Stationaire Nederlandse bevolking in 2040? „Uitnodiging voor gesprek met gemeente bestuur afgeslagen" Peuterspeelzalen protesteerden tegen te lage subsidie Aktie voor Israël COLLECTIEVE ISRAEL ACTIE Ingezonden: mmentaren/ leningen VOLKSDANSERS VIEREN ZILVEREN JUBILEUM IN LEUSDEN iRHUREN VAN DIERS IN ONINGWET- iNINGEN AAN INGEREN WEL JEGESTAAN KNALGROEN: ISRAEL SDERDAG 18 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 3 Op vrijdag 12 oktober had de aktie- groep Knalgroen de gelegenheid gehad om met het gemeentebestuur van Leus den van gedachten te wisselen over de ontwerp-bestemmingsplannen tweede fase mede tegen de achtergrond van ons rapport: .Grenzen van Leusdens groei". Omdat wij na uitgebreid intern beraad hebben besloten niet op deze uitnodiging in te gaan, meenden wij er goed aan te doen ons standpunt in deze in het openbaar toe te lichten. Reeds op 12 maart j .l hebben wij het gemeentebestuur ons bovengenoemde rapport aangeboden en verzocht om een spoedig kommentaar daarop mede ï.v.m de voorbereiding door de ge meente van de bestemmingsplannen voor de tweede fase Het enige resul taat van ons verzoek was een bijeen komst van de stuurgroep van de ge meente met vertegenwoordigers van Knalgroen op 14 juni Op deze verga- dennvkon uiteraard het beleid va,n b en w. niet ter diskussie komen Knal groen heeft er echter steeds naar ge streefd dat het gemeentebestuur bij het opstellen van haar plannen rekening zou houden met de opvattingen die over de uitbreiding en het toekomstige leef milieu van Leusden onder de burgerij leven. Een eerste uitnodiging om met b en w zelf te praten kreeg Knalgroen pas voor de week van 16 tot 22septem ber. in de tijd dus dat de ontwerp- bestemmingsplannen ter visie lagen. Omdat in die week de heer Padmos buitensland zou zijn. werd als defini tieve datum vastgesteld vrijdag ^okto ber. Inmiddels was ons echter geble ken dat een belangrijk deel van de bur gerij de opvattingen van Knalgroen, met (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) name ten aanzien van de bebouwing ten oosten van het Valleikanaal, deelt. Te genover deze bezwaarden wilden wij ons niet in een uitzonderingspositie plaatsen door met het gemeentebestuur en de stuurgroep een besloten bijeen komst te hebben op een tijdstip dat de plannen in openbare diskussie zijn Wij hebben bijgedragen aan het bewustma- kingsproces in de gemeente, maar willen ons niet zonder meer als woord voerder van alle bezwaarden opwerpen. Tevens zijn wij van mening dat de we derzijdse standpunten van gemeentebe stuur en Knalgroen genoegzaam bekend zijn, terwijl het gemeentebestuur in deze fase niets aan haar plannen kan wijzigen. Uit een telefonisch onderhoud dat de heer Padmos op 11 oktober met de burgemeester mocht hebben bleek bovendien duidelijk, dat er geen nieuwe gezichtspunten naar voren zouden ko men. Het door ons geweigerde gesprek zou daarom hoogstens tot een verhar- din van de wederzijdse standpunten geleid hebben, waarmee niemand ge baat is. Wij willen ons echter nadruk kelijk konstruktief opstellen en zullen dan ook gaarne op een uitnodiging tot gesprek ingaan op een tijdstip, waarop jarenlange diskussies heb- aad en gemeentebestuur dan indelijk besloten een andere dure te kiezen ten aanzien fe jaarlijkse begrotingsbe- In de eerste plaats d de frakties niet van te- hun algemene beschouwin- te leveren, waardoor het ssings-effekt weer in ere hersteld. Ten tweede krijgt emeentebestuur vijf dagen d om hun antwoord voor te den Hierdoor wordt tevens kt, dat de raad niet ver- moe wordt door twee dagen reen zeer lang vergaderen, in het verleden vaak ge- Dit kan het debat ten komen, dachten we zo. rillen niet direkt zeggen, (nu gekozen formule ideaal laar het is in ieder geval aanzienlijke verbetering, beperking toont zich de ter, zegt het bekende kwoord. We hopen, dat de straks uit louter meesters istaan Bert Vos. (in letters) betaling: contant in termijnen O door overschrijving op bank of giro verzoekt formulier om per postgiro maandelijks 1/12 deel automatisch te voldoen handtekening Wilt s.v.p. bij betaling per bank t>f giro de tenaamstelling van het intekenblljet duidelijk vermelden? Dank UI De Intekenaar wordt verzocht er op toe te zioi dat voor Iedere Intekening boven 25. - eei bevestiging volgt, voor de accountant gezien getekend door Bij betaling van gedane toezegging op bank of giro gelieve U het overschrijvingsformulier als betalingsbewijs te beschouwen DEN HAAG (ANP) - Aangenomen kan worden dat in Nederland pas omstreeks 2040 een stationaire bevolking kan zijn bereikt. Dit staat bhet jaarverslag van de Rijksplanologische Dienst over 1972, waarin grond van de scherpe daling van het aantal geboorten in 1971, Mgeen zich in 1972 heeft voortgezet, de vraag wordt gesteld of de ^twikkeling van de huwelijksvruchtbaarheid een bevolkingsgroei ?oor Nederland van nul waarschijnlijk is. In 1969 bedroeg het aantal geboorten per duizend inwoners nog 13,2; in 1970 daalde dit cijfer tot 18,3, in 1971 tot 17,2 en in 1972 lPlfs tot 16,1. De tendens bestaat om geen derde of volgende kinderen te nemen. Het verslag zegt, dat de bevolkingsgroei een lange „remweg" keft Het grootste deel van de te verwachten groei, circa twee tot drie QiI]oen, zal nog vóór het jaar 2000 tot stand komen, daarna nog slechts tirca één miljoen. Intussen blijft het mogelijk, dat de vruchtbaarheid Mver daalt, dat de bevolking als geheel zal gaan afnemen. Een krgelijke totale daling is op grond van vooruitberekening niet voor wOO te verwachten. De gevolgen voor de ruimtelijke ordening van de afnemende kvolkingsgroei zijn vooralsnog beperkt. De scherpe daling van het {eboortecijfer na 1964 zal pas haar invloed gaan uitoefenen op de Ning. en arbeidsmarkt na 1985. Bovendien zal in de periode [1970-2000 de categorie 30-44-jarigen het sterkst toenemen en juist P«ze categorie zal het toenemend ruimte- en energiegebruik in hoge Me bepalen. I Wel is de conclusie gerechtvaardigd, dat minder rekening behoeft P- worden gehouden met de noodzaak van reserveringen voor de nog P de 21e eeuw te verwachten bevolkingsgroei. Bij dit alles is echter rekening gehouden met de nogal onzekere factor van de buiten- Nse migratie, aldus het jaarverslag 1972 van de Rijksplanologische Nst. Tijdens de aanbieding van de hand tekeningen. (Foto's Leusder Krant) LEUSDEN - De landelijke or ganisatie voor de beoefening van volksdans en volkszang De Spele vaart bestaat vijfentwintig jaren. Dit feit wordt op 19, 20 en 21 oktober a s. gevierd met een feestelijk lang weekeinde in „Huize Don Bosco" te Leusden, bij Amersfoort. Onder des kundige leiding en zoveel moge lijk met orkestbegeleiding is er volop gelegenheid tot dansen (En gels, Amerikaans, Joegosla- visch, Roemeens, Israëlisch e.a.). Het weekeinde is tevens bedoeld als reünie voor alle oud leden; er is een kinder-opvang- ruimte aanwezig. Het dansen wordt afgewisseld met zang, mu ziek, voordracht, spel. Elke volksdansliefhebber is welkom. ,0SSE VERKOOP .EUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323 Leusden-C de heer W J Schut. Hamersveldseweg 26 Leusden-Z luitiens Supermarkt Pr Irenelaan 9. de redaktie) [USDEN - De groep jonge- die de laatste tijd vergeefs bten een kamer in Leusden ioden, stuiten, zo blijkt uit onderzoek, regelmatig op eringen van woningwet- ders. die verklaren wel te verhuren, maar dit niet Ito doen op grond van hun jvereenkomst met de ge ile (na 1 januari a s. met Woningstichting Leusden), daad staat in de gemeen- e huurbepalingen, dat •-verhuring niet is toege- Van gemeentezijde wordt echter meegedeeld, dat het sentebestuur in het algemeen bezwaar heeft tegen onder- Hing aan bovengenoemde Wel dient echter hiervoor ferzoek te worden ingediend en w van Leusden. Overi- wordt momenteel een en- gehouden op de desbetref- scholen in Leusden om een licht van de behoefte aan irs te verkrijgen. Ondergetekende Adres stelt ten behoeve van de C.I A 1973 een bedrag beschikbaar van de buurt van de markt te Leusden- Centrum om de aandacht te vragen voor de nood van Israël. Israëlische muziek werd ten gehore gebracht. De David ster tooide de stand Stencils en toe- zeggingsformulieren werden aan de marktgangers overhandigd. Vele men sen stortten spontaan hun bijdrage. He laas hield de stromende regen zeer vele mensen in huis, zodat slechts een klein gedeelte van de Leusder be volking kon worden bereikt. Enkele leden van de Vereniging ,,Ne- derland-Israël uit Amersfoort gaven door hun aanwezigheid blijk van hun be langstelling De meeste reakties van de mensen waren positief Er ;werd f500,- kon- tant gegeven voor dë aktie. Voor Leus den staat nog een huis-aan-huis aktie op het programma. blijkt dat het gemeentebestuur de weg naar een werkelijk democratische in spraakprocedure heeft gevonden. Het woord is thans aan de Raad van de gemeente Leusden. namens de aktiegroep Knalgroen, dr W. A. G. Veen, sekretaris. m ini JOHANNES VERMEERSTRAAT 22 - AMSTERDAM - TELEFOON 71 91 23 Mevrouw Muller (midden) vertelt belangstellenden hef één en ander over de aktie Dinsdagochtend 16 oktober stond de familie J W Muller met een stand in LEUSDEN - Dinsdagochtend 16 ok tober stroomde de raadszaal van de gemeente Leusden vol met ouders en peuters. Zij kwamen protesteren tegen de lage subsidie, die de gemeente wil verstrekken aan de beide peuterspeel zalen „Blijhof" en „De Treek- lopertjes". De toegezegde subsidie op de huur is voor de beide speelzalen ontoereikend. Met 40% subsidie op de salarissen van de leidsters zouden dë beide speelzalen zijn gered. Namens de oudercommissie van „Blijhof" en „DeTreeklopertjes"bood de heer P. Bot tezamen met mevrouw R. H. Nieuwenhuis aan wethouder W. A. van Zandbrink een handtekeningenlijst aan. Op deze lijst kwamen de hand tekeningen van 164 ouders van de speel zaal „Blijhof" en 48 van de ouders van de peuters die de speelzaal „De Treeklopertjes" bezoeken en die op de wachtlijst staan. Gezamenlijk ver zochten zij B. en W. dringend het voortbestaan van de peuterspeelzalen mogelijk te maken. De heer Bot lichtte toe dat het er bij de speelzalen niet omgaat, zoals nog wel eens wordt gedacht, om de peuters maar „weg te stoppen". „De opvoedkundige werking van de speel zalen heeft zich inmiddels wel be wezen", zei hij. „Na december 1973 kunnen wij helaas niet meer voort bestaan, als we slechts de geringe subsidie krijgen, die ons is toegezegd". De wethouder van Onderwijs kreeg met de handtekeningen de volgende tekst aangeboden: „Aan het college van B. en W. en de gemeenteraad van Leusden. oktober 1973. De gezamenlijke ouders van de kinde ren van de peuterspeelzalen .Blijhof" en „De Treeklopertjes" verzoeken u dringend het voortbestaan van de speel zalen financieel mogelijk te maken. Het is immers van groot belang voor de ontwikkeling van onze kinderen, dat zij de mogelijkheid hebben zich te uiten en elkaar te ontmoeten' Het toegezegde bedrag van kan worden overgemaakt naar: Postgiro: 23434 Gem. Giro: C 3322 Amro Bank N V rek no 46 59 15 299, Amstelveenseweg. Bank Mendes Gans N V Amsterdamse Credlet- en Handelsbank N V allen te Amsterdam TOEZEGGINGSFORMULIER De aanbieding van het „kunstwerk". (Foto Leusder Krant) De peuters in de zaal die in en op de stoelen van de burgemeester en de raadsleden klommen, hadden hoofd tooien op met leuzen als „Houdt de speelzaal", „Behoudt onze crèche"! 11 De ouders hoopten te bereiken, dat er voor de behandeling der begroting van de gemeente Leusden bij de raadsleden duidelijk overkomt, dat het voort bestaan der speelzalen afhangt van hun beslissing omtrent het toekennen vande subsidie. Wethouder Zandbrink antwoordde. „Ik kan heel goed begrijpen, dat de wens bij u allen leeft om de speel zalen te behouden. Wij willen wel sub- 1 sidie geven, maar of wij het kunnen is een open vraag. Wij willen alleen geen subsidiebedrag toekennen dat wij in de toekomst niet gestand zullen kunnen doen. Ik zal de kwestie opnieuw bij B. en W. aanhangig maken', en we zullen de subsidietoekenning ook in de ge meenteraad weer bespreken". Tot slot van de^)ijeenkorastoverhan digden de ouders de wethouder een collage werkstuk van de gezamenlijke peuters. De ouders werden abusievelijk opge roepen de raadsvergadering van woens dag 17 oktober bij te wonen. Dat is een vergissing: bedoeld werd de vergade ring van maandag 29 oktober a s.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3