Vredesweek 1973 deel 11 De geschiedenis van de ambachtsheerlijkheid „Asschat" Drukbezochte ouderavond Paletschool Bridgeclub Leusden K.P.J. Leusden dwingi opende haar nieuwe Veronica gelijkspel af speelperiode Blijhof-loten-aktie ten bate van Bouwfonds Geslaagde dia-quiz voor bejaarden IvoLlekte Reclassering zeer giuistig resultaat KOLLEKTE DIEREN BESCHERMING MEDISCHE DIENSTEN Inhaal manoeuvre mislukt Botsing Keikdiensten In bocht vergist Uit de bocht Diefstal uit hotel gevlogen Tegen plank gereden KLEUTERS BEZOCHTEN POPPENHOF JEUGDDROPPENG GESLAAGD Bijeenkomst KPO over Derde Wereld door J. M. Schouten jOÜDERDAG 4 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 9 LEUSDEN - In de week van 23-30 alember zijn ook in Leusden enAch- ^el,j mensen aktief bezig geweest ,-oJ het onderwerp van deze V redes - ,.de vrede bij u thuis Alle gjsisscholen kregen van de „werk- vredesweek 73' dokunientatie- Bteriaal met onder meer een kinder redeskrant. Een enkele ondei wijzer us zo geboeid door de materie in ¥je krant en ging er intensief mee aan el werk met kinderen uit de 5e en 6e j5 Anderen probeerden een gesprek „r het onderwerp met de kinderen 5oeren en maakten er na afloop een ,,rfcstuk van in de vorm van tekenin- of kollages In het Jeugddorp be- ^de men een werkzame avond o 1 v [jnus van de Berg De jongeren- :c^p Sola Fide ontving een klein jrepje catechesanten van ds Koornan i Leusden/Centrum om samen te jtussiëren over ..die vrede in ons Jjjen De opdracht was om in klei- LEUSDEN - De Nationale Reklas- ariogsaktie afdeling Leusden deelt ;ede, dat de kollekte, die door haar gehouden in Leusden-centrum en Leasden-zuid een zéér gunstig resul- Ml heeft opgeleverd In Leusden-centrum werd door de tiüeklanlen een bedrag van f1472.16 «ehaald (tegen f505.88 in 1972). en 'ieusden-zuid een bedrag van 1841,89 f729.50 in 1972) ton alle inwoners van Leusden- Rfltrum en Leusden-zuid een harte- i woord van dank voor hun bij - jnjen, en aan de kollektanten veel voor de moeite en tijd. die zij v-er voor dit werk voor hun minder 'jinlijke medemens hebben over {iild Misschien zal het m het aanstaande pjr mogelijk zijn ook vrijwilligers jStoutenburg en Achterveld te vinden r. aldaar de kollekte van de grond krijgen ne groepen spandoeken te maken met teksten waarmee je op straat zou wil len pleiten voor onderlinge vrede Vrede. Doe elkaar geen geweld aan P V.V. - Kies Partij Voor de Ver drukten ..Haat Ruzie Bedrog - Alleen sa men. Rust Natuur .De wereld heelt al zoveel geleden Er zijn al zoveel mensen overleden Stop het geweld Doe er wat aan ..Wit is smetteloos .Vrede Weer anderen waren druk rond de vooi bereidingen van de twee oecume nische diensten, in Achterveld en in Lensden/C De liturgie kommissie, van alleen jongeren, stelden de liturgie samen voor de dienst in Leusden C Het jongerenkoor studeerden de prach tige liederen in en weer anderen kleed den de kerk aan met de binnengeko men werkstukken van de verschillende scholen uit ons midden In de komende dagen zullen ook de vrouwenverenigingen als N.C V B. en de K P O zicJi met het onderwerp gaan bezig houden Terwijl de ver eniging Tryfosa dit reeds deed in eigen besloten kring Tijdens de dienst in Leusden/C. van 30 september j 1. werd een kleine enquête gehouden Van de ongeveer 185 uitgereikte enquête-for mulieren werden na afloop reeds 58 ingevuld ingeleverd Deze reakties waren als volgt. 1 Vindt u een vredesweek zinvol? 98%: ja; 2%: nee; 0%: geen mening 2 Spreekt het onderwerp ..De vrede bij u thuis van de vredesweek'73 u aan' 92%. ja, 3% nee. 5%: geen mening 3 Zou u een oecumenische dienst va ker willen beleven dan alleen inde vredesweek9 93%; ja. 2%; nee; 5% geen mening 4 Bent u speciaal vanwege de vredes week naar deze dienst gekomen? 53% ja. 47% nee 5. Zijn er andere mogelijkheden om de vrede te dienen dan het houden van een vredesweek (Welke onder aan toelichten): 64%- ja; 0% nee. 36%; geen mening. 6 Wat hebt u van de vredesweek ge merkt9 0% nee. 8%- veel; 39%: niet veel, 39% weinig; 14%: niets. 36%. geen mening 7 Had u er meer bij betrokken wil len zijn? 39% ja. 20% nee. 22%. geen mening 8 De werkgroep Vredesweek in Leusden denkt erover het komen de jaar verder te werken. Hebt u suggesties? 7% ja; 68%,: nee. LEUSDEN/ZUID - Maandagavond 1 ilober vond te 20.00 uur de eerste sderavond in dit seizoen plaats van ft Openbare basisschool 't Palet te .easden-zuid. Er waren meer dan toerei ouders naar deze bijeenkomst (elGraen De voorzitter van de Ouder-kom- aissie, de heer H. P Kreulen, heette het bijzonder de ouders welkom. :e voor het eerst een kind op de hletschool hadden De sekretaresse, mevrouw C. Ver min, las de notulen voor van de ou- '.Trsvond van 22 maart 1973 Er werden twee nieuwe leden van hscummissie benoemd, zodat deze 'aas als volgt is samengesteld. 'wrJ J A van Aiohen ïurouw B Spek !*r A. B Kruissink Schriftelijk werd gestemd over de nriiezing der nieuwe leden van de «odercommissie en de drie zitting- tetbemJe leden, die periodiek aftre ed en herkiesbaar waren de heren ireulen en de Ruyter, mevrouw Duins- l.-r?en De zittende leden werden al- -3herkozen. Mevrouw P. M Oorthuis 'erd als nieuw lid in de commissie be- '.«md in de plaats van mevrouw P ?;dmos. die zich niet herkiesbaar stelde Het bestuur van de oudercom- «tssie is nu als volgt samengesteld: H. P Kreulen, voorzitter. A J G Rond. vice-voorzitter. üir C Verduin, sekretaresse. W Matthies, penningmeester evr M Gerth, lid h P Klomper, voorzitter-schoolraad P de Ruvter. lid schoolraad itrr P. M Oorthuis, lid schoolraad. Het financieel overzicht van de pen- ^?meester en de nieuwe begroting 1S73-1974 werden na het stellen en be lkoorden van enige vragen goed keurt De vergadering ging vrijwel '-'-ïoiem akkoor d met het begrotings - «rstel om de ouderbijdrage te ver ben van f50.- tot f40.- per kind en k maximumbedrag terug te brengen ':1190,- tot f70,- per gezin Vaneen fdeelte van het saldo per begin schooi er 1973-1974 zal een geluidsfilm Kojectie-apparaat worden aangeschaft Het hoofd van de school, de heer M. van Aken deed enige mededelin- pa school heeft thans 235 leerlingen. 9. Zou u zelf daarbij tietrokken wil len zijn 20%: ja. 56% nee. 10. Vindt u het goed dat deze enquête wordt gehouden94% ja. 2%,: nee; 3%: geen mening Twaalt mensen meldden zich spontaan aan om mee te gaan denken en werken aan een voortzetting van het wek van de werkgroep in liet komende jaar Een eerste ontmoeting met hen die met ons mee willen gaan doen is inmiddels vast gesteld op woensdag 17 oktober a.s. om 20.00 uur ui het Hervoi md Centrum aan <le Asschatterweg Mocht u het alsnog een uitdaging vinden om de Vrede niet alleen tot de Vredesweek te beperken en met een kleine enthousiaste groep mee te gaan denken en werken, dan bent u ook van harte welkom de 17e oktober a s LEUSDEN - ,,Door het college van b. en w. is toestemming verleend voor het houden van de jaarlijkse collecte voor de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren en wel van maandag 1 oktober tot en met zater dag 6 oktober 1973. Kon men het vorige jaar een nieuwe ambulance ten behoeve van liet werk aanschaffen, geheel betaald uit de col lectegelden. dit jaar zal de opbrengst gebruikt moeten worden voor repara tie en vernieuwing, eventueel uitbrei ding van de quarantaine-afdeling De ze afdeling wordt speciaal gebruikt voor dieren, die of wel ziek zijn of wel van een of andere besmettelijke ziekte verdacht worden Een goede quarantaine-afdeling is voor ons werk van het allergrootste belang en onmis baar Het is dan ook daarom dat het bestuur de collecteopbrengst 1973 voor dat doel zou willen bestemmen Of het allemaal zal lukken hangt natuur lijk in hoge mate af van uw aller mede werking. Vandaar een dringend beroep op uw hulp door een bijdrage in de bus" Misschien ten overvloede moge ver meld worden, dat de kosten, verbonden aan deze collecte, steeds tot een mi nimum beperkt blijven, aangezien alle werkzaamheden geheel belangeloos door vrijwilligers worden verricht LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 6 oktober Start ruilbeurs- seizoen Iedere eerste zaterdag van de maand van 10 00-12.00 uur ln het clubgebouw van Blijhof aan de Anfriduslaan Toegang gratis. Lotenverkoopactie Blijhol Huis aan huis worden in enige wijken loten aangeboden Deze loterij wordt gehouden ten bate van het bouwfonds Blijhof Maandag 8 oktober Hervormd Cen trum 20.00 uur. Bijeenkomst N.C V B Spreker ds J J. Koornan met het on derwerp ..Vrede in en om het gezin" Woensdag 10 oktober, 't Ros Beyaard, bijeenkomst K.P.O Spreker de heer Paul van Tongeren over de Derde Wereld. Aanvang 20 00 uur Hiervoor een eucharistieviering in de Parochiekerk. Aanvang 19 30 uur ACHTERVELD 7 oktober: Hotel ..De Roskam' 14 00 uur Start orienteringsrit AMBC ..Achterveld' 7 oktober: ..Ons Gebouw 14.00 uur Disco-dancing Harry Visser LEUSDEN/ZUID Donderdag 4 oktober: Bibliotheek ,,De Boekenmolen" Uitlening van 14 00 tot 16.30 uur. Arnhemseweg 83 Vrijdag 5 oktober: Bibliotheek ,,De Boekenmolen Uitlening van 14 00 tot 1G 30 uur. Arnhemsev,eg 83 Zaterdag 6 oktober- Kijkochtend voor de inwoners van Leusden, die fiets of bromfiets missen ui het bureau van de Rijkspolitieaande Arnhem seweg, van 9 tot 12 uur. Zaterdag 6 oktober: Tot 12 uur inza meling oud papier in de contai ner bij Supermarkt Luitjens ten bate van de bouwkosten van 't Trefpunt Zondag 7 oktober. Jeugddienst in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg. Ds A. O Zijlstra uit Amers foort ..Geef elkaar de ruimte Medewerking verleent het koor onder leiding van de heer J A op 't Hof Aanvang 18 30 uur Zondag 7 oktober: Jeugddienst in de R.K Kerk te Leusden/Centrum in verband met de diskussie over de uitbreidingsplannen van de ge meente Leusden. Dinsdag 9 oktober: V V V Senioren So ciëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/Zuid in het clubgebouw van Roda 14 00 tot 16 30 uur Dinsdag 9 oktober: Jaarvergadering van de N C.V B in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg. Aan vang 19 45 uur Deklamatie van mevrouw Van Walbeek OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Kon Julianalaan 35, Leus den/Zuid. tel 03490-18134 Mevrouw A Ittmann maakt niet langer deel uit van het onderwijzersteam In haar plaats is gekomen mejuffrouw de Wol! De verdeling van de leerlingen van de eerste en de tweede klassen is volkomen willekeurig Het is beslist niet waar, dat uitgesproken goede en slechte klassen worden samengesteld. De heer van Aken achtte het voorals nog niet noodzakelijk om een officieel spreekuur in te stellen Een tele foontje naar de school van de zijde der ouders, en de afspraak was gemaakt, vond hij. Hij deelde mee, dat mevrouw A M Troost met ziekteverlof is. en dat per 1 februari 1974 de gemeente officieel remedial teachers zal gaan aanstellen. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of in een volgende ouder bijeenkomst een verzekeringsdeskundi- ge kon worden uitgenodigd ter toelich ting van de schoolverzekering, omdat niet alle ouders daar even fortuinlijk mee bleken te zijn geweest. Na de pauze werd van gedachten ge wisseld over het Sint Nikolaasfeest, de schoolreisjes en de afscheidsavond voor de 6e klas Het Sint Nicolaasfeest wordt voor de twee laagste klassen op school gehouden. De hogere klassen gaan naar een toneelvoorstelling in het Grand Theater, die wordt ver zorgd door de onderwijzerstoneel vereniging In plaats van de schoolreisjes wordt aanstaand jaar weer een grote speldag gehouden in Den Treek die door vele ouders zal worden verzorgd. De zesde klasse gaat twee dagen naar het kon- ferentieoord van de Doopsgezinde Ge meente te Elspeet Het afscheid van de zesdeklas zal weer worden gevierd met de traditionele broodmaaltijd op school, waarna de kinderen van de 5e klas een stuk zul len opvoeren in ,,De Mof dat zal kunnen worden bijgewoond door ou ders en kinderen van de 4de de 5de en de 6de klas. De kinderen vande 1ste de 2de en de 3e klas krijgen het to neelstuk op school te zien Aan het slot van de avond werd een alleraardigste film vertoond van het schoolreisje 1973 naar de Flevohof. De heer van Aken zegde toe, dat de kinderen deze film op school te zien zullen krijgen. Om precies 22.30 uur sloot de voor zitter de vergadering De nu lopende aktie, een loterij, heeft een prijzenpot van bijna duizend gul den. Alle prijzen liggen in de popu laire sfeer van het fietsen Rijwielen ter waarde van o.a f275,-, f2,50,- en f185,-, een kinderfiets, een skelter, een driewieler, asseccoires fietspom pen en reparatiedozen zijn te winnen op in totaal 3 000 loten die één gulden kosten. Uiteraard zal Blijhof" de prijzen betrekken van de plaatselijke midden stand en de rijwielhandel Blom op de Zwarteweg heeft van het totale pakket een show gemaakt in haar etalages. De Leusder Krant adverteerde op de achterzijde van de loten, waarmee de kosten van het drukwerk konden wor den teruggebracht. Zaterdag 6 oktober vertrekt 's mor gens om half elf opnieuw de geluids wagen met verkoopploeg van ..Blijhof" vanaf eigen terrein. Ansfriduslaan 49 Die dag zal onder meer verkocht wor den in Rozendaal, in Alandsbeek. Ha- mersveldseweg en Asschatterweg en plan Rosenboom en Rossenberg Wie toch nog een kans mist om een of meerdere loten te kopen kan te recht bij de volgende adressen. Firma Blom, rijwielhandel, Zwar teweg, Firma Lieshout, woninginrichting, Hamersveldseweg, Bestuursleden Blijhof" Asschatterweg 43, Ansfriduslaan 28; Elatinehof 19, Meidoornhof 25, Ravenhorst 13. Krakhorst 19, Hakhorst 14, Terberghorst 15; Gironde 27, Lijsterbeslaan 9 De trekking zal plaatsvinden op za terdag 30 november 1973 door wethou der W. A. van Zandbrink. Alle prijs winnaars krijgen van de uitslag per soonlijk bericht. LEUSDEN - Kompleet met geluids wagen trokken bestuursleden en kin deren van Speel- en rekreatievereni- ging „Blijhof" afgelopen zaterdag door enkele wijken van Leusden-centrumom huis aan huis loten aan te bieden. De ze aktie wordt gevoerd ten bate van het „bouwfonds Blijhof", waarmee eind 1974/begin 1975 de uitbreiding van het clubgebouw aaD de Ansfriduslaan moet worden gefinancierd. Voor dit fonds werd deze zomer een speciale reke ning geopend bij deRabo-bank Leusdeo, nr. 335903800, en opbrengsten van eer dere akties en giften leverden tot nu toe reeds een bedrag van vier cijfers op. Dit zullen er vijf moeten worden dus alle goede gevers mogen gerust iets overmaken op deze rekening LEUSDEN - Vorige week donderdag hield de Bridgeclub Leusden als start voor een nieuwe speelperiode in café- restaurant „De Mof" haar jaarverga dering, die een bijzonder geanimeerd verloop had. Hoe kerngezond de vereni ging is, wordt geillustreerd door het feit, dat het huidige ledental van 40 bijna een verdubbeling is van het aantal waarmee ruim een Jaar geleden de vereniging werd opgericht! De vergadering stond dan ook meer in het licht van de toekomst, dan in dat van het verleden. Zo werden er o m plannen beraamd voor clubkompetities. Er zal een parenkompetitie worden georganiseerd, waarbij afwisselend zal worden gespeeld in topintegraal-ver- band en in groepen. Tussen deze kom petitie door zal een viertallenkompe- titie worden gespeeld. Voor beide kom petities staan de winnaars fraaie (wis- sel-)bekers te wachten Opdebegroting is een flink bedrag gereserveerd voor enige feestelijke drives en andere fes tiviteiten, terwijl bovendien af en toe tegen andere verenigingen zal worden gespeeld Al met al is er dus een rijk gevarieerd programma ontworpen' De bestuursleden die hun zetels ter beschikking hadden gesteld, werden bij acclamatie herkozen, zodat het be stuur er voor het komende vereni gingsjaar als volgt uitziet voorzitter/ wedstrijdleider G Q M van Rooyen. secretaresse: mevr H. J Trost-Ver- vat; penningmeester J. D D. Hof man, en de leden mevr K van der Kallen en de heer W C. Verhey Aan het bestuur werd als adviserend lid toegevoegd de heer A van Tooren, die tot 2e wedstrijdleider werd be noemd Na afloop van de vergadering maak ten bijna alle aanwezigen van de ge legenheid gebruik in een gemoedelijke sfeer nog een aantal spellen te spelen Om de organisatie van de kompeti ties te vergemakkelijken heeft de ver eniging nog behoefte aan nieuwe leden. Zij die er voor voelen donderdags- avonds in het sfeervolle bovenzaaltje van „De Mof" in gezellig clubverband te bridgen, kunnen kontakt opnemen met mevr. H J. Trost-Vervat, Gali- cië 22, Leusden-C.tel 03496-1856 LEUSDEN/CENTRUM - Veel te wei nig toeschouwers hebben afgelopen za terdagmiddag het Burg. Burning Park bezocht om de voetbalwedstrijd K.P.J. Leusden tegen Radio Veronica bij te wonen. Het programma met onder an dere Lau van Ravens had hier geen schuld aan, maar wel „Pluvius". Tot enkele minuten voor de wedstrijd viel de regen met bakken uit de sombere Leusdense hemel Toen echter bur gemeester mr A. H van der Post om twee uur de aftrap verrichtte was het nagenoeg droog. Na deze aftrap trok de K P.J. direct in de aanval. Men pro beerde. soms met redelijk voetbal de Veronica-veste onder druk te zet ten. Goed verdedigingswerk van Jaap Poort en Han Vastenburg hield de Leusdenaren in de beginfase van goals af LEUSDEN - Donderdagavond, 27 sep tember 1973 werd een dia-quiz gehou den voor de inwoners van de bejaarden woningen aan de Asschatterweg. Nadat de activiteiten in de zomertijd hadden stilgestaan, werd het winterseizoen begonnen met een buitengewoon ge zellige avond onder leiding van de heer Weekend: 6 en 7 oktober 1973. (Alleen voor spoedgevallen). LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal het a.s weekend waar nemen dr Lantink, Burg de Beau- fortweg 6, Leusden/C tel 03496- 1210 Dienst van vrijdagavond 18 00 tot. maandagmorgen 8.00 uur De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Van Kalkert, de Roo van Aldewereltlaan 11. Leusden/Z tel 03490-15818 Apotheek Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19.30 tot 20 00 uur In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 18 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten LEUSDEN/ZUID - Dinsdag 25 sep tember vond op de Doornseweg een aan rijding plaats tussen een personen- en een bestelauto De auto's reden beide in een file. De bestelauto, bestuurd door de heer W. P uit Appingedam, ging inhalen en botste daarbij op de personenauto van de heer .1 T uit Assen. Flinke blikschade was hiervan het gevolg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor G. van Loenen en zijn vrouw Er was grote belangstelling voor, zodat het zaaltje geheel gevuld was Na een lekker kopje koffie, verzorgd door mevrouw Voorthuizen, liet de heer Van Loenen een 40-tal duidelijke kleurendia's zien, die grotendeels in Leusden en omgeving waren opgeno men Het was aan de bewoners op een lijst te noteren, waar de verschillen de plekjes waren Zelfs voor oud-Leus- denaren bracht dit nog wel eens twijfels mee, maar ook de van buitenafingeko- menen lieten zich niet onbetuigd. Toen in de pauze de lijsten waren gecon troleerd. bleek zij. die door haar werk door heel Leusden had gezworven, de onbetwiste winnares te zijn Zelfs hel huis, waar de Prins en Prinses hadden gewoond, bleek voor haar geen moeilijkheden op te leveren De beschikbaar gestelde prijsjes voor de hoogst geplaatsten gingen vlot van de hand. Daarna werden nog een paar kleu renfilms gedraaid, o a van een be- jaardentocht, waar velen zichzelf, of kennisen op herkenden Al met al een zeer geslaagde avondwaarvoor de heer Van Loenen dan ook de welgemeende dank werd overgebracht en allen vol daan hun woninkjes weer opzochten Toch kwam de K P.J op 1-0. want in de twintigste minuut knalde Jos van Koov. uit een voorzet van Gerard van t Klooster, de bal onhoudbaar en kei hard achter de doelman Theo Kuiper De mannen van het zendschip lieten zich echter niet ontmoedigen en zetten de K.P J verdediging onder grote druk Juist in die fase moest Bertus Kok geblesseerd het veld ruimen, zijn ver vanging. door Bert van Eijden, bleek geen versterking Bij Veronica werd trouwens ook gewisseld, want Henk van Dorp werd vervangen door Juul Ge- leick. Doordat Ab Hoogland zijn vaste man Arie Beerthuizen te veel vrij Het en laatste man Kees Leijenaar veel moeite had met Huub Veenhof, kreeg Veronica steeds meer kansen Tien minuten voor het rustsignaal van ar biter Lau van Ravens, maakte de uit blinker. KPJ doelman Tijmensen, zijn enige fout. Hij liet een tam-schót van Arie Beerthuizen glippen Deze 1-1 stand werd voor de rust niet meer anders Na de pauze begonnen de Leusdena ren weer sterker en omdat Herman van Roomen ..spielmacher' Beerthuizen uitschakelde, was Veronica niet zo gevaarlijk meer ln de twaalfde mi nuut van deze tweede hellt, kwam de K P.J Leusden zeer gelukkig op 2-1. want Jaap Poort schoot de bal on houdbaar achter zijn eigen doelman Theo Kuiper En toen kwam Veronica. Aanval na aanval golfde af op het doel van de Leusdense formatie, maar doelman Roel Tijmensen was niet te passeren Op grandioze wijze ransel de hij inzetten van Beerthuizen, Veen- hof. Mimo en Stan Haag uit zijn doel. Drie minuten te lang liet Van Ravens door spelen en deze drie minuten wa ren net ie veel. In de allerlaatste seconde (in de verlenging, zei Van Ravens) schoot Huub Veenhof Veronica nog naast de K.P J Hij lobte de bal op een knappe manier over de uitge lopen Tijmensen, een vertwijfelde po ging van Kees Leijenaar om de bal ten koste van een strafschop uit het doel te slaan, mislukte ook. De netto-opbrengst van deze wed strijd kwam geheel ten goede aan het bejaarden ontspannings comité Het was maar goed dat er twee gratis door bakker Van de Hengel beschik- baargestelde taarten werden verloot. Hierdoor kon er nog een representa tief bedrag aan de bejaarden worden afgedragen. Ondanks de slechts weersomstandig heden kan de K.P.J. Leusden terug zien op een geslaagd festijn, wat 'savoDds met een „knal" dansavond werd afge sloten ACHTERVELD Ned. Herv Kerk 9 30 u kand Blom. Putten R.K Kerk de gehele week om 8.00 u H. Mis (uitgez woensdag), vr 19 30 u avondmis, za 19 00 u. avondmis, zo. 8 00 en 10 30 u H. Mis; wo 10 okt 19.30 u.. avondmis LEUSDEN/CENTRUM N.H.K- 9 15 u ds. D van Boven. Amersfoort (Herv 10.45 ii ds J. P Put. sGravendeel. (Ger.) 19.00 u ds J P Put 'sGra vendeel (samen). R.K.K. za 19 00 n - m m v. dames koor; zo. 7 45 u Vroegmis; 9.00 u.: Hoogmis, 10.00 u Gezinsmis. 11.00 u. gemeenschapsmis; 18.30 u Lof LEUSDEN/ZUID N.H.K 10 00 u.: ds F. H Kuiper. 18.30 u ds. A O. Zijlstra, Amers foort (Jeugddienst). R.K K Huize Don Bosco. za. 19.15 u zo 10 00 u Hoogmis, 11 30 uur Burgerlijke Stand t/m 26 september 1973. LEUSDEN - Geboren: 26 sept 1973 Eibertje, d v. A van Meerveld en G M Tiggelaven,Stoutenburgerlaan21 Overleden: Geen. Gehuwd: C. T C. van der Hoeven en I E M de Haas, M J. Scheuter en ACH van Heerbeek; N W. Legemaat en H ter Maaten, B M Beuse enG P van Daatselaar Ondertrouwd te Leusden- 26 sept 1973. Dijkstra, Karl-Helmut Willy, wonende te Enschede en Holthuis, Yvonne, wonende te Leusden, 26 sept 1973 van der Burg. Reinier, wonende te Leusden en Schimmel, Willemina, wonende te Amersfoort LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdag 25 september vond opde Hamersveldseweg een aanrijding plaats De personenauto bestuurd door de heerG S. uit Leusden, verleende bij het oprijden van Hamers veldseweg geen voorrang aan het ver keer over de Langesteeg. Hierdoor kwam deze auto in botsing met de personenauto, bestuurd door de heer H S. uit 's-Gravenhage Er ontstond zware blikschade. PersoorMijke onge lukken kwamen niet voor LEUSDEN/CLNTRUM - Donderdag 27 september vond op de Noorder inslag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's De personenauto bestuurd door de heer P H uit 's- Gravenhage, die op de Noorderinslag reed. komend uit de richting Amers foort, kwam in botsing met de perso nenauto, bestuurd door de heer J v S uit Ermelo De heer P H vergiste zich in de scherpe bocht en kon een botsing niet meer voorkomen Er ont stond veel materiele schade Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor LEUSDEN-ZUID - Zaterdag 29 sep tember vond een diefstal plaats in ho tel Den Treek Een bewoner uit Am- stel/een had zijn jas aldaar aan de kapstok gehangen, en miste bij vertrek zijn portefeuille met een inhoud van f 100 - VERLOREN GEVONDEN LEUSDEN/ZUID - Op de Arnhemse weg ter hoogte van de zogenaamde Moffenbrug deed zich op dinsdag 25 september een eenzijdig ongeval voor De personenauto, bestuurd door de heer T H. uit Amersfoort, die de macht over het stuur verloor, vloog bij de Moffenbrug uit de bocht Zijn voertuig werd zwaar beschadigd Er werd nie mand gewond. LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag 25 september vond een aanrijding plaats op Walstro Deze aanrijding was een zijdig De jongeman S die een brom fiets bestuurde, reed tegen een meta len balk op, die over de weg lag. Zijn bromfiets werd totaal vernield De jon gen moest met verschillende verwon dingen naar een ziekenhuis in Amers foort worden vervoerd. LEUSDEN-ZUID - Op zaterdag 29 september vond een aanrijding plaats op de Arnhemseweg De bestuurder van een Opel, de heer T uit Leusden kon niet tijdig genoeg afremmen en reed met zijn auto tegen de Volkswagen van eveneens een heer T. uit Leusden aan. van de Opel werd uiteraard de voor zijde. van de Volkswagen de achter zijde beschadigd LEUSDEN-CENTRUM - Met acht auto's van ouderen zijn de kinderen van de kleuterschool „Klein Rossenberg", begeleid door de leidsters en verschil lende moeders naar de Poppenhof in Amersfoort geweest. De kinderen werd uitgebreid verteld over de prachtige tentoongestelde pop pen, terwijl de kinderen zelf tenslotte met de poppenkast van Tourmalijn mochten spelen. Het was een bijzonder leuke morgen voor de kleuters. L.t.v. Lookhorst: LEUSDEN - Bij de evenementen ter ere van het tien-jarig bestaan van de Ltv - Lockhorst te Leusden werd vrijdagavond j1 voor de jeugd van der - tien jaar en ouder een „dropping" georganiseerd Bijna veertig meisjes en jongens verzamelden zich om zeven uur in het clubhuis in het Burg Buiningpark waarna ze in groepjes „geblinddoekt" m auto's werden weggebracht en ergens in de omgeving „gedropped" werden Na terugkomst stond er voorde deel nemers heerlijke erwtensoep klaar en kon men weer helemaal op verhaal komen. Een geslaagde avond, die zeker nog wel eens herhaald zal worden. VERLOREN Zonnebril, gebreide rode pantoffel portefeuille, rood etui met rijbewijs; sleutelring met vier sleutels, hand zaag; schooletui; oorbel, plunjezakmet slaapzak en luchtbed, één gymnastiek schoen. GEVONDEN Armbandhorloge; bromfietsverzeke- ringsplaat; etui met 115,- en sleu tels, gouden hanger met geloof-, hoop- en liefdessymbolen; barbecue set, hor loge. WEGGELOPEN Grijze poes. AAN KOMEN LOPEN Een paard (blauwe schimmel), poes met streepje en een wit voetje Inlichtingen worden verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid LEUSDEN-CENTRUM - De K.P O. zal woensdag 10 oktober weer een le denbijeenkomst houden. Deze avond wordt om half acht begonnen met een Eucharistieviering in de parochiekerk, tot inteDtie van de leden en de over leden leden van de K.P.O. Daarna zal de bijeenkomst om acht uur worden voortgezet in het Ros Beyaart, waarde heer Paul van Tongeren 'een lezing zal houden over de „Derde Wereld" U zult allemaal wel weten dat dit een gebied is waar 2/3 van de mensen honger lijdt, en waar de ontwikkeling op technisch, economisch en sociaal gebied is achtergebleven bij dat van de toonaangevende landen. Maar wat weet u er nog meer over9 De avond, waar ook de derde wereldwinkel aan wezig zal zijn, kunt u de nodige in formatie over dit onderwerp ontvan gen. Tevens zal mevrouw Van de Hen- gel-De Jongh verslag uitbrengen van het zomerreisje naar Rotterdam op 21 juni '73. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE' LEUSDEN - Ten oosten van Leusden legt de heerlijkheid van Asschat behoo rde voor een gedeelte onder Leusden, en, voor een ander gedeelte, welke op ^Merd negentig morgen lands begroot wordt, aan den heere Joan Agges Scholten schepen en raad der stad Amsterdam, en bewindvoerder der Oost Indische wtschappye In dit gedeelte, vondtmeD, in 't jaar 1748, vier en twintig huizen", in enkele artikelen zal onze geschiedkundige medewerker de zeker boeiende vwjctuedenis van de buurtschap Asschat, welke is gelegen tussen de dorpen Leus- WD-Centrum en Achterveld, weergeven. |Ak °udst bekende jaartal voor de buurtschap Asschat kan worden genoemd tew» de bisters yan Lenen van de Sint Paulus Abdij van Utrecht staat in jaar onder de ontvangsten aangetekend „Cossun van Hamertvelt, van hertevelt en aernt van sandberch" Hierbij is dus niet genoemd de naam Asschat maar in zijn scriptie voor het Hoofdvak ..Nieuwe Geschiedenis" Zaf --Vaderlandse Geschiedenis" ten behoeve van zijn doctoraal examen de heer C G. v d. Hengel dat Hamersveld, Asschat, Snorrenhoef lenen ren van de Sint Paulus Abdij dat Asschat een grondgebied is tussen Hamersveld en Harteveld (ge- ^en in Snorrenhoef) hetwelk lenen waren van genoemde Abdij dan is wel "^melijk dat Asschat (de naam zelf was kennelijk nog niet bekend) eveneens een leen was van de Sint Paulus Abdij Als register kan worden beschouwd een „gedane en opgetekende zaak" of ook wel „een overzicht of administratie van een onderworpen object' Het leen. beneficium, later feodum genoemd, bestond gewoonlijk uit een stuk grond van verschillende uitgestrektheid, cijnzen of tolrechten In het geval As-- schat blijkt dus dat dit gebied behoorde tot de Paulus Abdij te Utrecht of dat het bepaalde schulden moest afdragen aan genoemde Abdij Op de niet precies aangegeven grens van Asschat en wel op de uiterste Oostgrens is gelegen het goed „Sambrinck" Na opdracht van zijn Vader Tydeman staat aangegeven van Bycout van Bylair dat hij als volgt ontving. „Die tienden, gehei- ten van den Ryt, ende die tienden, geheiten Sambrinck, gelegen in den kerspel van LeusdenDat was inde maand september van 1399. De hoeve „Den Ryt" lag ten noorden van „Sambrinck" op korte afstand van het grond gebied van Kerstiaen van Achteveld Het betekende dus dat Bycout van Bylair èen tiende van de oogst opbrengst van beide genoemde hoeven ontving Gebiedsgrenskundig gezien zal de 7andbrinkermolen kunnen hebben behoord on der de Gerechte van Asschat maar het kan ook zijn onder de Gerechte van Snor renhoef temeer daar de molen eertijds heeft gestaan in de buurtschap Moorst In de maand september 1477 is er sprake van kwijtschelding aan of werd verleend door de heer Steven van Zuvlen van Nijevelt In het Register van Scherpenzeel is een leenbrief van 7 januari 1496 voor Evert Pauwe Tonnis vanwege zijn oudste broeder Jan Pouwe o m inhoudende „Dat guet geheten die Weteringhe ondermeer gelegen voirt opstreckende op die Weteringhe nae Asschaet, soo dat van oltz gelegen is den den kerspelle ende gericht Loesden" In 1514 telde Asschat 75 inwoners, 13 gezinshoofden en 17 l/4e huizen en het eraan grenzende Snorrenhoef telde 46 inwoners, 8 gezinshoofden en 6 3/4 hui zen ln Asschat waren 9 gezindhoofden met één huis en 4 gezinshoofden met een half huis In Snorrenhoef 5 gezinshoofden met één huis en drie met een half huis, en had de molenaar ook een huis (al gerekend onder de 8 huizen) Op 6 juni 1555 vaardigt Karei V in al de volheid van zijn Keizerlijk gezag aan de bewoners van Amersfoort en Eemland uit om de Eem te verdiepen Aan geslagen werden o m „Die van Snorrenhoef en Santbreng 2 grevers, Stouten- borch seven erevers en Asschat vier grevers. Alle welcke grevers gehouden sullen wesen totter voors verdiepingen neerstelick te werken en arbeyden" Het betekende dat dus vier boeredaggelders uit Asschat te voet naar de Eem togen om er met primitieve middelen mee te helj>en de Eem uit te diepen De macht van de grote Heren van die tijd reikte wel heel ver. Zo was in 1581 een stuk onder Asschat leenroerig aan het „Huis Ysselsteyn" hetwelk toen in handen was van de Prins van Oranje en zijn vrouw Anna In welk jaar het Gerecht Asschat werd ingesteld is mij niet precies bekend geworden, het zal begin 1600 geweest zijn, en zal tot 1723 haar wettelijke kracht hebben uitgevoerd In 1647 kreeg het de naam verrijkt als „Ambachtsheerlijk heid" Ambachtsheerlijkheid is de heerlijkheid van een Ambachtsheer en die Heer had de bevoegdheid van Rechtsspraak in civiele en boetstraffelijke zaken. Hij benoemde ook de schepenen, ambachtsbewaarders en had ook het colatie- recht, dat is de benoeming van een predikant. DRIE KEER GETROUWD. DAARNA ZELFMOORD Nog even terug naat 1613 want toen besloten Staten's Lands van Utrecht de verplichting uit dat in geheel Leusden - waaronder ook Asschat - de beken moesten worden uitgediept en verbreed en was *de schouwbrief ondertekend door secretaris G v Ledenberg Deze Gilles van Ledenberg is korte tijd lekebroeder geweest in de Abdij van de Norbertijnen „Manenweerd" te Beesd Als notarisklerk bij Floris Thin wist hij zich op te werken tot secretaris van Staten's Lands van Utrecht Hij deed mee aan niet bepaald eerlijke handel, trouwde drie keer. wist zich rijk te werken maar was mede hierdoor fel gehaat door de kleine man In de gevangenis pleegde hij zelfmoord op 28 september 1618, hij was toen 70 jaar oud De boeredaggelders zorgden voor het schoonmaken van de Modderbeek ten Noorden van het Asschattergebied Schout van Leusden en van Asschat was van 1605 tot 1622 toe Gerrit Ver- haer De Schout was de voorzitter van de Schepenbank. De Schepenen moesten recht spreken en de Schout zorgde voor de tenuitvoerlegging van het vonnis, voorts moest hij de orde handhaven, toezicht op de wegen, aanhouding van boeven, lichting van weerbare mannen en veel meer van dergelijke werk zaamheden. In 1645 noemde Carel Alexander van Berck zich „Heer van Heyligenberg eD Asschat" en behoorde „Heiligenberg" aldus de prothocollen (ambtelijk verslag) tot de Ambachtsheerlijkheid van Asschat terwijl het eeuwenoude prachtige „Heiligenberg" zelf nooit een heerlijkheid is geweest! Omstreeks die tijd was het de welgestelde Moyart, burger van de stad Amersfoort die o.m. „Klein Steenbeek" onder Asschat kocht In 1656 was de Goweg in Asschat zo goed, dat de magistraat (overheidspersoon) van Amersfoort de toe stemming kon verkrijgen dat de postdienst van Arnhem op Amsterdam niet meer via Utrecht zou gaan, maar vla Snorrenhoef, Asschat, Hamersveld over Amersfoort. De postkoets deed o.m. „Groot-Zandbrink" onder Snorrenhoef aan In 1678 was „Heer van Heyligenberg en Asschat" Jacob Baron van Pe terson De Heer van Asschat mag zich dan Baron genoemd hebben maar kennelijk was hij niet zo rijk daar enkele jaren later „Heiligenberg" in pu blieke veiling werd verkocht, het bedrag lag waarschijnlijk onder de driedui zend gulden. (wordt vervolgd)

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9