Gezellige viering EHBO-jubileum )lav Petram verzamelt ic-t oorlogsverleden arel ilemans xposeert Binnenkort start van de NNP- Leusder Krant puzzel-aktie Oproep van Leusdense pastores inzake M-Oosten Aantrekkelijk programma j onger en a von den Achterveld jftl4AGENDA •gemeente LEUSDEN »nge eusdenaar erkt aan ollektie over bezettingstijd MEDISCHE DIENSTEN Dansavond P.J.G.U. PRIJS GEWONNEN MET KLEURPLAAT U.V.V.-Bingo- avond voor oudere Leusdeuaren Minder belangstelling voor dorpskontaktavond DERDAG 25 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 3 i EUSDEN/C - Een bizonder bizar ral, die confrontatie met de Da- iter De gele Davidster, die door Joden in Nederland op de jas moest den gedragen in het begin van de [se bezetting, toen de Joden nog Nederland waren. Wij troffen on- deze ster aan in de kollekte een jeugdig Leusdens inwoner, llav Petram, 16 jaar, leerling van vierde klas van de Scholengemeen- a? De Ainersfoortse Berg, heeft kkollektie bijeengebracht over de firlandse bezettingstijd' 1940-1945. is op zichzelf al heel opmerke- ïn Nederland, een land dat nau- jks van tradities schijnt te hou- en dat zo snel mogelijk alle his- ische gebeurtenissen schijnt te ;en vergeten, dat een jonge Neder- !er zich met deze reeds verschei- jaren achter ons liggende oor- stijd bezig houdt. zijn kamer stonden, hingen en en ze daar, de getuigenissen uit nabij verleden, waarvan we in Ierland na dertig jaar al niets meer ijnen te willen weten. In tegenstel- met een land als Frankrijk, dat 1 zelfs zo n stokoude gebeurtenis als de bestorming van de Bastille op 14 juli 1789 nog elk jaar herdenkt Olav Petram, wiens belangstelling voor de geschiedenis bij zijn vrienden kring bekend was, werd enige jaren ge leden door een kennis aangespoord om eens te gaan kijken bij de bouw van het cngenieursbureau Dwars. Heederik en Verhey. In de buurt van dit bureau be vond zich het beruchte concentratie- dingsleger en van het huidige Neder landse leger Van een Leusdens agra riër kreeg hij een granaat. En zo be vinden zich in zijr. collectie een mi- trailleurloop van het Afrikakorps, een partijband met hakenkruis. Duits pro pagandamateriaal vooral gericht tegen de Joden, pamfletten bonkaarten, an sichtkaarten met foto's van de leden van het Huis van Oranje, Duits geld, een Duitse alstandskijker van de ar tillerie, een gasmasker, enzovoorts. Het geheel wordt muzikaal begeleid door bandrecorder-opnamen van de eedaflegging van Duitse officieren, schallende liederen van de Hitier ju- gend en dergelijke. In het midden van deze tentoonstel ling hangt de gele Davidsster als stil le aanklacht van een telkens weer onderdrukt en aangevallen volk U zou Olav Petram veel plezier dien wanneer u, indien u nog iets uit de bezettingstijd in uw bezit hebt en er eigenlijk geen raad mee weet, dit aan hem zoudt willen schenken. Zijn adres is: Rozenhaag 41, Leusden/C, tel. 03496-2482. A. M. ACHTERVELD 26 oktober: ,,Ons Gebouw plm 20.45 uur Oogstdankfeest ABTB, KPO en KPJ 28 oktober: ,.Ons Gebouw' 14.00 uur: disco-dancing Harrv Visser ..Ons Gebouw". 20.00 uur K.P.J disco dancing o.l.v Harry Visser 1 t/m 4 november: ,,Ons Gebouw' Jongerenavonden LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 25 oktober: Oogstdankvie- nng en Jaarfeest A.B.T B in resp de Parochiekerk en in 't Ros Beyaart. Zaterdag 3 november: Disco-dansavond voor 15 jaar en ouder in ,,deTil". Aanvang 20.00 uur. (3-jarigbestaan van ,,de Til"). Muziek: ..Stage Fright" Zondag 4november: „deTil" Spelmid- dag voorkinderen van 7 t/m 14 jaar Aanvang 14 30 uur. Inschrijving vanaf 14.15 uur. Maandag 5 november: Blijhof gaat weer van start met de winterclubs Weekend: 27 en 28 oktober (alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom. Binkhorst en Lantink zal het a s weekend waar nemen dr. Lantink, Burg. de Beau- fortweg 6. Leusden/C., tel. 03496- 1210 Dienst van vrijdagavond 18.00 tot maandagmorgen 8.00 uur De wijkverpleging wordt waargeno men door zr. Landy, Burg. de Beau- fortweg 4. Leusden/C.tel. 03496- 2081 Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19 30 tot 20.00 uur In de weekenden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben zaterdag en zondag van 14 tot 14 30 uur en van 17.30 tof 18 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten 1USDE;N - In onze krant van don- bg 4 oktober kondigden wij u de [►-expositie aan van Carel Elemans. lis nu zover. Fotograaf Carel Ele- Kornoelje 13, Leusden- itrum gaat zijn werk tentoonstellen zaal van Taveerne Manege „De *eet" Dat is aan de postweg 1 seo Leusden en Achterveld. I? expositie zal te bezichtigen zijn ;fog 26 oktober van 16.00 tot 23.00 'rJag 27 oktober van 11.00 tot 22.00 fog 28 oktober van 11.00 tot 22.00 lij raden u aan de tentoonstelling deze vrije opnamen te gaan be- Higen. ld fcerk van Carel Elemans is een spel van licht en donker. Carel •nans maakt vooral graag portret- naaktstudies. Bijzonder mooi en !!l?l zijn de opnamen van een ne- met kralenwerk getooid. Een tisehe schoonheid, die tot eenboed- ■achtige figuur verstilde bij het ichten van één zijde lensen, die van een fraaie foto- ame houden, kunnen op deze ex il'? hun bezit verrijken, mits zij *id zijn om de vele uren werk. die één goede opname worden be- <4. ui de prijs van zo n grote foto spaanderhout gespannen - te be- -n Zij komen dan, net als met "leerstukken het geval is. in het van een unica. Carel Elemans aH van elke naar zijn inzicht ge- a?de foto-opname slechts één af- De prijs van een goede, grote opname ligt bovendien altijd nog Men de prijs van de meeste heden- '?se schilderijen len gerieve van de mensen die 'Iers verzamelen, heeft Elemans één zijn foto's op een poster uit- ir*cht, die hij op de tentoonstelling aan u zal willen verkopen. A M kamp Amersfoort Olav groef er niet tevergeefs: hij haalde er een stuk geschoten Duitse helm met embleem uit de grond. Dit werd het eerste stuk van een verzameling, die in de loop van enkele jaren zou uitgroeien tot een unieke kollektie. die wij graag onder uw aandacht brengen Olav vroeg bij kennissen en fami lieleden of zij nog iets voor hem had den. De één gaf hem een Duitse camou flagehelm, de ander een persoons bewijs. Van de adjudant van de lucht macht die zich bezighoudt met het identificeren van piloten, kreeg hij een deel van een bommenwerper, die in het IJsselmeer was neergestort. Van een Amersfoortse firma kreeg hij drie manlijke etalagepoppen, die als officier getooid, in zijn kamer staan. Ze hebben Nederlandse uniformen aan van vóór de Tweede Wereldoorlog, compleet met laarzen, ballonbroek, kepi en koppelriem van het bevrij- LEUSDEN - Op 14 oktober 1953 werd de afdeling Leusden van de Eer ste Hulp Bij Ongelukken opgericht. Ter viering van dit twintig-jarig bestaan waren er vorige week enkele feestelijke evenementen op touw ge zet. Woensdagavond 17 oktober hield de E H B O. een dropping, die op vrij pittige wijze was uitgezet door de heer G van de Hengel. In de uitnodiging tot deze dropping was vermeld, dat zij bestemd was voor leden die niet bang waren in het donker Wel. dón ker was het die avond, en het regende dat het goot' Toch lieten vijfentwintig personen zich in een gesloten voertuig naar Leersum brengen, waarna ze in het duister 2'; a 3 uur dwars door de bossen heen moesten wandelen naar Maarn. Het was een groepje van vijl onverschrokken dames, die met hun aantal punten de eerste prijs in de wacht sleepten Ze kregen allemaal een E.H.B O. presentje, doosjes pleis ters en rolletjes snelverband. Vrijdagavond 19 oktober hield de E.H.B O een feestelijke bijeenkomst in de onlangs verbouwde en gezellig ingerichte zaal van café-restaurant ,,De Mof" Van de 80 leden, die de afdeling Leusden telt. kwam ruirn de helft met echt- en huisgenoten naar de viering van dit vierde lustrum. Er waren diverse genodigden, onder wie wethouder W. A vanZandbrinkna mens de gemeente, adjudant J Hart man van de Rijkspolitie, een afge vaardigde van het Rode Kruis afdelin Amersfoort, enige afgevaardigden van de E.H.B O te Achterveld en van het districtsbureau van de E.H.B O Voorts waren aanwezig de heer H. Windhouwer, instructeur van de G.G.D. in Amers foort en oud-burgemeester A. Burning met zijn echtgenote De avond begon met een staande receptie, en het jubilerende bestuur moest vele handen drukken. Voorzit ter J H Smal. die de E H B O. ge durende twintig jaar leidde, had in de loop van alle vergaderingen al zoveel kopjes gebroken bij zijn met dit aar dewerk getikte verzoeken om stilte, dat hem namens de leden een voor zittershamer werd aangeboden Speeches werden algewisseld met muziek, dans en spelletjes, verzorgd LEUSDEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht, afdeling Leus den. maakt bekend, dat zij op zaterdag 27 oktober een dansavond organiseert. De avond zal worden gehouden in éen van de zalen van het pas verbouwde café-restaurant ,.De Mof Alle leden en belangstellenden zijn van harte wel kom. De avond start om 20 30 uur. De muziek zal worden verzorgd door de bekende beatband „Orchid uit Zaandam. door het duo Bert van Hamersveld De heer Van Zandbrink prees de ju bilerende E.H.B O -ers, maar hoopte dat de inwoners van Leusden weinig gebruik van hun assistentie zullen be hoeven te maken. De voorzitter van de afdeling E.H B O. Achterveld bood twee ongevalsdekens aan, die eigenlijk in de uitrusting van elke E.H.B.O.-er be horen voor te komen Vooral in de winterdag zijn deze dekens voor slacht offers van verkeersongelukken, die op een koud en niet zelden nat wegdek liggen, onontbeerlijk Mevrouw Klein- veld overhandigde aan mevrouw Smal een bloemstukje als dank voor de vele uren. die zij haar man aan de E.H.B.O. had afgestaan. Het werd een ongedwongen en ge zellige avond, die door de leden bij zonder werd geapprecieerd LEUSDEN/CENTRUM - Evelien Ed ward uit Leusden/C. heeft als enige een prijs gewonnen mdekleurwedstrijd uit geschreven door de firma J. W v. d Berg. Haar kleurplaat van werelddie rendag is de mooiste gebleken LEUSDEN/ZUID Donderdag 25 oktober: Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 14.0G tot 16.30 uui Nrnhemseweg 83 Vrijdag 26 oktober Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19 00 tot 20 00 uur Arnhemseweg 83 Zaterdag 27 oktober- P J.G.U. dans avond in café-restaurant „De Mof' Aanvang 20.30 uur. De mu ziek wordt verzorgd door de beat band „Orchid" uit Zaandam Dinsdag 30 oktober: U V.V. Senioren- Sociëteit Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/ Zuid in het Clubgebouw van Roda van 14.00 tot 16.30 uur. Zaterdag 3 november: Tot 12 uur inzameling oud papier in de con tainer bij Supermarkt Luitjens ten bate van de bouwkosten van 't Trefpunt. Vrijdag 9 november: U.V.V. Bingo avond onder leiding van de heer Punt in de grote zaal van de firma Pon aan de Bavoortseweg Voor alle oudere inwoners van geheel Leusden. Vanaf 18.30 uur: bezich tiging en gelegenheid tot het ko pen van werkstukken Vanaf 20.00 uur: bingo-spel Dinsdag 13 november: Bijeenkomst N C V B in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg Aanvang 19.45 uur. Zuster Trappel spreekt over het medische zendingswerk op Celebes AMERSFOORT Zondag 28 oktober: Bevestiging ds J Weernekers, predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Leusden/Zuid door ds. J. J Koo- man, Sint Joriskerk, Hof 1, te Amersfoort, 15 uur TENTOONSTELLINGEN VAN LEUSDENAREN 16 oktober tot 10 november 1973: Max van Haasen, pentekeningen in Ga lerie Poema, van Kinsbergenstr 7, Apeldoorn. 26, 27 en 28 oktober 1973: Carel Ele mans, foto-expositie in Taveerne, Manege „De Klaveet" Tot 10 november: Maarten 't Hart ex poseert tekeningen, olieverf, gra fiek in het Streekmuseum te Rhe- nen. Openingsuren: 11-12.30 uur en van 14-17 uur. (Zondag en woensdag gesloten). OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar me vrouw C. Deenik, Kon. Julianalaan 35, Leusden/Zuid, tel. 03490- 18134. De Nederlandse Nieuwsbladpers (en dus ook uw nieuwsblad) gaat een puzzelactie voeren voor het Nederlandse Rode Kruis, dat de opbrengst geheel ten goede zal laten komen aan zijn vakantieprojecten voor chro nisch zieken en invaliden. Tussen half november en half mei zullen in totaal dertien Rode Kruis woordpuzzels worden geplaatst Het bedrijfsleven heeft zeer fraaie prijzen ter beschikking gesteld welke verloot worden onder de inzenders van de juiste oplossingen van deze puzzels. Bovendien zal men aan het slot nog eens naar een zeer bijzondere hoofdprijs kunnen meedingen De op een briefkaart in te zenden oplossingen zullen vergezeld moe ten gaan van f 1,- extra aan postzegels, waardoor men automatisch kans maakt op de door een notaris te trekken prijzen en waardoor het Rode Kruis een stevig bedrag zal kunnen ontvangen om nog meer gehandi capten een week vakantie te bezorgen. Per jaar zijn nu al weer een vijf- a zesduizend patiënten, die over het algemeen aan huis en bed zijn gekluisterd, een week te gast bij het Rode Kruis. En niet alleen zijzelf genieten dan uitbundig, hun vakantie betekent ook een afwisseling voor de familieleden door wie zij dag-in- dag-uit worden verzorgd Die taak wordt dan overgenomen door Rode Kruis-vrijwillig(st)ers die in de meeste gevallen een week van hun eigen vrije tijd opofferen om de chronisch zieken en invaliden te laten genieten. Tweeduizend jonge en oudere vrouwen en mannen staan telkens weer klaar om deze hulp te verlenen en zij vormen dan ook de basis van de Rode Kruis-vakantieprojecten Maar er blijven natuurlijk hoge kosten verbonden aan het varen met de J Henry Dunant, een verblijf in de unieke tehuizen in De Steeg en Wezep, een vliegtocht naar een buurland, kampen voor gehandicapte en niet- gehandicapte jongeren en kleinere uitstapjes. Wie dat menslievende werk niet kent zou eigenlijk eens om een hoekje moeten kijken als daar aan boord een groep jongeren met ernstige hart- gebreken, kinderverlamming en dergelijke ziekten met volle teugen van een week vakantie geniet. Of tijdens de kerst- ennieuwjaarsweek in de vakan tiehuizen moeten kunnen gadeslaan hoe eenzame bejaarden dankzij het kontakt met anderen zich weer mens gaan voelen. Al dat werk is deze speciale aktie van de Nieuwsbladpers meer dan waard. Al in de komende weken zult u in dit blad nadere informatie krijgen over de Rode Kruis-vakantieweken voor gehandicapten en over het prijzen pakket dat bij de aktie te winnen zal zijn Natuurlijk zal bij iedere puzzel uiteen worden gezet hoe men precies kan deelnemen Intussen kan al worden verteld dat de oplossingen zullen worden gesor teerd door een groep zeer speciale vrijwilligsters zodat aan de admini stratie geen extra hoge kosten zijn verbonden en een zo groot mogelijk bedrag ten goede zal komen voor het doel dat ook dit blad voor ogen staat het Rode Kruis te helpen en de lezers een half jaar een bijzondere ontspanning te bezorgen. Voorlopig wordt hier volstaan met de opwekking Doe straks mee aan de Rode Kruiswoordpuzzels. LEUSDEN - Sinds vorige maand is er op initiatief van mevrouw A. de Knijff een kring gevormd, waarin alle Rooms- Katholieke en Protestantse gees telijken, werkzaam en woonachtig in Leusden, elkaar ontmoeten. Getracht wordt tot een daadwerkelijke samen werking in de gemeente Leusden te komen. Eén van de eerste initiatieven van deze kring van theologen werd neerge legd in een verklaring, die gezamenlijk werd opgesteld ten aanzien van de situatie in het Midden-Oosten. Jongstleden zondag werd deze ver klaring van diverse kansels in Leus den aan de gemeenteleden voorge lezen De godsdienstleraren, die bij de kring zijn betrokken, zegden toe de verklaring op de middelbare scholen, waar zij les geven, te zullen voorlezen en de kwestie van het Midden-Oosten ter diskussie te zullen opwerpen. Hieronder volgt de verklaring, zoals LEUSDEN - De Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers afdeling Leusden-Zuid houdt op vrijdagavond 9 november aan staande in de grote zaal van de firma Pon aan de Bavoortseweg een bingo avond. De V.V.V. nodigt alle oudere inwo ners van Leusden-Zuid. Leusden-Cen trum Achterveld en Stoutenburg gaarne uit tot het bijwonen van deze avond. Voordat het Bingo-spel begint wor den de bezoekers uitgenodigd tot het bezichtigen van een kleine tentoonstel ling van werkstukken, die door de da mes van de Senioren-sociëteit met veel plezier op de soosmiddagen zijn vervaardigd. Er is gelegenheid om enkele van deze werkstukken te kopen. De zaal van de firma Pon is open vanaf 18.30 uur Om 20.00 uur wordt gestart met het bingospel, dat evenals de vorige malen wordt geleid door de heer Punt Voor vervoer naar de zaal kan wor den gezorgd Wilt u zo vriendelijk zijn hiervoor kontakt op te nemen met de volgende personen. Mevrouw Brouwer, Leusden-Zuid, te lefoon 03490-19977 Mevrouw Oude Egberink, Leusden- Centrum, telefoon 03496-2301 Mevrouw Vos, Achterveld, telefoon 03425-241. Het behoeft geen extra nadruk, dat alle oudere inwoners van Leusden op deze Bingo-avond van harte welkom zijn. deze vorige week woensdag werd op gesteld KRING VAN LEUSDER PASTORES (Prot. en R. Kath.) 16 oktober 1973 Pastores van de kerken, werkzaam en/of woonachtig in de gemeente Leus den verklaren hierbij: - dat zij zich door de jongste ont wikkelingen in het Midden-Oosten ten zeerste getroffen voelen, - dat de gemeente van Christus zich op een zeer bijzondere wijze ver bonden weet met het volk Israël, - dat zij de inmenging van de grote mogendheden op grond van econo mische en politieke belangen als on juist beschouwen, - dat een oorlog voor geen enkel pro bleem een oplossing kan bieden, - dat de christelijke gemeenschap op dient te komen voor vrede en recht, wat inhoudt, dat a. Israël recht heeft op eigen land om een eigen natie te zijn, b. recht dient te worden verschaft aan de Palestijnen, - dat daarom de gemeenteleden op geroepen worden om aandacht, tijd en geld te besteden aan reeds be staande en mogelijk komende akties, die opgezet worden om in deze si tuatie hulp te bieden. ACHTERVELD - De dorpscontact- avond in Achterveld, die zaterdag j.l. gehouden werd in zaal „Ons Gebouw", is mede dankzij de vrolijke eenakter van toneelvereniging „Culdoto" en de goede dansmuziek van „The Swinging Musicals" een groot succes geweest. De belangstelling was iets minder dan vorige keren, maar de stemming was opperbest. Twaalf uur vonden vele aanwezigen dan ook aan de vroege kant om huiswaarts te keren. „Culdoto" voerde een stuk op handelend over het generatieconflict: „Een eeuw achter". Voor deze gelegen heid had „Culdoto" het stuk omge werkt tot een goed in het gehoor lig gende moderne versie. Na de pauze lieten „The Swinging Musicals" van zich horen. Zij brach ten fijne dansmuziek, die goed bij het publiek aansloeg. JONGERENAVONDEN De jongerenavonden worden gehouden van één tot en met vier november en zijn bestemd voor de jongelui van 13, 14 en 15 jaar. Voor f 10,-- kunnen zij meedoen aan de avonden Eén afzon derlijke avond komt op f3,--. PROGRAMMA Het programma is als volgt Eerste avond: Zeskamp-spelavond; 18 opdrachten en allerlei behendigheden wachten de jongelui. Tweede avond: Ongeveer twintig gastgezinnen zul len met een bezoek worden vereerd. Derde avond- Geweldig groot feest met het duo Van Lint. Zij komen met een 40-tal muziek instrumenten, waar ook de jongelui gebruik van mogen maken. Het is werkelijk een uitdaging om met hen samen te spelen. Het duo heeft onlangs in Haarlem emGorinchem jon geren en jeugdsosen onvergetelijke avonden bezorgd. Zondagochtend: Een knotsgekke - moeilijke - fiets- rally met na afloop echte snert. Het enige wat hierbij onontbeerlijk is is een fiets en een oud pak. Jongelui in Achterveld doe mee. Niet denken „niks voor mij", kom maar eens kijken en je zult van gedachten veranderen. Kom lachen en meespelen met het leuke duo Van Lint en de ge heimzinnige fluitende Anja. Zoek zondag mee op „Achtervelds onbekende paden" naar de pan met snert. Alle inlichtingen kun je krijgen bij Theo Snijders, Jan van Arkelweg 16 en Riet Tijmense, Klettersteeg 1.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3