Positie burgemeester niet benijdenswaardig Gele kaart voor deskundigen H00FDZAA Geen bezwaar tegen bouwen ten westen van Valleikanaal Onteigening ten behoeve van bestemmingsplannen Verlos ons van groeisyn droom National ramp Ingezonden: REAKTIES OP DE 2e FASE „Aanvulling op gemeentelijke voorlichting;" Wacht resultaat inspraak niet af! EERSTE HULP POST BEZWAARSCHRIFTEN „NATUURBEHOUD SPEELT NIET MEE IN BOUWPLANNEN'1 TE GROTE UITGROEI HEEFT VEEL NADELEN ATTENTIE! Voor iedereen die nog willen reageren op de tweede fase: HYGIËNISCH DISKUSSBERi ROND PLANOLO GISCHE ARGUMENT! NOODZAKEI DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) LEUSDEN - De plannen van het gemeentebestuur ten aanzien van de tweede fase van het structuurplan hebben stormen van ver ontwaardiging opgeroepen Uiteraard zal die verontwaardiging zich ook ln onze kolommen weerspiegelen. Deze week - en wellicht ook ln de komende weken - zullen wij dan ook een plaats inruimen voor de reaities, commentaren en ingezonden stukken van Leus- denaren. Naast de ingezonden stukken hadden wij - al vóór de'pu- blikatie van de plannen - verschillende biologen en andere inwo ners gevraagd hun mening te geven zodra de plannen zouden zijn gepubliceerd. We dachten dat bijvoorbeeld de meningen van bio logen, die in onze serie „Biologen in Leusden aan het woord zijn gekomen of nog zullen komen, interessant zullen zijn voor de le zer. Vandaag in dit nummer enkele van hun reakties. Ook de gees telijke leiders in Leusden zullen het één en ander over de voor genomen verstedelijking op te merken hebben In dit nummer: pas toor Kitselaar aan het woord. Verder ingezonden stukken, die het zelfde onderwerp behandelen. Tot nu toe zijn alle reakties nega tief ten opzichte van de plannen van het gemeentebestuur Wij ge loven echter niet, dat ALLE inwoners van Leusden tegen de ge meentelijke plannen zijn. Het is duidelijk, dat wij onze kolommen OOK voor de VOORSTANDERS open stellen. Geef uw mening! De Leusder Krant is er voor iedereen Redaktie De discussie over de tweede fase van het struktuurplan voor Leusden, vorige week in het. Hervormd Centrum gehouden, is voor ons aanleiding nader in te gaan op enkele argumenten die van gemeentewege ter verdediging zijn gehanteerd Daar is allereerst de kwestie van de geboortecijfers. We hebben nu te ma ken met een sterke daling van het aan tal geboortes. De burgemeester voert aan dat dit kan veroorzaakt zijn door een uitstel van geboortes, dat dus straks het geboortecijfer wel eens weer zou kunnen gaan stijgen We stellen hier vast, dat er opzijn minst onzeker heid heerst over het uiteindelijke be volkingscijfer (14-16 miljoen) Het is dan dwaasheid om het risico te nemen van veel te veel te bouwen ln het verlengde hiervan ligt de volg orde van de te bebouwen gebieden. Gezien de onzekerheid over de toe komstige behoefte aan huizen komt het er op aan de meest waardevolle ge bieden vooralsnog van bebouwing te vrijwaren Ons inziens is het daarom onjuist in de tweede fase al te gaan bouwen ten oosten van het Valleika- naal. Wat de boeren betreft werd van ge meentewege gesteld, dat of zij de dupe worden, öf al die mensen die huizen zoeken. Wij menen dat het zo simpel niet ligt. De mensen op de zolderka mertjes immers kunnen de hier te bouwen huizen als regel niet betalen. En dan het punt van de natuu. Op de bijeenkomst is aangevoerd dat waar men bouwen gaat altijd natuurgebied of landbouwgrond zal moeten worden opgeofferd in zijn algemeenheid gaat deze regel niet eens op: voor de IJsselmeerpolders geldt het niet! En elders ie het een te gevaarlijk, wat al te gemakkelijk excuus Bij het ma- Kén van plannen moet de landschap pelijke of wetenschappelijke waarde van het eventueel te bebouwen landbouw- of natuurgebied zorgvuldig worden af- Geachte Redactie, Omdat de gemeentelijke voorlichting inzake de bestemmingsplannen moge lijk wel enige aanvulling kan velen zou ik gaarne de volgende punten onder de aandacht brengen. Ik citeer steeds B W en geef vervolgens enige objec tieve feiten of uitlatingen. B W. ..Inspraak krijgt alle ruimte in de aspectgroepen" Feiten: 1 De aspectgroepen hebben geen inspraak in de omvang of plaats (over het Valleikanaal?) van de plannen die liggen immers onherroepelijk vast vóór de aspectgroepen aan het woord komen 2. B W hebben nagelaten de bevoegdheden van de aspectgroepen vast te leggen in de plannen, .wij hebben slechte ervaringen met in- spraakgroepen waarvan de bevoegd heden zo zijn vastgelegd", aldus ge meenteadviseur Van der Veen' 3. ,,De aspectgroepen worden samengesteld door het gemeentebe stuur uit deskundigen en verder uit personen die ons worden opgedrongen aldus gemeente-adviseur Zuiderhoek! B W ,,De resultaten van de aspectgroepen worden voorgelegd aan de Gemeenteraad". Feit: Als de plannen zoals ze nu ter visie liggen over enkele weken door de Raad zouden zijn aangenomen hebben B W uilvoeringsbevoegdheid DE GEMEENTERAAD KOMT ER VER DER HELEMAAL NIET MEER AAN i TE PAS; alleen de provincie (G.S.) hoeft de detaillering maar goed te keuren: daarna is de weg vrij voor uitvoering. B W (begin 1973)- ,,In de tweede fase zal art 19" (met uitvoering voor uitlopen op goedkeuring) ,,niet meer worden toegepast" Feiten 1. B W (sept 1973) ..gevreesd moet worden dat art. 19 weer zal moeten worden toegepast" 2 Voor de Gemeenteraad is art.19 helemaal niet meer nodig omdat na goedkeuring van de plannen, zoals ze er nu liggen, de detaillering zonder meer door B W wordt uitgevoerd zonder enige raadpleging van de Raad. 3. Art 3.2 van de ter visie lig gende plannen voorziet in ..anticipa tiebevoegdheid" van B W; deze gaat op zichzelf al verder dan toe passing van art. 19, Vertrouwende Uw lezers hiermee van dienst te zijn hoogachtend ir N. R. A Krekel v.Hurdenbr. v.Lock- horstlaan 19, Leusden/Z gewogen, om dan verder nog niet te spreken van de kwestie van de werkge legenheid en de vervoersverbindingen. Tenslotte de oude doodoener Leusden is nu eenmaal aangewezen als groei kern. In feite hebben we hier te maken met een eerst vage ontwikkeling die vervolgens een zichzelf versnellend eigen leven is gaan leiden. Want wat zijn de feiten? De tweede nota inzake de Ruimtelijke Ordening wees een vlek bij Amersfoort aan Annexatie-vrees, die nu ongegrond is, heeft toen het Leusdens struktuurplan doen ontstaan. De Nota-Udink van 1972 noemt Leus den voor het eerst bij naam als plaats die zou kunnen groeien, maar met een maximum van 40 000 inwoners Overi gens is deze Nota-Udink nooit door het parlement behandeld liet is een discussienota. Verder wil de provin cie wel dat Leusden groeit, maar niet zo snel, en ook met meer werkgelegen heid en sociale woningbouw De zoge naamde „aangewezen" SOS-gemeenten (waarbij dus Leusden) willen gezien hun plannen bijna de hele groei van Neder land opvangen! Tot zover onze bezwaren tegen de ar gumenten, die op de voorlichtingsavond van gemeentewege werden aangevoerd. Ten besluite willen wij alleen nogmaals het verwijt ontzenuwen dat wij voor de woningzoekenden ,,de deur willen dicht gooien". Dat is onzin. Wij maken geen bezwaar tegen de omvang van de plan nen ten Westen van het Valleikanaal. Dit betreft 2600 woningen en dat is een bijna even groot pakket als in de eer ste fase. KNALGROEN Op donderdag, 13 september jl. is in het Hervormd centrum in Leus den-C een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd, welke betrekking had op de „populaire versie" van de twee de fase, het tweede deel van het struc tuurplan Leusden (een tragedie). Bij deze bijeenkomst is het niet aan belangstelling ontbroken Er is hevig gediscusieerd en de critiek op de te snelle uitbreiding van de urbanisatie van de gemeente Leusden (met alle noodlottige gevolgen daarvan o.a de vernietiging van een mooi natuur- woon- en leefgebied) werd op een uitmuntend gemotiveerde wijze door de bevolking naar voren gebracht Na de inleiding door burgemeester Van der Post kwam de heer Zuider hoek aan het woord die namens de gemeente Leusden de beangstigende nieuwe plannen „trachtte" te verde digen. Die verdediging was dermate vaag en onduidelijk, dat vanuit de zaai een krachtig protest klonk Dat betekende het einde van de rede van de heer Zuiderhoek. die zich daarna snel terugtrok Burgemeester Van der Post. en een aantal „deskundigen moesten daarna de plannen die, hoewel zorgvuldig beraamd en voorbereid zijnde, een de generatie van het leefklimaat beogen, verdedigen. Deze plannen werden lievig aange vallen door personen uit de zaal die beter geargumenteerd waren dan de „deskundigen". Uit een en ander werd inmiddels duidelijk dat de gemeente Leusden op het gebied van het leef- en woon klimaat op de verkeerde weg is ge raakt Burgemeester Van der Post en de „deskundigen" van de gemeen te Leusden bleken niet in staat te zijn de voortreffelijke argumentatie vanuit de zaal te weerleggen Maar waarom moest burgemeester Van der Post optreden als verdediger van een gedragslijn die in feite lang geleden van gemeentewege is bepaald? De „Gemeentewet" bepaalt, dat niet de burgemeester, maar de „raad" het hoofd is van de gemeente Waar de planologie van de ruimtelijke or dening van een gemeente in het ge ding komt, beslist de „raad" maar niet de burgemeester. De raad van de gemeente Leusden was in het verleden dus op grond van zijn wettelijke bevoegdheid in staat (en is dat nog steeds) zich met resul taat te verzetten tegen de waanzin nige uitgroei van deze gemeente. Dit is nimmer gebeurd. Slechts één raads lid, de heer Mandepiaker, heeft zich altijd tegen dit beleid krachtig opge steld en getracht de verkeerde en funeste planologie te weren! Echter, zonder resultaat aangezien de an<- dere raadsleden hem niet in zijA stand punt wilden volgen Op de vorengenoemde bijeenkomst behoorde de „raad" (althans de ver antwoordelijke leden van de commissie voor de ruimtelijke ordening daaruit, de heren van Dijk. Kuypers, van Maa- nen en van Tiel) zich in eerste instan tie te verdedigen tegen de aangevoerde juist geargumenteerde aanvallen van de burgers, omdat de „raad" door zijn slaafse acceptering van een voorstel van burgemeester en wethouders de fatale stedebouwkundige ontwikkeling van heden, vastgesteld in hel nabije verleden, op zijn geweten heeft. Zoals eerder beschreven, is de „raad" het hoogste bestuursorgaan van de gemeente. Men zou dan ook mogen verwachten, dat dit orgaan in zijn uitspraken juiste, op de toe- komste gerichte besluiten maakt (men denke aan het typische Franse spreek woord): „gouverner c'est prévoir", dat betekent: „regeren is vooruit zien". Niets is daarvan gebleken De „raad" van de gemeente Leusden is tot heden een orgaan dat in meerderheid slaafs de voorstellen van burgemeester en wethouders aanvaardt Natuurlijk rijst in dit geval de vraag of deze „raad" in de gemeente Leusden. waarin een enorme toeneming van personen met meer kennis van zaken en andere positief - critiscb ingestelde bewo ners de laatste jaren een toevlucht hebben gezocht nog een afspiegeling is van de gedachtengang van de hier gevestigde burgers. Naar mijn mening is zulks al lange tijd niet het geval. Het ware derhalve beter geweest, dat op de genoemde bijeenkomst de genoemde raadscommissieleden R O die allen aanwezig waren, maar zich stil hielden, naar voren waren gekomen of geroepen om hun eigen visie te ge ven. Elke inspiratie daarvoor ontbrak hen volkomen Ze lieten de wanhopige verdediging van een droevige planolo gie over aan hun burgemeesterm die in i een zeer ondankbare taak kreeg te vervullen. De positie van burge meester van de gemeente Leusden lijkt mij daarom thans allerminst be nijdenswaardig H Graansma. Lijsterbeslaan 11. LEUSDEN/C Eindelijk heeft het gemeentebestuur zijn ideeén over de 2e fase van het Struktuurplan inde vorm vaneen vijftal ontwerp-bestemmingsplannen in de openbaarheid gebracht De bevolking kreeg een bijzonder goed verzorgde brochure met een populaire versie gratis aangeboden Een voortreffelijk gebaar' Maar door de sterke nadruk op voorlichtingsavonden en aspektgroepen wekken de gemeentelijke brochure en persberichten de indruk, dat de be volking nog vele kansen zal krijgen beslissingen over de vijf ontwerp- bestemmingsplannen te beïnvloeden Laat u hierdoor niet misleiden, want wettelijk zijn die kansen namelijk zeer beperkt' De ontwerp-bestemmingsplannen liggen tot 8 oktober ter inzage en alleen tot die datum kan iedereen bij de gemeenteraad zijn bezwaren schrif telijk indienen. Na 8 oktober krijgt u beslist geen kans meer eventuele bezwaren tegen de plannen in de wette lijke vaststellingsprocedure te laten meespelen Alleen zij die zich tijdig (in ons geval dus vóór 8 oktober) met bezwaren tegen een ontwerp-bestem- mingsplan tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen - indien niet aan hun bezwaren is tegemoet gekomen - tegen het door de gemeenteraad vastgesteld bestemmingsplan bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. Een soort gelijke voorwaarde geldt ook voor een eventueel beroep bij de Kroon. Dus, u kunt nu bezwaar maken; later kan het Bij gemeentelijke bestemmingsplan nen moeten vaak agrarische gebieden plaats maken voor de woningbouw, de grond die in bezit is van de boeren zal door de gemeente worden aange kocht of onteigend De gemeente zal eerst proberen om tot een minnelijke schikking te komen Lukt dit niet omdat de boer zijn land niet wil verlaten of omdat hij naar zijn mening te weinig geld krijgt, dan zal de gemeente tot onteigening willen overgaan In de zojuist gepubliceerde plannen van „Leusden 2e fase" dringen de uit breidingen door fot in het gebied ten oosten van het Valleikanaal. Dit ge bied is niet alleen een goed agrarisch gebied, het maakt ook deel uit van een kwetsbaar en waardevol natuurgebied. Om allerlei redenen, die elders uiteen gezet worden (zie ook het rapport „Grenzen van Leusdens groei")menen wij dat juist de uitbreiding ten oosten van het Valleikanaal een verwerpelijke zaak is Het gevaar bestaat nu dat een aantal boeren, die eigenlijk niet weg willen, toch verleid zuilen worden tot een vrijwillige verkoop omdat zij zich niet bewust zijn van hun rechten bij een eventuele onteigening. De boer derijen verdwijnen dan, en daarmee hun funktie in het landschap, en hogere overheden zullen eerder de neiging hebben om op de dan onrendabele gron den gemeentelijke uitbreidingen toe te laten Daarom de volgende uiteenzetting waaruit blijkt dat onteigening niet iets is waar de betrokkenen slechts gelaten op moeten wachten De openbare hoorzitting van afgelo pen donderdag over de tweede fase van Leusden s geforceerde groei gaf een onthutsend beeld van de grote kloof die er tussen grote groepen van de bevolking -en met name de agra riërs onder hen- en de gemeenteraad is ontstaan Het waren de Technische deskundi gen die in termen van houwstromen rentabiliteitscriteria e.d. degroeiver snelden en een meerderheid van de Raad. door 'gebrek aan specialistische kennis, verzachte in haar politieke op- dracht tot het leveren van tegenspel. Een confrontatie tussen deze tech nici en groepen gefrusteerde burgers kon op den duur niet uitblijven Onder deze laatste bevonden zich ook deskun digen en zij waren het die de zwakke plekken in de argumenten van B. en W blootlegden. De sprong over het valleikanaal wordt door B en W van een aantal warrige motieven voorzien en verdoezelt mijns inziens de werkelijke achtergrond. rU het leggen van een claim op een nog veel groter gebied over het vallei kanaal in de derde fase Het is deze wissel op de toekomst die wel eens een ongedekte wissel kan blijken te zijn. De gehele groei van de gemeente Leusden zal opnieuw moc-ten worden gerefereerd aan de laatste kennig om trent bevolkingsgroei, mobiliteit, af stand tussen wonen en werken, e.d in een toekomstprojectie van nu tot 2000 Bij de Eerste Hulp Posten wil men graag de bezwaarschriften tegen de bestemmingsplannen inzamelen. U kunt er ook informatie krijgen over bezwaarschriften en zelfs hulp bij het maken ervan. De dichtstbijzijnde Posten: Op de door het gemeentebestuur be legde voorlichtingsavond is een groot gevoel van onbehagen aan de opper vlakte gekomen, zich uitend in zeer veel vragen Uit geen enkele daarvan bleek instemming met de gemeen telijke plannen. Na een korte, wei nig nieuws biedende inleiding van de burgemeester kreeg de heer Zuider hoek het woord. Veel pratend, weinig zeggend vulde hij een flink aantal mi nuten, aldus de tijd voor lastige vra gen beperkenb Op het voetbalveld wordt zuljc gedrag tijdrekken genoemd. Tot genoegen van zeer velen kreeg de heer Zuiderhoek dan ook de gele kaart uit gereikt door de heer Padmos. Bij de beantwoording van vele vra gen viel op. dat de plannen weliswaar zijn opgesteld door een team (zoals de burgemeester vlak voor sluitings tijd opmerkte), maar dat de burgemees ter zich blijkbaar niet de leider van dat team de zgn. stuurgroep) achtte. Hij liet de beantwoording zeer vaak over aan de externe adviseurs van het gemeentebestuur, ook wanneer het vra gen naar beleidslijnen betrof. De op vallend eenzijdige samenstelling van de stuurgroep kwam daarbij duide lijk aan hel licht Zo moest de stede- bouwkundige Van de Veen vertellen waarom de bezwaren van de PPD t a.v. bebouwing in oostelijke rich ting niet gehonoreerd waren. Hij bleek wel eens van natuurbescherming ge hoord te hebben, maar daar bleef het bij Wat mag je ook meer van een ste debouwkundige verwachten? Schril steekt hierbij af. wat te lezen is op blz 69 van het Streekplan Utrechtse Vallei en Eemland (d.i. een specifi catie voor dit gebied van de 2e nota Ruimtelijke Ordening, waar het ge meentebestuur zich zo graag op be roept!): „Het oude wegdorp Hamc-rsveld kan uitgroeien tot maximaal 40.000 inwoners. Er dient aan de oost kant van de bebouwing ruime af stand te worden bewaard tot de natuurwetenschappelijk belangrij ke delen van liet landgoed De Boom. De definitieve oostelijke begrenzing dient daarom bij de uitwerking van de gemeentelijke plannen met zorg te worden be studeerd." Die studie is er helemaal niet, zo als de heer Van de Veen direct toe gaf Enig meetwerk leert verder, dat de bebouwing in de 2e fase zich zal uitstrekken van 650 m (plan Lapeers) tot 900 m (plan Brinkenstijn) ooste lijk van het kanaal. Het natuurge bied (volgens kaarten behorende bij het Streekplan) begint 700 m (ter hoog te van de toekomstige Centrumweg) tot 1000 m (ten noorden van de As- schalterweg) oostelijk van het kanaal Er wordt dus een afstand bewaard van zo'n 100 m Daar moet dan eventueel nog de 4-baansweg Til in worden aangelegd. Niettemin meent de burge meester (die vragen over natuurge bieden laat beantwoorden door de heer Van de Veen, die in dat opzicht ken nelijk deskundiger is), dat van aan tasting van natuurgebieden, zoals en kele biologen willen doen geloven, geen sprake zal zijn (zie Leusder Krant. 13 september 1973) Tenslotte nog en kele vergelijkingen tussen gemeen telijke plannen en streekplan, waaruit duidelijk blijkt, hoe(over)ambitieus het gemeentebestuur is Volgens het streekplan kan de overloop van het Gooi hel best worden opgevangen in Eemnes en Amersfoort/Hoogland, die van de Heuvelrug het best in Leusden De gemeente benadrukt voortdurend een overloopfunctie voor het Gooi, de Heuvelrug en de Randstad Het streekplan voorziet 25.000 in woners (Leusden/Centrum en Leusden/ Zuid samen) in 1985, volgens het ge meentebestuur zullen het er in 1981 al 28.600 3000 - 31.600 zijn. Die grotere omvang berust kennelijk op eigen plannen vah het gemeentebe stuur. Omgerekend naar aantallen hui zen: volgens het Streekplan in 1985 7200 huizen <Q. en Z samen), vol gens de gemeente in 1981 al 8250 1000 - 9250 huizen Laten we aanne men, dat zelfs het gemeentebestuur het na 1981 wat kalmer aan zal doen (b v 450 huizen per jaar. zoals vol gens blz. 67 van het Streekplan de ge meentelijke plannen luiden voor de pe riode 1970-1980), dan zullen er in 1985 10.900 huizen zijn, dus 50% meer dan het Streekplan aangeeft. De heer Kwantes (extern kan knap reke nen met bevolkingspyramides e.d maar de noodzaak van deze overmati ge groei heeft ook hij niet duidelijk kunnen maken. De conclusie is overduidelijk: als de gemeente zich houdt aan haar groei- oixlracht, zoals omschreven in de 2e nota r.o en het Streekplan, dan is het voor de 2e fase ruimschoots voldoen de, de bestemmingsplannen Claveren- blad, Munnikhove en Langebeek te rea liseren. De door het gemeentebestuur verzonnen „keuzedwang" (öf zuidelijk van de Schoolsteegbosjes of oostelijk van het Valleikanaal bouwen) slaat dus nergens op en dient alleen om de on voldoende geinformeerde burger om de tuin te leiden. Er is dus alle reden, een krachtig en massaal projekt te la ten horen. W Boelhouwer. Dordogne 29, Leusden Uitspraken van G.S. van Utrecht dat Leusden tot groeikern is aan gewezen hebben geen eeuwigheidswaarde. Houten, destijds ook een groeige- meente, is inmiddels van het lijstje afgevoerd en ook voor Leusden moet dit mogelijk zijn. Het wordt tijd dat we van het groeisyndroom verlost wor den. S. Woudstra v. Hardenbroek van Lock- horstlaan 34, Leusden. Lijst van hulpposten voor bezwaar schriften. Leusden-zuid: D v. Norren, Anna v. Saksenlaan 5 N. R A. Krekel, v H. v Lockhorst- laan 19; L E W. Loth, v H. v Ammerstol- laan 84. Leusden-centrum: J Hoekstra, Bretagne 13, H v Norren. Kleinhorst 26. W Boel houwer. Dordogne 29; D Tulp, Meidoornhof 24; K Grool, Galicie 7; G. Voskuilen, Krakhorst 21; H. Maazen Burg. de Beaufortweg 40. H Graansma, Lijsterbeslaan 11; J C. Brons, Acacialaan 10, R. H v. d Hengel, Hamersveldseweg 13, A. G ter Cock, Kanaalweg 4; H v Roomen. Laapeerseweg 2. Achterveld. J. v d Gijp, J v Oldenbarneveld- straat 14 Stoutenburg H. J. Kooyman, Hessenweg 96. fBedaiikt Moeder N;n >r) ln de Leusder Krant" van 13 sep tember j 1. wordt door verschillende schrijvers van ingezonden stukken - m.i terecht - kritiek geleverd op de uitbreidingsplannen (2e fase) van de gemeente Leusden. Daarbij komen vooral naar voren: a. bezwaren tegen het bouwen aan de andere zijde van het Valleikanaal; b. bezwaren tegen de omvang van de uitbreiding (met hoeveel inwoners rekent men nu eigenlijk in de toe komst, enz Ik wil hierbij nog op enkele punten punten wijzen- 1 Ik lees in de „Leusder Krant" van 13 september j.l dat er - zij het dan nog voorlopige - plannen zijn voor „meergezinswoningen van ten hoog ste 8 woonlagen" (blz. 8 plan Lan- genbeek, woongebied 3 en blz. 9: plan Munnikhoven, woongebied 3). (Deze konkrete informatie vind ik ove rigens niet in „Leusden 1975-1981"), In juni 1973 las ik in de Leusder Krant" in een verslag van een ge meenteraadsvergadering waarbij het ontwerp-bestemmingsplan Groenhou ten werd besproken en goedgekeurd, dat de burgemeester een woongebouw in 4 of 5 woonlagen nog geen hoog bouw achtte. Daarbij zou hij tevens hebben toegezegd er naar te zullen streven dat niet hoger wordt gegaan dan 4 woonlagen Enkele gemeente raadsleden drongen toen sterk aan op een drastische beperking van dit soort bouw. In de fraai uitgevoerde brochure „Leus den 1975-1981" staat op blz 24 „Er wordt b.v. gedacht aan terraswo- rungen in de nabijheid van het hoofd centrum. Dit zou een uitstekend com promis kunnen zijn van het kennelijk steeds meer verafschuwde hoge flat gebouw. Bij terraswoningen en woon- pyramides worden b.v. op „grote" hoogte zelfs privé-tuinen gemaakt. Deze tuinen, gevoegd bij de grotere privacy en het wijde, vrije uitzicht, maken dat deze woonvormen in de toe komst door velen wellicht geprefereerd zullen worden boven de traditionele woonvormen". In deze redenering gaat men er blijk baar van uit dat hoogbouw noodzakelijk resp. onvermijdelijk is Een motivering hiervoor ontbreekt. Heeft het gemeentebestuur wel eens ge tracht te weten te komen hoede meeste Leusdenaren tegenover hoogbouw staan? De ervaring is, dat er inderdaad al tijd wel mensen in hoogbouw willen (c q moeten) gaan wonen. Maar niet moet worden vergeten, dat deze zelfde hoogbouw aan andere veel uitzicht ont neemt'!! Bovehdien ontstaat een ste delijke aanblik, die waarschijnlijk door veel Leusdenaren niet wordt ver langd (Zie nieuwbouwwijken in andere vroeger prachtige gemeenten in o a Utrecht en Gelderland'). 2. Behalve dat een aanzienlijke uit breiding van Leusden prachtige natuur gebieden zal kosten, heeft deze ver stedelijking nog andere nadelen In „Leusden 1975-1981". overigens op mij overkomend als de reklamefolder van een project-ontwikkelingsmaat schappij. wordt op deze nadelen nau welijks ingegaan. In deze, m.i. wel zeer optimistisch opgestelde brochure (met veel „wish ful thinking") wordt de nadruk heel sterk gelegd op de mogelijke voor delen van uitbreiding Als nadelen van een te grote uit breiding van Leusden kunnen o.a wor den verwacht: - een sterke intensivering van het verkeer (noodzaak van wegen met 2x2 rijstroken, veel stoplichten, parkeermeters, lawaai, uitlaatgas sen, enz enz.) - veel meer mensen moeten gebruik gaan maken van recreatiegebieden in de nabijheid van Leusden - en zowel absolute als relatieve toe name van de criminaliteit (vooral vermogensdelicten) is - zo is al thans de ervaring - niet onwaar schijnlijk - een toename van onpersoonlijke con tacten in het intermenselijke ver keer in Leusden (winkels, over heidsinstanties, e d Des te kleiner de uitbreiding van Leusden zal zijn, des te liever zal het derhalve ook mij zijn. R. Suraal Dalmatië 62. Leusden-C. In ons vorige en in dit nummer is de 2e fase uitputtend behandeld. Niet alleen door de redaktie, maar ook door onze lezers (en niet-lezers). Wij blijven onze kolommen open stellen voor reakties van u, maar we ver zoeken u wel enige clementie te betrachten tc-n aanzien van de lengte van uw reaktie. Daarom plaatsen we in de komende nummers slechts die ingezonden brieven, die nieuwe argumenten naar voren brengen tegen de tweede fase-plannen of van lezers die VOOR de uitbreiding zijn Tenzij zich in de komende tijd nieuwe ontwikkelingen voor doen We hopen dat u begrip hebt voor deze „argumentatie". Redaktie. Bij de wet van 27 oktober 1972 is de Onteigeningswet, veranderd in die zin dat er vanaf dat moment onteigend kan worden in het belang van de ruim telijke ontwikkeling en de volkshuis vesting Er zijn twee duidelijk verschillende gevallen waarbij de gemeente tot ont eigening kan besluiten le Er i een goedgekeurd bestem mingsplan: de gemeenteraad kan tot onteigening besluiten zonder dat daar aan tervisielegging van een voorlopig goedgekeurd onteigeningsplan, met de mogelijkheid tot indienen van bezwa ren door belanghebbenden, vooraf is gegaan Al bij het tot stand komen van het bestemmingsplan kan worden aan gegeven voor welke onderdelen de rea lisatie in de naaste toekomst nodig is, zodat die vraag bij de onteigenings procedure niet opnieuw aan de orde behoeft te komen Wanneer het bestem mingsplan is goedgekeurd kan natuur lijk ook de normale onteigeningspro cedure ingezet worden. De „snelle" geldt dan ook alleen voor de delen van het bestemmingsplan die de bovenge noemde urgentieverklaring hebben. Ook dan is er nog gelegenheid tot het indienen van bezwaren; wel achter af, namelijk tijdens de tervisielegging van het raadsbesluit tot onteigening De Raad zendt dit daarna zo. spoedig mogelijk aan de Kroon, mét alle daar bij behorende stukken en met de even tueel ingediende bezwaarschriften. Pas met goedkeuring van de Kroon kan worden onteigend. Konklusies; - om onteigening te voor komen is het zaak om ook bezwaar te maken tegen het bestemmingsplan - omdat bij goedkeuring van een be stemmingsplan door de Gedeputeerde Staten of de Kroon, het belangrijk kan zijn dat de grond in het bezit is van de gemeente is het ook van belang voor de boer dat hij zijn grond zo lang mogelijk in bezit houdt Een onderzoek van prof mr. W J. J. van Wijmen naar goedkeuringsbeleid van de Kroon bracht aan het licht dat van een voet stoots goedkeuren van onteigenings- besluiten geen sprake is' Dit laatste is natuurlijk ook belang rijk voor de andere mogelijkheid tot onteigening, die nu ter sprake komt 2e. Wanneer er bekend gemaakt is dat voor bepaalde gebieden een. voor- bereidingsbesluit geldt, kan met be hulp van art 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening alvast begonnen worden met delen van bouwplannen, zonder dat er een goedgekeurd bestem mingsplan is Hiervoor is een verkla ring van geen bezwaar nodig van Gede puteerde Staten (G.S.) Wanneer deze verklaring van geen bezwaar doorG S. is afgegeven, kan een onteigeningsbe- sluit genomen worden door de gemeen teraad; voor de uitvoering hiervan is ook weer goedkeuring nodig van de Kroon, die (zie boven)daarin niet licht zinnig te werk zal gaan Belangrijke zaken hierbij zijn natuur lijk - de gemeenteraad dient onteigenings besluiten te nemen. Het is dus belang rijk raadsleden te benaderen en hun te wijzen op hun verantwoording tegen over hun kiezers - bij toepassing van art 19 kan men bezwaar maken bij G S. Hierdoor kan men de noodzaak tot een onteigenings - besluit voorkomen - de Kroon beslist, zoals gebleken na rijp beraad, definitie! over de te rechtheid van een onteigeningsbesluit De. bezwaarschriften en het onteige- ningsbesluit worden door de gemeente naar de Kroon „opgestuurd" WAT HOUDT EEN ONTEIGENINGSBESLUIT IN? Vanaf het moment dat het onteige- ningsbesluit door de Kroon is goedge keurd, mag (in dit geval) de gemeente gaan onderhandelen met de grondeige naren, zij moet dan met een bod komen om te onderhandelen. Gaat de eige naar akkoord met het bod dan is na tuurlijk de zaak verkocht, gaat hij niet akkoord en wordt er geen overeenkomst bereikt, dan kan de gemeente de eige naar doen dagvaarden, onder vermel ding van het gedane bod en het overleg gen van een bewijs dat het onteigenings- besluit door de Kroon is goedgekeurd (meestal een eksemplaar van de Staats courant) Bij de eerste zitting kan de gemeente zich in het bezit van de grond laten stellen onder betaling van 90% van het bij de onderhandelingen gedane bod. Daarna volgt er een proces waarbij er door deskundigen gestreden wordt over de definitieve waarde Als de waarde minder blijkt te zijn dan het laatste door de gemeente gedane bod. komen de proceskosten voor rekening van de onteigende partij, anders voor die van de onteigenende partij Wanneer de boer bij de eerste rechts zitting alsnog ingaat op het gedane bod bedragen de proceskosten tot dan ruim f500,-- Want formeel verliest hij dan het proces Leusden 11 september 1973, Aktiecomité Knalgroen, p/a Arnhemseweg 300, Amers foort. m.i.v. 22 september Calabrie 12, Leusden C. tel 03496-2018. Bronnen: - „Onteigeningsrecht" door prof. Van Wijmen. suppl. 22 p 28-33. Uit geverij Kluwer, Deventer 1972. - idem, suppl 23 p 213-222 e - Wet op de Ruimtelijke ordening, ed. Schuurman en Jordens no. 64, uitg. Tjeenk Willink, Zwolle 1971. -„Grenzen van Leusdens Groei "van aktiecomité Knalgroen - „Zet artikel 19 de burger buiten spel?" publikatie Knalgroen (Leus der Krant nov. '72). - „Bouwrecht" nr 12; december 1972. Uitgeverij Kluwer en Samson - Verder bedanken wij prof mr. R. Crince le Roy voor zijn suggesties en medewerking niel meer (behalve lesen U behoed in u» bez»aiJ de gemeenteraad niel meteen., te verschieten u kunt een d», geschut nog achterhouden om l uw bezwaren bij GS ol de k. zo nodig te versterken vZ technische informatie over het van bezwaren herinner ik i, van Knalgroen in hel voriee van de Leusder Krant i p o Hi Galicie |5 Leilsden r ta M W Het is nu toch langzamerk, tot iedereendoorgedrongeDdatde bevolking en het milieubederf nationale ramp zijn u„. Daarom doet het zo wrang luguber aan. als het gemeente haar bestemmingsplan 2e fase bevolking presenteert in «0 hallelujastemming Zo va wat een feest, we worden kijk toch eens, wat we goei jullie belangen opkomen. Hel i te vergelijken met het cynisc een generaal die trots vercieï er alweer zoveel mensen zijE geschoten Ntuurlijk weet ik ook wel, steeds maar door meer natuu; moet verdwijnen voor huizen laten we ons dan alsjeblielt gc<e irp tel wust blijven, dat dit een uiterstt pla en onheilspellende zaak is zeker een gemeentebestuur de king in dit milieubesef voorgaat De hele sfeer van de nota adei oneerlijks, zo b.v. de talrijke van prachtige natuurgebieden,dj; moeten verdwijnen met dan optimistische bijschriften al' randje bomen zal gespaard i of dit rustieke plekje zal worden nomen in een stadspark Gtc; bestuur, begrijp nu toch eindelnk dat we niet getroost kunnen met hier en daar een groent (wat een afschuwelijk woord eig of een paar bomen hier en Waar we naar smachten is landelijkheid en ongerepte nalas als u dat ons niet kunt. bieda dan niet zo geforceerd opgelet een noodzakelijk kwaad. Maar u bent al evenzeer als te slachtoffer van de dictatuur v technocratie, die ons dwingt tot j meer steeds beter, steeds a totdat we stikken in de grotere vervuiling. Vele uit Uw nota verraadt deze rae teit bv dit op blz 8 .Bon is er een tendens te bespeuren, bij de behoefte aan aa^e woningen steeds groter woroi wil zeggen, dat de woningen s meer zullen moeten worden are? aan de behoeften van een geii van alleenstaanden) etc.". Z«e eigenlijk om te huilen wanldw mentaliteit gaan wij binnen me: lange tijd met zijn allen bliksem. De tweede fase, geen logisch, een pathologisch vervolg' J M; Galici Leusd 1 Dhr. v Veen van het buren derhoek gaf tijdens de heui donderdagavond als speciale gumenten aan waaruit zoai blijken dat uitbreiden tea C het Valleikanaal noodzak?!" rneest aantrekkelijke oplosss 2 De heer v. Veen ging in z't echter te ver doordat hi| ri migrerend uitliet over de die als specialisten de mï blijken te geven aan uitbreid het zuiden 3. De P P D was niet aan»?;; dus ook niet staande de verga de heer v. Veen van repliek - zodat dan de zaal mei lek« half-weters op z'n minslu' re objectiviteit zou zijn f?l 4 Zoals iedereen weel wal bel" taat is als twee special^ kontroversiele zaak toeliet ook dan duidelijk zijn ge»ee niet de argumenten (of sibfl gumenten) van specialist» 4 lossing kunnen bieden maar leen een beleidsbeslissing 'n gemeenteraad op grond vu de feiten en door iedere» stane informatie kan worden men. 5. Alle vragen naar de harde feiten bleven tijdess vergadering stelselmatig es- woord. 6. Een andere specialist ver»ip zijn argumentatie „met tijd" zou zijn en dat b# „verouderde begrippen" ken mag voor 'n wak W op z'n minst onnetjes zo zindelijk worden genoemd Kuilboer en .v Gnfthorst. L«

Leusder Krant | 1973 | | pagina 10