Serste steen voor 18 >ej aarden woningen automobilisten negeren aak verkeersbrigadiers lerste aanzet nieuwe jeeltuin ..Blijhof* De vrede bij u thuis Speelzaal kan zonder subsidie niet draaien HEROPENING DISCO DANCING KPO-bij eenkomst en zuidvruchten KJP.O. startte haar nieuwe seizoen met goede modeshow ACHTERVELD: Kaartseizoen 1973-1974 van start KAART AVOND VREDESWEEK 1973: EHBO -cursus FINANCIEN TROEF OP VERGADERING VAN DE TREEKLOPERTJES Contributie verhoogd Opbrengst collecte kanker bestrijding Bekeuringen in Lensden/C. hielpen niet.... HERFSTSHOW VAN COEN V. D. BERG DERDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT HTERVELD - Donderdagmiddag ntember werd naast het katho- bejaardentehuis Sint Jozef de steen gelegd voor de in aan lijnde 18 bejaardenwoningen, [wr Jansen uit Achterveld heette iju hoedanigheid als voorzitter tel bestuur, alle aanwezigen na- bet bestuur van harte welkom. ,ljn welkomstwoord vertelde de ir dat hij een hartewens van bier in vervulling zag gaan njn teveel bejaarden die nog Mer vitaal zijn, in bejaarden- n Velen van deze bejaarden zich beter thuisvoelen in een buisje Door het bouwen van 18 woningen geloof ik dat wij garden op sociaal gebied hel- aldus de pastoor. Hij vertelde dat het oorspronkelijke aan- j"D"l2 woningen wegens de grote op 18 is gebracht Momenteel ;r reeds 29 a 30 aanvragen bin nengekomen van bejaarden, voorna melijk uit Achterveld De pastoor vond dat door middel van het bouwen van deze woningen meegewerkt werd aan het geluk en het welzijn van de bejaarden Hierna nodigde hij de burgemeester uit tot het leggen van de eerste steen Alvorens toe te slaan"1 zei de bur gemeester onder meer. dat hij hoop te dat de 18 gezinnen die in deze wo ningen komen wonen gelukkig gemaakt zullen worden Hij wenste het bestuur nog veel geluk toe en legde na zijn korte toespraak de eerste steen, bij gestaan door een vakman Na de legging bedankte pastoor Jan sen alle aanwezigen en vooral allen die meegewerkt hebben om de - tot nu toe - verezen bouwselen tot een succes te maken De burgemeester kreeg als geschenk de troffel en een geschenk aangeboden terwijl zijii vrouw een boeket bloemen kreeg. Abusievelijk meldden wij dat de eer ste steenlegging plaats zou vinden op woensdag 12 september Burgerlijke Stand LEUSDEN - Geboren: Jan, z.v. A Hansman en W vanMaanen, Postweg 8 Ondertrouwd: te Leusden: Frans Cornells Veldhuizen, Burgweg 1, Odijk en Dirkje Apeldoorn. Rozendaallaan 5, Leusden, Petrus Tolboom, Hessenweg 197, Leusden en Gijsberta Johanna Maria Verhoef, Hessenweg 66, Leus den, Gerrit Cornelis Brouwer, Lange- steeg 10, Leusden en Eva Gerritje Haanschoten. Coorenhertlaan 28, Amersfoort. Gehuwd: H G. de Ruig enR. Luigjes m.i.v. a.s. zondag 23 september iedere zondagmiddag. in „Ons Gebouw" te ACHTERVELD. M.m.v. DJ. Harry Visser. Aanvang 2 uur. ACHTERVELD - De eerste bijeen komst van de K O.P. afdeling Ach terveld is goed bezocht. De voorzit ster, mevr van Wienngen was daar USDEN, Ansfriduslaan - Hoewel f^lluin van ..Blijhof" officieel sloten hebben al veel kinderen uit- gerd, hoe de speelberg aanvoelt far grote trap van bielzen en gebouwde springschans. Voor de fioordelijke man, Gerard Boog- eo zijn medewerkers is dit een l bewijs, dat de vormgeving van de tuin in ieder geval aanslaat jeugd waarvoor dit alles werd icht Het paradepaardje van de nieuwe tuin nl het waterspeelelement met een heuse zwengelpoinp, kan worden gerea liseerd door het aanbod van de firma Schoonhoven om kosteloos een put te slaan voor het benodigde water ..Blijhof" is er altijd van uitgegaan, dat de plaatselijke middenstand niet de aangewezen groep is. die steeds maar weer voorop moet lopen met het ver lenen van hulp en materialen Nu uit deze groep zo spontaan wordt aan geboden om mee te werken aan het realiseren van een fijne speeltuin voor de kinderen van Leusden, ts het woord De eerste zending materiaal voor de nieuwe elementen is al aanwezig. Elke zaterdagmorgen van negen tot twaalf uur wordt in ieder geval gewerkt in de tuin en aan het gebouw, dus een vrijblijvend bezoekje om eens te zien wat er gaande is kan in die uren altijd worden gebracht Mocht iemand nog een originele zwengelpomp over heb ben voor het genoemde pronkstuk, het waterspeelelement, graag een tele foontje naar Gerard Boogmans, 03496- 2235. Jeugdbeweging LEUSDEN-CENTRUM - Dinsdag avond 25 september wordt door de Jeugdbeweging het nieuwe kaartseizoen 1973-1974 geopend Net zoals vorig jaar zal er 7 avonden worden gespeeld Men kan kiezen uit twee mogelijkhe den, namelijk schutjassen en klaver jassen. De avonden worden gehouden in "t Ros Beyaart en om 19 30 uur beginnen Voor iedere spelavond worden prijzen beschikbaar gesteld Ook zal in be paalde leeltijdsgroepen weer om het kampioenschap worden gestreden Op deze avonden kan iedere liefheb ber of liefhebster van een van beide spelvormen terecht Iedereen is dus van harte welkom redaktie van de Leusder Krant leerde al enkele rnalen, dat de verder aan de ouders gdiogen om mee te helpen bij het tun van de nieuwe speeltuin niet ilnjk w aren Ook het bestuur doet BOgelijke moeite orn de Leusden iers te betrekken bij de werkzaam - Hoewel de medewerkers elkaar leeds niet in de weg lopen is het tfiasme nog niet verdwenen In deel. naast de afronding van de •konstruktie wordt deze winter A opknappen van het klubgebouw verkprogramma genomen, zodat M haard en tuin volgend voorjaar tuna forma aan de Leusdense kan worden aangeboden Een an van ..Blijhof", de firma Scha- .ïmuleerde dit enthousiasme door materialen voor de opknapbeurt mi flinke korting aan te bieden. !e verschaffing van de benodigde ien en technische hulpmiddelen als burendienst om niet in het itzicht gesteld ACHTERVELD - Op vrijdag 21 sep tember a s. wordt in Hotel ,,De Ros kam de eerste kaartavond van het nieuwe seizoen gehouden Naast het traditionele schutjassen zal er met ingang van dit seizoen ook klaverjas sen in wedstrijdverband gespeeld wor den. Bij voldoende deelname zullen voor belde kaartspelen afzonderlijke tel lingen worden toegepast. Er zullen zeven spelavonden worden gehouden waarvan er zes tellen voor. de competitie. le<Jer nee de goede buur weer eens tegenover de verre vriend rheid werd irsle aanzet van de speelberg (foto Leusder Krant). wedstrijdavond zijn er fraaie prijzen beschikbaar. Aan het einde van het sei zoen zijn er voor de best geklasseerden van het totaalklassement ook nu weer bijzonder waardevolle prijzen ter beschikking De kaartavonden van gen aan om 20.00 uur LEUSDEN - Van 23-30 september is het vredesweek, dit jaar met als thema ,,de vrede bij u thuis" Reeds in mei is een interkerkelijke werk groep aan de voorbereiding van deze week begonnen. Omdat het thema „De vrede bij u thuis" is, leek het de werk groep zinvol om te werken vanuit eenheden waarbinnen men zich thuis- voelt, voor een gedeelte thuis is. nl de verenigingen. Alle verenigingen in Leusden zijn benaderd en verschillende hebben po- sitiel gereageerd op de brief die hen werd toegestuurd Zo zullen in of rond de vredesweek de voetbalvereniging Roda'46 (woens dag 26 september) de vrouwenvereni ging Tryfosa (donderdag 27 septem ber) en de N.C.V.B (begin oktober) aandacht besteden aan de problema tiek rond de vrede Verenigingen die alsnog aandacht willen besteden aan de vredesweek kunnen contact opnemen met mevr. Dijkman, Gironde 14, Centrum tel 2439 Ook de scholen zijn door de werk groep benaderd en hebben voor hen bruikbaar materiaal ontvangen Uit werkstukken van de scholen, de Rudolphstichting en van Don Bosco zal een tentoonstelling worden gehou den in de Til in Leusden-Centrum In plan de Wetering zal men zich in een gesprekskring uitgaande van de Gereformeerde Kerk reeds op 20 sep tember (vandaag!) bezinnen op het the ma ,,De vrede bij u thuis Inlichtin gen mevr. Dijkman, tel. 2439 Op vrijdag 28 september zal een gezamenlijke bijeenkomst plaatsvin den op de Rudolphstichting tussen jon gelui van de vereniging Sola Fide, de Glind, en jongelui van 16-25 jaar uit Leusden. Vertrek voor de Leusde- naren om 19.00 uur vanaf het Hervormd Centrum Het ligt in de bedoeling om dan gezamenlijk naar de Glind te fietsen. De vredesweek begint met een vre- dessamenkomst in de r k kerk in Ach terveld op zondag 23 september en zal worden gesloten met een samen komst op zondag 30 september Aan vang van beide samenkomsten is 19 00 uur. In Achterveld zullen pastoor Jansma en ds Jellema, in Leusden-C ds Kooman en pastoor Kitselaar in de bijeenkomst voorgaan LEUSDEN/C - Bij voldoende deel name wordt ook dit seizoen weer door de EHBO-vereniging LEUSDEN een cursus voor beginners georganiseerd Deze cursus zal worden gehouden op plm. 12 maandagavonden van ieder 2 uur De minimum leeftijd is 16 jaar en de kosten zijn vijf tientjes inclusief het instructieboekje U kunt zich schriftelijk, mondeling of tele fonisch aanmelden - a.u.b. voor 1 oktober as- bij de secretarus van de ver H R Plaizier, Brinkhorst 19 te Leusden-C.tel. 03496-2770 LEUSDEN - Dinsdagavond hield de peuterspeelzaal, stichting ,,de Treek- lopertjes" uit Leusden-Zuid een bij eenkomst, die voornamelijk handelde over de moeilijke situatie waarin de peuterspeelzaal op het ogenblik ver keert. Deze nieuwe moeilijkheden op het financiële vlak, zijn geen privilége voor Leusden-Zuid, ook de andere speelzalen hebben hier mee te maken Deze situatie is veroorzaakt door de nieuwe regels die opgesteld zijn ten aanzien van de salariëring van de leidsters Op zichzelf is het natuur lijk heel reeel. dat ook de leidsters van een peuterspeelzaal een normale sociale regeling krijgen. De speelza len kwamen tot nog toe aardig uit met de kosten, doordat voor deze leid sters geen sociale lasten betaald hoef den te worden Nu is dit wettelijk verplicht en dat scheelt op de begro ting van Leusden-Zuid een bedrag van ruim f7.000.-- Wat doet men dus in zo'n geval? De gemeente wordt ingeschakeld en er wordt subsidie aangevraagd. Deze subsidieaanvrage zal 27 september in de raadsvergadering behandeld worden Het punt waar het deze avond ei genlijk voornamelijk om draaide was het verminderen van de aanvrage door het bestuur en de daarmee gepaard gaande verhoging per ochtend. Vanuit het gemeentebestuur was namelijk te jennen gegeven, dat de. gezamelijkc aanvragen voor Leusden-Zuid, Leus den-Centrum en Achterveld f24 000.-- zouden gaan bedragen Dit bedrag kon volgens de woordvoerders wel ver geten worden. Het bestuur van de ..Treeklopertjes" heeft ten gevolge van deze uitspraak, haar oorspronke lijke aanvrage van bijna f 8.000,--ver minderd tot f4250.-- Hierdoor moeten de ouders wel f 1- meer per ochtend gaan betalen De meeste ouders, die aanwezig wa ren, hadden er geen bezwaar tegen deze verhoging te betalen als het niet anders kon Sommige zouden hun kind een ochtend minder naar de speelzaal sturen De ouders, die niet aanwezig waren, kunnen hun mening hierover ook zeggen Het bestuur heeft dat zelfs erg graag, omdat dan een beter in zicht verkregen wordt, hoeveel kin deren er met deze nieuwe regeling nog zullen komen en hoe vaak ze nog komen. De ouders die er waren hadden ech ter wel bezwaar tegen het verminde ren van de subsidieaanvrage. Een ge uite kreet was u had beter de vol ledige subsidie kunnen vragen endaar- na pas, bij een eventuele afwijzing, met de ouders gaan praten over een verhoging van de ochtendbijdrage. Een en ander was van mening, dat een subsidie toch nooit volledig wordt gegeven ,,De Treeklopertjes" kunnen zonder deze f4 250,-- niet draaien, dus wat moet er gebeuren als hiervan maar een gedeelte wordt uitgekeerd? In ieder geval vonden de ouders, dat ze teveel voor het blok gezet zijn onder de verhoging komen ze nu na melijk niet meer uit Als de gevraagde subsidie niet wordt gegeven, ziet het er voor de speel zaal erg donker uit Het is dan vrij wel onmogelijk om verder te draaien en dat zou voor de ouders en het meest nog voor de kinderen een enor me terugval zijn. pleit Voor de speelzalen in Leusden is de W.K.N. ook altijd een enorme steun geweest en is dat nog steeds Ook Blijhof" in Leusden-Centrum heeft subsidie nodig: zij gaan echter niet met Zuid mee wat de verhoging per ochtend betreft. ..Blijhof' vindt dit in Centrum zeer zeker niet ver antwoord. In Centrum is het voor de meeste ouders onmogelijk meer te be talen dan f3.50.-- Zelfs door de ver hoging van f3 00,-- naar f3.50.-- wa ren er ouders die zich terugtrokken In Zuid ligt deze situatie anders en dat komt door het (met een mooie uitdrukking) financieel draagkrachtig ouder bestand. Het verschil in opvatting over de be taling, het varen op een ander kom pas betekent echter niet dat er een einde komt aan de samenwerking tus sen Zuid en Centrum. De speelzaal de ..Treeklopertjes" is eigenlijk vanuit Centrum geaktiveerd en er is altijd enorm veel samengedaan Dit zal in de toekomst ook zeker het geval zijn. De eigenlijke beslissing, over het voortbestaan van de „Treeklopertjes" valt dus na 27 september. Zo spoedig mogelijk hierna zal een bijeenkomst gehouden worden om de verdere stap pen en mogelijkheden te bespreken Het is te hopen dat men in de raad het goede beeld van de peuterspeel zalen gekregen heeft en net zoals in andere gemeentes subsidie zal verle nen. Gebeurt dit niet dan lijkt het voort bestaan van de peuterspeelzaal ,,de Treeklopertjes" aan een zijden draadje te hangen. verheugd over De avond stond geheel in het teken van gedroogde zuidvruch ten en dergelijke. Mevrouw Mathijsen uit Amsterdam, een deskundige op dit gebied, nam dit gedeelte van de avond voor baar rekening. Gedroogde zuidvruchten werden reeds 2500 jaar geleden in het Mid- delandse Zee-gebied gewonnen. Toen reeds werden druiven tot rozijnen ge droogd. Tot in onze tijd heeft zich dat kunnen handhaven Het drogen van druiven en andere zuidvruchten is dan ook praktisch en goedkoop. Geur, smaak, aroma en kostbare mineralen en vitaminen blijven bewaard. Boven dien is gedroogd fruit uitermate ge zond Het bevordert de bloedsomloop en speciaal gedroogde pruimen zijn zeer bevordelijk voor een goede spijs vertering Ook Californie, Corinthe, Griekenland en Perzie zijn leveran ciers van diverse zuidvruchten. Meest al worden deze vruchten nog met de hand geplukt en verder bereid Pitten verwijderen is o.a zeer arbeidsin tensief. Na de pauze, waarin mevr. G van de Hengel- Vrijhoef de dames trak teerde vanwege haar zilveren huwe lijksfeest, werden dia's vertoond over alles wat met zuidvruchten te maken heeft Het gehele proces, vanaf de teelt tot de consumptie werd duidelijk uit eengezet Na afloop kregen alle dames een zakje gedroogde vruchten alsmede een recep tenboekje. De voorzitster dankte in haar slotavond mevr Mathijsen voor haar duidelijke uiteenzetting en sprak de hoop uit dat de aanwezige dames er hun voordeel mee zouden kunnen doen. Hebt u iets te verkopen Plaats een LEUSDERHEITJE' LEUSDEN/CENTRUM - Een goed begin is het halve werk, luidt het spreekwoord. Zo dacht ook de K.P.O. afd. Leusden bij het begin van haar nieuwe seizoen. Woensdagavond 12 september vond de eerste ledenbijeen komst plaats in de grote zaal van het ,,Ros Beyaart" te Leusden-Centrum. Op het programma stond vermeld een modeshow met de allernieuwste mo dellen dames-, heren- en kinderkle ding. Om deze wintercollectie te to nen had men contact opgenomen met de plaatselijke middenstand, te we ten de firma's Lieshout en Wisman uit Leusden en de firma Ravenhorst uit Stoutenburg. Zij waren gaarne bereid hun me dewerking te verlenen en hebben de leden van de K P O en hun introdu- cées een onvergetelijke avond bezorgd, wat in de toekomst zeker voor herha ling vatbaar is. De beschikbaar ge stelde kledingstukken met bijpassend schoeisel en tassen werden geshowd door damesleden, hun kinderen en en kele echtgenoten Het geheel stond onder leiding van de lady-speaker, mevr Blom-De Groot, die op een vlotte en gezellige manier de show tot een goed einde praatte. Het bestuur was erg tevreden over de goede opkomst en de aanwezigen waren niet minder enthousiast. Dit was duide lijk te merken aan het applaus wat de jeugdige en oude mannequins in ont vangst mochten nemen Ook hier was het pronkstuk van de avond de bruid en bruidegom, die ten tonele verschenen. Na afloop van de show werd door het bestuur aan de medewerkers van deze avond een leuke attentie aange boden, waarna iedereen tevreden huis waarts keerde. Zoals op alle mode-shows traditie is werd ook hier de mode-show geëindigd met een bruidspaar. (foto Janus Visser) Ook de allernieuwste mode-snufjes wer den getoond zoals deze rok die over de knie gedragen wordt. (foto Janus Visser) LEUSDEN - De opbrengst van de collecte van het Koningin Wilhelmina- fonds ten bate van de kankerbestrij ding heeft de volgende zeer gunstige resultaten gehad- Achterveld f 1.036,97 Stoutenburg I 538,59 Leusden-Zuid f2.051,30 Het plaatselijk comité Leusden wil gaarne alle inwoners bedanken voor hun bijdrage, en wil de collectanten dankzeggen voor de tijd en de moeite die ze aan de kollekte hebben besteed. Leusden-centrum - Ook deze jeug dige dres-mannetjes zetten hun beste beentje voor tot het welslagen van een bijzonder gevarieerde en succesvolle mode-show, ook al moet het in je on dergoed gebeuren. (foto Janus Visser) KN/CENTRUM - In Leusden- «bben dedames.diedekinde- «pto oversteken bij het naar [iin, veel last van mensen, die Ktten van de verkeersbriga- rjoudig negeren. Door depoli- '«gen enkele van dezeper- proces-verbaal opgemaakt. Dit optreden van de politie heeft veel resultaat opgeleverd, «rsbrigadiers blijven hinder van de mensen, die zich stopteken storen. De poli ce*' het publiek vriendelijk |'e willen houden met de over- kinderen en te gehoorzamen ''opteken van de verkeersbri- indien er klachten van de figadiers zullen blijven bin- Ml de politie opnieuw tot 'reo ®oeten overgaan, "e moeilijkheid voor de ver- lik rs is eveneens. da' het c" niet houdt aan het voor- geschreven gebruik der rijwielpaden Langs de Asschatterweg liggei aan beide zijden van de rijweg rijwielpa den. De fietser is verplicht, waaneer er aan weerszijden van de weg liets- paden zijn, om gebruik te makel van het rechterrijwielpad. Elke fittser, die dit niet doet, is in overtrtding. De politie waarschuwt het pibliek nogmaals gebruik te maken van dt rij wielpaden. en van het rechterrijyiel- pad, indien aan weerszijden van di weg fietspaden zijn aangebracht Inditn de klachten der verkeersbrigadiers blij ven binnenstormen bij de politie over deze overtredingen der wielrijders, zal de politie zich andermaal genood zaakt zien proces-verbaal tegen de overtreders op te maken VOETPADEN Een andere klacht, die de politie graag onder de aandacht van het Leus dense publiek wil brengen is de klacht, dat volwassenen en kinderen zich in Leusden-centrum niet houden aan het respekteren van de voetpaden Om even door te steken maakt de wielrijder maar al te graag en te vaak gebruik van de voetpaden. Alle voetpaden in Leusden-centrum zijn rood gekleurd door het gebruik van rode steenslag, en een vergissing is dus uitgesloten Alle verhoogde paden zijn voetpaden, en mogen uitsluitend door voetganger? en invaliden worden betreden Rondom het bejaardencentrum ..Lisidunahof" aan de Bavoortseweg moeten heel veel demente bejaarden, die zich in rol stoelen voortbewegen, gebruik maken van de voetgangerspaden Zij onder vinden hierbij zeer veel overlast van kinderen en volwassenen, die de voet gangerspaden niet respekteren en deze met de fiets onveilig maken. f BEROEP OP BEVOLKING De politie doet een beroep op het Leusdens publiek om de voetpaden te respekteren en deze niet onveilig te maken door er met de fiets over heen te jagen. Mochten de klachten over het onveilig maken der voetpaden door wielrijders echter blijven binnenkomen, dan zal de politie zich opnieuw genood zaakt zien over te gaan tot het verba liseren van deze wielrijders. Er wordt vaak nog raar gedacht over de speelzalen in het algemeen. Dat ze alleen maar zijn voor werkende moe ders en voor moeders, die zo nodig hun kind een paar ochtenden kwijt wil len Dat dit in het geheel niets te maken heeft met het idealisme van de genen die een speelzaal op touw zet ten. wordt heel vlug duidelijk als men eens een gesprek heeft met een van de leidsters of zo maar eens een keer gaat kijken De speelzaal is er echt niet voor de ouders maar voor het kind zelf. De werkgemeenschap Kindercentra in Nederland doet er dan ook alles aan om dit verkeerde imago uit de wereld te helpen. Zij hebben ook deze wet telijke regeling voor de leidsters be- (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM - Opdonder dag 27 en vrijdag 28 september a.s. houdt de firma Coen van den Berg een herfstshow in de grote zaal van 't Ros Beyaart te Leusden-Centrum De toegang tot deze show is (uiteraard) gratis

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3