„De vrede bij U thuis" bereikt pns doel is de tweede fase: veel belangstelling Jongerenmis in teken van Kinderen helpen een handje bij bouw van hun school Commentaren/ meningen Ongeveer 3800 bezwaar schriften ingediend )RS. P. PADMOS: )s. Kooman voor de NCVB: Jeugddienst Notariaat NOGMAALS PEUTERSPEEL- ZAALWERK Doctoraal sociale geografie Naaicursus Groene Kruis Vervolg van de voorpagina INDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Maandag- Tond 10 oktober hield de Nederlandse bristen Vrouwen Bond haar bijeen- MDst in het Hervormd-Centrum. De- avond stond in het teken van de Yledesweek van september. Ds. j. J. coman lichtte het hoe en waarom as deze vredesweek toe en koos voor m avond het onderwerp „de Vrede bis en in het gezin". Het Interkerkelijk Vredesberaad KV) komt elk jaar met een ander erna van deze jaarlijkse week van traad Verscheidene groeperingen ebben al in de belangstelling gestaan, bt jaar was het een universeel punt. unelijk de vrede Wie heeft daar iet mee te maken Vaak wordt erover e vrede te beperkt gedacht. Ook in kerk. terwijl toch in het evangelie vrede ook een allesomvattende be zems heeft Het IKV heeft het lumineuze idee ehad, alle vereniging in Leusden aan 'schrijven over deze Vredesweek en bebt ook in onze krant kunnen lezen, i' voor aktiviteiten er ontplooid zijn. Juist dit vraagstuk, het probleem, vrede levert veel gevoelens van achteloosheid op Dit gebeurt al bij cpaalde groeperingen en instanties, bl staan bij ons thuis. 's dat wereldgebeuren nu wel zo sUngrijk voor het gezin9 Krijgt het nnee te maken9 Kan er iets aan ctean worden door zo n kleine be- 'otenheid Allemaal vragen, die moeilijk te antwoorden zijn Natuurlijk krijgt gezin te horen of te zien wat er t de wereld gebeurt of u moet con sent de knop van radio en televi- J* omdraaien en geen krant lezen ■'erdoor heeft het gezin een directe ^houding met het wereldgebeuren ook met de wereldvrede JJt dit dan beschut zijn, de wereld l0tn' toch binnen. Hoe staat men hier Égenover9 Wordt er gepraat over ac- kliteiten programma's? Hoe is de MJding tegenover minderheidsgroe- (Surinamers, Gastarbeiders etc Bidt men alleen voor zichzelf of voor anderen9 Doet u mee aan ltlles om het importeren van artike- uit onderdrukte landen tegen te (Angola-koffie-Outspansinaas- ippelen). Bit zijn allemaal directe confron taties met het aan de orde gestelde onderwerp (vrede). Indirect heeft u hier veel mee te inaken door middel van uw kinderen Hoe leert u uw kind zijn agressie te bedwingen? Is de concurrentie op school (rapporten) normaal9 Is het gezag van ouders bij grotere kinderen normaal? Na de pauze stelde ds. Kooman een aantal vragen ter discussie, waar na tuurlijk niet uit te koinen is. Om een idee te geven volgen hier de discus sievragen: 1 Leven de vragen, gesteld naar aan leiding van de directe relatie van het gezin met de wereldvraagstuk ken, bij u? 2. Zou het bespreken van de wereld vraagstukken het gezin overbelas ten9 3 Hoe vindt u dat u spanningen in het gezin moet oplossen? 4 Wat betekent het evangelie van de vrede voor de opvoeding in het verband van het gezin? De dames werden na de pauze in groepjes verdeeld om hierover met elkaa~ van gedachten te wisselen. Een unifoime mening krijgt men nwuur- lijk nooit, maar het is erg belangrijk hier eens over de praten, dat verruimt de blik op het gebeuren om ons heen LEUSDEN - Zondag 14 oktober is er een jeugddienst in het Hervormd Cen trum aan de Asschatterweg in Leusden/ Centrum. Het thema van deze dienst is ,,GOD ZIJ MET ONS Zoals u weet, staat deze tekst vermeld op het zilver geld. waar we allen dagelijks mee omgaan. De vraag is echter, wat doen we er mee. De dienst begint om 19.00 uur en wordt geleid door ds. Dop uit Amers foort Iedereen is van harte welkomNa afloop gelegenheid tot het uitwisselen van gedachten onder het genot van een kop koffie TERMIJN TERVISIE LEGGING TWEEDE FASE PLANNEN AFGESLOTEN (Van de redaktie) LEUSDEN - Maandag 8 okto ber werd de termijn van de ter- visielegging der tweede fase plannen officieel afgesloten. Be zwaren indienen tegen de plan nen na 8 oktober heeft nu geen enkele zin meer. In totaal wer den er naast de 3500 bezwaar schriften van deaktiegroepKnal groen ca. 300 bezwaarschriften rechtstreeks ingediend bij de ge meenteraad. Dit brengt het to taal op 3800 bezwaarschriften. Hierbij zijn niet de bezwaar schriften tegen de onteigenings plannen van de gemeente. Hier tegen kwamen 34 bezwaarschrif ten binnen. In totaal kwamen 2975 gelijke gestencilde bezwaar schriften binnen, 117 andere (eveneens gelijk) gestencilde be zwaarschriften en 216 (weer an dere) binnen. Ongeveer 500 be zwaarschriften zijn individueël binnengekomen of in ieder geval niet gestencild. Het is nu de beurt aan de ge meenteraad om te beslissen De raad zal niet alleen de tweede fase plannen moeten beoordelen, maar ook de ingekomen bezwaar schriften in hun beslissing moe ten betrekken. De raad kan twee dingen doen afwijzen of goed keuren Worden de plannen door de raad goedgekeurd zonder dat voldoende rekening is gehouden met de bezwaren van de indie ners der bezwaarschriften, dan kunnen deze opnieuw een be zwaarschrift indienen, ditmaal bij Gedeputeerde Staten van Utrecht Zij, die nu hebben verzuimd be zwaren tegen de plannen aan te tekenen, komen in de gehele pro cedure verder niet meer aan bod. Zij hebben hun kans ge mist. Mocht G S de bezwaren even eens niet voldoende betrekken in haar besluitvorming, dan kun nen de bezwaarden tenslotte nog in beroep gaan bij de Kroon, die uiteindelijk zal moeten beslis sen. De gemeenteraad moet binnen drie maanden over de plannen beslissen. Die termijn kan nog verlengd worden met drie maanden, maar verdere uitwijk mogelijkheden heeft de raad dan niet meer Medio januari 1974 kunnen de inwoners van Leusden weten, hoe de raad over de plan nen en hun bezwaren denkt LEUSDEN - Benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Amersfoort M. J. M. van Daatselaar, kandidaat- notaris, wonende te Amersfoort, in de plaats van J. M Versnel, eervol ontslagen De heer Van Daatselaar is oud-Leusdenaar LEUSDEN-ZUID - Op de kijkdag, die de Rijkspolitie te Leusden-Zuid hield op zaterdagmorgen 6 oktober, meldden zich veertien personen die hun fiets of bromfiets waren kwijtge raakt. Voor één van hen was deze komst succesvol Een meisje uit Leus den vond bij de door de politie uitgestal de verzameling fietsen en bromfiet sen haar fiets terug. Het is voor een leek blijk baar toch moeilijker dan we dach ten om de gemeentelijke finan ciële zaken te begrijpen. Schre ven we vorige week, dat geld bestemd voor beeldhouwwerken best gebruikt zou kunnen wor den voor peuterspeelzaal-werk, het blijkt uit een mededeling van de afdeling Kabinet en Voor lichting van de gemeente Leus den, dat we er mooi naast zijn. Ieder mens maakt fouten, dus waarom wij niet? Ter verdui delijking van het één en ander volgt hier de juiste uitleg, zo als ons die door de heer Polak werd verstrekt: ,,Van het vrijkomen van een bedrag ad. f67.925,- in die zin dat er liquide middelen beschik baar zouden zijn gekomen is geen sprake In verband met het door de provincie overnemen van het waterkwaliteitsbeheer is aan een reserve voor bouw van een rioolwaterzuiverings - installa tie de bestemming komen te ont vallen. De raad heeft de reserve van bestemming veranderd dooi deze toe te voegen aan de re- serven voor culturele doelein den, zouden de middelen van de ze reserve worden gebruikt voor subsidiëring van peuterspeelza len (uitgaven ten lasten van de gewone dienst) dan zou er sprake zijn van intering van vermogen, de benodigde begrotingswijziging zou dan zeker niet door G.S. worden goedgekeurd". dat geen richting heeft wolken lawaai als een vuur dat geen warmte heeft. woorden gaan over en weer waar de mensen zijn woorden zijn lief en leed rouw en geboortepijn een stad is man en vrouw opstaan en slapen gaan mensen die dagelijks, doodgaan en voortbestaan is er een stad zonder dood, zonder duisternis komt er een stad waar de zon niet meer nodig is? Tenslotte de konklusie van de jon geren. Naar aanleiding van de plannen rond de 2e fase. Je vraagt je dan, uitein delijk, wel af, of op deze manier geen levenloos milieu gecreëerd wordt. - Bomen, planten en dieren worden volkomen weggevaagd. Een enkel uit zijn verband gerukt boompje mag blijven staan, ter decoratie van het betonen geheel. - Mensen komen ten koste van andere mensen, die van hun grond moeten verdwijnen. Misschien omdat hun huizen anders de eentonigheid van de nieuwe wijken zonder doorbreken. - Wegen die zich dwars door alles heen een weg banen. Star en le venloos gelegen, en helder verlicht door om de zoveel meter weer een nieuwe lantaarnpaal. Zo bouwt onze overheid erg snel en liefst nog snel ler een mooi land volkomen dicht. Leusden een nieuwe levensgemeen schap, vergeet het maar! LEUSDEN - Aan de universiteit van Amsterdam is mevrouw M van Dnel- Schuddeboom uit Leusden voor het doctoraal examen sociale geografie geslaagd. LEUSDEN - Het Groene Kruis gaat een naaicursus organiseren U kunt o a leren voordelig op stof leggen en knippen passen en naaien volgens gekochte patronen Het passend maken van con- fectiekleding Deze cursus begint 23 oktober van 19 30 tot 22.00 uur De kosten zijn f45,- voor 12 lessen 4 koffie. Inlichtingen en opgeven bij. Zr. v. Kalkert of fam Tuin. tel. 03490-15818 Zr. Laudy, tel. 03496-2081. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Afgelopen zondag werd in de R.K. kerk te Leus den /centrum een jongerenmis gehou den, die geheel in het teken stond van de tweede fase-plannen van de gemeen te Leusden. De gesproken teksten waren geheel door de R.K. jongeren geschre ven en uitgevoerd door en onder leiding van het Jongerenkoor Leusden. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Hetwas een geïnspireerde mis op basis van begrip voor de nood der boeren. Tij dens het kopje koffie na de mis werd in het openbaar door de aanwezige boeren de erkentelijkheid uitgesproken voor het begrip dat de jongeren voor hen hadden opgebracht. De jongeren hadden het boek Apo calyps (Openbaringen) als uitgangs punt gekozen. In dit boek worden de zeven plagen beschreven, die over de aarde zullen worden gestort Vergelij kenderwijs brachten ze deze plagen over op de bestaande situatie in Leus den. (Openbaringen 16e hoofdstuk vers 1-18). De mis werd niet bijgewoond door een lid van het gemeentebestuur, hetgeen werd betreurd. Volledigheidshalve laten we hieron der de teksten volgen, zoals die werden uitgesproken door de jongeren. ,,Als een kwaadaardig gezwel groei en milieubedervende plannen. De plan nen drukken hun stempel op ieder mach teloos slachtoffer. En met veel te grote ijver wordt bereikt, dat het bederf ons snel zal overwoekeren. Haastige spoed metgraafmacluen en ander werk tuig kan niet goed zijn.' ,Een bloedzee wordt het Valleikanaal. Rood van wrange gedachten. Een rode zee, waar men niet doorheen kan gaan De grens van leefbaarheid zal worden overschreden Eén stap te ver betekent vele verkeerde stappen daarna. We gaan te ver als de verstedelijking niet meer in te tomen valt. We gaan te ver als alle schapen over de dam MOETEN" .Sloten en beken huilen bloed. Maar ze worden ingelijfd Propere vijvers met neten hemden en nette sloten worden gebouwd Flora en fauna ver dwijnen radicaal Heeft u al eens een mus gezien9 Dat is een rare vraag Maar weet u waar het paard staat of waar het hooi wordt opgestapeld? Weet u waar boeren wonen? Boe ren bestaan niet meer. Er komen buitenwijken Op plaatsen waar bedrij ven staan, die geen vervuiling aan wa ter, grond en lucht veroorzaken, maar hun nut al eeuwenlang bewijzen" ,,De zon geeft licht en warmte. Maar zelfs een verzengende warmte is niet genoeg om de kilheid van een stad te verwarmen Een stad kweekt eenzame mensen, die niet zullen op vallen door het systematische leven, dat hen wordt opgedrongen Hebt u wel eens een spelend kind zien lopen? Kinderen rennen en vliegen. Maar het enige gras in de stad is van de plannenmakers ter decoratie, als museumstuk, mis schien om te bewijzen, dat het nog bestaat' ..Zelfs nu tegenargumenten het on gelijk aanvoeren van foutieve planning worden de oogkleppen nog niet ver vangen door redelijkheid en menselijk heid En hoe grimmiger wordt vast gebeten in overjarige ideeen des te smadelijker komt het eigen belang naar voren De financiële en economische componenten krijgen zo'n allesover heersende invloed, dat er onaanvaard bare offers worden gebracht" ,,De rivier als symbool van het le ven wordt afgestopt. En hoewel vele mensen door de woningbouw een nieuwe bestemming krijgen, vissen juist dege nen, voor wie de woningen bedoeld zijn, achter het net, omdat de huizen veel en veel te duur zijn. De woningnood gaat nooit verloren! Bovendien worden de boeren met een stuiver op zak wegge stuurd om een moeilijke investering op touw te zetten. Als een boer ge noodzaakt is om zijn werk opnieuw te beginnen, is hij te vergelijken met een arbeider, die op staande voet wordt ontslagen" ,,Het kan niet anders, of de stads planning zal als een kaartenhuis in elkaar storten Het is niet moeiliik te kiezen tussen leefomstandigheden die het bestaan verruimen of wijzigen, die de mens tot een neurotische blok kendoosbewoner maakt. Geestelijke ge zondheid leidt tot menselijkheid, die vanzelfsprekend is en blijft". Aldus de jongeren in hun op de tweede fase geente versie van de zeven plagen, zoals die in Apocalyps (Openbaringen) staan beschreven Het centrale thema ,,Hier wordt een stad gebouwd," kwam tot uiting in een speciaal lied met de volgende tekst hier wordt een stad gebouwd overal om ons heen huizen en bomen en mensen van licht en steen huizen van vrede voor mensen van vlees en bloed veilig, onveilig zo leven zij bitterzoet. overal haast en verkeer hun „eigen klas uit te graven" Dat dit symbolisch graafwerk was, behoeft geen betoog, maar later zullen de kin deren wel kunnen zeggen, dat ze zei nog hebben meegeholpen aan de bouw van hun school. Op de foto's: het graafwerk op de bouwplaats. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Zoals bekend zal volgend jaar juni de nieuwe school gereed komen van de R.K. school „Nieuwe Wereld" tussen de Hessen weg en de Walter van Amersfoortstraat. Maandagmorgen werd een daadwer kelijk begin gemaakt met de bouw. Niet door de vakmensen, maar door de scholieren zelf, die onder leiding van het hoofd der school en het onderwij zend personeel klas- en groepsgewijs naar de bouwplaats zijn getrokken om .De overhandiging van de dozen met bezwaarschriften. Tegen de onteigeningsplannen waren overigens op dat moment nog méér bezwaren op komst, want de agrariërs hebben de zaak, aldus de heer Padmos, via het Landbouwschap aanhangig ge maakt. Dit orgaan zou de bezwaar schriften voor de boeren opstellen en inleveren. Tegelijk met de bezwaarschriften werd de volgende brief aangeboden aan de raad: „Aan de Raad der gemeente Leusden Hierbij ontvangt u uit hand van een de legatie van boeren en burgers van Leusden ongeveer 3500 bezwaarschrif ten die uitgebracht zijn tegen de ontwerp-bestemmingsplannen 2e fase Leusden. Hiervan zijn ruim honderd individueel opgestelde bezwaarschrif ten die in de afgelopen week door de inzet van vele mensen aan de inwoners van Leusden (boven de 18) zijn aange boden ter ondertekening De bezwaarschriften tonen aan dat een duidelijke meerderheid tegen met name de plannen ten oosten van het Valleikanaal is Een ruwe schatting, komende van de verslagen vande „col porteurs" moge dit verduidelijken. Inwoners van Leusden 13.200 Hiervan 56 procent boven de 18 jaar 7400 Hiervan bereikt met de aktie 70 procent 5200 Aantal ondertekende bezwaarschriften 3500 Hiervan inwoner van Leusden 63% 3300 Niet getekend uit onverschilligheid 13% 670 Niet getekend uit angst voor represailles 4% 200 Personen die zich uitspraken vóór plannen 20% 1030 Wij hopen dat de kwaliteit énde kwali teit van de bezwaren bij u aanlei ding zullen zijn tot een kritische hou ding ten opzichte van de huidige ont werp-bestemmingsplannen. Afschrift van deze brief naar: De P P.D Utrecht Prov Staten Utrecht Gedep Staten Utrecht Prov. Plan. Comm. Utrecht Voorz. 2e kamer der Staten Generaal" Het wachten is nu op de beslissing van de raad. Wat de burgers van Leus den betreft: die hebben nu voorlopig hun inspraak geleverd, zij het dan niet zoals men aanvankelijk had verwacht, via normale inspraakprocedures. De operatie bezwaarschriften kan, wat de tegenstanders van de plannen be treft, als geslaagd worden beschouwd. I We hadden ons twee doelen gesteld die hebben we bereikt," aldus de Padmos. „In de eerste plaats |]den we duidelijk maken welke be- 1 tegen de plannen bij de bevol- bestaan en in de tweede plaats 1 wij het voor de raad belangrijk I veten, wie zich tegen de plannen |tben verzet." r is wel eens gezegd, dat Knalgroen |?t name tegen alle groei van Leus- is Drs Padmos „Dat is beslist t waar. Niemand - ook wij niet - J de deur dichtgooien voor nieuwe koners Groeien is aardig, maar Jals nu wordt voorgesteld is het cot heer Padmos stelde dan ook lijk, dat het beslist niet Knal- 1 is geweest, die de zaak alleen J gang heeft gebracht. „De aktie- krders - dat zijn in dit geval alle Loners van Leusden", was zijn ping. 0 totaal werden vrijdagmorgen 3427 Ltencilde bezwaarschriften, 114 ïndi- bezwaarschriften en 7 tegen de Jeigeningsplannen overhandigd aan I raad Het aanbieden van de begeleidende lef bij de bezwaarschriften door rs P. Padmos (links) aan loco- "cretaris S. Polak (rechts).

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5