y louw nieuwe jeugdaccommodatie kern van eusden- Zuid De grondprijzen voor woningwet woningen DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT: VIESCOMMISSIE GROTE KUIP DOET BEROEP OP RAADSLEDEN: dragen iii le staten over 2e fase ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN u L DE LEUSDER KRANT: WAARD OM TE BEWAREN atelier enco oorthuis eusder Krant Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG ITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL Donderdag 25 oktober 1973 - Redactie en administratie Finnmark 3 wl ira Telefoon 03496-1495 Kantooruren van 10 - 12 uur en van 2 - 4 uur Redaktie: BERT VOS |de redaktie) lUSDEN/ZUID - De adviescommissie voor de jongeren sociëteit De Grote te Leusden/Zuid doet een beroep op de raad om zo spoedig mogelijk tot oplossing te komen inzake de jeugdaccommodatie in Leusden/Zuid. 1 Val enkele jaren slepende kwestie wordt nu weer opnieuw aktueel in jud met de begrotingen voor 1974. Er wordt f50.000,-- uitgetrokken het opknappen van dit gebouw aan de Ooievaarshorsterweg. m adviescommissie zond de raad de volgende brief. Hierin stellen zij voor ■nieuw gebouw te realiseren op een betere plaats in de kern van het dorp. Ier geacht Raadslid, (treft: Geschiedenis van Jongeren- Bteit ,,De Grote Kuip". J een onderhoud, dat wij recent leen aantal raadsleden van de lente Leusden hadden, kwam de lelijkheid naar voren om U allen (duidelijk beeld te verschaffen in Jeugdwerk te Leusden-Zuid, lame in ,,De Grote Kuip" Ie winter van 1970 was het bestuur Ie Stichting De Grote Kuip zeer |f o.a. door het organiseren van tentoonstelling ten tijde van de esweek, het houden van discussie- nkomsten, het uitnodigen van spre- enz Ook de fiets-puzzeltocht een evenement voor een groot van Leusden/Zuid, met tot slot loor Amerikanen georganiseerde eque deze activiteiten werd de advies- nissie echter duidelijk, dat het uw aan de meest normale eisen van gheid niet voldeed. De electrische llatie was zeer oud en werd over- it Een grote brand in een jeugd- fteit in Frankrijk, waarbij ca 80 tren het leven lieten, deed ons ffen. dat ons hier hetzelfde zou en overkomen, immers, metdicht- nmerde ramen zat men als muizen n val. als adviescommissie, kwamen rse malen bij elkaar om deze zaak te bepraten en wij vroegen tenslotte een onderhoud bij de burgemeester aan. Dit onderhoud vond plaats op 1 no vember 1971, waarbij alle tekort komingen van het gebouw besproken werden; naast de electrische instal latie bleken vloer, dak, sanitair en ver- warmingsblok in deplorabele toestand te verkeren De burgemeester beloofde ons direkt de Heer Van de Bos (afde ling onderhoud Gemeentegebouwen) op dracht te zullen geven tot het opstellen van een begroting voor de diverse reparaties. Deze begroting zou ons met de notulen van deze vergadering met de nodige spoed worden toegezonden Dit gebeurde echter nimmer Ten einde raad besloten wij op 29 augustus 1972 een brief aan Burge meester en Wethouders te sturen, waarvan de inhoud voor zich spreekt Ook stuurden wij copie van deze brief aan de Raad. 1) Op deze brief ontvingen wij een antwoord van B enW, doch het raakte totaal de kern van onze vraagstelling niet. Op 29 september 1972 reageerden wij dan ook prompt op deze brief met wederom copie aan de Raad en vroegen hierbij een nieuw onderhoud aan met B en W. Dit onderhoud vond plaats op 23 november 1972. Wij stelden voor een streep onder het gebeurde te zetten en met een schone lei te beginnen en begonnen dan ook wederom met de vraagstelling. Wat zijn de plannen van de Gemeente, met betrekking tot de Jeugd van Leus den-Zuid? De Burgemeester antwoordde, dat hij voor Leusden/Zuid geen plan had, omdat hij de hele Jeugd van Leusden verenigd wilde zien in Leusden- Centrum De adviescommissie was het hier niet mee eens en tenslotte stelde de heer Brouwer voor de Utrechtse Stich ting Welzijns Bevordering in te schake len 'om een onderzoek in te stellen naar de behoefte van de Jeugd van Leusden-Zuid. Dit onderzoek werd uit gevoerd in nauwe samenwerking met onze commissie Er werd een enquête opgesteld en deze werd verstuurd naar de helft van de 460 jongeren in de leeftijd van 12 t/m 18 jaar. De uitkomsten van deze enquête staan verwerkt in de map, die wij U hierbij aanbieden 2) Op de begroting van de Gemeente staat thans f50 000,-- voor het opknappen van ,,De Grote Kuip", waarbij wij U in herinnering mogen brengen de sub sidie van het Provinciaal Bestuur inde Provincie Utrecht en van het Ministerie voor C R M. ,,De Grote Kuip" wordt geadviseerd omdat er geen alternatief is. Wij vragen ons af, of het terrein, tegenover de kruising Willem de Zwij gerlaan. Julianalaan, deRoovan Alder- wereltlaan geen alternatief is; het aldaar gelegen terrein werd indertijd aan Pastoor Kitselaar aangeboden voor de bouw van een kerk en zal qua bestemming in alle opzichten voldoen. Vertrouwend op medewerking uwer zijds in deze, tekenen wij, Adviescommissie Jongerensociêteit ,,De Grote Kuip" namens deze: w.g M. F. J Wisse-van Lith. 1) In deze brief werd herinnerd aan de toezeggingen, die begin oktober 1971 door de burgemeester werden gedaan m een gesprek met de Adviescommissie Jongerensocieteit ,,De Grote Kuip".. a verbetering van het gebouw ,,De Grote Kuip" te Leusden-Zuid voor wat betreft. 1. vloer vernieuwen, 2.dak repareren, 3 aanbrengen van branddeur, 4. vernieuwen bedrading elek trische installatie, 5. toiletten, waarvan de toentertijd geschatte kosten ca. f 10.000,-- zouden bedragen. b. indiening door B en W bij de ge meenteraad van een aanvullende begroting voor deze uitgaven, c.de ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht, de heer van den Bos, zou zich zo spoedig mogelijk ter plaatse op de hoogte stellen, een uitvoeringsplan opstellen en de Adviescommissie over zijn be vindingen verslag doen. 2) In de adviezen van de afdeling Onderzoek van de Provinciale Utrecht se Stichting voor Welzijnsbevordering staat onder andere - Er blijkt uit het onderzoek dat accommodatie voor de jeugd van Leusden-zuid nodig is, temeer daar de jeugd van Zuid weinig georienteerd is op Leusden-cen trum - Daar er weinig mogelijkheden in Leusden-zuid zijn om de vereiste accommodatie te realiseren, zou den wij willen adviseren De Grote Kuip als ruimte voor de jeugd te handhaven. - Wij zouden De Grote Kuip voorna melijk willen reserveren voor de jeugd van 12, 13 en 14 jaar met een uitloop naar de 9. 10 en 11- jarigen en naar de 15, 16 en 17- jarigen Algemene beschouwingen raadsfrakties - pag 5 7 11 13 Olav Petram: oortogsverameling pag 3 Leusdense pastores over het Midden Oosten - pag 3 WD reageert op reakties voorzitteis politieke partijen - pag 7 Ingezonden artikel over Amersfoort en de tweede fase van Leusden - pag 7 Eerst bebossen dan bebouwen, zegt prof. Bakema - pag 13 Bioloog Willemsen aan het woord - pag. LOSSE VERKOOP LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323 Leusden-C de heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26 Leusden-Z.: Luitjens Supermarkt Pr. Irenelaan 9. LEUSDEN - Vandaag in dit nummer de algemene beschou wingen van de Leusdense raads frakties op de gemeentebegro ting 1974. De beschouwingen heb ben we in haar geheel opgeno men Volgende week hopen we uitgebreid terug te komen op de antwoorden van B. en W., de duplieken en replieken, die op maandag a.s. worden uitge sproken. redaktie VOOR: BETAALBARE BETROUWBAARHEID (Van de redaktie) LEUSDEN - Het statenlid De Wilde (PAK) heeft vorige week in de statenvergadering vragen ge steld over de bouwplannen van de gemeente Leusden in de tweede fase van het structuurplan. De heer De Wilde vroeg zich af of G.S. niet het gemeentebestuur van Leusden zouden willen manen zich wat in te tomen omdat vol gens hem b. en w. van Leusden ver boven de in het streekplan genoemde cijfers voor Leusden uitgaan Gedeputeerde mr. Van der Sluis wees de heer De Wilde erop, dat in eerste instantie de raad zich over de plannen moe ten beraden en er over moeten be slissen, uiteraard met inacht neming van de bezwaarschriften. Mocht blijken, dat de beslissing van de raad niet tot tevredenheid van de indieners der bezwaar schriften, dan kunnen de be zwaarden beroep aantekenen bij S De heer Van der Sluis wees er op, dat het gemeentebestuur van Leusden de inhoud kent van het streekplan en ook de daarin genoemde cijfers. De plannen van Leusden zullen na behande ling in de raad bij G.S. terecht komen en daar worden getoetst aan cijfers, normen en prog noses. Leer snel de vreemde taal spreken. Engels Duits Frans Spaans Italiaans Nederlands TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Johan Wagenaarstraat 12a Tel 03490 29097 Spoedcursus 6 weken 5 min van Leusden). (Van de redaktie) LEUSDEN/AMERSFOORT Kortgeleden beantwoordden G.S. van Utrecht vragen van de heer K. de Wilde over grondkosten van woningwetwoningen (met na me in Amersfoort). Wij achten deze problematiek uitermate be langrijk, ook voor Leusden Van daar dat wij deze antwoorden in haar geheel overnemen. Ter verduidelijking herhalen wij de reeds gepubliceerde vragen. RED. ANTWOORDEN VAN G. S. VAN UTRECHT 1. Wij hebben kennis genomen van een in het jaarverslag over 1971 van de Stichting Centrale Woninzorg te Amersfoort opgenomen over zicht (bijlage VII) van de ontwik keling van de grondkosten voor woningwetwoningen in de onder scheidende provincies en in de ge meente Amersfoort. Dit overzicht vermeldt evenwel slechts de grond kosten in Amersfoort tot en met 1970, welke overeenkomen met de in de vraag genoemde bedragen t/m 1970. Deze bedragen zijn ove rigens gemiddelden van de grond kosten voor hoog- en laagbouw, zo als deze per jaar in wisselende verhoudingen is gerealiseerd Een overzicht waarin ook de in 1971, 1972 en 1973 geldende grondprij zen voor woningwetwoningen zijn vermeld, kennen wij niet Wel is ons bekend dat de sinds 1971 in Amers foort voor woningwetwoningen aan vaarde grondkosten niet meer heb ben bedragen dan f7 140,-- voor een eengezinswoning Wij achten het niet onwaarschijnlijk, dat bij de realisering van het eerstvolgen de bestemmingsplan in Amersfoort de grondprijzen belangrijk hoger zullen zijn. 2. In het algemeen doet zich het ver schijnsel voor dat de grondprijzen in een nieuw bestemmingsplan be langrijk hoger zijn dan die in een vorig plan. Veelal wordt een stij ging extra geaccentueerd indien er een ruime tijdsduur ligt tussen het nieuwe en het in uitvoering zijnde c.q gerealiseerde bestem mingsplan Hiervoor zijn een aan tal oorzaken aan te wijzen waarvan in het bijzonder de hogere kosten van bouwrijp maken in het oog springen. Deze hogere kosten, welke moeten worden gezien tegen de achtergrond van de terzake geraam de kosten ineen vorig bestemmings plan, zijn niet alleen een gevolg van de jaarlijkse loon- en prijs stijgingen doch worden in belang rijke mate ook veroorzaakt dooi de toenemende behoefte aan voor zieningen van allerlei aard In dit verband kunnen worden genoemd de (hogere) eisen m b.t gescheiden rioleringsstelsel, wering geluids hinder, wenselijke hoeveelheid wijkgroen, bredere wegen, meer parkeergelegenheid, veelal duide lijk gescheiden banen voor gemoto riseerd verkeer en voetgangers, veilig gesitueerde kinderspeel plaatsen enz Uiteraard brengen deze voorzieningen ook wegens meer gebruik hogere kosten met zich mee. Bovendien wordt de laat ste jaren gestreefd naar een aan zienlijk hoger percentage laagbouw in de bestemmingsplannen hetgeen per woning ook een stijging van de grondkosten tot gevolg heeft. Daar naast kunnen incidentele factoren als bijzonder slechte bodemgesteld heid, extra hoge verwervingskosten (opstallen, bedrijven), hoge rente stand. van ongunstige invloed zijn op de grondprijzen Voorts heeft de invoering van de BTW over de grondkosten prijsverhogend ge werkt. Bij een vrij abrupte stijging De vragen: 1. Hebt u kennis genomen van het overzichtje van de grondprijzen in de gemeente Amersfoort, enige tijd geleden bekend gemaakt door de directeur vande(Amersfoort- se) Stichting Centrale Woning- zorg, waarbij bleek, dat de ge middelde grondprijs vooreen wo ningwetwoning in 1960 was f2.300,--, in 1965 f3 100.--. van 1966 tot en met 1970 f4 000,-- ïn 1971 en 1972 f6.450.--, terwijl dit jaar die grondprijs is opgelo pen tot f 11.000, 2. Indien deze gegevens als juist zijn aan te merken, welke zijn dan de oorzaken van deze bijzon der grote stijging en acht u in het bijzonder de toename in 1973 met ruim 70% in vergelijking tot 1972 aanvaardbaar? 3. Welke zijn de gevolgen van de ze grondkostenverhoging voor de huren van woningwetwoningen? 4. Doen zich soortgelijke ontwik kelingen in de overige Utrechtse gemeenten voor? 5 Wat wordt door u gedaan om toeneming van grondkosten voor de woningwetbouw zo veel mo gelijk af te remmen, vooral ook omdat zeer veel woningzoeken den immers aangewezen zijn op huurwoningen, waarvan de in vele gevallen toch reeds hoog liggende huren niet meer mo gen stijgen dan strikt noodzake lijk is? 3. Uiteraard betekenen de hogere grondkosten mede als gevolg van de hoge rentestand een jaarlijkse lastenverzwaring Deze bedraagt per f 1000, - - grondkosten bij een 75 jarige V/,% annuïteit rond f75,- per jaar. Evenwel hebben de jaar lijkse stijgende bouwkosten een be langrijk nadeliger invloed. 4. Behoudens nuanceverschillen doen kostenstijgingen zich in de gehele provincie voor Onze provincie neemt in het landelijk beeld geen uit .zonderingspositie in 5. Zonder de thans geldende kwali teitseisen m.b.t. het wonen ge weld aan te doen kunnen wij wei nig invloed uitoefenen op de on der vraag 2 aangegeven kosten stijgingen. Wel zijn wij met na me in het kader van de werkzaam heden va de adviescommissie rijks- steun woningbouw voortdurend in overleg over de hier gesignaleer de ontwikkelingen der stichtings- kosten en de gevolgen daarvan voor de huurprijzen Vooral trachten wij aanvaardbare huurprijzen te be werkstelligen door het bevorderen van bouwopdrachten van zodanige omvang, dat de bouwprijzen en mits dien ook de huren hierdoor gunstig worden beïnvloed van de grondprijs ten opzichte van vorige perioden is er in het alge meen sprake van een cumulatie van de hiervoor bedoelde kostprijs- verhogende factoren Zoals bekend ligt aan de berekening van de grond kosten een exploitatieopzet van het desbetreffende bestemmingsplan ten grondslag. De grondprijzen van woningwetwoningen worden door de directeur-generaal van de volks huisvesting en de bouwnijverheid goedgekeurd na een zeer kritische beoordeling van de door een ge meentebestuur verstrekte kost- prijs-opzei van het betreffende be stemmingsplan. In die goedkeuring komt de aanvaardbaarheid van de kostenstijgingen tot uitdrukking. Het laatste deel van de vraag kan door ons, zoals uit het slot van ant woord 1 blijkt, niet worden beant woord c>jO* Blankhouten speelgoed als rammelaars dieren, auto's, treinen, blokkenstoof en puzzels Treekerweg 44. Leusden Telefoon 03498-1905

Leusder Krant | 1973 | | pagina 1