„Wachten op 3e Nota Ruimtelijke Ordening èn nieuwe gemeenteraad noodzakelijk" Voorzitters politieke partijen over 2e fase: „Probeer maar eens 3800 voorstanders te vinden Aktiviteiten van De vragen J. J. van Burgsteden (KVP) R. M. Bergsma (WD) J. R. Visser (PvdA) J. G. Dijkman (PPR) J. Verduin (D'66) A. P. M. Baede (PSP) J. W. van der Jagt (GPV) Ir. T. Zwart (AR) Hedenavond kwisavond p. Voormolen Achterveld (CHU) Oogstdank- feest Baldadigheid met bagger- sehnit NIET OP DE RIJWEG RUDEN! Boom op auto DONDERDAG 18 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN - Vandaag publi ceren wij een aantal korte in terviews die we hadden met voor zitters van politieke partijen in de gemeente Leusden, over de tweede fase. Tot nu toe hebben we in onze krant (en ook daar buiten) alleen maar de stemmen van de burgerij gehoord over de plannen van de gemeente. Omdat het ons (en u wellicht) interes seert te weten hoe de partij, waar u volgend jaar op wilt gaan stemmen, denkt over de toekomst van Leusden, hebben we de partij voorzitters vijf vragen voorge legd. Onze medewerkster Anco Mali legde de antwoorden voor u vast. Opvallend hierbij is, dat de VVD. AR en CHU ondanks alle publiciteit, ondanks alle voorlichting over de tweede fase plannen, ondanks het feit, dat de plannen een maand ter visie heb ben gelegen, op dit moment nog geen mening kunnen geven. ,,De plannen zijn in studie" kregen we van deze partijen te horen. Redaktie l Bent u van mening dat de 40% sociale woningbouwhaal- baar is. en dat dit woningwet woningen zullen zijn. die de woningnood oplossen Of zul len deze woningen zulke hoge huren hebben, dat de huur voor de categorie mensen, voor wie deze woningen zijn be stemd. toch niet zal kunnen worden opgebracht 2. Bent u van mening dat het belang van de boeren, die in Brinkenstijn en Lapeers wo nen. moet wijken voor het belang van dit plan.' 3 Vindt u dat men al of niet moet wachten op de 3e nota van de Ruimtelijke Ordening-' 4. Vindt u het niet beter, dat deze plannen in stemming worden gebracht in de nieuwe raad0 5. Hoe zou u menen, dat het standpunt van uw fractie zou moeten zijn? Antwoorden van de heer J. J. van Esrgsteden, voorzitter van de KVP, Hessenweg 279, Achterveld, tel. 03425- 150. 1 .Gezien het verleden van de ge beente Leusden zie ik die 40% sociale ïoningbouw niet zitten Naar mijn me- bcg zal de gemeente zeker niet in ;Uat zijn om 40% sociale woningbouw te realiseren Het probleem van de sociale woning- huw is een zeer moeilijk probleem De kosten van de woningbouw zijn «evenredig gestegen ten opzichte van fe inkomsten der mensen Met deze tsurdere bouw zijn de huren ook steeds te hoogte ingegaan, en de mensen, rcor wie de woningbouw bestemd is. banen deze huren onmogelijk opbren- Een mogelijkheid, die onderzocht zou eoeten worden, is of uit de winst duurdere bouw de sociale wo- üngbouw voor een deel gefinancierd if kunnen worden Een belangrijk punt is tevens, hoe Toot is de behoefte aan woningen gemeente Leusden kan zich niet ijven baseren op oude, achterhaalde frognesecijfers Zij moet zich voortdu urt aanpassen aan de nieuwe ont- iikkelingen en de nieuwe cijfers Elders in het land staan 90.000 wo- togen leeg Zo'n 2e fase kun je nooit Eter terugdraaien Misschien heeft de ■tneente Leusden er later spijt van. fioneer ook hier woningen leeg blij- staan, en is de gemeente dan blij kt het gehele plan niet is doorgegaan Natuurlijk kan een gemeente niet bemaal zonder woningbouw en zon- kr uitbreiding Maar in goed overleg Eft de belanghebbenden, en in een 'el overwogen tempo, moet een voor- icbtige woning politiek worden gevoerd ■a te zien of de woningen die men iil bouwen ook bezet kunnen worden Gezien het feit, dat Leusden zelf ijaa niet over werkgelegenheid be- 'ihikt, zullen de meeste inwoners zich wr hun werk buiten Leusden moeten fgeven Wanneer ze in de lagere in- 5mens groepen zitten, zullen ze ech- vlak bij hun werk moeten wonen, aar in Leusden is geen werkgelegen- ;'d. Wanneer ze behoren tot de men sa met de hogere inkomens, zullen f. ouder geworden, steeds dichter ■I hun werk willen wonen, en ook dat geval zullen deze categorien -ft in Leusden willen blijven wonen Een woningbouwbeleid moet niet al- gericht zijn op het bezetten van de "tongen op dit moment, maar tevens Ne bezetting der woningen in de toe tst [Graag wil ik nog iets zeggen over de perking van de heer J. H. van Dijk F® aanzien van de krotbewoners in ptrechi: die mensen hebben vrijwel ffier de intentie niet om hier te komen ^oen. Zij zouden veel meer gebaat '1 met het opknappen van hun wijken. >s vaak een kwestie om hun wonin- een andere indeling te geven en F® beter sanitair en goede verwar- Jj®S te voorzien alle kriueK naaraan- F'diflg van de uitlatingen van de heer F® Dijk doet mij vragen of de heer J® Dijk persoonlijk heeft gesproken dat hij dat namens zijn fractie heeft Maan). r- Brinkenstijn en Lapeers in ieder De heer R M. Bergsma, voorzit ter VVD, Berkenlaan 19 te Leusden- centrum, tel. 03496-1602 deelde mee: dat hij de vragen op dit moment niet kan beantwoorden, omdat de VVD mid den november gereed hoopt te komen met zijn studie over de uitbreidings plannen van de 2e fase en op dat tijd stip zijn leden wil informeren over zijn zienswijze geval niet. Mij is medegedeeld, dat Brinkenstijn en Lapeers de funktie zullen krijgen van een buitenwijk, een uitgerekte bebouwing met luxe huizen. Brinkenstijn en Lapeers zijn zoge naamde vlekkenplannen er is niet in aangegeven wat en waarerprecies moet worden gebouwd. Voor de sociale woningbouw is het zeker niet noodzakelijk, dat Brinken stijn en Lapeers worden opgeofferd Bovendien beginnen de boeren te beseffen, dat de vrij hoog lijkende uit koopsom te gering is om elders op nieuw te beginnen, zeker wanneer ze in deze streek willen blijven Het blijkt dat, wanneer een boer zich eenmaal ergens gevestigd heeft, hij middelen te kort komt en er zelfs slechter op geworden is. (Eigenlijk zou een per centage zogenaamd smartegeld boven op de grondprijs moeten zijn berekend). Ook is het Valleikanaaleenprachtige natuurlijke afscheiding Er moet niet te strak tegen het kanaal worden aan gebouwd Het plan de Weetering is naar mijn smaak, hoewel er een dijk is, al te kort op het kanaal gekomen De aktiegroepen zijn niet voor niets in aktie gekomen Het negeren van ak tiegroepen. al kun je als gemeente niet aan alle details tegemoet komen, is onredelijk, en roept alleen maar: ernstiger en massaler aktie op 3 Ja, dat staat als een paal boven water. Daar is geen ontkomen aan. De gemeente moet deze Nota afwachten en zien in hoeverre zijn plannen zijn aangepast Dat vind ik tevens het voor deel van het temporeren van de 2e fase, dat de gemeente zich kan oriën teren en kan bijsturen als er iets verkeerd is gegaan Wanneer een plan in één keer in ontwikkeling is geno men, dan is een gemeente voor vier a vijf jaar gebonden aan de uitvoering daarvan, en dan kan men daar weinig meer aan veranderen 4 We gaan een nieuwe gemeente raad kiezen in het voorjaar Laat de mensen met het kiezen van de nieuwe gemeenteraad zich meteen uitspreken over de plannen. Uit het oogpunt van menselijkheid wil ik de beslissing ten opzichte van deze plannen overlaten aan de volgende raad Als de raad deze plannen nu aanvaardt, zit de volgende raad er voor jaren aan vast Het zal zeker voor diverse partijen een verkiezingsinzet kunnen zijn. Wettelijk kun je er niets tegen in brengen, als de termijnen in acht wor den genomen, maar je ontneemt in de praktijk de volgende gemeenteraad de zeggenschap voor een zeer groot aan tal jaren Voor de goede verstandhouding tus sen bevolking en gemeente moet je wachten op de nieuwe gemeenteraad, en dan kan er duidelijkheid ontstaan. Met de nieuwe bevolking van Leusden is er immers een geheel andere poli tieke indeling in Leusden tot stand ge komen. 5. Ik geloof, dat wanneer de KVP deze plannen zou goedkeuren met voor bijgaan van de kwantiteit en de kwali teit van de bezwaarschriften, jedaneen heel stuk geloofwaardigheid aan de kant zet Je kunt om 3 800 bezwaar schriften niet heen Je kunt niet ten koste van elke prijs zeggen, dat de ze plannen moeten doorgaan Er is een duidelijke uitspraak geweest in de gemeente Het heeft nooit duidelij ker gelegen. Er is geen twijfel moge lijk. Ik zou tegen de gemeenteraad willen zeggen: „Proberen jullie maar eens 3.800 voorstemmers te vinden!" Antwoorden van de heer J. R Vis ser, voorzitter van de Partij van de Arbeid, Terberghorst 12, Leusden-c., tel. 03496-2283. 1 ,,De fractie vande Partij vande Ar beid en D"66 zal er alles aan doen om die 40% woningwetwoningen haalbaar te maken, zo mogelijk te overschrijden Wij zijn zelfs van mening, dat 50% aanvaardbaar zou zijn, gezien de ach terstand. die nog moet worden inge lopen Wij streven daarbij naar een nieuw huur- en subsidiestelsel per woning, dat is de zogenaamde objekt- subsidie, en tevens naar verhoging van de individuele woonsubsidie zo wel bij huur- als bij koopwoningen. Maar dit raakt de kern van het pro bleem niet Wij zien dit toch meer als een noodverband De kern is de herziening van de grondpolitiek en het inkomstenbeleid Hier doet zich nog een probleem voor In de Infobrochure van de gemeente Leusden blijkt, dat het gemeentebe stuur streeft naar het aantrekken van instellingen en bedrijven in de dien stensector Het gemeentebestuur zegt erbij, dat in deze sector de lonen relatief hoger liggen Het is een bekend feit, dat deze in stellingen en bedrijven voor een groot deel nog moeten worden aangetrokken Onze raadsfractie zal daarbij zeker letten op het feit dat de Nationale Wo ningraad heeft becijferddat er momen teel in Nederland 90 000 woningen leeg staan, dat is ruim 2% van de" natio nale woningvoorraad Van de nieuwbouw blijken er momen teel 18.000 woningen leeg te staan, om dat de huren buiten het bereik lig gen van hen voor wie ze zijn bedoeld' De vraag rijst nu of hel beleid er niet op gericht moet zijn bepaalde in stellingen of bedrijven te brengen naar de plaats, waar deze leegstand zeer duidelijk aanwezig is Momenteel komt het voor in het noorden van het land, dat huurwonin gen worden aangeboden, waarvan de huur oorspronkelijk was bepaald op f319.75, voor f276,65 Een verlaging van ruim f40,- Het gaat hier niet om enkele woningen, maar om hele projekten Daarbij streeft de PvdA duidelijk naar grote integratie van woon- en werkgebieden, behalve bij overlast van industrie Zij streeft tevens naar versterking van de woonfunktie van de binnenste den. en zij juicht de eerste aanzet vande renovatieplannen (27 000 woningen)dan ook van harte toe Ze wenst voorts duidelijk te onder strepen, dat het veilig stellen van na tuurgebieden als de Veluwe en de Gel derse Vallei hoge prioriteit heeft 2 Ik vraag mij af of uindeze vraag stelling niet ook de boeren in de zui delijke uitbreidingsplannen had moeten betrekken Ik kom dan terug bij wat ik in mijn vorige antwoord al heb ge zegd, dat wij de hoogste prioriteit geven aan het veilig stellen van de natuur gebieden. De beslissing om Leusden te bestem pelen als groeigemeente is niet geno men door een grootdeel van de huidige bevolking. De gevolgen van een dergelijke be slissing werken op dit moment nog steeds door We zullen met elkaar moeten trach ten aan de hand van de thans beschik baar gekomen cijfers, en daarbij wach tend óp het uitkomen van de voorstu die der 3e Nota Ruimtelijke Ordening, om te komen tot zo goed mogelijk aan gepaste bestemmingsplannen, gekop peld aan de toekomstplannen vande re gering Daarbij staat voor ons op dit mo ment reeds vast, dat een belangrijk natuurgebied en echt stiltegebied zoals dit aanwezig is ten oosten van het Valleikanaal niet mag worden opgeof ferd Wij vinden, dat de Info Leusden ook te weinig aandacht heeft geschonken aan de milieuvragen Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft aan partijgenot Sanders, bio loog, gevraagd deze zaak nog eens na der toe te lichten. Uit deze toelichting is onder andere komen vast te staan dat genoemd gebied behoort tot een bijzonder waardevol natuurgebied 3 Deze vraag meen ik onder ant woord 2 reeds bevestigend te hebben beantwoord en mijn antwoord hierop komt ook tot uitdrukking in de vra gen gesteld door de Kamerleden van de PvdA. D"66, PPR en PSP Wij staan hier als afdeling volkomen achter 4 Op dit moment zien we nog geen wettelijke uitwijkmogelijkheid. Het bestuur '.heeft aan de raadsfrac tie verzocht deze zaak te bestuderen, omdat wij van mening zijn, dat, als het enigszins mogelijk is, de nieuwe gemeenteraad zich over deze plannen moet uitspreken 5. Wat hier is meegedeeld is in grote lijnen ook het standpunt van de raadsfractie van de PvdA en D'66 Momenteel maken nog de plannen Claveren blad, Munnikhove en hangen- beek deel uit van een nadere studie Deze studie is op dit moment nog niet afgerond en hangt ook af van de uitkomst van de prognosecijfers en de voorstudie van de 3e Nota Ruimtelij ke Ordening. Ook zal onze fractie zeker in de toekomst aandringen op het uitbren gen van alternatieve bestemmingsplan nen. Wij zijn van mening, dat één van de manco's van de huidige plannen is. dat er geen alternatieven worden geboden Wij zullen ook aandringen op het uitbrengen van een verkeersnotaomdat de Info Leusden op dit punt verschil lende onduidelijkheden te zien geeft. Op één punt verschillen we niet met de mening van het college van b en w en hiermee zou ik dan wil len eindigen We zijn vóór gebundelde deconcen tratie, we zijn tegen ongebreidelde groei van kleine dorpen, maar uitbreiden in welke mate en op welke wijze en op welke plaats zullen we bijzonder kri tisch de komende maanden gaan be kijken Antwoorden heer J. G. Dijkman, voor zitter PPR, Gironde 15, Leusden-cen trum, tel. 03496-2439. 1 ..De sociale woningbouw omvat de woningwet - en de premiebouw Het meest belangrijk voor de men sen met de lagere inkomens is de wo- ningwetbouw Het probleem van de woningwetbouw is zeer complex De bouwprijzen zijn zodanig geste gen, dat het zelfs met grote subsidies moeilijk is om te komen tot voor de mensen met de lagere inkomens be taalbare huren Toch ben ik van mening, dat door betere en redelijker beheersing van de grondprijzen alsmede door andere faktoren er mogelijkheden zijn om de huren van de woningwetwoningen te drukken. Het is mijn persoonlijke mening, dat er moet worden nagegaan of de woningbouw in de vrije sector gekop peld kan worden aan de woningbouw in de woningwetsector, om op die ma nier extra voordelen vrij te krijgen met het doel de prijzen van de woningwet woningen te drukken De individuele huursubsidie is een mogelijkheid die de overheid heeft geschapen voor de mensen met de la gere inkomens. De 40% sociale woningbouw in Leus den moet haalbaar zijn, zeker als die landelijk haalbaar is 2 De belangen van de boeren in Brinkenstijn en Lapeers wegen voor ons zwaar De belangen van de boeren in de uitbreidingsgebieden zijn niet de enige belangen, waarmee men rekening moet houden Maar als er op een voorlichtings avond van de gemeente door de gemeen te gezegd wordt ..Moeten wij ook nog alle boerderijen tellen, dan hoef ik niet meer te vragen hoe zwaar de be langen van de boeren voor de gemeen te wegen. Over het Valleikanaal tellen de be langen van de landbouw, de landschap pelijke en de milieubelangen. Maar ook telt het belang van de boe ren. die nog verderop zitten. Als er J. Dijkman uitbreiding over het Valleikanaal zou plaats vinden zullen er nóg meer boe ren worden getroffen. Alles bij elkaar vinden wij, dat de plannen om over het Valleikanaal te bouwen moeten worden afgewezen 3. Ja, men moet zeker wachten op de voorstudies, die binnen redelijke tijd zullen loskomen Beter zou het nog zijn om de plannen te tempori seren en zeker de bouw over het Valleikanaal geen doorgang te laten vinden voordat de 3e nota van de Ruimtelijke Ordening bekend wordt 4. Ja, dat vind ik zonder meer be ter. Dit is vanuit mijn achtergrond te begrijpen, maar ook ten opzichte van de gehele samenstelling van de bevol king van Leusden - en dat zijn echt niet allemaal politieke medestanders - zou dit beter zijn. Het betreft hier een dermate essen- tiele planning, dat de huidige bewo ners van Leusden daar zeker bij be trokken moeten worden 5. Wij hebben nog geen fractie in de gemeenteraad van Leusden. maar wij voelen ons verwant in de gemeen tepolitiek met de federatie van de Partij van de Arbeid D'66 Wij ver wachten dat deze Raadsleden tegen de 2e fase zullen stemmen'' De heer J. Verduin, lid van het coordinatie-team van D'66, Maria Stu- artlaan 1 te LeusdeD-Zuid, tel. 03490- 11760 antwoordde als volgt. 1 .Ik twijfel sterk aan de haal baarheid van deze 40%, en ben van mening, dat de huur van deze wonin gen op een dusdanig hoog niveau komt te liggen, dat althans de woningnood in onze gemeente er voor het groot ste deel niet door zal worden opge lost Ik vrees, dat alleen hoogbouw tot een wat lagere huurwaarde zal kun nen leiden, maar deze hoogbouw zal aan het toch wel landelijk karakter van onze gemeente grote afbreuk doen Uit sociaal oogpunt moet aan het be halen van de 40% van woningwetbouw de hoogste prioriteit worden toege kend, ook al zou subsidie noodzake lijk zijn. 2 Ik ben van mening, dat de be stemmingsplannen Lapeers en Brin kenstijn vooralsnog niet moeten wor den uitgevoerd om meerdere redenen De Derde Nota der Ruimtelijke Or dening zal volgens een recent kranten bericht worden voorafgegaan door een Oriëntatienota, die nog deze herfst zal verschijnen. De plannen in onze gemeente zullen zich verregaand moeten conformeren aan deze orientatienota Het landschappelijk fraaie en uit agrarisch oogpunt belangrijke gebied ten oosten van het Valleikanaal moet zo lang mogelijk worden gespaard De bebouwing vandeze gebieden moet in een later stadium aan de orde wor den gesteld Wellicht zal de 3enotaoverdeRuim telijke Ordening een volledig afstel mogelijk maken VERDUIN (D'66) Daarnaast is het mij vooralsnog on duidelijk dat voor de relatief dure be bouwing. welke nauwelijks aan de wo ningnood tegemoet komt, dit fraaie gebied zou moeten worden opgeofferd 3 Ik meen deze vraag met mijn antwoord op vraag 2 reeds voldoende bevestigend te hebben beantwoord 4. Het zou nuttig zijn als de huidige bevolking van Leusden zich middels de verkiezingen mede zou kunnen uit spreken over de plannen der 2e fase 5. Het standpunt van mijn fractie zou moeten zijn, dat de plannen La peers en Brinkenstijn worden afgewe zen, en dat de overige bestemmings plannen verregaand worden geconfor meerd aan de 3e Nota der Ruimtelij ke Ordening Rekening zou moeten worden gehouden met de verdere uit bouw en afronding van Leusden-cen trum". Antwoorden van de heer A. P. M Baede, woordvoerder van de PSP te Leusden, Dordogne 3, Leusden-cen trum, tel. 03496-1378: 1 ..Mijn indruk is, dat het gemeen tebestuur niet streeft naar het oplos sen van de sociale woningnood De gemeente zegt in zijn toelichting op de 2e fase, dat ze streven naar het aantrekken van de beter gesala- neerden in deze gemeente Die 40% sociale woningbouw zou haalbaar moeten zijn en die huren zou den betaalbaar moeten zijn, maar het is de vraag of het gemeentebestuur, al zouden ze het willen, het zou kunnen, gezien het woningbeleid in heel Neder land Ik ben van mening, dat het gehele grondbeleid dient te worden gewijzigd, en dat de grond in principe in gemeen schapshanden behoort te zijn In dat verband zou gedacht kunnen worden aan het systeem van erfpacht bijvoor beeld. Maar gegeven de huidige situatie mag het niet voorkomen, dat grond die voor bungalows is bestemd, goed koper van de hand gaat dan grond, die voor woningwetwoningen is bestemd Terwijl Amersfoort een vrij ernstig woningtekort kent, maakt Leusden niet de indruk de helpende hand te willen bieden 2 Zeker niet. omdat op geen enkele wijze is aangetoond, dat bouwen over het Valleikanaal noodzakelijk is Daar bij komt, dat men ten oosten van het Valleikanaal een landschappelijk en agrarisch belangrijk gebied aantast, dat uitstekend is afgescheiden van het „ver stedelijkte" gebied hier in Leusden Het is onaanvaardbaar, dat een deel van die woningbouw juist bungalow- bouw moet zijn, waarvan de noodzaak dubieus is. De klap komt voor de boe ren extra hard aan, omdat het zo volledig cinverwacht is 3. Ja, ik vind dat wel Zeker moet met drastische wijzigingen van eer der gemaakte plannen worden gewacht tot de 3e Nota der Ruimtelijke Orde ning is verschenen De tendens van de bevolkingsprognoses is zo duide lijk afnemend, dat het de versnelling van het bouwtempo in de 2e fase hele maal niet rechtvaardigd 4. Ja, ik ben van mening dat de nieuwe gemeenteraad dit zou moeten behandelen, omdat de nieuwe gemeen teraad een betere afspiegeling zal zijn van de huidige bevolkingssamenstel ling van Leusden Wettelijk is dit echter niet meer mogelijk 5. Als wij vertegenwoordigd zou den zijn, zouden wij de plannen in hun huidige vorm afwijzen en aandringen op een 2e fase volgens het oorspron kelijke structuurplan, zij het aange past aan de nieuwe bevolkingsprogno ses voor de regio En, uiteraard met inachtneming van het door de gemeen te gestelde ten opzichte van de school steegbosjes" Vriendelijk verzoek aan Van Dijk: Zeg nog eens wat Gehoord van één van de voor zitters ,,Als de heer Van Dijk nog een paar maal zijn mond wil opendoen in de gemeenteraad overwegen wij om geen verkiezings brochures meer te drukken De afdeling Leusden van het Gereformeerd Politiek Verbond is een héél jonge afdeling De afdeling is intensief be zig zich in de materie van de 2e fase te verdiepen Het kost tijd om met concrete ant woorden gereed te komen De voorzitter van het GPV heeft in zijn antwoorden getracht de gedachten weer te geven, die in de daartoe ingestelde studie commissie leven Antwoorden van de heer J. W. van der Jagt, voorzitter GPV, Bretagne27, Leusden-centrum, tel 03496-2815. 1 ,,Het algemeen uitgangspunt van het Gereformeerd Politiek Verbond is dat de gemeentelijke overheid vanGods- wege is geroepen een beleid te voeren, dat zo veel mogelijk rekening houdt met het leven van de mens in een evenwicht van vele ongelijksoortige, van elkaar afhankelijke en op elkaar inwerkende factoren (Je zou het kun nen noemen de ecologie) Hieruit volgt, dat geen onnodige aan slagen zouden moeten worden gedaan op eventueel agrarische en vooral op na tuurgebieden. waar alternatieve oplos singen mogelijk zijn of - zoals uit de prognoses blijkt - de aanvankelijk ver wachte bevolkingsgroei circa 35% min der zal bedragen dan oorspronkelijk is geraamd en deze aanslag in feite overbodig blijkt te zijn Gezien de genoemde prognoses zou de gemeente Leusden slechts behoeven uit te groeien tot plm 31 000 a 32.000 inwoners Het verschil van 15.000 inwoners met de gemeenteprognose is het dub bele van het aantal inwoners, dat de gemeente zich heeft gedacht in de wijken Brinkenstijn en Lapeers (Het GPV is overigens van mening, dat het te betreuren is, dat de be volkingsgroei op alle mogelijke ma nieren wordt afgeremd, waar Gods Woord ons leert, dat ook de bevolkings groei dienstbaar is aan onze opdracht om de wereld tot ontplooiing te bren gen). Ik dacht, dat de overheid de taak heeft om het evenwicht tussen de bevolking en de natuur te handhaven Wij krijgen de indruk, dat de ge meentelijke overheid met de ecolo gie van de mens in Leusden niet vol doende heeft rekening gehouden en uit pragmatistische overwegingen over het Valleikanaal wil gaan bouwen Het GPV staat het nut en de nood zaak van sociale woningbouw in de vorm van woningwetwoningen en pre miebouw voor. Mijn persoonlijke mening is, dat de vraag kan worden gesteld voor wie de 52% geplande woningen bestemd zijn Immers, woningwetwoningen en der gelijke zijn bestemd voor de minder draagkrachtigen De bewoners van deze woningen zul len - aangezien de gemeente iedere in dustrie uit Leusden weert - hun werk terrein moeten vinden in de regio of wellicht daarbuiten De vraag valt te stellen of deze mensen, die slechts een lage huur voor hun woningen kunnen betalen, wel de middelen zullen bezitten om zich te verplaatsen naar hun werkge bied. 2 In het algemeen gesproken pre valeert het algemeen belang boven het persoonlijk belang Dit houdt niet in, dat de gemeente lijke overheid naar believen met het persoonlijk belang en de persoonlijke eigendommen van zijn inwoners kan omspringen De taak van de gemeentelijke over heid is ook dat zijn inwoners een .stil en gerust" leven kunnen leiden Wanneer, zoals hierboven is aan getoond. het niet strikt noodzakelijk is om het algemeen belang te laten prevaleren, is de overheid geroepen naar alternatieve oplossingen te zoe ken 3. Het zou nuttig zijn. wanneer de Leusdense gemeenteraad zijn rigou reuze uitbreiding over het Valleika- naal voorlopig terzijde zou leggen en de oorspronkelijk geplande 2e fase zou realiseren Voordat deze fase gerealiseerd zal zijn zal de 3e Nota Ruimtelijke Orde ning ongetwijfeld gepubliceerd zijn, en is de gemeenteraad beter in staat de noodzaak van een uitgroei naar een gemeente van plm. 45.000 inwoners te beoordelen, waarbij dan onmiddel lijk de vraag rijst of deze uitbreiding beslist ten oosten van het Valleikanaal zal moeten plaats vinden. 4. De gemeenteraad is gehouden bin nen 6 maanden definitieve beslissin gen te nemen, waarbij echter vermeld kan worden, dat de gemeenteraad van deze plannen kan afzien en nieuwe be stemmingsplannen kan opstellen. En wat zou het dan prettig zijn, wanneer de gemeente de bevolking eerder en uitvoeriger zou inlichten! 5. Het GPV is, zoals u weet. (nog) niet in de gemeenteraad vertegenwoor digd Desondanks zouden wij graag onze zienswijze aan b. en w. en de gemeen teraad kenbaar maken. Een studiecommissie uit het GPV is bezig een nota op te stellen, waarin wij trachten een construktieve bijdrage te leveren aan de discussies, die straks in de gemeenteraad zullen worden gehouden De heer Ir T Zwart, voorzitter van de AR, Prins Hendriklaan 11 te Leusden-Zuid, tel. 03490-10324 deelde mee, dat hij de vragen njet kan beantwoorden omdat hij rugge spraak met zijn achterban gaat hou den om de mening van de leden te peilen. De definitieve datum van de ledenvergadering, die eind oktober zal worden gehouden, was op dit moment nog niet bekend. De heer Zwart zegde toe een vergaderverslag ter beschik king te zullen stellen om dit te doen opnemen in de Leusder Krant De heer P Voormolen, voorzit ter van de CHU, Julianalaan 93 te Leusden-Zuid, tel 03490-18579 deelde mee. dat hij de vragen niet kan beantwoorder. omdat hij niet kan zeggen hoe zijn partij over de tweede fase der uitbreidingsplannen van de gemeente Leusden denkt De CHU roept op dinsdag 30 oktober aanstaan de een ledenvergadering van de leden de een ledenvergadering bijeen, waar in de mening van de leden zal wor den gepeild ACHTERVELD - De K.P.J afdeling Achterveld houdt op 18 oktober a.s (hedenavond) in ,,Ons Gebouw" een kwis-avond Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze avond een discussie avond te houden, maar bij de laatst gehouden programmabespreking bleek hiervoor zeer weinig belangstelling te bestaan. Op 28 oktober a.s zal Harry Visser een disco-avond verzorgen inOns Ge bouw" De organisatie hiervan wordt verzorgd door de K P.J. Er zal ook dit seizoen weer gekaart worden. Op 29 oktober zal de KPJ kaarten tegen de schutvereniging ,,Ons Genoegen' ACHTERVELD - De ABTB. de KPO en de KPJ van Achterveld houden op vrijdag 26 oktober a.s. hun jaarlijks Oogstdankfeest Als dank voor de goe de oogst zal er des avonds om 20 00 uur een Eucharistieviering zijn in de parochiekerk- Na deze dienst, om ongeveer 20.45 uur zal er in ,,Ons Gebouw een ge zellige avond worden belegd. Plaats genoot Eddy van de Brink neemt het muzikale gedeelte voor zijn rekening. De organisatoren hopen dat de leden van alle drie de organisaties aan zo wel de viering als aan de gezellige avond zullen deelnemen De kaarttafels zullen om 20.00 uur gereed staan in Buitenlust", om te klaverjassen of schutjassen. Op 13 november gaan de KPJ -ers schaat sen in Utrecht Mocht de bus niet vol zijn dan kunnen ook niet K.P.J -ers meegaan Het jaarlijkse St. Nicolaasfeest wordt gehouden op 29 november. Dat zal te vens een spel-avond zijn waarop men tafelvoetballen, dammen, sjoelen, ta feltennissen, speerwerpen enz. kan be oefenen. Het zwembad in Barneveld is het reisdoel op 13 december a s Omdat zwemmen hongerig maakt, zal daarna een etentje worden georganiseerd. Tenslotte wordt op 21 december a s. de jaarlijkse Kerstviering gehouden. Dit vindt plaats in de zaal van ..Buiten- lust" Het programma zal tijdig worden bekend gemaakt. LEUSDEN - Zondag 7 oktober moest de politie optreden tegen de baldadig heid van een aantal jongeren, die op de baggerschuit in de Heiligenbergerbeek bij Hockhorst bezig waren om met de grijparm van deze schuil te „werken Het betrof hier een zestal jongelui van 16. 17 jaar, alle bekende Amersfoor- ters. De schade zalaandebaggermaat- schappij worden vergoed Snellieitlscon trole 13 bekeuringen Bromfietsers LEUSDEN-CENTRUM - Vrijdag 12 oktober vond er een snelheidscontrole plaats, op de Asschatterweg. Dertien autobestuurders moesten worden be keurd wegens het overschrijden van de maximum snelheid Er werden snelhe den van 60 tot 80 kilometer gemeten, waar 50 kilometer is toegestaan. Tevens, en dit moet helaas bij herhaling door de politie worden gedaan, werden weer een groot ^antal bromfietsers bekeurd, die op de Asschatterweg van de rijbaan gebruik maakten in plaats van het rijwielpad. De politie maakt de bromfietsers er andermaal op at tent, dat zij verplicht zijn gebruik te maken van het rijwielpad, waar dit aanwezig is LEUSDEN-ZUID - Maandag 8 oktotjpr had 9 uur in de morgen een ongeval plaats op de Ooievaarshorsterwgg Langs deze weg had de heer v. Z uit Lekkerkerk zijn auto geparkeerd. Tij dens het bomen rooien langs de Ooie- vaarshorsterweg viel door een mis rekening een boom op het dak van de geparkeerd staande auto Het dak werd zwaar beschadigd

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5