te „Agressie is gemakkelijk op te wekken en zou moeten worden beteugeld in die situaties, waarin zij gevaar oplevert voor ons voortbestaan „Wij bouwen bij u, voor u en zonder u" DRS. J. WALRAVEN „De mens mist een ingebouwd remsysteem" BIOLOGEN IN LEUSDEN (12) Uitbreidingsplannen „Bij deze plannen is de natuur volledig ondergeschikt gemaakt aan de belangen van de stedebouwkundigen" Milieu: ons gebrek aan [kennis noopt ons tot voorzichtigheid )ERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT 9 Drs. J. Walraven. DE MENS MIST EEN INGEBOUWD REMSYSTEEM De ethologie zoekt de verklaring hiervoor in het feit, dat onze voorou ders, een tak van de aapachtigen, door het gemis van klauwen en een dodelijk gebit geen behoefte hadden aan een dergelijke rem tegen doden. Bij roof dieren ligt dat anders. Onder normale omstandigheden zal een wolf of hond niet in staat zijn een soortgenoot te doden, die de blokkeringsreflex, het toekeren van de keel, laat zien. Het is bijzonder indrukwekkend om te zien hoe deze handeling de overwinnaar tot machteloosheid dwingt. Deze kan met blikkerende tanden over het slacht offer staan, en zou niets liever doen dan toebijten, maar kan dit eenvoudig niet De duif. symbool van de vrede, be schikt niet over zo n beveiligingsme chanisme. en heeft het ook niet nodig, omdat de verliezer zich hier gemak kelijk. voordat er grote schade is aangericht, uit de voeten (ol wieken) kan maken. Is dit echter niet mogelijk, bij voorbeeld in een kooi, dan wordt de verliezer zonder pardon syste matisch doodgepikt Het pikken gaat ongestoord door. ook al heeft de tegen stander allang de geest gegeven Ook bij de mens ontbreekt zo n remmingsmechanisme, en voor zover hier toch iets van aanwezig is. wordt dit zoals reeds door prof. Tinbergen werd opgemerkt, op dood spoor gezet, omdat wij in onze huidige oorlogen onze tegenstander nog uitsluitend te zien krijgen als stip op het radarscherm Oorlogsvliegers, die hun dodelijke bommenlast boven een stad loslaten, een gruwelijke massamoord, behoeven voor dit werk niet gerecruteerd te worden uit een crimeneel milieu. In tegendeel, zij worden geselecteerd op onder andere stabiliteit en sociale aanpassing ,,Is dit niet het gevolg van een on voldoende voorstellingsvermogen? Dit hoeft toch niet te gebeuren, als men zich beter bewust is van de gevolgen.'' Ik zou het hier graag mee eens kun nen zijn maar ons voorstellingsvermo gen is nu eenmaal een te ineffektieve prikkel om ons handelen te beïnvloeden. U kunt dit dagelijks verifiëren bij alle ellende die op het televisiescherm te zien valt, en waar het voorstellings vermogen aardig op weg wordt ge holpen Wat daar gebeurt raakt ons onvoldoende Ons mededogen strekt zich slechts uit tot onze nabije omge ving. onze familie en vrienden. Van belang hierbij is, dat zelfs als we het anders zouden willen, we het toch niet kunnen. We kunnen wel verstandelijk begaan zijn met iemands lot, maar dat is wat anders dan de emotie, waarbij de tranen ons over de wangen stromen. AGRESSIE IS GEMAKKELIJK OP TE WEKKEN EN ZOU MOETEN WORDEN BETEUGELD IN DIE SITUATIES, WAARIN ZIJ EEN GEVAAR OPLEVERT VOOR ONS VOORTBESTAAN Geheel anders ligt dit bij ons agres siegedrag. De agressie is veel gemak kelijker op te wekken. Mensen zijn voor het minste en geringste bereid de barricades op te gaan. Het is hierbij niet nodig de vijand te zien of zelfs maar gedood te hebben. En kele goede leuzen zijn al voldoende, en iedere demagoog van enig kali ber weet hier dan ook dankbaar ge bruik van te maken. We moeten ons goed realiseren, dat we hiertegen on voldoende verweer hebben, vooral niet wanneer we met velen zijn, waardoor onze angst wordt uitgeschakeld. Speci aal wanneer het om een goede zaak" gaat bereikt de groepsagressie onge kende hoogten. Dit is interessant, want het betekent, dat wij geen specifieke agressieprikkel nodig hebben. De agressie is altijd aanwezig en behoeft alleen maar op een doel gewezen te worden. De vraag is wat wij hiertegen kunnen doen. De moderne opvattingen in de ethologie zijn, dat bij een dergelijke zelfstandige drang of emotie, deze niet kan worden tegengegaan door verbod of het ontnemen van agressieprikkels. Het gevaar bestaat zelfs, dat door stu ring het averechtse effekt wordt be reikt Beter is het om de agressie al te buiten, hetgeen niet eens zo moeilijk is, omdat bijna iedere prik kel hiertoe in staat is. Sport kan in dit verband een nuttige rol vervullen, bij voorkeur een sport waarbij men met (een) tegenstander(s) te maken heelt. Overigens moeten we voor ogen hou den, dat ons probleem niet de agres sie zelf is, maar uitsluitend het be teugelen van de agressie in die si tuaties waarin zij gevaar voor ons voortbestaan oplevert De vele uit gestorven ..missing links tussen aap en mens zijn misschien even zo vele voorbeelden, waarbij dit niet is ge lukt. Agressie is op zichzelf een zeer waardevolle drijfveer, zonder welke wij waarschijnlijk nooit tot enige re latie met onze medemens zouden ko men. Zoals Lorentz opmerkte: ..Niets schept zo'n sterke band als het geza menlijk verdedigen tegen een gemeen schappelijke vijand, of het strijden voor een goede" zaak WAAR WIJ NAAR TOE MOETEN IS ONS ALS EEN SOORT TE VOELEN Waar wij naar toe moeten is ons als één soort te voelen, in plaats van wat we ook vaak bij andere sociaal levende dieren zien, bijvoorbeeld bij ratten, ons te groeperen tot partijen, die ver bitterd zullen blijven vechten tot ze de enige partij zijn Het gebod ,,Hebt uw naaste lief gelijk uzelve" is niet voor niets een gebod Van nature zijn we hier helaas niet gevoelig voor. het feit dat we dit echter wel in klein verband, binnen de familie, kunnen op brengen geeft nog enige hoop voor onze toekomst. MILIEU. ONS GEBREK AAN KENNIS NOOPT ONS TOT DE GROOTSTE VOORZICHTIG HEID Via de ethologie belanden we bij de oecologie, een vakgebied, waar mee de heer Walraven zich ook ge ruime tijd heeft beziggehouden. .,In dit vak", zo stelt de heer Walraven, blijkt dat er nog zo vele schakels onbekend zijn, dat we alleen maar kunnen zeggen, dat ingrijpen in de natuur risico's met zich meebrengt, die we nog niet kunnen overzien Het is eerder ons gebrek aan kennis dan onze wetenschap, die noopt tot de grootste voorzichtigheid. Persoonlijk geloof ik niet, dat de sombere voorspellingen uit het rap port van de Club van Rome gegrond zijn (er schijnt overigens een reken fout gemaakt te zijn) maar je kunt eenvoudig het risico niet nemen, dat het wel zo is LEUSDENS GROEI Uiteraard kwam hier ook het ge sprek al gauw op de uitbreidings plannen van de gemeente Leusden De heer Walraven hier over: ,,Bij deze plannen is de natuur volledig ondergeschikt gemaakt aan de belan gen van de stedebouwkundige, niet ver bazingwekkend wanneer blijkt dat geen terzake deskundige bioloog is in ge schakeld. Wat hier met veel fanfare werd aangekondigd als het ontzien van de natuur, vertoont in wezen veel overeenkomst met het omhakken van een sparreboom. die men vervolgens als kerstboom in huis haalt onder het mom van natuurbehoud. De na tuur wordt in de tweede fase uitslui- tens benut als groenversiering voor de woningen van een categorie mensen, waarin we met de beste wil van de wereld niet de krepeergevallen her kennen die door de gemeenteraad zo graag naar voren worden geschoven. Volgens mij mag natuurbehoud best ondergeschikt zijn aan de basisbehoef ten van de mens Daar valt zeker woonruimte onder Maar ieder, die ken nis heeft genomen van de motivatie, die door de gemeenteraad wordt ge- gevzn voor het bouwen over het Vallei kanaal, in plaats van de oorspronkelijke uitbreiding te voltooien, zal kunnen inzien dat hier sprake is van een poli tiek. waar bij de uitbreiding doel in zichzelf is geworden. In plaats van een tegemoetkoming aan de verwachte woonbehoefte. Bij de door de gemeente gegeven punten ter verdediging van dit beleid zijn dan ook uitsluitend de voor delen genoemd van het bouwen over het Valleikanaal en de nadelen van een verdere zuidelijke uitbreiding. Het isolerend effekt van het Valleikanaal, dat slechts door het bouwen van een behoorlijk aantal bruggen is op te hef fen, wordt volledig doodgezwegen Het kleine voordeeltje voor de bewoners aan de westzijde van het kanaal, die voor hun boodschappen nu ook aan de overkant van het kanaal terecht zouden kunnen (het gaat om enkele minuten fietsen!) wordt echter als volwaardig argument naar voren geschoven. Wan neer men zich realiseert, dat hetzelfde voordeel altijd optreedt (ook bij zuide lijke uitbreiding) voor een wijk, die grenst aan een nieuwe wijk met nieuwe winkelvoorzieningen, dan wordt het dui delijk, dat hier sprake is van op zijn zwakst gezegd onvolledige en dus mis leidende voorlichting. Het trieste van deze hele affaire is, dat hierbij mensen uit hun bestaan worden gerukt, die hun land moeten verlaten in de wetenschap, dat hun be lang niet moest wijken voor dat van talloze woningzoekende, maar uitslui tend ten behoeve van een planologie, die zich vast veilig wil stellen voor een toekomst, waarin een dergelijke ex pansie nog minder gerechtvaardigd zou zijn dan zij nu al is. Terugkomend op wat ik reeds eerder heb opgemerkt over agressie als nut tige drijfveer, zou ik tot slot nog wil len opmerken, dat we daar in Leusden nog een goed voorbeeld van zien. Zon der het agressieve tegenspel van de Leusdense bevolking zou anders de gemeenteraad, met een variant op het bekende gezegde bij de Vrede van Utrecht gezegd kunnen hebben: ,,Wij bouwen bij u, voor u, en zonder u." Anco Mali Drs. J Walraven bij een instru mentarium dat hij veelvuldig bedient voor zijn onderzoekingen. Foto Janus Visser al het rechter) het punt en het potlood samenvallen, maar dat het met het andere oog niet het geval is Het zijn deze verschillen tussen de beide netvliesbeelden, die ons in staat stellen zeer nauwkeurig dieptever- schillen te onderscheiden Wij zijn bij voorbeeld in staat om het verschil in diepte te zien tussen twee punten op respektievelijk 1 en 1,U01 meter' Van deze grote precisie wordt gebr uik ge maakt bij afstandsmeters en de lucht- kartering Goed, zult u zeggen, maar waarom kleuters testen? TIJDIG OPSPOREN „LUIE" OOG De reden hiervan is het tijdig op sporen van het zogenaamde „luie oog (amblyopie) Het kan gebeuren dat bij het zien één oog niet wordt ge bruikt Indien niet tijdig maatregelen worden genomen, bijvoorbeeld door het afdekken van het goede oog. kan dit ertoe leiden, dat het desbetreffende oog praktisch blind wordt. Omdat het luie oog zich gewoonlijk al op zeer jeugdige leeftijd ontwikkelt, is tijdige diagnose van het grootste belang Dit is niet altijd even eenvoudig, omdat het kind zich nu eenmaal niet van zijn afwijking bewust is, en deze ook niet aan het kind te zien behoeft te zijn. Men kan hier echter indirekt achterkomen door het binoculair dieptezien te testen Het binoculaii dieptezien vereist namelijk het ge bruik van beide ogen Bij het testen van kleuters treedt echter de compli catie op. dat het bijzonder moeilijk is om een kind van zo'n jaar of drie dui delijk te maken wat wij onder liet abstrakte begrip diepte verstaan Deze moeilijkheid wordt in de TNü-test on dervangen. omdat de test gebaseerd is op een recente ontwikkeling in het dieptezien. het zogenaamde Julesz- stereogram. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van stereo-plaatjes, die figu ren bevatten, die alleen maar uit een diepteverschil bestaan. Doet men één oog dicht, dan zijn ze door hei weg vallen van de diepte volkomen onzicht baar Ziet het kind deze liguren niet, dan gebruikt het slechts een oog Deze test wordt inmiddels met sukses toe gepast bij verschillende grote bevol kingsonderzoeken ter voorkoming van amblyopic1 ETHOLOGIE Pratend over de betekenis van de biologie voor de menselijke samen leving komen we al spoedig op het terrein van de ethologie. Volgens de heer Walraven wordt het steeds duidelijker, dat vooral het sociale menselijke gedrag pas volle dig begrepen kan worden uit onze ken nis omtrent de evolutie van het dier lijk gedrag „Laten wij niet vergeten", zo zegt hij, „dat wij een erfenis in ons meedragen van miljoenen jaren Confucius heeft al gezegd: „Het dier is het menselijke vreemd, maar de mens niet het dierlijke." Waar niet genoeg op gewezen kan worden is, dat ondanks het feit. dat wij in staat zijn tot logisch en objek- tief denken, wij juist bij onze belang rijkste beslissingen, beslissingen die met ons voortbestaan te maken hebben, geleid worden door emoties, waar tegen wij kennelijk nog geen verweer hebben. Niemand zal toch willen be weren. dat onze bloedige geschiedenis, de rassendiscriminatie, onze over bevolking en de vernietiging van ons eigen milieu, het resultaat zijn van ons rationeel denken. Veeleer is hier sprake van een foutief gebruik van ons denkvermogen Ons verstand helpt ons bij de uitvoering van onze beslissingen, maar deze beslissingen zelf hebben wij minder in de hand dan wij graag zouden denken Het beklemmende is, dat wij in deze positie verzeild zijn geraakt van een kind zonder enige remmingen of verantwoordelijkheids gevoel, maar met de macht onze mede mens te doden Ons vernuft heelt ons onafhanke lijk van de natuur gemaakt, wij pas sen ons niet meer aan, maar de na tuur wordt aan ons aangepast. Dit zelfde vernuft is echter de oorzaak van onze problemen, en er spreekt dan ook een diepe symboliek uit het paradijsverhaal waarin uitgerekend het eten van de boom der kennis tot de verdrijving uit het paradijs heeft geleid. Ook de uitspraak „zalig zijn de eenvoudigen van geest' krijgt hier door een bijzondere betekenis. Nóg profetischer is uit het oogpunt van de ethologie de geschiedenis van Ka in en Abel Het illustreert een fundamen teel menselijk tekort: de afwezigheid van voldoende remmen om een soort genoot te doden. Jtudeerde biologie te Leiden, met als jfdvak ethologie, de leer van het |hjk gedrag. „Dit vak", aldus de r Walraven, „heeft dit jaar de er ving gekregen, die het al veel eer- verdiende; de toekenning van de Llprijs aan drie van de grootste jerzoekers op dit gebied, Lorenz, i Frisch en onze landgenoot Tin- Nico Tinbergen, broer van fysicus-econoom en eveneens No- jprijswinnaar, Jan Tinbergen, is van |we ook Leidenaar. Zijn leerling, dr. J. J. A. van lersel, in vak leven al even bekend, was eigenlijk |een. die bij mij de belangstelling de ethologie heeft wakker ge lakt Ik zal niet licht vergeten hoe |door middel van simpele maar bij - Jder ingenieuze experimenten de ïn- likkeldste gedragspatronen wist te leden in hun eenvoudige basiscom- |enten. Persoonlijk vind ik het nog eds jammer, dat ik op dit terrein J langer aktief bezig kan zijn. Het Krl onderzoek, waarmee ik me mo- fcleel bezighoud, is echter niet min- I boeiend. Naast de afdeling Visuologie zijn er op het instituut ook afdelingen, die zich bezighouden met problemen op het ge bied van geluidswaarneming (Audi- ologie), de betrekkingen tussen mens en machine (Ergonomie), de infor matieverwerking (Psychologie) en de mens in het verkeer(Verkeersgedrag). Door deze grote variëteit in onderzoek gebieden is ook het onderzoekteam zeer gemengd Ingenieurs uit diverse vak gebieden, fysici en psychologen werken hier aan de meest uiteenlopende zaken." DIEPTEZIEN „Hebt u nog een voorkeur voor fundamenteel of praktisch onderzoek?" „Dat valt moeilijk te zeggen Beide hebben hun eigen specifieke charmes. Een projekt, waarmee ik veel genoegen heb beleefd is een dieptezientest voor kleuters, een test die weer is voort gevloeid uit een soortgelijke test voor de selectie van operateurs van ste reoscopische afstandsmeters en ste- reokartographen. Enige uitleg is hier wel op zijn plaats, omdat liet ongetwij feld niet voor iedereen duidelijk zal zijn wat dieptezin met kleuters te maken kan hebben. Eerst een enkel woord over het ver schijnsel dieptezien zeil Dat wij diep te kunnen zien is eigenlijk een merk waardige zaak. Reeds vele grote gees ten als Leonardo da Vinci en Descar tes hebben zich hier dan ook al mee beziggehouden. Men moet hierbij be denken, dat alles wat wij met onze ogen zien, evenals bij een fototoestel, als een platte foto op ons netvlies wordt afgebeeld. Onze ogen registreren een platte wereld zonder enig reliëf. Toch zien wij diepte Deze derde di mensie wordt in onze hersenen ge reconstrueerd door tal van indirekte aanwijzigingen, zoals bijvoorbeeld het perspektiel. het schuilgaan van veraf gelegen objekter achter dichterbij ge legen voorwerpen, en de waargenomen grootte daarvan. Daarnaast bezitten we ook nog een direkter en veel nauw keuriger gegeven, de zogenaamde bino- culaire parallax Dit wil niets anders zeggen dan dat de twee afbeeldingen, die onze beide ogen maken, kleine, systematische verschillen vertonen Dit is een gevolg van het feit, dat onze ogen de wereld vanuit iets ver schillende posities bekijken. Wijst u maar eens met een potlood naar een punt op de muur. en kijk beurtelings met het linker- en het rechteroog. U zult merken dat met het ene oog, het zogenaamde dominante oog(meest- Bet betreft hier een onderzoek naar "werking van het oog en wel het ont- |len van mechanismen, die ten Indslag liggen aan onze perceptie J kleuren en het zien van diepte |loe dit werk op een TNO laborato- n te Soesterberg, het Instituut voor KtuigfysiologieOp dit laboratorium j men zich toe op het oplossen van |blemen. die te maken hebben met I 'iaarneinen, het beslissen en het |delen van de mens onder andere een afdeling Juologie, waar ik zelf werkzaam ben. I zich uitsluitend bezighoudt met vi- problemen, zowel op het gebied [fundamenteel onderzoek als prak- toepassing daarvan. Enkele van [gelijke praktijkvragen zijn bijvoor- ■ld: Wat voor kleuren moeten ver plichten hebben, zodat de kleuren- Iden geen vergissingen kunnen ma- I' Wat moet het verlichtingsniveau Ji van een kantoorruimte, een sport lef een straatweg0 Onderzoeken, waarbij ikzelf ben be- pken geweest of nog betrokken ben J onder andere: het beoordelen van kleurweergave van kleurentelevi- loestellen, het ontwikkelen van een J voor het dieptezien-vermogen, en Ihet ogenblik het bepalen van een Brnaal lichtkaraktèr voor de boeien |s de Nederlandse kust. TNO, INSTITUUT VOOR ZINTUIGFYSIOLOGIE

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9