„Het kabaal, het struikje en boompje voor tegenstanders 2e fase belangrijker dan de boeren" Binnenkort expositie van Karei Elemans BONDSSPAARBANK Vragen over speculatie en inspraakmogelijk heden KVP-fraktieleider J. H. van Dijk: „Gemeentelijke voorlichting belachelijk gemaakt Dorps kern takt- avond Portret- en naaktstudies Dief aangehouden RIJKSPOLITIE HOUDT EEN KIJKMORGEN: UITSTALLING VAN GEVONDEN VERVOER MIDDELEN Wel vragen - geen antwoord Van Spaendonck wil PPC-rapport Riiilbeiirs- seizoen Blijhof gaat van start Oriënterings- rit op 7 oktober Geen spreekuur burgemeester Zit u ook met dat probleem? VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND LdEKDAG 4 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 5 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het venijn zit in de staart, zegt een bekend ge legde. Velen zullen dat hebben beaamd bij het beluisteren van de vurige pleidooi, die de heer J. H. van Dijk, fraktievoorzitter van de KVP vorige week donderdagavond tijdens de rondvraag in de raads vergadering hield vóór de uit breidingsplannen van het ge meentebestuur. De vergadering was aardig kabbelend verlopen, met uitzondering misschien van enkele golven tijdens het peuter speelzaaldebat. Zelfs de rond vraag bracht in eerste instantie met zoveel nieuws op. Totdat de heer Van Dijk aan het woord kwam Meestal is deze rustige agrariër weinig aan het woord, althans niet meer dan door hem noodzakelijk wordt geacht. Nu schoot de fraktieleider der KVP echter uit z'n slof door een toe spraak te gaan houden over de tweede fase-plannen. Iets, waar geen enkel ander raadslid zich tot nu toe aan had gewaagd, zelfs angstvallig had vermeden De heer Van Dijk waarschuwde de voorzitter, dat hij wellicht onparlementaire" taal zou gaan gebruiken, wat de burgemeester deed opmerken, dat dit erg be denkelijk klonk. De onparlemen taire taal viel wel wat mee (in de tweede kamer klinkt derge lijke taal heel anders), maar opzienbarend waren de uitlatin gen van de heer Van Dijk wel. Hij begon zijn toespraak met de vaststelling, dat er tijdens de raadsvergadering weer heel wat was gepraat. ..Gekletst kunnen we wel zeggen Hij vroeg zich af of dit nu allemaal wel nodig was ..Eigenlijk zouden we het beste iedereen zijn of haar zin kunnen geven, dan zijn we van alle gezeur af. stelde hij voor, ..maar daar zijn we er niet mee De KVP-er kwam toen pas goed opdreef ..Ik moet be kennen. dat ik me die donderdag avond tijdens de voorlichtings bijeenkomst van de gemeente bij zonder heb geergerd Hij had zich, zo vertelde hij. bijzonder gestoord aan het optreden van de tegenstanders van de plannen, die naar de bijeenkomst waren ge komen om de plannen bij voor baat af te wijzen. Men ging er bij voorbaat van uit. dat de ge meentelijke voorlichting be lachelijk gemaakt moest worden, maar er is integendeel uitste kende informatie verstrekt De brochure sprak voor zichzelf. Ik heb de indruk gekregen dat men echter helemaal geen in formatie wilde. De antwoorden van het gemeentebestuur waren veel te goed en pasten Diet in het straatje van de tegenstander. Met veel gejoel en geklap werden de gemeentelijke woordvoerders het zwijgen opgelegd. Het ging bij de tegenstanders helemaal De heer J. H. van Dijk, frak tievoorzitter voor de KVP in de gemeenteraad van Leusden. niet om de boeren. Het kabaal, het beestje en het struikje wa ren veel belangrijker voor hen. Pas toen de heer Van Roomen zijn toespraak hield, begon men over de boeren te praten Het kwam hen goed uit, dat ze steun uit die hoek kregen," aldus de heer Van Dijk, die bovendien van mening was, dat de vragen van de aanwezigen bijzonder een zijdig waren. ,,De enorme woningnood die in ons land en ook in onze regio heerst, is helemaal niet aan bod gekomen. Velen wonen in krotten in een onvoorstelbaar slecht leef klimaat, met de plee nog buiten Dat wordt allemaal maar ge makshalve vergeten De mensen, die hier nu zo prettig, dankzij de uitbreidingen, wonen, zouden eens een week van woning moeten ruilen met mensen uit de krot- tenbuurten van bijvoorbeeld Utrecht Dan zouden ze er wel anders over denken Blijkbaar waren de ingezonden brieven in de Leusder Krant ook een doorn in het oog van de heer Van Dijk, want hij stelde de redaktie van deze krant voor om daar eens een reportage over te schrijven Dat zou een goede tegenhanger zijn voor die enorme stroom negatieve ingezonden stukken in de krant, zo was zijn mening De heer Kuijpers (PvdA/D'66 Fed.): ,,Laat de pastoor het maar niet horen!" Burgemeester Van der Post Ik heb met bijzonder veel be langstelling naar uw toespraak geluisterd Tegenwoordig is het niet ongebruikelijk met aktie- en pressiegroepen te werken. Hoewel eenzijdigheid inherent is aan aktiegroepen, heb ik er wel bewondering voor, ook al be lichten zij meestal enkele as- pekten van het geheel Burge meester Van der Post betreurde het. dat door dat op de voorgrond schuiven van de voor de aktie groepen belangrijk e aspekten, andere, even belangrijke fac toren en argumenten terzijde worden geschoven en vrijwel niet aan bod komen Hij vond het bij voorbaat afwijzen van die argu menten niet juist ..Ik ben van mening, dat het gemeentebestuur al het mogelijke heeft gedaan, mede door middel van een goed geschreven brochure, om goede voorlichting te geven Hii wees er op, dat het aspekt ..woning nood'' beslist niet onderschat moest worden. ..Het zou bijzon der aardig zijn eens een bloem lezing samen te stellen van brie ven, die bij mij thuis en op het gemeentehuis binnen dwarrelen over dit onderwerp. Dan zou er wellicht wat meer begrip kunnen ontstaan voor de woningnood, die in ons land en ook nog in de regio heerst. Het opheffen van die nood vraagt bepaalde landschap pelijke offers Ik mag in dit ver band ook met nadruk wijzen op de talrijke dokters-attesten in ver band met die woningnood We zul len ons er voor blijven inspannen, ook al worden deze inspanningen niet in dank afgenomen", zo be sloot de voorzitter zijn antwoord op het betoog van de heer Van Dijk. Daar bleef het bij. Geen der an dere raadsleden voelde zich blijkbaar geroepen het zijne tot de diskussie bij te dragen, zo dat voorzitter Van der Post de vergadering sloot. LEUSDEN - Fotograaf Karei Ele- iids, Kornoelje 13, Leusden-centrum, oog niet zo lang geleden in Leusden ?n wonen, en gaat reeds eind okto- begin november een expositie hou- fo. Hij is hiervoor in bespreking met manége ,,De Klaveet". Karei Elemans is de man, die het tfografisch werk verzorgd van debla- Ariadne", ,,Na vijven", ..Doehet •II" en Marion". Hij heeft regel- jtig opnamen in fotobladen en tijd enden. Van het blad ..De Fototn- :ne" van oktober aanstaande zal de wrplaat van hem zijn, en die voorplaat lil onder andere te zien zijn op zijn eusdense tentoonstelling Naast dit tonden werk naar opdrachten ver- irdigt hij vrije opnamen. Hij heeft éxposeerd in Wageningen en Benne- »m. Wij raden u aan de tentoonstelling deze vrije opnamen, die waar- chijnlijk gedurende een weekend te ezichtigen zullen zijn, te gaan bekij- d Zijn werk is een fraai spel van eht en donker. Hij maakt vooral raag portret- en naaktstudies, en kan uren in de weer zijn vóór hij naar !|n smaak en inzicht de juiste plaat teelt geschoten. Als u een artistieke opname van uw kin met huisdier wilt hebben - u moet bereid zijn om de vele uren werk. die hij aan één goede opname spen deert. in de prijs van zo n grote foto op spaanderhout gespannen, te beta len - kunt u bij hem terecht Ik zag een fraaie opname van een jongen en zijn hond, waarbij veel in schaduw partijen werd weggelaten, maar waar bij dat wat werd getoond en belicht, ook de karakteristieken van beide waren Bizonder mooi en subtiel waren de opnamen van een negerin, die metkra- lenwerk was getooid; een exotische schoonheid, die tot een boeddha-achti- ge figuur verstilde bij het belichten van één zijde. Heel geraffineerd vond ik de opname van Eleman's vrouw, spelend met een strook wit bont. Half over het gelaat heen is het evenbeeld als dubbeltooi gemonteerd, zodat de gebo gen verdubbelde hand een zeer apart effekt teweegbrengt. Mensen, die van een fraaie foto-opname houden, en bij voorbeeld over een stuk schoongemet- selde muur als achtergrond beschikken, kunnen op de aanstaande expositie, waarover de Leusder Krant u nog na der zal berichten, hun bezit verrijken. Een goede, grote fotoopname ligt al tijd nog beneden de prijs van de méés te hedendaagse schilderijen. Karei Elemans is doende, en dit is vooral interessant voor de mensen, die posters verzamelen, van één van zijn foto's een poster uit te brengen die hij op de Leusdense expositie graag aan u zou willen verkopen. LEUSDEN - Op zaterdag 29 septem ber werd de dader van een diefstal van een bromfiets, afkomstig uit Leusden, aangehouden te Amersfoort De politie te Leusden droeg het verdere onder zoek over aan de politie van Amers foort. LEUSDEN - De Rijkspolitie te Leusden-zuid maakt bekend dat op zaterdag 6 oktober 's mor gens van 9 tot 12 uur een kijk- ochtend zal worden gehouden. Deze kijkochtend is bedoeld voor inwoners vandegemeenten Leus den en Amersfoort, van wie een fiets of bromfiets wordt ver mist Zij kunnen op die ochtend in het politiebureau te Leusen zuid komen om te zien of hun verdwenen fiets of bromfiets wel licht in de op het bureau bijeen gebrachte kollektie vervoermid delen aanwezig is Zaterdag 20 oktober ACHTERVELD - Op zaterdag 20 ok tober a.s. wordtin Achterveld de negen de dorpskontaktavond gehouden. Deze avond wordt georganiseert door de Jeugdraad-Dorpskontakt van Achter veld De dorpskontaktavond is speciaal bestemd voor de wat oudere inwo ners. Het programma o.a. dansen is daarop afgestemd. Het programma heeft een ontspannend en informatief karakter. Voor de ontspanning zorgen de toneelvereniging ,,Culdoto" en de allround stijl showdansband ,The Swin ging Musicals" uitMarkelo. ,,Culdoto" presenteert de humoristische-satiri- sche eenakter ,,Een eeuw achter". The Swinging Musicals" stellen de aanwe zigen in de gelegenheid om een fox trot, wals of tango te dansen. Voor jonge gezinnen die moeilijk zelf voor een oppas kunnen zorgen is een oppasdienst ingesteld. Men kan zich hiervoor wenden tot de onderstaan de adressen, tevens kaartverkoop- adressen: Garage Kleinveld, Hessenweg, tel 209 Bakkerij Huppelschoten, Kerkdijk, tel. 412. Bakkerij Schouten, Hessenweg, tel 216 Fam. Boelsma, Deliana van Weede- straat 3, tel. 754 Fam. Van Dalen, Jan van Arkelweg 21. Fam. Tijmensen, Klettersteeg 1, tel. 386. (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer VanSpaendonck - vorige week donderdagavond aktief vragensteller - vroeg ben ween nadere duidelijke uiteenzetting met betrekking tot de inspraaknota tweede fase. Hij stelt: ..Niet geheel duidelijk zijn: a. de inhoud van de nota en b de onverbreke lijkheid met het globaal bestemmings plan tweede fase of met de voorschrif ten." Hierop werd door b en w geen antwoord gegeven (Van de redaktie) LEUSDEN - Naast het advies inzake bestemmingsplannen van de Provinciale Planologische Dienst, bestaat er ook het advies van een Provinciale Planolo gische Commissie (PPC). Het rapport van de PPD was voor publikatie vrijge geven, het advies van de PPC niet. Reden voor de heer Van Spaendonck (D '66/PvdA-Fed.) om hierover enkele vragen te stellen aan b en w. Hij achtte de brief van de PPC medio mei 1973 van wezenlijk belang voor de beoorde ling van de tweede fase. De schrifte lijke vragen van de heer Van Spaen donck werden eveneens schriftelijk be antwoord, behalve de vrzgen over het PPC-rapport Burgemeester Van der Post zei hierover vorige week het vol gende ,,Wij hebben van provinciale zijde bericht gekregen over het PPC- rapport. Het PPC-rapport is een advies met vertrouwelijk karakter aan G.S. Het is niet de bedoeling, dat het zonder meer verspreid gaat worden. We zullen het vertrouwelijk voor de raadsleden ter inzage leggen. Maar overigens mag ik er u wel op wijzen, dat in het rapport geen elementen voorkomen, die tot nu toe onbekend waren." De heer VanSpaendonck:Ik begrijp, dat dit het officiële standpunt van de provincie is? Betekent dat, dat ik de brief van de PPC niet gebruiken mag?" De heer Van der Post: ,,Wat in de brief van de PPC staat, kunt u ook in andere stukken lezen." LEUSDEN-CENTRUM - Zaterdag morgen 6 oktober gaat het ruilbeurs- seizoen ..Blijhof" van start. Deze ruilbeurzen zullen gehouden worden in het eigen clubgebouw, Anfriduslaan 49 Tot en met 6 april kunt u er iedere eerste zaterdag van de maand van 10.00-12 00 uur terecht. De toegang is gratis en er is koffie verkrijgbaar. Zaterdag 3 november is er tevens de gelegenheid om vaste planten en der gelijke te ruilen voor alle tuinlief- hebbers die aan de herfstopruimbeurt zijn begonnen Dit gebeurt dan in de oprijlaan. Alle bezoekers van de ruil beurzen krijgen een seizoenprogramma, uitgereikt. A.M.B.C. Achterveld: ACHTERVELD - De auto- motor - en Bromfietsclub ..Achterveld' organi seert op zondag 7 oktober a.s een onenteringsrit voor auto s, motoren en bromfietsen De rit is uitgezet vol gens het K.N M.V -reglement 1972 aanvulling De rit is uitgezet door de heren T Born W. Meinten en P. van Uhm De lengte van de rit is ca 40 km Inschrijving voor de rit vanaf 13.30 uur in hotel ,,De Roskam Hessenweg 212 te Achterveld. De eerste deelnemer start om 14 00 uur bij hotel ,,De Roskam' De prij- zentafel wordt verzorgd door de heer P van Uhm van hotel ,,De Roskam". Dit is de voorlaatste AMBC-nt van dit seizoen LEUSDEN, - De volgende week dins dag 9 oktober houdt de burgemeester geen spreekuur Wat zal ik doen? Mijn geld uitzetten tegen een hogere rente gedurende vele maanden of jaren of tegen een lagere rente waardoor ik steeds over mijn geld kan beschikken"' Dit is een probleem waar velen mee zitten Maar dat hoeft niet De variabele-termi|n regeling van de Bondsspaarbank voorziet in beide mogelijkheden tegelijk. Heeft u het geld eerder nodig, dan is het tot uw beschikking Kan het blijven staan dan loopt uw rente vanzelf op Over het eerste jaar krijgt u 4°/«, over het tweede jaar 5Vi#/o. vervolgens resp 7% en 8 '/j% en over het vijfde |aar 10%. Voor deze regeling wórden spaarbewljzen van 1.000,afgegeven, ter keuze op naam of aan toonder. Variabele-termijn-sparen is een mondvol. Binnenshuis spreken wij al van [j sparen. Dit zal voor onze kliënten ook een gemakkelijk spraakgebruik zijn En wat in het t zit. dat verzuurt niet. Integendeel de rente wordt van |aar tot jaar beter (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer VanSpaendonck wilde vorige week donderdagavond wel enige uitleg over het verschil tussen de gemeente Hoevelaken en de gemeen te Leusden. In Hoevelaken kan men voor een rijksdaalder het voorlopige struktuurplan Hoevelaken 1973 kopen (honderd pagina's dik). De inwoners krijgen een ruime inspraak-mogelijk heid. Sinds 1969 heeft de bevolking zich ruimschoots met deze plannen kunnen bezighouden. Een periode, die nu medio oktober wellicht zal worden afgesloten met het indienen van de plannen bij de PPC. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Van Spaendonck de volgende (schriftelijke) vragen en ontving hij de bijgaande (schriftelijke) antwoor den van b en w. De vragen: 1. Is er een verschil in speculatie gevaar tussen de gemeenten Hoe velaken en Leusden waardoor in beide gemeenten een essentieel andere procedurembt de inspraak is gekozen9 2. Waarom zijn de mogelijkheden van de secretarie van de gemeente Hoe velaken om 's avonds de burgerij in de gelegenheid te stellen de plan nen in te zien, groter dan in de ge meente Leusden waar een en ander beperkt is tot één zaterdagochtend en één donderdagavond? 3. Is het College bereid, met onmiddel lijke ingang, het volledige plan van de 2e fase (groene boek met bij lagen) evenals de gemeente Hoeve laken tegen een zeer schappelijke prijs ter beschikking te stellen? De antwoorden: 1. Het gevaar van speculatie met be trekking tot de meer concrete plan ning van de globale ontwerp- bestemmingsplannen in Leusden is groter dan dat met betrekking tot het voorlopig structuurplan in Hoe velaken Reden waarom een essen tieel andere procedure ten aanzien van de inspraak is gekozen. 2 Het aantal uren, waarop de secre tarieën buiten de kantooruren is geopend, is in beide gemeenten nagenoeg gelijk Behalve één zater dagochtend is/was de secretarie alhier geopend op een dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond Mocht op de laatste avond (2 oktober 1973) blijken dat er nog veel belang stelling voor avondbezoek is, dan zal de secretarie nog een avond opengesteld worden 3. In afwijking van de gang van zaken in de gemeente Hoevelaken, heeft iedere ingezetene (kosteloos) een uitvoerige brochure toegezonden gekregen. Daarnaast worden de ta rieven voor de uitvoerige plannen geheven overeenkomstig een besluit van de Raad d.d. 28 juni 1973 (wijziging legesverordening) De heer Van Spaendonck (D '66)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5