Gevarieerd ruiterfestijn trok helaas te ■weinig publiek Prachtige declamatie van mevr. van W albeek P. v. d. Schans op Melody eerste bij samengestelde wedstri j den zwaar J. M. de Wit op Formateur kampioen van prov. Utrecht Dramatisch ongeluk kostte fietsende man het leven lMEi4agenda l&fiemeente RECHTER BERAADT ZICH OVER VONNIS IleusdeN VOOR NCVB MEDISCHE DIENSTEN Kerkdiensten Opbrengst kollekte Dieren bescherming UUINULKUAü ib UKlUbbh 19 M LEUSDER KRANT De piano" was een van de laatste hin dernissen voor de finish van de cross. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Zaterdag werden aan de Buurtweg in Den Treek samengestelde wedstrijden gehouden. Dertig rijver- enigingen hadden voor deze dag hun beste ruiters afgevaardigd. Gereden werd voor het provinciaal kampioen schap van Utrecht, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Dan waren er nog de samengestelde wedstrijden zwaar, licht I en licht II. De samengestelde wedstrijden zwaar, zijn een succes geworden voor de Barnevelder P. v. d. Schans, die op Melody de eerste plaats veroverde bij dit onderdeel. In een bittere kou werden 's morgens vroeg de verschillende onderdelen ver reden. Om 8.30 uur reden de eerste van de ongeveer 110 ruiters de dres- suur-proeven. Erg jammer is het dat deze vorm van paardensport zo weinig interessant is voor het publiek, dat overigens de hele dag verstek liet gaan, behalve uiteraard de echte paarden- freaks" die wel aanwezig waren. Uitslagen van de verschillende onder delen van de samengestelde wedstrijden zijn niet bijster interessant, omdat de punten die verdiend worden met deze onderdelen bij elkaar opgeteld worden en op deze menier een einduitslag ver kregen wordt. Er werd gereden in drie groepen, te weten zwaar, licht I en licht II De zware afdeling is uiteraard voor de vergevorderde ruiter. (De heer P. v. d. Schans die in deze groep reed, heeft op de Olympische Spelen het he le spring-parcours afgelegd, zodat wel blijkt dat het rijden in deze groep niet voor de eerste de beste is weggelegd) Het tweede onderdeel van de wed strijden was een wegparcours met een lengt van ongeveer 4800 meter De bedoeling hiervan was om het uit houdingsvermogen van de paarden te testen. Met een snelheid van plus mi nus 240 meter per minuut moest de afstand afgelegd worden Bij dit on derdeel kon men geen winstpunten be halen, men kon slechts verliespunten oplopen. Bij overschrijding van de vastgestelde tijd kon men voor iedere seconde, dat men te laat binnenkwam één strafpunt krijgen Op bepaalde punten in het traject stond aangege ven hoeveel meter men had afgelegd, zodat men zich een beetje kon oriën teren. Nadat een deelnemer de 4800 meter afgelegd had, moest hij met zijn paard naar de dierenarts, die de hartslag controleerde van het paard. (Een paard blijkt nogal eens een hart verlamming te krijgen). De dieren arts was gemachtigd paarden van deel name uit te sluiten De ruiters hoefden zich bij dit onderdeel werkelijk niet te haasten In dit deel van de wedstrijden bestonden geen verschillende klassen. Om 11.30 uur begon men reeds met de cross. Eerst warende .zware" aan de beurt, die over een afstand van 3100 meter 21 sprongen moesten ma ken, die dan ook genoeg moeilijkheden opleverden. Ook mooie hindernissen waren aangelegd door het rustieke Eén van de hindernissen die genomen moest worden bij het spring-concours. stuk bos. Een werkelijk prachtige sprong was de zogenaamde „piano" drie platformen boven elkaar met een onderling verschil van ongeveer één meter Deze „drie-klavierige piano was inderdaad een moeilijke hindernis Voor de lichte cross I en II waren 16 hindernissen aangelegd over een afstand van 2000 meter. Om ongeveer 12 00 uur begon men met het springen. Ook dit onderdeel werd in verschillende groepen afge legd; zwaar, licht I en licht II De „zwaren" legden een parcours af van 900 meter, waarin 12 hindernissen stonden opgesteld. De maximum tijd die men gebruiken mocht was 144 se conden. In de licht I klasse legde men 800 meter af, waarin 10 hindernissen opgenomen waren Maximum tijd bij deze groep was 128 seconden. De licht II klasse had 96 seconden tot beschik king, waarin men 600 meter en acht hindernissen moest nemen. Vooral in dit onderdeel was stijl erg belangrijk. De publieke belang stelling aie gering was, is volgens ons te wijten aan het feit dat er voor al in het spring-concours geen span ning zit. Een barrage komt niet voor, waardoor de spanning van „zal hij het halen", teniet gedaan wordt. De hindernissen in het parcours staan op een bepaalde hoogte en blijven op die hoogte. Voor de ruiters zelf is een samengestelde wedstrijd natuur lijk wel belangrijk, vooral als het, zoals in dit geval, gaat om kampioen schappen van de verschillende pro vincies. Provinciaal kampioen van Utrecht (samengesteld zwaar) is J. M. de Wit geworden op Formateur (Voornrui- ters), tweede werd A P van Vulpen op Winwood (Voornruiters) en derde J. P Backer op Joe Foo (Voornrui ters) Provinciaal kampioen Zuid-Holland- Noord-Brabant (samengesteld zwaar) werd B. Klok op Bolsjewiek (Overm. Ruiters), tweede werd M. Greeve op Jolly Nora (Oldenbarneveld) en derde F Hoogduim op Kjempe (Het Blauw Gele V.). Provinciaal kampioen van Zeeland (samengesteld zwaar) werd J. Wisker- ke op Iman (Reinerswaal) en tweede A. Mosselman op Junosa (Reimers- waal). Bij de samengestelde wedstrijd zwaar werd P. v. d. Schans op Melody eerste (Schaffelaar), tweede werd J. Ruiterkamp op Irma (Twello en Om streken), derde M. Willemsen op Im perator (De Klomp) en vierde J. Dib- bet op Angelique (De Klomp). Bij de samengestelde wedstrijd licht I eindigde G Lozeman op Impala (Neu- deruiters) als eerste Tweede werd B. Doornebal op Orlof (Heuvelruiters). De derde plaats werd bezet doorR. Schek- man op Double L (De Klomp). M. Malensteijn op Hetty (De Klomp) eindig de in deze klasse op de vierde plaats. De samengestelde wedstrijd licht II werd een succes voor A P. de Bruijne op Caprice (De Klomp), tweede W Wil lemsen op Juro (De Klomp), derde C. G. van Veldhuizen op Master (Lunaruiters) en vierde werd mej G. Moerkoert op Hamadin (Rijnruiters). Gesteld kan worden dat alle ruiters een fijne dag gehad hebben, mede dank zij de goede organisatie van L.R. „Nim- merdor" die het geheel professioneel opgezet heeft en de verschillende on derdelen punctueel hebben afgewerkt. Eén der ruitercombinaties neemt een hindernis. LEUSDEN-ZUID - Dinsdagavond 9 oktober 1973 hield de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leus- den-Zuid haar jaarvergadering in het Jeugdgebouw aan deOoievaarskorster- weg. Dit was op één na de laatste bijeenkomst, die in dit wat afgelegen gebouw wordt gehouden. Na de bij eenkomst van de 13e november aan staande zal de N.C.V.B. haar maan- LEUSDEN - In één fataal moment werd een leven vernietigd. Op de avond van de eerste maart, omstreeks half twaalf, sloeg het noodlot toe op de Lockhorsterweg in Leusden. Een naar huis fietsende ongeveer dertigjarige man werd aangereden door een 31- jarige ingezetene uit Leusden, die in zijn auto ook op weg naar huis na een vermoeiende dagtaak. De automobilist moest ter hoogte van de spoorweg overgang uitwijken voor een tegen ligger. Hij werd overigens niet ver blind. Maar hoe dan ook, hij had er geen moment erg in, dat er een wiel rijder voor hem reed. Hij schepte de fietsende man, die vrijwel op slag dood was. Het tragische gebeuren herleefde tijdens de zitting van de Utrechtse politierechter, mr. K. S. Bieger, die zich voor een bijzonder moeilijk dilem ma zag geplaatst. Want het Openbaar Ministerie immers had bij monde van de officier van justitie, mr. J. M. Arps, de automobilist in eerste instantie ver weten te hebben gereden onder invloed van drank. Hij zou teveel hebben op gehad om naar behoren een auto te kunnen besturen. Zelf had de auto mobilist het gebruik van drank niet ontkend In de vooravond had hij on geveer vijf sherry's gedronken. Maar hij verklaarde ook zich volkomen in staat te hebben geacht - ook nader hand - om wel behoorlijk te kunnen rijden. Omdat er volgens de raadsman, mr. Verbunt, zoveel twijfels waren, zou vrijspraak dienen te volgen. Maar de officier bleef erbij: invloed be wezen. Hij eiste dan ook tegen de Leusdenaar twee weken gevangenis straf onvoorwaardelijk en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Mr. Bieger ver- klaarde nog eens een week diep te willen nadenken alvorens een uitspraak te doen. Hij zal vonnis wijzen op woensdag 17 oktober. Het was een noodlotsavond geweest. Verdachte had een drukke dag beleefd, 's Morgens om half negen was hij begonnen. Tegen de avond was hij in het zuiden van het land. Volgens zijn opgave dronk hij tussen zeven en acht uur vijf sherry's. Naderhand at hij nog wat. Omstreeks 10 uur vertrok hij van Tilburg naar huis. Tot heel dicht bij huis was er niets aan de hand Maar op de Lockhorsterweg zag hij de fietser voor hem niet toen hij moest uitwijken Hij kon niet zeggen of het rijwiel verlichting had gevoerd; hij had gewoon niets gezien. Naar zijn idee had hij toen op die slecht verlichte weg beslist niet harder dan vijftig kilometer per uur gereden; misschien wel veertig Een punt, dat sterk in zijn nadeel sprak, was de bloedproef, het pro millage alcohol bedroeg niet minder dan 1.68 „En los van die bloedproef merkte de politierechter op. „Vijf glazen sherry is heel wat. Ik zou met vijf glazen sherry niet graag in een auto stappen. Ja, U voelde u wel in staat om te rijden. Maar dat is het eeuwige probleem De mensen denken altijd, dat ze dan nog goed kunnen rijden Je moet er ook niet van uit gaan hoe je je voelt, maar je moet gewoon turven hoeveel je hebt gedronken" Volgens de politie had verdachte alles gedaan om zich „goed te houden" Maar een sterke alcohollucht was dui delijk waarneembaar en ook spraken de verbalisanten van „bloeddoorlopen ogen". „Hij had zich niet helemaal onder controle", aldus vermeldde het verbaal. Overigens was zijn gedrag zeer correct geweest Hij had zelf de politie gewaarschuwd en was in alle opzichten behulpzaam geweest. „Het feit blijft", aldus mr Bieger, „u hebt iemand dood gereden en daar loopt u uw hele leven mee doe" De politierechter vond het vreemd, dat het rijbewijs van verdachte niet on- middelijk was ingehouden „Mogelijk een vergissing' opperde de officier van justitie, „veroorzaakt door de ge ringe bezetting van het korps. Overi gens verklaarde de Leusdenaar op een vraag van de politierechter, dat hij zijn rijbewijs zeer hard nodig had voor zijn werk Hij reed zo'n 80 000 km per jaar In dat verband wees de rechter er nog op. dat verdachte kon bogen op een niet onaanzienlijke lijst ver keersovertredingen De officier van justitie was van oor deel dat naast de drank de veimocid- heid van een lange dag werken ook van invloed was geweest. „Alleen al tb- eigen opgave van het drankgebruik aldus mr. Arps, „had hein tot voor zichtigheid moeten manen. Alle feiten wijzen er mijns inziens op. dat hij toen niet in staat was naarbehoren een auto te besturen. Wat moet er nu met hem ge beuren. Ik meen, dat hij op een ernstige manier tot de orde moet worden ge roepen. PLEIDOOI De raadsman hield een bewogen plei dooi, echter gegrond op zakelijke argu menten. „We zijn het er allemaal over eens", sprak hij, „dat het een af schuwelijk trieste affaire is geweest, bijzonder pijnlijk voor alle partijen. Mijn cliént heeft onmiddellijk contact gezocht met de familie van het slacht offer Dat was voor hem geen gemak kelijke zaak en evenmin is de gang naar de rechtszaal voor hem eenvoudig. Het lijkt op het eerste gezicht alle maal zo duidelijk: er is een hoog pro millage en er is een dode. Maar mag hij toch een beroep doen op zijn mening, dat hij wel dacht toen nog goed te kunnen rijden. Ik hen gezegd: als je dat oprecht meent, ook nu nog, dan moet je dat ook zeggen. Laten we de feiten nagaan. Hij stopte onmiddelijk na het ongeval, hij ging direct naar een boer derij om de politie te waarschuwen. Meteen hielp hij mee; hij hielp het slachtoffer in de ambulance te dragen. Aanvankelijk had de politie er helemaal geen erg in te doen te hebben met iemand, die iets had gedronken. Dat merkte men pas inde politie-auto. Toen rook men de drank en kreeg men arg waan. Overigens heeft mijn cliënt er geen ogenblik aan gedacht zich veilig te stellen. Hij onderwierp zich aan de bloedproef. Dat de politie zou hebben vergeten het rijbewijs in te houden, wil er bij mij niet in. De politie zal niet geloofd hebben dat er werkelijk sprake was van invloed. In dit geval is naar mijn smaak ook het promillage alleen niet voldoende. Er zijn ernstige twijfels over de vraag of hij al dan niet in staat was te rijden. Het lijkt mij voor de politierechter een moeilijke zaak de bewijzen te vinden. En dan subsidiair de overtreding van artikel 25. Het in gevaar brengen van de verkeersveiligheid. Dan moeten we de volgende feiten nagaan: hij reed niet harder dan 30 a 40 km per uur, delijkse vergaderingen gaan houden in het nieuwe wijkgebouw ,,'t Tref punt" aan de Arnhemseweg. Voor de meeste leden zal dit een prettig en geruststellend bericht zijn, want veel dames vinden het onplezierig op mis tige herfst- en winteravonden de over steek naar de stille en matig ver lichte weg in Den Treek te maken. Presidente mevrouw C. S. Janson verwelkomde in haar openingswoord de declamatrice van deze avond, me- S J. J. van Walbeek-van Aalten als mede de twee afgevaardigde dames van de afdeling Amersfoort. Na samen zang en gebed las zij enkele verzen voor uit Psalm 36: „In uw licht zien we het licht", en zij hield hierover een meditatie. De vergadering her dacht het onlangs overleden bonds lid, mevrouw W. van Loenen, die al tijd zeer met het bondswerk heeft meegeleefd, en die op 56-jarige leef tijd door een slopende ziekte uit haar drukke gezin is weggenomen. Mevrouw J Soetekouw. sekreta- resse, las het jaarverslag 1972 voor, dat door de vergadering werd goed- het is er een smalle, levensgevaarlijke weg; er was dicht bij een spoorweg overgang, er staan een bord „20 km". Mijn cliënt zal wel iets harder hebben gereden, maar toch niet veel, dat kan daar eenvoudig niet. Er kwam een tegenligger aan die hem dwong naar rechts te gaan. Goed onverklaarbaar blijft, dat hij die fietser niet heeft gezien, maar mogelijk is op die smalle weg - het was toen nattig bovendien - de fietser mogelijk iets naar links ge komen. Voorts is de openbare ver lichting er onvoldoende, dat zegt de politie zelf. Alles bijeen moet ik tot de conclusie komen, dat het nog maar de vraag is, of hij schuld heeft aan de aanrijding. Op het tweede gedeelte van de dagvaarding zou dus ook vol gens mij vrijspraak moeten volgen". De officier betoogde, dat juist al die factoren zouden kunnen wijzen op ver- dachtes schuld. Hij kende immers de weg en de omstandigheden. Dat had hem juist tot extra voorzichtigheid moeten manen. „Het is allemaal juist een bewijs voor overtreding van ar tikel 25. Maar ik blijf bij mijn mening, dat hij teveel had gebruikt om naar behoren te kunnen rijden. Ik blijf het primair bewezen achten en blijf dus bij mijn vordering". Ook de raadsman persisteerde Het was voor de politierechter alle maal aanleiding eens rustig de zaak te overwegen. gekeurd Penningmeesteresse me vrouw A. Biel deed het financiële verslag over 1792, en kon de verga dering tot haar voldoening meedelen, dat het boekjaar sloot met een klein batig saldo. De vergadering ging graag akkoord met het financiële overzicht 1972. Na het zakelijk gedeelte was het woord aan mevrouw Van Walbeek. Zij begon haar declamatie met verzen van religieuze dichters, Michel van der Plas „Psalm", Schulte Noordholt „Je zus", Ernesto Cardenal „Psalm 12", „Psalm 131' Zij vervolgde met ge deelten uit Okke Jagers „Worden als een kind", „Leutekleed", „Profeet tussen paradijs en paradijs en „Het hergeven oord". Zij had een repertoire gekozen, dat door de aanwezige dames zeer werd gewaardeerd. Uit de bundel „Liefde" koos zij Bert Voetens „De eerste merel", Ber- tus Aatjes „Je hart". Uit de bundel „Moeder" declameerde zij Dop Bles „Jonge Moeder en Martinus Nijhofs „Herinnering". Deze gedichten kwa men zeer zuiver en ontroerend over. Van Jaap Zijlstra droeg mevrouw Van Walbeek de gedichten „Land in zicht", „Voetwassing" en „Vreugde" voor. Zij eindigde haar voordracht met citaten uit het nieuwe boekje van de schrijfster Clara Asscher Pinkhof: „Grijze ge sprekken", heel bijzondere woorden van een schrijfster die kan terugkijken op een veelbewogen leven. Het was een fijne avond, en de pre sidente vertolkte graag de gevoelens van dankbaarheid voor het gebodene aan de declamatrice Met samenzang en dankgebed werd de avond besloten VERLOREN GEVONDEN VERLOREN Mapje autopapieren; beige suéde kin derschoen; bruin regenjack; zwarte fietstas met thermosfles; boodschap pentas; een rij- en kentekenbewijs, een rijbewijs; paar voetbalschoenen; pukkel met voetbalkleren, map voor rijbewijs en lot van de Staatsloterij. GEVONDEN Bruine portemonnee, zwarte porte monnee; ijzeren plaat van vrachtauto; donkerblauwe step, sleutelbos met 7 sleutels; zwarte kinderschoen AAN KOMEN LOPEN Ierse Setter. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-Zuid. l\ ACHTERVELD 18 oktober: „Buitenlust", 20.00 Kwis-avond K P.J 19 oktober: „Hotel De Roskam", uur eerste ronde kaartconeourL 20 oktober: „Ons Gebouw", 20.00u? Dorpskontaktavond 21 oktober: „Ons Gebouw1400ui Disco-dancing o.l.v. Harry Viss» 23 oktober: „Buitenlust", 20.00 Bijeenkomst K.P.O. 26 oktober: Parochiekerk 20.00 u Oogstdankvienng ABTB. KP0. KPJ. Daarna samenzijn in ,,o Gebouw". 28 oktober: „Ons Gebouw", 20.00 K.P.J. disco-dancing met Han Visser. LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 18 oktober: Filmavond, „De Til". Getoond wordt deklw M. en W. naar de rivièra. Inklet Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 20 oktober: „De Til", disc dansavond voor 15 jaar en oude Disc-jockey Huub Hubregtse.Ai vang 20.00 uur. Zondag 21 oktober: „De Til", disc dansmiddag voor jongeren van t/m 14 jaar. Aanvang 14.30 ui Donderdag 25 oktober: Oogstdansfeê en jaarfeest A.B.T.B LEUSDEN/ZUID Donderdag 18 oktober: Bibliotheek,,D Boekenmolen". Uitlening van 14. tot 16.30 uur. Arnhemseweg 8] Vrijdag 19 oktober: Bibliotheek ,,D Boekenmolen". Uitlening van 19.1 tot 20.00 uur. Arnhemseweg 81 Dinsdag 23 oktober: U.V.V. Seniors Sociëteit. Gezellige middag voo: de oudere inwoners van Leusdee, Zuid in het clubgebouw van Rod; 14.00 tot 16.30 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naarmevroui C. Deenik, Kon. Julianalaan 35, Leus den/Zuid, tel. 03490-18134. IERI :ii Weekend: 20 en 21 oktober (alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsei Boersema, Den Toom, Binkhorst e Lantink zal a s. weekend waarne men. dr. Boersema, Julianaweg 5 Achterveld, tel. 03425-222. Dienst van vrijdagavond 18.00 to maandagmorgen 8.00 uur De wijkverpleging wordt waargenc men door- zr Roza, Hamersveldse weg 57, Leusden/C.,tel 0 3 4 96-1271 APOTHEEK Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur en vai 19.30 tot 20 uur In de weekeinde: waarin *de artsen Binkhorst en Lac- - tink dienst hebben, zaterdag en zon dag van 14 tot 14 30 uur en m 17.30 tot 18 uur. Wanneer de artsen Boersema en Deo Toom dienst hebben is de apotheet zaterdags en zondags gesloten. Datum: 21 oktober 1973. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K.: 9.15 u.: Herv. ds. J. J Ko? man, Bev. Ambtsdr.; 10.45 o Ger. ds. G. Hengeveld, Amen foort; 19 00 u.: ds. L. A. Boodaai Amsterdam, Opendeurdienst. R.K.K.: Als vorige week. LEUSDEN/ZUID N.H.K.: 10.00 u ds. Th M. Lorai 18.30 u.: ds. J. J. Kooman, Bei Ambtsdragers. R.K.K.: Als vorige week. I, ACHTERVELD N.H.K.. 9.30 u. ds. Abbnngh. Hce- velaken. R.K. Kerk; de gehele week om 8.0. uur H. Mis (uitgez. woe zater dag 19.00 u.. Avondmis; zondaf om 8.00 en 10.30 u.. H Mis, 18.0® u Lof; wo 24 okt 19.30 u: Avondmis. LEUSDEN - Het bestuur van dl „Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Amersfoort en omstreken, heeft mee gedeeld, dat de collecte die gehoude® is in Leusden, voor onderhoudswerk zaamheden aan dequarantaine-afdelin? van het dierentehuis, f710,88 opge bracht heeft i3f JJ3HH3GSH31 uaa sjeeid ï.uadoijjaA aj sjai n jqaH

Leusder Krant | 1973 | | pagina 6