Lastenverhoging van 8 noodzakelijk een nieuw leuspënaartje druk werk van klasse J Premie ziekenfonds GO in '74 omhoog Komeet Kohoutek, een kerstster TUINCENTRUM BEKENSTEIN HET CONCERT VAN HET GELDERS ORKEST op vrijdagavond 2 november a.s. in Veluwehal-Barneveld, aanvang8 uur. COUPON U kunt de vlag uitsteken een dorpsomroeper huren ft het van de daken schreeuwen Het één kost meer dan het ander" maar niets gaat zo snel en charmant als met een perfekt gedrukt geboortekaartje rn de leusder krant Finnmark 3 Leusden/C tel.03496-1495 SIERTEGELS VAN UITGEWASSEN GRIND BOMEN CONIFEREN T HEESTERS m GRASZODEN ENZ. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN EN KERAMIEK k? ENORME SORTERING DROOGBLOEMEN Vierde nationale volkse ross „den Treek" KOLLEKTE RODE KRUIS Begroting Waterschap Barneveldse Beek in teken van inflatie Aanbesteding benedenloop Barneveldse beek in 1974 Oudere agrarische werknemers DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT Komt u alvast eens langs! U zult verbaasd zijn over onze enorme kollektie U kunt niet zeggen dat u geen keus hebt Kantoortijden: werkdagen van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Na afspraak kunt u ook de boeken thuis doorkijken Voor uw voorstoep - inrit - gazon - tuin of rond uw zwembad y hebben wij een enorme voorraad T in de nieuwste en modernste kleuren in de maten 50 bij 50 en 40 bij 60, eventueel vakkundig aangelegd. yj Komt u eens geheel vrijblijvend kijken en zie meteen de aantrekkelijke prijzen van onze We hebben o.a. vuurdoorns met bes vanaf f 3,25, •r.X) winterharde violen f 0,25 per stuk. In onze winkel kunt u terecht voor uw Gratis thuisbezorgd Dit alles vindt u in het hartje van Amersfoort vlakbij Sportfondsenbad. Jfj Ons adres is Bekensteinselaan 46 (t./o. huishoudschool) Amersfoort Telefoon 03490-10687 BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V O 3420 - 31 41 De B.D U -Kranten-Kombinatie heeft 100 plaatsen a f 4,- gekocht ten behoeve van haar abonnees voc Elke abonnee heeft kans op 1 of 2 gratis plaatsen. Bovendien laat zij voor u desgewenst nog meer plaatsen reserveren. U behoeft daartoe slechts onderstaande coupon in te vullen en op te zenden in open enveloppe - zonder postzegel - aan: B.D.U.-KRANTEN-KOMBINATIE, ANTWOORDNUMMER 21, BARNEVELD. Ondergetekende, abonnee op.. komt gaarne in aanmerking voor 1/2 plaats(en) voor het Concert van Het Gelders Orkest op vrijdagavond 2 november a.s. in Veluwehal-Barneveld. Reserveer bovendien nog plaats(en) a f 4.-(stoel) plaats(en) a f 2.- (tribune) Naam Adres Let wel' De 1 of 2 doorhalen. Geeft u 2 plaatsen op. dan wint u altijd 2 of geen plaats. Uw kans wordt er echter niet groter door of u 1 of 2 plaatsen opgeeft. De toegangsbewijzen worden u tijdig toegezonden. Heeft u geen kaart getrokken, dan wordt u gevraagd of er voor u alsnog plaatsen gereserveerd moeten worden. 1 Als er voor u plaatsen gereserveerd worden, dan krijgt u daarvan bericht Met dat bericht kunt u dan de plaatsbewijzen tot een kwartier voor de aanvang van het concert I aan de ingang verkrijgen AMERSFOORT - Zondag 4 noij ber organiseert de Toerafdelir^ de Ren- en Toerclub „AMERSFOö; de traditionele Prestatieloop eo' wordt dan de 4e editie De loop door het Landgoed Den Treek/l schoten gehouden en de start isfc loopburg over de Dodeweg/Pan: weg. Om 2 uur gaan de gegadigde 12 jaar van start voor een loop/y deling/sukkeldraf over 1000 m* Hierna komen de lopers/loopster; de start voor de 5000 meter. Oj tien minuten voor half 3 gaan de lep: loopsters van start voor een loop 21 km de halve marathon. Diti weer het klapstuk van de dag. Ag loop van 5 km. kan men deelna Elen beh ,LG Er staat prachtige muziek op het programma. Benut deze kans om in eigen omgeving het volledig Gelders Orkest te horen. Programma: Ouverture Oberon van Carl von Weber Simple Symphonie van Benjamin Britten Cello Concert in D van Joseph Haydn Pauze Symphonie nr. 7 van Ludwig von Beethoven. Barneveldse Krant/De Stad Nijkerk/De Woudenberger/Leusder Krant/ Lunterse Omroeper (lezers)/Scherpenzeelse Krant vanaf 12 jaar en ouder en.ook waa len is toegestaan. Men moet het een trim "-afstand beschouwen., stramme spieren eens goed losmj "enj Deelneming aan de halve marathoni af 16 jaar. Inschrijvingsgeld: (2 voor de 1000 mtr., f3,00 voor 5000 mtr., f5,00 voor de 21 km. beloningen voor de 1000 mtr en i de 5000 mtr. een mooie medaille 1 de 21 km -lopers/loopsters een In standaard. De hierbovenvermelde schrijvingsgelden zijn alleen bij vó inschrijving van kracht. Dan krijgt ook direct de beloning mee. Bij na-inschrijving, dus op dei strijddag, f 1,00 meer op elke stand. Vóór-inschrijving kan gesel den bij H. J. Jekel, Leusderweg tel. 03490-33185 en Nico Dorres! tel. 03490-28170. Het gironummer H. J. Jekel: 1361436. Vóór-inschrjjr tot en met 30 oktober. Graag na; adres-leeftijd vermelden, dit in band met o.a. extra-prijzen voor jongste, oudste en verst komendeik nemers/deelneemsters Telefonis inlichtingen bij H. Jekel en N. Dorrs tein. LEUSDEN - Van 29 oktober Is -er november wordt in de gemeente Le den een kollekte voor het Rode Kf gehouden. De organisatoren doen oproep voor kollektanten in Leusd Zuid en Achterveld. Men kan hiervoor opgeven bij de afdeling j mene zaken op het gemeentehuis heer Hoogendoorn). ,El 're ■tl S( BARNEVELD - Dezer dagen heeft het dagelijks bestuur van het Waterschap van de Barneveldse beek de begroting voor 1974 aan het gecombineerd college aangeboden. In het voorstel van het dagelijks bestuur wordt medegedeeld, de veelbesproken Kleine Barneveldse beek inmiddels is verbeterd en dat verwacht wordt in 1974 de verbetering van de benedenloop van de Barneveldse beek (bij Amersfoort en Stoutenburg) te kunnen aanbesteden Het jaarlijks onderhoud aan de watergangen geschiedt deels machinaal, deels chemisch. Over een lengte van ca 119 km worden de beken taluds vrijwel geheel mechanisch gemaaid, terwijl ca. 98 km watergang uitsluitend met che mische middelen wordt onderhouden. Het bestuur wijst voorts op de funeste gevolgen van de steeds verder stijgende kosten van lonen en onderhoudswerken. Zowel voor de lonen als voor de onder houdswerken werd meer dan f50.000,-- hoger geraamd. Voorts hebben gedeputeerde staten te kennen gegeven, dat dit College als sluitstuk van de begroting een post voor onvoorziene uitgaven verlangen, die in beginsel 10% van het totale budget beloopt Dit zou neerkomen op een bedrag van f90.000,--. In 1973 bedraagt deze post nog geen 2% van het totaal. Het bestuur acht het evenwel niet verantwoord om een zo forse verhoging ineens te ramen en stelt voor de genoemde raming voor 1974 op 5% van het totale budget te brengen. Aangezien de reserves uitgeput zijn, kan ook daarop geen beroep worden ge daan om de begroting sluitend te maken. Eén en ander heeft tot gevolg, dat de begroting ondanks het feit, dat vrijwel geen extra-uitgaven zijn geraamd voor nieuwe investeringen (behalve voor beekver betering), toch een zodanige stijging van uitgaven vertoont, dat aan een belas tingverhoging van 8% niet te ontkomen is. De voorgestelde verhoging der water schapslasten houdt dus ongeveer gelijke tred met de inflatie ,,Het algemeen uitgangspunt is dat de netto-uitgaven geheel bestreden mo;! worden door de te ontvangen waterschapslasten. Met andere woorden: Elkji moet zijn eigen lasten dragen. Dit geeft ook vooral inhoud aan de gedachli wisseling over de beleidsvoering, waarbij nut en offer tegen elkaar afgewo? moeten worden," aldus het bestuur. Het bestuur heeft de uitgaven samengevat in vier hoofdgroepen, te weten vo: Algemeen beheer Technische dienst Onderhoudswerken Beekverbeteringen (rente en afschrijving) Totaal f198.638,46 f 170.558,42 f261.915,12 f230 637,80 f6,28 per f5,40 per f8,29 per f7,30 per f861.750,-- of f27,27 per De totale kosten ad f861 750,-- moeten dus worden opgebracht door de? zamenlijke eigenaren in de vorm van waterschapslasten. Gemiddeld is dit f per hectare, maar hierbij moet worden bedacht, dat de werkelijk te beti belasting afhankelijk is van de mate van belang die de gebouwde en ongebou* eigendommen hebben bij de afwatering, waarbij vooral de hoogteligging vaoi percelen een grote rol speelt. In verband hiermee zijn de gronden in het waterschapsgebied in vijf klass verdeeld, met verhoudingen van de belastingtarieven van 35 - 26 - 20 15 Als gevolg hiervan wordt voorgesteld voor 1974 het tarief der watersctej lasten vast te stellen voor: Klas I op f47,20 per hectare Klas II op f35,10 per hectare Klas III op f27,-- per hectare Klas IV op f20,25 per hectare Klas V op f 16,20 per hectare Het bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten, de bij drageregeling voor oudere agrarische werknemers op twee punten te wijzi gen In de eerste plaats is met ingang van 5 april 1973 de bijdrage verhoogd van f3.000,- tot f3.750,- Agrarische werk nemers aan wie de bijdrage op of na deze "datum is uitgekeerd kunnen bin nenkort derhalve een aanvulling van f750,- op hun rekening tegemoet zien In de tweede plaats heeft het bestuur besloten dat op verzoek van betrokkene de betreffende bank een bedrag van f 1.000,- van de rekening kan deblok keren. Deze mogelijkheid geldt voor allen die, ongeacht het tijdstip, een bijdrage op basis van de regeling heb ben ontvangen. Zoals bekend geldt de regeling voor oudere agrarische werknemers (55-65 jaar), die om structurele redenen het landbouwbedrijf waarop zij werkzaam zijn. moeten verlaten Onder bepaalde voorwaarden kan een bijdrage op een geblokkeerde rentedragende rekening worden verstrekt. De rekening wordt gedeblokkeerd bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd of bij eerder over lijden van betrokkene. UTRECHT (ANP) - In een concept advies van de ziekenfondsraad aan de staatssecretarissen van volksgezond heid en milieuhygiëne en van sociale zaken wordt voorgesteld de premie van de verplichte ziekenfondsverzekering volgend jaar met 0,7 procent te verho gen tot 9,6 procent. De ziekenfonds raad zal donderdag over het concept advies een definitieve beslissing ne men. In het concept wordt er van uitgegaan dat de loongrens voor de verzeke ringsplicht voor volgend jaar conform een eerder advies van de raad wordt gesteld op f23.000 (dit jaar f20.900). De commissie financiële zaken van de ziekenfondsraad die het concept voorbereidde motiveert de voorgestel de verhoging van het premiepercentage door er op te wijzen dat door tegen vallers de premiereserve eind 1973 wordt geraamd op slechts 1140.3 min Dit bedrag maakt slechts 3.2 procent uit van de voor volgend jaar geraamde kosten, een percentage dat aanzienlijk beneden de door de ziekenlondsraad gestelde norm van zes procent van de gestelde premiepercentage van 9,6 pro cent zal de reserve eind '74 volgens de ramingen met 185 min toenemen tot 1225,3 min Dan zullen de reserves op een peil zijn gekomen van circa 4,5 procent van de voor 1975geraamde kosten. Met de voorgestelde verhoging kan dus een begin worden gemaakt met aanvulling van de reserve tot het gewenste niveau van zes procent. Aldus het concept. In een ander concept-advies stelt de ziekenlondsraad voor in '74 de pre mies voor de bejaardenziekenfondsver zekering en de z.g. bodempremie voor de reductieregeling bejaarden-en vrij willige verzekering met 15 procent te verhogen Afhankelijk van de inkomens klasse zouden de premies voor de be jaardenverzekering dan (per maand) worden: 131.50 (nu nog 127.40). 162.95 (154,75), 178 80 (168.45) en f110,20 (195.80). De bodempremie voor de reductie regeling zou moeten worden bepaald op 149,50 per maand (nu nog 143,05) terwijl de inkomensgrens voor deze regeling wordt opgetrokken van 112.450 naar 113.650 WASHINGTON (UPI) - De indrukwekkende komeet Kohoutek ivordt sten groter en helderder in de vroege ochtendschemer en heeft inmiddels een tef iwn een staart gevormd Volgende maand wordt de komeet van de eeuw zi& baar met het blote oog en een sterrenkundige heeft hem al kunnen zien melt gewone verrekijken die zevenmaal vergrootaldus dr. Steven Maran, die id de NASA de komeet waarneemt. Kohoutek is nu 400 miljoen km van de zon verwijderd. Op 5 januari naü de komeet de aarde tot op 120 miljoen km, waarna dit hemellichaam het zonH stelsel weer gaat verlaten Maran zei op een persbijeenkomst in het ruimtevaartcentrum Goddardi Kohoutek de derde week van november voor ieder met het blote oog waarna baar wordt en omstreeks Kerstmis het helderst is in de ochtendschemer januari, wanneer de komeet de zon heeft gepasseerd, kan hij m de aW worden gezien. Geschat wordt dat de helderheid tussen die van Venus en de volle maan zijn. De staart zal op het hoogtepunt zich uitstrekken over een zesde van hemel. Op 8 september is al vastgesteld dat de ,,kop" van de komeet een dooi heeft van 40 km De NASA wil in december en januari veel aandacht wijden aan bestudeiï van Kohoutek Daarvoor zullen zowel de telescopen aan boord van de Skyü als die aan boord van drie onbemande Amerikaanse kunstmanen, vliegtuig* ballonnen, peilraketten e.d. worden gebruikt en bijna elk observatorium l wereld zal de komeet volgen

Leusder Krant | 1973 | | pagina 4