„Het is dringend noodzakelijk om landschapsparken aan te wijzen" m J. H. SANDERS: Ds Weernekers doet intrede J C2 a niologen m «Je kunt de natuur niet meer terugkrijgen Tweede fase-plannen zonder biologische inventarisatie is ergerlijk Het vervelende is. dat de ekonomen de biologen nog altijd in het hoekje drukken van de stomme planten- en dierenkijkers Aanstaande moeders onmisbaar voor bereiding geneesm iddelen DONDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEUSDEN - J. H. Sanders werd op 12-jarige leeftijd lid van de N.J.N., de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie. De N J N bracht hem al zeer jong al zeer jong een zekere gerichte interesse Hij was en bleef zeer veldbiologisch ingesteld. Zegt van zichzelf, dat hij een echte vogeltjes- kijker is Kweekt kanaries, houdt par kieten, inventariseert gebieden gewa pend met zijn veldkijker. ONDERWIJS Hij werd geboren in Enschede. Ging na zijn middelbare school in Hengelo op de Kweekschool, en haalde in 1961 zijn hoofdakte. Na zijn militaire dienst kwam hij als onderwijzer naar Amers foort, waar hij nog steeds les geeft Eerst enkele jaren aan een school in liet Soesterkwartier Daarna werd hij leraar A.V.Ü.. Algemeen VormendOn- derwijs, aan een technische school op de Leusderweg. Geeft nu les op de Jan Lighthartschool. een zogenaam - ik nu doen" Meneer, mijn cavia is al dagen weg Hij leeft nog weE maar hij zit onder de vloer Hoe kan ik hem vangen?" GEEN BIOLOGIEBOEKJE MEER Ik wil af van het boekje der biologie Dat kan best volgend jaar van de lijst worden geschrapt In de tweede klas ga ik wat dieper op de materie in De les wordt wat theoretischer Over een periode van zes weken bijvoorbeeld pakken we een milieuprobleem aan Ik get eerst wat algemene informatie over voedselke tens en zo Dan ga ik te werk in sa menhang met wat ik in de physicales- sen doceer (ik heb wat buizenbrander- tjes waarmee de leerlingen zelf door eigen ervaring wijs kunnen worden). ZELF BEZIG ZIJN DER LEERLINGEN Ik geef de leerlingen een meetlint 99 de l.e.a.o.-school, een school voor lager, ekonomisch en administratief onderwijs. Eerst gaf hij er onder andere aardrijkskundeles, maar aan gezien hij ook een biologiebevoegheid bezat, ging zijn voorkeur uit naar het biologie-onderwijs. Het lager ekono misch en administratief onderwijs is ontstaan bij de invoering van de Mam moetwet Het is een beroepsoriënte rend onderwijs. De Jan Ligthartschool. die vroeger een v g l.o.-school was (voor voortgezet gewoon lager onder wijs) is thans geheel getransformeerd naar dit beroepsonderwijs ONDERWIJS PROBLEMATIEK Bioloog Sanders is er coördinator van het brugjaar Hij regelt de interne organisatie van het brugjaar, en wordt geconfronteerd met de problemen die worden opgeworpen door het meer of minder aansluiten van het basis- op het voorgezette onderwijs. In de vijfde en zesde klas van de basisschool wordt momenteel een schooleindonderzoek in gesteld, dat samen met het advies van de hoofdonderwijzer bepaalt naar welke school het kind zal gaan Eerst worden de gymnasium- en atheneumklantjes uitgekozen, dan de H A.V.O en M A.V.O. gegadigden, en het resteren de groepje krijgt het lea o. toegewe zen Daar er op een zo jeugdige leeftijd vele bezwaren kleven aan zo'n intellek- tuele uitsortering; hebben de i b.,o - groepen bij het Onderwijs Advies Cen trum aanhangig gemaakt om dit school onderzoek discutabel te stellen (bij het invoeren van de middenschool komt dit schoolonderzoek te vervallen) ,.ln het brugjaar werken we met ob servaties". zegt de heerSanders Al le leraren geven hun oordeel over de SOCialè instelling de werkhouding, het werktempo van de leerling Ik bepaal hiernaar het gemiddelde, en aan het eind van het brugjaar wordt aan de ouders advies uitgebracht, in het bij zijn van de leerling Wij nemen op de Jan Ligthartschool het standpunt in, dat wij de leerlingen die naar een ander schooltype zouden moeten gaan. dit ook adviseren Maar helaas geeft ons onderwijs geen aansluiting op bij voorbeeld het M.A.V.O waardoorzo'n leerling weer een jaar moet overdoen. De hele onderwijs problematiek is één van mijn hobbies, evenals mijn deelname aan de werkzaamheden, waarvoor de bond van onderwijzers zich ziet gesteld" BIOLOGIELESSEN ..Hoe geeft u die biologielessen op de Jan Ligthartschool?" ..Biologie, physica, aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappijleer zijn op onze school geen eindexamenvakken De kinderen behoeven niet te voldoen aan bepaalde eindexameneisen. en dat geeft je als leraar uiteraard veel vrijheid Nu heb ik ook een direkteur, die mij die vrijheid verleent Ik geef twee uur biologieles in de eerste klas. en twee uur in de tweede klas. Het doel van mijn biologieles is dat de kinderen in de eerste plaats ple zier krijgen in al wat leeft en groeit En in de tweede plaats, dat de kinderen een zekere kennis krijgen van alles wat leeft, dal ze een inzicht krijgen in de problematiek. Ik werk levensgemeenschappen uit en toon aan dat in een bos elk levens onderdeeltje een bepaalde betekenis heeft. Als je er aan gaat sjorren en wijzigen heeft dat repercussies op het geheel In de klas houd ik hamsters, vissen, zebravinkjes, schildpadden. Er wordt van alles meegebracht ..Meneer, wilt u de nageltjes van mijn kanarie knip pen0' .Mijn parkiet is ziek. Wat moet mee, en laat hen grond steken direkt naast de asfaltweg, en dan steeds tien meter verder weg Die verschillende grondsoorten stellen we op school op, en daar zetten we wormen in uit Na verloop van tijd blijkt dan heel duidelijk dat in de beste grond lekker dikke wormen leven. Verder kweken we wat schimmels We kijken door de microscoop Ik laat de kinderen zelf proeven doen. Mijn begeleiding bestaat hieruit, dat ik ze laat formuleren welke de proef is, die ze doen Ik vraag dan welke hun verwachtingen van deze proef zijn en wat na beëindiging van de proef hun konklusie is. En ik bespreek het re sultaat met hen ZUINIG ZIJN OP WAT ER NOG IS De schoolbioloog in Amersfoort is bezig een schoolpracticum voor te bereiden voor de hoogste klassen van de basisschool. Hij stelt ook seizoen- lessen samen Vroeger kon de onderwijzer tegen de kinderen in de herfst zeggen ..Nemen jullie allemaal eens wat paddestoelen mee naar school Dat kan je nu niet meer maken Voor het jubileum van de Koningin wilde een school de kin deren allemaal veldboeketten laten plukken Dat is echt niet meer verant woord Heel veel biologielessen heb ik als blokuur, dus twee uur achter elkaar Zodra liet leuk weer is, zitten weinhet bos, in de Eempolder. in een moeras gebied Dan maken we een veldbiolo- gische excursie De leerlingen zien al les. en behoeven niets meer mee naar school te brengen Ze moeten goed be grijpen, dat wat er nog aanwezig is, heel zuinig bewaard moet blijven ,,Hoe financieert u het houden van dieren in uw klas?" ,,Tja, de financiële kant van de zaak is vaak een probleem. Het geld, dat ons ter beschikking staat, is beperkt. Ik pak het zo aan wanneer er veel hamsters zijn vraag ik aan de kinderen wie er een hamster mee naar huis wil nemen, en ik ruil dan zo'n hamster tegen een zak voer. HET AFWEGEN VAN BELANGEN IS EEN VAN DE BELANGRIJKSTE TAKEN VAN DE BIOLOGIE ,,Wat acht u de belangrijkste taak van het biologie-onderwijs?" ,,Eén van de belangrijkste taken van het biologie-onderwijs acht ik het af wegen van belangen De biologie is een heel belangrijke zaak In feite moet iedereen zich eraan ergeren, dat er in zo'n tweede fase van de gemeente Leusden geen biologische inventaris is opgemaakt Hierop wijs ik de kin deren in die buitenexcursies Dat bui- tengebeuren is voor mij de helft van het onderwijs. In de derde klas ga ik mee met het vormingskamp, dat wordt gehouden in Oostelijk Flevoland. De kinderen worden in groepjes van vier verdeeld, en krijgen allerlei opdrachten te ver vullen, onder andere bezoeken aan een rioolwater - zuiveringsbedrijl, een champignonkwekerij, aan staatsbosbe heer, natuurreservaten, de brandweer, een stierenfokbedrijf enzovoorts. Ze stellen daar zelf een verslag over sa men. Ik beleef veel genoegen aan die Flevokampdagen. Ik merk aan de kin deren. dat die twee jaar bilologieles hun iets hebben gegeven Ik krijg te horen ..We hebben een torenvalk ge zien..Wat zitten hier veel fazanten"! ,,We hebben een heel vreemde grijze vogel gezien met witte strepen" (het bleek een uit de Flevohof uitgebroken parelhoender te zijn) SCHOOLTUIN. KINDERBOERDERIJ. FIELDCENTRE Welke zijn uw wensen voor het biologie-onderwijs?" ,,Och, ik ben al drie jaar bezig om een tegelpad, dat van onze school naar de aangrenzende scholengemeenschap Schothorst loopt er uit te krijgen om er een schooltuin van te maken. Met een veldje brandnetels, dovenetels en dergelijke Maar de Parken- en Plant soenendienst ziet dat nog niet zo zit ten Ze zijn misschien bang, dat het te rommelig wordt Geschoren gazons en keurig onderhouden rozenperken staan wel zo netjes Voor het alge meen aanzien is zo'n keurige aanleg natuurlijk te verkiezen. Maar je kunt er niets mee doen. en ik zou wel eens een tuin willen hebben, die werkelijk voor de school is Ep ik koester ooit nog eens de hoop, dat het zo ver komt, dat dat gaat gebeuren De schoolbioloog zou dolgraag over een kinderboerderij willen beschikken Een boerderij, die self-supporting kan werken. Situeer zo'n boerderij in de omgeving van een blo., bijzonder lager onderwijs, school, waar aan het leerprogramma niet zo zwaar wordt getild, en waar je genoegmankracht" hebt om bijvoorbeeld rogge en mais te verbouwen. In Leusden heb je in het plan Groen houten een christelijke school, en er komt een openbare school Hun buur man is een boerderij De direkte om geving van die boerderij: de moestuin, de boomgaard, de elzenwallen, de oude sloten, is er ook nog. Zo'n boerderij zou het tot gemeentelijke schoolboer- derij moeten maken' Eigenlijk moet je komen tot grotere schooltypen Het schoolhoofd moest dan een aantal krachten kunnen aan trekken. apart voor de biologie, de handenarbeid, de muziek Je zou tot een tien- of twaalfmans school moeten ko men Het schoolhoofd zou ambulant moeten kunnen zijn en zou de wezen lijke schoolleider moeten worden Al die andere vakken behoeven dan niet meer in het gedrang te komen In Amersfoort hebben wij een rapport geschreven hoe wij het onderwijs in de wijk Schothorst zouden willen hebben. Onze conclusie was dat je een grote school zou moeten maken, zodat die vakken die op een zesmans basisschool in het gedrag komen, normaal in het lesprogramma kunnen worden op genomen. en zodat de integratie kleu ter- basisonderwijs beter tot zijn recht kan komen De gemeente heeft veel van dit rapport overgenomen Nog een stapje verder voor het bio logie onderwijs dat moet een regionale zaak worden Ik zou hier fieldcentres willen hebben. Dat zijn vakantie-oor- den met het accent op de veldbiologie, en liggende in de buurt van natuur reservaten Den Haag en Rotterdam kennen een heel aparte dienst voor school- en kinderwerktuinem. Ze hebben daar kin derboerderijen en schooltuintjes, waai de kinderen buiten schooltijd de grond bebouwen Dat vind ik erg belangrijk In Rotterdam kweekt de schoolbiologen- dienst madeliefjes, omdat er veel kin deren zijn die nog nooit een madeliefje hebben gezien. Dan zijn we toch wel erg verwijderd van de natuur! DRINGEND NOODZAKELIJK OM LANDSCHAPPARKEN AAN TE WIJZEN ..Wat vindt u in het algemeen van de natuurbescherming in Nederland?" ..Over het algemeen is de wetgeving in Nederland, voor wat betreft de na tuurbescherming en het milieubeheer nog in een primair stadium. Het wordt hoog tijd, dat er bij de wet vastge legde landschapsparken worden aan gewezen. Bijvoorbeeld een magnifiek gebied als de Waddenzee OLIEBORING IS EEN NATIONALE AANTASTING VAN DE NATUUR Dat daar niet meer gerommeld mag worden door oliemaatschappijen De autoriteit van de gemeente moet daar ook maar eens bij worden aangepakt Op Ameland besliste een gemeente raad over de olieboringen van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij Maar de ingreep van olieboringen is een nationale aantasting van de natuur, en daar moet men in de nabije toe komst niet regionaal meer over kun nen beslissen De Gelderse Vallei moet ook een landschappark worden In dat kader gezien zou Leusden zeker niet over het kanaal mogen bouwen! ALLEEN DE LEUSDERHEI IS GEÏNVENTARISEERD Ik ben eens gaan naspeuren wat er aan dokumentatie over Leusden be staat Er bestaat iets over de Leusder hei Maar over zo'n tweede fase be staat er doodeenvoudig niets. Zo'n mi nisterie van CRM had al lang aan candidaat-biologen de opdracht moe ten geven om zo'n gebied als Leusden te inventariseren. We weten er niets van! INVENTARISATIE GELDERSE VALLEI EN ZUIDELIJK VELUWEMEER Ik zit in de Vogelwerkgroep van de Milieufederatie van de Gelderse Val lei. We zijn bezig een inventarisatie te maken van de broedvogels, van losse waarnemingen, m de geest zoals dat onlangs is gedaan voor Midden- Nederland. We hebben vier laar ge- gebied bestaat een streekplan, dat aan het eind van de 70-er jaren afloopt. Er is dan een spoorlijn een autosnel weg en een vaarwater voor 1000 ton ners het poldergebied is dan het i- deale gebied voor de vestiging van industrieën geworden. Het ergerlijke is, dat de biologen niet zijn gehoord. Je moet in de zeer na bije toekomst een duidelijke afweging krijgen. De deskundige inbreng vaneen bioloog, van een planoloog moet even veel waarde hebben als de inbreng van een ekonoom. Als in het overleg blijkt, dat de biologen het gebied noch natuur wetenschappelijk noch rekreatief be langrijk vinden, dan is het motief aan wezig om er een industrie- of een woongebied van te maken. Maar de ekonomische belangen tel len nog steeds dubbel Het vervelen de is, dat de ekonomen de biologen nog altijd in het hoekje drukken van de stomme planten- endierenbekijkers. Maar de milieu-bewuste mens van heden moest dat niet meer toestaan het leven heeft meer te bieden dan alleen maar ekonomische zaken'" JE KUNT DE NATUUR HELAAS NIET MEER TERUGKRIJGEN ..Denkt u. dat je de natuur weer terug kunt krijgen, dat je het geheel als het ware weer kunt terugdraaien? ,,Nee Een onderzoek heeft al uit gewezen, dat de hoogvenen veel te droog worden De meeste hoogvenen zijn vergraven, en we hebben er turf van gemaakt Door de industrieën bleek het percentage koolmonxyde in de lucht te worden verhoogd, zodat er minder regen naar beneden kwam en de hoog venen te droog werden. In zo'n hoog veen is een heel zuivere evenwichts- situatie ontstaan Als het water uit valt. gaat het hoogveen kapot Zo'n hoogveen kun je niet meer terug krijgen. Nog afgezien van het feit, dat je problemen krijgt door het ver bruik van fossiele energie: dit ener gieverbruik zou wel eens veranderin gen teweeg kunnen brengen aan de at mosfeer Tot het begin van deze eeuw gebruikte men wel wat fossiele ener gie, maar momenteel is dit verbruik zo ontzettend toegenomen, dat men zich in gemoede moet gaan afvragen of hierdoor het milieu niet volledig wordt verpest Op deze vraag is nog nooit een voldoende antwoord gegeven. SAMENWERKING TUSSEN DE BIOLOGIELERAREN EN GEMEENTELIJKE KWEKERIJEN Tenslotte nog even terug naar het onderwijs Bestaan er reeds vormen van samenwerking tussen bijvoorbeeld gemeentelijke kwekerijen en biologie leraren?" ,,In Den Haag bestaat eendierotheek Als een leraar les geeft over knaag dieren kan hij uit de dierotheek een cavia lenen Dat is een eenvoudige oplossing, want dan hoelt 4 zichzelf niet te bemoeien iu«j dings- en vakantlèproblM schijnt heel leuk te w ei ken In Amersfoort bijvoorbeeld! de Plantsoenendienst het U., wat kastanjetakken. En uil oe lelijke kwekerij krijg ik barui ten. rijstplantjes enz Wij h*| een hele rijstcultuur' De kw< zorgt mij ook fuchsiastekke kind, die dat wil, krijgt op., fuchsiastek te verzorgen ij* sia's worden door ons opgelq inet moederdag krijgen de |j hun plant mee naar huis. Vq, zelf gekweekte plant gaandtt zich interesseren ..Meneer,! ik doen als we met vakanti* Jongens hebben daar over hel ij rneer aandacht voor dan-mei; meisjes daarentegen interesse meer voor het schoonmaken u renhokken, hetgeen ze met voor die dieren doen Sinds kort heb ik het hulpmjv een videorecorder Daar steliVj van voor. Wij hebben ook een;, mera, en ik kan dingen buitenom Het rendement kan dan noggi den.' SCHOOLRAAD LEUSDQ ,,Is er in Leusden sprakeiy samenwerking tussen gemeeoh derwijs mensen op dit gebied1 ,,In Leusden is men nog ig( ginstadium Momenteel is om een Schoolraad in Leusdnii id£ men van het kleuter- en wijs gezamenlijk. Deze Schi is een soort adviescollege t:, r. gemeentebestuur. Misschien bi schoolraad in de toekomst optimale condities voor hel onderwijs te scheppen en voor logie zeker niet in de laatste ANCO De heer Sanders demonstreert een natuiirkundeproef aan leerlingen van de Jan Lighthartschool te Amersfoort Foto Janus Visser werkt met in vakjes verdeelde staf kaarten We zijn ongeveer op de helft de belangrijkste vakken zijn geteld We weten wat er aan broedvogels aan wezig is Bij de Bielaar zijn maar liefst acht wielewaalparen broedend aangetroffen Ook is gebleken, dat in een polder bij Nijkerk op 1 km2 maar liefst tachtig paren grutto's voorkwa men Dat zijn aantallen, waarvan je nauwelijks enig idee hebt Als je dan weet dat daar ook plannen zijn voor wegenaanleg dwars door die gebieden heen. dan vraag je je wel terdege af moet dat nou zo nodig? Verder gaan we na welke betekenis het zuidelijk Veluwemeer heeft als overwinteringsgebied voor waterwild Elke week op zondagochtend gaan we in ploegen tellen; bij de dijk in Nij kerk zijn we begonnen. We hebben daar zwarte zeeëenden gevonden. Voor een bioloog om te watertanden.' De aantal len ganzen en zwanen liggen voor dit gebied echter beneden de verwachting Maar midden in de winter hebben we een groot aantal wulpen gezien Op 31 december maar liefst 31 wulpen' Die gegevens gaan naar Staatsbosbeheer, die er belangstelling voor heeft. De Domeinen hebben in het zuidelijk Veluwemeer een concessie gegeven aan grote baggermaatschappij om er zand weg te zuigen. Dat worden putten van 50 meter diep, in een gebied waar je 400 meter ver het water in kunt lopen Dat is hoogst gevaar lijk Bovendien verstoor je het bio logisch evenwicht in het water. Er kan geen circulatie meer plaats vinden, en alles wat beneden een bepaalde diep te zit, gaat dood DE EEM: EEN TYPISCH VOORBEELD HOE ER GEROTZOOID WORDT Je loopt tegen het probleem van de Eein aan Een typisch voorbeeld van hoe er gerotzooid wordt. Gedeputeerde Staten stelden voor om de Eem te ka naliseren Men wilde de Eem bevaar baar maken voor schepen tot 1000 ton Momenteel komen er schepen tot 650 ton 1000 ton dat betekent de rivier uitbaggeren en de bochten er uit ha len De watersporters beloofden ze een doekje voor het bloeden. Bij Baarn kregen ze een leuk natuurlijk haventje aangeboden Maar ze zullen bekocht uitkomen Die beroeps 1000 tonners overvaren die watersporters. Zulke grote schepen doen bovendien de wallekant afkalven Er moet dan be schoeiing worden aangebracht Dewal- begroeiing van de Eem. die zeer fraai is. verdwijnt Als je dan nagaat wat het economisch motief is. rijzen de haren je te berge' De milieudeskundigen zijn er niet eens over gehoord. Wie hebben er belang bij? Langs de Eem zijn en kele bedrijven, die zand- en grind- aanvoer moesten hebben. In Amers foort zat ook zo'n bedrijf En dan de graanoverslagbedrijven Wij zijn dit gaan natrekken Wat bleek toen'' Eén graanoverslagbedrijf zou naar Amster dam verplaatst worden, een ander zou naar Harderwijk gaan En de grind- bednjven zeiden dat zij de toevoer van 1000 tonners niet zouden kunnen ver werken. Een binnenschip moet een bepaalde maat hebben om zand te vervoeren, anders kun je niet goed lossen!. En langs de Eem hadden ze daar geen losinstallaties vooiVoor dit Als ds Weernekers op 28 oktober a s. zijn intrede doet als predikant van Leusden ontmoet hij een ge meente waarvan hij slechts globaal iets af weet. terwijl anderzijds de gemeente zich afvraagt- wie en hoe is onze nieuwe dominee Ervaring in de ko mende tijd zal voor beide zijden antwoord geven op de vele vragen die er leven. Daarop vooruitlopend willen wij proberen, uitgaan de van een gesprek met Ds. Weernekers. u in be knopte vorm iets over zijn persoon en zijn visie door te geven. Ds Jan Weernekers werd in 1930 geboren in Ben- nekom Na zijn opleiding op het lyceum te Wage- ningen begon hij zijn studie theologie in Utrecht. Van de hem geboden mogelijkheid een jaar ver der te studeren in Bazel werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Het kerkelijk examen werd door hem in 1954 afgelegd, waarna hij leervicaris werd in Amsterdam. Hoewel beroepbaar vanaf februari 1955 zette hij zijn studie voort en deed in 1957 doctoraal examen in Utrecht met als hoofdvak ..Dogmen geschiede nis" Opmerkelijk is dat dit examen werd afgelegd bij wijlen Prof M. van Rijn, een zoon van dr. C H van Rijn, die van 1875 tot 1880 predikant in Leus den was Na 2'/2 jaar gewerkt te hebben als vicaris in Warnsveld werd ds Weernekers per 1 november 1959 bevestigd als predikant van de gemeente Veessen a d IJssel Het was ook in deze gemeente dat ds. Weernekers zijn vrouw vond. Vanaf november 1963 tot juli 1969 v/as hij predikant te Wommels In Friesland Tijdens deze periode had hij gedurende 5 jaar zitting in de Synod? voor de classis Franeker In juli 1969 deed hij intrede als predikant te Vroomshoop. Het gezin van ds. Weer nekers telt vier kinderen, twee jongens van resp 9 en 8 jaar en twee dochtertjes van 4 en 2 jaar. Tijdens het gesprek blijkt dat ds. Weernekers van de taak van een predikant in deze tijd een duidelijk omlijnd beeld heeft, dat hij zoekend naar de Juiste woorden boelend weet weer te geven. Hij constateert een ontstellend gebrek aan bijbel kennis, waaruit blijkt hoe noodzakelijk het is, dat de mensen worden begeleid bij het leren zien van de grote lijnen die door de Schrift lopen Van hieruit moeten steeds opnieuw vensters worden geopend in onze tegenwoordige verwarde maatschappelijke en kerkelijke opvattingen Belangrijk is ook onze jongeren een maximum aan bijbelkennis mee te ge ven, voor zo ver dat in deze tijd nog mogelijk is Over het gemeente zijn merkt ds. Weernekers, op. dat het voortdurend noodzakelijk is dat wij ons oefenen om te leren leven met elkaar vanuit onze verschillende achtergronden Tot grote schade van de gemeente en de kerk zijn de fronten zo vaak verstard De verschrikkelijke vooroordelen tegen over andere groeperingen moeten worden over wonnen en wij moeten de kerk weer leren zien als het Lichaam van Christus met de vele leden, die verschillende functies hebben en elkaar hebben te dienen. Daarbij is het de taak van een predikant om soepel heid In het gemeenteleven te brengen, te werken W an Er aan de oplossing van de vervreemding van de redi ter- en linkerzijden in onze kerk. "ledereen (not het bij kunnen benen"'stelt ds. Weernekers popu latr gezegd De predikant moet daartoe in de gehele gemeer'. pastoraal vertrouwen krijgen. Een predikant is g« koelie", die een maximum aantal bezoeken n afleggen om goed te functioneren. Anderzijds looj een predikant, die langs de weg van het manageme; zijn ambt uitoefent het risico dat hij vreemd bijl aan zijn gemeente Daarom acht hij het noodzak lijk, dat steeds weer een middenweg gezocht wori zonder overdrijving naar beide polen. Tegenover de bestaande .polarisatie" wenst ds Weernekers het open gesprek te stellen, waaitj de mensen gaan ervaren, dat ze op je rekenen tav nen. Langs deze weg moet gezocht worden ra de mogelijkheid om met "vogels van verschillen* pluimage" echt gemeente van Christus te zijn. Even stipt hij aan, hoe wij nü, anders dan in vorf eeuwen, weer zitten midden in de ontmoeting confrontatie van Schrift en cultuur De kerk motl hierin een voor ieder begrijpelijk standpunt nemen. Nog even napratend over het catechetisch onder wijs, de begeleiding van jongeren, herhaalt ora nieuwe predikant, dat naar zijn mening prime/ staat het overbrengen van het leren lezen en be- grijpén van de Schrift Het samen zoeken vanut de lijnen die door de Bijbel lopen naar een ant woord op de vragen, die dagelijks op je af komea is voor hem ook ten aanzien van de jeugd een ge weldige en boeiende opgave. LEUSDEN - In het grootste deel van ons land is een urine-inzame- lingsdienst van a s moeders geor ganiseerd. Deze is bekend onder de naam: aktie „Moeders voor Moeders". De aktie doet een doorlopend beroep op aanstaande moeders om in de eer ste zwangerschapsmaanden urine af te slaan als noodzakelijke grondstof voor de bereiding van een geneesmid del, dat sommige vormen van onvrucht baarheid kan verhelpen. De aktie heeft een permanent karak ter teneinde de continuiteit van het te maken geneesmiddel te waarborgen. In alle plaatsen, waar deze aktie ge voerd wordt bevinden zich dames, die de taak op zich hebben genomen heb ben oin aanstaande moeders van alle informatie te voorzien mbt het in zamelen van deze urine Elk jaar doen vele tienduizenden a s moeders spon taan aan deze aktie mee, velen voor de tweede of derde maal Het op het eerste gezicht wat merk waardig aandoende verzoek om urine, zoals dat door de aktie Moeders voor Moeders" wordt gedaan, heeft een be langrijke achtergrond Het is namelijk gebleken, dat uitsluitend de urine van a s moeders in de allereerste vier maanden van de zwangerschap een stof bevat, waarmee men een zeer belang rijk geneesmiddel kan maken. Het des betreffende geneesmiddel wordt o m. toegepast bij de medische behandeling van bepaalde vormen van onvrucht baarheid van de vrouw. Ook kan het een onvervangbare rol spelen in de behandeling van manlijke steriliteit en in de voorkoming daarvan. De toe passing van dit preparaat ligt uitslui tend ter beoordeling van artsen Fa brikant van het geneesmiddel is een Nederlands pharmaceutisch bedrijf, N.V Organon te Oss. dat een der zeer weinig producenten van dit ge neesmiddel ter wereld is. De stof, waar het in dit genees middel omgaat is de hormoon Het staat in de medische literatuur be kend als het H.C.G. Dit is de afkor ting van Humaan Chorion Gonadotro- fine Het wordt geproduceerd door de moederkoek (placenta), waarna het inde bloedbaan van de zwangere komt om tenslotte via de nieren in de urine te worden uitgescheiden. Het H.C.G. in de urine kan langs chemische weg daaruit gewonnen wor den Op andere wijze is het niet te verkrijgen. Synthetische vervaardiging is namelijk niet mogelijk omdat het tot die eiwitten behoort waarvan kunst matige samenstelling tot heden niet is gelukt Het HCG ontleent zijn belang aan het feit, dat het een soortgelijke wer king bezit als één van de hormonen, die normaal door de menselijke hy pofyse (hersenaanhangsel-klier) wor den afgescheiden en die van essentieel belang zijn voor de functies van de gonaden (geslachtsklieren). Bepaalde vormen van omvruchtbaarheid, die te verklaren zijn door een verstoring van het samenspel van hypofyse en gona den, kunnen daarom met dit H C.G behandeld worden zowel bij de vrouw als bij de man. Tienduizenden liters urine zijn nodig om slechts een kleine hoeveelheid van het gezochte hormoon te kunnen win nen. Al deze duizenden liters moeten per auto aan huis worden opgehaald bij die a s. moeders, die aan de aktie deelnemen. De verwerking van deze hoeveelheden geschiedt in Oss. Een vijftigtal bestelwagens en vrachtauto's zijn uitsluitend voor het vervoer van urine dagelijks in Nederland op weg. een in de wereld unieke situatie. De inzameling geschiedt thans in de meeste belangrijke woongebieden van ons land met uitzondering nog van Zeeland en de drie noordelijke procincies KEURING GAAT VOORAF Doorgaans om-de-dag worden bij de deelneemsters aan huis de kleine plas tic containers, waarin zij de verzameld hebben, door een t«rf auto opgehaald, Slechts korte tijd kan de a s. der aan de aktie meedoen De noemde stof komt namelijk met ger dan 13 weken en wel inhftt» van de zangerschap, in voldoende* te in de urine voor Niet alle a s moeders kunneaQ der meer aan deze aktie deelneö Alvorens te kunnen beginnen word' monster urine gekeurd Dit ondert is noodzakelijk om te weten of" voldoende van het gezocht horï m de urine bevindt De huisarts verloskundige van de deelneemster krijgt onverwijld bericht van de* slag Van deze urine-keuring Ook deelneemster zelf ontvangt schns lijk een mededeling of haar cfl voor het gestelde doel geschil' bevonden. ATTENTIES VOOR DEELNAME Hoewel de medewerking doorrw graag belangeloos gegeven wordt» de aktie Moeder voor Moeders een aantal attenties voor de dftJ ming ter beschikking Zo onlv^L a s moeder het boekje ..Wordend*' derschap' van de Am sterdis gynaecoloog Prof G J Klooster® waaruit zij zeer veel kan verces met betrekking tot haar eigen In regel tijdens de zwangerschap enkele andere passende attenties» vangt de deelneemster nog een.'lEi ciele tegemoetkoming als blij' waardering voor de dagelijkse mee gedurende de periode dat zij baars dewerking heeft verleend aan de ai J De opoffering, die de aktie val moeders vraagt is in feite betrag lijk klein in vergelijking met het ?r medische en humane belang voor een andere vrouw, aan «jj*, moederschap ontzegd bleef. *otV. mogelijkheid geschapen om ook der te kunnen worden In Leusden kunt u zich voor aktie wenden tot. mevrouw M L zendaal - Doucet, Deliana van straat 4, Achterveld, telefoon 03 - j 853. M

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4