Kenya Expositie van de V ogelvrienden IJsclub „Zwanenburg" gaat vergaderen Puzzelaktie voor het Rode Kruis De olieboycot en de grenzen van Leusden's groei Ingezonden: Zaterdag en zondag Burgerlijke stand Gemeente Leusden AGENDA EMEENTE LEUSDEN Gratis taxi naar de klaveet HOREN EN LEZEN EN KUIPERIJ Peuterspeel zalen Oud papier aktie Suriname vrij, nu DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEUSDEH KKANI LEUSDEN - Het jaarlijks terugkeren de evenement van de vogelvereniging ,,De Vogelvrienden te Leusden is wel de tentoonstelling Vele vogels worden door de kwekers bekeken en nog eens bekeken. De beste worden dan op een tentoonstelling ge plaatst waarna de vogels door 2 keur meesters - de heren v. Ginkel uit Amersfoort en Dorsch uit Nibbixwoud- beoordeeld worden. Er wordt onderscheid gemaakt door de vogels in verschillende groepen onder te brengen t.w. kleurkanaries, grote parkieten, grasparkieten, tropi sche vogels en bastaard vogels Van alle vogels wordt een keurings lijst gemaakt en bij alle groepen komt uiteindelijk een winnaar uit de bus Alle vogels worden keurig op stel lingen geplaatst en zijn dan door het publiek te bewonderen. Bovendien isei dan gelegenheid om deze en andere vogels te kopen. Ook dit jaar hebben de Vogelvrien den weer de beschikking over de Til De toegang is nu echter aan de Ba- voortseweg waar een aparte ingang is. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op zaterdag 10 november van 10 uur tot 22 uur en op zondag 11 no vember van 10 uur tot 18 uur. Het be stuur van de Vogelvrienden heelt ook gedacht aan de aankleding van de Til en door het plaatsen van een groot Tropisch Aquarium, een vollere, coni feren enz. zal men komen tot een prach tig geheel. Er wordt: dan ook op gerekend dat zeer velen een wandeling naar de Til zullen maken om deze kleurenpracht te bewonderen. LEUSDEN/CENTRUM - Met de win termaanden in aantocht, zal de IJsclub „Zwanenburg" woensdag 14 november in „lid Ros Beyaert" een algemene ledenvergadering houden De agenda voor deze statutaire vergadering is als volgt: 1. Opening. 2. ingekomen stukken 3 notulen vorige ledenvergadering 4. verslag van de sekretaris 5. verslag van de penningmeester. 6. benoeming kaskommissie. 7. bestuursverkiezing: aftredend zijn de heren Berends en Bergsma. 8 vaststellen winterprogramma. 9. mededelingen van het bestuur 10. rondvraag 11. sluiting LEUSDEN - Geboren Monique Ma ria Catliarina. dochter van W J. Prin sen en M W. Tolboom, de Verjaegde Ruyterweg 20 Catharina Johanna, dochter van S. G T. Tolboom en J A Schoonderbeek. Horsterweg 23. Lam- berta Agnes, dochter van J. C van der Salm en W E. van den Hengel. Wiggeruslaan 5. Ondertrouw: Jan de Meijer, Barne- veld en Johanna Hendrika Antonia Vrij hoef, Leusden Aart van Meerveld. Leusden en Etje Hendrika Pomp, Bar- neveld Gehuwd: J W. Spijker en R T. van Laai- L. J Vonhof en G G. Lagerweij C J Kooijman en J. G. Edelbroek Overleden: H Jongens, oud 37 jaar H W J Have, oud 79 jaar, Amster dam EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! FILMAGENDA AMERSFOORT Het bestuur wil vooral de nieuw- ingekomen inwoners van Leusden nog maals op de sluitingsdatum van de kontributie wijzen. Volgens het huishou delijk regelement moet de contributie a f6,- per lid voor 1 december zijn betaald. Bij latere betaling wordt de contributie per lid met f5,- verhoogd. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot de heer J Dijkstra, Oranje- laan 14 te Leusden-Zuid en de heer R. M. Bergsma, Berkenlaan 19 te Leusden-Centrum. Eventuele contri- butiebetalingen kunnen geschieden op giro 278135 van de Rabo-bank te Leus den t.g.v IJsclub „Zwanenburg", on der vermelding van de naam (namen) van het lid en de voornamen van de gezinsleden. AMERSFOORT - Filmagenda voor de speelweek van donderdag 8 no vember t/m woensdag 14 november 1973. GRAND THEATRE Donderdag geen filmvoorstellingen. „The Sound of music", vrijdag t/m dinsdag, a.l. Wim Kan. Woensdag, aanvang 20.15 uur. (Deze voorstelling is uitver kocht). CINEMA AMICITIA „Family Life", donderdag en vrij dag in onze Arthouse Toppers van toen en nu, 18 jaar. „Macbeth", zaterdag t/m woensdag, 18 jaar „Fablio, de grote tovenaar' za terdagmiddag 2.00 uur, zondagmid dag 1.30 uur, woensdagmiddag 2 00 uur, a.l. Groot kinderfeest. CITY THEATER „Fataal eindpunt" Alleen donderdag 14 jaar. „Maciste en de Tirannen", vrijdag t/m woensdag. 14 jaar „Nog meer dollars voor Mc. Gre- gor". Zaterdagavond 23.45 uur, 18 jaar. Nachtvoorstelling. REMBRANDT THEATER „Ik wil het overal met je doen", Donderdag t/m woensdag. 18 jaar AANVANGSTIJDEN Grand Theatre: Dagelijks ook zondag 2 00 en 8.00 uur. Cinema Amicitia: Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Zaterdag en woensdag al leen 8.00 uur. Zondag 4.00 en 8.00 uur. City Theater: Dagelijks 2.00 en 8 00 uur. Zaterdag 2.00, 6.45 en 9 15 uur. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 15 uur. Rembrandt Theater: Dagelijks 8.00 uur Zaterdag en zondag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur. De klokken luidster van Leusden LEUSDEN - De klokken lui- den, Leusden neemt afscheid van een dode. Rond het hoogst be jaarde en edelachtbaarste toren tje van ons land, dat zijn kerk al generaties heeft overleefd, laveren wat vrijgevochten duiven en doen zwartrokken overdre ven geagiteerd. De uil achter het getralied galmgat is niet op de wieken gegaan, hij heeft zijn dagrust te hard nodig en kent deze geluidsgolven wel. Wie ze verwerkt, is hem evenmin een zorg. Trouwens, wie van het mensdom weet er eigenlijk, dat op dit verscholen dodenhofje aan het klokketouw wordt getrokken door een vrouw Johanna Brons (net 50) doet dat al zes jaar „Misschien ben ik wel de enige in het land, ik volgde mijn man op, die kon het niet meer combineren met zijn werk" Zij is Rotterdamse, ging in de huishouding en verpleging, trouw de, trok na het bombardement in 1940 naar Soest, verliest daar haar man, die vijftien jaar ziek was Zij trouwt later met de Amersfoortse weduwnaar Nico- laas Brons en betrekt boerderij Vlooswijk, een juweeltje in hoog geboomte achter het torentje, met een grote praatkamer en een betegelde schouw, waar je u tegen zegt, waarvan je wild of stil wordt, in ieder geval eerlijk jaloers. Johanna en Nicolaas tel len samen acht kinderen, zes zijn er uitgevlogen Zij nam het werk van haai man als vanzelfsprekend over. Eerst samen getrokken en gepro beerd. Dat ging vlot „Ze moeten je niet helpen, dat hoor je zo aan het geluid, dan gaat de klok van slag. Het is maar net hoe je trekt, de cadans. Mannen hebben natuurlijk een forsere greep Zo'n klok zwaait lang door, voor al als ie op gang is. Hij loopt nu op lagers, daarom kan ik het alleen af. De begraaf plaats is van de hervormde kerk Leusden en het torentje van de gemeente. De zware klok, date rend uit 1572, werd door de Duitsers gestolen, maar is niet verder gekomen dan Groningen Hoe ik als huisvrouw dit werk doe? Ik weet, wanneer er een begrafenis is Tien minuten te voren sta ik op de uitkijk, een vast plekje, waar ik de stoet zie aankomen Dan snel achter om naar het klokketouw Na de plechtigheid krijg ik een seintje om weer te luiden. Het is nu wel heel anders dan toen ze met vier man aan het touw hingen en de overledene „overluid" moest worden. Dat was zwaar werk Die gewoonte is hier afgeschaft Het is van oorsprong de bedoe ling om de boze geesten te ver drijven, vroeger liepen ze ook eerst om de toren heen". Johanna zorgt voor de bijver dienste: zes gulden voor luiden per keer. „Ik mag wel 's opslag hebben", zegt ze knipogend Leusden heeft geen dure aan dit zeldzame verschijnsel: vrouw aan het klokketouw Donderdag 19.30 uur 29 novembei raad Leusden. Raadzaal: LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 10 november „De Til Dansavond voor jongeren van 12 t/m 16 jaar KJB in samenwerking met Pop Corn. Aanvang 20 00 uur, slui ting plm. 22.30 uur Zaterdag 10 november: De Til, van 10 tot 22 uur - expositie De Vogelvrien den. Zondag 11 november: De Til, van 10 tot 18 uur - expositie De Vogelvrien den. Zondag 11 november: .Hervormd Cen trum Opendeurdienst Leger des Heils Aanvang 19.00 uur Maandag 12 november: „Hervormd Centrum" NCVB-bijeenkomst. Aan vang 20.00 uur Ds. Wanner spreekt over „Crematie en christelijk ge loof". Maandag 12 november: Astmalondsge- bouw Larixlaan 1 Bespreking met. de tweede openbare basisschool, de tweede openbare kleuterschool en de kleuterschool „de Wip-Wap Aan vang 20 00 uur Voor alle leerkrach ten en ouders die kinderen op deze scholen hebben. Woensdag 14 november: Raadzaal. 20 uur, eerste biieenkomst werkgroep bestemmingsplannen comité Milieu Zorg Leusden Belangstellenden zijn welkom. Woensdag 14 november: ,,'t Ros Beyaert' IJsclub „Zwanenburg' Al- Woensdag 14november: tRosBeyart Aanvang 20.00 uur. KPO bijeen komst. Onderwerp „Kip en Ei Donderdag 15 november: „Hervormd Centrum 20 00 uui Lezing van Brigadier Mast van het Leger des Heils uit Amsterdam voor NBP Vrijdag 16 november: ,,'t Ros Beyaert" Forumavond ABTB met ABTB Ach terveld, ULG en CBTB Vrijdag 16 november: Schaatsuitstapje KPJ Vertrek bij „deTil ',19.00uur. Zaterdag 17 november:De Til 20 00 uur. Disco-avond voor 15 jaar en ouder. Zaterdag 17 november: Rest Nieuw Leusden" disco-avond m m v Su- perlly Drive-In aanvang 20 00uur Zatereag 17 november: Jubileumuit- voenng Toneelvereniging De Eendracht, 't Ros Beyaart Blijspel „Blijf zitten waar je zit"... Na afloop dansen Zaal open 19.30 uur. Aanvang20 00uur Zondag 18 november: „De Til' 14 30 uur Dansmiddag voor jongeren van 11 t/m 15 jaar. Maandag 19 november Raadzaal, 20 uur, bijeenkomst stafgroep CML. Belang stellenden zijn welkom Zaterdag 24 november: Jubileumuit voering Toneelvereniging De Eendracht, 't Ros Beyaart Blijspel Blijl zitten waat je zit Zaal open 19 30 uur Aanvang: 20.00 uur. ACHTERVELD Zaterdag 10 november „Ons Gebouw" Prinsenbal. LEUSDEN/ZUID Donderdag 8 november. Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 14.00 tot 16.30 uur, Arnhemseweg 83 Vrijdag 9 november: Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur, Arnhemseweg 83. Vrijdag 9 november: Expositie „Vrije Kwasten", openbare basisschool 't Palet, Willem de Zwijgerlaan 1, 19.00 tot 21 00 uur Vrijdag 9 november: U.V.V bingo avond onder leiding van de heer Punt in de grote zaal van de firma Pon aan de Bavoortseweg Voor alle oudere inwoners van geheel Leusden. Vanaf 18 30 uur: bezich tiging en gelegenheid tot kopen van werkstukken. Vanaf 20.00 uur. bingospel Zaterdag 10 november: Expositie „Vrije Kwasten' openbare basis school 't Palet. Willem de Zwijger laan 1. 14.00 tot 17 00 uur. Zondag 11 november: Expositie „Vrije Kwasten", openbare basisschool t Palet, Willem de Zwijgerlaan 1, 14 tot 17 uur Dinsdag 13 november: U.V.V. Senioren Sociëteit. Gezellige middag voor alle oudere inwoners van Leusden/ Zuid, in het clubgebouw van Roda. 14 00 tot 16 30 uur. Dinsdag 13 november: Bijeenkomst N.C V.B. in het jeugdgebouwaan de Ooievaarshorsterweg. Aanvang 19.45 uur. Zuster Trappel spreekt over het medisch zendingswerk op Celebes Dinsdag 13 november: Concert voor harp, fluit, viool en altviool door het US O. Harptno inde grote zaal van Pon aan de Bavoortseweg. Aan vang 20.15 uur Vrijdag 16 november P.J.G.U uitstap je naar Amsterdam, musical van Annie M G. Schmidt Verzamelen bij café-restaurant „De Mof". Vertrek 18.45 uur per bus. TENTOONSTELLINGEN VAN LEUSDENAREN Tot 10 november: Max van Haasen, pentekeningen in Galerie Poema, van Kinsbergenstraat 7, Apel doorn. Openingsuren van 9 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur. Vrijdag savonds van 19 tot 21 uur Zondag en maandag gesloten. Tot 10 november: Maarten't Hart, pen tekeningen en enige grafiek- en olieverf-tekeningen in het Streek museum te Rhenen, Molenstraat 25. Openingsuren van 11 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur Zondag en woensdag gesloten OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevr C. Deenik, Kon. Julianalaan 35, Leusden/ Zuid, tel 03490-18134 BARNEVELD Maandag 10 december: Onder aus piciën van de BDU-krantencombinatic 'en Foto 'Fortgens C'ees Engel presen teert dia-serie over Israël Grote zaal Veluwehal ontmoetingscentrum. Aan vang 20.00 uur. DEMONSTRATION FARM ROMBO O CATHOLIC CHURCH ROMBO P.O. LOITOKITOK 28th October 19 73 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De autoloze zondag kan ook beslist leuk zijn. De di- rektie van manege-café-restaurant „De Klaveet" is op het aardige idee gekomen om u toch in de gelegenheid te stellen om een zondagmiddag of avond gezellig uit te gaan. De taxi van uw huis naar het „gezellige mid den tussnen Achterveld en Leusden" betaalt de Klaveet. wel eerst even bellen! En voor de spor- tievelingen, die per fiets langs ko men, er staat een fietspomp klaar.... (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Naar aanleiding van de door de Adviescommissie Grote Kuip gerich te „Open Brief" aan de raadsleden van de gemeente Leusden, gepubli ceerd in de Leusder Krant van 25 ok tober 1973 en dc reactie daarop in de Openbare Raadsvergadering van 29 ok tober j 1., achten wij hetvanbelang.dat de antwoorden op brieven, welke gete kend zijn namens onze adviescommis sie, ook gericht worden aan deze ad viescommissie. Het fatsoen gebiedt, dat dergelijke reacties nimmer in de persoonlijke sfeer getrokken worden. De adviescommissie Grote Kuip be staat uit: mevrouw J. G. van Aken- de Boer; mevrouw M. F. J. Wisse- van Lith; pastor G. N. Asme, dominee Th. M Loran; de heer J. A. op 't Hof Deze leden staan unaniem achter het tot op heden gepubliceerde en zullen dan ook in de naaste toekomst via de daarvoor geeigende media terug ko men op deze affaire. Hebben wij het goed begrepen, dan zijn wij de personen, die onjuiste voor stelling van zaken geven: J. G. van Aken-de Boer; M. F. J. Wisse-van Lith; pastor G. N Asma; ds. Th. M. Loran; J. A. op 't Hof. Leusden, 31-10-*73 Beste T.ezers, Het is al enice tijd geleden, dat U iets over mijn werk hier dm Rombo hebt gelezen, en dit was in verband net de I.2VA kotlekte die o.a. voor een vervoermiddel voor mijn werk werd gehouden. Wat naa ik onder de indruk van uw gulheid. Vorige weck kreeg ik bericht van UVA dat het geld bij elkaar is gebracht door en dat ze het geld zouden doorsturen naar mijn bisschop. Zoals U hebt gelezen, doe ik het meeste werk af per taactor en daar er geen wegen zijn, zoals U se kent kunt U zich wel indenken dat dat alles behalve plezierig is. Maar die tijd is dan bijna Voorbij, dank zij Nu z-.l ik dan in de toekomst neer kunnen doen voor de mensen en ze beter kunnen helpen, waar d t nodig is. Momenteel ben ik bezig met het ontginnen van 13 ha. land om daar een boerderij te beginnen voor een van de mensen hier. Ik zeg land, maar het i3 meer een woeste nij dan land. Het is bomen kappen en wortels uitgraven, vlak maken en gaten vul len met afgegr-ven mierenhopen. We hebben nu 3 ha. klaar en we hebben er gisteren een ha. katoen in gezaaid, vermoeiend, want al die zaadjes moeten in rijen van een metor apart en de planten komen in die rijen op een afstand van 63cm. te staan, ieder gaatje krijgt vijf zaadjes. Se moeten er nog 2ha. meer inpl,anten en dan hebben we een inkomen voor de ontwikkeling van de andere tien ha. Katoen is tamelijk prijzig en om vervoer te huren om die katoen naar de markt te brengen is duur. Dus ook hier hebt U die man geholpen met deze kleine vrachtwagen. Mag ik dan aan het einde van dit korte schrijven O allen nogmaals danken voor wat U voor deze mensen doet door mij, en ik hoep dat zc zult blijven helpen in de toekomst, welke nissicnaris of zendeling er ook een beroep op doet. Met een vriendelijke groet Nu het voortbestaan van de peuter speelzaal te Leusden-Zuid bedreigd wordt voel ik me als ouder van een peuter, min of meergeroepen mijn visie over speelzalen naar voren te brengen. Naar mijn mening mag het belang van de speelzaal beslist niet onderschat worden. De kloof in ontwikkeling die er bestaat tussen de zesjarigen die de basisschool betreden (deze kloof is ook op de kleuterschool al aan wezig) is niet alleen het gevolg van een verschil in aanleg (de erfelijk heid), maar wordt in belangrijke mate mede bepaald door het milieu. Tal van statistische onderzoekingen hebben aangetoond dat het ontwikke- lingstempo en het uiteindelijk bereikte niveau voor een groot deel afhankelijk zijn van de mate waarin die omgeving voor zo'n ontwikkeling „bevorderend' is*. Allereerst is het een taak van de ouders thuis een zo gunstig mogelijk klimaat te scheppen. Daarnaast speelt echter de speelzaal een bijzonder be langrijke rol Wij zijn in de gelukkige omstan digheid bijzonder capabele leidsters aan onze speelzaal verbonden te heb ben. die zich bewust zijn van hun belangrijke taak. Iedere deprofessionalisering moet dan ook van de hand gewezen worden daar de ontwikkeling van de peuter er niet mee gebaat is. De speelzaal mag beslist niet gezien worden als een „bewaarplaats' voor kinderen wier moeders (ouders) zo nu en dan vrijaf willen hebben (dat is een plezierige bijkomende omstandigheid). Ze vervult een belangrijke functie in de wereld van het kind. Zoals de kleuterschool haar be staansrecht (ook niet zonder moeilijk heden) heeft verworven, dient dit nu ook voor de speelzaal het geval te zijn. Hopelijk zal het gemeentebe stuur een mogelijkheid zien op korte termijn voldoende financiële middelen ter beschikking te stellen zodat het bezoek van peuters aan de speelzaal niet afhankelijk is van de financiële positie van de ouders Mevr Wagenaar-de Waal Leusden-Zuid LEUSDEN - In Hervormd Leusden van oktober heeft u gelezen dat de volgende papier aktie op 17 november gehouden zou worden Óp het moment dat OPA deze datum had vastgesteld was het niet te voorzien dat 6 andere groeperingen bijna wekelijks door Leus den-C zouden trekken om uw papier op te halen. Dit is duidelijk merkbaar bij de twee verzameladressen voor uw oud papier. In vergelijking met voorgaande akties is er nog geen 25% binnen. OPA vindt het een groot be zwaar om 40 personen voor een mini male opbrengst op te roepen en wil daarom de aktie opschuiven naar een nog later bekend te maken datum Toch zullen velen van u het verzamelde papier niet langer kunnen bewaren Zeer rijk geschakeerd is het prijzenpakket dat door het bedrijfsleven ter schikking is gesteld voor de puzzelaktie die het komende half jaar ook in ditfc als lid van de Nederlandse Nieuwsbladpers zal worden gehouden ten bate de vakantieprojekten van het Nederlandse Rode Kruis voor chronisch ziekej invaliden. In de week van 19 tot en met 25 november starten we met deze tweewekelijj aktie, waarbij men in totaal dertien keer zal kunnen meedingen naari honderden prijzen, van een luxe stacaravan, fraaie kleuren-t.v.-toestellei complete vakantievliegreizen tot en met stofzuigers, wasmachines, serviei tapijten, kamerparket, wasemkappen en een heus orgel. Het enige dat men zal behoeven te doen is de slagzin in te vullen die ontst bij het oplossen van de (Rode) kruiswoordpuzzels. Die slagzin schrijft een briefkaart, welke men - met tenminste f 1,00 extra aan postzegels - aaei Nederlandse Rode Kruis in Den Haag zendt. Elke keer dat men aldus to> doet heeft men kans om één van de vele waardevolle prijzen te winnen. Vooi hoofdprijs zal men in aanmerking komen als men aan het slot van de puzzelii juist invult hoevaak een bepaalde letter in alle oplossingen tesamen is voorj komen. Neemt u nu reeds voor, aan alle puzzels deel te nemen. Niet alleen vanwege unieke prijzenpakket, dat bijna een kwart miljoen gulden waard is, maar ookt ondersteuning van het onbaatzuchtige werk van het Rode Kruis. Het mes sé dus aan twee kanten. Om u nog wat meer inzicht te geven in de zeer bijzondere artikelen, dieft het Nederlandse bedrijfsleven voor dit doel worden afgestaan, kunnen hier aln worden genoemd: wasdrogers, 50 kalkoenen, 25 zagen, 100 shawls, 26 toegac,; kaarten voor de wereldkampioenschappen voetbal in 1974 in West-Duitsland,( complete keuken, 13 autowashandschoenen, schokbrekers plus de montage daan doe-het-zelf-sets, koffieserviezen, reliefglobes, een aanhangwagen, buitenh taarns, een luxe toiletkast, boeken, kazen, handwerkpakketten, radio's, barti cue's, dozen zeep, donsdeken plus overtrekken en kussenslopen, haarkruls*; autobanden. En dan nog die eerder genoemde, heel grote prijzen. Kortom, ij reden dus om straks mee te doen aan onze Rode Kruiswoordpuzzelaktie, wu voor door het Ministerie van Justitie onder nr. L.0. 700/143/230 toestemmi^ verleend. en het graag willen opruimen. Een vraag aan u: breng het bij de volgende adressen: Fam. D. Broekema, Burg. de Beaufort- weg 2. Fam. G. W. Oostenbroek. Hohorstlaan 39. Mocht dan blijken dat we met z'n allen zoveel hebben gespaard dan kun nen we hiervoor een vrachtwagen laten rijden. Met dank voor uw begrip en spontane medewerking. OPA Onder dit motto is tijdens de vre- desweek een landelijke Surmame-aktie van start gegaan, die ertoe moet leiden dat Suriname zo snel mogelijk onafhankelijk wordt. Deze opmerking vraagt natuurlijk om uitleg Wij zullen daarom uitleggen waarom wij (wereldwinkel) en met ons de landelijke hervormde en katholie ke jeugdraad. Septuagint, sjaloom en de x min y beweging het zo nodig vinden dat Suriname onafhankelijk wordt Daartoe moeten we eerst even wat feiten geven Suriname vertoont veel aspekten van een gekoloniseerd land; leveranties van vnl. grondstoffen, sterk afhankelijk van buitenlandse markten, in- en uitvoer vooral door buitenlandse ondernemingen geregeld, ondernemin gen in handen van buitenlandse indus trieën, weinig of geen betrekkingen met andere ontwikkelingslanden. Welke be drijven beheersen welke sektor? Bankwereld. A BN. (Ned.) Mijnbouw- Suralco(USA); Billiton/Shell (Ned.), Reynolds (USA). Bosbouw- Bruynzeel (Ned.); Weyer- hauser (USA) Transport. KLM (Ned KNSM (Ned United Fruit Compagny (USA). Landbouw. Stichting voor Machinale Landbouw in Suriname (Ned.), P,( (Ned); United Fruit Company (Ui! HVA (Ned Elektriciteit, telefoon enz 0; (Ned ITT (USA) Wat hebben de Sunnamers nog werklozen, vluchtelingen, voedsel* kort, armoede, tekorten. Vaak worden de vestigingen van buitenlandse ondernemingen in Surii me o.a. geaksepteerd met de oprs; king dat er een stuk werkgelegen wordt gebracht Dit is niet juist lat de gevestigde industrien vrip allemaal arbeidsextensief zijn. D* bij komt nog dat het (veel arbei: intensievere) verwerken van de gros stoffen buiten Suriname zeil pL vindt. Na een „politieke" onafhankelijklü die mogelijkerwijs in 1976 zal plat; vinden, aldus de Nederlandse regeni zal Suriname opgescheept zitten buitenlandse ondernemingen die de; hele markt beheersen en waarvan dus ekonomies afhankelijk is Na „zgn" politieke onafhankelijkheid; Suriname door de buitenlandse dernemingen geregeerd worden ont: deze ondernemingen al een groot di van de huidige politieke macht na zich toegetrokken hebben d.m.v. jou ventures en geschuii met sleutelps ties in de Surinaamse politiek Daarom is het noodzakelijk datSurit me nu onafhankelijk wordt voordatt meer ondernemingen de kans kriji zich in Suriname te vestigen. Dit l nog maar enkele aspekten van des tuatie in Suriname en we zijn dat om van plan nog wat artikeltjes o. Suriname in de Leusder Krant te; bliceren Belangstellenden kunnen! recht bij: F. B. van de Hengel, Verjae? Ruyterweg 9, Achterveld. G. Voskuilen, Krakhorst 21, Leusd T. van Riezen, Grifthorst 11, Lee den. Wereldwinkel Leusi! De onlangs door de Arabische sta ten afgekondigde olieboycot drukt ons onverwachts op een feitelijkheid, waar we vroeger of later toch mee gekon- fronteerd zouden worden, n.l. een ener gietekort, zich o.a. uitend in een tekort aan brandstof voor onze auto's. Nu hopen wij ons nog te redden met een rijverbod op de enige dag, dat de economie dat nog enigszins toelaat, de zondag Maar het is duidelijk dat deze maatregel niet meer dan een klei ne bijdrage aan de energiebesparing is. (Wat een genot overigens, zo'n autovrije zondag! Een moderne vorm van zondagsheiliging!) Het autosysteem is een energieverslindend systeem Hoe verslindend onthulden ons de olie maatschappijen zelf in hun paginagrote advertentie in de dagbladen. Wij cite ren daaruit: „Als elke dag één miljoen automobilisten 's afstand van 40 km. rijden met een snelheid van 100 in plaats van 130 km. per uur, dan scheelt dat één miljoen liter benzine". Wij zouden daaraan willen toevoegen- als elke dag eens een hall miljoen mensen 25 km. minder zouden rijden of hele maal niet meer zouden rijden, omdat ze veel dichter bij hun werk woonden, wat een ongelooflijke besparing zou dat opleveren' In ons rapport „Grenzen van Leus- dens groei schreven wij ruim een half jaar geleden (p 29): „Er zijn een aantal faktoren die het autoge bruik in de toekomst zeer duur zullen maken' Als tweede faktor noemden wij. de te verwachten schaarste aan benzine en het opraken van de grond stoffen. Met dat punt zijn wij nu af gelopen week gekonfronteerd Des kundigen van de oliemaatschappijen zelf hadden deze crisis allang voor speld. Alleen komt ze nu wat eerder dan verwacht Wachten we nu tot de boycot voorbij is en rijden we dan maar weer aan? Of gaan we ons be zinnen op blijvende bezuinigingen? Be zuinigingen die bijvoorbeeld voortko men uit het zoveel mogelijk verschaf fen van werkgelegenheid in de direkte omgeving waar de mensen wonen struktuurplan van de gemeente Lei den stelt dat de overlooplunktie van gemeente pas goed tot ontwikkeling! komen als het aanbieden van wook bieden geschiedt in combinatie e het vergroten van de werkgelegen!/ op niet te grote aistand. Een iedert zich er van overtuigen, dat de gemea tot nu toe beter geslaagd is in het6 breiden van het woningbestand das dat van de werkgelegenheid Ene het scheppen van steeds meer wo5 ruimte voorde bevolkingsgroepenb de midden- en hogere inkomens zalt steeds moeilijker worden te voort men, dat het grootste gedeelte Leusdens inwoners gedwongen wc dagelijks 's morgens de stad te w laten en er 's avonds weer te komen. met de auto. Tet het autorijden o.a. door een teh aan aardolie te duur is gewordt Dan komen de mensen voor wie woningen gebouwd worden niet me in Leusden wonen. Wanneer dit mors: aangebroken zal zijn valt niet pred te voorspellen, maar de gebeurtem sen van de laatste week zijn een \i gerwijzing Ongeacht de bezuinigin? maatregelen zal de benzineprijs mi der geval omhoog gaan naar 85 De vereniging van bandenspecialté Vaco verwacht, dat begin 1975 grens van fl. per liter benzine i reikt zal zijn (bericht uit de Tijd. oktober). Het autosysteem wordt la» zaam ondergraven. Aan alternatie' via het openbaar vervoer wordt, je ook in Leusden, te weinig aandad besteed. Wie de gedachten van Kna groen omtrent werkgelegenheid, v(f keer en vervoer in en om Leus! nog niet kent, die leze alsnog I rapport .Grenzen van Leusdens gros Het is verkrijgbaar bij slagerij Spaa in Leusden-Centrum of door storti van f5,- op postrekening 58768, t.nJ L. Loth te Leusden onder vermeld! van „Rapport Leusdens groei Namens aktiegroep Knalgrd W. A G Veen, sekretaris

Leusder Krant | 1973 | | pagina 8