23434 tGIRO Bestaan peuterspeel- staat op het zalen spel VERBETERING SPOORWEGOVERGANG Verklaring PPR en PSP over 2e fase- beste min i ngsplan 11 en J ISRAEL EN WIJ atelier erico oorthuis VANDAAG IN ONZE KRANT: ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN BEGROTINGS BEHANDELING OP 24 EN 29 OKTOBER A.S. Ouders en peuteis protesteerden - zie pagina 3 Donderdag 18 oktober 1973 - 5e jaargang no. 26 Redactie en administratie Finnmark 3 Leusden/Centrum Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10 - 12 uur en van 2 - 4 uur. Redaktie: BERT VOS leen dan is er misschien nog enige reden tot hoop." Laat daarom niemand zich onthouden van de morele steun voor Israël. Toe zeggingsformulieren voor uw bijdrage zijn te verkrijgen bij de familie J W Muller, Henegouwen 5 te Leusden- centrum, telefoon 03496-2728 Lees verder op pagina 3 LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN Bijna twee weken geleden werd, Israël aangevallen door haar Arabische buren. Opnieuw staat het Midden-Oosten in vuur vlam. Het is geen zesdaagse oorlog, geen snelle Israëlische overwinning. Met alle inspanning tracht Israël de Arabische aan vallen te weerstaan, terwijl de Russen hun wapens Arabië in pompen. Amerika probeert nu het evenwicht te herstellen met een gigantische luchtbrug richting Is raël. Het einde van de oorlog is nog niet in zicht. Het kleine Is raël zit opnieuw in de klem. Dit klinkt ongenuanceerd, maar het is gewoon de realiteit. Als de westerse wereld alleen maar blijft toekijken zonder hulp te bieden, dan zal Israël waar schijnlijk ten onder gaan. Niet door het gebrek aan vechtlust, niet door een tekort aan idealis me, maar wel door gebrek aan wapens, aan mensen. De oorlog in 1973 heeft al meer mensenlevens gekost dan de gehele oorlog in 1967. Tragisch, maar een rea liteit. Een oorlog wordt in de mees te gevallen uitgevochten over de ruggen van de bevolking heen. Ook nu is dat weer het geval. Onder de dekmantel van ook het Palestijnse probleem vielen Ara bische landen Israël aan. Maar als de oorlog uitgevochten zal zijn, zullen de Palestijnse vluch telingen wellicht nog geen stap verder zijn. Burgers vinden de dood in de chaos van de strijd. In dit nummer vragen we aandacht voor het actiecentrum voor Is raël in Leusden. Maar daar wil len we het niet bij laten. U kunt hulp geven aan Israël. Gelde lijke steun. Dat is nodig, hard nodig zelfs. Maar aan de andere kant moet men ook niet vergeten dat een oorlog uit meerdere par tijen bestaat. Ook aan de Ara bische kant vallen onschuldige slachtoffers. Ook zij moeten ge holpen worden. Daarom naast het gironummer van de Collectieve Israël-aktie, het gironummer van het Rode Kruis: 777 (voor hulp aan ALLE slachtoffers). Kortom: u kunt hulp geven, hoe dan ook. Maar doe het. Hoewel onze sympathie uitgaat naar Is raël, staan we tevens op het standpunt, dat een oorlog voor iedereen een mensonterende zaak is. Een zaak voor de hele wereld om er ten spoedigste een eind aan te maken. Voordat het te laat is. V. *r. Teakhouten schalen zoals fruitschalen, slabakken en komkommerschalen met Treekerweg 44 Leusden Telefoon 03498-1905 Voorzitters politieke partijen in Leusden over de tweede fase- plannen pagina 5 eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ME: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Het aktie-centrum inLeusden(Hene- gouwen 5) is duidelijk herkenbaar aan de spandoeken en opschriften. landen die politiek voor Israël hebben gekozen. In de zesdaagse oorlog werd Israël direkt en spontaan gesteund door Ne derland en door het grootste deel van de wereld. De wereld was er van over tuigd, dat Israël vocht voor zijn be houd. Hetzelfde is nu weer het geval. Als de Israëliërs deze oorlog zouden verliezen verliezen ze alles. In de oor log, die op het ogenblik wordt gevoerd, willen de Arabieren hun prestige her winnen. De veronderstelling dat de Arabieren - gesteld, dat ze het zo ver zouden brengen om de buffergebieden van Israël te veroveren - bij de grens van -Israël halt zullen houden is op zijn allerminst twijfelachtig te noemen. Immers in 1967 was het er om be gonnen om de grens van Israël te overschrijden en Israël te vernieti gen, zoals de Egyptenaren van de daken verkondigden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Volgens een mede deling van de afdeling Kabinet en Voorlichting van de gemeente Leusden zullen de begrotingen voor 1974 op woensdag 24 en maandag 29 oktober a.s. door de gemeenteraad worden behandeld. In het verleden gebeurde deze behandeling meestal op twee achtereenvolgende dagen. Door een gewijzigde procedure is dit geen haalbare zaak meer ge bleken. Woensdagavond 24 oktober zul len de frakties - na afhandeling van een korte agenda - in de ge legenheid worden gesteld hun algemene beschouwingen te hou den. De beantwoording door b en w, met de duplieken en eventuele replieken vindt daarna plaats op maandag 29 oktober. Men heeft voor deze procedure gekozen, omdat de algemene beschouwin gen van de frakties niet - zoals gebruikelijk was - van tevoren bij b en w zullen worden inge leverd. Om het gemeentebestuur de gelegenheid te geven zich goed voor te bereiden op het antwoord, is besloten pas vijf dagen later de tweede bijeenkomst te houden Onze krant zal aan de begro tingsbehandeling uiteraard veel aandacht schenken. We hopen de algemene beschouwingen der frakties in onze krant van don derdag 25 oktober te kunnen publiceren en het antwoord van b en w met een verslag der duplieken en replieken in onze krant van donderdag 1 novem ber a.s. roept „gioop tot nassale gift problemen het slachtoffer worden van de belangen der grote mogendheden. Mogen de woorden van keizer Heile Selassie in de voormalige Volkeren bond te Genève - toen Mussolini zijn aanval op Abessinië aankondigde -: .Vandaag wij, morgen gij" er toe lei den dat in het bijzonder de kleine staten begrijpen wat er op het spel staat ten aanzien van hun zelfstandigheid. Daarom is het van eminent belang, dat de kleine staten Israël een riem onder het hart steken. Aan de Franse filosoof Claude Leis Strausse, die op 28 mei 1973 in Am sterdam de Erasmusprijs kreeg, werd het verwijt gemaakt, dat hij pessi mistisch was en nergens een straaltje hoop kon ontdekken in hetgeen er in deze tijd gebeurt. Hij antwoordde daar op: ,,'t Enige straaltje hoop, dat ik zie, is juist ons pessimisme Alleen als we pessimistisch zijn en de ge varen, die de mensheid bedreigen, dui delijk en eerlijk onder ogen zien, al- USDEN - Hoe vaak zijn wij al s leven geconfronteerd met het sr Joden. Wanneer zal ooit voor fden een rustperiode aanbreken in juni 1948 door de Verenigde s de staat Israël in het leven is pen geldt de klacht: ,,De Isra- bedient met de ene hand de ploeg udt in de andere hand het gèweer. :e verzuchting moesten wij thans optekenen uit de mond van de dense mevrouw H. Muller, die de agse oorlog in Israël in juni 1967 abij meemaakte. Haar ervaringen |ze oorlog waren bitter, maar ze er niet over spreken. Des te ster- pndergaat zij thans de fatale ge- - jenissen van dit moment, hetgeen ieder die met haar in kontakt I, diep zal treffen. Dit is de sfeer, een enkele Joodse vrouw oproept Ie ons in gedachten voert naar een dat met de rug tegen de muur Een volk, dat nauwelijks het van de vorige oorlog heeft kunnen fsen De sfeer, die ons terug- naar de tragiek van het Joodse mder de Duitse barbarij. En die bovendien herinnert aan de na- van hen, wier lot werd beschre- loor het Joodse meisje Anne F rank. eelden van Margot Frank, Dabbie la, Edith Jacobsolm, Hetty Ludel, 3 de Beer, Nico Bintelje, Annie lerelt, Max Smeer, Roosje Lö- ilein en noemt u verder maar op, ken aan ons oog voorbij evrouw Muller, haar man en hun lie willen in Leusden de aktie op brengen tot humanitaire en soci- steun aan Israël. Deze aktie is het tngstuk van de Kollektieve Israël- ie, die uitgaat van de Joodse ver ia? in de Johannes Vermeerstraat ioAmsterdam. In Amsterdam werd zaterdag een grote manifestatie «den in de Koopmansbeurs, waar !r andere de bekende schrijver to Carmiggelt sprak .Hoeveel dis de olie waard." iterdag 6 oktober, op Yom Kipoer 51e Verzoendag) waren enkele jon en meisjes bij de familie Muller liet beeindigen van de studie van hunner te vieren. Op dat moment de oorlog in Israël uit door de Dl der Arabieren op het buffer ed van Israël, dat diende ter be- i?ing van het eigen naakte bestaan, ergebied in dezelfde zin als de wereldmachten zich omringen satellietstaten. De jongelui luis- to gespannen naar de radio. Het 'je vond geen doorgang De jon- 5 vertrokken als vrijwilliger naar Ze betaalden zelf hun vlieg- t- Twee dagen later zaten ze aan ,ront. Ze wisten dat het om zelf- M ging. Zelfbehoud van de staat 'el en zelfbehoud van alle Israëliërs de gehele wereld. 1 hulp, die de familie Muller aan el wil geven is van morele en 'ciële aard. ,,Als Israël sympa- 'etuigingen uit het buitenland zegt mevrouw Muller, ,,is dat grote morele steun. Het front is °ók naar het buitenland verplaatst. e' is geheel door Arabische staten en de hoop van Israël is sligd op Europa en Amerika. 'j hopen hier in de omtrek een geld- moling voor Israël te houden. In sden, Amersfoort en Barneveld zul- *ij bij of op de markt aanwezig J>m de aandacht te vragen voor e' Wij voeren leuzen als: ,,Vre- frelruimte gezocht voor 3 miljoen e'i's. Heeft u nog een plekje vrij?" 1967 vocht Israël om te over- Waar denkt u dat ze nu voor ,,Als uw gedachten nu naar ,,Tot juni 1948", zegt mevrouw Mul ler, .waren we nog altijd het verstrooi de volk. We waren het volk zonder land. Eindelijk konden we teruggaan naar het land van afkomst. Nu willen we een land zijn, net als Nederland, en wij willen leven op een vredige manier. Voor de Joden van over de hele wereld is Israël het houvast." Dat er niets nieuws onder de zon is blijkt hieruit, dat het steeds weer de kleine staten zijn, die in de wereld- LEUSDEN-ZUID - De spoorwegover gang in de Hamersveldseweg nabij het industrieterrein is maandag de gehele dag gesloten geweest. Het personeel van de NS is druk doende geweest om deze situatie drastisch te verbeteren. Foto Janus Visser. LEUSDEN - De plaatselijke afdelingen van PPR en PSP hebben er, als niet in de gemeenteraad vertegenwoordigde partijen, behoefte aan om hun standpunt ten aanzien van de huidige uitbreidingsplannen van het gemeentebestuur duidelijk naar voren te brengen ,,Ons standpunt is dat de bestemmingsplannen 2e fase in hun huidige vorm geen basis zijn voor een gezonde ontwikkeling van onze gemeente, en daarom onaan vaardbaar genoemd moeten worden. Er zijn reeds een groot aantal bezwaren tegen de uitbreidingsplannen inge bracht. Wij willen o.a. verwijzen naar het rapport van de werkgroep Knalgroen waar wij in grote lijnen achter staan. Uitbouw over het Valleikanaal nu achten wij strijdig met de belangen van de landbouw, een te sterke aantasting van ons onmiddellijk leefmilieu en niet in overeenstemming met een evenwichtige groei van Leusden/Centrum. Bovendien zijn de gegevens waar de plannen op zijn ge baseerd aanvechtbaar geworden. De bezwaren tegen de bestemmingsplannen vinden weerklank bij een zeer groot deel van de Leusdense bevolking, getuige het grote aantal bezwaarschrif ten dat tegen de ter visie gelegde plannen is ingediend Het lijkt ons een heilloze weg om in te gaan tegen een dermate groeiend verzet uit alle lagen van de Leusdense bevolking. Wij menen dat nu en in de toekomst de bevolking meer ingeschakeld moet worden bij het voorbereiden van uitbreidingsplannen. Het gemeentebestuur moet vertrouwen op gezond verstand en deskundigheid van eigen burgers. Wanneer prestige-kwesties opzij worden gezet, de plannen in de huidige vorm worden afgewezen en in overleg met de bevolking worden veranderd menen wij dat er nieuwe mogelijkheden worden geschapen voor een harmonieuse en aan de wensen van de huidige èn toekomstige bevolking aangepaste groei van onze ge meente," aldus de Leusdende PPR en PSP-afdeling. oi ktiecentrum voor Israël in Leusden Israël gaan, moet uw geld er ook heen Postgiro 23434 ten name van de Kollektieve Israël Aktie voor hu manitaire en sociale doeleinden". Misschien heerst er in vele kringen de opvatting, dat Israël een kapitaal krachtige staat is. Het tegendeel is waar. Israël is bijna failliet door zijn continue geforceerde bewapening en de nu opgedrongen oorlog. Israël stond er al niet rooskleurig voor. De Is raëliërs offerden al de laatste jaren 60% van hun inkomsten voor de de fensie. En nu is deze belastingdruk opnieuw verhoogd. Daarbij komt, dat de oogst nog moet worden binnen gehaald, en dat de fabrieken stilliggen. Per dag kost de oorlog \l/z miljard dollar aan een land dat 3 miljoen inwoners heeft. Dat er in Israël ook vóór deze oorlog geen schatten te verdienen waren, moge blijken uit het volgende kleine voorbeeld. Een ons bekende Amsterdamse drukker, die zijn bedrijf verkocht om zich voor goed in Israël te vestigen, antwoordde als volgt op de hem gestelde vraag of hij rijk ging worden in Israël. ,,Om heel weinig te verdienen moet je er met veel geld naar toe gaan". En niet alleen met hun geld, maar met hun gehele inzet en ook met hun leven moeten de Israëliërs dag en nacht klaar staan voor hun staat De staat Israël, die in juni 1948 door de Verenigde Naties is gesticht, omringd door Arabische staten, die over veel land en mensen beschikken, en die de ontwikkeling die zich in Israël ontplooit, met onrust gadeslaan. Een logische konsekwentie van de stichting van de staat Israël zou moeten zijn, dat de grenzen van dit land door de Verenigde Naties zouden worden ge waarborgd. Zeker de Europese staten van wie in totaal 6 miljoen Joodse land genoten zijn gedood, hebben de plicht om in de Verenigde Naties hierop aan te dringen. Zij zouden zich alle met Israël solidair moeten verklaren. Tot- nu toe is Nederland één der weinige

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1