. Zij is van me- dat het hoofdcentrum juist excentrisch zal komen te liggen ten aanzien van woonwijken, wanneer v/èl naar het zuiden zal worden gebouwd, zoals de aan- inkelijke plannen voor de tweede fase voorzagen Dat de Liniedijk een mooie en lionele grens vormt, geldt bij de PPD blijkbaar niet meer, wanneer de derde ise in ontwikkeling zal worden gebracht Het gemeentebestuur is dan ook van lening, dat door de PPD in eerste instantie aan de Liniedijk een te hoge waarde ordt toegekend op zuiver subjectieve overwekingen" De PPD heeft ook bezwaren tegen het bouwen ten oosten van het Valleikanaal verband met de aansluitende waardevolle natuurgebieden. Zij acht het gebied zuiden van de Schoolsteegbosjes eerder in aanmerking komen voor bebou- Het gemeentebestuur vindt dit fiiêt juist. ,,Het gebied ten zuiden van het tadspark is minder waardevol. Hetzelfde geldt voor het gebied gelegen ten tóten van het Valleikanaal.- Laatstgenoemd gebied sluit onmiddellijk aan op een iodschappelijk waardevol gebied, hetzelfde geldt echter ook voor het gebied zuiden van het stadspark De waarde van dit door de PPD naar voren ge- ichte nadeel wordt door het gemeentebestuur dan ook sterk in twijfel ge- rokken en mag derhalve niet als een nadeel worden aangemerkt zoalsde PPD aldus het gemeentebestuur den in een andere situering aan De Nota Volkshuisvesting geeft op blz.49 aan, dat tussen Rijk en Provincie over eenstemming bestaat over onder andere een zelfstandige kern „Hamersveld" met een inwonertal van 40 000. Verwacht mag worden dat de in het vooruitzicht gestelde derde nota over de ruimtelijke ordening, zich aan de aanvullende ,,Nota Volkshuisvesting" zal conformeren voor wat betreft de aanwijzing van groeikernen. De tweede nota diende te worden beschouwd als een indicatie van de door de regering wenselijk geachte ontwikkeling. De derde nota zal aan dit inzicht geen afbreuk doen. Ook de redactie van de Nota Volkshuisvesting laat een speling toe ten aanzien van de aantallen. Ter illustratie van het bovenstaande zij verwezen naar blz 79 van de nota, op gesteld door Gedeputeerde Staten van Utrecht, .Utrecht, provincie in gewes ten", waaronder b wordt gesteld twee nieuwe stadsdelen met 40.000 a 50.000 inwoners te weten Hoogland en Hamers veld". Dit was een van de uitgangs punten uit de Structuurstudie '65 opge steld door het Samenwerkingsorgaan Eemland Op blz.79 wordt dan nog gesteld, dat door de gemeente Amersfoort een va riant op deze structuurstudie is opge steld welke onder andere een vergroting van de bouwmogelijkheden voor Leusden behelsde. Ook het gestelde in de laatste alinea op blz. 57 van deze nota is in dit verband tekenend nu daar het ver schil tussen de 2e Nota en het streek plan wordt geconstateerd met een daar aan gekoppelde visie voor de verre toekomst. Dedirekteur van de Provinciale Pla- Dlögische Dienst maakte ook bezwaren gen de versnelde groei van Leusden eze wijkt in belangrijke mate af, vol- ens de PPD. van het streekplan. De 'PD schrijft. .De ontwerp-bestemmingsplannen Cla- irenblad, Munnikhove, Langenbeek, lapeers en Bnnkenstijn, voorzien in bouw van ongeveer 4800 woningen de periode 1975-1980. De kern Ha- lersveld, thans Leusden-C., zal dan de realisering van de genoemde istemmingsplannen circa 28.000 ïn- mers tellen en na de realisering van 3e fase circa 46.000. Voor de imeente in haar geheel bedragen deze fallen respectievelijk circa 35 300 circa 52.800 inwoners. Het streek- geeft daarentegen voor 1985 aan, inwonertal van 28 500. Voor de rn Hamersveld geeft het streekplan 40 000 inwoners in totaal. Hoewel streekplan ruimte laat verdient st toch aanbeveling zich te confor- leren qua omvang en fasering, welke 'itste eveneens belangrijk afwijkt oorts wordt betwijfeld of de voort ging van de migratie-trend van de iren 1970-1975 voor Eemland wel enselijk is." Het gemeentebestuur geeft hierop volgende antwoord: Omvang De tweede nota over de ruimtelijke Tuning in Nederland gaf in haar ructuurschets een veel groter Leus- Voor advertenties, berichten en drukwerk kunt u deze middag terecht bij de BDU Nieuwstraat 15, Barneveld Telefoon 03420-3141. Bij voorbaat onze dank voor uw medewerking. Voorts wordt in het jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst 1969 op blz. 100 gesteld, dat de stadsgewesten in het centrale deel van de noordvleu gel alle in de situatie verkeren dat niet gerekend kan worden op een gelei delijke groei van diverse kernen in dit gebied, maar de groei hoofdzakelijk moet worden opgevangen in één kern Dit geldt zowel voor de stadsgewesten Amsterdam en Gooi, als voor Utrecht en Amersfoort. De bijbehorende af beelding geeft dan op de plaats van de gemeente Leusden een stedelijke uitbreiding van groot formaat aan Voorts wordt op blz. 101/102 gesteld, dat de city van Amersfoort naar het noorden zou worden uitgebouwd en dat de uitbreiding aan de oostzijde van de stad Amersfoort, zoals aangegeven in de 2e nota. vervangen zal worden door die van Leusden-Hamersveld In dit gebied zal bovendien een reserve aan wezig zijn voor de huisvesting van 35.000 inwoners boven de raming van het stadsgewest welke voor de jaren 1990 - 2000 op 180 000 inwoners is gesteld. Het jaarverslag R P. D 1971 constateert op blz. 93 dat het merendeel van de bevolkingsgroei ge huisvest moet worden in kernen van 50 - 250.000 inwoners. Versnelling Ten aanzien van de versnelling van de realisering kan nog het volgende worden opgemerkt. In verschillende jaarverslagen van de Rijksplanologi sche Dienst, o.a. jaarverslag 1971 blz. 93 en, toegespitst op de situatie in Eemland, in het rapport woningvoor ziening Eemland, alsmede in de Nota Volkshuisvesting, wordt herhaaldelijk geconstateerd dat de woningbouwpro gramma's duidelijk achterblijven bij de doelstellingen in verband met de opvang van de woningbehoevenden uit het Gooi en de Randstad. Het rapport woningvoorziening Eem land geeft daarvan een cijfermatige be nadering met conclusies op de blz. 20, 21 en 22 Op blz 31 van laatst genoemd rapport constateert de werk groep. samengesteld uit vertegenwoor digers van de Provinciale Griffie, de Provinciale Directie Volkshuisvesting, de Provinciale Planologische Dienst en de gemeenten, dat het aantal ge reedkomende woningen teleurstellend veel lager is dan gepland, tenzij wegen worden gevonden om de woningproduc tie op te voeren. Een en ander betekent voor Leus den, dat de begonnen versnelling slechts mogelijk is bij een realisering van de plannen met 4 bouwstromen. De con tinuïteit. van deze bouwstromen dient gewaarborgd te blijven voor een even wichtige groei. Hierbij wordt opge merkt, dat het voorgestelde bouwpro gramma slechts haalbaar zal blijken bij een optimale benutting van alle bouwstromen Indien één of enkele bouwstromen zouden vervallen, door welke oorzaak dan ook, dan kan het voorgestelde programma reeds niet gehaald worden. In hoofdstuk VI, 6 Planologische uitgangspunten en ver snelling van de productie, wordt dan aangegeven hoe de kwantitatieve ach terstand kan worden ingehaald, in welk inhaalproces de gemeente Leusden een belangrijke rol speelt Mede gelet op de omstandigheid dat in andere al dan nietaangewezengroei- kernen de woningbouwproductiviteit niet die omvang heeft als wenselijk is, is de gemeente Leusden bereid een aan tal bouwplannen versneld uit te voeren, waartoe zij de mogelijkheden heeft Mi^ratietrend Zonder in te gaan op de juistheid van de stelling ten aanzien van de groei trend, is de positie van Leusden als aangewezen groeikern, duidelijk afwij kend van de overige gemeenten in de regio, hetgeen overigens begin 1972 nogmaals is aangegeven in de Nota Volkshuisvesting en bevestigd tijdens de vergadering tussen Gedeputeerde Staten en het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan Eemland", aldus het gemeentebestuur in antwoord op de opmerkingen van de P P D KERNPUNTEN Bij het verdere overleg met de pro vinciale Planologische Dienst (P.P.D.) zijn uiteindelijk drie kernpunten over gebleven, te weten: 1. De opzet en de omvang van de be bouwing ten oosten van het Vallei kanaal. 2. Het tijdstip van bebouwing aan de oostkant van het Valleikanaal. 3. De verhouding tussen de woningwet- bouw, de premiebouw en de vrije sectorbouw. Het commentaar van de gemeente hier op is in het begin van dit artikel te le zen. Tegen nn bouwen over Vallei kan aal Ook de hoofdingenieur-direkteur voor de Landinrichting in de provincie Utrecht heeft bezwaren tegen de voor gestelde plannen Hij is tegen de plan nen Brinkenstijn en Laapeers omdat door de bouw van deze wijken natuur wetenschappelijke en landschappelijk hoogwaardige gebieden worden aange tast. Beide bestemmingsplannen zijn eveneens in strijd met het streekplan, omdat de T 11 aanmerkelijk weste lijker is gelegen dan in het overleg werd gesuggereerd. Als gevolg hiervan zou de bebouwing in het bestemmings plan Laapeers zich niet verder in oostelijke richting mogen uitstrekken dan tot de Laapeerseweg. Versnippe ring van agrarische bedrijven dient daarbij zoveel mogelijk te worden voor komen. Het gemeentebestuur gaf hierop het volgende antwoord. ,,In een gemeente waar zoveel landschappelijk waarde volle gebieden als in Leusden zijn gelegen dient uiteraard een zeer zorg vuldige inpassing in het omringende landschap plaats te vinden. Bij het gemeentebestuur staat dan ook voorop dat, indien belangrijke gebieden binnen de stedelijke vlek zijn gelegen, deze gebieden zoveel mogelijk geintegreerd zullen moeten worden in de bebouwing als stads- of buurtpark Het streven is daarbij deze gebieden in de oor spronkelijke toestand te handhaven" Het overleg tussen de gemeente en de Landinrichting had tenslotte als resultaat, dat Landinrichting zich ak koord heeft verklaard met de oost grens van de stedelijke bebouwing, mits de T 11 ter plaatse zal vervallen. Lees verder op pagina: (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week vrijdag kreeg iedere Leus- denaar een goed verzorgde brochure in de bus. Het betrof de „po pulaire versie" van de tweede fase, het tweede deel van het Struc tuurplan Hamersveld-Leusden. In de periode van 1975 tot 1981 zullen er in deze tweede fase vijf bestemmingsplannen tot uitvoe ring worden gebracht: Claverenblad, Munnikhove, Langenbeek, Laa peers en Brinkenstijn. Begonnen wordt met het plan Claverenblad. Daarna volgt Brinkenstijn. Tenslotte komen in deze volgorde Lan genbeek, Munnikhove en Laapeers aan de beurt. In totaal zullen circa 4800 woniugen worden gebouwd en bovendien zal een belang rijk deel van het hoofdcentrum aan het eind van de periode zijn gerealiseerd. De Leusder Krant besteedt uiteraard ruime aandacht aan de tweede fase. Aangezien iedereen de populaire versie heeft ontvangen, zullen wij niet (of vrijwel) niet ingaan op de in dit boek werkje naar voren gebrachte aspekten. U kunt het zelf thuis rustig nalezen. Wij trachten in dit nummer enige aanvulling te geven op de populaire versie. Door middel van meningen/commentaren, even tuele reakties van inwoners (waarover volgende week nog meer) en een uitgebreid artikel over het gevoerde vooroverleg tussen de gemeente en een aantal belangrijke provinciale en landelijke instanties. Dit vooroverleg is belangrijk. Het is namelijk zo, dat de uitkomsten van dit vooroverleg bepalend kunnen zijn voor het wel of niet doorgaan van de plannen. Onder meer het advies van de Provinciale Planologische Dienst is in dit verband belangrijk. De beslissing over de bouwplannen van de gemeente moet uitein delijk komen van Gedeputeerde Staten. Zij keuren de plannen goed of af. Ook de inspraak van de bevolking vinden wij een uiterst be langrijke factor. In een commentaar in dit nummer kunt u daar meer over lezen. Verder in dit nummer de vijf bestemmingsplannen in kaart. Het zijn globale plannen, dat wil zeggen, dat alleen de be stemmingen zijn aangegeven. Hoe het er in werkelijkheid uit gaat zien, dat is een zaak, waarover later moet worden gepraat als de aspektgroe- pen hun werk hebben verricht en de diskussie naar aanleiding van de praatnota van die aspektgroepen heeft plaatsgevonden. Dan begint men met het invullen van de plannen. Dan pas zal er worden beslist over de vorm van de woningen, de omgeving, het stratenplan.de waarde van de woningen, de huurwaarde, de onderwijsvoorzieningen, de recreatieve elementen, etc etc. Vanavond om achtuur zal een speciale voorlich tingsavond in het Hervormd Centrum aan de Asschatterweg worden gehouden. Op die avond kunt u vragen stellen en zal men u verder kunnen inlichten als iets u nog niet helemaal duidelijk is. Er zullen kaarten hangen, kortom: u kunt u volledig laten voorlichten als dat op bepaalde punten nog nodig is. Blijf niet thuis. Ook al is het vanavond geen inspraak-avond, toch kunt u uw mening reeds geven. Bovendien kunt u nooit genoeg weten over deze uiterst ingewikkelde materie. Laat u voorlichten Alleen op die manier kunt u er verzekerd van zijn, dat uw deel van de inspraak konstruktief kan zijn, omdat u wéét waarover u praat. De tweede fase van Leusden/Centrum is voor iedereen belangrijk. Want in de komende maanden wordt opnieuw een deel van Leusden's toekomst vastgelegd. Zorg, dat dat niet zonder u gebeurt! DANSLES DAN BEARDA Utrechtseweg 89 Amersfoort. Tel. 03490-14456. Clubs voor studerenden, volwassenen, gehuwden. Inl.: dagelijks van 10.00 tot 21.00 uur. Ochtend- en middagclubs. Cursusduur oktober tot april. Mevr. BEARDA pianobegeleiding: Mej. W. Smit Studio; Utrechtseweg 89, Amersfoort. Telefoon 03490-14456. Teakhoulen schalen zoals fruitschalen, slabakken en komkommerschalen met Treekerweg 44.Leusden Telefoon 03498-1905

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1