lannen Jeugdraad in vergevorderd stadium Prov. Utrecht tegen plaatsing buiten- brievenbussen in wegbermen Investerings-schema van 1974 tot en met 1978 De voorgestelde belastingmaatregelen Belasting verhogingen, maar hoeveel ;tkdag 27 SEPTEMBER 1973 LtUMJfck KRANT De Zwarteweg en de Horsterweg zul len fietspaden krijgen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Bij de ontwerp-begrotingen van de gemeente Leusden voor 1974 behoort ook een lijst van de te verwachten investeringen voor de jaren 1974 tot en met 1978. Voor deze investeringen is in de genoemde vijf jaar een totaal bedrag van f 12.292.000,-- nodig Naast administratieve voorzie ningen en diverse voorzieningen voor gemeentewerken en andere gemeente lijke afdelingen, staan de volgende werken op het programma: In 1974- Verkeerslichtinstallaties Ooievaarshorsterweg en Lockhorsterweg: f50.000,-- Parkeervoorzieningen zwembad f 165.000.-- Verbetering Trekerweg (gedeelte) f25 000,--. Verbetering Leusbroekerweg ten oosten van Valleikanaal, f60 000,-- Verbetering Schoonderbekerweg f 125 000.-- Rijwielpad Zwarteweg- Horsterweg f256.000,-- Uitbreiding zonneweide zwembad en aanpassing buitenaccommodaties' f 100.000,- Uitbreiding burg. Buiningpark f300.000.-- (grondbedrijf) Kleedaccommodaties f70 000.-- (grondbedrijf). Voorzieningen aan jeugdgebouw De Grote Kuip: f50.000,-- In 1975: Verbouwing brandweergarage Achterveld f 10.000,--. Verbetering Laapeerseweg en Langesteeg (buiten plan 2e fase) f 140.000,--. Dodeweg (rijwielpad), f175 000.-- Scholenbouw f 1 500 000,-- In 1976: Verbetering wegdek Stoutenburgerlaan- f480 000,--. Scholenbouw f3.000.000.--. Bouw gymnastieklokaal f 550 000, - - In 1977: Verbetering Postweg, f80.000,--. Scholenbouw: f3.000.000,--. Bouw gymnastieklokaal f600.000,-- In 1978: Scholenbouw- f 1.500.000,-- DEN HAAG - Hier volgen de voor gestelde belastingmaatregelen nog eens op een rijtje Naast de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met één punt wordt in de miljoenennota 1974 ook een verhoging voorgesteld van de tarieven van het successierecht die niet betrek king hebben op verkrijging in rechte lijn Bij de tweede kamer is een ont werp ingediend om deze tarieven te ver hogen met twintig procent Voor 1974 heeft deze maatregel nog vrijwel geen financiële betekenis. Een tweede wetsontwerp betreft de voortzetting in fasen van de regeling inzake de fiscale oudedagsreserve Deze regeling die thans inhoudt dat 5 procent van de winst met een minimum van f500,- en een maximum van f3750,- mag worden gereserveerd, moet vol gens de op wet op 1 januari 1976 vol ledig zijn ingevoerd, dit wil zeggen dat dan het aftrekpercentage op tien pro cent zal moeten zijn gebracht Thans wordt voorgesteld het aftrekpercentage op genoemde datum te brengen op 7,5 procent Het huidige maximum van f3750,- zal niet verder worden ver hoogd dan overeenkomt met de optrek king van de belastingvrije sommen. Door deze methodiek van voortzetting profiteren in het bijzonder de kleinere zelfstandigen De - aangekondigde - verhoging van de huurwaarde van de eigen woning levert een meer-opbrengst op van 110 miljoen gulden. Naar de mening van het kabinet zal deze verhoging de bevorde ring van het eigen woningbezit niet in de weg staan. De stijging van het autokostenforfait (de regeling voor privégebruik van niet-particuliere auto's) levert een meer-opbrengst op van 130 miljoen. Een volgend bij de kamer ingediend voorstel betreft het niet-inhouden in 1974 van loonbelasting van hen die uit sluitend of vrijwel uitsluitend aow of aww ontvangen. Ondanks de voorgestel de optrekking van de belastingvrije sommen voor bejaarden zouden de aow- uitkeringen zonder bijzondere maat regelen volgend jaar onderworpen zijn aan heffingen in het kader van de in komstenbelasting. Reeds tweemaal eerder, in 1971 en 1972, werd dit om zeild door het treffen van een nood maatregel, ook thans wordt een derge lijke noodmaatregel voorgesteld. Deze maatregel wordt niet beperkt tot degenen die uitsluitend aow-pen- sioen genieten, maar strekt ook uit tot hen die uitsluitend een aww-uitkering ontvangen Deze categorie was in 1973 wel aan belastingheffing onderworpen en zal volgend jaar daarvan zijn vrij gesteld Een tweetal uitkeringen, te weten invaliditeitsrenten en de a-uitkeringen van de vrijwillige ouderdomsverzeke- ring (VOV) die voor de heffing van de loonbelasting zijn samengevoegd met de aow of de aww, vallen ook onder de nieuwe maatregel Over de combinaties van de aow of aww met andere neven uitkeringen (pensioenen en ongeval lenrenten) zal dus wel loonbelasting worden ingehouden. In deze laatste ge vallen wordt de hardheidsclausule toe gepast. In de begroting wordt uitgegaan van een loonsomstijging per werknemer van tien procent en van een prijs stijging van zes procent In 1974 zal de belastingdruk ongeveer 30,2 procent bedragen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Omdat veel men sen hun schouders ophalen als ze lezen, dat er bijvoorbeeld zoveel opcenten meer betaald moeten worden, hebben we de afdeling financien van het ge meentehuis gevraagd voor ons een kleine berekening te ma ken waaruit blijkt, hoeveel er méér betaald gaat worden. Voor de straat- en rioolbe lasting zijn we uitgegaan van een gemiddelde woning. Deze be lasting geldt alleen voor eigena ren-bewoners. Straatbelasting f4,50 hoger, rioolbelasting f4,50 hoger. De personele belasting gaat voor een gemiddeld gezin (met 2 kinderen) f7,19 per jaar om hoog. Let wel: dit zijn gemid delde bedragen en die kunnen afwijken van uw definitieve aan slag. De reinigingsrechten gaan f7,-- per jaar meer kosten, ter wijl voor hen, die een hond heb ben f12.-- meer betaald dient te worden. ,.Och, die mensen willen ook wel eens vrij zijn." sluitend te maken heeft met zaken die het kleuter- en basisonderwijs be treffen. Dit zou kunnen betekenen, dat een splitsing van de commissie in meerdere afdelingen wenselijk wordt, waarbij iedere afdeling zich met een bepaalde vorm van onderwijs bezig houdt. Wij hopen u te zijner tijd op dit punt nadere voorstellen te doen. In de loop van 1973 konden wederom enige maatregelen worden getroffen in het belang van een optimale bege leiding van de leerlingen gedurende de basisschoolperiode. Wij hebben hierbij het oog op de invoering van remedial teaching en het leesvoor- waardenprogramma voor de leerlingen van het eerste leerjaar met ingang van het schooljaar 1973/1974 Wij me nen dat in de toekomst nog meerdere voorzieningen opdit vlak wenselijk zijn Er wordt naar gestreefd om te komen tot een verdere uitbouw van de acti viteiten van het schoolbegeleidings- werk. doch het welslagen hiervan houdt nauw verband met de hiervoor be schikbare middelen. SCHOOLGRENZEN In verband met de toename van het aantal openbare scholen in Leusden/C is het niet denkbeeldig dat in de na bije toekomst in het belang van een gelijkmatige verdeling van de leer lingen over de verschillende scholen, zogenaamde schoolgrenzen zullen moe ten worden vastgesteld. Bij het tref fen van een dergelijke maatregel, waar toe uw raad competent is, zijn leer lingen. woonachtig in een bepaalde wijk, gehouden de voor die wijk aan gewezen scholen te bezoeken. In ver band met de groei van Leusden/C. zou het instellen van schoolgrenzen op dit moment te star werken. Voorlopig kunnen eventueel noodzakelijke cor recties worden bewerkstelligd door gebruik te maken van de aan ons col lege gegeven bevoegdheid van over plaatsing. De steeds nauwere contacten tussen het kleuter- en het basisonderwijs - onder andere ook tot uiting komende in de opzet van de recent gereed geko men plannen tot scholenbouw - hebben geleid tot de gedachte om de school raad voor het openbare basisonderwijs en de ouderraad voor het openbare kleu teronderwijs, samen te smelten tot één adviesinstantie. Plannen in deze richting worden momenteel voorbereid. Het kruispunt Arnhemseweg-Ooie- vaarshorsterweg: binnen afzienbare tijd verkeerslichten? groene zoom 1973 bereikte u reeds een plan de aanleg van een gedeelte van de >ne Zoom Wij streven er naar deze 'in 1974 te kunnen aansluiten op laanweg en de Horsterweg waarbij levens de toegang tot het Burg. ingpark en deparkeermogelijkheid j/verbeterd kan worden ij de opzet van de meest recente ^bouwplannen (onder andere idsbeek en Rozenboom), werd veel lacht besteed aan de snelheidsbe- mg van de auto in de woonwijken, even met drempels en wegprofiel- auwingen worden in de praktijk ,men. Wanneer blijkt dat dergelij- maatregelen zullen voldoen, kan wogen worden ook de wegen in re wijken op deze manier aan te eo Het is wellicht mogelijk in kader van het onderhoud de hier- benodigde werkzaamheden te doen Deren. beplantingen je oppervlakte van het stedelijk >n neemt jaarlijks sterk toe. In de nen van de le fase van de uit dik van Leusden/C wordt meer rde gehecht aan het aanleggen van bruiksgroendan voorheen het ii was in de oudere wijken. Hier- wordt het mogelijk meer natuur- matenaal toe te passen. Expo- en van een dergelijke aanleg zijn plannen Rozendaal en Princenhof. Ie toepassing van chemische be- jdingsmiddelen zal tot het strikt jzakelijke beperkt blijven. Reeds in 1 werden contacten gelegd met de bnische Hogeschool te Wageningen, te komen tot een onderhoud van bermen waarbij de belangen van de gebruiker, de wegbeheerder en het urbehoud zo goed mogelijk op el- r afgestemd zouden kunnen worden WILDE FLORA )eze contacten hebben er ook toe eid dat de wijze van het maaien van men is gewijzigd waardoor de wilde a meer kansen gaat krijgen. De eer- bescheiden resultaten zijn reeds ilbaar geworden. ONDERWIJS e in de aanbiedingsbrief bij de be ing voor 1973 genoemde plannen betrekking tot de scholenbouw le bouw van gymnastieklokalen zijn edig tot uitvoering gebracht. Wij ien de indruk, dat de huisvesting het kleuter- en basisonderwijs in kader van de eerste ontwikkelings- geen onvoorziene problemen meer opleveren. Wel zullen op dit ter- i nog enkele voorzieningen nood- ?li]k zijn, doch wij verwachten - le gelet op de goede medewerking hierbij tot nu van de zijde van de sinspectie werd ondervonden - éen en ander tijdig kan worden ge- iseerd INTEGRATIE Iet voornemen bestaat om u binnen- t afzonderlijk te informeren om- nt de plannen ten aanzien van de onding van de te treffen onderwijs- rzieningen in de eerste fase. De ukkeling van het onderwijs in on- gemeente heeft ons gedurende laatste jaren geconfronteerd met aaide aspecten die van een dermate ot belang zijn, dat ze betrokken nen te worden in het toekomstig eid in deze sector. Wij denken rbij met name aan de integratie schoolgebouwen met andere voor- Dingen (educatief-sociaal-culturele tra), de flexibiliteit van de school- wuwen met het oog op het toewijzen rvan aan de verschillende levens- ichouwelijke richtingen, alsmede de mgeving en de omvang van descho- In samenwerking met de com- >sie onderwijs en andere deskun- en zullen wij aan deze en andere «eten de grootst mogelijke aan- bt schenken. ONDERWIJS-COMMISSIE tat betreft de commissie onderwijs t zich de vraag voor, of in de na- t toekomst een structurele wijzi- k in de samenstelling van deze moet worden overwogen, hebben deze vraag in onderzoek deze commissie - in tegen- tot voorheen - niet meer uit- ANDERE GEGADIGDEN VOORTGEZET ONDERWIJS Meermalen is er gedurende het lo pende begrotingsjaar vanuit uw mid den op aangedrongen, om de vestiging van scholen voor voortgezet onderwijs in deze gemeente te bevorderen. Ten aanzien hiervan mei ken wij op. dat ons beleid voor de nabije toekomst hier stellig op gericht zal zijn. Naarmate de gemeente verder uitgroeit, zal de behoefte aan bepaalde vormen van voortgezet onderwijs op het eigen tem - toir steeds groter worden Deze ont wikkeling dient nauwlettend te worden gevolgd, waarbij evenwel duidelijk voorop dient te staan, dat voorzienin gen op dit terrein naar onze mening zoveel mogelijk tot stand dienen te komen in regionaal overleg Vandaar dat in regionaal verband reeds bespre kingen zijn gevoerd over een grotere spreiding van het voortgezet onder wijs Wij zijn voornemens u op de hoogte te houden omtrent de ontwikke lingen op dit terrein. naar de behoeften aan accommodaties te Leusden/Z. is het mogelijk om over enige tijd een beslissing te ne men inzake de bestemming van het ge bouw ,,De Grote Kuip' aan de Ooie vaarshorsterweg. De plannen met betrekking tot de verbouwing en het beheer van de voor malige R K. Jongensschool aan de Ha- mersveldseweg zijn praktisch afge rond, zodat voorstellen hierover bin nenkort kunnen worden verwacht Ten aanzien van de in deze gemeen te op te richten jeugdraad is door een daartoe ingestelde werkgroep een dis- kussienota ..Jeugdraad Leusden" uit gebracht. welke nota in de onderschei dende woonkernen Achterveld, Leus den-C en Leusden-Z onderwerp van be spreking heelt uitgemaakt Het door de werkgroep uit te brengen advies zal ons naar verwacht mag worden, in de loop van oktober aanstaande bereiken. Wij hopen u zo spoedig mogelijk na ontvangst van dit advies nader te kun nen informeren en voor zover nodig voorstellen te doen. AANSLUITING VVV Tenslotte is er door het bestuur van de Stichting Streek V V V. Eemland verzocht om aansluiting van de ge meente bij deze Streek V V.V. endaar- voor een subsidie te verlenen. Wij stel len u voor een subsidie van f 1000, - beschikbaar te stellen. In verband met de nieuwe opzet van dezeStreek V.V V waarvan wij de resultaten willen af wachten, menen wij dat voorlopig kan worden volstaan met een bijdrage van f 1000,- voor 1974. WERKGELEGENHID Het Seminarium voor practische ge zondheidszorg heeft inmiddels zijn nieuwbouw betrokken In beperkte ma te wordt door het Seminarium nog ge bruik gemaakt van de gebouwen van de voormalige E P U ,,DE HOOGSTRAAT" Ten aanzien van de verdere ontwik keling van het werkgelegenheidsgebied in de vierde sector kan het volgende worden meegedeeld. Uit de beantwoor ding van in de Tweede Kamer aan de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne onlangs gestelde vragen is gebleken dat deze minister nog geen beslissing heeft kunnen nemen ten aan zien van het voornemen van het be stuur van de Stichting revalidatiecen trum ..De Hoogstraat te Leersum, om in Leusden een aan de eisen van de tijd aangepast gebouwencomplex te bou wen, omdat de daartoe benodigde ad viezen van het college voor ziekenhuis voorzieningen en het staatstoezicht op de volksgezondheid nog niet zijn uit gebracht Het betreft hier de aankoop van ca 6 ha bouwgrond Zodra de be slissing van de minister in deze bekend is hopen wij een voorstel totgrondver- koop aan u voor te leggen. SPORT In 1973 zijn enige accommodaties gereed gekomen, dan wel in aanbouw genomen, die een belangrijke bijdrage leveren in het op peil brengen van de noodzakelijke sportvoorzieningen. Met name noemen wij in dit verband de sportzaal in .Groenhouten", het gym nastieklokaal te Leusden/Z., en het overdekte zwembad op het Burge meester Buiningpark. Niettegenstaande deze voorzieningen blijft de vraag naar uitbreiding van accommodaties voor diverse takken van sport groot. Tenge volge van de snelle groei van het aan tal inwoners zal deze vraag steeds gro ter worden. Teneinde adequaat te kunnen reageren is het noodzakelijk, dat een inzicht wordt verkregen in de kwantitatieve en kwalitatieve behoeften aan sportaccommodaties op middel lange termijn. Met het oog hierop is onlangs een werkgroep in het leven ge roepen die de opdracht heeft gekregen hiernaar een onderzoek in te stellen en haar bevindingen in een nota vast te leggen. Deze werkgroep is inmid dels met de werkzaamheden vergevor derd en wij verwachten derhalve dat wij u binnenkort haar bevindingen kun nen mededelen. SPORTSTICHTING Tengevolge van gewijzigde omstan digheden, zoals uitbreiding van het aantal sportverenigingen en toeneming van het aantal sportaccommodaties, wordt het voor de Stichting voor Licha melijke Opvoeding en Sport Leusden steeds moeilijker om binnen het raam van de geldende statuten haar doel stellingen te realiseren. Het in ver band hiermede ingesteld onderzoek naar de vraag, op welke punten de sta tuten van deze stichting aan de ge wijzigde omstandigheden moeten wor den aangepast, is zo goed als afge rond. Een voorstel dienaangaande kan op korte termijn tegemoet worden ge zien. OVERIGE WELZIJNSA ANGELEGEN- HEDEN Nu onlangs het resultaat bekend is geworden van het door de Provin ciale Utrechtse Stichting voor Wel zijnsbevordering ingestelde onderzoek SUBSIDIES Aangezien het subsidiebeleid in zijn algemeenheid bij de behandeling van de begroting 1973 uitvoerig aan de orde is geweest, beperken wij ons thans tot de nieuwe aanvragen om subsidies De Vereniging Sociale Zorg voor Mindervaliden A V.O. afdeling Utrecht, heeft ingevolge raadsbesluit van 15 de cember 1970 een jaarlijkse subsidie toegekend gekregen van f10.- Gelet op de werkzaamheden die deze vereni ging voor de ook uit Leusden afkom stige gehandicapten verricht, stellen wij u voor, ingaande 1 januari 1974 het subsidie te bepalen op f0,02 per inwoner, overeenkomstig het door de vereniging gedane verzoek Van het comité ..Jubileum Rijkspo- litiekapel" is eveneens een verzoek om subsidie ontvangen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Rijkspoli- tiekapel omstreeks augustus 1974. Wij stellen u voor een eenmalig subsidie te verlenen van fO.Ol per inwoner De centrale financiering voor de lagere overheid is bij ministeriële beschikking van 1 december 1972, met ingang van 4 december 1972 wederom (voor de 7e maal) verlengd met één jaar Wij spraken in onze vorige begro- tingsbrief de hoop uit, dat in 1973 voldoende toewijzingen zouden plaats vinden voor vaste financieringsmidde len. In het lopende begrotingsjaar (1973) zijn, mede gezien de aanwijzing als groeikern, zowel voor consolidatie als voor scholenbouw en grondaankopen vaste geldleningen ontvangen. De netto kapitaalbehoefte is, in vergelijking met de primitieve begroting voor 1973 dan ook gedaald met f 1.500.000,-- tot f-1.583 000, - -Wij verwachten, ge zien de ervaringen in 1972 en 1973, dat in het begrotingsjaar 1974 vol doende vaste financieringsmiddelen voor nieuwe investeringen beschikbaar zullen komen. aldus b en w in hun aanbiedingsbrief UTRECHT - Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben bij brief van 29 augustus 1973 aan de Centrale Direc tie van het staatsbedrijf der PTT ge schreven geen toestemming te ver lenen tot het plaatsen van buitenbrie venbussen in de bermen van de pro vinciale wegen ten behoeve van wonin gen die op meer dan 10 meter uit de weggrens staan In haar brief aan de Centrale Direc tie van de PTT stellen Gedeputeerde Staten, dat het ongetwijfeld in het be lang van een doelmatige postbestelling zal zijn als de buitenbrievenbussen zo dicht mogelijk bij de weg geplaatst worden doch, zo meent men, dat er be halve dit doelmatigheidsaspect bij de plaatsing van dergelijke bussen even wel ook andere aspecten in ogenschouw dienen te worden genomen. Gedeputeerde Staten van Utrecht staan op het standpunt, dat het plaat sen van brievenbussen in de wegber men direct naast de rijbaan in ernstige mate afbreuk zal kunnen doen aan de verkeersveiligheid zowel voor de be trokken bewoners als voor het door gaande verkeer Vermeerdering van het aantal ob stakels in wegbermen zal voorts een stijging van de onderhoudskosten van de bermen tot gevolg hebben, aldus Gedeputeerde Staten terwijl bovendien verwacht mag worden, dat de desbe treffende bewoners in het algemeen weinig aandacht zullen besteden aan het onderhoud van de bussen, waar door het landschappelijk aanzien van de bermen zal kunnen worden geschaad. Voormelde aspecten zijn voor het college van Gedeputeerde Staten der mate zwaarwegend, dat zij ernstige bezwaren hebben tegen het plaatsen van buitenbrievenbussen in de weg bermen, waarvoor ingevolge het Pro vinciaal Wegenreglement Utrecht een vergunning is vereist van het college. Gedeputeerde Staten hebben echter geen overwegende bezwaren tegen de plaatsing van buitenbrievenbussen op wegbermen die breder zijn dan 10 meter, mits plaatsing op particulier terrein bezwaarlijk moet worden ge acht of hierdoor geheel aan de doel stellingen van de getroffen wettelijke maatregelen wordt voorbijgegaan Ook tegen het plaatsen van brieven bussen op particulier terrein tegen de grens van het provinciaal wegperceel. waarvoor ingevolge genoemd reglement vergunning is vereist, hebben zij geen bedenkingen. Ten aanzien van de bui tenbrievenbussen waartegen Gedepu teerde Staten geen bezwaar hebben dient echter vooraf omtrent de plaats overleg gepleegd te worden Gedepu teerde Staten hebben alle colleges van b. en w van hun beslissing middels een schrijven op de hoogte gebracht. De Grote Kuip: wellicht binnen af- zienbare tijd weer in gebruik bij de jeugd. Met een viertal andere gegadigden worden serieuze onderhandelingen ge voerd om nog voor het einde van dit jaar voorlopige koopcontracten af te sluiten. Het gaat hier om een opper vlakte van 5'/2 tot 6 ha. FINANCIERING

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5