Geschokt over uitlatingen „Keer terug voor het te laat is" Geen sprake van groei-opdracht, beter wachten op derde nota R.O Ingezonden: EERSTE HULP POST BEZWAARSCHRIFTEN Open brief aan J. H. van Dijk Rondvraag UITGEEST ALS VOORBEELD )NDERDAG 4 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 7 (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Open brief aan de Heer J. H. van Dijk, fractievoorzitter voor de K.V.P in de raad van de gemeente Leusden. Zeer geachte heer van Dijk, U hebt zich in ..onparlementaire taal" (eigen woorden) gericht tegen je bezoekers van de gemeentelijke reorlichtingsavond over de bestem- aiDgsplannen. „Men was tegen voor men binnen wip". Dat is logisch, want iedereen ted dan ook de voorlichtingsbrochure Info Leusden" in huis. Met hetzelfde recht zou ik U kunnen verwijten dat vóór was toen U binnenkwam. „De antwoorden van gemeentezijde oren te goed; daarom werd het betoog ran de heer Zuiderhoek afgebroken". IJ weet heel goed, dat de heer Zuider- toek geruime tijd na het tijdstip door jirgemeester van der Post aangekon- ügd als eind van de toelichting, nog steeds de invullingsdetails van zijn Jannen aan het ophemelen was, ter- njl de mensen gekomen waren om ner omvang, plaats (Valleikanaal) en itvoe rings tempo van de plannen als eheel te praten (want daar ging Info eusden over). Onthullend mijnheer van Dijk, is !s opmerking ,,het is treurig dat de ctievoerders kennelijk meer belang - telling hadden voor het kabaal, een rompje en een struikje". Beroven le „actievoerders" dan soms de boe- en over het Valleikanaal, die (voor over ze niet vermoord werden in de orlog) tweemaal alles hebben ver- oren, ten derde male van hun levens perk? U weet, dat de gemeente met 1 zijn adviseurs op de voorlichtings- vond nog niet eens kon vertellen Naar aanleiding van hetgeen de heer lm Dijk j. 1. donderdag in de rondvraag »in de gemeenteraad zei, wil ik graag een paar opmerkingen maken. Spreker aeende dat naar de hearing van het gemeentebestuur met betrekking tot de te fase voor het overgrote deel slechts nensen waren gekomen, die uit waren opeen rel en niets wilden horen van de voorlichting. Nog afgezien van het feit, dat iedere tezoeker deze aantijging zich persoon lijk kan aantrekken, is er nog een andere omstandigheidNaar mijn oordeel is «n hearing niet bedoeld om uitsluitend „éénrichtingsverkeer" toe te laten; al. uiteenzettingen van gemeentebestuur aar publiek. Ook moeten meningen, oordelen en bezwaren van publiek naar Hl gemeentebestuur overkomen. Om deze reden en vanwege de emotionele geladenheid van het onderwerp, moest fr wel een andere orde heersen, dan die de heer van Dijk kennelijk wenste Verder meende de spreker, dat vóór het betoog van de heer Roomen op de tearing het belang van de boeren over Hl Valleikanaal nog niet in geding *as geweest. Klaarblijkelijk ziet de teer van Dijk niet in, dat betogen in algemene zin, zoals die gehouden waren, ®k in het belang van de agrarische bevolking over het kanaal zijn. Bovendien was er al een vraag gesteld over een eventuele inventarisatie van agrarische bedrijven en natuur terreinen. Tenslotte nog dit: Als het betoog van de heer van Dijk aanzet moest zijn 'oor een stemverklaring over zijn hou ding t. a. v. de 2e fase, belooft dat, leker voor de bewoners over het kanaal niet veel goeds. J. H. Sanders Grifthorst 13 Leusden-C hoeveel boeren getroffen zullen wor den. U weet ook mijnheer van Dijk, dat het niet gaat om actievoerders", maar om een meerderheid van Leus- dense burgers, die als boeren en ste delingen samen strijden met dezelfde argumenten voor het behoud van ons aller leefgemeenschap Ik denk mijnheer van Dijk, dat een doorzichtige poging Uwerzijds om deze meerderheid in zichzelf te verdelen als laatste kans de heilloze plannen door te drukken, een illusie zal blij ken Bedenkelijk wordt Uw betoog, waar de Utrechtse krottenwoningen worden ingezet ter verdediging van de plan nen. U weet evengoed als wie ook, mijnheer van Dijk, dat deze schrij nende woningnood zich afspeelt in huur prijzen waarvoor de gemeente Leus den nu al geen woningwetbouw kan realiseren. Waarom anders krijgt Bur gemeester van der Post, na jaren lange landelijke reclame-campagnes om afzet te vinden voor de massale Leusdense woningbouw, nog steeds brieven van mensen in woonellende uit deze eigen gemeente? U weet beter dan wie ook, mijnheer van Dijk, dat noch door woningwetbouw, noch door doorstroming", plannen als Brinken- stijn en Laapeers met dichtheden ver onder 20 woningen per ha. ook maar enige verlichting in deze ellende bren gen En als wij dan zien dat ook de hogere overheid, op wie Burgemeester van der Post zich zo gaarne beroept, vraagt om het tempo te matigen (let wel, mijnheer van Dijk, niemand vraagt U de woningbouw te staken) en vóór het Valleikanaal te blijven, dan ligt er voor een gewetensvol politicus, waarvoor ik U toch mag houden, een grootse taak. Als dan de „actievoer ders" onvoldoende doen voor de boeren over het Valleikanaal - en hoe kan men ooit voldoende doen voor mensen die zo zinloos in hun bestaan getroffen worden- werpt U zich dan op als hun voorvechter. Zij hebben U gekozen als politicus die onder het vaandel van de K. V. P. de katholieke beginselen tot uitgangspunt van rechtvaardig politiek handelen wil maken. Dezelfde be ginselen, die Burgemeester van der Post en die Wethouder Zandbrink het vertrouwen waardig maken waardoor zij hun huidige posities hebben kunnen innemen. Misbruikt U dan niet de schrijnende ellende van de woningnood om uw eigen kiezers over het Valleikanaal te offeren aan plannen die deze woning nood nog vergroten door van deze ge meente een elite-ghetto te maken. Mag ook ik mij verontschuldigen voor mijn onparlementaire taal, mijn heer van Dijk? Wij allen begrijpen het ontzettende politieke dilemma waarin U zich bevindt. Maar in Gods naam, keer terug voor het te laat is. N. R. A. Krekel v. Hardenbroek van Lockhorstlaan 19 Leusden-Z. LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem. Leusden. Abonnementsprijs: f3,50 per kwartaal, f 13,-- per jaar Losse nrs. .25 ct. Adv. tar. op aanvraag verkr. G. Voskuilen, Krakhorst 21; H. Maazen, Burg. de Beaufortweg 40; H Graansma, Lijsterbeslaan 11; J. C. Brons, Acacialaan 10; R H. v. d. Hengel. Hamersveldseweg 13; A G. ter Cock, Kanaalweg 4, H. v Roomen, Laapeerseweg 2. Achterveiu J v d Gijp, J. v. Oldenbarneveld- straat 14. Stoutenburg H. J Kooyman. Hessenweg 96. Open brief aan de heer J H. van Dijk, K.V(P fraktie voorzitter van de gemeenteiaad van Leusden. Van enige K.V.P. leden in Leusden. Ondergetekenden zijn geschokt over uw uitlatpgen welke zijn gepubliceerd in een rfgionale krant van 28 septem ber jl ep aan buitenstaanders een ver tekend teeld geven van de werkelijke situatie j>p de voorlichtingsavond van de gemeen^ Leusden gehouden op donder dag 13 «eptember j.l. 1EN EERSTE: Uw litlating „Men was al tegen voordal men binnenkwam". De beziekers van deze voorlichtings avond jwaren zeer gevarieerde groe pen uifde bevolking. Dooi de wijze van voorlichting werd mogelijk was om door inspraak nogin- vloed:op deze plannen uit te oefenen, terwil duidelijk werd dat de bezoekers gekorfen waren om de plannen van de gemeente kritisch te begeleiden en van hun fechten van inspraak gebruik te makm. TEN TWEEDE: U^ uitlating. „De voorlichting moest belaihelijk gemaakt worden" Ondergetekenden vinden het jammer dat p. en w. deze avond belachelijk heet laten worden ior zelf te stellen dat ze tot kwart negen voorlichting zouden geven enüaarna gelegenheid zou geven tot stelen van vragen en maken van op merkingen. de praktijk ging het echter zo, dat urgemeester tot 20.35 uur deplan- verduidelijkte, die ook al in de po- pdaire uitgaven van de bestemmings plannen, bezorgd bij de meeste Leus- dfiaren, verduidelijkt waren Daarna startte de heer Zuiderhoek (stedebouwkundig adviseur) een betoog over zijn idealen, verwezenlijkt en nog te verwezenlijken in de le fase. Deze punten van de le fase waren in feite onbelangrijk voor deze avond. Daarom leidde de heer Padmos dan ook om 20.50 uur een voorstel tot or de in (door burgemeester zelf gesteld, dat om kwart voor negen de pauze zou worden gehouden, waarna gelegenheid tot stellen van (vragen). Daarbij kwam nog dat de heerKwan- tes (soc. en econ. voorlichter van de gemeente) op vragen als het huidige en in 2000 te verwachten inwonertal van de provincie Utrecht het antwoord schul dig bleef en uitweidde over bevolkings statistieken in het „Duitse Saarland" TEN DERDE: Uw uitlating over meer belangstel ling en kabaai over struikje en boom pje dan over het welzijn van de boeren De vragen gericht aan het gemeentebe stuur gingen in hoofdzaak om het be houden van een agrarisch en natuurge bied ten oosten van het Valleikanaal. dus ten gunste van de belangen van de boeren. Over het welzijn van de boeren in de betreffende gebieden werd door de ge meente in de populaire uitgave van de bestemmingsplannen met bijna geen woord gerept Anders is het met een rapport van de aktiegroep „Knal groen" De heer Van Veen (stedebouwkundig adviseur van de gemeente) wist bij vra gen over inventarisatie van het gebied alleen dat er gebouwd moest worden Daarentegen wist men van gemeentezij - de op die avond niet hoeveel boerenbe drijven ten offer moesten vallen en ook was er geen onderzoek gehouden over de struktuur en omvang van de boerenbe drijven en evenmin was er een weten schappelijk natuurkundige inventarisa tie gehouden TEN VIERDE Uw uitlating- „Ook wil men geen ge-- hoor geven aan het feit dat velen nogin krotten wonen" Als er één gemeente is die niets voor mensen gedaan heeft in de woningsek- tor dan is het Leusden zelf Het zou zeer verwonderlijk zijn als dit nu plotseling anders zou worden Als men de populaire uitgave van de bestemmingsplannen leest (blz. 20)over de geplande 2e fase: „De gemeente streeft naar het aantrekken van instel lingen en bedrijven in de dienstensek- tor In deze bedrijven liggen de lonen relatief hoger". De tendens hieruit spreekt, dat de laag ste inkomens die uit de krotten komen zeker niet aan bod komen Tenslotte mogen wij hier nog aan toevoegen dankbaar te zijn, dat een eensgezindheid en kritische geest in vele lagen van de bevolking het moge lijk maakt de schijnbaar passieve hou ding van vele gemeenteraadsleden en b. en w. in hun arrogante wijze van optre den aan de kaak te stellen. Hoogachtend. J A. Tolboom, Assachtterweg 46, K v 't Klooster, Asschatterweg, N. Brouwer, Lapeerseweg 6, A. W Brouwer, Lapeerseweg 6. L. E W Loth, v H. v. Ammerstol- laan 84 Leusden-centrum J. Hoekstra, Bretagne 13. H v Norren, Kleinhorst 26; W Boelhouwer. Dordoene_29- D. Tulp. Meidoornhoi 24; K Grool. Galicie 7; Hoewel niet tot de vaste kring» van „De Telegraaf'-lezers behorend kreeg ik gisteren dit blad als proefnummer in mijn bus. Toen ik het met gemengde gevoelens doorbladerde, viel mijn oog in de bijgevoegde „Woonkrant" op een artikel „Uitgeester bevolking hield hoogbouw buiten de gemeente". Bij lezing bleek me dat een aktie groep een „overwinning op alle fron ten" had behaald tegenover een reeds in een bestemmingsplan opgenomen plan voor flatwoningen Alle kontak ten waren reeds getekend en men stond op het punt met de werkzaamheden aan te vangen De aktiegroep kwam met een alternatief plan voor laag bouw dat werd goedgekeurd, de plan nen werden aangepast en tenslotte werd het plan in uitvoering genomen, Een goed voorbeeld van wat er met gemeenschappelijke aktie valt te be reiken! Als we gezamenlijk ons blij ven inspannen tegenover de heilloze onderdelen Lapeers en Bnnkenstijn van fase II, moet het mogelijk zijn de overwinning te behalen Laat de aktiegroep in Uitgeest ons als voor beeld dienen zodat de landelijke pers over enkele maanden zal kunnen ver melden- „Leusder bevolking hield on doordachte bestemmingsplannen buiten de gemeente". C. van der Poort Essex 17 „Inspraak best, als je eerst maar je kamer opruimt Herontwerp globale bestemmings plannen fase 2 van de gemeente Leus den en de lawine van kommentaar die hierdoor in beweging is geraakt brengt mij ertoe enige zaken nader te belich ten die nog niet of niet voldoende onder de aandacht zijn gekomen. 1. De „opdracht" aan de gemeente Leusden. De tweede nota voorde Ruim telijke Ordening van 1966 is door de opeenvolgende regeringen steeds als uitgangspunt voor hun beleid aanvaard, evenwel houdt deze nota ophreen enke le wijze een opdracht aan wie dan ook in, en zijn op grond daarvan ook nooit op drachten verstrekt. De tweede nota spreekt van 49 groei kernen, die met meer dan 40.000 in woners zullen toenemen in het tijdvak van 1966 tot het jaar 2000, en ontvouwt een beleidsvisie dienaangaande: „de gebundelde deconcentratie", wat on dermeer betekent het snel uitgroeien van enkele aan te wijzen groeikernen tot leefbare en goed geoutilleerde steden. In april 1972 ziet de nota Volks huisvesting (minister Udink) het licht die nog maar 13 kernen aanduidt en deze voor het eerst ook met name noemt (ook Leusden) Deze nota Volkshuisvesting is even wel nog niet behandeld in de Staten- Generaal en is dus tot op heden nog steeds diskussiestuk. (SOS-signaal vermeld dit ook als zodanig). De huidi ge regering heeft inmiddels in de troon rede aangekondigd „een oriënterings nota over de hoofdlijnen van het ruim telijk beleid waarin de nieuwste ge gevens over de bevolkingsgroei vervat zullen zijn". Met deze derde nota voor de Ruim telijke Ordening zal voor veel ongewis heden een nieuwe basis kunnen worden gevonden. De vakdeskundigen - planolo gen, stedebouwkundigen, architektenen sociaal-geografen - zijn het er bijna unaniem over eens dat de tweede nota R.O. een knap stuk werk was dat veel ruimte liet en niet star was, maar dat juist bij de hantering van deze nota bij de uitwerking tot streek- enstruktuur- plannen de mogelijkheid van een ge nuanceerde benadering vaak niet is aangegrepen. Bij de technische deskundigen van de gemeente Leusden (Zuiderhoek c.s.) mag ook bekend worden verondersteld dat met name het principe van de „ge bundelde deconcentratie" momenteel onderwerp van hevige diskussies is in vakkringen, waarmee de basis voor het stedebouwkundig „gebeuren" voor Leusden wel een wankele is geworden, zie bijv. Plan 9 dd. september 1973) Plan is het Orgaan van o.a. de Bond van Stedebouwkundigen) Konklusie: Van een opdracht tot snel- le-of versnelde groei is geen spra ke. Er kan middels de knipoog van Udink dd april 1972 slechts spra- Terzijde dient nog te worden opge merkt dat ten aanzien van de wasse neus van de „aspektgroepen" de vraag zich opdringt wanneer, door wie en op welke wijze deze zullen worden gefor meerd en welke kriteria daarbij zullen worden aangehouden. Geldt voor de hele pagina ke zijn van een morele verplich ting. Gezien de ontwikkelingen omtrent het beleid voor de Ruimtelijke Or dening zou het van prudentie en wijs beleid getuigen de uitkomsten van de derde nota voor de R.O. af te wachten of daarop te anticiperen. Het principe van de „gebundelde deconcentratie" in de huidige vorm zal stellig achterhaald blijken te zijn. 2. De omvang van de groei. De prog nose van de bevolkingsgroei. Door velen reeds is het uitgangspunt van de tweede Nota R.O. (tevens basis voor het Leusdens beleid) een bevol kingsgroei in Nederland tot het jaar 2000 tot 20,9 miljoen inwoners van kommentaar voorzien Minder bekend is echter dat optel ling van de prognoses van alle bestem mingsplannen in Nederland, ontworpen op basis van de tweede nota R.O. (waar onder die van Leusden) een totaal te zien geeft van 30 miljoen inwoners van Nederland in het jaar 2000. Vooralsnog bestaat er weinig hoop dat bij de hierbij te volgen procedure an dere denkramen zullen worden gehan teerd dan de tot nu toe gebruikelijke. 4 flexibiliteit in het ontwerp ook flexi biliteit in het denken vóóronder stelt; 5. landschappelijke waardering en creatieve omgang met de open ruim te voorwaarden zijn bij al het ruim telijk ordenen. Konklusie: het is voor een harmo nische opbouw van de „stad" Leusden noodzakelijk dat een spoedige aanvang wordt gemaakt met het hoofdcentrum. Het is duidelijk dat de bouw van de wij- Lijst van hulpposten voor bezwaar schriften: Leusden-zuid: D v. Norren, Anna v. Saksenlaan 5, N. R. A. Krekel, v H v Lockhorst laan 19; Officieel wordt momenteel uitgegaan van de ook reeds verouderde progno se van het C B S. dd. april 1971 van 17.1 miljoen De derde nota R O zal, zoals in de troonrede aangekondigd, een nieuwe prognose inhouden die zal neerkomen op een totaal van 15,5 miljoen in het jaar 2000. Deze ontwikkeling heeft gevolgen voor het totale ruimtelijk beleid en zal inde derde nota ook stellig zijn weerslag vin den. Dat hieruit konsekwenties voort vloeien voor snelle groei en versnelde groei van kernen (zoals Leusden) laat zich eenvoudig denken, alle drogrede neringen van het gemeentebestuur en de deskundige vazallen ten spijt. 3. Het ontwerp globale bestemmings plannen fase 2 Een watergang, spoorlijn of verkeers weg vormt een doorsnijding of caesuur van/of begrenzing voor een gebied. Het overschrijden daarvan, letterlijk en figuurlijk, vraagt extra inspanning- van de mens, de wijk maar ook b.v. een rioleringsstelsel -- De heer Zuiderhoek zegt heel tref fend. „de mogelijkheid bestaat het Valleikanaal om te leggenwaarbij het nieuwe kanaal een uitstekende be grenzing zal vormen tussen verstede lijking en natuurgebieden. Welnu, het huidige Valleikanaal vormt deze be grenzing reeds. Voor de besparing op het niet omleggen van het kanaal kun nen heel wat meters riolering worden gelegd. ken ten O. van het Valleikanaal antici peert op een derde fase, deze zelfs noodzakelijk maakt, maar waarvan de de totstandkoming zeer illusoir is. Vanwege de situering van het hoofd centrum, het nieuwe hart van de „stad" zal de uitgroei van Leusden voorlopig in zuidelijke richting moeten plaatsvin den. De door het gemeentebestuur aange dragen motieven tot het bouwen ten Oosten van het Valleikanaal vertonen een manco waar het leefbaarheid en harmonie van de stad betreft en zijn overigens te onbenullig om te weer leggen,... waarmee maar al te zeer wordt waargemaakt dat in de S.O.S.- gemeenten inderdaad behoefte bestaat aan een ambtelijk apparaat dat andere konnisniveaux en karakters nodig heeft aan in een gewone siiuatie (zie S.O.S.- rapport). Resumerend kan worden vastgesteld dat: 1. de derde Nota R.O. een nieuwe ba sis aan dpnlannen zal moeten geven. 2. ucöiuaeerd aient ie woraen uij wei- ke groeisnelheid een optimale so ciale en ruimtelijke situatie kan worden bereikt met behoud van de eigenheid van het bestaande. 3. de fasering van de uitbreidingen moet inhouden dat te allen tijde een gaaf geheel ontstaat; ir. M. F. M. Reichert b.i. architekt b.n.a. 23 09 73 Leusden-zuid. Wanneer nu de stap over het Vallei kanaal wordt gedaan is het planologisch en stedebouwkundig noodzakelijk en on ontkoombaar dat ook de derde fase van de uitgroei van Leusden volledig wordt gerealiseerd, wil er enigermate sprake zijn van stedebouwkundige harmonie. Let wel: het gaat hier om ons toekom stig leefmilieu Onze toekomst! Mocht namelijk in de toekomst het in zicht algemeen worden dat de uitgroei van Leusden niet op de nu voor ogen staande plm. 46.000 inwoners behoeft uit te komen maar op aanzienlijk minder (b.v. op 28 300) dan zal er geen sprake zijn van een harmonisch leefgebied. Het onvoltooide hoofdcentrum zal een weke uitwas zijn aan de zuidzijde van fase twee De wijken Laapeers en Brinkenstijn zullen van hetzelfde stede bouwkundig falen getuigen als nu Leus den-Zuid.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7