/eel geld gereserveerd voor Scholenbouw Onroerend goed-belasting op komst Verbetering van de Schoonderbekerweg Rijwielpad voor Zwarteweg/Horsterweg Instelling van schoolgrenzen Verbouwing van de Grote Kuip op programma Aansluiting bij VW-Eemland Goede perspectieven voor werkgelegenheid Oude gemeentehuis wordt verbouwd Verkeerslichten voor Lockhorsterweg en Ooievaarshorsterweg/Arnhemseweg COMMENTAREN MENINGEN BEGROTING 1974 VERKEERS VEILIGHEID DERDAG 27 SEPTEMBER 1973 LEUSDER KRANT 3 De ontwerp-gemeentebegrotin- gen in deze week aan de raad overhandigd. Evenals vorig jaar is dat aardig op tijd. Als we daarbij bedenken, dat het ge meentelijke apparaat in de af gelopen periode ook nog de plannen voor de tweede fase heeft moeten verwerken, dan kunnen we stellen, dat er bijzonder hard gewerkt is door de desbetreffen de ambtenaren. De begroting geeft een tekort van f 170.000,-- te zien. Ver schillende belastingen zullen om hoog gaan als de raad akkoord gaat met de voorstellen daar toe. De noodzaak van die ver hogingen kunnen we billijken, ook al is het de vraag of dit alleen aanpassingen betreffen. We plaatsen toch een vraagte ken achter de verhoging van de reinigingsrechten. Niet omdat we dit bedrag te hoog vinden (f44,- per jaar voor het ophalen van al ons vuil is echt niet veel), maar omdat we de indruk hebben, dat het met die vuilnisophaaldienst toch niet helemaal lekker zit. We zijn van mening, dat het op halen van vuil één van de eer ste vereiste is ten opzichte van een schoon micro-milieu (in en om ons huis). Tot nu toe is vuilnisophaal dienst een onderwerp van diskus- sie gebleven. Tegenstanders van plastic-zakken willen een ander beter systeem (door middel van vlasvezel-zakken of papieren- zakken), er wordt geklaagd over de kwaliteit van de plastic-zak ken en ook over het ophalen van grof vuil is niet iedereen tevre den. Een reden temeer om de hele problematiek van deze be langrijke milieufactor nog eens nader onder de loupe te nemen. Vroeger werd ons vuil twee maal per week opgehaald. Nu nog maar eenmaal per week. Het grof vuil blijft twee weken thuis staan, voordat de mannen van de vuilnisdienst ons er van verlos sen. Vooral in de gemeente waar-, in de bewoners relatief veel tui nen hebben, is dit laatste punt aanvechtbaar. Elke week grofvuil halen lijkt ons beter toe. Met andere woorden: elke week opéén bepaalde dag grofvuil halen en op een andere dag het gewone huisvuil. Op die manier voorkomt men dat veel afval op plaatsen wordt gestort waar het niet hoort. En voor een dergelijk systeem be talen wij graag het volle pond. Als dan nog gebruik kan wor den gemaakt van vuilniszakken van niet-milieu vervuilend ma teriaal, dan zijn we helemaal tevreden Er is in de raad meer dere malen over gepraat, zonder dat er spijkers met koppen wer den geslagen. Het wordt ons in ziens tijd, dat de milieu-bewuste gemeenschap van Leusden ook op dat gebied doortastender gaat op treden, uiteraard langs demokra- tische weg De laatste jaren hebben we het gevoel, dat het gemeentebestuur in haar aanbiedingsbrief het hoofdstuk .Verkeersveiligheid" systematisch overslaat. Het waarom hiervan is ons niet he lemaal duidelijk, maar ook dit jaar wordt met geen woord over de verkeersveiligheid in onze gemeente gesproken. Vorig jaar schreven we daar het nodige over, ook nu willen we aan dit aspekt niet voorbijgaan. Wel staan in de lijst van investeringen re serveringen voor de aanleg van verkeerslichtinstallaties voor de Ooievaarshorsterweg en de Lock- horsterweg, maar op zich is dat geen duidelijke zaak. We veron derstellen, dat met Ooievaars horsterweg het kruisputt met de Arnhemseweg wordt bedoeld, maar het is uit de lijst niet op te maken. Wat de Lockhorster- weg betreft: daarmee kan het gemeentebestuur de kruising met de Arnhemseweg bedoelen, maar ook de kruising van de Lock- horsterweg met de Heiligenber- gerweg- Burg. de Beaufortweg. Een verklarende uitleg in de aan biedingsbrief zou het minste zijn geweest wat we hadden verwacht. Nu is het aan de raad om daar opheldering over te vragen. L.V. het zwembad gedeeltelijk tot de eerste het blussingsmatenaal aan de gestel- categorie. Deze investeringen zullen de eisen voldoen, derhalve al dan niet geheel worden be- Ten aanzien van de intergemeente- kostigd door bijdragen uit het grond- lijke coördinatie van de brandweer is bedrijf. het ons nog niet mogelijk u bepaalde voorstellen te doen, aangezien het re gionaal overleg nog niet is afgerond. Wij betreuren dat dit overleg nog steeds niet tot concrete resultaten heeft gevoerd Wel hebben in interge meentelijk verband in 1973 een twee tal regionale hulpverleningsoefeningen plaatsgevonden te weten in Bunscho ten en Soest. Een derde oefening zal nog in de loop van dit jaar te Leusden worden gehouden Het ligt in de be doeling dergelijke oefeningen ook in de toekomst regelmatig te doen plaats vinden. Verwacht mag worden dathhans bin nen enkele maanden een wijziging van de gemeenschappelijke regeling ter vaststelling kan worden aangeboden. In de loop van 1973 zijn de navol gende rapporten uitgebracht: a. de woningmarkt in Eemland 1972- 1976; b de woningbehoefte van het bedrijfs leven in Eemland 1972-1976; c. afvalstoffen Eemland; d. wateronttrekking en waterverbruik Eemland; e. voorbereiding verkeers- en ver- voersonderzoek. Deze rapporten zullen onderwerp van bespreking vormen in de eerstvol gende openbare vergadering van het Samenwerkingsorgaan Eemland op woensdag 26 september aanstaande. Gezien het vorenstaande, menen wij een toenemende activiteit op het ge bied van de samenwerking en het over leg in Eemland-verband te kunnen con stateren Met belangstelling zullen wij de totstandkoming van een nieuwe wet op de gewesten blijven volgen. BRANDWEER De ter vervanging van de uit 1956 daterende nevelspuit bestelde hoge- lagedrukspuit zal naar verwacht mag worden in januari van het komende jaar worden opgeleverd. Hierdoor zal In het kader van de verdere uitbouw van de alarmering en de regionale coördinatie van de brandweer stellen wij u voor. een krediet van f 10.500, beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een aantal portofoons en inrichting van een centrale meldingspost. VOLKSGEZONDHEID De bouw van het overdekte zwem bad in het Burgemeester Buiningpark vordert gestaag Aangenomen wordt dat de opening in april 1974 zal plaatsvin den Ten aanzien van het kruisvereni- gingswerk zijn besprekingen gaande om te komen tot een verdergaande samen werking tussen de op dit gebied werk zaam zijnde verenigingen Waar mo gelijk zullen wij een dergelijke sa menwerking stimuleren lage huur, zoals u eerder is medege deeld. De oplevering van een com plex van 128 woningwetwoningen in hetzelfde plan zal in april 1974 aanvan gen. Ten aanzien van de 63 woningen met een lage huurprijs voor bejaarden en eventueel alleenstaanden/incomplete gezinnen in dat plan, hopen wij dat nog in 1973 met de bouw kan worden begonnen Bovendien verwachten wij dat op zeer korte termijn de bouw van het Verzorgingstehuis zal plaats vinden. Met name de realisatie van Gunstige perspectieven voor de werk gelegenheid. Hier het Seminarium voor Gezondheidszorg, dat kortgeleden af- ficieus in gebruik werd genomen. dat de verbetering van de gehele weg in 1975 gereed zal zijn SCHOONDERBEKERWEG Voor de verbetering van de Schoon derbekerweg hopen wij u in de loop van 1974 nadere voorstellen te kunnen doen Onderhandelingen met de ge meente Barneveld en diverse instan ties rechtvaardigen de verwachting dat zowel voor beide gemeenten als aanwo- nenden een aanvaardbaar plan zal kun nen worden opgesteld Realisering van de plannen zal mede afhankelijk zijn van het resultaat der onderhandelingen met de eigenaren van deze weg. ZWARTEWEG/HORSTERWEG Hoewel het gemeentebestuur streeft naar goede aansluitingen op korte ter mijn op het rijkswegenstelsel, laat het zich aanzien dat het verkeer in noor delijke richting nog geruime tijd van Zwarteweg en Horsterweg gebruik zal moeten maken. Wij stellen ons daarom voor om in 1974 door het aanleggen van rijwielpaden, een scheiding tussen langzaam- en ander verkeer in te stellen In het definitieve voorstel zal bezien moeten worden of deze rijwiel paden tot in de bebouwde kom van Leus den/Centrum moeten worden doorge trokken. Lees verder op pagina 5 WONINGBOUW Door de start van de woningbouw in de plannen Groenhouten en Alands- beek, zijn de laatste bestemmingsplan nen deel uitmakende van de eerste fase van het structuurplan, in uitvoe ring genomen. Naar verwachting zullende laat ste woningen in deze plannen niet later dan medio 1975 gereed ko men Inmiddels zijn de ontwerp- globale bestemmingsplannen voor de tweede fase ter inzage gelegd Hoewel er steeds naar is ge streefd de oplevering van de eer ste woningen in de tweede fase zoveel mogelijk te doen aanslui ten op de oplevering van de laat ste woningen van de eerste fase, laat het zich aanzien dat dit niet geheel zal gelukken. Zoals u bekend, is dit veroorzaakt door de aanmerkelijk langere duur van het vooroverleg Tervisielegging kon derhalve niet eerder plaatsvinden. Zo als echter reeds eerder vermeld, zul len wij trachten de periode waarin geen woningen zullen worden opgeleverd zo kort mogelijk te doen zijn Alle moge lijkheden zullen wij met het oog daar op zo nauwgezet mogelijk blijven be studeren De realisering van de woningwet- woningbouw behoort thans primair tot de taak van de sinds kort bestaande wo ningstichting. Uit een oogpunt van al gemene zorg voor de Volkshuisvesting zullen wij, ten aanzien van de te ont wikkelen activiteiten van deze stich ting, naar een zo nauw mogelijke sa menwerking streven. BOUWKOSTEN De nog steeds onrustbarende stij ging van de bouwkosten vervult ons met zorg. Steeds moeilijker zal het worden betaalbare huurwoningen voor de la gere inkomensgroepen te realiseren. Er zullen andere middelen en moge lijkheden moeten komen om vooral voor die categorie van woningzoeken den een betaalbare woning te bouwen, te weten een betere bijdrageregeling voor de woningwetwoningen en een ver betering van de individuele huursub sidie. Wij verwachten dat in het plan Groenhouten nog 21 woningwetwoningen gebouwd kunnen worden met een extra De Schoonderbekerweg zoals het er nu uitziet.... dit laatste object achten wij een zeer gewenste en hoogst noodzakelijke aan vulling van het pakket voorzieningen voor de bejaarden In Achterveld is inmiddels gestart met de bouw van 18 bejaardenwonin gen die in mei 1974 zullen worden op geleverd Het niet tijdig kunnen realiseren van de uitbreiding van het winkelcentrum. ,,De Biezenkamp" heeft, naast een kostenverhoging, mede tot gevolg dat het reeds bestaande kooplekverlies zich in sterkere mate zal voortzetten met alle gevolgen van dien Wij hopen dat de door de hogere overheid te nemen beslissing binnen niet al te lange tijd zal kunnen worden genomen GEMEENTEWERKEN ONDERHOUD EN VERBETERING VAN WEGEN De in voorgaande jaren ingezette vervanging van klinkers in asfaltver- harding van de belangrijkste wegen, zal in 1974 worden afgerond Voor vervanging komt alleen nog het ten oosten van Achterveld gelegen gedeel te van de Hessenweg in aanmerking. De meerdere kosten kunnen uit het voor 1974 geraamde onderhoudsbe drag tertiaire wegen worden bestreden LEUSBROEKERWEG/ HAMERSVELDSEWEG Wij menen, dat in tegenstelling tot het gestelde in de wegennota, het laat ste deel van de Hamersveldseweg een klinkerverharding moet houden, dit in verband met het feit dat deze weg aansluit op de Leusbroekerweg die eveneens van een klinkerbestrating voorzien zal blijven uit landschappelij ke overwegingen. De besprekingen over de wijze van verbetering van de Leus broekerweg vanaf de Arnhemseweg tot het Valleikanaal zijn afgerond. Ons voorstel dat u in 1974 kunt verwachten voor de verbetering van het resterende deel van de Leusbroekerweg zullen wij zo veel mogelijk afstemmen op het ge deelte dat in ruilverkavelingsverband wordt verbeterd Wij stellen ons voor Het oude gemeentehuis aan de bur gemeester de Beaufortweg, dat ge deeltelijk zal worden verbouwd. HUISVESTINGSPROBLEMEN Huisvestingsproblemen voor het on derbrengen van enkele secretarie- en dienstenafdelingen kunnen ook in de naaste toekomst worden opgelost door deze in de gebouwen aan de Zwarteweg (voormalige E.P.U.) onder te brengen. Reeds enige maanden is in studie een organisatieschema voor middellange en lange termijn. Binnen enkele weken zal het schetsontwerp hiervan gereed zijn In de bijeen te roepen vergade ring van de commissie personeelsaan gelegenheden in oktober aanstaande zullen, naast de te treffen personeels voorzieningen voor 1974, de gedachte hoofdlijnen van het nieuwe organisatie schema worden uiteengezet Op het door u bij uw besluit van 22 februari 1973 tot gedeputeerde staten van Utrecht gerichte verzoek tot her indeling van deze gemeente ter zake van de bezoldiging van het gemeente- personeel. is nog geen beslissing ge nomen. VOORLICHTINGSBLAD Gezien de tot nu toe opgedane erva ring met de uitgave van het voorlich tingsblad ,,Info", menen wij u te moe ten voorstellen ook in 1974 deze uit gave voort te zetten. REGIONALE SAMENWERKING Het overleg over een wijziging van de gemeenschappelijke regeling Sa menwerkingsorgaan Eemland" heefter toe geleid, dat er in principe overeen stemming bestaat ten aanzien van de instelling van een rechtspersoonlijk heid bezittend lichaam, genaamd „Ge west Eemland", alsmede de instelling van een eigen secretariaat. Met be trekking tot een overdracht van be stuurlijke bevoegdheden aan het or gaan, met name het tot stand brengen van een bindend intergemeentelijk structuurplan, waaraan de deelnemen de gemeente hun bestemmingsplannen dienen aan te passen, bleek bij 4 van de 9 gemeenten overwegend bezwaar te bestaan. Het nader overleg in deze heeft er toe geleid, dat men op dit moment doende is de ontwerpwijziging van de gemeenschappelijke regeling aan te passen in die zin, dat slechts een structuurschets wordt opgesteld welke richtlijn is voor de stedebouw- kundige plannen van de samenwerkende gemeente en waaraan deze gemeente derhalve niet gebonden zullen zijn. Te vens zal in de regeling worden uitge sproken, dat er gewerkt dient te worden aan een ontwikkelingsprogramma zo lang de richting gevende structuur schets niet definitief is. Eén en ander zal passen in het kader van het des tijds met uw raad hieromtrent be sprokene. ivolg van voorpagina ONROEREND GOED- ONDERWIJSTEKORT BELASTING n tegenstelling tot het eerderver- lde met betrekking tot de doeluit- ïngen voor het kleuteronderwijs, i de uitkeringen voor het basison- wijs wel voldoende om de kosten, uns grotendeels, te dekken Wel is op het onderdeel kapitaallasten van onderwijs een tekort van f 28 500,- ar dit wordt voornamelijk veroor- Jct doordat voor de R.K.-scholen Ichterveld voor slechts 10 in plaats 12 lokalen uitkeringen uit het leentefonds kunnen worden ge- md Het tekort op de exploitatie- en, met inbegrip van de kosten van oolzwemmen en remedial teaching, raagt slechts f3700,- BELASTINGVERHOGING Ten aanzien van de in te voeren onroerend-goedbelasting delen wij u mede, dat in maart van dit jaar de modelverordening met als grondslag ,,de waarde welke aan het onroerend goed in het economisch verkeer kan worden toegekend", is verschenen Nu één dezer dagen ook de verordening met als grondslag ,,de oppervlakte" ontvangen is, zullen wij u te zijner tijd nadere voorstellen doen om tot invoering van de onroerend-goedbelas ting in deze gemeente over te gaan, ter vervanging van de grond-, de per sonele-, de straat- en de rioolbelas ting Gezien de omvang van de voor bereidende werkzaamheden, verwach ten wij deze belasting niet eerder dan per 1 januari 1976 in te kunnen voeren. INVESTERINGEN Terwijl in de begroting 1973 nieuwe kapitaallasten waren geraamd tot een bedrag van f 159.860,--, thans is een bedrag van f 195.465,-- gereserveerd voor kapitaallasten voor nog in de loop van 1973 en voor de in 1974 nodig of gewenst geachte investeringen tot een totaalbedrag van f 1.586 250,- Met betrekking tot de voorstellen die wij u dienaangaande willen doen, kan worden verwezen naar de bijgevoegde „staat van te verwachten investerin gen" Wij blijven van mening dat in be ginsel een onderscheid kan worden ge maakt tussen investeringen welke nood zakelijk zijn om bestaande voorzienin gen in verband met de toename van de bevolking uit te breiden en investe ringen die het voorzieningenniveau ver hogen De op de investeringsstaat voor 1974 vermelde uitbreiding van het bur gemeester Buiningpark en vande kleed- accommodaties aldaar, behoren geheel en de uitbreiding vande zonneweide van De Stouterburgerlaan zal worden ver beterd. venals bij de begrotingsbrief yoor stellen wij u voor, in 1974 ver- illende belastingen, met uitzonde- van de reinigingsrechten, aan de r de minister aangegeven minimum- men aan te passen. De jaarlijkse passing aan deze normen is nood- elijk om een redelijk peil van de en ïnkomstenheffingen te handhaven erband met de geldontwaarding kan dit verband niet van een reële, ir slechts van een nominale verho- van het belastingpeil worden ge- oken Voorstellen tot verhoging van enbedoelde rechten en verschillen- jelastingen doen wij u afzonderlijk [omen Voor verhoging van de bouw- is hebben wij u geen voorstellen ge- omdat mede op uw initiatief de reeds zodanig zijn vastge- dat verdere verhoging op dit niet verantwoord is meeropbrengsten van de voorge- wijzigingen kunnen als volgt f18.000,-- f 13 600,-- f23.800,-- personele f 12.560.-- f 9.400,- f77.360,--

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3