,De ontwikkeling hier in ,eusden is beangstigend" iuthanasie - een omplex probleem 'rognoses woning- niw zijn al lang Ichterhaald WONING BOUW „Milieu-kwesties lijken in Leusden uitzichtloos" I VAN PRAAG: Biologen in Leusden (6) [CVB-LEZING VOLGENDE WEEK DONDERDAG: RAADSVERGADERING! Miensten Aktiviteiten Gr. Kruis Programma Record-produktie woningen NIEUW ONTWERP GEWEST VORMING Miljarden dansen verder LRDAG 20 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT J Geboren in Amsterdam in 1910. lis zeer korte tijd onderwijzer Ijjjlde daarna Montessori-, pe- loiogiek- en muziekakte en ver lui daarmee naar Bandoeng Ij-rd aldaar leraar en onder- ekteur van de Kweekschool terug in Nederland, biolo ge studeren aan de Gemeente ILifersiteit te Amsterdam. Iferkt sinds 1947 bij het Middel- Ijjjronderwijs. Is aktief muziek- '.Jjebber Speelde aanvankelijk M Speelt thans fagot. Musi- ■'jirt tezamen met een groepje lliiiers en speelt in het Amers- l^rts Orkest. Hoogtepunt van Tr.ja vakantie: gaat voor het derde Wnaar Engeland om met musi- jjnn overal vandaan onder heel tje dirigenten enkele grote gfonische werken in te stude- 1^, is gehuwd, en heeft drie kin- de krukken steunend als om zich te wa penen ..Wat hebt u gedaan om op die kruk ken te hinken9", vraag ik. ,,Er warenallemaalouders,dieston den te wachten op de uitslag van de eind examens. en ik dacht dat het afstapje drie treedjes had. maar het waren er fcoSDEN-ZUlD - Als ik een af- ii met bioloog B. van Praag wil Ja**?1 hij door de telefoon, dat hi jigorgens 6 uur af bereikbaar is, piïop zon- en feestdagen even wel- §t*a „Overigens ben ik volkomen s gekluisterd, want ik loop op i", voegt hij eraan toe. Lseen officiële christelijke feest- ik om tien uur s morgens bij Icyde stoep sta. Een niet doorsnee- 1:9een kwetsbaar punt van Leus- I Zal ik u maar voorgaan' zegt li'gebruikt één voor eén de knieën [ieopen trap op te kruipen. Tou- JLiutrec kan ik niet nalaten te den- ■Een pasteltekening van gladiolen J aijn aandacht ..Fauconmer pi en passant (Bigt u maarzegt hij aan zijn is zittenden met zijn handen op vier En daar ging ik onderuit En ik ben een typische figuur, die bang isorn te vallen Moet u zich voorstellen' De enkelbanden waren flink gescheurd, en ik moet vijf weken in een zinkverband hobbelen Ik werk met een afveegdoek- je. maar in huis kun je overal mijn sporen volgen' ,,Wilt u enige personalia geven?", vreeg ik. .Ik was leraar in Amersfoort aande Amersfoortse berg 't Was voor mij de leukste school die wij in de regio had den. Ik heb daar altijd met bizonder ge noegen gewerkt. Maar door een aantal onplezierige omstandigheden is de school in een vaarwater gekomen, waar ik het niet meer verantwoord vind om te werken Ik heb toen ontslag genomen, en geef nu les in Zeist" Vindt u dat de milieuvervuiling in een kritieke fase is gekomen?" .We zitten na 1945 met een algeme ne verslechtering van het levensmilieu Met de luneste invloed van vervuiling, van water, lucht en bodem, die in een dicht bevolkt land als Nederland veel meer invloed heeft dan elders, -waar mee ook Leusden heeft te kampen Dankzij het gemeentebestuur hebben wij luer iets minder last van de vervui ling. omdat ze geen vuile industriën hebben aangetrokken Een eerste ver eiste in hun beleid is, dat ze ook in de toekomst dat niet zullen doen Ik wil echter niet nader ingaan op de ze kwestie, omdat collega Kwankelen- berg dat al heeft gedaan in een zeer te waarderen exposé Doordat er al zoveel positiefs is ge zegd krijg ik de onaangename en on dankbare taak om de negatieve dingen wat meer te belichten dan misschien in uw bedoeling ligt. Maar ik wil nog wel even zeggen.dat ik de plantsoenen in de gemeente Leus- den aardig vind aangelegd en redelijk vind onderhouden Daarentegen is van het coulissen- landschap niet veel meer over. En neem nou zo'n rozenperk inLeus- den-centrum Le Rov zei op een bepaald moment ,,Laat groeien en bloeien' maar hij vergat er naar mijn gevoel bij te zeggen, dat je goed moet weten wat je moet laten groeien De rozen van dat perk in Leusden-centrum worden nu overwoekerd door de andere planten' BESPUITEN De Leusder Grift werd onlangs weer eens bespoten. Wij hebben gepro testeerd bij het Waterschap om te be reiken, dat ze met spuiten zullen ophou den Tot dit jaar toe hebben ze gespo ten. terwijl al langer algemeen bekend is. dat spuiten milieu-afbrekend is Ze zeggen, dat ze geen arbeidskrachten kunnen krijgen om dit werk op andere wijze te verrichten, maar dat lijkt me. terwijl er werkeloosheid in dit land is. niet aannemelijk Ik heb alleen bereikt, dat ze het stukje Grift bij mij niet heb ben bespoten Schiet in een lach ..Maar ik moet daarvoor dag en nacht op de loer liggen. En ik kan niet met vakantie gaan uit angst dat ze ..mijn stuk beek" toch bespuiten Verleden jaar hebben ze gespoten, en toen zijn al mijn planten kapot gegaan Wij geven de schade op. Ze noteren die braaf Maar je hoort er nooit meer iets van De Gasunie is hier bezig geweest Die heeft die en die boomwallen daar wegge kapt Grijpt de krukken, neemt me mee naar hel raam Wijst op de grens der percelen wallen aan waar vroeger lange rijen bomen hebben gestaan Het is een typisch landschap rechte stukjes land. alle door bonten omzoomd BOMEN GEKAPT ,.Die twee bomen daar aan de weg zijn tijdens de werkzaamheden van.de Gasunie afgeknapt Ik heb ze erover op- geéeld Laat ze direkt andere bomen aanplanten voor elke boom, die ze ver nielen' Nou, u ziet het, de stompen staan er, en die bomen zijn nog niet vervangen En nu is het te laat in het seizoen, en zitten we al al die tijd met die afgeknapte bomen Die wal daar. die u hier recht voor uit ziet, is zo maar gekapt. Er is een kapverbod Ikhebdegemeenteopgebeld, en ik heb ze er op gewezen, dat hier bomen werden gekapt. ..Er zijn geen bomen gekapt", zeiden ze bij de ge meente. Ik heb er notabene een paar op mijn erf gehad, dan die gekapte bo men'" ,.Het gemeentebestuur van Leusden ziet zeker geen kans om van het Water schap. de Gasunie enzovoort gedaan te krijgen, dat ze herstellen wa ze heb ben beschadigd". We gaan weer zitten, en hij neemt een volgend heet hangij zer bij de kop VUILNIS-PROBLEEM ,,Het vuilnisprobleem in de gemeen te Leusden. Ze halen één keer per week vuilnis op Ze voorden de plastic zak ken in. en iedereen moest het merk ..Gozou" aanschaffen De eerste keer wisten wij dat niet. want het kwam pas 's avonds in de krant Goed, wij zetten die plastic zakken neer. niet van het merk ..Gozou", zakken van een beter en steviger kwaliteit ..Gozou scheurt snel. is niet sterk De vuilnisman laat onze zakken staan. Ik gooi ze zelf inde vuilnisauto, maar de vuilnisman pakt resoluut mijn zakken beet en gooit ze weer terug op straat Bent u wel eens in Zweden geweest? Ja? Hoe?" - ..Per boot naar Noorwegen, en verder per auto "- Nou. dan hebt u ongetwijfeld de papieren huisvuilzakken bij de we gen zien staan Papier kan ook. en is niet milieuvervuilend" ,,Kunt u iets zeggen over die milieu vervuiling door niet afbreekbare plas tic deeltjes, die in de lucht blijven circuleren?" Half acht- raadszaal- SDEN/ZUID - Dinsdagavond II iler vond in wijkcentrum ,,'t El" de eerste bijeenkomst plaats |iieuwe seizoen van de Nederlands ta Vrouwen Bond afdeling Leus- JaL ■presidente mevrouw C. S J^n- ptte de aanwezigen welkom sde met samenzang en het zeg- 3 een gebed Zij hield een aan- meditatie over dood en le- ir aanleiding van psalm 90 vers |l? De eeuwig toevlucht voor de ■lelijke mens, een gebed van J 3. Eysinga uit Scherpenzeel leen beschouwing over ..Eutha- 7 Hij begon met te zeggen, dat ts mensen verstoppertje spelen lïdood We dringen de dood liefst laogelijk weg Is dood inderdaad lof is sterven Leven9 God gal ^tsen een opdracht; we zijn ge- o om God lief te hebben maar Ie zondeval kwamen er verdriet Batting Wij zijn niet zo maar Ifeeeven aan de dood Er is de yGods De belofte Gods is geen pze vreugde Er is ons hier pstige reis beloofd, maar wel raden thuiskomst Ds Eysinga p de aandacht op de mensen pen het leven gesteld worden psffl die boven de 65 jaar zijn, ssen die lijden en die zich "3 of het leven nog zin heeft ^en vinden de meeste zelf- «fiogen plaats. Is dit verant- pDs. Eysinga wees op de blinderenop liet feit dat «ische wetenschap zo'n hoog ni- Jwt te bereiken dat deze kin- la leven kunnen blijven: hij ver- ■feir het meisje Mia Versluis. Hij bracht naar voren dat er in som mige kringen gevraagd zou kunnen worden zijn deze wezens nog wel men sen9 Er bestaan zeer veel uiteenlo pende meningen over de vraag: Wat moet je onder menselijk leven ver staan? Er is een kentering in de on aantastbaarheid Van de medici gaande Wie moet het besluit nemen van de euthanasie de medicus of de familie. Of mag de patient zelf de besissing nemen'' De patient kan zijn besluit echter nemen in een bui van neer slachtigheid Een motief, dat een rol kan gaan spelen is bijvoorbeeld, dat er niet voldoende verzorging mogelijk is voor demente oude mensen, we wor den gemakzuchtig Volgens ds Eysinga is de taak de pijn te verlichten maar niet het leven te beeindigen. Hoe zouden wij moeten handelen tegenover ernstig mismaakte kinderen en/of geestelijk gehandicapte kinderen Ds Eysinga wierp tenslotte de vol gende vragen en uitspraken op: - Mag iemand zich dood wensen9 - Een Christen mag verlangen God eeuwig te prijzen, maar het mo ment is alleen aan God om onze taak te beeindigen - Luisteren naar Gods woord bete kent alleen. Gij zult niet doden - Eerbied voor het leven is een ge schenk van God - We moeten leren luisteren naar Gods norm om te leven - In Christus waren er ook mis vormde mensen, maar men had eerbied voor het leven. - Het aan de arts toevertroawende leven moet hij begeleiden met zijn kunde, liefde en zorg. VERLOREN GEVONDEN |D»him 23 september 1973 fN/CENTRUM 915 u ds A. Donszelman, Herv 10 45 u ds J. Jsink, Amersfoort. Ger 19 u ^Kooman, Samen 19 u. m m.v dameskoor '•45u .vroegdienst, 9u Hoog- 5; löu gemeenschapsmis, 18 30 fN/ZUID 10 u. ds Kooman. Bed doodmaal; Ï8 30 u ds Th J11*. Leusden L Huize ..Don Bosco": za. 15o.. zo. 10 u Hoogmis; 11.30 &VELD Kerk. zondag 9.30 uur: kandi- «Blom. Puttnn kerk de gehele week 8.00 uur His (uitgez woensdag). Za- 19 00 uur Avondmis 8.00 uur H Mis Om u"Jr Hoogmis (ned. tekst). "ur Lof Woensdag 26 *19.30 uur Avondmis. VERLOREN Wieldop Ford, portemonnee met in- TVT^ArO houd f40.- en betaalpas, goudea arm- J.N V Jö band, portemonnee met inhoud f 10,-, een bewerkte boodschappentas met in houd, siervelg van auto. kindtrjack, lichtbruine portemonnee met 70 Duitse marken. - Het probleem van het lijden ver dwijnt niet, maar hebt geen wan hoop alles wordt nieuw. - Christus zelf weet wat lijden is Na de pauze ontspon zich een leven dige diskussie Aktieve euthanasie werd vrijwel unaniem door alle aanwezigen afgewezen, Er zal een verantwoord gevoel inoeten ontwikkeld worden om vast te stellen waar de grenzen komen teliggen van de passieve euthanasie De presidente dankte ds Eysinga voor zijn interessante lezing, en sloot de avond met samenzang en dankgebed. Iedere woensdagavond wordt er in het groene kruisgebouw zwangerschaps- gymnastiek gegeven van 20.30 - 21 30 uur Huisvrouwen en bejaardengymnastiek op mensendieckbasis is reeds weer begonnen Iedere donderdagmorgen van 9 30 - 10.30 uur huisvrouwen- gymnastiek 11.00 - 12 00 uur be jaardengymnastiek. Inlichtingen zr v Kalkert of J. Tuin tel 03490- 15818 of zr Laudy tel. 03496-2081 Op 23 oktober begint weer een cursus eenvoudig naaien. Het zijn 12 lessen van 19.30 - 22.30 uur voor f45,- koffie inbegrepen Inlichtingen en opgeven bij zr Kalkert - fam J Tuin, tel. 15818 zr Laudy tel. 03496-2081. Adres van kruisgebouw De Roo van Aldewereltlaan 13, Leusden/Z. GEVONDEN Groen gereedschaptasje met inhoud, sleutels aan ring, zilveren kettinkje met hartje, betaalpas. zwartj oude portemonnee met inhoud, 3 autosleu tels, kentekenbewijs van scodter 2 huissleutels, kinderbril, blauw Onder jasje WEGGELOPEN Zwart-witte poes, witte Keeshond, zwartbruin hondje. AAN KOMEN LOPEN Zwarte Cyperse kat Inlichtingen verstrekt de polkie te Leusden-zuid GEVONDEN LEUSDEN - Jongensfiets (ca 8-9 jaar) Kon. Julianalaan 101, Leusden- Z. LEUSDEN/Z - De Nederlandse Christen Vrouwenbond afdeling Leus den-zuid maakt gaarne haar program ma bekend voor het reeds gestartte winterseizoen Tot en met e maand januari 1974 staat dit programma vast Over de daarop volgende maanden is men nog in onderhandeling Publicatie hierover volgt te zijner tijd Het be stuur van de N.C V B roept alle le den op ook deze winter de vergaderin gen weer te bezoeken. 9 oktober 1973 Jaarvergadering, declamatie door mevrouw Walbeek. 13 november 1973: Zuster Trappel spreekt over haar werk in de zending 10 december 1973 Kerstwijding. 15 januari 1974 De heer Witteveen van de Rudolph- stichting spreek over het kinder dorp De eerste twee bijeenkomsten zullen worden gehouden in het jeugdgebouw, Ooievaarshorsterweg. DEN HAAG - De programmering van de woningbouw in 1974 is gericht op het in aanbouw nemen van 135.000 tot 140 000 woningen, aldus minister Gruijters van volkshuisvesting in de begrotingsstukken In de vorige be groting was uitgegaan van het beginnen in 1973 met 133 750 tot 134.550 wo ningen. Gedacht wordt aan de bouw van 50.325 woningwet-woningen, waarvan 9.000 kleine woningen, van 60.925 premiewoningen, waarvan 12 000kleine woningen en van 27.500 woningen zonder rijkssteun Wat de woningwet woningen en premiewoningen aangaat is uitgegaan van 30 490 huurwoningen en 30 435 eigen woningen Voorts wordt rekening gehouden met de bouw van 4 000 woningen, waar voor de gelden beschikbaar komen uit het fonds voor heffing pensioen verzekeringen Op hun begroting hebben de bewinds lieden van volkshuisvesting rekening gehouden met financiering of sub sidiëring van de bouw van verzorgings tehuizen voor bejaarden tot een totaal van 5 000 bedden Volgend jaar wordt begonnen met een groots opgezet woningbehoefte onderzoek Dit zal vooral gericht zijn op de wensen ten aanzien van type. grootte, uitrusting, ligging en prijs van de woning In direkte samenhang met dit onder zoek wordt een nieuw kwalitatief woningonderzoek ter hand genomen De stadsvernieuwing krijgt bijzon dere aandacht Ter bevordering van de doorstro ming en daarmee van een meer be vredigende woonruimteverdeling wordt onderzocht of bijzondere maatregelen nodig zijn Het beleid, aldus minister Gruijters, zal meer dan thans het geval is gericht zijn op de draagkracht van de individuele huurder en woning zoekende Met ingang van 1 april van het vol gend jaar krijgt de gunstiger regeling voor de individuele huursubsidie een algemeen karakter. Vanaf het begin van het komend jaar wordt een huurgewenningsbijdrage be schikbaar gesteld voor huurders, wier woning ingrijpend wordt verbeterd en waarvan de huur belangrijk wordt ver hoogd Eén van de hoofddoelstellingen van de ruimtelijke ordening blijft de hand having van de centrale open ruimte Bevorderd wordt daarom uitstraling naar kernen aan de buitenzijde van de beide vleugels van de randstad De verstedelijking van het platteland wordt beteugeld De ruimtelijke ordening krijgt, als gevolg van veranderde inzichten, een nieuwe aanpak Ter voorbereiding van de derde nota komt er in de loop van dit najaar een onenteringsnota voor discussie in ruime kring ..Nee. daat weet ik het fijne niet van Dat zou u aan mijn zoon moeten vragen Die woont in Leusden-centrum, en die heeft als landbouwkundig ingenieur al die milieuvervuiltngskwesties bestu deerd". ..En neemt u nu eens de kavels Verschillende kavels in Leusden kunnen verkeerd bepaald zijn en de mensen kunnen te veel hebben betaald zonder dat ze dat weten Toen het kadaster mijn terrein bijvoorbeeld kwam opme ten bleek dat zo'n 40 m2 kleiner te zijn dan de gemeente had gemeten Ik had f 1.000- te veel betaald Ik wilde dat geld terug, maar de gemeente zei dat ze er niet op terug konden komen" Zucht diep, en stelt ..Ach, ik zie het verknoeien, dat mooie Leusden Een ander iets. het kattenprobleem Men heeft in Leusden veel katten Daar hen ik niet tegen Mijn buurman mag best een kat houden, mits hij die binnen houdt In Amersfoort inde buurt van de Hugo de Grootlaan ziet u 's avonds tussen zes en zeven'een man -op straat lopen met aan de ene kant een hond aan de lijn en aan de andere kant een kat. Die man laat zijn kat netjes uit, en niemand heeft overlast Maar hier in Leusden jagen die kat ten maar naar hartelust, en ze bevui len en vernielen een andermans tuin Nu kan men wel zeggen ..Is dat nu zo erg. dat ene vogeltjes dat mijn kat uit een nestje opeet. De natuur rekent op verlies" Ja, nergens inde 'evende natuur is een wanverhouding tussen de prooidieren en de prooien, die over blijven Maar dan moet zo'n kat ook zelf een natuurlijke vijand hebben, van wie hij vroeger of later de prooi wordt. Bovendien vergeet men dat het gehe le leefpatroon in dat nestje voor die be nadering van die kat is verstoord Vaak komt er van die andere jonge vogeltjes ook niets terecht De ouders zijninpa- niek gevlucht. Ik heb nu een kattenval Daar krui pen die katten in. Dan breng ik ze of naar liet asvl of ik trakteer ze op zo'n plens water, dat ze van hun leven niet meer in mijn tuin terugkomen Weet u van wie ik die kattenval heb9 Van de pastoor in Nijkerk. Die tobde daar ook zo met die katten Nu ik geen last meer heb van die kat ten neemt de vogelrijkdom in mijn tuin zienderogen toe DEN HAAG (ANP) - Het jaar 1972 leverde Nederland een record-produk tie aan woningen op. Er kwamen 152272 woningen gereed en er werd met de bouw van 156.211 woningen begonnen Het jaarverslag van de Centrale Di rectie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid meldt dat beide cijfers een record betekenen Waarschijnlijk ook een record dat in de toekomst niet spoedig gebroken za' worden Het aan tal gereedkomende woningen in 1973 zal het cijfer van 1972 vermoedelijk weinig ontlopen. Het aantal woningen, dat dit jaar en volgende jaren in aan bouw zal worden genomen komt echter naar alle waarschijnlijkheid aanmer kelijk lager te liggen dan vorig jaar Het jaarverslag werpt de vraag op of het wel zo gewenst is in 1973 op nieuw records te breken. Nu de kwan titatieve achterstand in grote delen van het land is verdwenen en het inhalen van de kwalitatieve achterstand nog maar heel moeilijk op gang komt blijkt de markt de vele gereedkomende woningen niet overal in het vereiste tempo op te nemen Met de hoge produktie van de laatste jaren groeien wij snel toe naar de si tuatie waarbij - behalve in de haast chronische tekortgebieden - de omvang van de nieuwbouw overwegend zal wor den bepaald door de groei van het aan tal woningbehoevenden en de mate waar in slechte woontoestanden worden op geheven door afbraak en vervanging, aldus het jaarverslag Voor zover slechte woontoestanden verdwijnen door woning- en wijkver- betering komt nieuwbouw daar niet of nauwelijks aan te pas Verbouwen is echter ook een vorm van bouwen. Het woningbouwprogramma zal daar mee expliciet rekening moeten gaat) houden Van belang in dit verband is ook welke mate van leegstand aanvaard baar is Behalve in plaatsen waar een duidelijke woningnood heerst en waar leegstand begrijpelijkerwijs allerlei on lustgevoelend opwekt, is een zekere leegstand op zichzelf niet alleen aan - vaardbaar maar zelfs gewenst. Niet al leen om fricties op te vangen doch vooral om eindelijk ook op liet gebied van het wonen eens keuzemogelijkheden te kunnen bieden Eerst dan is er van reele consumptievrijheid sprake en zal kunnen blijken hoe hoog het wonen nu werkelijk bij ons volk staat aangeschre ven, zo schrijft de Centrale Directie DEN HAAG - Verschillende oplos singen voor de gewestvorming Die mogelijkheid wordt geschapen bij een nieuw wetsontwerp over de gewesten Het reeds bij de tweede kamer in gediende ontwerp voor een gewestwet wordt ingetrokken Daarvoor in de plaats komt. vermoedelijk in de eerste maanden van volgend jaar, een wets ontwerp met een ruim wettelijk kader In de begrotingsstukken heeft mi nister De Gaay Fortman van binnen landse zaken de volgende voorstellen aangekondigd: - instelling van een gewest voor de agglomeratie Eindho ven. misschien nog dit jaar. - wijziging wet openbaar lichaam Rijnmond begin 1974. - bestuurlijke voorziening gebied groot-Amsterdam in de tweede helft van 1974. - structuurschets voor be stuurlijke indeling van het land in 45 gebieden vroeg of ze daar de naam voor het beest je wilden uitzoeken Maar het gemeentebestuur in Leusden schijnt nog steeds te denken dat ze zon der deskundigen te benoemen overal over mee kan praten t Is beangsti gend". ,,Maar u woont hier toch erg mooi?" ,,Een leuk huis en een mooie tuin kan ik elders ook hebben Daarvoor behoef ik niet in Leusden te wonen. Het is heel jammer, dat je elke dag wordt gekon- fronteerd met zaken, waarvan je vindt De heer van Praag, bioloog (foto Janus Visser) KATTENBELASTING En waarom stellen ze niet een kat tenbelasting in? Waarom moet je voor honden wel belasting en voor katten geen belasting betalen9 Overigens, die honden moeten in Leusden aan de lijn worden gehouden Moet de politie hier eens 's morgens tussen zes en zeven komen kijken' Lopen alle honden genoeglijk los' Kan zo'n gemeente de politie nu niet eens verzoeken daar een sterke controle op uit te oefenen9 Een ander chapiter de ratten Deze sloot hierachter stikt van de ratten Daar heb ik vier jaar geleden de ge meente al over opgebeld. Zeggen ze „Moet u de rattenbestnjdingsdienst opbellen" Wordt ik telefonisch van het kastje naar de muur gestuurd. Tenslot te gaf iemand inij antwoord. Op een dag zette een man toen een hoeveelheid rat- tengif bij mijn huis. Van die smerige groene korrels Moet ik die gaan ver spreiden? Dat moet toch zeker de ge- meente'doen9 Het fietspad van de Bavoortseweg na de Roo van Alderwereltlaan loopt hier zonder waarschuwing dood. Het houdt gewoon op. Hoeveel fietsers heb ik hier al zien vallen! Ze rijden tegen de stoep rand op. Ze breken zowat hun nek. Ik vraag me af of de gemeente daar nu niets aan kan doen. En het is al jaren zo! Ik stelde voor om er een plank neer te zetten met reflektoren Maar er ge beurt niets En soms komen ze van de politie vragen of ik weet wie tegen de lantaarnpaal is opgereden' Het ding is dan weer eens krom De bevolkingsexplosie is afgelopen in Eindhoven staan, naar ik meen, 2000 huizen leeg. Hier in Leusden bouw t men maar door. Men verknoeid steeds meer land. Voor wie? Om die prognoses uit het verleden in vervulling tedoengaan? Maar die prognoses zijn door het be ëindigen van de bevolkinsexplosie al lang achterhaald. In Amersfoort had ik veel kinderen wier ouders bijvoorbeeld in Venezuela zaten bij een grote maatschappij Met de grote vakantie vlogen die kinderen naar Venezuela, en als ze terugkwamen, brachten ze een kever of een zeester mee En dan vroegen ze aan mij wat voor dier het was Ik ben bioloog, maar ik ken niet al die beestem. Ik stuurde zo n kever dan naar Leiden op, en COMMENTAAR dat de gemeente er in te kort schiet, en dat daardoor een groot stuk woonple- zier wordt verknoeid. Ik heb me daarom min of meer teruggetrokken watde mi lieu-kwesties betreft, omdat deze in Leusden toch uitzichtloos lijken te zijn. Daarom beleef ik mijn plezier aan wat mijn vrouw en ik aan muziek doen" Anco Mali. overgenomen uit de Barneveldse Krant Volgens raming zullen rijks uitgaven volgend jaar 51.068 tegen 46 176 miljoen in 1973 be dragen en de inkomsten 49.026 tegen 43 061 miljoen in 1973. Daarmede zouden de uitgaven 4 892 en de inkomsten 5.965 mil joen gestegen zijn, waardoor het begroot tekort zou teruglopen tot 2 042 miljoen (1973: 3115 miljoen) Waar komt dat meerdere geld vandaan? Niet uit een verhoging van de b t w.. want het percen tage blijft ongewijzigd, een zeer belangrijk gegeven in de strijd tegen voortdurende prijsstijging Daarentegen zal de automati sche inflatiecorrectie - als de regering op alle punten haar zin zou krijgen - niet doorgaan Al eerder hebben wij opgemerkt daar vrede mee te hebben. Men zou kunnen stellen, dat evenals de lonen zich aanpassen aan de prijsstijging de inkomsten uit belastingen moeten meegaan Of het past in de inflatiebe- strijding is een andere zaak maar dan zou zowel het een als het ander niet moeten gebeu ren. In elk geval geven wij voor keur aan het uitblijven van deze correctie boven het verhogen van allerlei andere belastingen. Door verhoging van accijns zal de benzine 3,86 cent per liter duurder worden, met de omzetbe lasting daarover zelfs 4.5 cent. Het zou niet nodig moeten zijn. maar alle omstandigheden in acht genomen valt er niet zo heel veel tegen in te brengen Dat geldt ook de verhoging van de vermogensbelasting van f 7,- naar f 8.- per f 1.000. - - bezit, mits de belastingvrije som daar bij aandacht krijgt. Meer moeite hebben we metdi verhoging van de heffing opeigen woningbezit. Weliswaar blijft de bezitter van de goedkoopste wo ning buiten schot, maar verder wordt ook van een heel normale woning de huurwaarde verdub beld. een verhoging van 100%.die ons gelet op wat eraan voorafge gaan is beslist onrechtvaardig voorkomt Dat de lijn naar boven wordt doorgetrokken achten wij wel juist, omdat dit direct bij de invoering van de nieuwe regeling voor eigen woningen al had moeten gebeuren Maar voor het overige hebben wij er geen goed woord voor over Dat voor de laagste inkomens de grenzen in voor deze inko menstrekkers gunstige zin ver schoven worden, zal wel ieders instemming hebben De in de onderneming van haar man meewerkende vrouw brengen we onder de aandacht, dat het maximum verhoogd wordt, maar het minimum belangrijk ver laagd. De reden daarvan is ons op dit moment niet bekend De waarborgsom op nieuwe au to's, mits doelmatig gehanteerd voor de bestrijding van het auto- wrakkenprobleem. lijkt ons een goede vinding, al zal de autobezit ter er met een scheef oog naar kijken, weer een uitgave extra al is het dan in de vorm van ..een voorschot aan de regering" Het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. dat er bij de vorige rege ring nogal bekaaid afkwam, ziet zijn middelen met maar even 36% stijgen.' Of het allemaal goed besteed geld zal blijken te zijn9 We zijn niet in staat dit ogenblik kelijk te beoordelen, maar dat er op dit terrein veel le doen is. staat wel vast Verblijdend is het uit verschil lende begrotingen te kunnen af leiden, dat er vorderingen zijn en worden gemaakt op het gebied van de milieubescherming: scho ner oppervlaktewater en voort gaande strijd tegen luchtveront reiniging. Met de stelregel ..schoon produceren en kritisch consumeren" betuigen wij gaarne instemming Het aardgas wordt duurder We hebben er wat moeite mee, er van uitgaande dat aardgas als onmisbare warmtebron tot de eerste levensbehoefte behoort De nu v/jlgende zin heeft ten principale onze instemming, maar we zouden eerst graag de praktijk weten alvorens er over te oordelen- ..Het streven naar materiele welvaartsverbetering in de particuliere sfeer moet beperkt worden om ruimte te scheppen voor belangrijke col lectieve voorzieningen We be doelen het is niet bij voorbaat gezegd dat particulieren zelf niet beter kunnen wat de overheid meent aan zich te moeten trekken Dat zal steeds weer een zaak van nauwkeurig afwegen moeten zijn We willen het wat opgeruimder bezien nu tegelijk de positie van de gemiddelde zelfstandige meer aandacht krijgt door de komst van een algemene arbeidsonge schiktheidsverzekering en uit bouw van de regeling voor de ou dedagsvoorziening Dat ook deze regering de NAVO als onmisbare waarborg voor onze veiligheid ziet, noteren wij gaarne. evenals haar over wegingen, dat er een minimum aan discipline moet zijn. maar dan met de erkenning dat ..de jeugdige dienstplichtige mon diger is dan ooit" Dat zo het accent gelegd wordt op de bouw van eigen woningen bevreemdt ons enigermate van een regering die ter wille van het eenmaal getrokken politieke gezicht de huurwaarde der eigen woningen wil verdubbelen De huidige ontwerp-wet ge westvorming is van de baan. Er komt een nieuw ontwerp, dat ver schillende oplossingen zal moge lijk maken Meteen wordt een structuurschets voor de bestuur lijke indeling van het land in 45 gebieden aangekondigd Zaken, waarnaar gemeentebesturen be paald nieuwsgierig zullen zijn De registratie van motorrijtui gen zal geautomatiseerd worden en onderdeel worden van één re geling voor w a en verplichte autokeuring De controle zal eveneens vereenvoudigd worden Een goede zaak. menen wij. Het onderwijs is verreweg de grootste slokop geworden een kwart van alle rijksuitgaven gaat er heen! Per hoofd der bevolking komt het op f 1.000 per jaar Nou zouden we gauw kunnen gaan uit rekenen wat we wel uitspaarden als we daar eens flink op bezui nigden. Ja. dat zou kunnen, maar ook zouden we kunnen becijferen wat we met elkaar minder zou den verdienen als het onderwijs niet de huidige kwaliteit had' Kortgezegd, het is ons best, dat het kleuteronderwijs per kind het rijk f 1.110 per jaar kost. en een student in de diergenees kunde of medicijnen f 55.000 per jaar. mits de doeltreffendheid van het onderwijs en de doelmatigheid van de uitgaven in deze sector voortdurend deskundig gecontro leerd blijven. Slotsom er staat geen revolu tie voo de deur, maar het beleid is wel opnieuw de weegschaal doorgegaan, accenten zijn ver legd. het streven is goed. maar de praktijk moet het waar maken. R

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5