Nieuw Leusden" ieuwe bar kreeg te weten wat en hoe te bouwen, dan hoeveel" 'oeiende expositie van entekeningen Jongerenavonden Milieuwerkgroep bestemmingsplannen ingesteld Lezing Derde Wereld voor KPO „Bel^ngTijker Dorps- kontakt- avond ix van Hansen: A!S Stafgroep Comité Milieuzorg Lensden kwant bijeen Burgerlijke Stand EN TEN SLOTTE. r T T EHBO- ACHTERVELD KERKKOOR VRAAGT TENOREN EN ORGANIST BESTUURS WISSELING BIJ GPV JRDAG 18 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT SDEN - Dinsdag 16 oktober werd lerie Poema" te Apeldoorn een lostelling geopend van werk van plaatsgenoot Max van Haasen. tentoonstelling van penteke- duurt tot zaterdag 10 november, [té bezichtigen dagelijks van 9 tot en van 14 tot 18 uur: s zater- van 10 tot 17 uur Vrijdags- van 19 tot 21 uur Op zondag en Galerie Poema van penstraat 7 in het centrum van de gehele dag gesloten werk van Max van Haasen is in esthetische verfijndheid, die itekeningen tot iets zeer bizon- naken. Het is een typisch beeld expressie van een hedendaags- die bewogen wordt door alles om hem heen gebeurt. De mens, •vreemd van de natuur, waar hij >n funktie in vervult, helaas niet len goede kollektie pentekeningen is fraai ;eerd in de bovenzaal van „Poe- diorend aan galeriehouder Wil- Ballegooyen Zijn vrouw drijft een boetiek in eigentijdse kle- De galerie stelt uitsluitend ver werk van hoge kwaliteit ten galeriehouder Van Ballegooyen ook erg blij de kollektie van n Haasen te kunnen exposeren, werk van Max van Haasen geeft in de ruimte weer Fraai ver is de plantengroei rondom de in het werk daterend uit 1971. mens is onpersoonlijk gewor- ziet er uit als een stengel, als als een cypres. Hij is een on- nd deel van het geheel geworden, mens is in de ruimte van Max van vervreemd. De mens staat met tegen het kanon, het grote ver smiddel, maar de mens is er ewend. Hij bemerkt het kanon 20 cour 'Out 0 u; 1SSE Ui '0 .,0 »nd CllK dei ÏSG udt Bij de tekening ..Maria Magdalena vindt in de omgekeerde Christusfiguur een overgang plaats De natuur raakt op de achtergrond, en verdwijnt tenslot te geheel, üe mens begint centraal te staan Maar de mensenliguren van Max van Haasen zien niet. Hun ogen zijn ga ten. en in de laatste werken tonen zij zelfs geen hoofd meer De stoel, die in het landschap een vooraanstaande plaats innam, wordt ondergeschikt. De vrouw, die in de stoel onderuitge- schoven zit. kantelt, en dat geelt een aparte hoek met de ruimte. Fr vindt een LEUSDEN - Vanaf dinsdag 16 oktober exposeert in galerie Poema de tekenaar Max van Haasen zijn stoel- en grasland schappen. Max van Haasen (32) kreeg zijn op leiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en voltooide deze in 1968 Sinds 1971 is hij aan deze academie werkzaam Zijn tekeningen, die geëx poseerd worden onder het thema „Stoel- en Graslandschappen" zijn ge maakt in de jaren 71 tot 73 en zijn in Nederland nog niet eerder tentoonge steld. Max van Haasen woont en werkt mo menteel in Leusden. Hij is bezig aan een projekt waarover u binnenkort zeer ze ker meer zult horen In Galerie Poema, van Kinsbergen- straat 7. Apeldoorn is zijn werk te zien van 16 oktober tot 10 novem ber 1973. Openingstijden dagelijks van 9-12 en van 14-18 uur. Vrijdagavond van 19-21 uur. Zaterdag van 10-17 uur Zondag en maandag gesloten. anatomische verschuiving plaats. Deze zal oj) den duur tot nog grotere ab- strakteiing lelden Helaas leent de techniek, die zeer tijdrovend is - wat overigens te waar deren valt - zich tot reproduktie. Ho pelijk komt de kunstenaar er nog eens toe om een dusdanige techniek toe te passen, die zich niet beperkt tot een unica, bovendien pleit het voor de teke naar, dat de prijzen, die hij voor zijn arbeidsintensieve werk vraagt, niet exorbitant hoog zijn A. M. LEUSDEN-ZUII) - Maandag is de firma Hogenbirk begonnen met de as faltering van een nieuw wegdek op de Lockhorstersteeg waardoor het ver keer over een richting gedurende en kele dagen gestremd geweest is Foto Janus Visser ACHTERVELD - Van 1 t/m 4 no vember a.s. worden in ,,Ons Gebouw" weer de z.g. Jongerenavonden ge houden. Deze worden georganiseerd door de Jeugdraad-Dorpskontakt van Achterveld. Alle Achterveldse jongelui vanaf 13 jaar kunnen er aan deelnemen Een bijzonder aardig aspect aan dit pro gramma geeft de medewerking van een 20-tal echtparen Tesamen met de 8 leiders zullen zij meewerken om de Achterveldse jeugd enige fijne avonden te bezorgen Van de zijde van de jeugd wordt op grote deelname gerekend. Als zij komen met het nodige enthou siasme en bereidheid tot zelfwerk- ISDEN-CENTRUM - KortgeledtD ■eusden-Centrum de bar geopend restaurant Nieuw Leusden. De ute gezellige bar biedt plaats aan sonen. Rond een gezellig open- iuur kan men wat praten of zo- lekker zitten onder het genot van inkje. Het is zonder meer een ie ruimte geworden waar het goed Eigenaar W. H. Tijmense (eigenaar van het gehele pand), vertelde dat hij tot de beslissing gekomen is om achter een bar te bouwen, omdat bleek dat de bar in de zaal aan de voorkant nogal eens lawaaierig was in de ogen van personen die deze zaal huurden voor vergaderingen. Tijdens vergaderingen moest men zich muisstil houden. Ook het feit dat tijdens bruiloften de bar ge sloten moest worden, heeft ertoe bij gedragen dat men deze naar achteren heeft verplaatst. Over de bar, die niet groot is maar toch ruim genoeg om enkele tientallen mensen te kunnen bergen, merkte de heer Tijmense op: „Een kleine ruimte is net zo gezellig als een grote". En daar heeft hij groot gelijk in, Een bij zonder gezellige bar is uit de verf ge komen, zeker een aanwinst voor Leus den. De bar is ie.-re avond vanaf 17.00 uur geopend. zaamheid, dan zijn deze avonden bij voorbaat geslaagd' Want leiders en meewerkende echt paren kunnen het niet zonder deze medewerking maken. De Jongeren avonden gaan op donderdagavond van start met een behendigheids-knobbel- toeravond. Vrijdag zullen de jeugdige deel nemers te gast zijn bij diverse Ach terveldse gastgezinnen. Zaterdagavond verleent het bekende zang- dans- en muziek ensemble van Lint uit Amsterdam medewerking aan het programma. Dat belooft een knal avond te worden. Zondagmorgen wordt er weer veel vaardigheid gevraagd. De deelnemers treden dan aan met de fiets De kosten voor de deelnemers zijn zo laag mogelijk gehouden, n.l. f 10.-- De organisatoren hopen dat dit bedrag geen beletsel zal zijn om aan deze avonden deel te nemen Het zal zeker de moeite waard zijn. LEUSDEN - De stafgroep van het Comité Milieuzorg Leusden kwam op 10 oktober in eerste vergadering bijeen Medegedeeld wordt, dat werd beslo ten 1. tot instelling van een „Milieuwerk groep bestemmingsplannen' De taakstelling en de samenstelling van deze werkgroep zal in de vergade ring (van de stafgroep) van 31 okto ber a.s nader worden geconcreti seerd Bij de samenstelling van deze LEUSDEN-CENTRUM - Woensdag avond 10 oktober hield de K.P.O. haar maandelijkse bijeenkomst in het Ros Beyaert Deze avond werd er een le zing gehouden over de Derde Wereld, terwijl ook de Wereldwinkel aanwezig was. Deze lezing in het Ros Beyaart werd voorafgegaan door een Eucharis tieviering in de Parochiekerk. De derde wereld is ontdekt door de ontdekkingsreizigers. Veel rijke landen uit die tijd zagen hier voordeel in en haalden grondstoffen uit de nieuwe ont dekte landen zoals specerijen, suiker en koffie. Ook Nederland speelde in die tijd een erg grote rol hierbij en het gevolg was dan ook de diverse kolonies. Dat de Europese landen hier rijk van werden is wel overduidelijk bewezen. Veel culturen werden hierdoor ver nietigd, zoals die van de Inka's en de Asteken. Deze culturen stonden ook op een hoog peil, maar waren anders georiënteerd dan de onze. Vooral op machtsgebied hadden ze niet veel in te brengen LEUSDEN - Geboren: 27 sept Es ther, d.v. J J. Geluk en L W. Bak ker, Rozenhaag 6; 3 okt Jeroen Hen- dncus Johannes, z v H W. G. van Druten en M J. de Ridder, Emelaar- seweg 26; 6 okt. Arnold Benno, z.v. C. J A. Seldenrijk enJ M Kolderman, van Diepenheim Scheltuslaan 10 Ondertrouwd: 1 okt Johannes Wil helmus Spijker, wonende te Hoogland en Richarda Theodora van Laar, wo nende te Barneveld; 2 okt. Harold Henk Maria van Wegen, wonende te 'sGravenhage en Marijke Jeanne Roo- ker,, wonende te Leusden, 2 okt An- tonius Marinus Blom. wonende te Leus den en Aleida Maria Vos, wonende te Leusden: 2 okt Melchior Alfred Hus- rer wonende te Leusden en Mariken Elisabeth van Petegem, wonende te Lensden: 3 okt Lubbertus Johannes. Vonhof. wonende te Putten en Gerrit- je Gijsbertha Lagerweij, wonende te Leusden; 9 okt Nicolaas Albert de Man, wonende te Leusden, en Marga- retha Bardina Wilhelmina van Huik. wonende te Leusden; 10 okt Rudy Bruinsma. wonende te Leusden en In- grid Wanda van Wijk. wonende te Leus den Gehuwd: F C Veldhuizen en D. Apeldoorn; M H. J. Bron en M A. van Oosterom, R. W Burning en M. M. W Ligteringen; G C Brouwer en E. G. Haanschoten, C Klinkenberg en D van Rooijen; J. H de Gioot en H. A. W. van Hamersveld; P Tolboom en G. J M Verhoef. R van der Burg en W Schimmel, J W. Kerkhof en O. M. B Kooijinan. Overleden: G. R. Stalenhoef, oud 78 jr P. van der Linden, oud 89 jr.. wonende te Breukelen. A II M Soe- terman, oud 82 jr Toen in Europa de industriële revo lutie op gang kwam, waren er nog meer grondstoffen nodig, die hier gedeeltelijk verwerkt werden Deze ontwikkeling zette zich door tot in deze eeuw De macht ligt nu in handen van een aantal rijke landen, 20, zoals Europa, de V S Canada en Australië Hier tegenover staan zo n 100 ontwikkelings landen. Waarom blijven deze landen nu zo achter? Wel, de landbouwprodukten stijgen langzamer in prijs dan de indu striële produkten. Hierdoor ontstaat de fatale wisselwerkin, dat de mensen uit de ontwikkelingslanden voor hun ra dio, t v. of wat voor 's industrieel produkt ook. hoe langer hoe meer gaan betalen Juist de verwerkingsprocessen wor den in de rijke landen uitgevoerd Deze werking verschaft werkgelegenheid en extra inkomen De ontwikkelingslanden vragen nu drie dingen, n.l Geld voer ontwikke lingshulp, Meer werkgelegenheid en de mogelijkheid om mee te praten. Vooral dat praten is belangrijk. De structuur van hun land moet veranderd worden. Dat dit een risico inhoudt, hebben we in Chili gezien Door de aanpak tegen het grootgrondbezit ont stond er een oppositie. Hoewel er bij zulke gelegenheden steun uit het bui tenland komt. kan er bij het winnen van de oppositie partij weinig aan veranderd worden. Over deze dingen moet gepraat wor den; thuis, in het onderwijs, in de kerk en in partijen. Vooral de jeugd is be langrijk. Een verandering moet er ko men, anders gebeuren er rampen, die niet meer met een actie op te lossen zijn. De Wereldwinkel verkoopt niet alleen, maar geeft over deze zaken ook informatie. Dit is goed voor de bewust wording en deze is hard nodig, om aan de onrechtvaardige situatie een einde te maken. ACHTERVELD - Voor de Dorps- kontaktavond op zaterdag 20 oktober a.s. zijn nog kaarten beschikbaar op de bekende adressen. Om teleurstelling te voorkomen moet men zich zo spoedig mogelijk hiervan voorzien als men deze avond wil meemaken Het is namelijk niet zeker dat zij vóór de aanvang (20.00 uur) nog ver krijgbaar zullen zijn. groep zal gebruik gemaakt worden van de bij de oprichtingsvergade ring verkregen informatie inzake de specifieke belangstelling van de Co mité-leden (dat zijn zij die op de oprichtingsvergadering aanwezig waren, alsmede die personen die zich verder nog gemeld hebben), 2. de heer N J. den Besten tot plaats vervangend voorzitter van het Co mité (en stafgroep) aan te wijzen, 3. alle publicaties van het Comité te voorzien van een (nog te ontwerpen) vignet; 4. er geen bezwaar tegen te hebben dat de vergaderingen van de stafgroep eventueel door belangstellenden - als toehoorders - worden bij gewoond De stafgroep heeft met belangstel ling kennis genomen van een brief van de heer G. W J. Voskuilen, te Leus den Zijn voorstel voor de stafgroep - teneinde staken van stemmen zoveel mogelijk te voorkomen - uit te brei den met een 13e lid. werd overgeno men. Besloten werd de stafgroep aan te vullen met een persoon uit de agra rische sector, omdat deze sector naar het inzicht van de stafgroep, te zwak vertegenwoordigd wordt Een ander voorstel van de heer Vos kuilen - om als comité bezwaar tema ken tegen de voorgestelde onteige ningsplannen - werd voor kennisge ving aangenomen omdat onder het be grip „belanghebbende" ingevolge de onteigeningswetgeving slechts grond eigenaren en zakelijk gerechtigden op de te onteigenen gronden worden ver staan, aldus een mededeling van het Bureau Kabinet en Voorlichting van de Gemeente Leusden namens de staf groep. In ons vorige nummer schreven wij, dat ir N J den Besten in de Staf groep van het Comité Milieuzorg werd gekozen De heer Den Besten vond het aardig, dat wij hem hadden gepromo veerd tot ingenieur, maar dit is niet juist. Het had moeten zijn N J den Besten ing. Deze laatste toevoeging is van een andere kwaliteit dan ir. De EHBO afdeling Achterveld voelt zich een beetje gepasseerd En terecht, want in ons verslag over de regionale hulpverlening schreven wij, dat een EHBO- groep uit Leusden medewerking verleende Dat klopte ook wel 6 mensen van de afdeling Leusden waren op deze oefening aanwezig Maar daarnaast hebben ook maar liefst 22 mensen van de EHBO uit ACHTERVELD hun medewer king verleend en dat stond er niet bij vermeld Vandaardezerecht zetting. Het Hervormd Kerkkoor zit in vokale en muzikale moeilijk heden Om een harmonieuseven- wicht te verkrijgen heeft het koor dringend tenoren nodig Wie zich geroepen voelt - geef u op! Verder heeft het koor ook bas sen, alten en sopranen nodig Organisten, die er iets voor voelen om het koor te begeleiden, zijn van harte welkom. Voordeze vorm vaii medewerking stelt het koor zelfs een bescheiden hono rarium. De repetitie wordt elke dinsdagavond om acht uur in het Hervormd Centrum gehouden. In lichtingen kunt u krijgen via tele foon 2100 (Brinkhorst 25) en tel. 2320 (Terberghorst 16). LEUSDEN - Sinds de ledenvergade- Ti ring van het G P V.-Leusden e.o. ïshet bestuur alsvolgt samengesteld. Voor- zitter: J W. van der Jagt, Bretagne 27, tel 2815; Secretaris: A. de Hoog, Gagelhof 7. tel. 2813, Penningmeester, 'j W de Rijke, Rozenhaag 9, tel 2365, Leden: H. Luth, Duinroos 2. tel 2936 en M Riemersma, Duinroos 12, tel 2908 Tevens werd op deze vergadering be sloten om actief de gemeentepolitiek te volgen. Zo spoedig mogelijk zullen nadere mededelingen volgen wereldsp3ardag komt In zicht. Let op dc publlkatles van de Bondsspaarbank. U neemt er straks wat van meel BONDSSPAARBANK voor alle geldzaken C DEN HAAG (ANP) - Drs. P. M. van Onna, secretaris van de Am sterdamse federatie van woningscorporaties, meent dat het in de toe komst de vraag hoe en wat er gebouwd moet worden, belangrijker zal a orden dan hoeveel er gebouwd wordt. Nu de spanning op de woning markt afneemt worden in kwalitatief opzicht de nadelen van de groot schalige bouw goed zichtbaar, aldus drs. Van Onna in een pre-advies voor het Symposium 2000, dat het algemeen verbond bouwbedrijf op 17 oktober in Utrecht houdt. Omdat het traditionele bouwen al bijna onbetaalbaar geworden is en door de hoge lonen en verdere verkorting van de arbeidstijd alleen nog maar duurder zal worden, moet volgens drs. Van Onna meer aan industriële bouw worden gedaan. De funktie van de architect mag daarbij echter niet uitgeschakeld worden, vindt hij. Drs. Van Onna, die ook bestuurslid is van het Ned. Christelijk In stituut voor Volkshuisvesting en het Katholiek Instituut voor Volks huisvesting, vindt dat de omschrijving van woningscorporaties in de woningwet zo ruim geïnterpreteerd zou moeten mogen worden, dat de corporaties zelf tot projectontwikkeling zouden mogen komen.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7