„DANK AAN ALLE TREEK-WERKERS van Loenen 25 jaar direkteur C.H.V. „Leusden e.o." Meisje door auto gegrepen HONDEN SMULDEN VAN GRATIS DINER Feestelijke bijeenkomst voor jubilaris ARNHEMSE WEG ONVEILIGER Rentmeester P. H. Pels Rijeken: Auto totaal uitgebrand Bronifiets- perikelen DOOR STOPLICHTEN HERTEKOP: Luidruchtig Auto contra motor N DEN TREEK: Yovinciale kampioenschappen andelijke rij verenigingen afscheid werd bekeurd (iDERDAG 11 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 9 VERLOREN GEVONDEN J ratieve Handelsvereniging sprak de voorzitter J. P van denBretner.diede 25-jarige carrière van de heer Van Loenen belichtte. Namens het bestuur en de Raad van Toezicht bood hij het echtpaar Van Loenen een voor henzeer kostbaar document aan zij kregen de zo zeer door hen beiden gewenste toe zegging om ook na de pensionering van de heer Van Loenen in hun huis aan de Hamersveldseweg 133 te Leus den-centrum te mogen blijven wonen. Namens de leden sprak de heer Van Donselaar in enthousiaste bewoordin gen over de aktiviteiten en de bereid willigheid van de direkteur. die bij nacht en ontij voor zijn leden klaar staat, en voor wie nooit of te nimmer iets te veel is. Tenminste voor zover het de Coöperatie betrof Tijd noch moeite bleek de direkteur te kunnen spenderen aan zijn tuin. De leden voelden zich geroepen om het echtpaar Van Loenen een conifeer aan te bieden, die het symbool was voor hun geschenk: het opknappen en inplanten van de tuin horend bij het huis. Namens het personeel boden de heren Srnal en Brouwer de heer Van Loenen een horloge en mevrouw Van Loenen een fraaie bak met planten aan. Oud-burgemeester A Burning, rus tend burger en keuterboertje zoals hij zei, sloot de rij sprekers, en getuigde van zijn waardering voor de prettige sfeer, die de heer Van Loenen al die jaren in zijn Coöperatie had weten te scheppen. Na het optreden van een driemans bandje, dat voor gezellige meezing- muziek zorgde, voerden personeels leden een sketch op, waarvan het slot de aanbieding van het receptieboek vormde Alle aanwezigen hadden hun naam op een kleurig kaartje geschre ven, dat zij bij aankomst in de zaal hadden ontvangen. ueze tassen nout worden onder een Een grote hoeveelheid stormhout beregemngsinstallatie voortdurend nat dat uit de bossen gesleept is. wordt in gehouden het depót gesorteerd en opgeslagen. Foto Janus Vlsser LEUSDEN - Dit voorjaar is er door veel mensen hard gewerkt op het land goed Den Treek. Na de aprilstorm kwam een grote vrijwilligershulpaktie op gang, die spontaan door de bevolking van Leusden en Amersfoort aan de boseigenaar werd aangeoden. Terwijl al het door de november storm vernielde hout nog in het bos lag, was een tweede storm in de maand april daar overheengeraasd. Vele Leus- denaren werden er zich op dat moment van bewust, dat zij als natuurlief hebbers, wandelaars en stilteminnaars hulp moesten bieden om de chaos in Den Treek te helpen aanpakken. Zij voelde zich persoonlijk zo betrokken bij het landgoed, dat zij bereid waren hun tijd en krachten beschikbaar te stellen. Er werden bomen gezaagd, afge snoeid, geschild, uit het bos gedragen. Op een gegeven ogenblik werd deze aktie nog eens extra aangezet, toen hij landelijk via radio en televisie in de belangstelling kwam te staan Toen kwam een heel leger vrijwilligers aanvankelijk dagelijks, en later ieder weekend in Den Treek werken Langzamerhand werd in de loop van de zomer het vrijwilligerswerk over genomen door vaklieden met groot ma teriaal, en is ook speciaal de houthan del zich intens met de boswerkzaam- heden gaan bezig houden. Omdat veel Leusdenaren benieuwd zijn te vernemen wat er met dat door hen gesnoeide en gezaagde hout is gebeurd, en hoe de vlag er nu m Den Treek voorstaat, zijn wij gaan praten met rentmeester P. H Pels Rijeken Deze maakte graag van de gelegenheid gebruik om naar zijn zeggen de ereschuld te delgen, die hij ten opzichte van de Treekwerkers nog altijd had. ,,De vrijwilligers waren voor ons de grote onbekenden", zei hij, „die wij te hooi en te gras eens hebben gespro ken en bedankt. Maar als totaliteit hebben wij hun nooit onze dank kunnen overbrengen. We vinden het prettig, dat we dit nu door middel van de krant kunnen doen. Wij zijn de vrijwilligers bijzonder dankbaar voor alles wat ze voor ons hebben gedaan. ,,Kunt u ons vertellen hoe het nu verder is gegaan met het hout in Den Treek?" Natuurlijk was de gang van zaken met die werkzaamheden in het bos niet afgelopen. Al het stormhout moest zo snel mogelijk het bos worden uitge bracht. Het moest uiteindelijk terecht komen bij de zagerijen en de fabrieken. Krijgt u als boseigenaar bij de een of andere instantie financiële steun om de schade van twee stormen op te vangen?" ,,De overheid heeft ons de helpende hand toegestoken door elke boseigenaar met meer dan 50 in3 stormschade een subsidie te verstrekken van f21,- per m3. Wel zijn aan die subsidie de voor waarden verbonden, dat het hout binnen bepaalde tijd het bos uit moet zijn, en dat het opgeslagen hout moet worden beregend. Op 1 januari 1974 moet al het hout zijn afgevoerd. Door de grote hoeveel heid stormhout in Nederland 1mil joen m3) is het onmogelijk, dat dit hout op tijd door de houthandel wordt af genomen. Daarom heeft men besloten om per regio houtdepóts in te richten, en ook daarvoor heeft de overheid een sub sidie beschikbaar gesteld van f9,- per m3 die naar het depót wordt getrans porteerd Deze laatste subsidie slaat op de pinussoorten, de grove dennen dus." „Waarom is de datum van 1 januari aan die subsidie verbonden0" ..De reden van de haast, die de over heid wil maken met het schoonmaken van de bossen is er één van vitosani- taire aard. Het is de angst voor de dennescheerder. Zoals u weet is de dennescheerder het insekt, dat haar eitjes legt in de stammen van kwijnende dennen. Na het larf- en popstadium ontwikkelt zich in de stam van de kwijnende den de jonge dennescheerder, die naar de toppen van de gezonde dennen vliegt, en zich daar voedt met het merg. De uitgeholde scheuten vallen met naald en al af. Als een den onvoldoende naalden over houdt overleeft hij het niet. Het gevaar van de dennescheerder is het doen af sterven van de gezonde dennen." ,,Hoe is men te werk gegaan met de houtdepóts?" „Voor de provincie Utrecht is een houtdepöt ingericht op een terrein van de Nederlandse Spoorwegen in Maarn, dat de Nederlandse Spoorwegen gratis ter beschikking hebben gesteld. Debos- eigenaren uit de provincie Utrecht, ver enigd in de Werkgroep Houtafzet pro vincie Utrecht, brengen nu gezamen- tweede plaats lagen er plantvlakten klaar, die noodzakelijkerwijs eerst af gewerkt moesten worden. Plaatselnk zullen misschien enige stobben van de stormvlakte en de gedeeltelijk nog over eind staande en zwak geworden bomen moeten worden verwijderd Het ver wijderen van stobben is echter een 5 kostbare aangelegenheid, die zoveel mogelijk achterwege zal blijven. Het jonge opgroeiende bos zal vrij gauw zorgen, dat je de stobben niet meer ziet. Het herinplanten kan met machinaal geschieden. Het moet volledig met hand kracht gebeuren. Terzijnertijd zullen in de krant advertenties worden ge plaatst om daartoe krachten te werven Het inplanten van de stormgebieden kan niet ineens geschieden, omdat de kwekerijen niet aan de grote aanvraag van jonge aanplant zullen kunnen vol doen." Depothouder De Wit leidt ons rond over het opslagterrein te Maarn, geeft uitleg over het oude, blauw geworden hout, en het verse witte hout Het houtdepöt te Maarn biedt een in drukwekkende aanblik. Enkele duizen- lijk hun derinehout naar dit depót Hier toe zijn aannemers ingeschakeld. In het depót wordt het hout gesorteerd naar sortimenten als heipalen, zaag-, mijn-, papier- en spaanplatenhout Het hout wordt in deze kwaliteiten opgeslagen en onderberegeningsinstallatiesgelegd. De beregening is niet alleen een voor waarde voor de subsidieregeling, maar is ook zeer belangrijk voorde kwaliteit van het hout." „Kunt u het percentage stormhout noemen, dat in Den Treek is geruimd. Welk percentage ligt in het depót in Maarn opgeslagen?" „Uit Den Treek, waar ±14 000 m3 hout door de storm is gestreken, is momenteel ±7.500 m3 hout geruimd, waarvan 1.500 m3 naar het depót is gebracht Het overige hout is recht streeks door de handel afgenomen. In Den Treek zijn we nu dus over de helft met ruimen, en met man en macht zijn we bezig om Den Treek op 1 januari 1974 schoon te hebben „Wat gebeurt er nu met de plekken in Den Treek, die door de storm zwaar zijn beschadigd. Worden bij voorbeeld de stobben verwijderd? Wan neer kunt u tot nieuwe aanplant over gaan?" „De hennplant van de vernielde per celen in Den Treek kan pas het volgende jaar beginnen Daar zijn twee redenen voor. In de eerste plaats was het hout niet op tijd weg om de grondvoorbe- reiding tijdig mogelijk te maken. In de Het kortere en dunne storm-hout wordt verwerkt tot palen. Foto Janus Visser. Met moderne machines wordt het gesorteerde hout, wat net aangevoerd is, opgestapeld. Foto Janus Visser den kubieke meiers hout liggen hier in allerlei soorten, dikten en lengten op gestapeld, en worden beregend door ver en hoog spuitende, draaiende in stallaties. Een grote grijper is bezig om boom stammen op te laden en met zijn grijp arm andere boomstammen van een wagen af te duwen, die zo juist deze bomen heeft aangevoerd. Anderhalf uur was nodig om deze wagen op te laden De grijparm heeft slechts enkele se conden nodig om de stammen van de wagen op de grond te duwen! Aan alle kanten is men druk doende het hout in voorgeschreven lengten te zagen. De best en volkomen rechte stammen gebruikt men voor heipalen Nog steeds kan men in Nederland aan de grote vraag naar heipalen niet vol doen. Het mijnhout wordt uitgevoerd naar Duitsland Het op de snelweg langsrazende ver keer, de motorzagen, de bedrijvige grijper maken zo'n lawaai, dat we nau welijks nog de stilte van Den Treek met al dit hout in verband kunnen brengen. Het stormhout van Den Treek is op weg naar zijn bestemming in mijnen, huizen bouw en papierindustrie. Hamersveldseweg tijdelijk afgesloten bij de sjjoorovergang LEUSDEN - In verband met werk zaamheden bij de spoorwegovergang zal de Hamersveldseweg op maandag 15 oktober a s ter plaatse voor het doorgaand verkeer zijn afgesloten De omleidingsroute zal door borden worden aangegeven VERLOREN Plunjezak met slaapzak en luchtbed; naturel lederen portefeuille, dakven ster caravan; boekje met orders; brui ne grote knipportemonnee;' twee sleu tels van het Groene Kruisgebouw; groen vest. GEVONDEN Horloge; donkerblauw windjack. WEGGELOPEN Grijze Cyperse poes. Inlichtingen verstrekt de Rijkspolitie te Leusden-Zuid. LEUSDEN-ZUID - Vrijdagmiddag 5 oktober vond te 15.30 uur een ongeval plaats op de Arnhemseweg, waar ter lioogte van de boerderij van de heer L. een auto in de brand vloog. De auto met aanhanger werd bestuurd door de heer A. uit Leusden en was het eigendom van de heer W. uit Leusden. De aan hanger schoot op een gegeven moment van de koppeling los. Door wrijving van het wegdek ontstond kortsluiting in de stroomgeleiding. De auto brandde totaal uit De assistentie van de brandweer moest worden ingeroepen Het verkeer ondervond een vertraging van onge veer twintig minuten. LEUSDEN - Deze week nam de Rijkspolitie te Leusden een zogenaam de opgevoerde bromfiets in beslag we gens te hard rijden. Eén bromfiets, die was gevonden werd op het bureau afgegeven Een bromfiets, die in het bos was gevonden, bleek afkomstig te zijn van een diefstal in Amersfoort LEUSDEN - Woensdag 3 oktober 1973 us het vijfentwintig jaar geleden, dat Kheer G. van Loenen direkteur werd rade Coöperatieve Handelsvereniging Leusden en omgeving". Hem werd in !r grote en juist gereed gekomen ver- rnsde zaal van De Mof een klinkend stijn aangeboden. Maar liefst ruim M mensen waren daar 's avonds ijeen om te getuigen van hun waar- kring voor de jubilaris. Ze staken a lof niet onder stoelen of banken, zongen uit volle borst de liede- m mee, die werden geschreven door wouw Valkenet uit Leusden. Ze ap- aodisseerden luid en hartelijk, toen heer en mevrouw Van Loenen. ge- -Jgd door hun zoon en zijn verloofde, tussen de feestgangers doornaar voren schreden. Zaal en toneel waren op passende wijze gedecoreerd met voederzakken en drainagebuizen. Het Leusdens har moniegezelschap „Lisiduna" onder leiding van de heer F H. P. Reynen, het tamboerkorps onder leiding van Geert Striesenau en de Leusdense majorettes onder aanvoering van me juffrouw E. Lagerwey brachten de jubi laris en zijn familie een vrolijke sere nade en een kleurige show. De in Leusden bekende „praatjes maker" Piet Valkenet leidde de spre kers in, en praatte het programma aan elkaar. Namens het bestuur van de Coope- LEUSDEN-ZUID - Donderdag 4 okto ber vond te 8.50 uur een ongeval plaats op de Arnhemseweg. Sinds de stoplichten bij het kruispunt De Her- tenkop zijn aangebracht bevinden er zich regelmatig lange files op de Arn hemseweg, die lopen van de uitgang van Leusden-Zuid, de Prinses Mar grietlaan, tot aan het diadukt van de Hertenkop. De stoplichten die eigen lijk als een beveiliging zijn aange bracht, hebben de Arnhemseweg op het bovengenoemde gedeelte onveiliger ge maakt. De situatie ter plaatse dient ze ker aan een nader onderzoek te worden onderworpen. Het meisje K. S. G. uit Leusden-Zuid stond met enkele vriendinnen te wachten in de berm van de Arnhemseweg om met haar fiets over te steken naar de brug over de beek op deOoievaarshor- sterweg Het oversteken ging moeilijk door de lange file auto's, die vooruit schoof in de richting Amersfoort. Op een gegeven moment gaf een bestuur der van een Opel Kadett het meisje G. een teken, dat ze kon oversteken Het meisje deed dit. en werd gegrepen door een auto aan de overzijde van de weg, bestuurd door de heer O. uit Harder wijk. Zij moest met een dubbele been breuk en een lichte hersenschudding naar een ziekenhuis in Amersfoort wor den vervoerd. Haar fiets was total loss. LEUSDEN-CENTRUM - Zaterdag 6 oktober vond op de splitsing van de Burgemeester de Beaufortweg en de Princenhof een aanrijding plaats. Toen de personenauto van de heer W. uit Leusden op deze splitsing links af wil de slaan, werd hij op dat moment in gehaald door de motorrijder de heer K uit Leusden. Er ontstond een bot sing De heer K, die aanvankelijk naar het ziekenhuis werd vervoerd, kon, na te zijn onderzocht, huiswaarts keren. to de redaktie) LEUSDEN - Aanstaande zaterdag worden in Den Treek (Buurtweg) samen- «telde wedstrijden gehouden om het provinciaal kampioenschap van Utrecht, Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant. Ongeveer honderd ruiters en amazones nlleo aan deze wedstrijden deelnemen, onder wie Maarten Jurgens en Piet d. Schans (uit Barneveld). Het programma ziet er als volgt uit: 8.30 uur. dressuur. 11 00 uur: wegparcours (5000 meter); 11.30 uur: cross 3100 meter met 21 sprongen). Daarna wordt een springconcours gehouden, k toegang is voor iedereen gratis Ingang naar het parcours via de Buurtweg tij hotel-restaurant Waterloo aan de Doornseweg De richting is daar met lorden aangegeven De organisatie is in handen van de l.r v Nimmerdor. LEUSDEN - Dit weekend moest de politie te Leusden weer eens over gaan tot het opmaken van proces verbaal tegen die autobestuurders, die na middernacht al claxonerend af scheid namen van hun gastheren en- vrouwen. In totaal werden drie auto bestuurders dit weekend bekeurd. De politie verzoekt de Leusdense gasthe ren en- vrouwen er bij hun gasten op aan te dringen in de late avond en de nacht niet luidruchtig in de straat afscheid te nemen, het luid dicht slaan van auto-portieren te vermijden, en het claxonerend wegrijden achter wege te laten. LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag middag 4 oktober, Wereld Dierendag, waren alle honden uit Leusden uitgeno digd door de firma J. W. v. d. Berg om een gratis honden-diner te komen nuttigen. Een groot aantal honden in alle rassen en standen (plm. 110) gave acte de présence om van deze traktatie te mogen gebruiken. Al is het in moeders boodschappen tas, maar ik kom er ook wel moet de ze 15 jaar oude teckel gedacht hebben. Foto Janus Visser.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9