itormachtige bespreking over verhuizing openbare basis- en kleuterschool Moderne „burcht" voor de gezondheidszorg WIT-GELE KRUISGEBOUW ACHTERVELD: )e Eendracht op de markt Lxcursies MEDISCHE DIENSTEN hi braak en inbraak poging Christelijk geloof en crematie Agrarische forumavond. Progranuna De Tü BNDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 12 jvember vond er in het Astmafonds- iebouw een bespreking plaats over de ierhuizing van de 2e openbare kleu- •rschool en 2e openbare basisschool uar Groenhouten. Vertegenwoordigers i de gemeente en de hoofden van betreffende scholen wolden aan de «ders een nadere toelichting geven ?er deze plannen. ALGEMENE SITUATIE De situatie per 1 januari 1974 zal jjn, dat de helft van klas 3 en klas 4 on de basisschool zullen gaan ïnwo- sn bij de Chr. Basisschool „deGroen- orstDit in verband met het aan- rekken van een nieuwe leerkracht nardoor er op de Torenakkerweg een ikalentekort ontstaat Medio april zal dan het nieuwe hoolcomplex in Groenhouten in ge- fuik worden genomen waardoor de hele hooi hierheen gaat verhuizen. Voorde leuterschool zal een dependance lijven bestaan aan de Torenakkerweg. laar dan voornamelijk kinderen uit landsbeek en de Wetering geplaatst lollen worden. Het nieuwe schooljaar, in augustus zal klas 1 t/m 6 i de basisschool in Groenhouten estigd zijn en er zal tevens een tpendance (een combinatieklas 1 en 2) het nieuwe schoolgebouw ïnAlands- *ek komen. Voor deze dependance zal Un natuurlijk ook een nieuwe leer- iracht aangetrokken moeten worden, ik de kleuters krijgen dan hun plaats ep Alandsbeek In het nieuwe cursusjaar streeft len naar afschaffing van de combi- itieklassen en als het enigszins mo- ilijk is naar een zelfstandige school Alandsbeek. an de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De toneel- lereniging De Eendracht te Leusden eelt dinsdagmorgen op de markt veel «kijks getrokken. Leden van deze lereniging hadden zich verkleed als olitieman, PTT-er, bakker, profes- or e.d. tussen de kopende markt- *zoekers gemengd, behangen met bor- !en, waarop kreten als: ,,Kom kijken aar de grote jubileum-avond van De eendracht, op zaterdag 17 en 24 no- lember a s." en .Goedgekeurd door Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen" etc. Uiteraard trok deze ireemde groep veel belangstelling. LEUSDEN/CENTRUM - De Neder- mdse Plattelandsvrouwen kunnen in rovmciaal verband deze maand twee ilstapjes maken Donderdag 22 novem- staat een bezoek aan het Centraal useum te Utrecht op het programma woensdag 27 november kan men een kijkje gaan nemen bij het Creatief Centrum van Roelin de Lange, Voor straat 94 te Utrecht. Donderdag is de tijd van samen komst 10 uur voormiddag en voor •oensdag is dat 2 uur in de middag Nadere gegevens hierover kunt u krijgen bij mevr J A J. Plaizier- Borsboom. Brinkhorst 19, Leusden- Centrum. tel 03496-2770 en bij mevr. M. Goverts-v. d Broecke. Fahren- heitstraat 48. Amersfoort, tel. 03490- 18592 Weekend: 17-18 november 1973. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema. Den Toom, Binkhorst en Lantink zal het a s. weekend waar nemen dr. Boersema, Julianaweg 5, Achterveld, tel. 03425-222 Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur. De wijkverpleging wordt waarge nomen door. zr. Rosa. Hamers- veldseweg 57, Leusden-Centrum, tel. 03496-1271 Apotheek- Openingstijden apotheek Leusden werkdagen van 8.00 tot 18 00 uur en van 19.30 tot 20 00 uur. In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: zaterdag en zondag van 14 00 tot 14.30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags ge sloten. Dierenarts: Voor kleine huisdieren, pr Tijmensen, v B v Oosterhout- 'aan 40, Leusden-Zuid, tel. 03490- 10761 Dierenartsenpraktijk Amersfoort: autom antwoordapparaat met ver melding welke arts dienst heeft Tel 03490-21827 DE BESPREKING Over het geheel genomen liep deze bespreking uit op een avond waar en kel wat heen en weer gepraat werd. Al heel vlug werd duidelijk dat het standpunt van de gemeente en van het onderwijzend personeel (deze laatsten zijn er ook van overtuigd dat in de ge geven situatie deze oplossing het bes te is), lijnrecht stond tegenover dat van een aantal ouders dat hier bij zonder tel tegen protesteerde Hier door kwam men al vlug op een dood spoor te staan DE AFSTAND Het grootste probleem dat naar vo ren kwam was de afstand, die de kinderen moeten afleggen De ouders stelden dat het logischer geweest was na ,,de Groenhorst" een school in Alandsbeek te bouwen Volgens de gemeentevertegenwoor digers is hier sprake van een geval van overmacht, omdat de grond in Alandsbeek heel moeilijk te verkrijgen was Vooral voor de kleuterschoolkin deren is de afstand een bezwaar even als voor de laagste klassen van het basisonderwijs Voor dezen is het echter maar een overbruggingsperio de van 2 a 3 maanden De route naar school werd ook erg gevaarlijk gevonden, vooral door het oversteken van de Noorderinslag. Door al het gepraat over de afstand, die de kinderen af moeten leggen, werd wel vergeten dat de ouders van tevoren wisten dat er eerst een com plete school in Groenhouten zou ko men en daarna pas in Alandsbeek. Waarschijnlijk heeft men gedacht, dat dit eerder een feit zou zijn. De ouders mogen echter best tevreden zijn met het nieuwe schoolcomplex Men kan nu eenmaal niet verwach ten, dat als men komt wonen in een gemeente, die zo groeit als de onze, er meteen een school naast de deur staat COMBINATIEKLASSEN Zoals bekend, wordt er op het ogen blik les gegeven in combinatieklassen Dit is voor kinderen en onderwijzers een vervelende situatie Men wil toch zo goed mogelijk onderw ijs en hiervoor is het noodzakelijk dat deze combinatie klassen zo vlug mogelijk verdwijnen Dit kan vooilopig alleen in één gebouw en niet bij een verdeling van de leer krachten over Groenhouten en Alands beek Vaak kreeg men bij deze be spreking het idee, dat het onderwijs voor enkele ouders minder belang rijk geacht werd, dan de af te leggen afstand ALTERNATIEVEN Er kwamen weinig bruikbare alter natieven uit de bus. Voor het idee om de school in Alandsbeek prion- LEUSDEN/ZUID - In de nacht van zaterdag 10 op zondag 11 november werd ingebroken in een directiekeet aan de Doornseweg, die is geplaatst op het weggedeelte waar herstelwerk zaamheden worden uitgevoerd. Drie lampen van de afbakeningsverlichting werden vernield. De aannemer kreeg vergunning om de kapotgeslagen lam pen te komen vervangen zodat deze bij het invallen van de duisternis geen gevaar kunnen opleveren. In deze zelfde nacht had een poging tot inbraak plaats in restaurant Alberts' Corner. Onbevoegden hadden de deur van het ijshok opengebroken Er wordt echter niets vermist. teit te geven, lijken er niet veel kan sen te bestaan. Dan immers zou de school in Groenhouten maandenlang leegstaan, wat wel een vreemde indruk bij het rijk zou achterlaten. Hetzelfde is het geval als men pas in augustus de school gaat verhuizen. Het voorstel, zoals al eerder be schreven. om de leerkrachten over beide scholen te verdelen, waardoor men dan veel langer met de com binatieklassen te maken heeft, werd zo al van de hand gewezen. Ook in het uitschrijven van een nieuwe bijeenkomst maar dan met de onderwijsinspectie, zag men niet veel heil Men had echter wel idee in een enquête waardoor men het stand punt van meer ouders te weten zou kunnen komen De oudercommissies gaan erover- te praten ol dit een wen selijke en haalbare zaak is. Of deze so wie so kans heeft, wordt sterk betwijfeld Dit kwam uit de hele be spreking wel naar voren. Deze avond werd eigenlijk belegd om goede suggesties van de ouders te horen, maar hier kwam men totaal niet aan toe. Een alternatief plan, dat beter en tegelijk haalbaar is lijkt niet mogelijk, zodat de ouders de tij delijke ongemakken waarschijnlijk voor lief zullen moeten nemen. Het Wit-Gele kruisgebouw in Achter veld; strak, en een tikje melancholiek. zuster .,in de wijk" ..Ik heb het erg druk mee. maar er zijn niet gé-: noeg leden om een tweede zuster aaflf te trekken. Daarvoor zouden er 8 900 mensen moeten zijn" We vroegétf' haar nog even naar de verschillende kruisverenigingen. ..Er is een dui^l"' delijk streven merkbaar tussen dêr kruisverenigingen onderling om tot een eenheid te komen Het is jammeT*7 dat er zoveel verenigingen zijn" De zuster vertelde verder ,,Ik wei*fc> samen met de huisarts, dr. Boerse-?-' ma, en een maatschappelijk werke*95' Eén maal in de maand hebben we eeftw dienstbespreking, waar ook de pastodi4? bij is". Achterveld mag trots zijtë? op haar nieuwe Wit-Gele kruisgebouW, maar niet minder op zuster Dignuitt1^ die in stilte haar werk doet, al F8 jaar lang Zuster Dignum in ,,haar domein", daH* uitzicht biedt op de wachtkamer. (Van één onze verslaggevers) ACHTERVELD - Het nieuwe Wit- Gele kruisgebouw in Achterveld is al weer enige tijd in gebruik. Het leek ons echter interessant onze lezers er meer over te vertellen. Architec tenbureau Van Geel uit Amersfoort heeft gezorgd voor een modern ge bouw met een toch ietwat melancho lieke inslag. Dit laatste menen wij te mogen baseren op het „torentje". Als men dit gedeelte van het bouwwerk beklimt, via de wenteltrap, kan men zich niet onttrekken aan het gevoel een middeleeuws kasteeltorentje te bestijgen. Dit gevoel wordt versterkt door de steensoort die de uitvoerende firma Egmid uit Achterveld/Amers foort heeft gebruikt. Heerseres van deze „burcht" is zuster C. K. Dignum Wij zochten haar op en zei vertelde bijzonder blij te zijn met het nieuwe gebouw. „Het oude gebouw aan de Jan van Arkelweg verkeerde in een uitermate slechte staat. Er was onder meer geen water leiding en de dokterskamer was veel De ruimte waarin het zuigelingen- en kleuterbureau zitting heeft. De ruime dokterskamer met het on ontbeerlijke stromende water. te klein Kortom we moesten ons daar vreselijk behelpen" Nu is dit anders. De moderne en strakke vormgeving van het interieur geeft een maximum aan beschikbare ruimte. De verschillende afdelingen zijn sober ingericht, maar doelmatig Als men het gebouw binnengaat komt men in de wachtkamer In deze ruimte worden ook de verschillende cursus sen gegeven, waaronder zwanger- schapsgymnastiek, moedercursus en kleutercursus In de naaste toekomst hoopt men er EHBO-cursussen te houden. Ook is de wachtkamer al gebruikt als expositie-ruimte voor het werk van de „Vrije kwasten" Het is duidelijk dat de wachtkamer niet al leen gebruikt wordt om te wachten Tal van mogelijkheden zijn er om dit gedeelte van het gebouw efficient te gebruiken. In de wachtkamer is een glazen hokje gebouwd, waarin zuster Dignum de scepter zwaait Hier ont vangt zij de patiënten en clienten In dit hokje komen twee deuren uit, die naar een kleine kleedkamer voe ren. De te onderzoeken personen kun nen zich hier van de onnutte kleding stukken ontdoen en de deur uitgaan die aan de andere kant van het kleedhokje ligt. Zij komen dan vanzelf in de spreekkamer van de arts. De kamer De wachtkamer annex cursusruimte annex expositieruimte. van de arts is ruim en licht. Een onderzoektafel en een bureau vormen het meubilair Ook de wasbak ontbreekt niet. Overdadige meubilering is geluk kig afwezig, wat de toch wel strakke lijnen van het interieur bijzonder ten goede komt. Aan de voorzijde van de spreekkamer, bevindt zich een deur, die toegang verschaft tot de kamer waarin het zuigelingen- en kleuter- bureau gehouden wordt. Uiteraard be vinden zich hier de overbekende „ka- bines" voor de kleintjes. Ook dit ge deelte is sober maar doelmatig inge richt. Over het „bedrijfsgedeelte" van het gebouw kan gezegd worden: niets wat er in het gebouw staat is teveel. Al les wat in het gebouw staat is nodig voor een functionele toepassing voor de verschillende takken van de me dische sector. In de vertrekken die zuster Dignum bewoont hangt een gezellige sfeer Een prachtige antieke Mechelse kast siert één van de wanden In haar woonruimte vertelde zij „De Achter- veldse bevolking is bijzonder aardig Al 18 jaar verkeer ik al in hun ge zelschap. Het zijn werkelijk leuke mensen Als ik in een andere plaats moet waarnemen kan ik duidelijk het verschil tussen de inwoners van de verschillende plaatsen merken, maar dat komt omdat ik al zo'n poos met de Achtervelders werk". Overdag is de qo jld fndb LEUSDEN-CENTRUM - Op maandag 12 november hield de afdeling Leusden- Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar maandelijkse bij eenkomst Tijdens deze vergadering sprak ds. Warner uit Utrecht over het onderwerp: „Christelijk geloof en crematie". Spreker belichtte zowel de histo rische als ook de „technische" ach tergronden van crematie Hij stelde zich op het standpunt, dat de Bijbel zich niet verzet tegen crematie Dit boek is niet geschreven met het oog merk levensgewoonten over te nemen. Het bevat wel de boodschap, dat een Christen ondanks het begrijpelijke leed blij kan zijn bij een sterfgeval, om dat er tenslotte de opstanding is Het lichaam kan echter niet bewaard blijven Vooral na de tweede wereld oorlog (massagraven) zijn ook hygië nische motieven naar voren gekomen, terwijl daarnaast het gebrek aan ruimte voor graven steeds meer een rol gaat spelen. Ds Warner besloot zijn inleiding met de stelling, dat aan iedereen, ook de Christen, de keuze wordt overge laten LEUSDEN-CENTRUM - De agra rische organisaties, de A.B.T.B. Ha mersveld, de A.B.T.B. Achterveld, het' U.L.G Leusden e o en de C.B.T.B/ Amersfoort e.o zullen vrijdagavond^ een Forumavond houden in 't Ros1'1 Beyaart. De Forumleden zijn: Dr J. Grashuis, voorzitter A. v. Leeuwen te Dellgauw, voorzitter'0'" CMC J™ Sr. Toncinks. Rabo-bank M J. A Nabuur, dierenarts A L. H v d Lugt. boekhouder"4111 Op de eerste plaats zullen de schril-''^ telijke vragen beantwoord worden. 17 waarna men ook mondeling met vrajj gen voor de dag kan komen Men hoopt1 zodoende tot een vruchtbare discussie te komen. De avond begint om 20.00 uur 119 Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! 1 fiJ IOOV TOW J90V loot TOW lU9V DUO •V 29UJ LEUSDEN-CENTRUM - ln het jon-'Gw gerencentrum „de Til" wordt zaterdag a s. een Disco-dansavond gehouden^"! voor jongeren van 15 jaar en ouder De aanvang is 20.00 uur en de zaaltöS gaat om 19.40 uur open. 11 Zondag 18 november wordt, in „de Til een Disco-dansmiddag gehouden voor de jeugd van 11 t/m 15 jaar d"*1 Aanvang 14.30 uur. Zaal open om101/ 14.10 uur

Leusder Krant | 1973 | | pagina 11