LGEMENE BESCHOUWINGEN 1974 eede fase liver juridisch I heuga ,Eerst bebossen, an bebouwen" DE GEMEENTELIJKE ONROEREND GOED- RELASTINGEN lestuursmodel 310 .CarpetCenter IRCHITECT PROF. J. BAKEMA: Reaktie VVD op de tweede fase-uitspraken van politieke partijen tapijttegels [ervolg alg. 'houwiiigeii .D.A./ D466 Leden vergadering A.R.P. Provinciale subsidie sportzaal Parkeer verbod tegenover de Bieshaar Controle bevolkings register WD gaat op 12 nov. vergaderen {DAG 25 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 13 prijs de I rijs I elt dit I door f Expert I inter-1 lingea I Expert I 'ingen. f liteit ritisdi van iment inter- etest ixpert xpert geven naar 'an 'n s dat de te I vice 'P de 'uden ische chikt rnste f tuur. ONDERWIJSNOTA NODIG toekomstig onderwijsbeleid be- Ijou onze fractie het zeer op pellen indien u op korte ter- visie op dit gebied zou willen en in een nieuwe onderwijs - geen scholennota, dat is een lander begrip). ep heden bestaat er naar onze slechts een lokalenplanning en er alleen nog maar getalsmatig Uit mets blijkendeonderwijs- raspecten. Ie inhoud krijgt het begrip ,,de ireerde school?". Zal het be- i] benoemingen van personeel, ral hoofden, meer gericht gaan i op die integratie? Gaat men in komst werken aan het doorbre- het klassikaal onderwijssys- >rde basisscholen Kan de ge niet eens het initiatief ne- |Vor een gesprek over een ,,sa- rkingsschool"? naai vragen waarvan wij ons i zijn, dat daar niet één-twee- tn antwoord op te geven is, maar een indruk moeten geven wat L] op onderwijsgebied leeft. IvEEDE FASE ■is onvermijdelijk, dat wij in deze louwing ingaan op de 2e fase De le van D'66 is bij haar algemene Jouwingen naar aanleiding van de Hing voor het dienstjaar 1973 uit- Jid ingegaan op de tweede fase. ■werd toen reeds gesteld, dat het ■sen over de verdere uitbreidings- In het belangrijkste beleidsas- Han 1973 zou worden en dat dit het Iste appèl zou betekenen op de eigen «woordelijkheid van ieder raads- wij de ontwikkelingen gedurende fctste weken nagaan, dan kunnen wij )n, dat deze uitspraak geen over- n stelling is geweest. jDISCH it wij thans bij deze beschouwingen 0 aantippen is de keuze van het iursmodel. Het tot nu toe door u .ede uitgangspunt kunnen wij zuiver |isch noemen. De burgemeester ?digt het beleid tegenover de raad Ie raadsleden reageren zonder last tagespraak. Wij kunnen ons voor- Ben dat dit uitgangspunt voor de ju- I aantrekkelijk is, maar ook zeer loudig. We moeten ons echter be- 1 zijn, dat de tijden ingrijpend riderd zijn. De nieuwe gedachte vat Ids meer post: het bestuur is er r de burgerij en stemt haar beleid p datgene wat onder de bevolking Dit geldt o.i. voor zowel het tge als voor alle raadsleden IN HET GEDRANG Bij de thans door u gevolgde pro cedure is één en ander wel ernstig in het gedrang gekomen. U heeft reeds op 5 juni 1972 met de fractie-voorzit ters over de plannen met betrekking tot de 2e fase gesproken Er is toen geheimhoudingsplicht opgelegd, zo zelfs, dat de fractie-voorzitters met met hun collegae-raadsleden over deze plannen mochten praten. Wij hebben hierover onze ernstige twijfels gehad, zo zelfs, dat ons huidig fractie-lid de heer v Spaendonck op 11 september 1972 nogmaals met u over deze zaak gesproken heeft in tegenwoordigheid van twee vooraanstaande deskundigen uit de kring van D'66 Daarna zijnde bezwaren toen nogmaals in een strikt vertrouwelijke brief van 19 september 1972 door hem uiteengezet Onze frac tie heeft besloten deze conclusies, die toen zijn neergelegd, thans vrij te ge ven voor publicatie Indien men deze argumenten nogmaals kritisch be schouwt blijven de toen uitgesproken twijfels aanwezig. WAAROM VERTRAGING? Omdat wij niet alleen de verantwoor delijkheid op ons wilden nemen toch een andere procedure te volgen, hebben wij aan de thans gevolgde procedure meegewerkt, zij het in de veronder stelling, dat de plannen inderdaad reeds begin 1973 ter visie zouden worden gelegd. Het lange uitblijven hiervan heeft de onrust alleen maar vergroot. Wij zouden het op prijs stellen, in dien u thans, zo exact mogelijk, wilt aangeven waarom één en ander ver traagd is. Beantwoording van deze vragen dringt temeer, daar de laatste brief met betrekking tot het vooroverleg gedateerd is op 30 augustus 1972 van de directeur van de Provinciale Pla nologische Dienst, terwijl een latere brief, verzonden door de Provinciale Planologische Commissie medio mei 1973, blijkens uw mededelingen niet relevant geacht kan worden, aange zien deze brief dezelfde argumenten bevat als de brieven van de Directeur van de PPD ORKAAN Eén van de hoofdargumenten om deze procedure te volgen was het gevaar voor speculatie. Wij zijn van mening, dat door het thans gevolgde systeem speculatie eerder uitgelokt is dan voor komen. Nog afgezien van andere op lossingen, waarover wij in het open baar niet in de gelegenheid zijn ge weest daarover de discussiëren. Wij vragen ons af, of thans wel sprake is van een evenwichtige afweging van be langen. Waarom zijn niet een aantal varianten vooraf met de raad, de stuur groep en de burgerij besproken om daarna achter gesloten deuren uw beleid op grond van de dan gevoerde discussies te bepalen. Ons inziens heeft u thans door deze procedure te volgen om de storm te keren een orkaan teweeg ge bracht. Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3. Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. Achterveld, Hessenweg 333, a tel. 03425 - 480 per tegel met 5 jaar garantie Nergens vindt u zo veel keuze de grootste speciaalzaak (Van de redaktie) LEUSDEN - De AR afdeling Leusden zal op woensdag 31 oktober a.s. een ledenvergadering houden in café- res taurant Nieuw Leusden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op het programma staat onder meer: 1. de uitbreidingsplannen van de ge meente Leusden in de ruimste zin van het woord. 2. De verkiezingen 1974 (provinciaal en gemeentelijk). 3. het voorgenomen werkbezoek van een AR-delegatie van eerste en tweede kamerleden aan de provincie Utrecht. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben besloten de gemeente Leusden een subsidie van f50.000,-- te verstrekken als bijdrage in de bouw van een sportzaal waarvan de totaal- kosten zijn geraamd op f900.000,--. De sportzaal is gebouwd in het plan Groenhouten. JTRECHT (ANP) - Architect prof. J [ma vindt dat reeds nu gebieden pen worden bebost en landschap- ingericht, die bestemd zijn voor $bouw over tien tot twintig jaar, zal volgens hem wel een hoop P kosten, maar er is een aanzien- j* compensatie te vinden in de dan pdijke beperking van terreinen voor pdc woningen. Jij zei dit maandag in Utrecht tijdens Ndelijke dag voorbedrijfsverbete- I van de organisaties van woning- [JcMers en meubileringsbedrijven jol- Bakema bepleitte een sterke Wering van de kwaliteit van het en de woonomgeving Hij vond J winkelcentra sociale-culturele peningen horen, in woonwijken fr gespreide winkelvoorzieningen ■in het algemeen een zo sterk mo- ffte menging van woon-, werk- en pre functies.Zelfs geconcentreer- I Werkzaamheden in grote kantoren jjje industrie dienen zo direct mo- op woongebieden te worden be- ]*eD. daar anders zowel socio- pcbe als economisch onoplosbare situaties ontstaan, zoals slaapsteden en onbetaalbaar verkeeraldus prof Bakema die aan deze overwegingen toevoegde dat de meerkosten voor het schoner maken van vlakbij woonwijken gelegen industrie - toch al nodig op grond van milieuhygiënische uitgangs punten - waarschijnlijk ruimschoots opwegen tegen de anders noodzake lijke kosten van het vervoer van en naar de industriegebieden. Voorts bepleitte prof. Bakema voor een veel uitgebreider en intensiever contact over de vormgeving van woning en woonomgeving tussen de planologen en de (toekomstige) gebruikers. Zinvol leken hem ook constructies voor de gebouwde omgeving" te ontwerpen als hoofdconstructies die op langere ter mijn kunnen worden afgeschreven, waardoor hogere investeringskosten verantwoord zijn De hoofdcontructies kunnen dan naar believen en behoeven worden ingevuld met „invulele- menten". Elk project van meer dan 500 wo- niggen zou volgens prof. Bakema moe ten worden voorbereid met de bouw van een aantal proefwoningen als test voor de definitieve uitvoering van het gehle project. ,,Dat voorkomt tenminste dat je vijfhonderd keer dezelfde fout maakt", merkte hij op. Speciaal voor zijn gehoor gaf hij nog als overweging mee dat door de toenemende vrije tijd woning-inrichting zal evolueren tot woon-inrichting, een met name kwali tatieve ontwikkeling De planoloog dr. J. Buit zei dat de woninginrichters er min of meer tot hun verbazing waren achter gekomen dat de plaats van vestiging door de klant wordt beoordeeld als een ver schil in kwaliteit van het te koop aangeboden pakket goederen. Wie er gens apart gaat zitten, zo stelde hij, merkt dat hij klanten trekt die op eenvoudig en goedkoop uit zijn. Wie in een behoorlijk winkelcentrum zit, merkt dat de klant kwaliteit, service en aandacht vraagt, en daar meer geld voor over heeft- „Vroeger dacht men dicht bij de klant te moeten gaan zitten, nu blijkt dat men doelgericht koopt en veel minder doet aan ver gelijkend winkelen", zo merkt dr. Buit op. De raad voor het Midden- en Klein bedrijf heeft op 20 juni 1973 een ad vies vastgesteld inzake de gemeente lijke onroerend goed belastingen. De wet waarin deze belastingen zijn ge regeld is op 24 december 1970 van kracht geworden. Het advies geeft de consequenties aan die de heffing van een tweetal nieuwe belastingen op onroerend goed zullen hebben voor het midden- en kleinbedrijf. Hierbij is met name aan dacht besteed aan de positie van de eigenaren en huurders van bedrijfspan den. In enkele gemeenten, namelijk Haar lem en Smallingerland, is deze ge meentelijke onroerend goed-belasting per 1 januari 1973 ingevoerd. Enkele andere gemeenten zijn van plan deze op korte termijn in te voeren. DE SITUATIE IN GEMEENTEN DIE DE NIEUWE BELASTINGEN NOG NIET HEBBEN INGEVOERD Momenteel kunnen op onroerend goed de volgende belastingen worden geheven: 1. Rijksbelastingen a. Personele belasting. Deze belas ting wordt uitsluitend geheven van de gebruikers van woonruimte b. Grondbelasting. De belasting wordt geheven op gebouwde en ongebouwde eigendommen, ten laste van de eigenaar. 2 Omslag voor waterschappen Deze belasting wordt geheven van gebouwde en/of ongebouwde eigen dommen. 3. Gemeentelijke belastingen a. Straatbelasting ten laste van ge bouwde c.q. ongebouwde eigen dommen die in de onmiddelli jke nabijheid van openbare wegen lig gen In het algemeen wordt deze belasting ten laste van eigenaren geheven. b. Baatbelasting c. Bouwgrondbelasting, Deze belas ting wordt geheven van onroerend goed dat door activiteiten van de gemeente geschikt(er) voor be bouwing gemaakt wordt. d. Belasting op bouwterreinen. e. Brandverzekeringsbelasting Deze wordt onder andere ge heven naar de verzekerde waarde In de gemeenten waar de onroerend goed-belastingen zijn ingevoerd ver vallen een aantal belastingen, waar van de straat-, grond- en personele belasting de belangrijkste zijn. Na 1 januari 1979 mogen de gemeenten deze belastingen niet meer heffen, zodat zij wel gedwongen zullen zijn om uiter lijk op die datum met de heffing van de onroerend goed-belasting te beginnen. DE ONROEREND GOED-BELASTING De wet voorziet in invoering per gemeente van twee belastingen op on roerend goed namelijk één van de gebruiker (huurder) en de andere van de eigenaar of erfpachter Het doel van deze nieuwe belasting is een vergroting van de belasting opbrengst. Van deze vergroting zal, naar in gemeentelijke kringen wordt gesteld, niet veel terecht komen door de door de wetgever vastgestelde gren zen van de totale belastingopbrengst van onroerens goed. De beide belastingen kunnen worden geheven naar: a de marktwaarde van het goed of naar b. de oppervlakte, gecorrigeerd voor de aard, ligging, de kwaliteit en het soort gebruik van het betreffende van onroerend goed Wanneer het pand door de eigenaar zelf wordt gebruikt, dan dient de eige naargebruiker beide belastingen te vol doen. GEVOLG VAN DE BELASTINGEN Hoewel er weinig verschil zal be staan tussen de totale opbrengst van de „oude" belastingen en de totale opbrengst van de onroerend goed-be lastingen, mag men verwachten dat enige verschuivingen zich zullen voor doen in de belastingdruk De eigenaar van onroerend goed zal, al naar ge lang de omstandigheden, iets meer of minder gaan betalen De gebruikers (huurders) van woon ruimte hoeven in het algemeen geen verhoging van hun belasting te ver wachten. De gebruikers (huurders) van bedrijfsruimten kunnen wel een be lastingsverhoging tegemoet zien. TARIEVEN De totale opbrengst van de belas tingen per gemeente heeft een maximum. Van belang voor de hoogte van het tarief van de onroerend goed- belastingen is de vraag of zich op de gemeentebodera ziekenhuizen, scholen, kantoorgebouwen, industriepanden enz. bevinden. Deze gebouwen hebben im mers veelal een hoge waarde, zodat zij in belangrijke mate aan de opbrengst van deze belastingen zullen gaan bij dragen. Dit heeft grote invloed op de tarieven van de overige gebouwen. De tarieven worden eveneens nadelig beïnvloed door de aanwezigheid van veel groen in een gemeente, in zo genaamde „groene gemeenten". In zulke gemeenten ontstaat namelijk een extra nadeel voor de eigenaars c.q. huurders van andere onroerende goe deren door de vrijstelling van de hef fing van landbouwgronden. Als grond slag voor de tariefvaststelling heeft de Raad voor het Midden- en Klein bedrijf voorkeur voor de waarde in het economisch verkeer (marktwaarde). Voor de keuze van de economische waarde pleiten naar de mening van de raad de volgende argumenten: - het is een voor de belastingplich tigen begrijpelijke maatstaf; - deze maatstaf biedt de mogelijkheid van een individuele benadering van het belastingobject; wereldspaardag De wereld spaart; 'spaar' de wereld. Een traale natuurkalender en een milleuspel liggen op 30 oktober gereed bi) uw BONDSSPAARBANK voor alle geldzaken LEUSDEN-ZUID - Bij de inzittenden van de woningen aan de Prinses Irene- laan te Leusden-Zuid tegenover win kelcentrum „De Bieshaar" zijn sinds kort borden geplaatst, die aangeven dat men op deze inritten niet meer mag parkeren. Het publiek wordt verzocht rekening te houden met deze borden, die moesten worden geplaatst omdat de huiseigenaars zeer veel hinder on dervonden van auto's die op hun inrit ten werden geparkeerd, zodat zij zelf niet meer uit hun garage konden rijden. De borden „Verboden te parkeren" zijn reeds enkele dagen geplaatst, maar nog steeds parkeren autobestuurders hun vervoermiddel op de inritten Het publiek wordt dringend verzocht de voorschriften op te volgen, omdat anders tot proces-verbaal zal moeten worden overgegaan. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! (Van de redaktie) LEUSDEN - Enige tijd geleden zijn aan alle gezinshoofden in de gemeente Leusden kaarten verzonden ter con trole van het bevolkingsregister. Deze kaarten dienen volledig te worden in gevuld en terug te worden gezonden. Van de 3800 kaarten zijn tot nu toe 3300 terug gekomen op de afdeling bevolking van het gemeentehuis. Zij, die tot nu toe verzuimd hebben de kaart ingevuld te retouneren, worden vrien delijk verzocht dit alsnog te doen. (van de redaktie) LEUSDEN - De VVD afdeling Leus den houdt op maandag 12 november a.s. een ledenvergadering. Twee belang rijke onderwerpen staan op het pro gramma de samenstelling van de gros lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen en de discussie over de plannen voor de tweede fase. De volgende soos-avond is op maan dag 26 november a.s. in-De Klaveet aan de Postweg. - hij leidt niet tot verschillen in be lastingheffing op de enkele grond dat de ene ondernemer voor zijn be drijfsuitoefening nu eenmaal meer bedrijfsruimte nodig heeft dan de andere; - vaststelling van de heffingsgrondslag kan in de meeste gevallen redelijk eenvoudig geschieden door de ge meente-administratie. Deze argumenten gaan niet in de zelfde mate op met betrekking tot de oppervlaktegrondslag. Toepassing daarvan dient dan ook naar de mening van de raad te worden ontraden. De waarde van bedrijfspanden is nog altijd moeilijk te bepalen. Twee voorbeelden zijn: - bedrijfspanden in de oude stads- en dorpswijken (het winkeltje op de hoek). Deze panden zijn moeilijk verkoopbaar. - de panden in de oude binnenstad. Hier is de waarde nog moeilijker te bepalen vanwege de vertekening van het beeld door de soms buiten gewoon hoge grondprijzen. CONCLUSIE EN AANBEVELINGEN De conclusies kunnen kort zijn: - het is niet in zijn algemeenheid te zeggen of de gemeentelijke on roerend goed-belasting een ernstige verzwaring in de belastingdruk kan veroorzaken. In ieder geval zullen gebruikers van bedrijfsruimten een lastenverzwaring ondervinden; j (Van de redaktie) LEUSDEN - Omdat zowel in de aanbiedingsbrief van het col lege als in verschillende al- gemene beschouwingen van de I raadsfracties wordt gesproken J over de toekomstige onroerend goed- belasting, publiceren wij hierbij een artikel, waarin het I hoe en waarom van deze belasting uit de doeken wordt gedaan. Wij hopen hiermee onze lezers enig J inzicht te verschaffen in deze I voor de leek soms ondoorzichtige materie. redaktie - hantering van de waardegrondslag verdient de voorkeur; - omdat de tarieven afhankelijk zijn van enerzijds de totaal toegelaten maxi mumopbrengst en anderzijds van de schatting van de waarde van het onroerend goedbestand, zullen deze van gemeente tot gemeente uiteen lopen; het is wenselijk, dat de schatting van de waarde zo uniform mogelijk ge schiedt. Aan het slot van zijn advies komt de raad met een aantal aanbevelingen aan de gemeenten, waarvan wij ver melden: - gepleit wordt voor de keuze van de waarde in het economische verkeer als grondslag waarnaar de nieuwe belastingen op onroerend goed wor den geheven; - gepleit wordt voor een zo uniform mogelijke vaststelling van die waar de; - aanbevolen wordt bij de vaststelling van de waarde een procedure te volgen waarbij overleg met de be langhebbenden mogelijk is; - er wordt op aangedrongen, een zo danig gemeentelijk vrijstellingsbe- leid te volgen, dat de concurrentie verhouding tussen gemeentebedrij ven en particuliere ondernemers niet wordt vervalst. J Th. Siem. Het redactioneel kommentaar op pa gina 5 in de Leusder krant van don derdag 18 oktober jl. geeft het bestuur van de afdeling Leusden van de VVD aanleiding te reageren. De redactie noemt het opvallend, dat onder meer onze partij na een maand nog geen mening heeft kunnen geven over de 2e fase. Wij willen hier op reageren, omdat hiermede naar onze mening een essen tieel verschil in werkmethode tussen politieke partijen en aktiegroepen duidelijk wordt Een aktiegroep kan volstaan met een duidelijke uitspraak in het kader van zijn doelstelling, die zich door zijn aard meestal tot een facet van het totale beleid beperkt. Een politieke partij daarentegen dient - als zij goed functioneert - mede verantwoordelijk te zijn voor het totale beleid Wij kunnen dus niet volstaan met een simpel voor of tegen de 2e fase, maar willen alle consequenties ook van mogelijle alternatieven, duide lijk tegen elkaar afwegen. Een dergelijk proces kost nu eenmaal aanzienlijk meer tijd dan een directe reaktie voor of tegen. Evenals alle inwoners van Leusden kregen wij de eerste informatie begin september via het gemeentelijk informatieblad INFO Dit werd aan gevuld met de informatie die - overi gens in beperkte mate - werd ver strekt op de openbare hearing in het Hervormd Centrum. Eerst toen kon het beoordelingsproces binnen de afdeling op gang gebracht worden en een spe ciale studiegroep worden geformeerd. Het rapport van deze studiegroep zal in een algemene ledenvergadering wor den besproken en na goedkeuring als de mening van de afdeling Leusden van de VVD naar buiten worden ge bracht Onze indruk bestaat dat o.a. sommige van de zgn. progressieve partijen zo progressief zijn, dat hun mening on middellijk na de publicatie van de plan nen al vaststond Wij zijn geen voor stander van emotionele noch autori taire besluitvorming. Via de eerder genoemde studiegroep worden emotio nele aspecten tot de juiste verhouding teruggebracht, terwijl de behandeling in de ledenvergadering tot een demo cratische besluitvorming leidt Niettemin willen wij nu wel aan geven welke punten wij bij onze stand puntbepaling vooral aandacht willen geven: 1 Is de uitbouw van Leusden in dit tempo en in deze mate noodzakelijk? Dit hangt onder meersamen met het door de landelijke overheid gehan teerde principe van gebundelde de concentratie en de bevolkingsgroei in de provincie Utrecht 2. Is er voldoende reden om in af wijking van het structuurplan al in de 2e fase over het Valleikanaal te gaan, in plaats van in de 3e fase7 3 Is bij afwijking van de voorgelegde jjlannen het genoemde percentage uit het 40% sociale woningbouw haal baar in verband met de financiering uit het grondbedrijf van de ge meente? 4 Bestaat de mogelijkheid, dat door afwijking van de plannen via dwang van de hogere overheid tot sociale woningbouw in hoogbouw moet wor den overgegaan om door een dich tere bebouwing toch een sluitende exploitatie van een uitbreidingsplan te komen. 5. Bij welke combinatie van uitbrei dingsplannen bestaat de minste be hoefte aan doorgaande wegen met het risico van latere uitbreiding tot 4-baans wegen. 6. Bij welke combinatie van uitbrei dingsplannen zijn de winkel-, school- en rekreatieve voorzie ningen het beste gewaarborgd0 7. Berngt een afwijking van de plan nen een vertraging in de woning bouw met zich mee, en hoe zou dit tot minimale proporties kunnen worden vermeden? 8. Hoe kunnen de belangen van de agrariërs het beste worden be hartigd? Deze lijst zou nog met vele punten kunnen worden uitgebreid. Wij zijn van mening, dat een serieuze bestudering van al deze punten noodzakelijk is. In elk geval zal het bestuur vóór de openbare behandeling in de raad haar standpunt bekend maken Overigens mag onze fractie in vrijheid beslis sen In tegenstelling tot het stand punt van sommige andere partijen vin den wij dat wij onze vertegenwoordi gers in de raad geen stemplicht op mogen leggen. Het bestuur van de afdeling Leusden van de VVD R M Bergsma, voorzitter T. de Wijze, secretaris. We noemden de tijdsduur voorstudie opvallend, omdat van de gewone burger WEL wordt verwacht, dat ze binnen een maand de plannen hebben bestu deerd en daarover een mening hebben gevormd. We kunnen ons indenken, dat dit een onmogelijkheid is, zowel voor de burger als voor de politieke partij. We hadden dan ook niet verwacht dat de gedachten van de VVD, AR en CHU (noch die van de overige partijen) volledig uitgekristalliseerd zouden zijn wat betreft de tweede fase, maar we kunnen ons niet indenken, dat sinds be gin september j.l. helemaal niet over de problematiek rond de tweede fase is gedacht. Temeer niet, omdat de bur ger via onze krant duidelijk te kennen heeft gegeven hoe ze er zelf over denkt. Politieke partijen die daar des ondanks aan voorbijgaan, schieten hun doel voorbij, omdat van hen wordt verwacht, dat ze namens de burgers optreden. Als de burgerij over meer dan vijftig procent tegen is, op welke gronden dan ook, dan geloven we niet, dat een partij het zich kan permitteren daar meer dan anderhalve maand over te zwijgen Daarom noemden we de reakties van AR, CHU en VVD op vallend. Overigens zijn we met de VVD van mening, dat bestudering van de plannen en de besluitvorming hierover niet emotioneel, maar louter op zake lijke gronden dient te geschieden. Niet alleen zakelijk vanuit de standpunten van het gemeentebestuur, maar ook vanuit het gezichtspunt van de betrokken burger. REDAKTIE.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 13