anval gemeentebestuur opgekomen publiek opende rontale ENORME BELANG STELLING VOOR DE PLANNEN Gemeente Leusden nu echt Europees. Commentaren/ neningen ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN atelier erico oorthuis Nog geen abonnee eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 20 september 1973 - 5e jaargang no. 22 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Redaktie: BERT VOS (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In vergelijking met alle voorgaan de bestemmingsplannen van de gemeente Leusden, trekkende vijf globale ontwerp bestemmings plannen voor de tweede fas - een enorme belangstelling v het Leusden's publiek. De tervisie legging op zaterdagmorgen is een succes geweest. Meer dan zestig mensen maakten van deze gelegenheid gebruik! Ook dins dagmorgen, tijdens de markt in Leusden, is de belangstelling enorm geweest. Ongeveer 70 mensen kwamen toen naar de afdeling Stadsontwikkeling om Leusden's toekomstige groei na der te bestuderen. De belangstel ling werd na de voorlichtings avond, vorige week donderdag, iets minder. Het experiment om de plannen ook buiten openingsuren ter visie te leggeD zal vanavond worden herhaald (donderdag) van 19.30 tot 21.45 uur. Bovendien zal de afdeling Stadsontwikkeling ook volgende week vrijdagavond 28 september voor publiek zijn ge opend, eveneens van 19.30 tot 21.45 uur. Omdat het dan koop avond is en veel mensen toch in de buurt zijn, is dat een ideale gelegenheid om de plannen te be studeren. publiek was daar zichtbaar en hoor baar niet van gediend. Drs. Padmos hakte de knoop door en vroeg een motie van orde te mogen stellen. ..We geloven graag, dat de nieuwe wijken en stadscentrum erg mooi zal worden en dat de aspektgroepen daarbij uit stekend werk kunnen verrichten, maar daarvoor zijn we hier niet gekomen. Het gaat hier om globale ontwerp-bestem- mingsplannen en daar willen we over praten!" Hij werd ovationeel onder steund door het publiek. De heer Zuiderhoek: ,,Ik ben er u erkentelijk voor, dat u het met mij eens bent, dat er mooie wijken zullen ko men". Hij had er overigens geen be zwaar tegen niet verder te gaan met zijn toespraak. Hij kreeg toestemming van de burgemeester om te gaan zit ten. Deze kondigde de pauze aan. Meer over de voorlichtings avond op pag.ll Tweede fase op pag. 7en 9 VOOR. BETAALBARE BETROUWBAARHEID Teakhouten schalen zoals fruitschalen, slabakken en komkommerschalen met couverts. Treekerweg 44, Leusden Teleloon 03498-1905 De boerderij Groot - Hagenouw in het uitbreidingsplan ten oosten van Valleikanaal. (foto Janus Visser) VOORLICHTINGSAVONDJE Vorige week donderdag barst te het Hervormd Centrum bijna at haar voegen en dat is in Leusden een weinig voorkomen- fe gebeurtenis. Dat zoiets kon lebeuren tijdens een gemeente lijke voorlichtingsavond, is een teer verheugend verschijnsel. Hel betekent niets meer en niets Bloder, dat de bevolking van Leusden geen plannen meer laat afvoeren zonder zelf de nodige topraak te hebben geleverd. Het iemeentebestuur zal het er be slist moeilijk mee hebben gehad, tot tl) de externe deskundigen cp beleidsvragen liet antwoor- ieD (een typisch Leusden's trek- k) viel minder In de smaak, tos Inziens voeren externe des- hndlgen alleen maar het beleid 'u het gemeentebestuur, van de r«d, uit. Meer niet. Het waarom to die opdracht, dat is een zaak to de gemeenteraad met b. en Het is logisch dat deskundigen utwoord geven op vragen, die op to terrein liggen, zoals plano- tyie. Maar als er vragen wor- kn gesteld over de snelle uit roei van Leusden dan dient het iemeentebestuur zelf exact te 'eten, op basis van juiste prog noses en statistieken, waarom kt zo snel moet. Deskundigen 'erliezen zich te snel In inge heide uitleggingen die alleen fe bevatten zijn voor snel den- Ne andere deskundigen. Zoiets lebeurde ook donderdagavond. Overigens was net een «jzonder boeiend avondje. Met jwrlichting? In zekere zin. Voor pelde partijen Bert Vos. Lees dan onze aanbieding op Pagina 12 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vijf globale ontwerp-bestemmingsplannen hebben in Leusden de rust wellicht voorgoed verdreven. De kreet: „Leusden wordt slaap stad" is daarom wel erg voorbarig, want de Leusdenaren hebben vorige week donderdagavond in het Hervormd Centrum er duidelijk blijk van gegeven niet te zijn ingeslapen! Het door het gemeentebestuur georganiseerde voorlichtings- gebeuren werd door de massaal opgekomen burgerij binnen de kortst mogelijke tijd van karakter veranderd. Bijna vierhonderd mensen - voornamelijk tegen standers van de rigoreuze uitbreidingsplannen van het gemeentebestuur - hebben enkele uren lang een frontale aanval gedaan op het beleid van b en w, dat - blijkens de talrijke uitspraken - in bijzondere slechte aarde is gevallen. Van de voorlichting, zoals het gemeentebestuur zich dat wellicht had voorgesteld, kwam weinig of niets terecht. De keurige, gekleurde kaarten van de vijf plannen werden nauwelijks bekeken of gebruikt. Pogingen van externe deskundigen om enige uitleg te geven over het waarom, werden op deskundige wijze in de kiem gesmoord. De algemene inleiding van de stedebouwkundige van de gemeente LeuSden, de heer Zuiderhoek, werd onderbroken door Knalgroen-vertegenwoordiger drs P. Padmos, daarbij bijzonder actief gesteund door het publiek. De heer Zuiderhoek kreeg toestemming van de voorzitter om zijn betoog te eindigen. Hetzelfde lot onderging de sociaal-econoom drs Kwantes, die op een vraag ten aanzien van de bevolkingsprognoses via statistieken terecht kwam in het Duitse Saarland. Dat ging het publiek echt te ver en de heer Kwantes werd verzocht antwoord te geven op de gestelde (simpele) vraag. Dat kon hij blijkbaar niet, zodat ook zijn betoog abrupt werd beëindigd. De enige, die zijn betoog zonder al teveel interrupties kon voortzetten en afmaken, was burgemeester Van der Post, die onder het motto: ,,Uit de botsingen der meningen treedt de waarheid naar voren" het publiek verzocht de problemen en de vragen zo nuchter en zakelijk mogelijk naar voren te willen brengen. Dat gebeurde ln het algemeen dan ook. De gestelde vragen blonken uit door de duidelijkheid, maar kwamen bij het gemeentebestuur blijkbaar slecht over, omdat de antwoorden lang niet altijd dezelfde kwaliteit als de vragen hadden. Vaak moest een vraag meerdere malen herhaald worden, alvorens het werd begrepen. Overigens lag dat meestal niet aan het gemeente bestuur, want die liet de beantwoording voor een deel aan de externe deskundigen Van der Veen (stedebouwkundige) en Kwantes (sociaal-econoom) over. Deze procedure viel bij het publiek niet in goede aarde. ZIJ wilde de typische beleids vragen vooral door het gemeentebestuur beantwoord zien. Tal van raadsleden hebben de avond ter plaatse meege maakt. ZIJ hebben van nabij kunnen ervaren hoe belangrijk kontakt tussen bevolking en hun vertegenwoordigers is. Kortom: de felle, actieve, soms agressieve reacties van het publiek, het goede tegenspel van de verschillende vragenstellers en de reacties daarop van het gemeentebestuur en haar externe deskundigen, maakten deze voorlichtingsavond tot een bijzonder boeiende aan gelegenheid. Het waren vooral de tegenstanders van de bestemmingsplannen die duidelijk blijk hebben gegeven van hun aanwezigheid. Merkwaardig genoeg heb ben we erg weinig voorstanders kunnen beluisteren. Naafloop van de bijeenkomst deelden leden van aktlegroepen en particulieren aanplakbiljetten uit, waarop staat aangegeven, waar de dlchtstbijzinde „eerste hulppost voor het indienen van bezwaarschriften en hulp daarmee" was te vinden. Er was veel belang stelling voor Zoals gezegd opende burgemeester Van der Post met een inleidend woord over de totale problematiek van de tweede fase. Hij trachtte het emotio neel geladen publiek (er zaten ook veel agrariërs in de zaal als de enige direkte belanghebbenden) uit te leggen, waarom het gemeentebestuur heeft ge kozen voor de nu ingezette procedure. Waarom direkt ontwerp-bestemmings plannen en niet eerst een diskussie- nota zoals bij de eerste fase het geval was? Waarom onteigeningsplannen9 De angst voor grondspeculatie bleek de belangrijkste oorzaak En die angst was niet ongegrond, want een niet on belangrijk deel van het uitbreidings gebied is nog niet ln handen van de gemeente. Ervaringea o.a. in Bunscho ten en Barneveld hebben het gemeen tebestuur geleerd om uiterst voor zichtig te werk te gian. Vandaar, dat er niet van te voren over kon worden gediskussieerd. Vandaar de geheim houding. Vandaar direkt vijf ontwerp- bestemmingsplannen (globale) en van daar de onteigeningsplannen voor de uitbreidingsgebieden. Burgemeester Van der Post bracht duidelijk naar vo ren, wat de nadelen zijn als de grond Vooral dit laatste argument verwerk te heel wat hilariteit onder het publiek. Reaktie uit de zaal: „Met de inspraak is het momenteel ook met zo best gesteld! Burgemeester Van der Post. „Door dat we tegelijk met de globale bestem mingsplannen onteigeningsplannen voor hetzelfde gebied ter visie hebben gelegd zijn bovenstaande bezwaren komen te vervallen. Het onteigenen van grond, aangekocht door derden, is nu wel mogelijk geworden." Geen geheim Knalgroen-opmerking uit de zaal: „Zo erg geheim is de hele zaak nu ook niet geweest. Al meer dan een half jaar geleden wisten we van de plannen om over het Valleikanaal te bouwen Als wij dat hebben geweten, zou een uitgekookte grondspeculant dat dan niet hebben ontdekt9" Burgemeester Van der Post ging daar niet op in Hij vervolgde zijn inleiding met een kort overzicht van de procedure, welke met de aspekt groepen zal worden gevolgd. „De re sultaten van de aspektgroepen zullen in de raad worden besproken, waarna de globale ontwerp-bestemmingsplan nen zullen worden uitgewerkt en zul len worden gerealiseerd. Omvang van Leusden De heer Van der Post hield vast aan de cijfers, genoemd in de popu laire versie en ook in andere ge meentelijke publikaties. wat betreft de uiteindelijke omvang van Leusden in het jaar 2000. „Er wordt steeds door tegenstanders van de uitgroei van Leus den gesteld, dat de prognoses van het gemeentebestuur berusten op ver ouderde gegevens. Dat is niet juist. Oorspronkelijk was er sprake van een voor uitbreiding niet via het gemeen telijk grondbedrijf gaat, maar via bouw- exploitanten en ontwikkelingsmaat schappijen: 1. Het uitvoeren van de stedebouw kundige concepties volgens de visie van het gemeentebestuur zal enorm worden bemoeilijkt zo niet onmoge lijk worden gemaakt. Immers, de bouwexploitant beslist zolang deze de voorschriften opvolgt. 2. Regionale bouwstromen kunnen dan - zoals de bedoeling is - niet worden uitgevoerd De woningnood in de regio Eemland zal dan nog groter worden 3. Het is da i onmogelijk het bouw- tempo te bepalen De bouwexploi- tanten doen dat. 4. Er kan door het gemeentebestuur geen invloed worden uitgeoefend op de bouwproduktie. 5. Het realiseren van algemene voor zieningen en vooral het tijdstip waarop dit gebeurt, zal dan een zaak van de bouwexploitanten(grondeige naars) zijn. 6. Financieel zal de gemeente aanzien lijk minder armslag hebben. 7. De inspraak kan men dan rustig ver geten. stedelijke uitgroei op de plaats van Hamersveld tot 100.000 inwoners. In middels is dit cijfer - mede in ver band met de steeds verminderde be volkingsgroei - teruggedraaid en via 65.000 door de raad vastgesteld op 40 000 tot 45.000 inwoners in het jaar 2000. Mocht uit de binnenkort te ver wachten bevolkingsprognoses voor de provincie Utrecht blijken, dat onze plannen gebaseerd zijn op verouderde gegevens, dan ze len wij hierover over leg plegen mei de hogere overheid. Het is echter bekend, dat in de pro vincie Utrecht de bevolkingsgroei min der snel terugloopt dan elders in Ne derland. Het is gebleken, dat op grond van die prognoses de bevolking van de provincie Utrecht in 2000 met ongeveer 34 procent zal zijn gestegen. Dat is duidelijk boven het landelijke gemiddel de. Daarom kunnen voorlopig die 34 procent voor de agglomeratie Amers foort worden aangehouden en zullen de cijfers voorlopig niet hoeven te worden herzien Wat betreft het toch bouwen ten oosten van het Valleikanaal in de tweede fase noemde de burgemeester de argumen ten die daarvoor pleiten en die ook zijn genoemd in de gemeentelijke voorlich tingsbrochure Groeitempo De dienst Gemeentewerken is verleden week druk bezig geweest methetplaat- sen van de nieuwe aanduidingsborden, die bij het binnenkomen van de bebouw de kom van de gemeente Leusden u er op attent maken dat Leusden tot de Europese Gemeente behoort. (foto Janus Visser) „Uit de prognoses blijkt, dat het gewest Eemland in 1976 circa 4000 woningen achter zal zijn op het voor gestelde woningbouwprogramma. Ook in 't Gooi zal men op eigen gebied niet voldoende woningen kun nen bouwen Daarom is het geen wonder, dat het bouwtempo in Leus den twee jaar geleden op verzoek van de provincie en de direktie Volks huisvesting Utrecht is versneld." Aldus de heer Van der Post. Openbaar vervoer Er zijn plannen van de autofabriek DAF te Eindhoven voor een operatio nele „transurbanlljn", een alterna tieve oplossing voor het conventio nele railsysteem. De minister van verkeer en waterstaat heeft DAF mee gedeeld, dat een dergelijke lijn in aanmerking zou kunnen komen voor een rijksbijdrage volgens de regeling, die geldt voor gemeentelijke werken t.b.v. openbaar vervoer. DAF zal nog eind dit jaar een in details uitgewerkt voorstel bij de betrokken overheids instanties indienen voor de realisatie van een operationele trans-urbanlijn. Dit non-conventionele openbaar rail - vervoerssysteem volgens het elektro magnetische principe, waarbij het voer tuig zich zwevend boven zijn baan voortbeweegt, heeft de belangstelling gewekt van het Leusdens gemeentebe stuur. Burgemeester van der Post deelde op de voorlichtingsavond mee, dat het gemeentebestuur daarom kon- takt heeft opgenomen met DAF. Zoals bekend pleit Knalgroen al enkele jaren voor het realiseren van een rail- verbinding tussen Leusden en Amers foort om het groeiende auto-verkeer terug te kunnen dringen en daardoor de S10 overbodig te maken De mede deling van burgemeester Van der Post werd echter niet met blijdschap ontvan gen: enkel hoongelach was de reaktie van het publiek. Aspektgroepen De stedebouwkundige van de gemeente Leusden, de heer Zuiderhoek, kreeg daarna de (ondankbare) taak om een algemene uitleg over de plannen te geven. Hij stortte zich daarbij echter in lyrische bewoordingen op de pro blematiek van de aspektgroepen. Het

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1