Ik hoop dat de paardensport H)k in de toekomst haar stijl m elegance zal handhaven Algemene nabeschouwingen WNTSMAN D. VAN LAAR Geslaagde St. Hubertus- jaeht in Den Treek in fraai herfstbos .flUfcKUALï O J>IU V DlVlDC-n 10 10 LEUSDEN - Zaterdag 3 november vond op het landgoed Den Treek en de gliggende terreinen één der weinige in deze streken in ere gehouden evene- eoten plaats, de zogenaamde Sint Hubertusjacht. Het mag verwonderlijk jten, dat in ons overbevolkte en zo weinig aan tradities hechtende Nederland •O dergelijke gebeurtenis nog elk jaar kan plaats vinden. Organisator is de ainklijke Nederlandse Jacht Vereniging, die ruim honderd leden telt, en die instaand voorjaar vijfenvijftig jaar bestaat. De heer D. van Laar, huntsman de K N J V. stelt er prijs op (ficieel zijn dank uit te spreken voor weergaloze medewerking, die hij jaar weer opnieuw ondervindt, niet leen van de eigenaren van het land ed Den Treek, maar ook van de Kren. ,,De K.N.J.V. is een vele &n tellende vereniging", zegt hij, 2iar hij bezit geen vierkante meter 5nd. Wij hangen dus bij onze jach- altijd af van de medewerking van lieren, die de grond in bezit of in dit hebben. Hier in Leusden heb ik maken met vijftien boeren Hun idewerking is voortreffelijk, en ik niet anders zeggen dan dat hun [willende houding bijdraagt aan het [slagen van de Sint Hubertusjacht." De Koninklijke Nederlandse Jacht Vereniging jaagt door geheel Neder land, maar de mogelijkheid daartoe Huntsman Dick van Laar sr. ver zijn relaas van een geslaagde fht aan zijn vroegere Master de Kr Modderman. Foto Janus Visser. Huntsman Dick van Laar sr. blaast op zijn jachthoorn, ter afsluiting van een geslaagde jacht. Foto Janus Visser. in Bavoort, en die tot zijn vijfenveer tigste jaar boer was, gaat zijn negende seizoen als huntsman van de K.N J V in. Hij komt uit een geslacht, dat van generatie op generatie boeren ople verde. Hij was enige zoon, en zijn eigen oudste zoon voelde niets voor vee Zowel hij als zijn zoon waren erfelijk belast met de ..paardenbacil", zoals hij dat noemt, en reden van kind af aan paard. En zo stapte de heer Van Laar negen jaar geleden over naar de Koninklijke" om zijn hobby te gaan combineren met zijn werk. KENNEL Achter zijn huis aan de Doornseweg in Leusden-zuid heeft hij een kennel. De kennel met de honden van deK.N.J V. is sinds zeventien jaar in Leusden ge- wordt elk jaar geringer door de aan leg van snelwegen en door de huizen bouw. Er blijft steeds minder terrein, steeds minder natuurgebied over ,,0p het ogenblik jagen wij voor namelijk langs de grote rivieren, bij Wijk bij Duurstede in het land van Maas en Waal, in Twente. Een ideaal land voor de jacht is Ierland, daar heb je nog de ruimte. Evenals in Engeland is het publiek daar door de eeuwen heen aan de jacht gewend en er mee opgegroeid. Bestuurders van auto's zetten in die landen eigener be weging hun auto aan de kant en hun motor af, wanneer er een colonne paarden met of zonder meute pas seert Een Engelsman en een Ier weten hoe schrikachtig paarden zijn en hoe weinig er voor nodig is om. paarden op de. vlucht te doen slaan Och, a.ls in Engeland ergens paarden en honden worden uitgelaten, staat de Engelsman stil, en neemt er zijn hoed bij af!" De heer Van Laar, die geboren is vestigd Elke dag gaat de heer Van Laar te paard anderhalf uur met de honden uit, tezamen metéén vaste hulp kracht Zij testen de honden dan op uithoudingsvermogen, conditie, ge hoorzaamheid, discipline en leren de honden attent te zijn op hun naam Jonge honden, die het ,,vak nog moeten leren" nemen ze vaak gekoppeld mee uit. Het type hond, dat de ..Koninklijke" gebruikt is de specifieke foxhound! De heer Van Laar vindt de trico lorehond, zwart, beige en bruin van dek, het mooist. Maar er bevinden zich bij de meute ook enkele zéér licht gekleurde exemplaren. Het fokken van de jachthonden is begonnen in Frank rijk, waar men met staghounds op her ten jaagde. Vanuit Frankrijk waaiden de fokkerij en de jacht over naar Enge land In de 17de eeuw was Engeland echter steeds in zee-oorlogen gewik keld, en de Engelsen kapten hun bos sen, om met het hout ervan schepen te bouwen. Toen de bossen verdwenen stierven ook de herten zo goed als uit En de 'Engelsen gingen met nieuw bloed fox hounds fokken De jacht met foxhounds werd door de Engelsen over de gehele wereld verspreid Zelfs naar Nieuw- Zeeland en Australië namen de En gelsen hun geliefde sport mee. In Australië jagen ze niet op vossen, maar op kangeroes, en dat gaat ook heel goed In Nederland is het sinds ongeveer 1923 verboden om op vossen te ja gen, om de zogenaamde lange jacht te houden. (In Engeland is de dieren bescherming er ook al jaren mee bezig om de vossenjacht afgeschaft te krijgen) SLIPJACHT Daarom hebben we hier in de ken nel twee roodvossen die op repen jute leven. Wij houden met behulp van deze repen jute een zogenaamde slip- jacht. Een week vóór de jacht begin nen we het spoor uit te zetten De sliptrekkers hebben 50% van het suk- LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN Vorige week donderdag hebt u uitgebreid in onze krant kunnen lezen over het wel en wee van de begrotingsbehandeling '74 der ge meente Leusden. Een hele klus, zowel voor de raadsleden, het college, als de pers. Temeer daar er drie vergaderingen aan zijn besteed. In deze algemene nabeschouwing willen wij trach ten één en ander te analyseren, enkele konklusies te trekken en opmerkingen te maken. BETER? In de eerste plaats de vraag: is de behandeling van de be groting dit jaar beter gegaan dan in voorgaande jaren? Volgens ons is het iets beter gegaan, hoe wel het toch weer evenveel, zo niet meer tijd kostte. Het geven van een algemene beschouwing op de eerste avond (woensdag) kostte weinig tijd, zij het, dat de PvdA/D'66 fraktie de grootste hap (bijna drie kwartier) voor zich opeiste. De heer Mande- maker kan aardig rekenen, maar om de spreektijd per fraktielid om te gaan rekenen doet niets aan het feit af, dat de fraktie, die al jarenlang aandringt op een beschouwing zonder details, maar meer gericht op het beleid zich toch nog verloor in de klei nere zaken des levens, waardoor een tijdscore van 43 minuten bereikt kon worden Dat was ook voor een niet onbelangrijk deel de „schuld" van de heer Kuijpers, die (zeer juist) niet van papier af wilde lezen, maar de beschouwing in eigen termen heeft weergegeven. De spreker won daarmee aan levendigheid, maar beslist niet aan tijd. De VVD was naar ons gevoel het beste: haar algemene beschou wing was gericht op het algeme ne beleid en toch niet langer dan het gemiddelde van de an dere frakties. ALGEMEEN BELEID Wij zijn het met de PvdA/D'66 fraktie eens, als zij stelt, dat algemene beschouwingen alleen maar gericht dienen te zijn op het beleid, zoals dat uit de aan biedingsbrief en de begroting blijkt. Op die manier is het heel goed mogelijk, dat het college (na kort beraad misschien) direkt nog antwoord geeft. Ook zij kan zich dan beperken tot het algeme ne beleid, zonder op details in te gaan. Dat spaart enorm veel tijd, dachten we zo. Op die manier zou de eerste avond een afge rond geheel gevormd kunnen heb ben. Nu werd de beantwoording verschoven naar de tweede avond, waardoor b en w vijf dagen ter beschikking hadden, om zich voor te bereiden En voorbereiden betekent meestal een langer ant woord. Een college moet het algemene beleid in haar hoofd hebben. Daar heb je geen ambte naar voor nodig. Bovendien was de eerste avond rond half elf afgelopen, terwijl de tweede avond tot één uur in de nacht doorging, een niet evenredige verdeling van de tijd. Wij blijven op het standpunt staan, dat b en w met raad de begrotingscommissies openbaar moeten laten vergaderen, zodat dan de details uitgebreid ter sprake kunnen komen. Beter nog vinden wij de manier, zoals die in andere gemeenten wordt ge bruikt: de vragen, in de com missie-vergaderingen gesteld bundelen en mét het antwoord van b en w voor publikatie vrij geven. De raadsleden kunnen er dan tijdens de puntsgewijze be handeling van de begroting des gewenst nog op ingaan, Bovendien staan de antwoorden dan meteen voor iedereen zwart op wit. Het niet-inleveren vooraf bij het college van de algemene be schouwingen is een goed prin cipe als men ervan uitgaat, dat antwoord direkt gegeven wordt. PRATEN OF LUISTEREN De PvdA/D'66 fraktie heeft haar algemene beschouwing ook niet aan de andere frakties voor af ter inzage gegeven. Dan luis tert men beter naar ons" was het motief van de heer Kuijpers Hij wilde de algemene beschou wingen van de andere frakties ook niet vooraf zien, ,,dan kunnen wij beter luisteren". Dat klinkt na tuurlijk aardig, maar het moet ons wel van het hart, dat prin cipe en praktijk toch nog ver uit elkaar plegen te liggen. De PvdA/ D'66 fraktie hield namelijk tijdens het uitspreken van ande re algemene beschouwingen re gelmatig onderlinge gesprekken, zelfs zodanig, dat het storend was voor hen, die aan het praten wa ren BELASTINGEN De belastingvoorstellen namen bijna een gehele vej-gadenng (dinsdag) in beslag. Wij konstateerden hierbij on nodige herhalingen, dus tijdver lies. De meeste frakties herhaal den tijdens dit belasting-debat hetgeen zij in hun algemene be schouwing reeds naar voren had den gebracht, aangevuld met en kele andere argumenten. Het zou veel beter zijn geweest zich ten opzichte van de belastingen te beperken tot de algemene be schouwingen of tot de debatten rond de voorstellen zelf. OMMEZWAAI Aardig was wel de „omme zwaai" die het VVD-raadslid van Tiel maakte. In het begin van de begrotingsbehandeling was hem door de Pvda/D'66 fraktie het verwijt gemaakt altijd met benw „mee te gaan". De heer Van Tiel bestreed dit ten stelligste en kon digde aan onder meer tegen de verhoging van de personele be lasting te stemmen. Hij deed dit tenslotte toch maar niet, om, zoals hij zei, het college niet in wilde gaan op zijn voorstel de reinigingsrechten te verhogen tot f50,-- per jaar Als men daar verder over door denkt, dan ontgaat ons het ver band. Immers: de reinigings rechten zijn nu al te laag en lang niet kostendekkend. Een hogere opbrengst zou dan ook niet ten goede komen aan de gederfde inkomsten van een niet verhoog de personele belasting. Het uit gangspunt van de heer Van Tiel was, dat de opbrengst in even wicht gehouden moest worden. De heer Kuijpers kreeg gelijk. Ook nu stemde de VVD uiteinde lijk mét het college mee, MEER NIEUWS UIT DE ANTWOORDEN Opvallend voor ons was het feit, dat er meer nieuwe zaken bekend werden gemaakt tijdens de beantwoording van b en w dan in de totale aanbiedings brief, die uitzonderlijk rustig van inhoud was. Een belangrijke zaak als het treffen van nood voorzieningen voor de Biezen- kamp kwam pas in latere instan tie naar voren, terwijl zoiets wat ons betreft zeer zeker in de aanbiedingsbrief thuishoort. Het komt de levendigheid van het debat uiteindelijk wel ten goe de, maar we vragen ons af, of de kwestie De Biezenkamp nu reeds ter sprake zou zijn gekomen, als er niemand naar had gevraagd BESTE MAN De PvdA/D'66 fraktie riep wet houder Wagenaar uit tot „de beste man van het college" Hij had volgens deze fraktie een goede band met de raad, wat volgens hen niet helemaal het geval was met de rest van het college. Wat ons betreft: wij vonden de heer Wagenaar het duidelijkste in het beantwoor den van de vragen. Kort maar krachtig, is het devies van deze VVD-wethouder en zoals bekend stellen persmensen dat bijzon der op prijs Waarmee we ove rigens niet willen zeggen, dat burgemeester van der Post en wethouder van Zandbrink niet duidelijk waren De heer Wage naar was gewoon iets beter, van daar GROTE KUIP De beantwoording van vragen over de Grote Kuip in Leusden/ Zuid hebben weer nieuwe vra gen opgeroepen. De adviesraad van deze jeugdsocieteit stelt, dat b en w in gebreke zijn gebleven, wethouder van Zandbrink stelde duidelijk, dat het juist de advies raad is geweest. Het is natuur lijk niet juist, zoals wethouder van Zandbrink en burgemeester van der Post deden, om te spreken „over de brief van mevrouw Wis se", terwijl duidelijk was, dat deze brief was geschreven door de adviesraad en namens hen door mevrouw Wisse was onder tekend. Ook in het artikel in de Leusder Krant kwam dit duidelijk naar voren Onze vraag: worden uitspraken, wensen en beloftes tijdens bijeenkomsten tussen college en adviesraad Grote Kuip niet zwart op wit gezet? Zo niet, dan wordt het tijd dat dit dan gebeurt, zodat „nietes-welles- spelletjes" in de raad en daar buiten worden voorkomen. Het „ja" van de wethouder staat in dit geval tegenover het „nee" van de adviesraad. We twijfelen niet aan de oprechtheid van bei de partijen, maar één van hen moet zich toch vergissen VERBETERING WEGEN Een ander punt, wat ons enigs zins verbaasde, is de verbetering van de Trekerweg. Nog niet lang geleden heeft burgemeester van der Post verklaard, dat door de groei van Leusden de kans aanwe zig is, dat de druk op de natuur gebieden (zoals Den Treek) gro ter wordt. „Maar", zo stelde de burgervader, „dat is best voor een deel op te vangen, door de wegen in dat gebied niet te gaan verbeteren". Een aardig argu ment, maar dit wordt nu door het college zelf ondergraven, door de Trekerweg wel te gaan verbete ren, ook al is dat dan in ruilver- kavelingsverband. ROSSENBERG De onvoorziene stijging van de huurprijzen in het plan Rcfssen- berg (een zaak waar al vakerover is gepraat in de raad) was te wij ten aan het feit, dat méér hei palen de grond in moesten, dan Huntsman D. v. Laar waakt over zijn prachtige jonge foxhounds tijdens de „Stir-up" voor Huize Den Treek Foto Janus Visser. ses van de jacht in handen. We weten waar we heen moeten, prikkeldraad wordt verwijderd, maar de sliptrekker moet geen kaarsrecht spoor gaan trek ken. Hij moet het natuurlijke spoor benaderen, moet zo nu en dan wat bogen maken en dergelijke. Dat maakt het aantrekkelijke van de jacht uit WINTERSPORT De vossenjacht is een echte winter sport. We beginnen in oktober de zo genaamde oefenjachten Deze jachten vinden plaats om de jonge honden in te werken. We maken dan twee korte runs met de honden Die oefenjachten zijn echt voor de honden, alleen de equipage rijdt in het rood gekleed mee. Met mooi, open weer blijven we jagen tot in april Een jacht als de Sint Hubertusjacht maakt drie runs van vijf kilometer. Daar heb je dus heel wat grond voor nodig Na iedere run stappen we een eind en dan jagen we er weer op los'" HOOG TEMPO „Bent u tevreden over de jacht van zaterdag 3 november jongstle den?" „Het tempo lag deze zaterdag vrij hoog. Er werd vrij snel gereden. Maar het weer was haast te mooi. Met zonnig weer bestaat het gevaar dat de scent te spoedig wordt uitgewist, te vlug verdwijnt. Iedere soort scent is een gas, een geur die bij regen achtig weer het best wordt vastgehou den, ook in de begroeiing BESCHEIDEN We hebben deze zaterdag gejaagd met twaalfeneenhalve koppel honden, dat wil zeggen met vijfentwintig hon den. Als u dan bedenkt, dat men in Engeland, wil men gerespecteerd wor den, met 35 koppel jaagt, dan begrijpt u op welk een bescheiden schaal de jacht bij ons ligt We jagen ook wel eens met achttien koppel honden. Mijn grootste zorg is altijd, dat er één of meer honden tijdens de jacht zouden achterblijven. Die hon den komen altijd weer op huis aan, en je houdt je hart vast als je er dan aan denkt, dat ze de Doornseweg moe ten oversteken. De honden uil de ken nel hebben geen notie van en geen en kele ervaring met het verkeer. Ze zouden onherroepelijk kinderen des doods zijn Maar gelukkig, afgelopen zaterdag waren ze er allemaal. Dat was een pak van mijn hart! De heer Modderman had hier vroe ger meerdere jachtmogelijkheden. Die stak dwars de Doornseweg over naar het Henschotermeertje. Eén equipage- lid was voldoende om even het ver keer op de Doornseweg op te houden. Dat zou nu niet meer mogelijk zijn met dat intensieve snelverkeer op de Doornseweg!" „Bestaat er met droger weer niet minder gevaar dat de slootkanten spoe dig zijn afgetrapt?" „Veel mensen rijden allemaal over hetzelfde spoor. Ze zien mij een be paalde oversteek nemen, en maken automatisch dezelfde. De oevers zijn dan inderdaad snel afgetrapt, hetgeen bij nat weer het gevaar voor val partijen inderdaad vergroot Maar bij elke jacht zal een geroutineerd ruiter, die zijn paard goed in de hand heeft, een andere oversteek proberen te vin den dan de reeds door velen platge trapte wallekanten." Eén opmerking wil de heer Van Laar nog graag kwijt: „Ik hoop dat de paardensport ook in de toekomst zijn stijl en elegance in verzorgde kleding en passende hoofdtooi en haar dracht zal handhaven. Niets is funester voor deze sport, dan wanneer men de etiquette, ook op dit gebied, eraan geeft." A M volgens het grondonderzoek was voorzien. Vraag: waarom horen we dat nu pas? Zoiets was toch wel eerder bekend? In vorige ver gaderingen over hetzelfde onder werp is dit nooit ter sprake ge komen WARME HAPJES De publieke belangstelling was, vooral maandagavond, bijzonder groot. Zelfs banken en stoelen in de gang van het gemeentehuis waren bezet. Een verheugend verschijnsel, dat wel. Maar we kunnen ons toch levendig voor stellen, dat de belangstellenden een beetje gefrustreerd zijn weg gegaan na hun lange zit tot één uur 's nachts. Wat was name lijk het geval? Zoals gebruike lijk wordt er tijdens een raads vergadering koffie geschonken en - mocht de vergadering lang duren - frisdranken (al dan niet alcoholisch). Van dit laatste pro fiteren de belangstellenden op de publieke tribune niet mee Zij krijgen (tot diep in de nacht als dat zo uitkomt), koffie. Maan dagavond laat waren de koffie- rondes achter de rug en het college had als extra versnape ring en als opkikkertje) war me kroketten besteld. Wij hoor den een smachtend gezucht op de publieke tribune, toen de kro ketten werden binnengedragen door de hardwerkende gemeen tebode de heer Herder. Ook de mensen op de tribune waren aan een maagversterking toe, begre pen wij. De „beker" ging ech ter wel mooi aan hen voorbij, want het bleek, dat de kroketten alleen voor de raad en de pers waren bestemd. De publieke tri bune werd voorzien van een vol gende ronde koffie Wij als persmensen stellen een warme hap tijdens langdurige vergaderingen van de raad na tuurlijk erg op prijs,maar we kunnen ons indenken, dat het slecht valt bij de belangstel lenden op de publieke tribune, als iets dergelijks aan hen voor bijgaat. Wij zijn dan ook van mening, dat mensen, die uit zui ver belangstelling de raadsver gaderingen bijwonen, in ieder geval bij dergelijke (bijzondere) vergaderingen net zo „beloond" dienen te worden als de raads leden, het college, aanwezige ambtenaren en pers. Op een te kort van een paar ton maakt dat niet zoveel meer uit GEMIST VOORSTEL Dat de heer Mandemaker (PvdA/D'66) een voorstel „mis te", terwijl hij daar nog het no dige over wilde zeggen, was een aardige aflsuiting van het begro tingsdebat Hieruit bleekoverduidelijk.dat een te grote frekwentie van ver gaderen de raadsleden „voor- stel-blind" kan maken. Overi gens was de heer Mandemaker van plan het college een compli ment te maken. Over het „ge miste" (onderwijs)voorstel mag de socialist dat op deze plaats alsnog doen: „Het bedrag per leerling is zonder meer hoog en dat bedrag steekt gunstig af bij andere gemeenten". Dat was, aldus de heer Mande maker, wel een compliment aan het adres van b en w waard. Niet voor de raadsnotulen, maar hierbij dan toch nog in de anna len voor het nageslacht vastge legd TENSLOTTE Rest ons nog te onderstrepen, dat het gemeentelijke ambtena renkorps een behoorlijke steen heeft bijgedragen tot het (ook vroegtijdig) tot stand komen van deze begroting. Er is hard ge werkt om alles tijdig te kunnen realiseren. Voor hen is het wel licht verheugend te weten, dat de raad de verhoging van de post personeelslasten heeft goedge keurd, ook al bleven daarover toch nog wel enige vragen be staan. onder andere bij de PvdA/ D'66 fraktie, Misschien dat een beter (door deze fraktie ge vraagd) samenspel tussen raad en b en w ook die vragen van een juist antwoord kan voorzien Bert Vos EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN ÖROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS!

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7