LGEMENE BESCHOUWINGEN 1974 |)nder meer te hoog belastingpeil oorzaak gunstige reserve 5 Wijziging 2e fase had vóóraf met raad besproken moeten worden C. Th. Knijpers (P.i\cl.A/D "66) W. H. van Spaendonck in september 1972: Lees verder op pagina 13 LoERDAG 25 OKTOBER 1973 LEUSDER KRANT 5 lir^ mi LGEMENE INLEIDING lOfi K)p< it «3 Aii het jaar willen wi] onze waarde- uitspreken voor de vlotte en dui- jke presentatie van de begroting 1974 In deze waardering willen leker niet in de laatste plaats de okken ambtenaren betrekken, die •voor zeker veel werk zullen hebben verzetten, behandeling van de begroting 1974 intern tot veel beraad geleid, fractie heeft het als zeer teleur- lend ervaren, dat U pas op lOokto- de te volgen procedure voor jégrotingsbehandeling in het senio- eonvent aan de orde heeft gesteld, ioks het feit, dat het U bekend was, met name bij onze fractie ernstige e j .aren bestonden tegen de in vorige I d gevolgde procedure Dezebezwa- jje werden bovendien gedeeld door de es ke •sd 'g 1 es'a ter np r- imil tooi f oor km. fractie EURGESTELD onze argumenten (om de beschou- n niet voortijdig in te willen iren) staat de gelijkwaardigheid van ekspartners voorop. Voorberei- van het college voor beantwoording detailvragen is nodig, maar indien cties in hun beschouw ingen alleen ifdhinen van Uw beleid betrekken, het voor Uw college toch mogelijk om op algemene beleidsvragen, na kort collegiaal beraad, te kunnen oorden spreken er onze verbazing en te- stelling over uit, dat noch Uw col- noch de andere fracties met onze, ds eerder geuite, gedachtengang konden gaan, vooral als wij Uw vorig jaar in de Leusderkrant november 1972 lezen: (ik ci- ,deze procedure voldoet niet, end jaar moeten wij dat beslist Le ersdoen". Kt gelijk had de redactie van deze die hieraan toevoegde: (ik ci- ..een lachwekkende uitspraak, ge in het licht van al die vorige uit- iken uit vorige jaren, toen men het- beoogde". fracties van P v.d.A en D'66 met ingang van 1 juni 1973 voorde k van de huidige zittingsperiode ederatief verband gaan samenwer- Het merendeel der fracties en college reageerden op positieve e op deze stap en wij waren daar mtelijk voor In onze kringen is vermeend kiezersbedrog zoals stap door een der fracties werd salificeerd, tot heden nog niets eken. Integendeel! Wel is ons thans Is gebleken, dat in onze federatie raadswerk elficienter en verant- rdelijker kon worden aangepakt, le als gevolg van het werk en ïn- 6g van onze gezamenlijke schaduw- LGEMENE FINANCIËLE ASPEC- e voorliggende begroting geeft een rt aan van een kwartmiljoen gul- waarvan het College voorstelt in belastingsector dekkingsmiddelen nnden tot een bedrag van bijna 00,- gulden. Bij aanvaarding van «treffende voorstellen zal dan een eiiekt tekort resteren van 170.000 - len. Dit tekort wordt door het col- „incidenteel" genoemd. Iijnheer de Voorzitter, wij zijn ge- ;d dit tekort structureel op te vat- Immers, de in de afgelopen jaren Ebouwde saldi-reserve van bijna miljoen gulden in 1972 zal bij dit irt tot bijna de helft zijn terugge- cht door tekorten over de jaren 1973 1974 Indien door U de door ons reeds vaak verzochte meerjarenbegroting iddels zou zijn opgesteld, dan zou nu mogelijk zijn geweest dit ïn- !Q op onze reserve te beoordelen ir het ontbreken van een financieel id over een langere periode dan jaar zijn wij van mening, dat be- itingstekorten niet mogen worden olereerd. Hetzelfde geldt voorover- otten op de rekeningen van vorige SERVES 5 dealgemene beschouwingen hpbben in het verleden reeds meermalen iaar gemaakt tegen net kweken van e reserves ten laste vandetoenma- bewoners en ten gunste van de ge ingezetenen Immers, hoe is saldi-reserve van bijna èén mil- gulden ontstaan? 'rstaand overzicht moge dit dui- Ijk maken sd einde: 1 (raming) f 189 000, f552 000, f564 000, 1690.000, f884.000, f858.000. (afgerond) (afgerond) (afgerond) (afgerond) (afgerond) (afgerond) f998 000,- (afgerond) f 700.000,- (afgerond) emakshalve zijn tot 1969 de v m. leenten Leusden en Stoutenburg als leheel beschouwd. kasiteren 'e vraag rijst al direct hoe het mo- jk is geweest, dat ondanks deenor- lasten van de stadsuitleg de ontwik- "g van de saldi-reserve zo gunstig 'l kunnen zijn. Het lijkt niet voor De heer J. C. Th. Kuijpers (D'66/ PvdA). bestrijding vatbaar, dat de oorzaken de volgende zijn a. Een te hoog belastingpeil b. Vertraagde aanpassing van de wel zijnsvoorzieningen aan de groei van het inwoneraantal. c. Het in de eerste jaren parasiteren op de bestaande infra-structuur Voorgaande drie punten willen wij gaarne aan een nadere beschouwing onderwerpen. sub a). Ten aanzien van het belas tingpeil stelde U in de aanbiedings brief van vorig jaar: Wel dient de kanttekening te worden gemaakt.dat hierbij rekening is gehouden met de aanpassing van een aantal belastingen en rechten ter correctie van de gevol gen van de geldontwaarding Zo zijn de straatbelasting en de opcenten op de personele belasting aangepast aan de minimum-normen, zoals door de Min van Binn Zaken voor 1973 gege ven zijn Deze opmerking is onbegrijpelijk, aan gezien de beide Leusdense tarieven toen reeds de zgn minimum-normen overschreden. Nog vreemder is der halve Uw opmerking in dezelfde aan biedingsbrief: „Wij stellen ons voor, indien U zich hiermede kunt verenigen, voortaan jaarlijks de minimum-normen m.b.t. de belastingen en rechten te hanteren en daarvoor direct in de primitieve begrotingop te nemen" Indien de Raad hiermede accoord zou zijn gegaan, dan had een be lastingverlaging moeten worden door gevoerd. Dit jaar is U iets reëler door te stellen- stellen wij U voor enkele gemeentelijke belastingen wederom aan te passen en wel zodanig dat de tarieven tenminste gelijk zijn aan de door de minister aangegeven minimum-normen BELASTINGEN Onze fractie moet U thans dringend verzoeken een en ander op duidelijke wijze te willen verklaren. Hierbij zoudt U tevens kunnen inhaken op de volgende opmerkingen: - Straatbelasting. Voorgesteld wordt het tarief bebouwd" te brengen van gemiddeld 27% op 29% conform de ministeriele norm Laatstgenoemde norm is nu echter al van kracht. Het voorstel beoogt een verhoging tot ge middeld 31%. - Rioolbelasting. Vergelijking van het voorgestelde hoge Leusdense tarief van 29% met de regeringsnorm van f. 75,- (zonder zuivering) is moei lijk te maken. - Personele belasting. Voorgesteld wordt de opcenten te brengen van 325 op 351. De steunnorm voor 1974 bedraagt echter slechts 294. Een jaar geleden besliste de raad, dat de bouwleges drastisch verhoogd zouden worden teneinde verdere ongewenste stijging van deze belasting te voor komen. De nu voorgestelde verhoging is in feite al van kracht via de ver hoogde bouwleges. Uit de ingestelde enquête in de regio-gemeenten blijkt dat Leusden met zijn tarief de pan uit rijst. - Hondenbelasting. U acht het gewenst de belasting per hond te verho gen van f 24,- tot f 36,- ..mede gelet op de tarieven in de omliggen de gemeenten". Wat voor de honden geldt, zou naar de mening van onze fractie ook moeten gelden voor de opcenten personele belasting. - Reinigingsrechten. Voorgesteld wordt het tarief te brengen op f 44.- per aansluiting De steunnorm be draagt echter slechts f. 40,- voor 1974. sub b) Twee jaar geleden hebben wij het welzijns- en subsidiebeleid als volgt samengevat- ,,In het algemeen moeten wij stellen, dat een verantwoord subsidiebeleid gericht dient te zijn op de bevorde ring van activiteiten die van wezen lijk belang zijn voor de plaatselijke samenleving en niet op de weg lig gen van de gemeente De subsidie ring zal afhankelijk moeten zijn van: a. een verantwoord fin. beleid van de subsidie-aanvrager, b. een zodanige fin. positie, dat steun vereist is en c alle middelen zijn aangegrepen om tot een maximale inkomstenwer ving te komen Al deze drie facoren zullen niet alleen bepalend moeten zijn bij het aanvragen van de sub sidie, maar ook bij elke eventuele jaarlijkse verlenging hiervan" VERKAPTE SUBSIDIES Z.g. „verkapte subsidies" zouden niet meer gegeven dienen te worden. Inderdaad wordt thans op dit punt aan ons verlangen en dat van anderen vol daan. De zeer vertraagde reorgani satie van de Sportstichting zal tevens inhouden, dat de aan de sport bestede kosten zichtbaar worden. Destijds kon ook Uw College zich verenigen met de door ons aangegeven uitgangspunten van het welzijns/subsidiebeleid. Dit moet naar onze overtuiging dan ook beteke nen, dat met name de peuterspeelza len worden gesubsidieerd op zodanige wijze, dat bij verantwoorde werkwijze tekorten kunnen worden vermeden. Het Fonds Culturele doeleinden dient o.i. te worden gereserveerd voor toe komstige investeringen in de sector jeugdzorg, cultuur, of dergelijke. Ge zien de huidige achterstand dient zo spoedig mogelijk een samenhangend welzijnsbeleid te worden geformuleerd Jeugd- en Sportnota's zijn hierbij on misbaar. INVESTERINGEN De meest opvallende wijziging t o v de Staat van te verwachten investe ringen voor 1973 is, dat thans is opge voerd een bedrag van f165.000,- we gens parkeervoorzieningen zwembad (waarom niet zwem- en andere sport- voorzieningen?), terwijl een bedrag van f190.000,- wegens uitbreiding Burg Buiningpark van de algemene dienst is overgebracht naar het grondbedrijf Kennelijk is hier een - vrij willekeu rige, althans opportunistische - even- wichtspolitiek gevoerd, waarmede ech ter wel de verdeelsleutel van lasten over alg. dienst en grondbedrijf geweld is aangedaan Wij kunnen ons evenwel verenigen met het uitgangspunt, dat aan het grondbedrijf wordt toegerekend, wat het grondbedrijf kan dragen. GROTE KUIP Uw voorstel om f50 000,- te beste den aan voorzieningen aan de „grote Kuip" kwam bij ons als 'n late ver rassing Sedert bijna drie jaar staat deze „Kuip" gedwongen leeg en gedu rende al die tijd is er géën mogelijk heid tot actieve en/of passieve ont spanning of creativiteit voor de onge veer 600 jongeren van Leusden/Zuid. Onze fractie ziet uw uitvoerige uiteen zetting hieromtrent met belangstelling tegemoet, waarbij wij vooral benieuwd zijn naar de uitslagen van de door uw college ingestelde onderzoeken dien aangaande. De in 1973 voorziene uit breiding van het Kerstens Sportpark te Achterveld tot een bedrag van f200.000,- is verdwenen Toelichting van deze mutatie lijkt ons zeer ge wenst, temeer daar deze post ook voor de latere jaren ontbreekt MEERJARENBEGROTING sub c). Ook hier missen wij uw be leid op langere termijn door het ont breken van een meerjarenbegroting ten aanzien van het Fonds Stadsuitleg Eveneens missen wij de zo noodzake lijke „keiharde meerjarenbegroting" Wij citeren hierbij uw woorden in de aanbiedingsbrief van de gemeentebe groting voor 1972 Wij weten alleen, dat u ook in de ko mende jaren vóór alles gebruik wilt gaan maken van de reeds aanwezige infrastructuur. Hierover zal de Raad zich echter in ander verband moeten uitspreken Aan het kollege van b. w. van de Gemeente Leusden, te Leusden. (C) Edelachtbare Heren, 2e fase. U heeft met de fraktievoorzitters voor het eerst gesproken over uw plannen m.b.t. de 2e fase van de gemeente Leusden op 5 juni 1972. Ik heb u bij die gelegenheid medegedeeld nog geen standpunt te willen innemen, omdat de verstrekte informatie voor mij niet ineens te over- en doorzien was. Als gevolg hiervan heeft een tweede gesprek plaatsgevonden d.d 11 september 1972, waarbij tevens aanwezig warende heren D. Eisma, lid van de eerste kamerfraktie D'66 der Staten Generaal, alsmede mr. F. Plate, fraktievoorzitter D'66 van Provinciale Staten in Gelderland. De door u voorgestelde procedure is n a v. deze gesprekken nog maals door mij op al haar facetten bezien. Mijn konklusies zijn als volgt samen te vatten. a. Het is voor mij nog steeds geen vaststaand feit, dat de door u aange voerde hoofdmotieven, n.l de kwestie van de Beleggingsmaatschap pijen en de mogelijkheid tot onteigening, werkelijk zodanig zwaar moeten wegen, dat hiervoor de versnelde procedure de enige moge lijke weg is. Temeer omdat de grond thans sterk verkaveld is, waardoor het ook voor beleggers moeilijker en minder aantrekkelijk is, grondte verwerven Daar komt bij dat, blijkens uw mededelingen, nog geen belegger een grondaankoop heeft gedaan. Indien uw stelling juist zou zijn, dan zou in den lande nooit enig bestemmingsplan tot stand kunnen komen met normale inspraak-procedures. In de literatuur komt steeds meer naar voren dat, indien geen behoorlijke inspraak voor de totstandkoming van de plannen heeft plaatsge vonden, de problemen in een later stadium ontstaan, hetgeen nog grotere financiële konsequenties kan hebben. b. De plannen voor de 2e fase zijn in een dermate vergevorderd sta dium dat de inspraak van de raad nauwelijks aan bod kan komen en die van de burgerij volkomen zal ontbreken. c In het tweede gesprek is een nieuw motief naar voren gekomen n.l dat. door deze versnelde procedure te volgen, reeds een „gat" in de woningbouw produktie zou ontstaan van tenminste vier maan den. Dit zou weieens kunnen betekenen, dat een andere procedure katastrofaal zou zijn voor de gemeente, omdat daardoor het „gat" alleen maar groter kan worden. Naar mijn interpretatie kon dit wel eens uw hoofdmotief zijn om deze procedure te volgen d. In het tweede gesprek is bovendien gebleken, dat het geenszins uitgesloten is dat ook voor de eerste bestemmingsplannen art 19 van de wet op de r.o. zal worden gebruikt, dit in tegenspraak tot herhaaldelijk gedane toezeggingen hieromtrent aan de raad. e De inspraak van de raad is minimaal te noemen, aangezien zij pas begin november werkelijk wordt geïnformeerd, dit is zelfs nadat de voorbesprekingen met de P P C hebben plaatsgevonden. Bovendien blijkt, dat u de toegezegde informatie aan de gehele raad eerst wilt geven, na de vergadering d.d. 28 september 1972 waardoor een diepgaand gesprek niet mogelijk zal zijn. f. Gebleken is dat de 2e fase nogal wat aiwijkt van het struktuurplan zowel kwa situering als de ligging van het winkelcentrum. Deze wijziging had reeds, voordat wie dan ook zou beginnen met de uitwerking van de 2e fase. besproken en gemotiveerd moeten wor den met en voor de gehele raad. Na haar fiat hadden de werkzaam heden kunnen aanvangen. g. In antwoord op een desbetreffende vraag in het tweede gesprek deelde j mede, dat door tijdsgebrek het niet mogelijk was de raad eerder in te lichten, laat staan te betrekken in het werk van de stuurgroep. Deze argumenten meen ik met klem te moeten af wijzen. Dit inlichten en meedenken had inhoud krijgen in 3 a 4 avonden Zelfs de kommissie r.o is niet aan bod gekomen Het bovenstaande in aanmerking genomen, meen ik nog geen defi nitief standpunt te kunnen innemen. Van essentieel belang vind ik a. Op korte termijn een volledige opening van zaken voor de gehele raad, waarbij de inspraak mogelijkheden van zowel de raad als de burgerij alsnog bezien moeten worden. b. Duidelijke afspraken vooraf m.b.t. de te volgen inspraak proce dures bij de deelbestemmingsplannen. Met betrekking tot deze kwestie ben ik bovendien van mening, dat langere geheimhouding steeds onhoudbaarder wordt Men denke alleen al aan de te houden algemene beschouwingen Het niet aanroeren van deze kwestie en dan eind van het jaar het plan ter visie leggen, lijkt mij een onmogelijke zaak. Begroting 1973: De gemaakte afspraken omtrent de te behandelen begroting zijn m.i., bij nadere beschouwing, onbevredigend voor de raad en de bur gerij. Niet alleen wordt door het besloten zijn van de begrotings- en rekeningskommissie vergaderingen een gedeelte dat voorheen in het openbaar behandeld werd aan de waarneming van de burger ontno men, maar ook zullen de verkorte algemene beschouwingen, met het zo voortijdig inleveren hiervan, aan inhoud en levendigheid veel verlie zen Bovendien is mij thans gebleken, dat de fraktievoorzitter van de A.R. niet op de hoogte was gesteld van het Senioren konvent d.d 7-9-'72, zodat hij geen enkele inspraak in deze procedure heeft gehad. Ik zou het op prijs stellen, indien deze procedure met de gehele raad, na afloop van de vergadering op 28 september a s alsnog Kopie van dit schrijven heb ik verzonden, met het predikaat „strikt vertrouwelijk" aan alle fraktie-voorzitters Hoogachtend, W. F. H. van Spaendonck(fraktieD'66). v B v. Oosterhoutlaan 16, Leusden. (Z) KNELPUNTEN In de aanbiedingsbrief noemt u een hele reeks knelpunten als groeigemeen- te. Het College is nogal optimistisch over regeringsbijdragen voor velerlei doeleinden. Maar tot nu toe heeft de Minister van Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting slechts 50% subsidie kunnen toezeggen voor infrastructurele werken ten behoeve van woningprojec ten en voor verkeersvoorzieningen ter aansluiting aan het hoofdwegenstelsel Op de rijksbegroting voor 1974 komt hiervoor een post voor van slechts 10 miljoen gulden, welk bedrag al voor het overgrote deel is gereserveerd voor de gemeenten Zoetermeer en Nieuwegein Voor de andere groeiers is derhalve in het komende jaar nau welijks iets te verwachten. De voorlopige conclusie mag geen andere zijn, dan dat Leusden geen groot vertrouwen mag hebben in fin steun van de rijksoverheid Trouwens, Mijnheer de Voorzitter, zolangdederde Nota R.O. nog niet is verschenen kan de regering moeilijk een programma tot steun aan resterende groeikernen ontwikkelen BESTUUR EN ADMINISTRATIE U stelt voor om aanzienlijke budge- taire ruimte te scheppen voor grote personeelsuitbreidingen Maar wij ken nen hiervoor de motivering niet of onvoldoende. DERDE WETHOUDER Met name heeft de fractie van D'66 bij de algemene beschouwingen voor de begroting 1973 van u beleidsuit spraken ontlokt met betrekking tot deze organisatie-structuur. U bent daar toen niet op ingegaan, wel heeft u toen verwezen naar de commissie perso neelsvoorzieningen, maar tot onze gro te verbazing komt u thans weer zonder vooroverleg met vérgaande voorstel len Dit is voor ons niet te aanvaar den, nog afgezien van het feit, dat door het thans bekend aantal bezwaar schriften met betrekking tot de tweede fase het vrijwel zeker is, dat de uit breiding van Leusden zeker in 1974 tot stilstand komt. Tot onze verbazing wordt in de aan biedingsbrief niet gerept over dederde wethouder terwijl in de begroting hier voor wel een reservering plaats vindt. Dat in de volgende zittingsperiode van de raad een derde wethouder nodig is, is voor ons een duidelijke zaak. Zelfs hebben wij bij eerdere gelegenheden reeds aangedrongen op een derde wet houder. Zeer teleurstellend achten wij het, dat u hierover uw visie niet heeft gegeven. Gaarne zien wij hierop als nog een uitgebreide toelichting. REGIONALE SAMENWERKING Wat de regionale samenwerking be treft kunnen wij ons in algemene zin verenigen met de strekking van uw betoog in de aanbiedingsbrief WONINGBOUW Zoals bekend zullen de bestaande en nog in aanbouw zijnde woningwet woningen m ï.v 1 januari 1974 worden overgedragen aan de woningstichting. Onze fractie spreekt de hoop uit, dat deze stichting kans zal zien om, on danks de sterk gestegen bouwkosten, ook in de toekomst woningen te kunnen verwezenlijken, die vooral voor de lagere inkomensgroepen betaalbaar blijven. Tot nog toe mankeert het in Leusden aan een voldoend aantal van dit soort woningen, als gevolg van het feit, dat in de eerste fase voornamelijk duurdere woningen werden gebouwd GAT IN GROENHOUTEN Ook voor de z.g. middengroepen die nen woningen te worden gerealiseerd. Thans is het zo, dat b.v. in Groenhou ten een gat zit tussen de woningwetbouw en de duurdere premiewoningen van naar schatting f450,- huur per maand Het moet toch mogelijk zijn, dat er woningen worden gebouwd met een huurprijs, die daar tussenin ligt Onderzoeken hebben voldoende aan getoond, dat de woningnood in Neder land eigenlijk nog slechts bestaat bij de lagere en midden-inkomensgroepen. Wil Leusden helpen aan deze woning nood tegemoet te komen, dan zal er dus vooral voor deze groepen gebouwd moeten worden Daarbij gaan onze gedachten uit naar grotere aantallen gesubsidieerde bouw waarvan dan zeker 10% voor bijzon dere doeleinden moet worden bestemd o.m. bejaarden, onvolledige gezinnen en alleenstaanden. Vraag: Is het u bekend of de Woningstichting reeds bouwplannen heeft ontwikkeld? Het vervult onze fractie ook met grote zorg, dat, gedeeltelijk als gevolg van gestegen bouwkosten, maar, naar onze mening, ook als gevolg van het gemeentelijk beleid, de gebouwde wo ningwetwoningen uiteindelijk steeds meer huurpenningen van de bewoners vergden dan aanvankelijk was voor zien Dit was destijds al het geval in Rossenberg, maar ook in de We tering, wij wezen daar al eerder op. werden de huren aanmerkelijk hoger dan de raad eerst was voorgespiegeld. Naar verluidt driegen ook voor de wo ningwetwoningen in plan Groenhouten de huurprijzen aanmerkelijk boven de aan de raad meegedeelde gemiddelde huurprijs van f235,- uit te gaan stijgen Gaarne vernemen wij van u of dit zo is en indien uw antwoord bevestigend luidt, wat de werkelijke redenen hier van zijn. VERKEER Het verkeer komt er in uw aanbie dingsbrief maar slecht af Met geen woord wordt over verkeer gerept. Ter wijl dit onderwerp toch een voortdu rende zorg voor een gemeentebestuur, vooral van een snelgroeiende gemeente, dient te zijn. Wanneer wij de bestaande wegen on der de loep nemen, blijkt, dat deze weliswaar niet overbelast zijn, doch door hun profiel en belijning vaak niet voldoen aan de eisen, die wij aan een wegennet moeten stellen Reeds enkele jaren wordt er in regioverband overwogen om een uit gebreid verkeersonderzoek te doen in stellen. Naar verluidt schijnt dit on derzoek thans wederom op een laag pitje te staan Onze fractie is van mening, dat. als dat regionaal onder zoek niet binnen afzienbare tijd haar beslag krijgt, Leusden zelf een onder zoek dient te doen instellen naar her komst- en bestemmingsverkeer. In een typische forensengemeente als Leusden nu eenmaal is, zou kunnen worden volstaan met een eenvoudig on derzoek op de invalswegen OPENBAAR VERVOER STIMULEREN! Wit de gemeentelijke overheid het verkeer in goede banen leiden, dan dient zoveel mogelijk invloed te worden uitgeoefend op de keuze van het vervoermiddel. Bevorde ring van het openbaar vervoer dient, naar onze mening bij die overwegingen voorop te staan Hieraan wordt tot heden nog te wei nig aandacht besteed. Een open bare bus-verbinding om de twee uur in de avonduren tussen Amers foort en Leusden/Centrum zal niet bevorderlijk zijn voor de stimu lans om het openbaar vervoer te verkiezen boven het eigen autootje Tot op de dag van heden ontbreekt ook nog steeds enige vorm van openbaar vervoer tussen Leusden/ Zuid en Leusden/Centrum. Nog een enkele opmerking over hoe een verkeerscommissie zou moeten functioneren: In zo'n commissie zullen de menin gen wel eens uiteenlopen. Dit is niet zo verwonderlijk als men beseft, dat aan het verkeer een beleidskant (B&W), een technische kant (Techn. Dienst) en een juridische handhaving verkeers- v/etgeving-kant (Secr. afd. en Rijks politie) zitten, terwijl verkeer daar naast een zaak is, die iedereen zgn in de praktijk beoefent en vanuit dien hoofde de problematiek kan benade ren. Het door de gemeente aantrekken van een ambtenaar, waarbij gedacht moet worden aan een HTS-er weg- en waterbouw met applicatie-cursus ver keerskunde, zou zeker het functioneren van de verkeerscommissie ten goede komen. WERKGELEGENHEID Jaarlijks lezen we in de aanbiedings brief, dat serieuze onderhandelingen worden gevoerd met gegadigden, die zich in Leusden willen vestigen Het aantal arbeidsplaatsen is echter in verhouding met het inwoneraantal in de laatste 10 jaar nauwelijks toegeno men. Enkele vragen a ziet het college met ons een on verbrekelijke relatie tussen de werkgelegenheid en de groei van de gemeente? b welke gevolgen wil het college ver binden aan het uitblijven van werk gelegenheid9 c. wat ziet het college als consequen tie van de pas in de tweedekamer der Staten-Generaal aangenomen SIR (Selectieve Investeringsrege ling)9 Wij zien uw antwoorden hierop met grote belangstelling tegemoet. ONDERWIJS U schrijft, dat de huisvesting van het kleuter- en basisonderwijs in het kader van de le fase geen onvoorzie ne problemen meer zal opleveren Wat de technische huisvesting betreft, heeft u misschien wel gelijk, maar er drei gen wel degelijk problemen op het ge bied van de onderwijskundige onder brenging. We denken daarbij o.a. aan de 2e school in het plan Groenhouten, waarvoor u, volgens uw eerder geda ne uitlatingen, het plan heeft om deze school voorlopig op te splitsen in een gedeelte van het openbaar onderwijs en een gedeelte voor het R K -onder wijs. Deze opsplitsing draagt de pro blemen met zich

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5