Nieuwe sportzaal een uitkomst voor Impala-volleybal ABTB-BUEENKOMST Milieubescherming moet niet ten koste van de boer gaan jamenwerking en verbinding ivordt steeds beter OUDERS IN LEUSDEN/Z. ZIJN BIJZONDER BOOS OP HET GEMEENTEBESTUUR Ingezonden: ALGEMENE LEDENVERGADERING Kerkdiensten Rectificatie ieslaagde regionale oefening van brandweer, politie en GGD «DERDAG 11 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 3 LEUSDEN - Dinsdag 2 oktober hield Impala-volleybal haar algemene leden vergadering in het Ros Beyaart. De opkomst was groter dan bij vooraf gaande vergaderingen. De voorzitter, de heer Elshof opende de vergadering met een terugblik op het afgelopen seizoen. In dit seizoen waren goede resultaten bereikt. Het eerste dames team eindigde als tweede in de eerste klasse en liep daardoor net de promotie mis. Het eerste herenteam handhaafde zich in de tweede klasse. De overige teams eindigden in de middenmoot van hun klasse, behalvedames-3datdegra- deerde naar de vierde klasse. Naast de competitiewedstrijden werden er toernooien gespeeld in Hoogland en op Hemelvaartsdag. Bi] beide toernooien werden bekers gewonnen. Het waren niet alleen de teams die goed draaiden het afgelopen seizoen, maar ook het volleybalkrantje Roedel. Bij de bestuursverkiezing werd me vrouw R van de Doe-Noordam her kozen als secretaresse, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de heer J. van Loenen, die tevens werd be noemd tot tweede voorzitter Uit het verslag van de technische commissie blijkt, dat het komende seizoen niet ongemerkt voorbij zal gaan. Er zullen toernooien georgani seerd worden in de nieuwe sporthal in Groenhouten, o.a. het Sinterklaas- toernooi. Terwijl het ook de bedoeling is om in deze hal competitie te gaan spelen Tevens is men van plan om met de jeugd mini-volleybal te gaan spelen. Dit volleybal oogst in het buitenland reeds veel succes en zal dat ook zeker hier doen Door de zeer grote ledenaanwas is de vereniging als het ware uit de huidige zaal gegroeid. De opening van de nieuwe zaal zal de uitkomst kunnen brengen voor de overbezette training van de dames. In deze nieuwe zaal zal ook gelegenheid zijn om recreatie- volleybal te spelen. Het competitie seizoen '73- 74 is reeds begonnen met goede resultaten. De heer P. van de Biezen heeft de damestraining over genomen van de heer De Graaf, terwijl de heer Schoonbeek de heren blijft trainen. Bij de rondvraag werd ge sproken over het veranderen van het tenue, maar hierover werd nog geen beslissing genomen. De voorzitter sloot de vergadering door iedereen hartelijk te danken voor de aanwezigheid en veel succes toe te wensen in de competitie FILMAGENDA AMERSFOORT AMERSFOORT - Filmagenda voor de speelweek van 11 oktober tot en met 17 oktober 1973 GRAND THEATRE Donderdag tot en met woensdag: ,,M A.S.H 18 jr Dinsdag, aanvang 20.15 uur ..Brasil Tropical". CINEMA AMICITIA Donderdag en vrijdag in de Arthouse serie. ..Images14 jr Zaterdag tot en met woensdag: ..Wa renhuis op stelten", a.l. Zaterdagmiddag, 2.00 uur. groot kin derfeest; zondagmiddag 1.30 uur en woensdagmiddag 2.00 uur ,,Met de3 stooges de lucht in", a 1. CITY THEATER Alleen donderdag. Azen zijn troel 14 jr. Vrijdag tot en met woensdag: ..De 13 zonen van de gele draak" Zaterdag. 23.45 uur, nachtvoorstel ling- ,,Een vuist voldvnamiet", 18jr REMBRANDT THEATER Donderdag tot en met woensdag: ,,Sex zonder normen", 18 jr AANVANGSTIJDEN Grand Theatre Dagelijks 2.00 en 8.00 uur, zaterdag 2 00. 6,45 en 9.15 uur, zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Cinema Amicitia: Dagelijks 2.00 en 8.00 uur; zaterdag 6 45 en 9.15 uur; zondag 4.15, 6 45 en 9 15 uur. woens dag alleen 8.00 uur City Theater: Dagelijks 2.00 en 8.00 uur; zaterdag 2.00, 6.45 en 9 15 uur; zondag 2 00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt Theater- Dagelijks 8.00 uur; zaterdag en zondag 2.00,6 45 en 9.15 uur. gaan steken tegenover die van de Zuid- Europese bondgenoten. Iedereen weet immers dat in Nederland de bepalingen veel (of veel te) nauwkeurig uitgewerkt worden, dan b v. in Italië. Dat de milieuhygiënische maat regelen noodzakelijk zijn is duidelijk, maar men moet rekening houden met de concurrentie in de omliggende landen. uai ue agrariërs met veel dingen moeilijkheden hadden, bleek weer na de pauze toen er gelegenheid was tot vragen stellen én discussie. De land bouw en veeteelt is altijd al een moeilijk punt geweest en zal dat voor lopig wel blijven als er geen heel rigoreuze maatregelen worden ge nomen. Datum: 14 oktober LEUSDEN-CENTRUM N H K 19 15 u Herv ds J J Kooman. H Avondmaal. 10.45 u. Ger ds H. J Peddemors, Amers foort. H Avondmaal; 19.00 u samen. Ds. C. v Dop, Amers foort, jeugddienst R.K K.: za 19 00 u m.m.v. dames koor. zo. 7.45 u Vroegmis, 9.00 u.. Hoogmis; 10.00 u. Gezinsmis. 11.00 u Gemeenschapsmis; 18.30 u.: Lof. LEUSDEN-ZUID N.H.K 10 00 u.: ds. S Julius, Zuid- Laren; 18.30 u ds P Bouw, Ede. R.K K Huize ,.Don Bosco". Za 19.15 u zo 10.00 u. Hoogmis. 11.30 u. ACHTERVELD N.H.K zo. 9 30 u ds. Abbringh. Hoevelaken. R K.K. De gehele week om 8 00 u H. Mis (uitgez wo vr. 19.30 u Avondmis, za 19.00 u.: Avond mis. zo 8.00 u H Mi£; 10.30 u Hoogmis (Latijn); 18.00 u Lof, wo. 17 okt. 19.30 u Avondmis. stand dan achteruit zou gaan Hierdoor werd niet het hele peilbesluit goedge keurd. Bij bepaalde gedeeltes werd het peil niet verlaagd. De vraag in zulke gevallen blijft wie gaat dat betalen? Wat zijn eigenlijk die extra kosten? Tot nog toe gaat dat allemaal over de rug van de boer, want schadevergoe dingen zijn erg moeilijk te claimen in zo'n geval. Een groot voordeel is dat zowel de landbouwbescherming en natuurbe scherming samen met het landbouw schap deze dingen uitpraten Oplos singen kunnen er hier natuurlijk niet komen, die moeten van de regering uitgaan Er zijn twee mogelijkheden als er geen geld beschikbaar komt of het landschap en de natuur kunnen niet gered worden, of de boer verpaupert. De laatste tijd praat iedereen over het milieu Om stank te voorkomen bij varkensmesterijen is een systeem ontworpen voor varkensstallen. Dit is een prachtig systeem, de stank verdwijnt volledig maar het kost wel f7,- per varken De heer Fischer wijst erop, dat er vooral in E.E.G -verband opgelet moet worden, dat de produktiekosten van de boeren in Nederland niet te veel af (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) In de open brief aan de heer J H van Dijk (KVP) zijn enkele regels uitgevallen. Hieronder volgt de juiste zinsnede ,,De bezoekers van deze voorlich tingsavond waren zeer gevarieerde groepen uit de bevolking. Door de wijze van voorlichting werd de indruk gewekt, dat het niet meer mogelijk was om door inspraak nog invloed op deze plannen uit te oefenen, terwijl duidelijk werd dat de bezoekers gekomen waren om de plannen van de gemeente kritisch te begeleiden en van hun rechten van inspraak gebruik te maken". LEUSDER KRANT, verschijnt elke donderdag, in de gem Leusden Abonnementsprijs. f3,50 per kwartaal; f 13,-- per jaar Losse nrs. 25 ct Adv. tar. op aanvraag verkr. dingen tot stand gebracht hadden, ter wijl ze toch niet gewend zijn met een portofoon om te gaan. Omdat de plaats van de ramp niet toegankelijk is voor de mensen van de E.H B O. moesten ze wachten met hulpverlening tot de brandweer de slachtoffers naar buiten gesleept had De heer Upperman, commandant van de brandweer te Leusden, legde nog eens de nadruk op de wat late melding. De brandweer was na deze melding vrij vlug ter plaatse, maar kon niet met spuiten beginnen door het grote aantal gewonden dat naar buiten gehaald moest worden Ook hij was vol lof over de verbindingen. Er werd ongevraagd in structies door de bevelvoerder ge geven, waardoor de situatie ook op een afstand goed te overzien was. Adjudant J Hartman van de Rijkspolitie weesop LEUSDEN/CENTRUM - Dealgemene Boeren en Tuinders Bond kwam maandag 8 oktober voor de eerste keer in het nieuwe seizoen bijeen in het Jongerencentrum ,,de Til". Buiten de gewone punten op de agenda was er REAKTIE GEMEENTE De afdeling Kabinet en Voorlichting van de gemeente Leusden heeft hierop het volgende commentaar geleverd: De brief van b. en w. als antwoord op de eerste brief der oudercommissie ligt ter verzending gereed. De eerste brief van de oudercommissie is op 11 september in de vergadering van b. en w. besproken. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat uit de praktijk moet blijken of de genomen maatregelen resultaat zullen opleveren op het gebied van de verkeersveiligheid der kinderen, en de snelheidsonder drukking van de automobilisten. Ver der is deze maatregel ook duidelijk be doeld als een maatregel tegen de sluip route, die langs desbetreffend kruis punt door Leusden-Zuid loopt ttnplaats van de route via de Maanweg). Mocht blijken, dat deze maatregelen niet aan de verwachtingen voldoen, dan zullen b. en w. zich nader beraden op de dan te nemen maatregelen. LEUSDEN/ZUID - Dit is de kruising van de Willem de Zwijgerlaan en de Prinses Irenelaan. Foto Janus Visser. een lezing te horen van de heerJ.S. A. Fischer, tweede secretaris van het Landbouwschap, over ,,Het Urgentie- program" zoals dat opgesteld werd door het Landbouwschap en de geor ganiseerde Land- en Tuinbouw, zowel nationaal als in E.E.G. verband. Zoals gebruikelijk was het twijfel achtig of voor alle boeren deze rege lingen wel zo gunstig genoemd kunnen worden Zo staat op het programma onder andere het oprichten van de z g n. Grondbank De agrariër kan de grond dan voor 26 jaar pachten, hier zijn voor delen in te bespeuren, omdat de kosten van de eigenaar zo hoog op kunnen lo pen dat een totaal scheve verhouding ontstaat met de gewone pachters Dit probleem wordt dan wel opgeheven, maar dan komt er een nieuw element bij, namelijk als een van de kinderen zijn deel van de boerderij opvraagt. Dat het Waterschap tot nog toe een vrij verouderde instelling was, is dui delijk Hier komen ook verbeteringen in Moeilijkheden met het Waterschap ten aanzien van landschap en natuur bescherming en milieuzaken, moeten opgelost worden Een voorbeeld hiervan is het peil besluit van het Waterschap. Dit was onder meer het geval ten westen van de Eem. Het peil van het water zou hier verlaagd worden om een verste viging van de zaken tot stand te brengen Dit. vereenvoudigt de bedrijfsvoering enorm. Zo'n besluit moet goedgekeurd worden door de provincie Hier kwamen bezwaren binnen, omdat de weidevogel- de baas was geworden kon men einde lijk met spuiten beginnen De water voorziening van het gebouw was al vlug op en hierna werd er door de vier aanwezige brandweerwagens water be trokken uit de vijver De gewonden werden, na het naar buiten brengen, geïnstalleerd in een zogenaamd gewondennestwat trou wens wel erg dich bij de plaats des onheils lag. Hier verleenden de E.H.B.O -ers de eerste hulp, totdat de G.G D. en het Rode Kruis voor as sistentie zorgden, en een belangrijk, zo niet het grootste deel van deze taak op zich nam. Het materiaal dat tegenwoor dig gebruikt wordt, is overigens ook wel een extra woordje waard. Zo wa ren er dekens van een aluminium stof, het voordeel van deze dekens is de warmte (iemand zei; je zweet je er een ongeluk in), ze zijn ook wind en waterdicht en fluoriserend, terwijl ze ook meteen op de brancard gebruikt kunnen worden. Ook zijn er nieuwe spalken van plastic, deze worden opge blazen, waardoor zonder veel moeite een zeer stevig geheel verkregen wordt. De arm of het been blijft dan prachtig op zijn plaats. Door de G G D. werden de gewonden naar het RODA-clubge- bouw gebracht, waar ze een meer ge specialiseerde verzorging kregen. De laatste fase, die naar het ziekenhuis, werd hier buiten beschouwing gelaten, omdat de drie oefenende disciplines hier vrijwel niets mee te maken heb ben. Ondertussen bleek dat er tweedo den te betreuren waren. Deze twee onfortuinlijkste slachtoffers waren om 19.50 uur geindentificeerd, wat wer kelijk een voortreffelijke prestatie ge noemd mag worden. Een lichtgewonde van de Lotus-groep viel flauw en speelde dit zo echt, dat zelfs de E.H.B O.-ers er intrapten en dachten dat het werkelijkheid was. On geveer een uur na het eerste alarm was alles rcn6, de slachtoffers waren weggebracht en de brand was onder controle. Onder de genodigden bevonden zich de burgemeester van Leusden, Amers foort, Baarn, Hoevelaken, Nijkerk en de loco-burgemeester van Soest Als plaatselijke waarnemers traden op dr. Lanting en dr Boersema De organisa tie van deze oefening lag in handen van de Werkgroep regionalisering en bun deling van hulpverlening. Voorzitter van deze werkgroep is de heer A. On- derdelinden, commissaris van politie te Amersfoort. Om 21 00 uur werd er een nabespreking gehouden, waar de heer Onderdelinden er nog eens op' wees hoe belangrijk deze samenwerking is De drie disciplines wisten niets van elkaar af en weten dat bij een werkelij ke ramp natuurlijk ook niet. Om dan tot efn goede samenwerking te komen is een noodzakelijk iets. Het verras singselement werd bij deze oefeningen hoe langer hoe uitgebreider en zal in de toekomst nog grotere vormen aan nemen Dr. P. Zwanenburg, comman dant van de medische sector, vertelde dat vooral de rust bij de disciplines veel groter was dan de voorgaande ke ren. Vooral tussen de bevelhebbers waren de verbindingen beter dan ooit te voren. De eerste hulp werd door de plaatselijke E H B.O. uitgevoerd. Een moeilijkheid hierbij is, dat deze men sen niet in het bezit zijn van gewonden- kaarten. Het is nu gebleken dat deze wel degelijk noodzakelijk zijn. Voor al deze E.H. B.O.-ers kregen een pluim op de hoed. omdat ze prima de verbin- (ViA de redaktie) LEUSDEN-ZUID - De ouders van kinderen van de openbare scholen 't Palet De Blokkendoos te Leusden-Zuid zijn bijzonder boos op het gemeentebe- Vorige week vrijdag werden namelijk voorrangsborden geplaatst bij de iMiS Prinses Irenelaan - van Boetzelaar van Oosterhoutlaan. Dit tegen de arukkelijke wens van de desbetreffende oudercommissies in, die in een net aan het gemeentebestuur op de hoogte hadden gesteld van hun bezwaren tegen. Op die brief is tot nu toe geen antwoord gekomen van b. en w. De SgWmntfssies hebben nu een tweede brief geschreven met de vozende Aan het College van Burgemeester Tot onze grote verontwaardiging Wethouders van de Gemeente werden vrijdag j.l. toch de borden voor een voorrangskruising geplaatst bij het kruispunt van de o.l.s. ,,'t Palet" en de kleuterschool ,,De Blokkendoos" in Leusden-Zuid. Onze brief aan U van 27 augustus 1973, waarvan tevens een afschrift in de Leusder Krant verscheen, werd door U niet beantwoord, waardoor een ern stig protest van een zo grote belan gengroep als de ouderzommissies van bovengenoemde scholen volkomen werd genegeerd. Wij hopen dat U zich ten volle be wust bent van de verantwoordelijkheid die U met het plaatsen van deze borden draagt voorde veiligheid van onze over stekende kinderen. In afwachting van Uw antwoord, Namens de oudercommissies van o.l.s. 't Palet en kleuterschool De Blok kendoos, C. Verduin - Munnik Maria Stuartlaan 1, Leusden-Zuid. Een duidelijk protest van de omwo nenden tegen het plaatsen van voor rangsborden bij de kruising Prinses Irenelaan - van Boetzelaar van Ooster houtlaan te Leusden-Zuid. In verband met de ligging van 2 scholen aan die kruising steken dagelijke vele kinderen op dit punt over. het inzetten van een zogenaamde con tainerwagen, de verbeterde verbindin gen waren voor een groot deel hieraan te danken Deze containerwagen werd ingezet als vaste mobilofoonpost. ter wijl er ook nog twee losse posten wa ren. De politie kreeg om 19.25 uur bericht en om 19 36 uur waren alle contacten gelegd met bovendien een portofoonverbinding. De brandweer van Amersfoort en Soest werd zon der stoornissen naar de plaats van de ramo geloodst. Ook werd weer het uit- uitstekende werk van de Lotus-groep (Landelijke Organisatie Tot Uitbeel ding van Slachtoffers) naar voren ge haald Tot slot kan opgemerkt worden, dat deze oefening de verwachtingen over troffen heeft en zeker beter geslaagd is dan een van de andere oefeningen ervoor. Natuurlijk waren er nog manke menten, maar dat komt voornamelijk omdat deze drie disciplines nog niet ge specialiseerd zijn in dit werk. De ken nismaking met de nieuwe communica tiemiddelen is goed verlopen en men heeft er blijk van gegeven geschikt te zijn om dit werk te doen. Zeker zal bij de volgende oefening het verras singselement uitgebreid worden en het ligt dan ook in de bedoeling een ramp van grotere omvang te creëren. LEUSDEN-CENTRUM - Dinsdag- 0ad 2 oktober werd er in en om het ulerrain-onderdelen magazijn van lirma Pon een regio-oefening ge- rden Dit was de vijfde oefening van de eio Eemland en de eerste keer dat ie m Leusden gehouden werd Mede ding hieraan verleenden de Rijks- iiiie vandegemeentes Leusden, Wou- Éberg en Renswoude; de GGD uit uersloort, een EHBO. groep uit usden, de brandweer uit Amersfoort, >sterberg, Achterveld en Leusden. gelegenheid naar buiten kon komen Eerst moesten de mensen er uit en dat dat voor de brandweej, politie en G G D. een grote klus zou worden bleek al gauw Ongeveer vijf minuten later dan de be doeling was, werd er alarm gegeven, maar al lang voor die tijd was het ge kerm en gekreun in het souterrain te ho ren Een toevallige voorbijganger zou er akelig van worden. De brandweer was al vrij vlug ter plaatse. De politie kreeg om 19.25 uur bericht van de t Rode Kruis Amersfoort en de Lo froep Deze Lotus-groep bestaat toud-E H B.O.-ers, die een speciale leiding van drie jaar gehad hebben. ior deze opleiding weten ze precies iGfieer er iets zeer doet bij een be- >lde verwonding. Zij kunnen in zulke talies erg realistisch optreden, en ven daar nu ook een sterk staaltje a weg. Deze Lotus-groep is uit de hele regio afkomstig. De situatie in het souterrain van a zag er niet al te rooskleurig uit i een ontploffing was er brand uitge- oken en er was veel rookontwikkeling ze rookontwikkeling maakte de hele tuatie veel moeilijker: ten eerste eest er veel werk verzet worden om gewonden op te zoeken en er mocht i niet te veel water gebruikt worden ianenbrand). Nog ongeveer 20 perso on waren in dagetroffen ruimte aan- :zig, .waarvatL£Qn aatÜAl njeLo&eJ&eii ramp en bij de G G.D. kwam de mel ding om 19.31 uur door. Omdat er bij een ramp altijd levende wezens voor gaan, of dat nu mensen of dieren zijn, werd er nog niet meteen gespoten. Door de enorme rookontwikkeling, die ook gestimuleerd werd, moesten de brandweerlieden met zuurstofmaskers de gewonden uit hun penibele situatie halen. Dit leverde nogal moeilijkheden op, want pas om ongeveer 19 45 uur, waren alle aanwezige personen het gebouw uit en kon er met spuiten wor den begonnen. De oorzaak hiervan'wa ren vooral de minder zwaar gewonden, deze renden in een paniek of shocktoe stand het gebouw weer binnen Ze gin gen hysterisch tegen hun redders te keer, met als gevolg grote worstelin gen, die veel tijd in beslag namen. De Lotus-groep speelde dit overigens voortreffelijk. .Nadal iiieu. dez.e xu^lijke tQes.tand. Voor een alternatieve oplossing ver wijzen wij alsnog naar onze brief van 27 augustus j.l.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3