louwen over het Valleikanaal door publiek fel rehekeld 'rotest, swart op wit VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Voortaan europees herkenbaar als bondsspaarbanken vooralle geldzaken BONDSSPAARBANK jUWG 20 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT 11 2jduze werd er gelegenheid ge- vt vragen stellen. Hiervan werd :iools gebruik gemaakt. Aan- wilde de burgemeester alle 'laten stellen, waarna hij ze igewijze zou beantwoorden, jjt publiek ging daarmee niet Er werd dringend verzocht ,llijk antwoord te geven. De lm der Post ging hiermee ak- Isservenngen teer Van Norren wilde weten ;r het besluit is gevallen in de laarbi] reeds reserveringen •gedaan binnen de reeds uitge bannen van de eerste fase ten yde tweede fase, zoals in de g[g staat vermeld, iraag kwam aanvankelijk blijk- ;:rkeerd over, want de beant- :T, de stedebouwkundige Van der tïam op de proppen met de raarop de gemeenteraad het srplan goedkeurde: 27 februari •dat hij een aantal andere za- jr voren had gehaald, zoals de rota ruimtelijke ordening. De litum werd uiteindelijk - na- til van andere vragen waren en de heer Van Norren zijn Isrhaalde - niet genoemd Wel rerteld waar de reserveringen odi» waren: voor de aanleg van ierinslag. vpmerking over de a-centrale ran het hoofdcentrum, waar- i realisering van de derde fase lelijk zal zijn. ontlokte de heer rVeen een beschouwing, waar- nik werd gemaakt van verkla- têkeningen. ,,Ik moet hier na- j;k stellen, dat bij de PPD ïn- i de mening heeft geleefd, dat nie is van een a-centrale lig- ahet hoofdcentrum". De heer irVeen trachtte aan de hand van inden tussen wijk en winkel- nnte tonen, dat winkelvoorzie- 3 de plannen Lappeers enBrin- 3noodzakelijk zijn ,,De afstand ^Biezenkamp en hethoofdcen- ij noteerden de volgende tek- op protestborden, vooral tosten van het Valleikanaal inden: Geen inspraak vel een uitspraak: Nee - Drie maal gebouwd en tardstikke krom gesjouwd - Drie maal weg is geen rectit - Het is en blijft hier agra risch gebied - Eén keer weg voor de uit- treiding is meer dan genoeg - Alleen over mijn lijk lom je over de dijk - Wi] willen blijven voort bestaan - ist hier de mens en de na- r niet aan. De nachtegaal zingt [Mg zijn hoogste lied. beleeft men overal in sden niet. Plannen Lapeers en Brinken- 2 naar de maan. 1 buurtschap Hagenouw gaat tan de baan. P* wijzen bouwen niet in «i oosten - Hinden af van onze grond - H^boud dit prachtig gebied «aar de Leusdenaar geniet - Gemeenteraad doe een goe- daad - één uitweg- maak bewaarschriften - k noodklok luidt voor dit P'ed. Laat het geen doods tok worden Door het mis tig plan van b. en w. «ndt bezwaarschriften egen dit misdadige plan! - i i een pop, bungelend aan ,,lk was. het plaii van v w van Leusden., jeroordeeld door'de ver vaardigde burgers - Jjbjlft spandoek over de 'l Kanaalbrug: over de brug. nftüf aIs böuwen wilt °°et je terug. «ie Was spandoek gro- vernield door onbeken- trum is 1500 meter. We gaan uit van een gemiddelde loopafstand van 500 me ter van huis naar winkelvoorziening Dat betekent dat Alandsbeeker.Langen- beek te ver van winkelvoorzieningen verwijderd liggen. Daar zuilendus win kelcentra voor moeten komen. In Laa- peers en Brinkenstijn. Winkelvoorzie ningen in zuidelijke plannen (Munnik- hove, Claverenblad of Langenbeek) is ook geen haalbare zaak. Deze voor zieningen zullen teveel concurrentie ondervinden van het hoofdcentrum. Het zou dan een onevenwichtig geheel wor den en we komen daarmee beslist niet tegemoet aan de wensen en beloften die we hebben gedaan. Deze uitspraak werd gehonoreerd met een (zij het ietwat aarzelend) ap plaus. Bevolkingsprognoses Ir. Krekel: ,,U zei dat de voor ons liggende plannen gebaseerd waren op een groei van 34%. Als ik dit nareken kom ik op 340%. Op welke bevolkings prognoses voor de provincie Utrecht zijn deze plannen gebaseerd? Ik ver- verzoek u om cijfers voor de jaren 1980 en 2000". Deze vraag had heel w3t voeten inde aarde, werd aanvankelijk niet goed be grepen. Uiteindelijk begon de heerKwan- tes, de sociaal-econoom van de Leusdense stuurgroep aan een uit leg. Aan de hand van grafieken toonde hij aan, dat de bevolkings groei tegen de verwachting in, in het westen niet terugloopt. Tot het westen behoort ook de pro vincie Utrecht. Door de gemiddel de lagere woningbezetting en een gelijk kindertal, aldus de heer Kwantes, neemt de woningdruknog toe. Daarom moeten we nog blij ven bouwen". Toen de heer Kwan tes via de cijfertjes en grafie ken opeens in het Duitse Saarland terecht kwam, vond het publiek het welletjes. De heer Kwantes werd onderbroken met de opmer king: ,,Ik heb slechts twee cij fers gevraagd en niet een lezing over de Saarlandse bevolkings groei!" De heer Kwantes poogde nog even zijn relaas voort te zetten. ,,Wat ik wil aantonen is, dat het een hardnek kig misverstand is te veronderstel len, dat verminderde bevolkingsgroei direkt leidt tot een minder aantal be nodigde woningen...." Het werd hem niet gegund zijn betoog af te maken.' De aanwezigen zagen de noodzaak daar niet van in. De heer Krekel heeft ove rigens nog steeds geen antwoord op zijn toch zo simpele vraag gekregen. Inventarisatie boerderijen De heer Dijkstra wilde graag weten hoeveel agrariërs de dupe worden van de tweede fase als de plannen door zul len gaan. Ook wilde hij graag horen wat de toekomstmogelijkheden voor deze mensen zijn. Hij wees er nadrukkelijk op, dat niet het landschap, maar ook een aantal mensen persoonlijk wordt gedu peerd. Burgemeester Van der Post (tot grote, hoorbare verbazing van het pu bliek): ,,Er is nog geen inventarisatie gereed. Wel van het gebied ten oosten van het Valleikanaal. Dat zijn in totaal tien bedrijven. Hiervoor geldt de rege ling schadeloosstelling Bovendien krijgen agrariërs, die voor stads uitbreiding moeten wijken, bij voorkeur gelegenheid zich in de poldergebieden te vestigen om een nieuw bestaan op te bouwen. Alle mogelijke faciliteiten zul len daarbij worden verleend". De heer Van der Boom over de door de burgemeester naar voren gebrachte angst voor grondspeculatie ,,Wil dat zeggen, dat wij agrariërs, niet genoeg schadeloos worden gesteld?" Burgemeester Van der Post- ..Datis niet juist. De hoogte van de schadeloos stelling is in overeenstemming met de voorgeschreven normen. Bouwspecu- lanten willen nog wel eens hoger gaan, maar dat betekend dan wel, dat de grondprijzen voor de woningbouwen zullen worden opgeschroefd met alle ellendige gevolgen vandien". Artikel 19 Artikel 19 werd naar voren gehaald. De inspraak via artikel 19 komt in het gedrang. Burgemeester Van dpr Post ,,Als wij met juridische per- De protesten van de bevolking te gen bouwen ten oosten van het Val leikanaal worden de laatste dagen ver- fekte bestemmingsplannen hadden moe ten werken ten aanzien van de eerste fase, dan zou misschien nu het eerste huis zijn afgeleverd. Dan zou een groot deel van u hier in de zaal hier niet hebben gezeten. We hebben nu een groot aantal mensen aan een goede woning kunnen helpen" Een fiks aantal (nieuwe?) inwoners beloonden deze uitspraak met een ap plaus gezeld van tal van protest-borden en opschriften. Ter illustratie in dit num mer enkele van die opschriften. goed begrijpen. Na de oorlog, de inun datie en de bezetting is dit inderdaad de derde keer. Dat moeten we beslist niet vergeten en ons steeds voor ogen hou den! Op dit punt verdienen de agrariërs in dit gebied dan ook extra aandacht Als de door ons voorgestelde plannen doorgaan, zullen wij ons inzetten om de agrariërs, die moeten wijken, alle mo gelijke hulp te verlenen als zij hun be drijf elders willen voortzetten Veel leed onder agrariërs Medische begeleiding Eén van de aanwezige agrariërs, de heer Van Roomen hield een emotio neel betoog tegen de plannen over het Valleikanaal te bouwen. „Hebt u wel eens nagedacht over het leed wat u de Agrariërs aandoet?" zo vroeg hij de burgemeester. „Het is een intens treu rige zaak. Wel eens goed nagedacht over de ellende, die daar achter het kanaal is gebeurd? Als het doorgaat, wordt het derde keer dat we moeten wijken en nu dan voorgoed. Hij herinnerde aan de inundatie (overstromingen) tijdens oorlog en mobilisatie. „Tot tweemaal toe zijn de boeren in dat gebied op nieuw begonnen. Hebben hard moeten werken. Er werden nieuwe boerderijen gebouwd. Het zijn goede, vruchtbare landbouwgronden die wij na de oorlog opnieuw hebben bewerkt. Wij zijn ge hecht aan ons kleine stukje land. Het is ellendig voor ons en voor onze zonen als we nu opnieuw zouden moe ten wijken. Na de oorlog krijgen we nu de kwelling van de gemeente, die ons de gronden af wil nemen. Ik hoop, dat we daarvoor gespaard zullen blij ven!" De heer Van Roomen kreeg een da verend applaus van de aanwezigen Burgemeester Van der Post haakte er onmiddellijk op in: ,,Ik kan dit heel Dr. Lantink: „Ik wil het gemeente bestuur danken voor het prachtige foto- boekwerk dat ik mocht ontvangen. Daar door weet ik nu eindelijk precies waar we aan toe zijn en ik heb het nog zwart op wit ook. Er wordt wel erg gemakke lijk gepraat over de agrariërs die moe ten verdwijnen door de uitgroei van Leusden. Ik heb in praktijk nu zo'n 200 mensen meegemaakt, die het slachtof fer van de verstedelijking zijn gewor den. Hierbij waren tenminste tien boe rengezinnen, die niet afgekocht konden worden metgeld Die moesten volkomen medisch begeleid worden. Ik zou het ge meentebestuur eens willen aanraden om zich in te denken, wat het betekent om van beroep te moeten veranderen. Ik heb daarvoor wel enkele suggesties. Wat denkt de secretaris er bijvoorbeeld van, als hij zou worden aangesteld als beheerder van de Schoolsteegbosjes? Of de burgemeester als vroedman(vroed vrouw kan niet) in het nog op te richten medisch centrum?" Burgemeester Van der Post .,U had veel eerder kunnen weten wat er in Leusden staat te gebeuren. De plannen stonden in 1969 al zwart op wit Wat de medische begeleiding betreft: ikvind het bijzonder jammer dat het nodig is. Een bijzondere aanpak kan wellicht tot goede resultaten leiden Aan de andere kant, wat denkt u van de woningzoekenden0 Wellicht kunt u daar nog meer narighe den over vertellen.. Bewuste misleiding Mevrouw Ter Cock:Ik woon nog niet zo lang in Leusden Zo'n anderhalf jaar geleden kwam ik in een van de huizen aan de Kanaalweg te wonen. Door de ambte naren van de gemeente Leusden werd mij in de afgelopen periode meerdere malen op het hart gedrukt, dat ik voor al niets aan de woning moest verande ren, omdat daar zeer streng op zou wor den gelet. Het was niet toegestaan, om dat het agrarisch gebied betrof.. Dat is nog maar nauwelijks een jaar gele den, dat mij dat zo nadrukkelijk werd verteld Dat noem ik opzettelijke mis leiding en dan gebruik ik er nog een mooi woord voor!" Een gejuich en een donderend applaus was haar loon. Burgemeester Van der Post: „De geldende bestemmingsvoorschriften zijn er om toe te passen. Dat is wet. De huidige bestemming is agrarisch ge bied. Ook al zijn er dan ontwerp-be- stemmingsplannen die anders luiden, dan moet de huidige bestemming wor den gehandhaafd totdat de nieuwe be stemmingsplannen zijn goedgekeurd. Dat heeft beslist niets met misleiding te maken!" Afweging van belangen De heer Bergsma „Wilt u de afwe ging geven van uw argumentatie om het zij ten oosten van het Valleikanaal te bouwen, hetzij naar het zuiden uit te breiden? In welk opzicht is het ooste lijk gebied meer kwetsbaar dan het zui delijk gebied0" De heer Van der Veen- „Dat is een gevoelige materie" Hij begon te ver tellen over het inpassen van de bestaan de boerderijen in de nieuwe woonwijken, maar dat was de vraag niet. De heer Bergsma ,.Ik wil graag een vergelijking" Rapport De heer Van der Veen: „Er is geen biologische inventarisatie gemaakt. Dat is een bijzondere tijdrovende bezigheid. Maar het zou echter nog wel moeten ge beuren". De heer Alleyn van de Stichting Na tuur en Milieu uit Amsterdam (mede samensteller van Knalgroen's rapport „Grenzen van Leusden's groei"): ,,U zegt dat er geen inventarisatie is ge maakt. Als u het rapport van Knalgroen zou hebben gelezen zou u beter weten. Daarin staat wel degelijk een biolo gische inventarisatie van de desbetref fende gebieden". Aanpassing natuur De heer Van Veen: „Het is overigens gebleken, dat het met de verpaupering van de natuurgebieden best mee kan val len. Een goed voorbeeld is Nieuwkoop. Daar is de natuur instaat gebleken zich volledig aan te passen aande nieuwe si tuatie". Opmerking uit de zaal. „Aanpassen is veranderen! De natuurgebieden moe ten gewoon in dezelfde staat blijven" De heer Bergsma kreeg overigens geen antwoord op zijn vraag. De heer Rombouts „Ik lees nu in de brochure, dat de Noorderinslag vier baans-weg wordt. Nog geen twee jaar geleden stelde de toenmalige wethou der Bijleveld nadrukkelijk, dat deze weg twee-baans zou blijven Ik wil hiermee aantonen, dat we uitspraken van deskundigen en bestuurders nog niet eens kunnen vertrouwen. De Noor derinslag is nu al een racebaan. Vrij wel niemand houdt zich aan de maxi mum snelheid. Als het een vierbaans- wevwordt. hebt u in ieder geval een le ge woning meer, want dan vertrek ik uit Leusden". De heer Wagenaar (verkeersdeskun- dige - niet de wethouder!): Er is sprake van ruimtereservering. De aan leg van nog twee banen is afhankelijk van de noodzakelijkheid" Krepeergevallen De heer Woudstra: „Ik hoor dat de burgemeester zo begaan is met de wo ningzoekenden. De groei van Leusden gaat uit boven het gemiddelde. Dankzij de agressieve verkooppolitiek van ont wikkelingsmaatschappijen is Leusden een luxe stad aan het worden. U wilt toch niet beweren, dat die geforceerde groei alleen maar voor dekrepeer-ge- vallen is bedoeld?" Burgemeester Van der Post „De groei van Leusden geschiedt in opdracht van de hogere overheid in het kader van de gebundelde de concentratie. Dat is een wijze maatregel. Wij in Leusden bouwen momenteel woningen voor het Eemland-gebied en voor de Utrechtse Heuvelrug. Aanvankelijk kregen we vrijwel geen woningwet woningen toegewezen Wij waren toen genoodzaakt meer andere wo ningen te bouwen Nu ligt dat anders en zal het gemiddelde rond de veer tig procent liggen. In het plan Cla verenblad zelfs boven de 40%" Termijn verlengen De heer Acherman: „Er kan geduren de een periode vanéén maand bezwaar schriften worden ingediend Ik vind die tijd wel erg kort om vijf bestemmings plannen goed te kunnen bestuderen. Kan die periode niet verlengd worden? En waarom zijn er geen aspektgroepen in gesteld die een diskussienota zouden hebben kunnen opstellen ten aanzien van het groeitempo van Leusden, de om vang, de onderlinge situering, de in richting en de volgorde van bouwen0 Dat lijkt mij in dit verband nuttiger en noodzakelijker dan de aspektgroepen voor het invullen van de plannen, hoe goed dat op zich ook is". Burgemeester Van der Post: „Eén maand is nu eenmaal de wettelijke ter mijn" De heer Kippers. „We moeten nog ontzettend veel leren over inspraak. Ik heb in de voorschriften niets kunnen le zen over de bevoegdheden van de as pektgroepen". Burgemeester Van der Post: „De uitwerking is een bevoegdheid van het gemeentebestuur. Dat is nodig om de nodige flexibiliteit te kunnen behouden. De resultaten van de aspektgroepen zul len met de raad worden doorgenomen. Het is de bedoeling, dat wat de inspraak betreft, het gemeentebestuur verder gaat dan de wet voorschrijft". De heer Kippers: „Dat moet dan in de voorschriften worden opgenomen" Stedebouwkundige Van der Veen: Dat kan ook via een raadsbesluit We heb- ven slechte ervaring-met de andere me thode" De heer Hessels. „In de PPD-bijla- ge staan grotendeels bezwaren tegen bouwen ten oosten van het Valleika naal" Burgemeester. „We hebben ook niet onder stoelen of banken gestoken, dat dit het geval is, maar dat wil niet zeg gen, dat het in de verdere fase het ge val zal zijn. De contra-argumenten zijn grondig bekeken en weerlegd De toe komst zal uitmaken, wie gelijk heeft gehad" Verouderd standpunt van de PPD De heer Hessels „U stelt, dat de richting waarin wordt gebouwd a prio ri een bevoegdheid van het gemeente bestuur is, noemt u dat weerleggen?" Van der Veen. „Het hoofdcentrum hoef' niet bepaald centraal te liggen. Het standpunt van de PPD is een ver ouderd standpunt". De heer Baars „Waarom zo'n haast met bouwen0 We kunnen beter wachten op nieuwe gemeenteraad. Dat zal dan een betere afspiegeling zijn van de be volking dan de huidige". Burgemeester: „Als we dit gaan uitstellen, dan komen een heleboel mensen, die hier graag - evenals u - zouden willen wonen, niet aan de beurt komen". De heer Willemsen: „Hartelijk dank voor het kostbare fotoboekwerk dat u ons toezond Uw argumenten voor het bouwen ten oosten van het Valleika- naal gelden ook voor bouwen naar het zuiden. Wat dacht u dat er zou gebeu ren, als het grondwater-peil wordt verlaagd0 Er zal dan een geheel andere ecologie komen De situatie wordt veel te mooi door het gemeentebestuur voor gesteld'" Van der Veen „Het is een stukje realiteit De huisvesting in Nederland moeten we afwegen tegen ons milieu. De ene keer geven we de voorkeur aan de huisvesting, de andere keer aan het milieu". Hij stelde ook nog dat stede bouwkundige plannen niet beginnen met het tellen van boerderijen De heer Peddemors zette alle pro blemen nog eens op een rijtje en kwam tot de konklusie, dat het in feite ging om de volgorde waarin gebouwd werd. Omvang uitgroei blijft zoals vastgesteld De heer Zuiderhoek bevestigde dit „De omvang kan door niemand worden teruggebracht Wat eenmaal is vast gesteld wordt uitgevoerd Alleen de volgorde blijft ter diskussie". De stedebouwkundige bracht nog naar voren, dat er ook een mogelijkheid was om een nieuw gedeelte Valleika naal te graven om de bebouwing heen. „Het oude gedeelte kan dan bijzonder aardig worden ingepast in de bebouwing, terwijl het nieuwe kanaal een uitsteken de begrenzing zal vormen tussen ver stedelijking en natuurgebieden" EIS De laatste stem was van een agra riër, die de hele avond al had getracht er tussen te komen. Hij kreeg nu zijn kans. „Wij eisen hier radicale opheffing van het bouwen ten oosten van het Val leikanaal"! Een noodkreet, geslaakt met de vuisten omhoog Hij kreeg het laatste applaus van de avond Burgemeester Van der Post besloot de bijeenkomst met de dank aan ieder een, voor hun konstruktieve bijdrage aan deze avond. o.a. salarisrekening pensioeninning betaalcheques spaargirorekening premie-spaarregelingen ambtenaren-spaarregeling termijnsparen effecten buitenlands geld verzekeringen hypotheken persoonlijke leningen

Leusder Krant | 1973 | | pagina 11