•pgericht Comité Milieuzorg jeusden dient géén bezwaar- chrift tegen 2e faseplannen in „Wethouder heeft belangrijke taak binnen en buiten Comité Milieuzorg Leusden" DE HEER J. R. VISSER: AGENDA Gemiste kans Afwezig van 14 t/m 20 okt. MEDISCHE DIENSTEN LiilbKUAU 11 UMUBtK 1 973 LEUSDER KRANT 4* inde redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft eindelijk een Comité Milieuzorg. Kwel de oprichtingsvergadering niet direkt uitblonk door duidelijkheid, kwamen deelnemers er uiteindelijk toch uit door het kiezen van een stafgroep. •ie stafgroep zal de dagelijkse leiding van het comité op zich nemen, wrzitter is de heer J. Wagenaar, wethouder voor de VVD van Leusden. e bijeenkomst, die een kwartier te laat begon, duurde tot tien uur voordat er iele spijkers met koppen werden geslagen. Aan het slot van de vergadering ilde één van de leden, de heer Voskuilen voor, om als eerste daad van het cmité een bezwaarschrift op te stellen tegen de tweede fase-plannen Lapeers iBrinkenstein. Dit voorstel werd gesteund door enkele anderen, maar de heer ijenaar vond een dergelijk voorstel minder geslaagd. Besloten werd, dat de ligroep na afloop van de vergadering dit voorstel - in verband met de korte örbereidingstijd - in behandeling zou nemen. De stafgroep gaf na afloop van ir bespreking het volgende kommuniké uit: „De stafgroep van het Comité Milieuzorg Leusden betreurt het, geen stand punt te kunnen formuleren over de tweede fase van de ontwikkeling der ge meente Leusden Hierbij moet worden aangetekend, dat zes leden voor het indienen van een bezwaarschrift waren, terwijl zes andere leden dit stand punt niet konden delen. Die laatsten grondden hun bezwaren op het feit, dat het comité de tijd heeft ontbroken ten aanzien van de plannen thans een gefundeerd oordeel te kunnen vormen". Tegen het indienen van een bezwaarschrift waren mevrouw H. Hooyer, en de ren J. Wagenaar, ir. N. J. den Besten, H. Maazen, J. H. Veldman en D. A. irbeek. Voorstanders waren: mevrouw W. Salomons, mevrouw E. Boerma, ?Trouw E. v. d. Gijp en de heren R. Kuilboer, B. G. A. Bod, J. Visser, allen Jen van de pasgekozen stafgroep. 3e bijeenkomst werd geopend door thouder Wagenaar, die iedereen wel- öi heette en blij met de grote op- mst was. De heer Visser, één vande üatiefnemers, hield hierna een inlei- og over het boe en waarom van het raité. Het is de bedoeling, dat het co- té nauw samenwerkt met de ge ënte ze samenwerking zal - op langere mijn - uiteindelijk moeten resulte- ain een gemeentelijke dienst Milieu- ken. De commissie zal moeten wer- d, op grond van de gemeentewet, als iiesorgaan. Overigens werd duidelijk ir voren gebracht, dat wel nauw sa- ïo wordt gewerkt met het college van enw., maar datwelmeerafstand van gemeente zal worden genomen dan or een raadscommissie gebruikelijk De heer Visser wees er op, dat het de bedoeling is een aktiegroep te Daarvoor zijn groeperingen als ilgroen uitermate geschikt, vond hij. milieu omvat ontelbare factoren, stuk voor stuk de moeite van het aan- Üen waard zijn, maar men moet niet groots van start gaan Rustig begin- is het devies, anders loopt het co- éde kans binnen de kortst mogelijke in zichzelf te stikken. Het is niet de fcling, dat het een praatcomité rtt De heer Visser betreurde het. Comité niet eerder kon worden iericht. zodat het had kunnen deel den aan de plannen voor de tweede Hij wees erop, dat het comité een zondere taak heeft ten aanzien van het «ende Leusden Een belangrijk kernpunt voorde aan- zigen was de vraag, of het college van 'a w. naar de adviezen van het comité luisteren, of alles naast zich neer leggen De heer Wagenaar: „Het is onmoge- besluiten van het comité hin kte laten zijn, met voorbijgaan aan raad. Het is uiteindelijk de raad die erover beslist. Men moet nietverge- a, dat vaak financiële en technische esües gaan meespelen, waarbij een slissing van de raad noodzakelijk is. erigens moet het niet zo zijn als in denneer, waar twee jaar geleden een dergelijk comité is opgericht, hr dat nu zichzelf heeft opgeheven slat het college van b. en w. van Zoe- feneer alle adviezen van het comité Jsl zich neerlegde. Een dergelijke -S van zaken moeten we in Leusden pïljk proberen te voorkomen. Als rtindingsman tussen het comité en (college wil ik proberen uw gedach- 8Mj het college te vertolken". te heer Visser stelde voor de heer 'genaar te benoemen tot voorzitter, achtte dat van wezenlijk belang, "Ier zonder uit te leggen waarom. teer Wagenaar: „Ik ben niet zo erg k&ig met een voorzitterschap. Als °raitter van het comité zal ik de ^punten van u moeten verdedigen, ^punten van u moeten verdedigen tet college, maar het is niet altijd *?d, dat ik het daarmee eens ben. ral op twee stoelen tegelijk moeten Ik ben veel liever een liaison Sen het comité en het college met de zonder het voorzitterschap. voorzitter kan ik u niet garanderen ik uw belangen altijd bij het college tehartigen Het voordeel is echter, tet secretariaat van het comité en •r'ei aanverwante zaken via het ge- tehuis zullen kunnen lopen, wat slenbesparend zal zijn" kiezingstijd maar als één van de be langrijkste punten in hun verkiezings programma opnemen". De vergadering kreeg toen een rom melig karakter. Tal van aanwezigen zagen het voorzitterschap van de heer Wagenaar niet zo erg zitten, temeer daar deze zelf al duidelijk had uitge legd, dat hij er niet zo erg veel voor voelde. Ze zagen ook niet, waarom er méér voordelen zouden ontstaan als de heer Wagenaar voorzitter zou zijn, dan wanneer hij louter als verbin dingsman zou optreden. Vooral, omdat het gemeentebestuur er voor honderd procent achter staat, zag men niet, waarom dan al die voordelen ineens niet zouden gelden. Een duidelijk ant woord kwam daar niet op. Wel dreigde de heer Visser uit het comité te zullen stappen, als hij zijn zin niet kreeg: Wagenaar moest voorzitter worden. Hij baseerde die wens op het feit, dat hij als oud-wethouder van Sneek en als voorzitter van een dergelijk comité in zijn vorige woonplaats, voldoende ervaringen had opgedaan om dit als voornaamste punt aan de orde te stel len. Verdere achtergrond-informatie bleef achterwege, zodat de aanwezigen zich er geen duidelijk oordeel over konden vormen. Er werd over gestemd en een meerderheid koos de heer Wagenaar tot voorzitter. Deze benoe ming werd aanvaard. Er waren intussen al enkele uren „vruchteloos" gepraat voorbijgegaan toen men eindelijk overging tot het kiezen van een stafgroep, een soort bestuur, dat het Comité Milieuzorg Leusden zal moeten leiden in de strijd tegen de milieu-vervuiling. Er bleken kandidaten genoeg te zijn, zoveel zelfs, dat één der aanwezi gen vroeg de groep van zeven uit te breiden tot elf. Hiertoe werd direkt besloten Gekozen werden- ir. N. J. den Besten, verbonden aan een kunst- stoffenindustne, de heer H. Maazen, universiteitsmedewerker en liberaal gezind, de heer J H Veldman, rijks ambtenaar en in het milieu-gei'nteres- seerd burger, B. G A. Bod, distrikts- leider bij een fotografische industrie, afgevaardigd door Blijhofde heer D A. Verbeek, namens het ULG af deling Leusden, mevrouw W Salomons, huisvrouw en lid van de PPR, de heer J. Visser, sociaal verzekeraar en voorzitter van de PvdA afdeling Leus den, mevrouw Hooyer, huisvrouw en lid van de VVD, mevrouw Boersma. huis vrouw, biologe en lid van de PPR. me vrouw Van de Gijp, namens het UW (en volgens haar zeggen beloofde ze knap lastig te zijn), de heer R Kuilboer, na mens de wijkvereniging Rossenberg De heer J. Wagenaar, wethouder voorde VVD in de gemeenteraad werd voorzit ter Hoewel niet ieder lid van de staf groep „kleur bekende", dacht men toch in de opzet te zijn geslaagd het samen stellen van een zo breed mogelijk op gezette stafgroep uit verschillende la gen der bevolking en verschillend van politieke kleur (zowel uit rechtse als uit linkse kringen). Het Comité Milieuzorg Leusden wil namelijk vermijden een ty pisch linkse groepering te zijn Het be strijden van het milieu is een zaak voor en van iedereen, vindt zij. De stafgroep zal nu trachten op korte termijn een werkprogramma samen te stellen, waartoe verschillende werk groepen kunnen worden geformeerd Wethouder Wagenaar besloot de bij eenkomst met de belofte (namens de stafgroep) dat „wij ons best zullen doen om zo goed mogelijk voor de dag te ko men". De oprichting van het Comité Milieuzorg Leusden is hiermee een feit. LEUSDEN-CENTRUM Donderdag 11 oktober: „de Til". Spel- avond georganiseerd door de Krea- kom Aanvang 20 00 uur Dinsdag 16 oktober: 't Ros Beyaart. Tweede ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisen Bank v.m de statutenwijziging Woensdag 17 oktober: Hervormd Cen trum Bingo-avond N B P. Spel leider is de heer J. C. T Kuy- pers uit Leusden-Zuid. Aanvang 20.00 uur Donderdag 18 oktober: de Til. Film avond Vertoond wordt de klucht M en W naar de Riviëra. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 19 oktober: „de Mof" Feest avond E H.B O. Aanvang 20.00 uur Zaterdag 20 oktober: ,,De Til" Disco dansavond voor 15 jaar en ouder. Discjockey is Huub Hubregtse. Aanvang 20 00 uur Zondag 21 oktober: „de Til" Disco dansmiddag voor jongeren van 11 t/m 14 jr Aanvang 14.30 uur. Donderdag 25 oktober: Oogstdankvie- ring en jaarfeest A B.T.B LEUSDEN/ZUID Donderdag 11 oktober: Bibliotheek De Boekenmolen". Uitlening van 14 00 tot 16 30 uur. Arnhemseweg 83. Vrijdag 12 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Arnhemseweg 83. Dinsdag 16 oktober: U.V.V. Senioren Sociëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/ Zuid in het clubgebouw van Roda, 14 00 tot 16.30 uur OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik. Kon Julianalaan 35, Leus- den/Zuid, tel 03490-18134. De heer Visser: „Het doel van dit comité is een adviesorgaan van de ge meente te zijn. Liever nog meer. Het gaat in de gemeente Leusden niet, zoals het zou moeten gaan. Ik wil dat voor lopig houden op schoonheidsfoutjes, maar dit comité komt niet vande grond, als we geen ruggesteun hebben in het ge meentebestuur, dat overigens voor hon derd procent achter ons streven staat. Als voorzitter van het comité, kan de wethouder door ons ter verantwoording worden geroepen als de zaken niet gaan, zoals ze zouden moeten gaan. Het milieu is een heel ernstige zaak. Politieke partijen moeten het in de ver- LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN Het Comité Milieuzorg Leus den in nu definitief opgericht, Maar daar zijn we er natuurlijk niet mee. We hopen, dat de co mité bijzonder veel voor het milieu kan en zal doen. Niet alleen 'met medewerking van het gemeentebestuur, maar ook met medewerking van ons allemaal. De doelstellingen zijn goed, ook al heeft men er in het algemeen nog wat moeite mee, zoals op de oprichtingsvergadering bleek. Milieubehoud is zoveel omvattend dat een eerste bespreking van de taken een noodzaak is. Jammer vinden we het, dat het comité en met name de stafgroep (het bestuur) in eerste instantie zichzelf reeds buitenspel heeft gezet ten aanzien van de tweede fase-plannen. Een voorstel uit de vergadering om een bezwaar schrift als comité in te dienen tegen de tweede faseplanneD, werd afgewezen. Een stemming maakte uit, dat er zes personen van de stafgroep voor waren en zes tegen. Op zich al een merk waardige zaak, omdat wij er van uitgaan, dat het bestuur uit een oneven aantal mensen dient te bestaan. In dit geval zou het logisch zijn geweest te veron derstellen, dat wethouder Wage naar als voorzitter van het co mité zich van stemming zou ont houden. Dat dit niet is gebeurd, betreuren wij. De argumentering van de staf groep klinkt niet bepaald over tuigend. Wil een Comité Milieu zorg (of welke naam we ook aan het beestje geven) effektief zijn, dan zal ze steeds snel beslis singen moeten nemen als dat nodig is. Het is voor iedereen een duidelijke zaak, dat de twee de fase-plannen hoe dan ook het milieu zullen aantasten. Door geen bezwaarschrift in te dienen bij de gemeenteraad, is voor het comité Milieuzorg Leusden de deur naar GS dichtgeslagen. Kortom: wij vinden dit een ge miste kans. Bert Vos. (Van de redaktie). LEUSDEN - Vorige week woensdag werd tijdens een openbare bijeenkomst in de raadzaal van het Leusder gemeentehuis het Comité Milieuzorg Leusden opge richt. Ongeveer vijftig vertegenwoordigers van verenigingen, standsorganisaties e.d. en ook particulieren, hadden gehoor gegeven aan de oproep, onder meer in onze krant geplaatst. Een verslag van deze bijeenkomst kunt u elders in dit nummer vinden. Omdat de hele gang van zaken voor de meesten nogal onbevre digend was, hebben we later een vraaggesprek gehad met de heer J. R. Visser, voorzitter van de PvdA, afdeling Leusden en één der initiatiefnemers. Dat wij juist de heer Visser kozen voor ons gesprek is gebaseerd op het feit, dat hij het was, die voor een aantal onduidelijkheden tijdens de oprichtingsvergadering heeft gezorgd. Onduidelijkheden, die na afloop van de bijeenkomst nog steeds be stonden. De redaktie hoopt met dit interview de duidelijkheid te hebben gediend. De oprichting en de handhaving van een Comité Milieuzorg Leusden achten wij van een dusdanige importantie, dat moet worden voorkomen, dat er een slechte start plaats vindt. We stelden de heer Visser daarom in de gelegenheid zijn in de vergadering naar voren gebrachte meningen nader toe te lichten. Met name de kernvraag: moet een wethouder voorzitter van het comité zijn, ja of nee, speelt een belangrijke rol in deze gehele problematiek. In de eerste plaats waarom duurde het zo lang, voordat de oprichtings vergadering kon plaats vinden? Vol gens de heer Polak die de coördina tie voor het comité op zich heeft ge nomen, was het niet mogelijk om eer der te starten in verband met de va- kantietijd. Er was afgesproken, al in mei, dat eendatum voorde oprichtings vergadering zou worden afgesproken, zodra de zomervakanties achter de rug zouden zijn. Medio september werd een datum vastgesteld: de 25e van die maand. Door ziektes en door machi nes, die stuk raakten, konden de voor bereidingen echter niet tijdig worden getroffen, zodat de vergadering moest worden uitgesteld tot woensdag 3 ok tober, aldus de heer Polak. De heer Visser „Voor de duidelijkheid nog maar even de zaken opeen rijtje gezet, waar bij moet worden aangetekend dat op 25-5-'73 de zaak werd overgedragen aan de wethouder en het hoofd van het bureau Kabinet en Voorlichting. De op roepingen etc. zouden uitgaan via ge noemd bureau en wel zo spoedig moge lijk na de vakanties Er moest eerst een tijdsruimte worden geschapen voor de aanmeldingen via pers en circu laires. VOORGESCHIEDENIS ONTSTAAN COMITé MILIEUZORG „LEUSDEN" Het discussieproject „Samen - over - Leven" in Leusden stelde een discus sienota samen, gericht op een eventueel op te richten Comité Milieuzorg in de Gemeente Leusden. Op 22-12-'72 gaat er een brief uit naar het College van b. en w met als bijlage een ontwerp Discussienota, in de brief is een ver zoek vervat om in een onderhoud met b. en w. deze zaak mondeling te mogen toelichten. Op 14-2-'73 volgt een onder houd met het college van b enw. Op 22-3-'73 komt er een brief van het col lege dat als vertegenwoordigers vande gemeente in het op te richten Comité Milieuzorg Leusden zitting zullen heb ben: J Wagenaar - Wethouder; J. H Roggenkamp - Gem. architect; S. Po lak - Chef Kabinet en Voorlichting. In mei '73 licht wethouder Wage naar de gemeenteraad van Leusden in. Op 25-5-'73 volgt een perskonferen- tie op het gemeentehuis. Zie Leusder Krant d.d 1-6-'73. Afspraak gemaakt op 25-5-'73. De heer Polak zal brie ven laten uitgaan naar alle bekend staande groeperingen - in de ruimste zin van het woord - teneinde afgevaar digden te kunnen benoemen voor de op richtingsvergadering begin september 1973. Begin september 1973 geen reactie. Aangezien was afgesproken op 1-6 dat de oproepingen voor de oprichtings vergadering zouden uitgaan via de Afd Voorlichting werd niet direct begin sep tember gereageerd, ongeveer 12 of 13,9 werd door mij telefonisch kontakt op genomen met de heer Polak Enkele dagen daarna werd mij - toen geen di recte reaktie werd ontvangen - na her nieuwd telefonisch kontakt met de heer Polak medegedeeld dat op 25-9-'73 de oprichtingsvergadering zou plaatsvin den. Nadien uitgesteld - ook weer via een telefonische informatie mijnerzijds op het uitblijven van de konvokatie - tot 3-10-'73 Motivering via de heer Polak ontvangen: drukke werkzaamheden i v m. de hearing etc. 2e fase. Waarom een Wethouder Voorzitter van het Comité Milieuzorg? De heer Visser: Aangezien mij uit enkele reacties is gebleken dat dit standpunt - mijn persoonlijk standpunt - niet geheel duidelijk is overgekomen in de oprichtingsvergadering toch nog en kele kanttekeningen hierop: Het inzicht, dat het milieu waarin wij als menselijke samenleving ver toeven, een samenhangende eenheid is, waarin de oorzaken op het ene gebied gevolgen oproepen voor het andere, dwingt ons er toe om al de mogelijk heden tot het ordenen van onze omgang met het milieu als een samenhangend geheel te beschouwen. Voorlopig zijn we zover nog niet, het milieurecht is een zeer versnipperende zaak, ver spreid over allerlei wetten en ook de ordeningsbevoegdheid van diverse mi- lieurechtelijke bepalingen zijn ver deeld over diverse overheidsorganen We moeten hier echter voorlopig mee werken en dat betekent, dat vooral de gemeentebesturen uit eigen inzicht en kracht de versnippering moeten be strijden en zo goed en zo kwaad als dat gaat een samenhangend milieu be heer moeten nastreven Allereerst in eigen huis. Ecmoet een duidelijke taak verdeling zijn tussen de bestuurders en diensten, die ieder voor zich telkens iets met milieubeheer te maken hebben Er moet een goede coördinatie zijn en in het college moet een man zich belas ten met deze coördinatie, alle beslis singen die iets met het milieubehoud en de milieuhugiëne te maken hebben, moeten via deze bestuurder lopen. In Leusden is Wethouder Wagenaar aange wezen om deze taken te behartigen en hij kan zich vanaf 3-10-'73 laten advi seren door een Comité Milieuzorg. Het Comité kan ook adviezen uitbren gen. gevraagd of ongevraagd aan het college van b en w. of aan de Raad Vooral in de beginfase is het noodzake lijk dat zowel Wethouder als Comité elkaar vinden en is het slaan van een brug een noodzakelijkheid De discus sienota stelt het zo. „Door ook de door ons gekozen overheid in het werk van het Comité te betrekken komen we tot een goede coördinatie, vrees voor een te grote invloed van de overheid in een dergelijk breed samengesteld comité behoeft er niet te bestaan, de vergaderingen van het Comité Milieu zorg (Staf Werkgroepen) zijn open baar en onze democratie waarborgt een „Freedom of Speech" en de leden die nen bij belangrijke punten te stemmen zonder last of ruggespraak met hen die zij vertegenwoordigen. U hebt dit reeds direct kunnen bemerken op de eerste oprichtingsvergadering. De wet houder zal de brug tussen college van b. en w - idem de Gemeenteraad en het Comité - moeten slaan en hij kan dit door zelf leiding te geven en vooral in de beginfase soms ook het initiatief. Vooral ook in verband met dit laatste is m.i. zijn voorzittersschap een ge lukkige omstandigheid Milieuzaken be horen tot de portefeuille van de Wet houder en deze zaken moeten m een duidelijk gezicht krijgen Alleen op basis van de goede wil en belangstel- De heer Visser (uiterst rechts). ling van de wethouder komen weer niet. Er is belangstelling voor uit de burge rij nodig - een belangstelling thans in Leusden georganiseerd in een Comité Milieuzorg en in de aktiegroep „Knal groen". Samen moeten we nu proberen er iets van te maken, we kunnen niet wachten tot de rijksoverheid eindelijk een duidelijk en efficiënt milieubeheer tot stand heeft gebracht, het is zekerde moeite waard om te beproeven wat het gemeentelijk zelfbestuur op het punt van milieubeheer uit eigen kracht kan opleveren. Door nu heel duidelijk deze gehele materie door te spelen naar de verant woordelijke man - de wethouder be last met milieuzaken - kan de Gemeen teraad zijn kontrolerendefunktie waar maken. En dan kom ik toch terecht op het politieke vlak. deze Gemeenteraad is een gekozen vertegenwoordiging. Eens in de vier jaren beslissen wij of het door ons gegeven vertrouwen terecht is geweest, zo neen, dan maakt u een andere stip rood. Om alle mis verstanden te voorkomen, het Comité Milieuzorg is aan niemand verantwoor ding schuldig, in dit geval echter wel de Voorzitter en dat is in onze demo cratie een normale zaak, immers de wet gaat er vanuit dat de wethouder(s) de vertrouwensmannen van de gemeen teraad zijn en aan het hoofd der gemeen te staat, volgens de Grondwet, de Raad. De burgemeester wordt in de wet wel aangeduid als hoofd van het gemeente bestuur. Het zou mij spijten als dit Milieu comité al na betrekkelijk korte tijd haar werkzaamheden zou moeten sta ken. Een actief milieubeheer is een noodzaak van de eerste orde en juist de Wethouder als Voorzitter zal er in kunnen slagen die ambtenaren aan te trekken en aan het werk te houden, die voor een actief milieubeheer nodig zijn. Er is werk aan de winkel, de Wethouder - alweer mijn persoon lijke mening - zal binnen het gemeente lijk apparaat begrip moeten kweken J. H. LANTINK. Arts. Waarn.: dokter Binkhorst. Gironde 1. tel 2667 Leusden-C. Weekend: 13 en 14 oktober 1973. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema. Den Toom, Binkhorst en Lantink zal het a s weekend waar nemen: dr. Den Toom, MariaStuart- laan 5, Leusden-Zuid, tel. 03490- 18881 Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur De wijkverpleging wordt waarge nomen door: zr. Dignum, Walter van Amersfoortstraat 36, Achterveld, tel 03425-333 Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden. werkdagen van 8.00 tot 18 00 uur en van 19.30 tot 20.00 uur. In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14 00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 16.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apo theek zaterdags en zondags gesloten. voor deze nieuwe loot aan de gemeen telijke boom. Daarom - nogmaals - moet hij leiding geven aan dit werk, het kan zijn portefeuille inhoud geven en de kans op een verward of innerlijk tegenstrijdig milieubeheer is door zijn Voorzitterschap m.i. aanzienlijk ver kleind. Nog steeds kan worden gesteld dat de Wethouder deze coördinatie ook wel als lid van het Comité Milieu zorg tot stand kan brengen. De heer Visser „Misschien wel. In de discussienota vind u ook niet de stelling dat de voorzitter van het Co mité tevens Wethouder belast met Mi lieuzaken moet zijn. Ik heb in de op richtingsvergadering enkele malen geschermd met data Ik noem er nu nog twee t.w 22-12-*72 en 4-10-'73 Juist voor, of omstreeks 22-12-'72 kwam het Gemeentebestuur naar bui ten met o.a de mededeling dat bij het tot standkomen van de 2e fase zal worden gewerkt met aspektgroepen Nu zal het voor elke insider duide lijk zijn dat hier doublures komen De Stafgroep zal zeker in zijn eerste vergadering besluiten tot het instellen van de Werkgroep Milieu van de Ge meente Leusden. Hier komen we op het terrein van de aktiegroep „Knal groen". Deze groep heeft reeds toege zegd graag een lid te zullen afvaar digen, maar ook zeker op het ter rein van één of meer aspektgroepen. Ook wethouder Wagenaar heeft dit reeds duidelijk onderkend en heeft mij toege zegd deze zaak nader te zullen bestu ren en verheugend is het daarbij te ver nemen dat ook hij van mening is dat samenwerking dringend noodzakelijk is Gelet nu op de toch wel vrij lange aanloopperiode om te komen tot de oprichtingsvergadering, gelet ook op het feit dat inmiddels het Gemeentebe stuur de aspektgroepen introduceerde zonder in te gaan - althans naar buiten - op de mogelijkheden welke er lagen middels inschakeling van het Comité Milieuzorg „Leusden" i.o waren de leden van het Discussieprojekt zo lang zamerhand ook tot de konklusie geko men dat in deze eerste fase de kapi tein van het schip de wethouder van Milieuzaken moest zijn. Voor iemand die - niet deel uitmakend van het col lege van b. en w - deze zaken in de aanloopperiode tot een werkbaar ge heel moet uitbouwen, is dit een bijna onmogelijke taak. De aspektgroep(en) zal (zullen) b.v. van dezelfde des kundige informatie willen hebben als de milieu-werkgroep, zal soms een beroep doen op dezelfde man of vrouw uit de burgerijKortom een versnippering van krachten Hier is duidelijk samen bundeling gewenst. Een laatste vraag: In de oprichtings vergadering kwam naar voren dat u momenteel Voorzitter bent vande Par tij van de Arbeid, afd. Leusden en te vens o.a. Wethouder bent geweest in uw vorige woonplaats De indruk zou kun nen ontstaan dat hier bepaalde poli tieke zaken worden doorgedrukt, niet in het minst gelet op de Raadsverkie zingen in 1974 De heer Visser: Deze indruk is - althans wat mijn persoon betreft onjuist Ik zal in Leusden geen wethouder worden, ik heb mijzelf een niet verkiesbare plaats toegedacht op de kandidatenlijst Mocht de ledenver gadering hier al anders over denken, dit is altijd de konsekwentie van een bereidverklaring, dan blijft het bij een raadslidmaatschap Hier valt niet aan te tornen. Er is, dacht ik, op de oprich tingsvergadering iets te lang gepraat over het Voorzitterschap en op een gegeven moment kreeg ik het gevoel dat wij elkaar niet meer begrepen, iets wat later juist bleek te zijn. Nog maals ik zag allemaal goedwillende mensen een te zware taak op zich ne men en dat zou zeker - gelet op de le vensgrote problemen in een groei- gemeente als Leusden - bijzonder spij tig zijn Ik dacht dat we moesten ko men in Leusden tot een Milieudienst, net zo goed als we momenteel een dienst Gemeentewerken, een Brandweer en noemt u maar op, hebben Dat is toe komstmuziek. maar laten we oppassen met ons gehele milieu Als een niet te stuiten stoomwals rolt onze maatschap pij verder, op weg naar, zoals we vroe ger meenden, een verdere ontwikkeling, een grotere welvaart, een gouden toe komst. Maar nu weten we beter. Naar mijn inzicht leidt deze weg onherroe pelijk naar de ondergang Wezullendie stoomwals moeten stoppen Hoe. dat staat ter discussie, maar we zullen kontrole moeten krijgen over dat ding, over de „dingen", aldus de heer Visser tijdens ons gesprek.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7