lilieu of ernst maken met de Biologen eboortebeperking )e glimlach van Lieven en de uitslovers in Leusden -7- Wij - met rede begaafde wezens - moeten door schade en schande leren' wat andere organismen instinktief doen HET MILIEU WAARIN JE LEEF LEEFBAAR MAKEN EN HOUDEN! DE BIOLOOG 1. K WLSKELENBERG (H ER DE TWEEDE EASE jtltUAU i. I üti' 1 LMbtn is 10 LEUSDER KRANT s, w.j.zweinenberg: yye zu||en moeten kjezen: aanpassen aan een veranderend USDEN - Het is gewoon fijn om een evenwichtig onderwijsman te Een man. die zich kennelijk van de wijs laat brengen door alle stromingen in het onderwijs, de voor- en de nadelen van de oioetwet erkent, die de voor-en de len van de middenschool afweegt, viodt dat het leraarschap best te oigen is met een administratief- nsche funktie bi] het onderwijs. ,0or de nieuwe stromingen bij het rtfijs open staat, maar deze beslist lis alleenzaligmakend ziet. Die de draad niet schielijk laat schieten met een onbekende draad op een kere toekomst af te stevenen. Een evend gesprek voer je met zo'n in deze complexe tijd, waarin het rs van middelbare scholieren vaak stig te moede is. ze evenwichtige en in de praktijk geworden mens is de heer W J nenberg. bioloog, wonend in Leus- entrum Hij is leraar biologie en ctor van een Amersfoortse scho- meenschap Hij spreekt niet met ik, ook niet aarzelend, maar als nd die weet wat hij zegt omdat hij urne overdenking en ervaring zijn r; heeft kunnen stabiliseren uit veelheid van hem beschikbaar egegevens, eerste indruk van een mens. harmonie met zijn omstandig- j en met zijn eigen mogelijkheden en werkt, wordt later in het ek bevestigd, als de heer Zwei- rg vertelt hoe hij leraar biologie «orden. iilt u ter introductie van uzelf ?n welke uw werkzaamheden zijn?' ben voor veertien uur in de biologieleraar en voor de rest mijn werk ben ik conrector." cht u het leraarschap goed ver- nar met een conrectorschap? Gaat aktie van conrector niet ten koste ow leraarschap biologie en voelt i als conrector niet ,,de boeman de school", zoals de kinderen legen te noemen?" LIEVER BIOLOGIELES ls ik voor de keuze van funkties omen te staan, zou ik liever bio- es geven dan het uitsluitend ad- tratief-technische facet van het ctorschap uitvoeren Maargeluk- la ik niet voor die keuze. Ik vind eide lunkties zeer goed verenig- Ik ben in mijn huidige werkstruk- volkomen happv. Omdat ik weet er in zo'n scholengemeenschap at. wil ik graag aan de organi- daarvan meehelpen om deze in te houden en te doen funktioneren. unktie van cbnrector beschouw i het druppeltje olie, dat de school - ine soepel laat lopen. I dat boeman-zijn vande conrector ft zou ik graag het volgende wil- imerken: een klas misbruik maakt van ebrek aan onderwijservaring bij tieuwe leraar moet een conrector eens als boeman in zo'n klas ren ar ook een ervaren docent stuurt fens een leerling naar de conrector heeft vaak meer gelegenheid om in het afwijkende gedrag te ver in, informaties in te winnen bij de re leraren en zo nodig kontakt nemen met de ouders om een eind laken aan een situatie, die door betrokkenen als ongewenst wordt ren Van een optreden als boe- blijft dan niet veel meer over loe bent u tot het leraarschap en i biologie gekomen?" ..Ik ben na de kweekschool bij het basisonderwijs gekomen De weg van het basisonderwijs na het voortgezet- onderwijs (anders gezegd, van onder wijzerschap naar leraarschap) biedt het voordeel, op de kweekschool les te hebben gekregen 111 de vakken op voedkunde. didaktiek. methodiek en psy chologie. Wie direkt van de Universi teit voor de klas ging staan moest het met de kunst van het lesgeven uitsluitend hebben van zijn intuitie. Door vallen en opstaan moest hij of zij leren wat de opleiding tot leraar verzuimd had in het lesprogramma op te nemen. Biologie boeide me reeds als school jongen. maar ik ben er pas laat aan begonnen' het in mijn beroep op te nemen Tijdens mijn onderwijsloopbaan, waarin ik na het basisonderwijs bij het technisch onderwijs terecht kwam omdat ik daar met de ..Hoofdakte' les mocht geven, heb ik steeds bij vragen op biologisch gebied interesse bij mijn leerlingen bemerkt, waarbij de antwoorden, die ik kon geven, on bevredigend waren Toen-ik dan ook na het behalen van een lagere akte wis kunde wat tijd vrij kreeg en mijn stu diezin duidelijk groter was dan in mijn eigen schooltijd, lag de weg naar de biologiestudie open, Na twee jaar (op woensdagmiddag en avond en op zaterdagmorgen en mid dag) m een universitaire MO opleiding aan de Rijksuniversiteit te Utrecht col leges gelopen en practica gevolgd te - hebben, bleken de tentamens die ik af gelegd had een voortzetting van de studie te rechtvaardigen Dit beteken de. dat ik ontslag moest nemen bij het technisch onderwijs en gelijk met de doctoraal studenten zelfstandig on derzoek moest verrichten in diverse laboratoria Een kleine lestaak bij het voortge zet onderwijs was toegestaan en ik mocht acht uur per week les geven op de Rijksscholen gemeenschap te Schiedam Je bleef zo ambtenaar, maar je kon met een gezin niet van de in komsten leven De Rijksregeling (ren teloos voorschot) werd toegezegd, maar maanden te laat uitgekeerd, zodat er naar andere wegen gezocht moest wor den om in leven te blijven Mijn vrouw nam de taak van kostwinster op zich en verdiende kost en studiekosten als onderwijzeres. Het studieprogramma duurde langer dan uit de vooraf ge vraagde informatie was af te leiden maar ik kon een lestaak van 14 uur combineren met mijn studie, en haalde mijn MO biologie. Ik ben toen niet in het voortgezet onderwijs gedoken, maar wijdde me als wetenschappelijk medewerker bij de universitaire leraarsopleiding afdeling biologie aan de begeleiding van studen ten. die een onderwijsbevoegdheid wil den halen. Daarnaast wilde ik afstude ren en nog een paar uur les geven Het onderwijs trok me meer dan het wetenschappelijk werk (te weinig biologie, te veel plannen en te weinig realiseren) Intussen was ik verhuisd naar Leusden, en vond op ,.De Amers foortse Berg" een plezierige lestaak. Ik studeerde af. kreeg een volledige lestaak toegezegd op ,De Amersfoortse Berg", en nam ontslag als wetenschap pelijk medewerker". LESGEVEN ,,Op welke wijze geeft u biologie les aan de verschillende schoolrich- tingen?" ..Dat hangt geheel van het school type en het leerjaar af" Als ik biologieles geel aan een exa menklasse geeft zo'n eindexamen jam mer genoeg een wat vervelende wen ding aan je lessen De leerlingen moe ten nu eenmaal door het examenpro gramma worden heengeholpen. Ook dan probeer ik echter interesse te wekken voor de biologische structuren Als bioloog kun je iets doen aan het door breken van de vakkenscheiding. Je kunt fysika en chemie toepassen in je biologielessen Er zitten zulke belang rijke chemische en fysische aspekten in de biologie, dat je de samenhang lus sen de verschillende natuurwetenschap pen duidelijk kunt laten zien Dit is vooral belangrijk voor het voorberei dend Wetenschappelijk Onderwijs, het VWO MENS EN MILIEU Als ik aan de Havo les gpef gaat het niet zozeer om de natuurweten schappelijke samenhang Daar gaat het om de mens en de relatie tussen mens en milieu, de mens als beschermer van het milieu. Deze karakteristiek komt naar mijn smaak jammer genoeg niet goed tot uiting in het eindexamen programma voor het Havo. Dit is nog te veel een aftreksel van het eind examenprogramma VWO Er zou een geheel eigen eindexamenprogramma voor de Havo leerlingen moeten wor den samengesteld. In de lagere klassen is het biologie- onderwijs gericht op het leren waar nemen De docent probeert belangstel ling te wekken voor het leven Wat ik probeer te bereiken is. dat de leerlin gen levensverschijnselen en levens vormen leren zien Je groepeert je leerstof in een thema, bijvoorbeeld ..Leven is eenheid in verscheidenheid" Zo'n thema is vaak zo algemeen, dat het voor een buitenstaander niets zegt over de bij hem bekende onder werpen uit de biologie. Als je met leerlingen over .transport (Schiedam), weinig natuurschoon, weinig ruimte, veel industrie, veel nieuwbouw, grote bevolkingsdichtheid Als je dan in een gebied komt waar bos (Den Treek), een aantrekkelijk land schap (weilanden met houtsingels), rus tige wegen en weinig stankverspreiden- de industrie is, dan wil je daar best wonen Maar als je dan tot de ontdekking komt, dat het beleid van Leusden (over eenkomstig het ..bestemmingsplan)" er op gericht is zijn taak als groei kern ernstig en voortvarend op te vat ten, en je ziet het weiland bouwrijp maken, houtsingels op enkele rudi menten na verdwijnen, nieuwbouw ver schijnen op plaatsen waar het oog gestreeld werd door de harmonie van landschap en bewoning, dan houd je je hart vast VERHEUGEND Het is verheugend, dat de raad de oren niet sluit voor adviezen, die ge richt zijn op handhaving van de leef baarheid en zo mogelijk deze ad viezen nog omzet in voorzieningen ook Desondanks is het een verarming als een rustieke boerderij dienst gaat doen als clubhuis". Ik verheug me met andere Leusden- së biologen over het beperkte gebruik van chemische onkruidbestnjding OVERLEVINGSKANSEN ,,Ziet u redelijke overlevingskansen voor de mens in dit dichtbevolkte land?" ..Onze overlevingskans in eivol Ne derland is omgekeerd evenredig met de bevolkingstoename in organismen praat, dan komt daar bij ter sprake, de bloedsomloop, vaat- bundels. protoplasmastroming. impuls- geleiding, het spijsverteringskanaal, .eileiders, penstaltiek, trilhaarepitheel enzovoorts Nu komt voor de lagere klassen de leerstof, waaraan je kunt leren waar nemen en waarmee je kunt experimen teren. wat ie kunt meten en waarmee je kunt ordenen uit de oude. alom bekende hoofdstukken": spijsverte ring, bloedsomloop, ademhaling, skelet spieren, uitscheiding, zintuigen, zenuw stelsel, voortplanting enzovoorts, te vinden in liet leerboek der Menskunde Zo kun je ook een systematische groepering maken van het dieren- of het plantenrijk Deze systematiek vormt echter niet meer de hoofdmoot van het biologieonderwijs Het is plezierig voor leerlingen, die van school veranderen en voor collega's in hogere leerjaren, dat er een vrij grote mate van overeenstemming be staat omtrent de objecten, die biologen in de lagere klassen behandelen' Hoe is uw visie op het beleid van de gemeente Leusden?" Leusden als woongebied was voor mij aantrekkelijk. Ik kom uit het westen Misschien zitten er evolutionele as- pekten aan dit mondiale probleem en kunnen we in navolging van Darwin de survival of the fittest" verwachten. We zullen moeten kiezen voor een aanpassen aan ëen vër'anderend milieu of we zullen over de hele wereld ernst moeten maken met geboortebeperking Het probleem van de overlevings kans in een drukker bevolkt rakende wereld hangt samen met het wereld voedselprobleem Het is schrijnend te moeten constateren, dat in eivol Nederland de overlevingskans ver kleind wordt door te veel eten. ter wijl in 1/3 van de wereld een tekort aan eiwitrijk voedsel heerst' Wat dit welvaartsverschijnsel betreft kunnen Nederlanders hun overlevingskans ver groten door minder te eten. minder of niet te roken en door meer beweging te nemen". ,,Hoe denkt u over de voortschrijden de vervuiling in Nederland?" TEREN OP DE ROEM ,,Ons land heeft ooit de naam ge had een proper land te zijn Op die roem teren we nog voort, maar de feiten wijzen uit dat ons land ver vuilt Het beleid van de overheid is ten aanzien van het schoonhouden van de gemeente veranderd. Vroeger werd er tweemaal per week huisvuil opge haald. de gemeente had een legertje straatvegers in dienst. Parken en plantsoenen w erden regelmatig op pijn lijk nauwkeurige wijze onderhouden. Straatpolitie surveilleerde en trad op tegen ..vervuilers' In onze tijd is dat niet meer te betalen. Het vuile werk wordt aan gastarbeiders overge laten en de straatpolitie heeft er zo veel ander werk bijgekregen. dat de bakens verzet moesten worden Een deel van de verantwoordelijkheid voor het schoonhouden van de gemeente komt .op de schouders van de burgers te recht. Het leren dragen van deze ver antwoordelijkheid wordt door veel ou ders aan de school gedelegeerd Het is ontmoedigend om te ervaren hoe weinig waardering ouders en leerlin gen hebben voor de pogingen van onder wijzers en leraren om enige mede werking te krijgen bij het schoon hou den van het eigen werkmilieu ..Mijn kind komt naar school om te leren en niet om de klas aan te vegen" Ik heb die prop papier niet op de grond ge gooid, dan hoef ik hem toch zeker ook niet op te rapen?' Het is duidelijk, dat onze minach ting voor schoonmaakwerkzaamheden gevoegd bij onze gemakzucht als we afval kwijt willen, leidt tot vervuiling. Het is makkelijk om te zeggen ,,Die industrie vervuilt ons milieu (water of lucht, maar ook de bodem; ..blij met bier uit blik!) laat de vervuiler maar betalen voor het reinigen", maar deze industrieel heeft als leerling op school misschien ook zijn overtollige pakje brood achter de verwarmings radiator gefrommeld MENTALITEITS KWESTIE De oorzaak van het steeds vuiler wordende milieu is naar mijn mening fee kanttekeningen bij plannen ran grondhappers EUSDEN - ,(In den beginne was toos, lezen wij in de bijbel, maar beel wat jaren later leven er in sden nette lieden hun gestroomlijnd 0 in mooi uitgedachte woonparken lm tien jaar schoven zij over en een dun bevolkte agrarische ge nschap, een restant van een ietwat We structuur met de bekoring van schilderachtige. Beseffen wij goed nok deze gemeenschap pas sedert goede eeuw langs de weg van ont- 'Qg en kolonisatie een tevoren be nd heide-, bos- en moerasgebied een groot deel heeft laten ver- ineo. Daar heeft destijds niemand *aren tegen aangetekend Het land- ap van de Gelderse Vallei even- heeft een nieuwe bekoring gekre- Een agrarische streek, mits goed erd, levert voor talrijke planten dieren sterk gevarieerde levens- ejijkheden en ademt rust en even- '1". aldus de reaktie van de bio- A. Kwinkelenberg. T°en ik in 1949 in deze contreien eilde had de Vallei nog veel van dit Mer bewaard Wel gingen enige verpestende beeknormahsaties maar de bomen groeiden op en struik- en kruidenvegetaties kregen grote diversiteit, zolang de gif- torij haar intree nog niet had ge- 1 Wie goed heeft toegezien, heeft *0 constateren, dat na 1953, het *aarin de na-oorlogse economie vat vrijer teugel kreeg, de gemeen- •eusden - Stoutenburg van de nieu- e tijd de wezenstrekken ging dra- Verbeterde waterbeheersing en slandcultuur, hand in hand met de «ringen van de chemie der stoor- fen werkten de soortenverarmende aspecten grif in de hand. Ook hier werd het ..leven" gestroomlijnd. De gewone burger heeft zoiets niet of pas laat in de gaten; de stedeling bevindt zich in een situatie, van waaruit hij bereid is, alles wat tekenen van vegetatie of vo gelleven vertoont ongerepte natuur te noemen De jongeren onder ons weten niet be ter of het is altijd geweest zoals het nu is. Hun situatie is het vertrekpunt van hun wijze van beoordelen, ook in zaken van landschapsbeheer, c.q. natuurbe heer en natuurbehoud. Mijn grootvader zal nog de drassige hooilanden en blauw graslanden hebben eekend en ook wel de argwanende blik van de marginale en orthodoxe heide- boertjes, en de honing, en het sprokke len. De Vallei had bovendien nog mili taire betekenis, tot groot gerief van wat ongestoord moet voortleven. Maar nu is de zeer omvangrijke ge meente Leusden in hoog tempo bezig een ander soort bewoning binnen te la ten. Vreemd genoeg willen de goeddeels Leusdense ambtenaren, nu zij de cn- tische duivels in huis hebben gehaald in vergrote bouwwoede nog meer van deze import-figuren binnenhalen. Zij denken goed te doen en oogsten on dank van hen die de soortgenoten zijn van hun volgelingen. Fase 1 die zijn woonmogelijkheid heeft te danken aan het vernielen van oud boerenland, wil fase 2 verhinderen te komen, omdat daarmee oud boerenland wordt opge offerd. Fase 1 wil liever een stukje Fase 3 wel, maar een stukje Fase 2, dat wellicht Fase 3 had kunnen worden, tot elke prijs verhinderen. Zo laat de bevolking van Fase 1 de verdenking op zich oneerlijk te redeneren. Geluk kig dat de nakomelingen van de boeren die vroeger al ,,de natuur" ingrijpend hebben gewijzigd met meer recht van spreken zich fel keren tegen de ge meentelijke plannen Gelukkig ook dat thans de boeren, vroeger nogal eens ge makkelijk overrompeld door een ei gengereid gemeentelijk bestuur, inde intelligentsten van Fase 1, welspreken de pleitbezorgers hebben gevonden De uitbreidingswoede van het Leus dense bestuur staat in onze omgeving niet alleen. Lunteren, Barneveld. Nij- kerk en Ede schuiven snel het oude beek- en rivierdal binnen met pijpjes eensgezinswoningen en loederlelijke flats. Ede spant de kroon. metVeenen- daal, op het punt vande horizonvermin king Welke dorre breinen achter deze pro jecten schuil gaan weet men gewoonlijk niet. Zijn het zakenlieden uit de bouw wereld met speciale privileges? Zijnde ambtelijke instanties hun volgzame verlengstukken, wie een taak werd aan gepraat? Een mooie sociale opdracht met een schijn van eigen visie? Zijn het kleine, maar ambitieuze burgers, even gestroomlijnd opgeborgen in nieuwe baksteen als u en ik? Met evenveel boter op het hoofd als u en ik, als wij wee-klagend ons over een oude stafkaart buigen en oude rijkdommen zitten te bewenen? Het is deze reeks vraagtekens, die ons inspireert alles in het werk te stellen om binnen de grenzen die de wet ons stelt, alles wat rondom ons overbleef in agrarisch beheer, al of niet vergif tigd en overbemest, tenminste in deze toestand te bewaren. Het representeert nog een zweem van natuurlijke levensgemeenschap en vertoont bijvoorbeeld nog kleine depots van oorspronkelijke bewoning. Het be vat nog genetisch materiaal om in eventueel gunstige tijden na ons een betere ruimte weer een natuurlijke ge stalte te geven. De Vallei van nu, hoezeer ook aange tast door vormen van rationeel grond beheer is veruit te prefereren boven de uit haar krachten gegroeide woon- pijpjesgemeenschappen met daarin verdwaalde boerenhoeven die tot „cul tureel centrum" zijn gebombardeerd De ziekelijke ijver waarmee een ambtelijke machine overschakelt ineen volgende versnelling is voorlopig een onbegrijpelijke zaak. Haar info- brochure is het verguldsel van een bittere pil De topografische voorlich ting en de schetskaartjes suggereren een veel verdergaande ruinering van een deel van de Gelderse Vallei dan menigeen kan bevroeden. Wat deze ambtenaren voortdrijft moet meer zijn dan een van hogerhand toegeschoven opdracht. Zonder de be doeling ze boos te maken (want uit boos heid zijn nooit inzichten respect voort gekomen) moet het mij toch van het hart dat zij met de geruststellende glimlach van Lieven Brekel stenen in de porse leinkast gooien. Zo van: de schade valt mee, de schade is gedekt. Wij maken immers alles weer groen. Deze glim lach van de sociale weldoener Lieven Brekel - u kent hem misschien uit de Bommelstrip - herinneren wij ons van een vorige gelegenheid, een hearing on der de vorige burgemeester over het befaamde Pon-plan van Leusden-Zuid. Het is de symptomatische glimlach van de heer Zuiderhoek, ongetwijfeld een bekwaam stedebouwkundig ontwer per, maar ten aanzien vande schaarste aan Nederlanzse grond een levensge vaarlijke optimist. Als hij voor een landkaart staat en met onnauwkeurige armzwaaien er een stok overheen doet zweven, welt hem een sussend maar inadequaat proza naar de lippenen moet men nuchter willen blijven om niet in de betovering op te gaan. Dit gevoel van welbehagen, dat een landkaart voor het landschap neemt, moet hij wel feil loos over het gemeentebestuur over dragen De sfeer van zijn levensblije urbanistiek troffen wij ook inde schoon geïllustreerde drukwerken der Euro- woningen en wordt even speels als han dig voortgezet in de info-brochure. Paardjes, eendjes, bossages en hand ballende meisjes. De smetteloze techniek van de ge meentelijke acties kan men geraffi neerd noemen, maar ook doorzichtig dom en slaafs, of zelfs despotisch. De tyrannieke poging tot vernieling van ..Brinkenstijn" en „Laapeers" heeft de trekjes van de uitslover., van het jongetje dat tienen wil halen op een middelmatig dorpsschooltje Het is tegenover zoveel fraai verpak te vlijt onbegonnen werk aan te komen dragen met een zelfs oppervlakkig ver zamelde inventaris van de te bebouwen en aangrenzende terreinen. De uitslo vers plaatsen tegenover onze boomvalk, geelgors, steenuil en grutto een massa merels, mussen en mezen met de me dedeling dat dit ook vogels zijn. Hun katten en honden verslaan onze wezel, haas en dwergspitsmuis, zijnde even eens zoogdieren En wat doen wij met een handjevol boerengezinnen, gesub sidieerd en weerloos tegenover de fis caal uit te melken Gooilander met de auto van de baas, het Flatje van me vrouw en de rallyronker van de oudste zoon? In het fantasieloos juristengeprevel beluisteren wij toch nog een roman tische noot. Het Groen, geenkijkgroen, maar gebruiksgroen, plaatselijk in stroken! Want binnen deze voorstel- lings- en belevingswereld is een boom een boom en gras is gras en gebruiks groen klinkt democratisch, alles is im mers van iedereen! De opgewektheid waarmee men be richt dat de omstreden Schoolsteegbos jes voor het hoofdcentrum het veld niet hoeven te ruimen is aandoenlijk. Zij zullen worden opgenomen in een stads park. Nu zijn zij nog kijkgroen De ro mancier die achter een dusdanige ter minologie schuil gaat heeft er geen en kel benul van dat de Schoolsteegbosjes als uitwijkplaats voor de wilde flora en fauna, eenmaal in een stadspark ver werkt in weinig jaren zullen denature ren. Als het ter plaatse maar groen blijft, is het dus voor het gemeentebestuur helemaal in orde Even onbenullig is de verrukking om de geïsoleerde en ingepaste hagen in de reeds ontstane nieuwe buurten; resten van elzen-hakhout, wilgen en een enke le meidoorn, eens het sieraad van slo ten en erfscheidingen en nu verdoold in een wezensvreemd stramien van wegen, huizen en vijvers Hoe lang houden zij het in dit zonderlinge „biotoop" vol? een mentaliteits-kwestie. In dat ver band is het verheugend, dat er aktie- groepen zijn, die ons geweten wakker schudden, die mee willen zoeken naar oplossingen voor deelproblemen. Soms is het ook hier nodig om beleidsin- stanties te wijzen op het verlies aan wel zijn ten gunste van (schijn)welvaart. Schoonhouden van slootkanten kan snel en goedkoop gebeuren met „groeistof fen". toch kiest Leusden nog steeds voor arbeidsintensieve dure mecha nische reiniging, waardoor het rijke milieu van de wegberm behouden blijft. De overlevingskans in eivol Neder land tenslotte wordt mede bepaald door het milieu In een vervuild milieu kan ook een kleine menselijke populatie niet leven. Wij, met rede begaafde wezens, moeten door schade en schan de leren wat andere organismen in stinktief doen: het milieu waarin je leeft leefbaar maken en houden!" ANCO MALI Het is een verdrietig en mislei dend boekje dat onze brievenbus binnenrolde. De kaartjes grijnzen duidelijk naar de derde fase En naar de niet genoemde vierde Het wegenplan op blz 50 met zijn abrupt eindigende trace's, alle op het oosten gericht, is een voorspel van wat nog komen gaat. Met name uit de t.w. 10 en de s.w. 10 wordt een spervuur gericht op een gebied, dat als landschapspark hoog geno teerd behoorde te staan De glim lachers en uitslovers van het ge meentebestuur. in de zekerheid of in de waan voltrekkers te zijn van een goedgunstig lot, effenen nu al de weg voor hunopvolgers. Zullen zij, na al wat zij gehoord en gelezen hebben, geprikkeld voortgaan, blindelings en met kopkleppen? Met doordrijven wegens vermeend prestigeverlies bewijst men zichzelf noch de gehele affaire een dienst Heel verstandig zou zijn de geestdrift in te dammen in afwachting van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hoewel niemand er enig peil op kan trekken, of een voor de nieuwe situatie meer representatieve raad een beleidslijn gaat verdedigen die meer samenvalt met de teneur van de Bonte Avond, op de Dolle Donderdag in het Hervormd Centrum! De neuzen van de „zwijgende meerderheid" tellen even zwaar en wie weet hoeveel conformistisch geschut daaruit is op te brengen Ik voor mij ben pessimist. De erva ring leert telkens weer dat de domheid een macht is die niet is te stuiten. En die zich in zgn. politieke partijen ver schanst, omdat zij daar voor vol wordt aangezien. A Kwinkelenberg, Pr. Margrietlaan3, Leusden-Zuid.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7