ALGEMENE BESCHOUWINGEN 1974 „Moeite met de verhoging van de personele belasting" Waarom groei kern Leusden Vroege publikatde van bestemmingsplannen eis van behoorlijk bestuur" Ingezonden: J, H. VAN DIJK NAMENS DE K VP-FRAK TIE: G. VAN TIF.I. (VVD) ONDERDAG 25 OKTOBER 1973 i(Wij hebben mogen constateren, dat de begroting dit jaar weer tijdig aan de Raad is aangeboden. Namens de K.V.P.- [raktie wil ik hiervoor het college dank zeggen. Mede willen wij bij onze dank tetrekken alle ambtenaren, die aan de samenstelling van deze begroting heb- kn mede gewerkt. In tegenstelling tot ie! jaar 1973 heeft het college nu een cfllwerp-begroting aangeboden met een jeraamd tekort van f 170.000.--. Bij dit jeraamde tekort werd reeds rekening jehouden met belasting-verhogingen tot een geraamd bedrag van f77.360.--. ils voornaamste zaak van dit tekort iemt U de uitbreiding van het perso- Kelsbestand. De uitkering voor onge- iöon bevolkingsverloop dekt deze stij gende uitgaven niet. Wij beschouwen de- ie uitkering voor ongewoon bevolkings- irloop als een te zwakke financiële isis. Deze is immers zuiver geba- >erd op een sterke groei van de be- ilking. Komt er een stagnatie in de joei, dan vervalt deze uitkering of gaat mzienlijk dalen, terwijl de gemeente ch voor extra kosten staat. Om een sterkere financiële basis te verkrij gen, zouden wij aan het college het ver- ioek willen doen bij de betreffende sinister aan te dringen op een hogere alkering per hoofd van de bevolking, speciaal voor groeigemeenten. Ons in- liens zou het mogelijk moeten zijn een tilzondering te maken voor groei- jemeenten. In Uw aanbiedingsbrief attendeert U op het gezamelijk appél, wat op rege ring en parlement is gedaan, waarbij is verzocht een geïntegreerd pakket van aaatregelen te nemen ter oplossing leusder krant van de geconstateerde knelpunten in groeigemeenten Hierop heeft U reeds een hoopgevende reactie ontvangen van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. Onze fraktie hoopt dat het niet alleen bij deze reactie zal blijven, maar dat er in concreto definitieve uitkeringen zullen komen ter gemoetkoming in de kosten van infrastruktuele werken en de nood zakelijke verkeersvoorziemngen ter bevordering van het intergemeentelijk verkeer. MOEITE MET PERSONELE BELASTINGEN Met het voorstel betreffende be lastingverhogingen heeft onze fraktie nogal enige moeite dit zonder meer te aanvaarden, temeer omdat de opcenten op de personele belastingen er nogai uitspringen vergeleken bij de overige buurgemeenten. Met deze belasting staan wij nu reeds op het niveau van de centrum-gemeente in deze regio. Dientengevolge maakte onze fraktie bezwaar tegen deze belastingverhoging met 26 punten. De laatste jaren is steeds nog gebleken dat de gemeenterekening sluit zonder een tekort, zelfs met een batig saldo. Daarom zouden wij U in deze willen voorstellen de bijdragen uit de saldi-reserve te verhogen tot f182.500.--. Wat de regeringsrechten betreft met dit voorstel kunnen wij akkoord gaan, te meer daar blijkt dat deze ondanks de verhoging nog lang niet kosten dekkend zijn. Aangezien bij de straatbelasting de De heer J. H. van Dijk (KVP). indexering is aangehouden kunnen wij met deze verhoging akkoord gaan De verhoging van de hondenbelasting is drastisch; gezien de normen in de omgeving is deze verhoging voor ons aanvardbaar. Met de staat van investeringen kunnen wij instemmen, temeer omdat er weer belangrijke voorzieningen worden ge troffen. VOORLICHTING GOED Voorlichting: onze fraktie is van me ning dat het gemeenteblad INFO goed heeft gefunktioneerd: wij zijn dan ook voor voortzetting van deze uitgave Met U betreurt onze fraktie het dat ten aanzien van de gemeentelijke coör dinatie van de brandweer nog geen voor stellen kunnen worden gedaan, aange zien het regionaal overleg niet is af gerond. Mijnheer de voorzitter, ver wacht U dat voortzetting van dit overleg in 1974 tot concrete resultaten zal lei den? Het heeft onze instemming dat in het kader van de verdere uitbouw van de alarmering en de regionale coördinatie van de brandweer in deze begroting een krediet van f 10 500. - - is uitgetrokken voorde aanschaf van een aantal portofoons en de inrichting van een centrale meldingspost. Induen enigszins mogelijk zouden wij hiervoor een groter bedrag ter be schikking willen stellen om zo spoedig mogelijk het stille alarm te realiseren Dit is een dringende noodzaak, temeer daar de brandweer bij het uitrukken nog steeds hinder ondervindt van het verkeer van nieuwsgierigen, die een snelle bestrijding van de brand vaak be lemmeren. BESTEMMINGSPLAN ACHTERVELD Reeds in onze vorige beschouwingen hebben wij aangedrongen op een nieuw bestemmingsplan voor de kern Achter veld. Door U is toegezegd hieraan de nodige aandacht zullen besteden. Zoals U bekend is zijn er nog maar enkele bouwperceeltjes beschikbaar. Kunnen wij nu voor deze kern binnenkort een bestemmingsplan tegemoet zien? Onze fraktie vimdt het eveneens zeer nood zakelijk dat het bestaande bestem mingsplan vowrdt gewijzigd. Nu een grote uitbreiding zeer waarschijnlijk niet in het verschil ligt, moet het o.i. mogelijk zijn door aanpassing van het bestaande bestemmingsplan de aldaar gevestigde ondernemingen de gelegen heid te geven hun bestaande panden uit te breiden, resp. aan te passen. De aktiviteiten, die ondernemers en ondernemingen daar ontplooien, wor den nu belemmers, daar er geen mo gelijkheid is voor uitbreiding. Daar naast zou onze fraktie in het nieuwe bestemmingsplan een werkgelegeeid willen zien, te meer daar er een of meerdere bedrijven zijn gevestigd, die dringend behoefte hebben aan ter rein voor uitbreiding of vestiging. De werkgelegenheid die daar is dient be houden te blijven en o.i. zelfs uit te breiden t.b.v. de inwoners van Achter veld. BUITENGEBIED Kunt U ons informeren omtrent de bestemmingsplannen buiten gebied? Bij Uw beantwoording in de beschouwingen die wij het vorig jaar hebben gehouden, heeft U onsmedegedeeld, dat na on geveer acht maanden het plan ter in zage zou komen Tot heden hebben wij nog niets vernomen. Ook voor de agra rische sektor is het van belang te we ten, welke mogelijkheden er zijn op het gebied van ruimtelijke ordening Kunt U nu concreet mededelen wanneer de ze plannen ter inzage komen? Reeds gedurende dit jaar is er al veel gedaan in het belang van de ver keersveiligheid Dat wil niet zeggen dat al de verkeersproblemen al zijn opgelost. Onze fraktie vindt het belang rijk dat ook in het komende jaar hieraan veel aandacht wordt besteed. Wij zouden het op prijs stellen dat de raad wat meer bij de verkeersproble matiek wordt betrokken door verte genwoordiging in de kommissie ver- keersaangelegenheden. In Uw aanbiedingsbrief vermeldt U dat het stedelijk groen jaarlijks sterk toeneemt De verzorging van het thans aanwezige groen vraagt een dermate bedrag aan onderhoud, dat bij ons de vraag is gerezen of er geen ander sy steem van groenvoorziening is. Wij Evenals het voorgaande jaar kunnen ij de begroting voor 1974 binnen de wettelijk voorgeschreven termijn be- bndelen. Een woord van dank aan alle iiabtenaren is zeker op zijn plaats Het werk dat verzet is, is enorm. Wij ver trouwen er op, dat u de dank van onze fnktie zult overbrengen aan de ambte uren MEERJARENBEGROTING Nu de groei van de gemeente zich in t-d versneld tempo voortzet doet de «boefte aan een meerjaren-begroting neb steeds sterker voelen. De situatie in onze gemeente is in zo- 'erre uniek, dat zij nauwelijks te ver dijken is met soortgelijke omstandig- leden elders. Het is zelfs de vraag of k procedure in de gemeentelijke bud- pttering die thans gevolgd worden en tie haar waarde in normale omstandig- i-1en hebben bewezen in ons geval nog ruikbaar zijn. In de naaste toekomst ui de behoefte aan geldmiddelen voor ivesteringen en voor de gewone dienst Agressief toenemen. Een meerjaren- *groting die elk jaar met een volgend ur zal moeten worden uitgebreid zal id inzicht moeten verschaffen in de sboefte aan middelen in de toekomst, bode hand van een dergelijk stuk kan Koig worden beoordeeld of wij met de «ere overheden worden duidelijk ge bukt welke bijdragen van hen in de cekomst worden verwacht. Het gaat 'd om verplichtingen opgelegd te ujgen en te aanvaarden zonderde ver kering dat deze ook kunnen worden itgevoerd. De plaatselijke bevolking iloiet mogen opdraaien voor eisen die in hogerhand gesteld worden In feite "het zo dat de Leusdenaren de wissel meten betalen die door anderen op de ^omst is getrokken. Hierbij denken !J vooral aan de kosten die verbonden ijn aan de uitbreiding van het ambte- 'He apparaat en de gemeentelijke dien ten. OVERLEG SOS M het gestelde zult u kunnen opma- dat wij een warm voorstander zijn in het overleg in S.O.S.-verband. Orn ür echter met kans op succes te pnen onderhandelen dient men be- ü?en ten ijs te komen en een toekomst - >'e te kunnen overleggen, waaraan ook deze raad behoefte bestaat indien zal een behoorlijke finan- tegemoetkoming dienen te worden •^chouwd als een conditio sine qua voor de uitbreiding van Leusden *iüen ons zeker loyaal opstellen ?enover de rijksoverheid, maar ver aten dan van haar eenzelfde houding fit alles klemt temeer omdat zij kun- 511 ''erwachten dat door de progressie- uitgavenstijging de periode van de ■pende begrotingen waarschijnlijk Wer ons ligt. DRUPPEL De verhogingen van de plaatselijke belastingen zullen slechts een druppel op de gloeiende plaat blijken te zijn Een poging om langs die weg begro tingstekorten op te vangen is al bij voorbaat tot mislukken gedoemd In dit licht bezien achten wij meer dan trendmatige belastingverhogingen dan ook onaanvaardbaar. Hierbij den ken wij vooral aan de Personele-be- lasting en de Hondenbelasting. In het bijzonder de stijging van de hondenbe lasting met 50% is naar onze mening met geen enkel argument te verdedigen Het druist in tegen de algemene ten dens tot matiging en zal door ons dan ook niet als rechtvaardig worden be schouwd. De overlast die enkele hon denbezitters veroorzaken zal er niet door verminderen, terwijl de ontdui king zal toenemen. Bovendien biedt de geraamde meeropbrengst nauwelijks enig soulaas voor de krappe gemeente kas. TE HOGE BELASTINGDRUK Na de forse verhoging van de op centen van de personele-belasting in het vorige jaar versterkt de thans voorgestelde verhoging de indijuk dat Leusden een dure woongemeente moet worden om de uitbreidingen te kunnen bekostigen. Een vergelijking met het belastingniveau van de omliggende ge meenten spreekt in dit opzicht duide lijke taal. MATIGEN! Wij hebben nog een ander bezwaar tegen de verhoging van de personele- belasting Zoals u weet wordt de hoofd som van deze belasting op nogal wil lekeurige wijze vastgesteld Aangezien de opcenten op deze belasting een veelvoud van de hoofdsom bedragen en een direkt verband hiermee houden zal het willekeurige element hiervan ook worden verveelvoudigd. Er ontstaat zo doende een situatie die in hoge mate on rechtvaardig is ln afwachting van het vervangend belastingsysteem lijkt het ons van wijs beleid getuigen om ook hierin matiging te betrachten REINIGINGSRECHTEN Ten aanzien van de reinigingsrech ten geldt een heel ander principe Zoals u weet zijn wij met uw college van me ning dat deze zoveel mogelijk kosten dekkend zal moeten zijn Hiervan wordt nu duidelijk afgeweken. Een vergelij king met de gemeente in de regio wijst ook uit dat wij tot een van de gemeenten behoren die het laagste zijn met de rei nigingsrechten. Dit lijkt ons niet juist Een grotere aanpassing dan de door uw college voorgestelde is dan ook zeker te verdedigen. De straatbelasting is enkele jarenge- leden mede op voorstel van onze fractie van 5 belastinggroepen teruggebracht naar 3 belastinggroepen Thans willen wij u voorstellen de straatbelasting zo danig te wijzigen, dat slechts één be- lastinggroep wordt gemaakt voor wo ningen en een belastinggroep voor be drijven Het geheel wordt dan voor een ieder eenvoudiger en overzichtelijker Wij verwijzen u hierbij naar de riool- belasting waarvoor ook één tarief wordt gehanteerd Over de hoogte van het vast te stellen heffingspercentage willen wij gaarne met uw college van gedachten wisselen Resumerende komtde V.V.D.-fractie met de volgende voorstellen: 1 De verhoging van de hondenbelasting te beperken tot f30,- per jaar. 2 De personenbelasting niet te ver hogen 3 De reimgingskosten aan te passen tot f50,- per jaar 4 De straatbelasting zodanig te wij zigen dat twee belastinggroepen worden gevormd, één voor wonin gen en één voor bedrijven Als toelichting op de extra aanpas sing van de reinigingsrechten kan w or den gezegd, dat als compensatie hier voor de personenbelasting niet ver hoogd zal w orden. Een vergelijking met de omliggende gemeenten zegt ons dat de verhoudingen dan minder scheef worden getrokken. De reinigingsrech ten zijn met f50.- per jaar nog een van de laagste, terwijl indien de personele- belasting niet wordt verhoogd. Leusden nog een van de hoogste is in de regio. Ten aanzien van de reinigingsrechten willen wij nogmaals bij uw college aandringen op een speciaal tarief voor bejaarden en andere speciale groepen van de bevolking Het door uw college toegezegde onderzoek en advies zien wij met belangstelling tegemoet. TOEZEGGINGEN? Het is verheugend dat het gezamen lijk appèl van de S.O S.-gemeenten reeds heeft geresulteerd in een bijdrage regeling voor infrastructurele werken. Verwacht het college dat ook tav de anderp aspecten als werkgelegenheid, openbaar vervoer, welzijnsvoorzienin gen e d. op korte termijn concrete toe zeggingen van de centrale overheid kun nen worden tegemoetgezien BESTEMMINGSPLANNEN Doordat het beleid van de gebundel de deconcentratie wordt gecontinueerd dienen wij er rekening mee te houden, dat de groei van Leusden zich zal voortzetten. Rekening houdende met deze groei vinden wij het een eis van behoorlijk bestuur, dat de bestem mingsplannen in een zo vroeg moge lijk stadium openbaar moeten worden gemaakt, waarbij eventueel als eerste aanzet een ruwe schets kan worden ge geven en in een volgend stadium een meer gedetailleerde opzet kan worden gepubliceerd. Hiermede wordt bereikt dat alle belanghebbenden vanaf de eer ste stappen bij de ontwikkeling worden betrokken. Het aanleggen van rijwielpaden langs de Zwarteweg en de Horsterweg ach ten wij een goede zaak. Ook uit de ove rige voorstellen op verkeersgebied blijkt dat uw college zich het belang van goede en veilige verkeersvoorzie- ningen realiseert Het bevreemdt ons echter wel. dat in het investeringsover zicht in het geheel niet gesproken wordt over het aanleggen van een rijwielpad langs de Lockhorsterweg, alsmede het verbeteren van de verlichting aldaar. Door het ontbreken van rijwielpaden en dgor de slechte verlichting is de huidige situatie niet meer verantwoord te noemen. WERKGELEGENHEID Evenals verleden jaar wil onze frac tie ook nu aandacht vragen voor de werkgelegenheid. In 1973 zijn slechts enkele concrete plannen bekend gewor den over de vestiging van nieuw ewerk- gelegenheidsobjecten. Wij willen met nadruk vragen om een beleidsstuk op dit gebied De nadelige consequenties van een ..slaapstad Leusden" laten zich steeds meer voelen met name in het massale verkeer van bew oners naar en van hun werk buiten de gemeente Bij het aantrekken van werkgelegen- heidsobjecten dient o.i. ook gelet te worden op een goede spreiding naar de aard van de objecten zodat niet slechts instellingen voor verzorging en oplei ding zich in onze gemeente vestigen, die slkhts een geringe bijdrage leve ren tot de economische bedrijvigheid en weinig stimulansen bieden voor de plaatselijke middenstand Het moet in deze tijd, waarin steeds meer bedrijven vanuit de overvolle randstad zich naar het oosten verplaat sen. toch niet moeilijk zijn aantrekke lijke gegadigden te vinden. De centrale ligging en het goede woonklimaat van onze gemeente zijn daarbij goede ver koopargumenten Wij blijven uiteraard tegenstanders van milieubezwarende industrieën. POLITIE Door de sterke groei van de gemeente zal er steeds meer een beroep worden gedaan op de politie, waarbij vooral valt te denken aan verkeerscontrole, survillances. optreden bij ongelukken enz In hoeverre is een regelmatige aanpassing van de bezetting van het po litiekorps te verwachten, teneinde hen in staat te stellen de sterk toenemende activiteiten op adequate wijze te ver- w'erken? Tevens zouden wij willen plei De heer G. G. van Tiel (VVD) ten voor een permanente bezetting van de politiepost in Leusden-Zuid. ONEVENWICHTIG De begroting voor Cultuur en Recrea- tie maakt een bijzonder onevenwichtige indruk. De in de begroting opgenomen bedragen zijn het resultaat van een ge leidelijk gegroeide situatie zonder dat hieraan een duidelijk beleid ten grond slag ligt. Als voorbeeld diene het aan zienlijke bedrag dat wordt toegedacht aan het muziekonderwijs Zonder een oordeel uit te willen spreken over de juiste hoogte van dit bedrag, vragen wij ons af waarom nu juist deze tak van cul tuur zo sterk de nadruk krijgt. Andere vormen van cultureel onderricht zoals toneel en zang en het jeugd- en jonge renwerk krijgen nauwelijks de aan dacht Hetzelfde geldt voor de sport. Veldsporten waarvoor accommodaties aanwezig zijn worden ruim bedacht; beoefenaren van andere sporten komen in het stuk bijna niet voor. DUIDELIJK BELEID NOODZAKELIJK Het is niet onze bedoeling het vele goede dat uw college in het verleden heeft gedaan aan een scherpe kritiek te onderwerpen Wel willen wij signa leren dat het langzamerhand tijd wordt om ook op dit gebied een duidelijk be leid uit te stippelen. Er is met het toe nemen van de bcvolkin een groeiende behoelte aan culturele-, recreatieve en welzijnsvoorzieningen. Wij stellen dan ook voor om een commissie in te stellen die zich met dit hele uitgebrei de terrein zal moeten bezighouden en een beleidsplan zal moeten opstellen voor de voorzieningen in de komende jaren. denken aan een groenvoorziening wel ke mogelijk een hogere investering vergt, maar aan onderhoud na enkele jaren een belangrijke besparing kan geven. Aan èen dergelijke groenvoor ziening zouden wij de voorkeur geven JEUGDRAAD Het jeugdwerk heeft de aandacht van het college. Kunt U al mededelin gen doen over de op te richten jeugd raad9 Is hiervoor door de werkgroep al een advies uitgebracht9 Voorzover ons bekend bestaat in de dorpskern Achterveld een grote behoefte aan ac comodate voor de jeugd. Denkt het college spoedig in deze behofte te kun nen voorzien, en zo ja, op welke wij ze? Verheugend is het dat binnenkort de accommodatie voor de jeugd be langrijk wordt uitgebreid dit voorziet in een grote behofte SPORT Op de investeringsstaat worden en kele sportvoorzieningen vermeld. Ge zien de geweldige uitbreiding op het gebied van de sport is de accommoda tie voor het beoefenen hiervan - in deze denken wij vooral aan de buiten sport - alweer te klein. Is het college het met ons eens dat hieraan ook alle aandacht dient te worden besteed? Heeft het college al stappen ondernomen om ook hierin te voorzien? Op de investeringsstaat staat een bedrag van f 300.000 - - voor uitbreiding van het Burg. Buiningpark: betreft dit uitbreiding van sportvelden? Hoe staat het met het realiseren van het veld, dat dit jaar is aangekocht in Achter veld? VEEL WERK OP STAPEL Wij hebben in onze beschouwingen en kele aspecten van het beleid aangeroerd in de hoop dat deze in het komende be grotingsjaar hun volle aandacht zullen krijgen Overigens zullen wij bij de hoofdstuksgewijze behandeling, voor zover nodig, hierop terugkomen Voor de raad en het college zal het komen de jaar nog veel werk op stapel staan Belangrijke beslissingen zijn er dan te nemen Al zijn wij het politiek niet altijd eens, wij vertrouwen in het ko mende jaar weer op een prettige sa menwerking in de Raad en met het Col lege Samen zullen wij weer moeten trachten een zo goed mogelijk beleid te voeren voor de gemeente met haar bewoners. Wij wensen deze Raad en het College voor het komende jaar veel kracht en wijsheid toe om de taak zo goed moge lijk te vervullen, en dat God's onmis bare zegen hierbij Uw deel moge zijn". Aldus de heer Van Dijk namens de KVP- fraktie. Waarom is Leusden groeikern en waarom wil het dagelijks gemeente bestuur de groei alsmaar versnellen? In het verleden hebben wij raads voorzitter Schneiders al eens uithoren roepen, dat er geen sprake was van aanwijzing van Leusden (door de rijks overheid) als groeigemeente. Het was een uit vrije wil aanvaarde taak. Raadsvoorzitter v d Post bevestigde zulks op 11 maart 1971 Hij stelde Wij willen onze waardering uitspre ken voor de realisering van de onder wijsvoorzieningen in de afgelopen pe riode. De knelpunten die er nog zijn zullen zo spoedig mogelijk opgelost dienen te worden Met uw college zijn wij van mening, dat gezocht moet worden naar mogelijk heden om de te bouwen scholen een inulti functionele voorziening te geven in de diverse wijken VOORTGEZET ONDERWIJS Door de snelle groei van de gemeen te zullen wij binnen korte tijd gecon fronteerd worden met voortgezet- en middelbaar onderwijs. Kan uw college mededelen in hoeverre de gesprekken op regionaal niveau zijn gevorderd? SCHOOLGRENZEN De commissie onderwijs zal ook zo snel mogelijk betrokken moeten worden bij de problematiek van het voortgezet onderwijs. In dit verband is het niet alleen gewenst doch zelfs vereist dat deze com missie wordt uitgebreid met sectie die zich de problematiek van het voortgezet onderwijs eigen maakt Terugkerend tot de huidige situa tie met de basisscholen achten wij het niet gelukkig indien zal worden overgegaan tot het instellen van schoolgrenzen. De vrije school keuze komt hiermede in het ge drang Veel meer verwachten wij van een goede situering van de scholen, waardoor wordt bereikt dat de weg van huis naar school een maximum veiligheid biedt, zo dat de keuze van de school weinig of geen problemen zal bieden. SAMENWERKINGSSCHOLEN Hierdoor is het wellicht gewenst te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is over te gaan tot het stichten van sa menwerkingsscholen, waarbij de on derscheidene zuilen in een gebouwen complex kunnen worden ondergebracht Het grote voordeel hiervan is, dat ie dere zuil in de wijk vertegenwoordigd is en tevens de flexabiliteit groter wordt om in diverse richtingen in de ontstane behoefte te voorzien Met deze algemene beschouwing heb ben wij een aantal zaken aan de orde ge steld, zonder de pretentie te hebben hiermede volledig te zijn geweest. De komende tijd zullen vele belangrij ke en soms ingrijpende zaken aan de orde worden gesteld. Een goed sa menspel tussen raad en college is hier bij onontbeerlijk om tot een juiste meningsvormin en besluit te komen. Wij wensen uw college de wijsheid en kracht om het vele werk op de juiste wijze te verrichten. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) - terecht - dat in de tweede nota op de Ruimtelijke Ordening Leusden door de centrale overheid zeker niet is aan gewezen als een gemeente die dispro portioneel zou moeten groeien Integen deel, de besturen vande v.rn. gemeenten Leusden en Stoutenburg waren destijds zelf zo actief om van de indicatie, die in de genoemde nota is aangegeven, gebruik te maken en het daarheen te sturen dat Leusden disproportioneel zou gaan groeien. De Leusdense ambities kregen eerst gehoor bij de regering in de Nota Volkshuisvesting d d 19 april 1972 Hierbij werd Leusden aangewezen als groeikern. Nu het zover is moet de groei zo snel mogelijk doorgaan. Van de daar voor in aanmerking komende motieven willen wij er nu één nader belichten, n 1 die van de consequenties van Amersfoorts groei na samenvoeging met een groot deel van Hoogland Binnen zeer korte tijd kan nu be gonnen worden met de bouw van circa 800 woningen in het bestemmingsplan ..Rustenburg" Daarna komt het plan .Schothorst Noord" aan de beurt. Ge zien de grote woningnood moet Amers foort wel haast maken met zijn eigen stadsuitleg tot circa 130.000 inwoners. Wellicht kijkt het ook naar de voort durende bouwdrift in het Gooi en naar de bouw van Almere, die nu wel ver zekerd lijkt. Tenslotte moet Amers foort ook andere dan sociale woning bouw verzorgen. In de Leusdense ambities lijkt het concurrentie-element t o v. Amers foort toch wel een grote rol te spelen Daarom moet Leusden net iets meer bieden, n 1 een interessante omgeving (die zeer in het bijzonder aan de oostzijde van het Vallei Kanaal is te vinden) en natuurlijk moet de bouw snel gaan. Gebeurt dit niet, dan zou al in een vroegtijdig stadium duidelijk kunnen worden, dat bijvoorbeeld de derde fase geheel overbodig is. Dat is strijdig met de plaatselijke bestuurlijke ambities, die toch al zo laat erkenning hebben gevonden bij de regering. Burg v. d. Post verklaarde volgens een regionaal dagblad van 26 januari 1973: ,.Ik wil het houden zo (n.l. Leusdens groeikernbestemming H. G.). Leusden mag deze taak niet van zich afstoten Maar de vraag blijft: Willen de Leusdenaren het ook zo houden? De vraag stellen is haar beantwoor den. H. Graansma Lijsterbeslaan 11 EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS!

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7